SPOTKOOPJES in de Seizoen-Opruiming HERMAN NYPELS Schouw Texelse Bestuurdersbond. Tandarts Ten Hooi FIFAX De Verbinding Th. van Beek 1 tot 15 Aug. afwezig op Zaterdag 14 Augustus1954 electr. motor Tournee Wonder- wagen is uitgesteld. 5 Dagen naar Parijs De zaak voor echte koopjes Spoorstraat hoek Koningstraat Den Helder OUDE BEKENDEN OP TEXEL Het bekende ensemble „Vrij en Blij'', 0.1.v. Wessel Dekker en uitgebreid met onze populaire Henk Dorel, hoopt Dins dagavond op te treden in het Park te Den Burg. Sinds 1948 zijn ze regelmatig in het programma van onze WV Texel verschenen en vorig jaar vestigde zij 'n record aan bezoekers: duizenden stroom den naar het park! Bij goed weer zal het Dinsdagavond dus weer flink druk wor den en om een vlotte gang van zaken te bevorderen raden wij de bezoekers aan zich nu reeds bij de bureaux der WV van een entreebewijs te voorzien. Het blijft gelden, dat wie vroeg komt, kans heeft op een zitplaats (voor hetzelfde bedrag!). Uit het Commissie-rapport „De meerderheid is van oordeel, dat de economische ontwikkeling van het eiland in hoge mate gebaat is bij een verbinding via 't Horntje, aldus lezen wij in het rapport, zijnde een aantal kort geformuleerde conclusies, van de com missie uit de Raad, die op 21 Mei jl. be last werd met het instellen van een on derzoek omtrent de aan de door de Rijkswaterstaat aan de raad onder ge heimhouding overgelegde stukken inza ke de verbinding Texel-Den Helder. 1, De meerderheid is van oordeel dat de economische ontwikkeling van 't eiland in hoge mate is gebaat bij een verbin ding via 't Horntje. Zij stelt deze hoofdconclusie met voor- bijloping van talrijke, op zichzelf soms belangrijke, details, omdat zij meent dat de openlegging van de verkeerssector, welke zij slechts bij een verbinding via 't Horntje te verwezenlijken acht, voor Texel van een zo eminent belang is, dat daarnaar met alle kracht dient te wor den gestreefd. Minderheidsconclusie Een der leden is een volkomen tegen gestelde mening toegedaan. Hij acht de bezwaren aan het varen via 't Horntje verbonden zo groot, dat hij de, spoediger te verwezenlijken, oplossing te Oude- schild prefereert- Hij voorziet zeer grote moeilijkheden bij de financiering van 'n dienst via 't Horntje, zowel in de kapi taalssfeer als bij de exploitatie, en ver wacht eindeloze discussies hierover, me de i.v.m. bezwaren van de N-V. TESO tegen overheidsbemoeiing. Deze factoren en de strijd om de wegaanleg zullen zo vertragend werken, dat daarop niet ge wacht kan worden. Oudeschild biedt bij uitvoering der geprojecteerde plannen zodanige mogelijkheden en op zo korte termijn, dat daaraan de voorkeur moet worden gegeven. Zeker kan het vervoer gedurende 10-15 jaar worden opgevan gen, mogelijk zelfs voorgoed, zodat het pan nabij 't Horntje geheel van de baan zou zijn. 2 De meerderheid meent dat de huidige verbinding in zodanige mate ontoerei kend is, en daardoor zodanige schade veroorzaakt, dat Texel in zijn economi sche ontwikkeling, vergeleken bij elders, is achtergebleven. Zij verwacht van een moderne veerdienst een sterke opbloei, welke nog versterkt zal worden als ge volg van de ruilverkaveling. Hiervan verwacht men tevens een sterke toe name van het verkeer. Minderheidsconclusie Een der leden vindt dat Texel bij de ontwikkeling van het bedrijfsleven niet is achtergebleven. Hij wil dan ook niet beweren dat de huidige verbinding een economische rem betekent; wel erkent hij schade als gevolg van de onvoldoen de capaciteit der verbinding. 3. De commissie is unaniem van oordeel dat de huidige verbinding zeer dringend verbetering behoeft, en wel op zeer kor te termijn. 4. De commissie heeft een zodanig ver trouwen in de deskundigheid van het personeel van de Rijkswaterstaat, dat zij de zuiver technische problemen buiten csbehouwing heeft gelaten- 5. De meerderheid hecht veel betekenis aan de tijdwinst bij varen via 't Horntje en de mogelijkheid van een groter aantal diensten- De tijdwinst bedraagt per auto 28 en per fiets 20 minuten Er kunnen 10, en in het seizoen 16, diensten worden gevaren. Minderheidsconclusie Een lid meent dat geen overdreven belang aan de tijdwinst behoort te wor den toegekend. Hij onderschrijft in dit opzicht de opvatting van wethouder Hin, n.l. dat de tijdwinst door de Rijkswater staat veel te optimistisch berekend is, aangezien de grotere afstand vanaf het Horntje voor auto's zeker weer een tijd verlies van 10 minuten oplevert. Hoewel lang niet voor iedere automobilist de tijdwinst belangrijk is, is dit inderdaad van enige betekenis voor zakenlieden- Voor rijwielen daarentegen wordt geen tijdwinst verwacht. Enerzijds wordt be twijfeld of voor een vergroot aantal diensten wel een vervoersaanbod bestaat (zodat onrendabel zou worden gevaren), anderzijds is de opvatting dat, indien daaraan wel behoefte zou bestaan, een nieuw, snelvarend, schip bij een verbin ding op een goed geoutilleerde haven te Oudeschild ook wel meer diensten zou kunnen onderhouden Het varen van een 1 1/3-uurdienst over het Horntje wordt niet mogelijk geacht; dit zal hoogstens een P/2-uur- dienst kunnen worden. Dan blijft van 't oorspronkelijk in uitzichf gestelde voor deel van 1-uurdienst weinig ,meer over Wordt vervolgd (Ongecorrigeerd) BEEN GEBROKEN Mevr. A. Vermeulen-Dogger, Hotel „Brinkzicht" Dc Koog, kwam zo ernstig te vallen, dat zij een been brak- Zij moest in een ziekenhuis te Den Helder worden opgenomen- VISAFSLAG OUDESCHILD Aangevoerd van 19 tot en met 24 Juli 333 kg schol; 133 kg tong; 28 kg schar; 279 kg bot; 1 kg griet; 265 kg horsma kreel; 69 kg makreel; 130 kg garnalen. S.V. Texel Nu de zomer ons in de steek laat en ongemerkt de herfst nadert, worden we plotseling herinnerd aan de competitie, die ons wacht, door het bekend worden van de indelingen van ons le en 2e elftal Afd. 4e klasse KNVB: Watervogels, WGW, Succes, BKC, ZAP, Schagen, DTS Zouaven, Andijk, VZV, WW, Texel. Res.: 2 D: Hollandia T. 2, HRC 6, LSW 2, Schagen 3, SRC 2, Texel 2, VIOS 2, VZV 2, Watervogels 2, WGW 2 en Wieringerwaard 2. Als we het goed zien is er weer be hoorlijk werk aan de winkel. We hopen, dat onze spelers zich willen realiseren, dat het tijd wordt om zich klaar te ma ken door regelmatige training en dus Dinsdagavond allemaal weer present! De indeling voor Texel 3 en adspiran- ten zijn momenteel nog niet bekend. MOTORRIJDER MOEST UITWIJKEN Een motorrijder van de Overkant moest op de Houtvester Boodtlaan te De Koog plotseling uitwijken voor uit het bos hollende kinderen. Hij maakte daardoor een vrij ernstige val, waarbij hij aan een schouder gewond werd, terwijl de motor schade opliep. HET HOOI BROEIDE Wij vestigen de aandacht van be langhebbenden op de officiële publicatie in dit nummer onder het kopje hooi- broei. De laatste paar weken is door de gemeentelijke dienst op vijf plaatsen naar de temperatuur van het hooi ge peild, vier van de bedrijven behoefden niet bang te zijn voor brand, maar op een vijfde werd een temperatuur van 85 graden gemeten, daar was het dus lang niet pluis. De brandspuit werd naar deze boerderij (van de familie Hoogenbosch, Westermient) gedirigeerd om in geval van brand dadelijk te kun nen spuiten. Het hooi werd naar bui ten gereden, maar vatte geen vlam. Wie over de aard van het hooi twijfelt doet dus verstandig terstond de autoriteiten te waarschuwen EXPOSITIE IN OOSTEREND Toon de Haas, de Oosterender kunst schilder, exposeert zijn werk in de Schoolstraat. Hij mag zich verheugen over goede belangstelling. Wie zijn tentoonstelling nog niet zagen zij mede gedeeld, dat deze morgen, Zondag 1 Augustus, sluit. De bezichtiging van het werk van dit jeugdige talent is alles zins de moeite waard BOTSING IN DE WEVERSTRAAT Door een samenloop van omstandig heden vond Woensdag in de Wever straat een botsing plaats tussen een brommer en een gewone fiets. De brom fietser, de heer C. Bout, reed richting Stenenplaats toen hij ter hoogte van souvenirszaak J. Stam een aantal wan delaars zou passeren, juist dook toen een fietser op van achter een aldaar staande bestelauto en deze - Kees Wonder - ramde de brommer, terwijl een dame onzacht getroffen werd door een stuur. De bromfiets was nogal beschadigd. ESPERANTOiKERKDIENST PER RADIO In het kader van het internationaal Esperanto-congres, dat van 30 Juli tot 7 Augustus te Haarlem wordt gehouden en waaraan meer dan 2.000 Esperantis ten uit 28 landen deelnemen, heeft de Internationale Christelijke Esperanto- Bond een kerkdienst georganiseerd, waarin zal voorgaan Ds F- H- Hofman uit Arnhem. De kerkdienst zal worden uitgezonden door IKOR en wel op Zon dag 1 Augustus (morgen), 's morgens van 11 tot 12 uur uit de St. Bavo te Haarlem over Hilversum II. Aan het slot zal een vraaggesprek plaats vinden tussen de heer H. A. de Hoog en enkele buitenlandse Esperantisten. VOOR DE JEUGD: „WIE WAT WAAR?" Onder de titel „Wie Wat Waar?" ver scheen bij de uitgeverij „Wie Wat Waar" Schiedamsevestl, Rotterdam, een aller aardigst werkje, 'n vraagbaak met een reeks van onderwerpen, pittige, inte ressante en vlot geschreven geïllustreer de artikeltjes met sterk uiteenlopende onderwerpen, zoals: De Tour de France, de geheimzinnige taal der trommen (Afrika), vliegen in een helicopter, is motorrennen alleen maar sensatie?, over uitvinders en uitvinden, wat is toch de geluidsbarrière?, hoe hoog gaan de gol ven?, hoe komen we aan de meter?, van bollenrazernij tot bloemencultuur, nor male levensduur van dieren (Tussen haakjes, wist u, dat een valk 118-162 jr oud kan worden??, kan een hond eigen lijk wel zo goed ruiken? De prijs bedraagt f 1,90 en het boekje is verkrijgbaar in de Boekhandel. UITVOERING IN HET PARK De accordeonclub „Avanti", dirigent de heer Brouwer, en het R.K. Gemengd Koor „Con Amore", dirigent de heer R. J. Boom, hopen hedenavond een uit voering te geven in het Park te Den Burg. Hier volgt hun programma: „Avanti": Valse Espagnola Splendor Passo Doble J. Joise Songe d'Amour après le bal A. Czibulka Offenbach-melodieën J. Offenbach Carnaval-ouverture Joh. H. Borstlap Gemengd koor: De Spinster J. F. v. Egmond Als de ziele luistert J. P. J. Wierts Wees één, o volk van Nederland P. Zanen Boven de sterren Fr. Abt Drinck liedt, op de peeckelharingh H. Bart Mannenkoor: De Reddingboot H. v. Rheenen Die zwölf Rauber X. Imjalof „Avanti'': Les Deux Amoureux Gevoanne de Marco Melodieën uit „Der Freischütz" C. M. von Weber Lente Glorie, wals Theo Helsdingen Parade in Sprookjesland W- Parker PUBLICATIE VAN DE CULTURELE RAAD Zaterdag 31 Juli Den Burg, Park, Concert R.K. Gemengd Koor ,.Con Amore" en Accordeonclub „Avanti''. Dinsdag 3 Augustus Den Burg. Park, Optreden Vrij en Blij Woensdag 4 Augustus Den Burg, Casino", „St. Jan'' met „Over 12 dagen na middernacht". Donderdag 5 Augustus Den Burg, Vuurwerk, parachutedrop pings etc. De Koog, Strandfeest en goldrush. Vrijdag 6 Augustus Den Burg, Oranjeboom, Texelfilm. Zaterdag 7 Augustus Den Burg, Park, 8.30 u. N-V.V.-film. Oosterend, Sportdag. EEN WONDEREI! „Ei, ei!" zei een Texelse dame, „man, kijk nou ers!" Het gekookte ei, dat zij bezig was te consumeren bleek niet minder dan vier dooiers te bevatten, één grote en drie kleine. „Dat moet in de krant!" vond de heer des huizes. Aan zijn tip danken wij dus dit inte ressante bericht, dat waarschijnlijk een unicum genoemd mag worden! 16 AUGUSTUS FILMOPNAME TE OOSTEREND Op Maandag 16 Augustus zullen de bewoners van Oosterend, de oude huis jes, de karakteristieke plekjes, zaken en bedrijven de filmcamera op zich gericht zien, want dan wordt Oosterend ver eeuwigd. „Oosterend één dag Holly wood!" zo schrijft onze correspondent enthousiast en hij blijkt niet de enige te zijn, die dit feest met spanning te gemoet ziet. „Moet jéé d'r ok op?" zo hoor je nogal eens vragen in „Strend". Ja, de organiserende vereniging, het muziekcorps „Excelsior", kan zich de 16de ongetwijfeld verheugen over spon tane medewerking allerwege. Met de organisatie van de middagopname is het comité thans bijna gereed. Alle verenigingen zijn uitgenodigd (en mocht er een zijn vergeten, wel, laat men dit dan omgaand melden!) om 's avonds deel te nemen aan een grote optocht, welke om halfzeven opgesteld zal wor den bij het gebouw voor Christelijke Belangen aan de Peperstraat. In dit ge bouw zullen ook de geluidsopnamen worden gemaakt. Zo zal straks een ieder die maar wil en er bij is(!) zich zelf op het witte doek kunnen bewon deren, terwijl de verenigingen zich bo vendien zullen kunnen horen, want een geluidswagen zal muziek en zang op de grammofoonplaat vastleggen! Leuk voor nu en nóg leuker voor het nageslacht! PROTESTANTSE KERKDIENSTEN HERVORMDE GEMEENTE Den Burg 10 uur Ds W Kroese Maandcollecte voor de Kerkvoogdij De Cocksdorp 10 uur Ds Soesan Oosterend 10 uur Ds Klijnsma Bevestiging en inzegening van h iwelijk Maandcollecte Kerkeraadskas 19.30 uur Ds Klijnsma, Jeugddienst Maandcollecte Kerkvoogdij Oudeschild n m. HALF ACHT Ds v. Rhijn Den Hoorn v m. 8.45 uur Jeugddienst dhr Schreuder, Dir |an Ligtharthuis Den Hoorn 10 uur Ds Van Rhijn Extra collecte restauratiefonds De Koog 9-30 uur Ds Janse 8 uur n m Jeugddienst, Cand Jonkman De Waal 11 uur Ds Janse GEREF. KERK Den Burg 10 en 7.30 uur Ds Vogel Oosterend 10 en 3 uur Ds Voorneveld GEREF. KERK (onderh. art. 31, K.O.) in de Doopsgezinde Kerk Oosterend 10 en 3 uur Ds B- Jongeling DOOPSGEZ. GEMEENTE Den Burg 10 uur Ds J- J- J- van Sluijs. Den Hoorn 10 uur Ds van Gilse TEXELAARTJES Bij vooruitbetaling lot 3 regels f 0,60; elke regel méér f 0,20. Onder adres te bevr. (niet eerder dan 11 u. in Boekh.) en onder nr. f 0,20 meer. Deurwaarder Prins houdt Maandags van 11- 2 zitting in Hotel Texel, (verkopingen, rechtza ken, incasso). Passagebureau Velthuys Den Helder, houdt Maandags van 11,30 tot 2 uur zitting in Hotel Texel. Emigratie, Passages naar Afrika, Aus tralië, Amerika, Canada, enz. Radio herstellen? VONK opbellen I Telefoon 78 en 273 P. C. Kaan, Ruygweg 101, Den Helder, voor emigratie verpakkingen naar alle delen der wereld. Zendt ons bericht en wij komen U thuis bezoeken. Voor verhuizingen, emi gratie-verpakking en opslag met verzorging documenten en verzekering. Vraag prijsop gave V.T.B.,Den Burg, Tel. 85 Te k. een i.pr.st. bevindende van Delft kinderwagen met toebehoren te bevragen Ko- gerstr. 34, Den Burg Tek. nieuw wandelwagentje Wil- helminalaan 88 Te k. ka pok schudbed. Schilderend 126 Te k. Puch 250 c.c. en electromotor '/3 pk. Beiden i.g.st. Jac. Witte, Molenstr. 43 Te k. wegens verbou wing een eikenhouten kabinet en hoekkast, spinnewiel o.h. en hoge leunstoel P. Smit, Noordhaffel B98 - Wie heeft Zondagavond een ver keerde regenjas meegenomen uit hotel Texel. Gaarne terug hotel Texel Jongens en meisjes gevraagd om bollen te pellen J. N. Rijk. Warmoes- str. 65 Te k. gevr. box met beun Terpstra, „Ons Genoegen", Den Burg In plaats van kaarten Met grote blijdschap en dank geven wij U kennis van de geboorte van onze zoon en broertje Annéus Maarten A. Baylé-Koorn G Baylé Tineke Gouda, 29 juli 1954 Jan Luykenstraat 15 J. G. VAN OOSTERUM en D. VAN DER SL1KKE hebben de eer U kennis te geven van hun voorgeno men huwelijk waarvan de voltrekking zal plaatsvin den op Woensdag 4 Augus tus te 2 uur ten gemeente huize te Den Burg Lijsterstraat 38 Den Helder Weverstraat 82, Den Burg Toekomstig adres Peter Planciusstraat 18 Den Helder Receptie van 3—4,30 uur op de trouwdag Wever straat 82 Met droefheid geven wij U kennis dat zacht en kalm, na een zeer langdurig ziekbed van ons is heengegaan,onze geliefde Vader, Groot- en Overgrootvader Arie Ellen Wedn. van Geertje Visman In de ouderdom van ruim 85 jaar Gez 50:3 Namens de fam. A Ellen Condolatie-adres: Peperstr. 31, Oosterend Texel, 29 Juli 1954 De begrafenis heeft plaats Maandagmiddag 2 Augustus, 2 uur te Oosterend Voor Uw deelneming betoond bij het overlijden van mijn lieve echtgenote Christina E. B. M. Graaf- geb. Kemperman betuig ik U, mede namens wederzijdse familie, mijn welgemeende dank. T. M. GRAAF Den Burg, Juli 1934 Zend vroegtijdig Uw advertenties in! WQWWf- Oorarts Keel-, Neus- en Alkmaar Zaterdag 31 Juli geen spreekuur is van Voor spoedgevallen alleen spreekuur van 9-10 uur vm. verstopte I «asfafe's en gootstenen gaan vanzelf open met: De Schouw over de tochtsloot vanaf de Staats- gronden achter de Kamer- weg langs het Oudedijkje tot het Waalenburgerhuis is bepaald Het Bestuur van de Dertig Gem. Polders P. Bakker Az Dijkgraaf D. v. d. Oord, Secretaris Te koop gevraagd ca. 30 pk Gebr. Schoenmaker Den Burg, Tel. 267 Zie adv. as. Woensdag FEUILLETON door T. LODEWIJK 28. De douanier vroeg of ze die maar eens open wilde maken- Steekproef zei meneer Laarman verklarend- Me neer StoLlenga legde zijn boek neer en keek naar Carla» die een kleur kreeg, doordat ze zo in het middelpunt der belangstelling stond. Hannes hielp haar de koffer uit het rek halen- Het slot ging moeilijk open- Carla had een rood hoofd, toen ze eindelijk klaar was. De man met het snorretje zag haar opmerk zaam aan. U heeft niets aan te geven, made moiselle? vroeg hij. Nee meneer antwoordde Carla verlegen. Waarom zag die man haar zo aan, dacht hij soms, dat ze een smokke laarster was? 't Is gewoon routine zei meneer Laarman maak u maar niet druk juf frouw. De douanier keek in de kof fer, stak zijn hand tussen de netjes op gevouwen kleren, haalde eenpakje te voorschijn. Souvenirs legde Carla üit. De douanier wikkelde het papier er af, keek, de man met het snorretje keek ook, schudde het hoofd. Het papier werd er snel weer om heen gedraaid, het pak je teruggelegd- Een onbehaaglijk gevoel doorkroop Carla Wat deden die lui daar gewichtig over. Het leek wel of ze iets zochten. Nu nam de man met het snor retje het onderzoek over, scharrelde in de koffer en---- bracht een langwerpig wit pakket te voorschijn, dat op de bo dem van de koffer lag. Met een schok schoot het Carla te binnen: dat was de fles parfum, die Meta haar had meege geven, en die ze naar Amsterdam zou sturen. Zou ze. Dat is een fles parfum legde ze snel uit ik meende, dat ik die niet behoefde aan te geven. Parfum eh? vroeg de man. Hij wikkelde het papier er af. Een doos kwam te voorschijn. Hij opende de doos met snelle, gewende bewegingen- Inder daad er lag een fles in. Hij hield die tegen het licht, ze hoorde hem 'n Fran se krachtterm mompelen. Handig draai de hij de stop van de fles en hield zijn hand op. Uit de fles liep geen parfum maar iets, dat zo helder en klaar als water glinsterde in de zon, lag op de uit gestrekte hand van de ambtenaar. De trein minderde snelheid. Ze na derden St. Quentin. Carla hoorde de remmen schuren, het verre fluiten van de locomotief. Maar het drong niet tot haar door. Ze begreep niets van wat er gebeurde, maar 't gevoel van dreigend onheil manifesteerde zich steeds sterker- Ze zag hoe de man met het snorretje 'n veelbetekenende blik wierp naar de raadselachtige heer Stollenga, die met het hoofd knikte en tevreden aan zijn sigaar zoog- Is dat parfum? vroeg de man en hield zijn hand onder Carla's neus. Ze zag daarop enkele kristallen glinsteren. 't Is toch geen badzout? giste Els Badzout de heer Laarman snoof geringschattend als dat geen diamant is, laat ik me hangen. En hij bekeek Carla alsof ze een wesp was. Mevrouw Kierkewasser staarde vol ontzetting eerst naar de ambtenaar en dan naar het meisje, met een gezicht alsof ze een slang aan haar boezem gekoesterd had. Carla stond daar als door de bliksem getroffen. Diamant? Zij begreep er niets van. Langzaam daagde in haar de twij fel aan Meta Perland. Zou die De man met het snorretje fluisterde met meneer Stollenga- Het zal het beste zijn zei die koud tegen Carla, dat u maar uitstapt te St- Quentin en daar de zaak aan de he ren voorlegt. Het illegaal over de grens voeren van diamant is geen kleinigheid, mejuffrouw. Hij zag haar streng aan. Wat heeft u daarmee te maken? vroeg Els boos. Ze kon het kleine mannetje opeens niet uitstaan. Ik ben van de recherche legde Stollenga welwillend uit en ik ben al lang op zoek naar het diamanten-lek tussen Holland en Frankrijk. Dit keer heb ik geluk, al had ik eerst niet ge dacht, dat u de persoon zoudt zijn. Schijnt bedriegt merkte me vrouw Kiekewasser op die zogenaam de onschuld Stil lieve maande meneer Laar man pas als het wettig en overtui gend bewijs geleverd is. Is dat dan begon mevrouw Kierkewasser. Bemoei u er niet mee snauwde Hannes. Het gaat u toch geen snars aan, nietwaar? Deze meneer zou ik ook maar in de gaten houden adviseerde me vrouw Kierkewasser hij schijnt er nogal belang bij te hebben- U moest de zaak maar aan ons overlaten antwoordde Stollenga rus- tig- Juffrouw Mertens, er zit niets anders op dan dat u in St. Quentin aan de politie een verklaring geeft, hoe u aan deze diamanten komt. (Wordt vervolgd).

Texelsche Courant | 1954 | | pagina 2