n Schepenboek- De nieuwe Koger school campagne 17§r^ BIM EN BAM Drukkerij Texelse Courant 5 Dagen naar Parijs Donderdag werd de nieuwe o.l. school van De Koog officiëel geopend- Hier volgt het slot van ons verslag: Mevr. B- Luberti-van Bergen luidde hierna de schoolbel ten teken, dat de school, genoemd naar haar man, wijlen de heer Jan Luberti. officiëel geopend was! De bel heeft 'n bijzondere vorm: het is een scheepsbel, welke destijds op het strand aanspoelde. De jutter ervan heeft wel nooit kunnen bevroeden, dat zijn buit nog eens zou worden aangeboden aan een gemeente, welker hoofd tevens het ambt van strandvonder vervult De heer C. Akkerman, oud^hoofd der school, vertelde een en ander op humo ristische wijze over zijn belevenissen in de oude school- Met genoegen herinnerde hij zich nog de goede verstandhouding tussen leerlingen en leerkrachten en hij hoopte, dat deze verstandhouding zo zal blijven. Hij hoopte bovendien, dat men voort zou willen gaan in de geest van de heer Luberti. De heer J- Zwan richtte zich aller eerst tot het adres van mevr. Luberti. die hij huldigde om haar ijver. Vervol gens bood hij het gemeentebestuur een schilderij aan, vervaardigd door de heer Ad Blok van der Velden, die zijn talent geconcretiseerd bleek te hebben in het domein van de Slufter. Waar dat geld vandaan kwam? Wel, er bestaat nog zoiets als een „Varkenspotje", waarmede tevens bewezen zij, dat varkens ook nog wel voor een stukje cultuur kunnen zorgen! Ds Janse was eveneens verheugd over de bouw van deze meuwe school. Hij zelf vertoeft daar weliswaar slechts en kele ogenblikken per week. maar dit doet toch in feite niets af aan de indruk! Spreker voerde het woord mede na mens kapelaan Stam. Hij hoopte, dat deze school ook iets zou laten zien van de blijdschap en het licht van het ge loof. Hierna trad mevr. Luberti naar voren. Het bericht, dat de nieuwe school de naam van haar man zou dragen had haar ontroerd- Het had haar bovendien ver rast en zeer verheugd! ,.Met zijn vrien delijke aard was hij steeds vol begrip voor mens. kind en dier, zijn werken volgen hem na" Spreekster herdacht haar echtgenoot op treffende wijze- Zij verklaarde zich nu zo mogelijk meer nog dan voorheen Koogse te voelen en hoop te dit nog lang te mogen blijven. Ver volgens bood zij films aan, vervaardigd door haar man, alsmede een portret van wijlen de 'heer Luberti, waarop diens dierenvriendschap tot uiting komt. De heer Van der Laan sprak hierna namens de Texelse Onderwijzers Vere niging- Hij roemde o.a. de voortvarend heid van het gemeentebestuur en bood een geschenk aan. „Er was eens", zo sprak de heer S. van der Vis, „een groot Nedrlander van wie de uitdrukking is: .,Het boetekleed ont siert de mens niet!" Nu de school is af gewerkt blijkt critiek voorbarig te zijn geweest. Ook hijzelf heeft thans niets dan lof voor het tot stand gebrachte. De heer J- Agter sprak mede namens de aannemers. Allereerst dankte hij voor de waarderende woorden, gericht aan het adres van de uitvoerders. Spre ker zag associatie tussen de figuur van de heer Luberti en het aangeboden schilderij: door de school zelf wordt veel kennis vergaard, zakelijkheid en prac- tijk strijden er uiteraard om de voor rang. maar hij achtte het van niet min der groot belang, dat op de school de liefde voor de natuur wordt aange kweekt- Burgemeester De Koning sloot hierna het officiële gedeelte, waarbij hij de hoop uitsprak, dat dit eerste openbare gebouw op Texel, dat een modern schil derij rijk is, door meerdere zal worden gevolgd. Het gezelschap bleef hierna nog enige ogenblikken in de beste sfeer bijeen- Vanaf vijf uur bestond er gelegenheid voor de ouders en andere belangstellen den tot het bezichtigen van de school. Op de eerste lesdag in de nieuwe school zal de jeugd door de fa. Agter op ijs worden getracteerd, terwijl het per soneel eveneens onthaald zal worden. HANDELSREGISTER In Handelsregister" lezen wij onder nieuwe inschrijvingen van zaken: Firma JelMex, Texel, De Koog, Dorps straat 163- Klein cafétariabedrijf met verlof B en ijsbereidersbedrijf. Venn-: J. Jellema en Mw. A. A- Buurman (B.B.) En onder „wijzigingen": P. J. Appel boom, Texel, Den Burg, Groeneplaats 1. Herenkappersbedrijf- Uittr. eig-: P- J. Appelboom. Nwe eig.: P- Uitgeest o. eig. naam. S.V. Texel Eindstanden: Res. 2 D.: HRC 5 18 12 4 2 64-29 28 SRC 2 18 11 4 3 45-29 26 W'waard 2 18 9 3 6 48-35 21 IioU. T- 2 18 8 3 7 39-36 19 WGW 2 '18 8 2 8 52-39 18 VIOS 2 18 8 1 9 42-46 17 VZV 2 18 5 5 8 39-41 15 W'vogels 2 18 5 3 10 44-57 13 Texel 2 18 5 3 10 32-60 13 BKC 3 18 4 2 12 35-68 8 Res. 3 G.: HRC 6 16 12 3 1 49-14 27 ZAP 2 16 11 2 3 68-30 24 Succes 3 16 8 6 2 47-24 22 W'vogels 3 16 8 6 5 46-33 19 Geel Zwart 2 16 8 0 8 38-39 16 Helder 4 16 7 0 9 46-54 14 JVC 2 16 5 3 8 57-44 13 Oudesluis 2 16 2 1 13 20-57 5 Texel 3 16 2 0 14 18-94 4 Adspiranten N.: Helder 16 12 4 0 44-13 28 Texel 16 11 3 2 55-17 25 HRC 16 8 3 5 26-19 19 BKC 16 7 3 6 48-32 17 West Frisia 16 6 4 6 22-21 16 Sühagen 16 6 2 8 33-32 14 HoRandia 16 5 3 8 27-43 13 Succes 16 3 4 9 32-44 10 Flevo 16 1 0 15 8-74 2 Adspiranten R.: Oosterend 16 11 2 3 59-22 24 Texel B 16 10 5 56-36 21 Tex- Boys 16 7 2 7 55-37 16 De Koog 16 6 1 9 42-66 13 Cocksdorp 16 2 2 12 23-74 6 NIEUWE SCHEPEN", uitgegeven door Amstleven. Amsterdamse Mij. van Levensverzekering N.V-, 1954- Aangemoedigd door het feit, dat bij de uitgave van haar vorige Schepenboek in 1939 het gestelde hoofddoel, het ver werven van de bouwsom voor de nieu we motorstrand-reddingboot „Jöhan de Witt" reeds binnen twee jaar was be reikt, heeft Amstleven te Amsterdam op veler aandrang een tweede Schepenboek het licht doen zien onder bovengenoem de titel. Ditmaal zal uit de opbrengst van dit tegen kostprijs verkrijgbaar ge stelde boek aan de Kon. N.ZR- Redding- Mij. te Amsterdam de bouwsom worden overhandigd voor een motorreddingvlet, de „Christiaen Huijgens", die gestation- neerd zal worden te Den Helder. In tegenstelling tot de Johan de Witt" die van staal is gebouwd en van een wagen in de branding wordt gelanceerd, zal voor de bouw van de nieuwe vlet, die in een botenhuis komt te liggen, alu minium worden gebezigd. Aan de samenstelling en uitvoering van het Schepenboek is grote zorg be steed. Dit vloeit eigenlijk reeds voort uit het feit, dat het boek met toestemming van Z.K-H de Prins der Nederlanden. Erevoorzitter van de Kon- N-Z.H.R-M., is opgedragen aan H.K.H. Prinses Margriet als petekind van de Koopvaardij. In formaat en uiterlijk, met gespira- leerde rug, is het boek gelijk aan zijn voorganger uit 1939. De dertig aquarel len, in zeskleurendruk gereproduceerd, en een veertiental pentekeningen zijn ditmaal echter van de hand van de voor malige scheepswerktuigkundige D- Monsma,, die op 't gebied van „soheeps- portretten" reeds zijn sporen heeft ver- 0-u,. Cop/rlgM P I. B. Bo> 6 CopenKoj Bim en Bam zijn naar de stad geweest om een nieuw eet servies te kopen- Voor het ge mak dragen ze het samen op hun hoofdjes- Als ze een eind je hebben gelopen, roept Bam: „Kijk eens, ligt daar een gul den op de weg?" ,,Ja, zegt Bim. ,.maar hij is van mij, want ik zag hem het eerst". Maar flink ruzie zoeken, jon gens, met al die mooie borden op je hoofd! Want daar heb ben ze helemaal geen erg meer in. Doordat ze niet op letten, valt alles op de grond en breekt in duizend stukken. Voor ze tijd hebben om van deze schrik te bekomen, wan delt Ma Struisvogel in hun richting. „Ha, wat heerlijk, hebben jullie de gulden ge vonden, die ik zojuist heb ver loren? Dank je wel hoor". En daar gaat Ma Struis met de gulden. Bim en Bam blijven achter met de scherven van hun servies- diend. Daarnaast bevat het boek ook nog twee dozijn scheepsprofielen en vier al gemene plannen van verschillende scheepstypes. De afgebeelde schepen zijn welhaast zonder uitzondering ge bouwd na de bevrijding en voor het grootste deel op Nederlandse werven- De illustraties omvatten bij elkaar meer dan tachtig schepen; ook de Marine is daarbij uiteraard vertegenwoordigd. De zestig bladzijden tekst, gewijd aan de moderne scheepvaart en scheepsbouw, met een lang hoofdstuk over zeevaart- lectuur, is samengesteld door een zestal schrijvers, mannen van de zee, die Mari ne en Koopvaardij uit eigen ervaring kennen. Wij noemen slechts L- L- von Munching, die de toelichting schreef bij de illustraties, Ir. W- H- Warnsinck, aan wie de verhandeling over de scheeps bouw is toevertrouwd, en Willem de Geus, velen reeds bekend als recensent van zeevaartboeken; van hen toch is het grootste deel van de tekst afkomstig. De heer H. Th- de Booy, directeur van de Kon- N.Z.H.R-M., besluit het boek met een warm pleidooi voor het werk van de Redding-Maatschappijen, die voor zware financiële lasten staan- Daarom zal het ook hem ongetw^feld tot vreugde stem men, wanneer het doel van dit Schepen boek dank zij veler medewerking spoe dig mocht zijn verwezenlijkt. De vele extra giften, die reeds werden ontvan gen bij de eerste bestellingen, geven daar goede hoop op. S.V- De Koog organiseert BEKERWEDSTRIJDEN VOOR ADSPIRANTEN Zaterdag 3 Juli worden er Bekerwed strijden voor Adspiranten gehouden op hef terrein van S.V- De Koog. Aanvang 2 uur. Er wordt gespeeld 2x20 min., zon der rust. Het programma luidt: 2 uur tot 2.40 Texel B-De Koog A; 2.45-3,25 Tex- Boys A-Oosterend A. Cocksdorp A is vrij geloot; 3-30-4.10 uur Cocksdorp tegen de minst verliezende van de twee eerste wedstrijden. De hoogst verliezende valt uit. Zijn alle clubs op tijd aanwezig? WANNEER IS HET POSTKANTOOR TE DEN BURG OPEN? Dagelijks van 8.30-12.30, van 2-4 en van 5-7 uur. Zaterdags van 8.30-1. Voor telegraaf en telefoon Zaterdags bovendien van 2-4 en van 5-7 uur. Zondags. Alleen voor telegraaf en tele foon van 8-9 uur. DIENSTREGELING N.V- TESO ingaande 23 Mei Op werkdagen: Van Texel: 5.30 7-45 8-55e 10-25 11.45e 12-55 15.30 16.25e 18-05 Van Den Helder: 6-30 9,20 10-25e 11.40 13 00e 14.10 16.45 18-05e 19.30 Op Zondagen en algemeen erkende Christelijke feestdagen Van Texel: 7.55 10-25 13-55e 16.00 18-25 20.30x Van Den Helder: 9.20 11-30 14.55e 17-20 19-30 21.30x e is van 15 Juli t.m- 31 Augustus x is van 4 Juli t.m- 29 Augustus Voor Fa m i 1 i e-D r u k w er k slechts één ailres TEXELAARS EMIGREREN De familie Rauwerda, „Redoute", is gisteren per vliegtuig naar Canada ge- emigreerd; eind Juli vertrekt naar Nieuw-Zeeland, op het bedrijf van de heer J. v.d. Star, de heer W. B. F- Gie- ling, Hollewalsweg 7; binnenkort ver trekt de heer J. van Uden, C 53, even eens naar Nieuw-Zeeland- Naar Australië gaan: de heer C- Kui per met gezin, B 174, C. Gields en geaim Nieuwstraat 8, Den Burg, J. R. Giedis, Nieuwstraat 8, Den Burg, en W. A- Gie- lis, Warmoesstraat 61, Den Burg. S-V. Texel, handbal De belangrijke uitwedstrijd tegen Zeemeeuwen werd door ons met 42 verloren en dit betekende de eerste ne derlaag van ons eerste elftal in deze competitie. Jammer was hef dat zich tij dens en na deze wedstrijd een paar in cidenten voordeden, die voor de sport in het algemeen nu bepaald geen propa ganda zijn. Onze kampioenskans hebben we nog volledig in eigen hand en de thuiswed strijd tegen GDS, Vrijdagavond aanvang kwart voor acht, is nu weer van het grootste belang. FILMNIEUWS 'h >i'*7 4 I 9 f RAINBOW ROUND MY SHOULDER De grote attractie van deze even char mante als onschuldige film, welke ko mend weekend in Texels Bioscoop Thea ter draait, is dat ons een onbelemmerde blik wordt gegund achter de schermen van de droomfabriek Hollywood- Meen nu niet, dat men ons de coulisen van de filmwereld toont zoals deze in werke lijkheid zijn, maar zoals wij deze zien in onze fantasie, daarbij geleid door de re clame-agenten der filmmagnaten. Hier kan het gebeuren, dat een ge woon boodschappenmeisje plotseling ontdekt wordt en dat men haar bom bardeert tot filmster. De lieve Oathy Blake, die buiten medeweten van haar stijve, trotse grootmoeder de betrekking van film-boodschappenmeisje heeft aan vaard, komt op het kantoor van de man van de muziekafdeling een partituur brengen, wordt gehouden voor een debu tante en zet zodra zij maar even enige maten heeft gekwinkeleerd, heel de studio op haar kop. Zij is „de" ontdekking van het sei zoen en ze krijgt Frank ie La ine, die hiermee voor het eerst in Nederland op het wittedoek verschijnt, als partner. Natuurlijk komt oma de zijsprong van 'de pupil op het spoor, maar dank zij de butler Tobias, een aardig vertolkt ka rakter van een ongenoemde acteur, komt alles terecht- En we krijgen met Charlotte Austin die van Cathy een kittige creatie maakt en de nieuwe hartenveroveraar Frankie Laine een bekoorlijke film, die zeld zaam voorkomend feit het de toe schouwer doet betreuren, dat veel te vroeg het gelukkige eind komt. „BARBAROSSA" John Payne, één van de helden van het bioscoopbezoekende publiek, speelt de hoofdrol in de film „Banbarossa", de zeeschuimer", die komend weekend in Texels Bioscoop Theater draait. Het is een gezellig avonturenverhaal in kleu ren, waarmee men zich uitstekend zal amuseren Wie heeft namelijk niet het hart vol van romantiek en heldendaden, bedreven op volle zee, in de strijd tegen de schepen van de Spanjaarden? De tegenspeelster van Payne in deze rolprent is de knappe Donna Reed- Nederlands nieuws Demonstratie van de organisatie „Be scherming Burgerbevolking" te Utrecht; Diepploegen in de Wieringermeer; Vlootschouw van de Koninklijke Marine in de Maasstad; Werkbezoek van Z-K.H. Prins Bernhard aan de Provincie Fries land; De 15de Olympische Dag in het Stadion te Amsterdam- Buitenlands nieuws Demonstratie in Oost-Berlijn; Chur chill ridder in de Orde van de Kousen band; De vierentwintig-uurs-rit van Le Mans; Gevechten in het Japanse Parle ment. FEUILLETON door T. LODEWIJK 22. Ozei Carla kleurloos- Het klonk zo normaal. Maar het kon ook een handig trucje van meneer Stollenga ge weest zijn, om op onopvallende en indi recte wijze zijn gedrag te verklaren, voor het geval Carla hem mocht hebben gezien en wellicht herkend. Wat vind jij die Stollenga voor een type? polste Carla- 'n Merkwaardig sullig persoontje, oordeelde Els- Ik weet het niet, peinsde Carla, hij lijkt me veel goochemer dan hij er uit ziet. O, maar hij ziet er helemaal niet niet-goochem uit, antwoordde Els met minachting voor de grammatica ik vind hem een heel slim ventje, een man netje. dat alles ziet en hoort en net doet of hij gek is. Ik vind hem net een rus. Een Rus? vroeg Carla. Een ruszo noemen ze in Am sterdam een rechercheur, legde E]s uit. Komt van rusjerseur, weet je- Als hij een bolhoed droeg en platvoeten had, was hij hét type. Carla besloot de kwestie- Stollenga te laten rusten, maar het landelijke man neke in de gaten te houden En drie kwartier later vergat ze alle Stollenga's en alle russen ter wereld, toen ze samen verrukt gluurden in de spiegelende étalage-ruiten van de grote modemagazijnen, waar elegant geklede juffers mei elkaar babbelden in een met lopers belegde en met spiegels bezette ontvangruimte, terwijl daar voor het raam lagen uitgestald de dromen in kant en wol, in jersey en zijde, de charmante tailleurs en de sprookjesachtige avond japonnen. Vijftienduizend las Els, honderd- vijftig piek. ik vind het nóg niet eens duur voor een echte Parijse modeljurk, jij Carla? 't Is maar goed, dat ik zo weinig deviezen heb meegenomen, zuchtte die, anders deed ik hier gekke dangen. O Carla. riep Els verrukt, moet je die jurk van lamé zien, zeg héél een voudig, 9590 francs.... als jij die aan had, zou iedereen je benijden! Kind, hij is voor je geméékt! Carla keek glimlachend naar Els- Die dacht nu nóóit eerst aan zichzelf, héél eenvoudig. 9500 francs... goed zou passen. Dat jade-groene dingetje déér is anders nét iets voor jou, leidde ze af, wijzend naar een heel apart jasje. Maar haar ogen bleven hangen aan de Iamé- jurk. Vijf-en-negentig guldenze zou een maand zuinig moeten zijn, maar oh. enfin, ze had het niet- Ze had niet eens meer 9500 francs bij zich en ze zouden nog wel méér geld nodig hebben- De kosten vielen haar nog wel mee. Els en zij smeten niet met het geld, maar 9500 francs, die hap was te groot, en zuch tend wendde ze zich af. Natuurlijk gingen ze tóch op een duur terrasje zitten en keken naar de mensen. Een zeer elegante Frangaise- groot en slank, in onberispelijk zwart, kwam aan- gedeind en naast haar een snoezig bruidje, omhuld door een fijne gazen sluier. Aannemelingetje, wist Els. Dat zie je hier alle dagen Ze ziet er snoezig uit, vond Carla en keek met een glimlach naar het meiske, dat ernstig voor zich uitkeek, zich bewust van het gewicht van deze dag en van haar mooie witte jurk. Een officier van de Spahi's, de borst vol ridderlintjes, liep voorbij, schonk eerst een goedkeurende blik aan de moe- der-in-'t zwart en vervolgens zijn duide lijke appreciatie aan Carla, die er in haar donkerblauwe tailleur zeer gedis tingeerd uitzag. Je kunt zó mee naar donker Afrika, grinnikte Els zonder afgunst- Want diep in haar hart was er deze dagen een stille blijdschap. Ze had een vriend ontdekt, die ze vertrouwen kon, waarmee ze pra ten kon. en in wiens ogen ze gelezen had, dat het goed zou zijn, zij samen Hannes Averkamp. tussen gestadige meningsverschillen en felle debatten met de onversaagde Els door, had een diepe bres in het afweerstelsel van de vrij moedige, roodharige schone geslagen. En zeker de tamboerijn leren be spelen. lachte Carla, en ©ten, een héél gebraden schaap, en water halen uit de put. Geef mij m'n Amsterdam terug, zong ze opeens overmoedig. Gedraag je behoorlijk alsjeblieft, wees Els hoogmoedig terecht- Je draagt hier als 't ware de Nederlandse vlag uit op de Champs Elysées- Ik niet alleen, merkte Carla op en wees met het hoofd in de richting van het Rond Point. Daar naderde, zelfver zekerd en attractief, Meta Perland. Haar man is zeker weer zaken doen. smaalde Els, die het niet erg begrepen had op de correcte, zwijgzame en nogal geheimzinnige Jacques. Voor hem is het maar een halve vacantie, wist Carla. Meta heeft me ver teld, dat hij alleen is meegegaan, op voor waarde. dat hij er tussen door wat kon dóen, en niet heel de dag winkel-in-en winkel-uit zou moeten. Dat heeft ze hem genadig toegestaan, in ruil voor een vrij redelijk bedrag aan francs, waarmede zij dan in haar eentje winkel-in-winikel- uit gaat- Want die lui hebben een aardig centje meegenomenof ze hadden hier in Parijs geld op de bank of zo. Anders weet ik niet waar ze 't van be talen. Snap jij, dat zulke mensen met een reisgezelschap meegaan?, vroeg Els- Meta vindt het interessant, vertelde Carla, en heel goedkoop ook. Ze zegt, dat het leven hier verschrikkelijk duur is en dat ze het geld liever besteedt aan een mooie jurk dan aan een hotel of restaurant. Verstandig, oordeelde Els, en toen stokte het gesprek, want de elegante mevrouw Perland had het luierend twee tal op het terras in 't oog gekregen en ze wuifde met de hand. Carla wenkte haar. Ze is toch correct, dacht Carla bij zichzelf, ze zal vast niet uit zichzelf bij ons komen zitten. Ze dringt zich niet op. Want Meta Perland toonde duidelijk, dat ze het bar gezellig vond, de twee vrien dinnen daar te zien zitten en hen tot ge zelschap te hebben. Ik wou net ergens gaan zitten, ver telde ze, en ik vond het eigenlijk ver velend, dat Jacques er niet was, want zo alleen op een terras, daar is niets aan. Toen zag ik jullie. Leuk zeg.al in kopen gedaan? De kellner interrumpeerde en nam de bestellingen op. Nee, antwoordde Carla toen, we hebben niet zo bar veel geld meegeno men, dat we dat er op over kunnen hou den. O mevrouw Perland, zei Els geest driftig, daar aan de overkant hebben ze een japonnetje.... nee. bééldig gewoon, dat is voor Carla geméakt- Lamé. Ze zou er als een koningin mee uitzien. Maar al leggen we botje bij botje, we houden geen negen en een half duizend francs over, wat jou Carla? Als ik ze had, bekende Carla. zou ik werkelijk dom zijn, die jurk kopen en verder gaan bedelen- Eerlijk Meta sinds die middag in het warenhuis tu toyeerden ze elkaar ik ben niet zo gauw wèg van kleren, maar hier zou ik iets doms voor doen. Zoiets heb ik in Amsterdam of Den Haag nog niet gezien. Ik wil die pracht óók wel eens zien, zei Meta Perland. (Wordt vervolgd).

Texelsche Courant | 1954 | | pagina 4