Cjroen ^warts jéxels in het hart— Leven in prachtige gemeenschap Het Clazina Emelie Gollards Rusthuis Stichting Hulp aan Bejaarden Dapper Juulke! WOENSDAG 11 AUGUSTUS 1954 TEXELSE 68e JAARGANG No. 6860 COURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld de Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 - Tel. 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652.-Abonn. pr. f 1,95 p. kwart, -f- 20 ct. incasso. Adv. 8 c. p.mm. stoer gebouw De Texelaars zijn al lang gewend aan dat prachtige, stoere gebouw aan de bui tenkant van Den Burg. „O, dat is het nieuwe rusthuis'', zeggen ze dan. Het Clazina Emelie GoEards Rusthuis. Vele inwoners van Den Burg hebben de ge woonte er bij hun avondwandelingetje langs te kuieren- Zij kijken er dan eens tegen op, zien hier en daar nog licht branden, meestal ook in de twee boven elkaar liggende zaaltjes in het midden, en de wandelaar staat er verder niet bij stil. Hij vindt het mooi, dat het er is en hoopt wellicht in stilte er bij nade ring van z'n eigen levensavond nooit op aangewezen behoeven te zijn. Maar hoe is nu het leven binnen de muren van dat mooie bouwwerk? Is daar een aantal oudelieden bij elkaar, dat nauwelijks anders doet dan wachten op het einde? Misschien wel een stel narrige mensen, die de aardigheid eraf hebben? Wij wilden het antwoord op die vragen wel eens weten en zijn op een zonnige morgen het rusthuis binnenge stapt, gewapend met potlood en camera. De avond ervóór kreeg Uw verslaggever gelegenheid een gedeelte bij te wonen van een vergadering van het bestuur, dat bestaat uit de heren J. N. Bruin, J. Bakker, K. Breman, C. P- Eelman en J. Bakker Pzn. Een groot huishouden. Zo'n rusthuis is te vergelijken met 'n heel groot huishouden. De dagelijkse lei ding ligt in handen van de directrice, zuster H. Oldenkamp en zuster Th. de Jong, die onderdirectrice is- Aan het bestuur zijn natuurlijk de beslissingen van zakelijke aard, terwijl het ook de verschillende aanmeldingen grondig on derzoekt. Bij zakelijke beslissingen gaat het vaak om ontzaglijke bedragen, zó zelfs, dat het verwonderlijk genoemd moet worden dat de tarieven niet nog belangrijk hoger zijn. Vooral de (ideale) verwarming vraagt kapitalen. Er moet dan ook heel wat gedokterd worden, wil de zaak „glad'' lopen. Grote tegenslagen zijn er tot nu toe gelukkig niet geweest Een verpleeghuis? Het komt wel eens voor dat zich men sen voor het rusthuis aanmelden, wier gezondheid te wensen overlaat. Hoe spij tig het bestuur dit ook vindt, meestal moeten deze mensen worden afgewezen. Hebben zij dan geen recht op verzor ging? Natuurlijk wel, maar het rusthuis is nu eenmaal geen ziekenhuis. Sukke lende mensen vragen veel meer dan de normale verzorging, waarvoor dan ook belangrijk meer personeel zou moeten worden aangetrokken- Dus meer kosten, met het onvermijdelijke gevolg dat de tarieven omhoog zouden moeten. Dit nu wil men tot elke prijs voor de „normale" bewoners voorkomen. Toch zou men der gelijke gevallen in de toekomst ook graag willen oplossen. De mogelijkheden tot het doen bouwen van een apart ver pleeghuis zijn dan ook in onderzoek. Natuurlijk zijn daarbij de financiële moeilijkheden verreweg de grootste. Noodgedwongen zal zulk een verpleeg huis nog wel even op zich laten wachten •Bé Hoge leeftijden. De gemiddelde leeftijd van de huidige bewoners van het rusthuis ligt o.i. zeer hoog: omstreeks 80 jaar! Binnenkort hoopt een echtpaar het diamanten hu welijksfeest in het rusthuis te vieren- Maar de bewoners zijn gezond, en dat scheelt ontzaglijk veel. Natuurlijk, re gelmatig zijn er kleine afwijkingen, maar toch niet van ernstige aard. HOOG WATER 11 Aug. 6.49 en 7.19; 12 Aug- 7.55 en 8.10 13 Aug. 8.43 en 8.54. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water- Het Personeel. De tweekoppige directie wordt bijge staan door vijf meisjes, van wie een kookster, die door de directrice wordt opgeleid. In zo'n grote huishouding is het een en ander te doen, dat kunt U zich voorstellen! Dat men op de spreek woordelijke manier in het rusthuis van de grond zou kunnen eten, bewijst wel dat de handen flink uit de mouwen wor den gestoken. Zoals dat met directies meestal het geval is, kent ook de rust huisdirectie geen bepaalde werktijden. De directrice is van half zes 's morgens tot 's avonds tegen 10 uur in de benen! Maar het werk komt klaar en voor een persoonlijk gesprekje met de bewoners kunnen er altijd nog wel een paar mi nuten af. Wel zou de directrice er graag nog eens een volwaardige hulp bijheb ben, maar ze weet ook wel, dat de daar door te maken extra-kosten eerst door meer inkomsten moeten zijn goedge maakt. Alleen voor „elite"? Men wil wel eens beweren dat het Gollards rusthuis uisluitend bestemd is voor de beter gesitueerden, en dat dus de „gewone man" er beslist geen kans krijgt- Dat is echter niet het geval! Na tuurlijk moet de pensionprijs worden voldaan, en iemand die alleen van Drees trekt kan dat niet. Er zijn dan ook verschillende bewoners in het rust huis, die steun krijgen van hun kinde ren of van de stichting „Hulp aan Be jaarden" Een door het bestuur van deze stichting ingezonden mededeling treft U in dit nummer van de Texelse Courant aan. Waar dus het geld vandaan komt, interesseert het bestuur van het rust huis helemaal niet. Hoofdzaak is, dat de adspirant-bewoners nette, behoorlij ke mensen zijn (De genoemde stichting „Hulp aan Bejaarden" staat geheel los van het rusthuis). De bewoners. Wij zijn bij ons bezoek eerst eens de keuken binnengestapt. Blinkend en hel- piepers jassen der, zoals alles in het gebouw- Er wordt geroerd en geschuurd en„piepers gejast". Van dat karweitje is de 78-ja- rige heer Chr. Weijdt niet gemakkelijk af te houden. Hij wil graag wat om han den hebben en is dan ook zo'n echte klusjesman. Vroeger is hij visser ge weest, daarna heeft hij 30 jaar in de Amsterdamse haven gewerkt. Elke mor gen stapt hij om kwart voor zeven uit bed en 's avonds om 10 uur stapt hij er weer in. Hoe hij het vindt in het rusthuis? Prima, niets dan lof! In het begin heeft hij er wel even raar tegen aan gekeken, maar dat is een kwestie van aanpassen. Ook z'n vrouw is tevre den, ja, ze redden het hier best- Onder elkaar is de stemming ook vrijwel steeds goed. B.B.ERS VAN CAPELLE A.D. IJSEL DAG OP TEXEL Een vijftigtal mensen van de dienst Bescherming Bevolking te Capelle a.d. IJsel zal vandaag een bezoek brengen aan Texel. DEZE MAAND GEEN ZITTING Deze maand wordt geen zitting ge houden voor de Kleuterzorg en de Rheumabestrijding- PUBLICATIE VAN DE CULTURELE RAAD Woensdag 11 Augustus Den Burg, Park, Haags Matrozenkoor. De Cocksdorp, Openlucht-filmavond van de Amerikaanse Voorlichtingsdienst. Donderdag 12 Augustus Den Burg, Oranjeboom, „Klein Toneel", Oudeschild met „Een baby van duizend weken". j De Koog, Openlucht-filmavond van de Amerikaanse Voorlichtingsdienst. Vrijdag 13 Augustus Den Burg, Oranjeboom, 8 en 9.45 uur Texelfilm- Zaterdag 14 Augustus Den Burg, Park, Concert Koninklijk Texels Fanfare Corps. Na afloop lam pionoptocht. LANGE WAALDERWEG De verbetering van de Lange Waal- derweg en de doortrekking van deze weg naar de Zaandammerdijk is door de Plaatselijke Commissie voor Ruil verkaveling gegund aan de laagste in schrijver, de Aannemingsmaatschappij De Moei Hermes te Alkmaar, voor een bedrag van f 408.420, De werkzaamheden zullen voor het grootste gedeelte nog in dit jaar beëin digd moeten worden. Algemeen is men van oordeel dat de verbetering en aanleg van deze weg, die een rijbreedte van 5 meter krijgt, het verkeer van het Noordelijke gedeel te van ons eiland met Oudeschild zeer ten goede zal komen. HANDELSREGISTER Onder „wijzigingen" treffen wij deze week in het Handelsregister aan: N.V- Texelsche Electriciteits Mij (T.E.M.) Texel, Vismarkt 1, Electr. vooziening binnen de gemeente Texel. Uittr. direc teur P. A. de Rode. Benoemd dir. Ir J F. Kipperman. Begrafenisonderneming S. J. Witte, Texel, Den Burg, Wilhelminalaan Sa- Bel rijf overgegaan aan J. Reij. Dan stappen we een kamer binnen. Heel gezellig op de divan zittend, vinden we daar S| Mevr. Pereboom-Kooiman, |y sinds Maart met haar man in het rusthuis. Even later komt de heer Pereboom opgewekt binnenstappen, verrast door het onverwachte en ongewone bezoek. Dit echtpaar is ook al enthousiast over hun leven in dit gemeenschapje van goed 40 mensen. Reden van hun besluit tot intrek nemen in het rusthuis was, dat mevr. Pereboom thuis het werk niet meer zo-best afkon. „Ja hoor, we hebben het best! We komen regelmatig eens bij dochter en schoon zoon in de Wilhelminalaan op bezoek, zodat het contact met kin deren niet verloren gaat"- (Hun schoon zoon werkt als zetter bij de krant). Ze hebben het echt leuk met de „buren" in het rusthuis. Aantreje! Om half elf wordt plotseling de deur op een kier geopend, een zware stem zegt „aantreje!" en de deur gaat weer dicht. Lachend legt mevr. Pereboom uit .aantreje! dat het zo iedere dag gaat. Het is de 87-jarige heer Dijker, die deze wacht dienst om koffietijd waarneemt, bij ie dere kamer op hun gang. Zij, die dat kunnen, komen dan naar buiten ge stapt om gezamenlijk naar de conver satiezaal te gaan waar koffie wordt ge dronken. Eerst wordt dan nog even Mevr. Dros, die 89 jaar en daarmee „huisoudste" is, afgehaald en dan gaat het onder gezellige kout rfaar de con versatiezaal- En daar zitten ze dan bij elkaar, de bewoners. De dames in grote kring, de heren eveneens in een gezellige groep En gepraat dat er wordt! Vanuit de hall .in gezellige kout bijeen- beluisterd, zou je je waarachtig in een school wanen, wel te verstaan tijdens het vrije uur. Het koffie- en theedrinken gebeurt „per verdieping", maar bij de maaltij den zitten alle bewoners bij elkaar in de eetzaal, die al te klein dreigt te worden. Natuurlijk gaan wij niet kamer-in, kamer uit.^Wij wilden eens een totaal indruk trachten te krijgen van het leven in het nieuwe rusthuis. Wel, het is een bijzonder goede indruk. Je hoort al gauw of er iets mis is. Maar dat is er niet Natuurlijk is er wel eens iemand, die zich niet of moeilijk weet aan te passen. Die niet te eten krijgt wat hij of zij thuis gewend was. Vanzelfsprekend is een bepaalde regel noodzakelijk. Zo veel mogelijk wordt rekening gehouden met speciale wensen, maar die moeten binnen redelijke grenzen blijven Het menu is eenvoudig maar beslist goed. Klachten over het eten hebben we, op een enkele uitzondering na, dan ook niet vernomen. Ja. het is een mooie levensavond, die het Clazina Emelie Gollards Rusthuis zijn bewoners bereidt! INGEZONDEN vandaag bietjes Deze Stichting, op initiatief van de 3 Protestantse kerkgroeperingen in het leven geroepen, bedoelt aan personen, welke door hun maatschappelijke om standigheid, niet in staat zijn geheel uit eigen middelen in de kosten te voorzien., welke opname in het Clazina Emelie Gcllards Rusthuis met zich brengt, hulp te verlenen- Het ligt niet in de bedoeling alleen hulp te bieden aan personen, welke tot een van deze kerkgroepen behoren. In dien er algemeen aan deze Stichting zal worden medegewerkt, zal ook aan niet- kerkelijken hulp worden geboden. Op het ogenblik wordt reeds hulp ver leend aan verschillende personen en als de Stichting meer wordt gesteund zal dit aantal spoedig kunnen worden uitge breid. Degenen, welke hulp wensen, kunnen zich wenden tot hun kerkeraad of tot een van de leden van het bestuur. Het bestuur bestaat uit de volgende personen: K. Breman, het Noorden, voorz., J. Bakker, nabij Oosterend, secr- en C. P. Eelman, Schilderend, Den Burg penningm., dagelijks bestuur en verder R. Bakker, Groeneplaats, Den Burg, P. Bremer, Kogerstraat, Den Burg, J D Troost, Den Hoorn, J. Kreeft, De Waal; i C. Zijm, Sir Robert Peel, nabij De Cocksdorp en A. Daalder, De Koog. TEXELSE MARKT Aangevoerd Maandag 9 Augustus: 3 koeien 750—850; 125 schapen 84—105; 65 lammeren 5565; 14 schrammen 80 100; 16 biggen 5565; 7 nuchtere kal veren 3550. Juulke Swarthof uit Den Burg is 10 jaar. Zij is niet zo maar een gewoon meiske, deze Juulke. Dat heeft zij jJ. Zaterdag aan het strand bij het Westerslag duidelijk getoond. Met hëar 8- jarige broertje Kees speelde zij op de veel verguisde bunker. De zee heeft daar vlak langs verschillende gevaarlijke diepe gaten geschuurd- Het ziet er, bij vloed, onschuldig genoeg uit. Dat dacht Kees ook. Juulke zag Kees in grote moeilijkheden ko men; ze bedacht zich niet, sprong bij broer in het water en wist hem te redden. Dat was nummer één. Want hier bleef het niet bij. Een drie-jarig kereltje uit Den Helder wilde bij de bunker de boel ook wel eens verkennen. En verdween prompt in een kolk! Het in doodsnood komende jochie zou niet de min ste kans gemaakt hebben er goed af te komen, was niet onze Juultje uit het dapperste hout gesneden. De ouders van het knaapje had den aanvankelijk niet eens in de gaten, dat het hun zoontje was dat daar van een wisse dood werd gered. De ouders, natuur lijk totaal overstuur, kwamen op de terugtocht naar Den Hel der pas op de pijnlijke gedachte Juultje helemaal vergeten te hebben- De vader kwam met de kerende gelegenheid terug en stapte bij de zaak van de heer Swarthof binnen Er moest dan maar even verteld worden wat Juulke zou willen hebben! Wel, Juulke kreeg een mooi cadeautje en van ons krijgt ze bij deze ge legenheid een compliment! Moeten we nog eens op het ge vaar van die bunkers wijzen? Neen, we laten het hierbij. INGEZONDEN „OP TEXEL KRIJG IK TENMINSTE GEEN SLAAG" Zo kampeert onder leiding van de heer en mevr. Schreuder de Jordaner Jeugd weer voor de 3de maal op Texel- Ze komen om te genieten van het rij ke buitenleven, van de rust en schoon heid, die in de natuur zijn te vinden- Iedere week een nieuwe ploeg van 15 a 20 man, jongens of meisjes van 6 tot 15 jaar. In die ene week moeten ze opdoen datgene, waar ze in de trooste loze Jordaan het gehele jaar op moeten teren (Uitgesproken troosteloos zouden wij de Jordaan bepaald niet willen noe men! De Jordaan is een oer-Amsterdams stadsdeel met eigen bekoring. Maar ons beperkende tot de kinderen: ja, die komen ontzaglijk veel te kort! red.). En de afgelopen weken was het maar regen, regen, regen; de tenten drupten vaak door. De speeltent werd een mod derpoel. Want ze kamperen niet op duin- of zandgrond. Daar was geen geld voor- Ze kamperen in een weiland in de P H. Polder, welwillend door de eige naar afgestaan. Maar U begrijpt dat het daar deze natte zomer vaak drassig is en dat de kleintjes vaak natte voetjes hebben. Kla gen ze? Neen, ze zijn niet verwend en genieten even goed met volle teugen. Maar denken wij, die onze kinderen alles kunnen en willen geven, nl. liefde, medeleven, warme kleren en een droog bed, wel genoeg aan hen die dit moeten missen? Zegt het u iets, dat een lief meisje van plm. 6 jaar verleden week zegt: „Tante wat ben ik blij dat u op Texel bent, nu krijg ik tenminste geen slaag''. Wat 'n ontzaglijk kinderleed ligt er verborgen achter deze enkele woorden. En nu de den wij in de oorogsiaren zoveel om de nood in Amsterdam te lenigen en zou den wij nu deze kleintjes niet willen helpen7 Ik geloof het wel- Als er nu in ieder dorp eens een paar warm aanvoelende mensen waren, die b.v- eens wat eieren, belegsel voor het brood of wat bessen verzamelden en dat in het kamp brachten. En laten wij Texelaars, die zo ontzettend veel bezit ten, nu eens zorgen, dat er een volgend jaar voor deze armsten der armen een kampeerschuur beschikbaar is. Gaven en giften bij het kamp in de P.H. Polder. Een Texelse medewerker. (Een prachtig idee van deze Texelaar! Kent U, lezers, de vaak meer dan ellen dige omstandigheden waaronder deze kinderen gedwongen worden te leven? Weet U dat zij soms wonen in hokken, die de naam woning nauwelijks kunnen verdienen? En dat veel van die arme schepsels, weer of geen weer, de straat op worden gestuurd omdat moeder een „nevenberoep" heeft gekozen, waar ze haar kinderen niet bij gebruiken kan? Allemaal omstandigheden waar wij, als enkelingen, niet veel aan kunnen veranderen- Maar wèl ligt het in onze macht te doen, wat bovengenoemde Texelaar zou willen- Zullen wij de han den ineen slaan? Ieder blij kinderhart is winst in deze wereld. - red.).

Texelsche Courant | 1954 | | pagina 1