Kan hooibroei voorkomen worden U.L.O. Zwitsers journaliste lichtte in een keurig artikel toe, waarom Texel het gelukkige eiland mag worden genoemd Op reis Optreden van Tirools Volksdansgezelschap Hulde aan onze VANAF DE HOGEBERG (1), de heuvel ten Zuiden van Den Burg, heeft men een fraai panorama over eiland, ja men kijkt vandaar tot aan de dorpen van Wieringen toe. Onze Jeugdherberg heeft men dus met „Panorama" een zeer toe passelijke naam gegeven. Hier en daar staat op de Hogeberg een bank, vanwaar vermoeide wandelaars de blik over het landschap kunnen laten gaan. Alles ademt er rust en schoonheid. Men vindt er zichzelf zo men zichzelf kwijt is geraakt. En dan te bedenken, dat men zich daar vlakbij een plek bevindt, waar het laat ste uur van vele mensen heeft geslapen: op de Zuidelijke helling van de Ho?e- berg ligt een landje, dat luistert naar de weinig lokkende naam „Galgenland". Het Galgenland, gelegen op de Zuidelijke helling van de Hogeberg. Mededeling van de Rijkslandbouwvoorlichtingsdienst te Schagen Eens werden daar boosdoeners opge hangen. Schapendieven? Misschien wa ren die er ook wel bij, maar uit het boek „Texel", dat ons van de Texelse histo- torie vertelt, krijgen wij de indruk, dat de meeste personen, die tot de strop werden veroordeeld, tot het zeevarende gedeelte van de bevolking behoorden Onder het kopje „Justitie op het Gal genland" lezen wij in genoemd werk het volgende: Het leven aan boord der sche pen was niet gemakkelijk. Vooral als men weken moest wachten op gunstige wind, kwamen vechtpartijen onder de schepelingen voor. Soms werden de schuldigen in de boeien geslagen of ze werden aan de mast te kijk gezet, daar aan verbonden met een mes, dat door de hand gestoken was. Men riep bij ern stige gevallen de hulp van de kapitein- of luitenant-geweldige der admiraliteit in, die in Oude Schild woonde en die in veel gevallen het laatste woord bij de uitvoering van een vonnis sprak. Jacob Bicker Raye, een Amsterdams regent uit het midden der achttiende eeuw, ver telt in zijn dagboek, hoe de achtste Mei 1764 aan verschillende muiters op Texel justitie werd gedaan. Een jaar tevoren hadden zij deelgenomen aan de over meestering van de Oost-Indiëvaarder Neyenborg ter hoogte van Kaap De Goede Hoop. Met 't buitgemaakte schip waren zij naar West-Indië gezeild, ze maakten daar goede sier, maar werden tenslotte gevangen genomen. Men bracht hen naar Holland terug, waar de vier hoofdschuldigen aan de galg bij de Hoge Berg op Texel werden opgehangen. De minder schuldigen werden gegeseld en ook de nodige brandmerken werden uit gedeeld. De vier boosdoeners stierven zonder enig beroeuw, het had weinig gescheeld of een van hen slaagde er in de scherprechter naar de andere wereld te helpen. Tot viermaal toe trachtte hij de beul van de Ie** te trappen en met hem naar beneden te vallen. Dat zou een zware val geweest ziin „also de Texelse galg seer hoog is, dat men de- selve van drie uur ver uit zee kan zien". Dit gruwelijk relaas is niet geneel in overeenstemming met de feiten. Een verificatie heeft uitgewezen, dat de rechtspleging heeft plaats gevonden bij Den Helder. Men was in Holland echter gewoon te spreken over „in Texel" of „het Texel" en bedoelde daar dan mee de ankerplaatsen bij het Marsdiep. Hier door is Raye klaarblijkelijk misleid. Men kan veilig aannemen, dat echter op het eiland zelf meermalen executies heb ben plaats gevonden, want de meeste schepen lagen óf achter de Hors bij Den Hoorn óf op de Vlieter voor Oude Schild en Oosterend. Zaontzinnig was men niet in die da gen: de gehangenen werden met beugels vast geklonken „om lang tot een exem pel te blijven hangen". Op de derde Sep tember van hetzelfde jaar werd voor de tweede maal justitie aan oproerige schepelingen gedaan. Vier werden er toen geradbraakt, negen gehangen en met geselingen en brandmerken werd kwistig omgesprongen. Het Galgenland, waar zich heel wat lugubere taferelen hebben afgespeeld, heeft tot op deze dag zijn naam behou den. De romantisch gestemde vreemde ling, dwalend door het bosje en wande lend langs het Sandershuis naar Den Burg, zal zich moeilijk kunnen voorstel len, welke gruwelijke tonelen zich daar hebben afgesneeld. In dezelfde tijd als waarin bovenstaande executies plaats vonden. moesten Texel's vroede vade ren trouwens verordineren, dat het ver boden was om lijken van bestorven schepelingen heimelijk des nachts aan de Texelse wal zonder kist en enig ce remonieel te begraven. Een matroos was toch ook een mens! (1). In een in 1856 door zekere Allan geschreven boekje lezen wij over de Hogeberg: „De Hooge berg of heuvel, welke men tussohen het Oude Schild en den Burg vindt, had voor 1487 eene aanzienlijke hoogte. In gemeld jaar werd hij meer gelijk gemaakt en tot een kerkhof aan gelegd, waarop, volgens sommigen, eene kapel werd gebouwd, welke den lsten November des jaars 1482 aan St. Ca- bharina werd toegewijd. Sedert twee en een halve eeuw is die kapel niet meer in wezen. In het laatste gedeelte der voor gaande eeuw zijn daar ter plaatse twee koperen kerkkandelaars gevonden, wel ke in een daarliggend dijkje verscholen waren. Van den top dezer hoogte heeft men het fraaiste gezigt over het geheele eiland. Vroeger lagen er op deze hoogte een paar boerengehuchten, waarvan thans echter niet meer dan een paar woningen overig zijn. Ter plaatse waar men in het Oude Schild, het binnenpad (het Schildpad) inslaat, dat naar den Burg strekt, ligt eene kleine buurt, de Jeneverbuurt geheeten; van waar deze naam zijnen oorsprong ontleent, heb ik niet kunnen gewaar worden. Welligt dat hier eenige herbergen hebben gestaan, waarin de manschappen, welke hier voor de schepen water kwamen halen, zich van verversching hebben voorzien". dan Uw spoorkaartje ge haald bij de V.V.V. „Texel" kf I til NIEUWS VAN „DE SPORTFOKKERS" Evenals verleden jaar organiseerden „De Sportfokkers" ook weer op Texel hun tradionele„Jong-Dierendag'\ Keurmeester was de in N.K.B.-krin- gen zeer bekende A.-keurmeester, de heer Hanekamp uit Twello. De taak van de heer Hanekamp was niet gemakkelijk; hij moest over ruim 100 ingezonden dieren zijn oordeel geven- De grote verscheidenheid van dieren stelde wel zeer bijzondere eisen aan de keurmeester. „De Sportfokkers" be schikken n.l. over enige soorten dieren, die men niet op iedere T.T. of Jong-die- rendag tegen komt, o.a. „Deilenaars", Gele v- Bourgondiërs" en „Angora's". De kwaliteit van de dieren, was ge zien de nog jeugdige leeftijd, Z.G. te noemen. Hoe buitengewoon mooi toon den voor een rasfokker de fraaie Witte VI. Reus voedster van de heer H. Bar- horst en de Wit Wener voedster van de heer P. J. Gielis- Deze dieren waren in derdaad hèt sieraad op de tentoonstel ling. Ze behaalden dan ook zeer terecht het pred. Z.Z.G. Menig fokker zou wen sen over dergelijke fraaie dieren te be schikken- Ook de overige VI. Reuzen (van de heer J. Kaan), de Hangoren van W. Rijk, de Deilenaars van de heer J. A. Stern- Zwart, de Black en Tan's van de heer foort, de Alaska's van de heer H. de J. Logeman, en de Angora's van de heer J- v.d. Bij kunnen tot de toppers wor den gerekend. Er werden in totaal de volgende pre- dicaten uitgereikt: 2x Z.Z.G.; 18x Z.G.; 32x G G 32x G; llx V.G.. 6 Dieren kwamen voor een predicaat niet in aan merking. Deze Jong-dierendag werd ook dit jaar weer gehouden in de rijwielstalling van de heer G. Rump, die deze belangeloos beschikbaar stelde. Namens „De Sport fokkers" hartelijk dank, heer Rump, voor deze sportieve geste. - Gesteund door de successen van deze Jong-Dierendag bouwen „De Sportfok kers" verder aan een gezonde vereniging waarin sportiviteit nummer één blijft. Nogmaals willen wij er de aandacht op vestigen, dat nieuwe leden van harte welkom zijn- Zij kunnen zich daartoe opgeven bij de 2de secr.-penn., Haller- weg 2, Den Burg. PAARDENSPORT Het concours van de Paardensport ver eniging is vastgesteld op Zaterdag 25 September a.s- Nadere berichten hierover volgen. De Tiroler avond, welke Maandag avond zou plaats vinden in het Park te Den Burg, dreigde letterlijk in het wa ter te vallen. Op het laatste ogenblik is men er in geslaagd het gezelschap te la ten optreden in het „Casino". Weinig hoopvol gestemd zochten wij een plaatsje in deze zaal, immers uit voeringen als deze kunnen juist in de open lucht zoveel aan charme winnen. De practijk heeft, zoals vaker is bewe zen, ons anders geleerd. In een tot de laatste (staan)plaats bezette zaal werd een programma geboden, dat allen van begin tot einde heeft geboeid door klank, beweging en kleur en niet in het minst door de hartelijke eenvoud van onze Tiroler vrienden. Het gezelschap bestond uit de Edel weiss Kapel, het jodelduo Wolf en een Schuhplattler dansgroep- Uit het zeer afwisselende en uitge breide programma van zang-, muziek- en dansnummers willen wij slechts noe men de Eifersuchtstanz, waarin twee minnaars elkaar op artistieke wijze te lijf gaan, tot grote vreugde van de toe schouwers (en van henzelf) en de op donker toneel in het licht van Bengaals vuur gedanste Schuhplattler. Het daarna volgend bal werd door slechts een gering deel van de aanvan kelijk aanwezige bezoekers bijgewoond. De (noodzakelijke) toegangsprijs van f 1,50 vormde voor velen een beletsel. Helaas, onze WV, die al met zoveel pech te kampen heeft, moet nu een maal zoveel mogelijk bronnen aanboren om tot een enigszins redelijk resultaat te komen. S.V. Texel Hier volgt ons oefenproramma be doeld om het nieuwe seizoen goed voor bereid te kunnen aanvangen: 15 Aug. Texel-T-H.B. /(Haarlem), half 3. 22 Aug. Texel-D.S.O. (Zoetermeer), half 3. Dit is de club van ons vroeger lid K. Dontje- 29 Aug. Texel-B.M.F. (Den Haag), 2 uur 5 Sept. Texel-H.R.C- of Robur et Velo- citas (Apeldoorn); Texel 2-HRC 3. We hebben met Texel 1 en 2 inge schreven voor de competitie, daar er te weinig spelers zijn overgebleven om 3 elftallen te kunnen samenstellen. Is er echter nog een aantal liefheb bers, die lust hebben voor het seizoen in een elftal deel te nemen, dan moeten die zich zeer spoedig opgeven bij onze secr-, de heer Ten Cate. Al heeft de zomer dit jaar op zich la ten wachten, de tijd gaat door- De va- canties lopen op hun end en dan nu be wijzen door ter training te gaan, dat ons spel en uw club wat voor u betekent. Nu weer aangepakt en allemaal maar de training Dinsdagavond. Correspondentie Oosterend: SPORTMIDDAG TE OOSTEREND Zaterdagmiddag had de traditionele sportmiddag plaats. Begonnen werd met een gecostumeerde voetbalwedstrijd. Al leraardigst waren de costuums van de spelers. De geneeskundige Dienst moest in deze wedstrijd nu en dan de handen uit de mouwen steken- Een flauwgeval- lene werd met emmers water bewerkt; een gebroken been bracht ook geen moeilijkheden: wat planken en papier en ook deze was weer klaar! Dr Renout filmde het een en ander. Na deze wedstrijd volgde 100 meter hardlopen voor heren. Zestien deelne mers verschenen aan de start; in de eerste ronde werd 11,6 seconden geno teerd, in de finale 12,1. De winnaars werden: 1. C. de Waard; 2. Jb- Berken bosch, 3. D. Drijver. Hierna 100 meter dames- De dames liepen in de eerste ronde 14,1 en in de finale 14,2. Hier was de winnares mej. M. Beumkes, 2. mej. H. Schout- 9 Deel neemsters. Bij de 2500 meter hardlopen voor he ren verschenen 33 deelnemers aan de start Dit werd een mooie wedstrijd! Uitslag: 1- S. de Jager; 2. D. Eelman; 3. N. van Egmond; 4. D. Drijver. Tijd van de heer De Jager was 2Vz km in 10 min. 50 seconden. Dan de Ballonrace voor motoren met 15 deelnemers. De rijders kregen een ballonnetje achter de motor gebonden. Het was de bedoeling om deze van el kander stuk te rijden, wat geen eenvou dige opgave bleek te zijn! Degene, die zijn ballon het langst heel wist te hou den was %innaar. Dat werd Bert van Keulen- 2e werd A. van Liere Koppelwedstrijd op fietsen over een af stand van 6 km, 30 ronden over het sportveld. Acht koppels namen deel, het werd een harde strijd. F. Tatenhoven en L Garritsen werden nummer één, op 'n halve ronde gevolgd door het koppel D. Drijver en A. Dijker. Derde werden H. van Sijp en C- Wetsteen. De afstand is afgelegd in 14 min. en 55 seconden. Het avondprogramma begon tegen 8 uur met rondgang van VIOS van Oost gevolgd door de Gymnastiekvereniging van De Cocksdorp. De nog „jonge" gym nastiekvereniging gaf een keurige de monstratie onder leiding van de heer A. Keizer. Tot slot volgde de Strijd om de man en de vrouw, het spel, wat voor oud en jong altijd weer aantrekkelijk is. Strijd om de man werd gewonnen door mevr. Tr. Kalis-van Liere en de strijd om de vrouw door de heer B- Hoogewoning. Prijs een grote taart. Ondanks verslechtenend weer werd 'n begin gemaakt met het openluchtbal, dat na enkele rondjes letterlijk in het water viel. Het viel met bakken van de lucht. S.V.O. kan overigens op een geslaag de middag terug zien! De laatste weken zijn er veel percelen gemaaid voor hooiwinning. Vrijwel da gelijks komt er hooi op ruiters en een klein gedeelte op oppers- De laatste tijd valt er veel regen, het aantal uren zon neschijn is laag. Het weer is prima voor de grasgroei, maar om goed hooi te ma ken, is het weer zeer ongunstig. Het is daarom dit jaar weer niet eenvoudig om het hooi zonder veel kleerscheuren de a.s. winter aan de koeien te geven. De kans, dat er dit jaar op vele bedrijven hooibroei zal voorkomen, is daarom vrij groot. Men moet zoveel mogelijk trach ten het hooi op het land te krijgen. Als men in huis later moet hooien, dan is dat een zeer slecht werk voor de gezond heid en bovendien kan het in enkele da gen zeer zeer veel geld kosten door verliezen aan voedingswaarde. Wij wil len dan nog niet eens spreken van de vlammen opgaat- Ondanks, dat wij ervan ergste gevallen, waarbij de zaak in overtuigd zijn, dat het deze zomer niet gemakkelijk is om goed hooi te winnen, kan men door goed overleg en bepaalde maatregelen de verliezen enorm beper ken. De verliezen, welke door hooibroei ontstaan, zijn ongeveer als volgt: resp. Temperatuur, Verliezen verteer baar ruw eiwit en Verliezen zetmeel- waarde: beneden 40 gr. C. geen, geen; 4050 gr. C. 5 pet, 3 pet; 5060 gr. C. 20 pet, 10 pet-; 6080 gr. C. 50 pet., 20 pet.; boven 80 gr. C. 90 pet. en 45 pet. Uit bovenstaande cijfers blijkt, dat de temperatuur van het hooi onder de 50 gr. C. moet blijven, wil men geen broeiverliezen krijgen. In de practijk komt het hierop neer, dat het hooiijzer „lauw" mag zijn als men het uit de berg haalt. Als het ijzer na 10 minuten in het hooi gezeten te Voor het MULO-diploma A zijn nog geslaagd: Jan Zuidewind, Den Burg, Piet van der Slikke, Den Burg, Tom Leijen, 't Horntje, Dirk Smit, Den Hoorn Ankie Kuneman, De Koog, Grietje Lap, P.H. Polder en Henk Kuiter, Oosterend. Hiermede hebben alle 23 leerlingen van de Texelse ULO, die dit jaar eind examen deden, het begeerde diploma behaald, en wel 8 het diploma B, 14 het diploma A en 1 het aanvullend-diploma B. Als wij nu bedenken, dat het jaarlijk se gemiddelde percentage gezakten om streeks 20 bedraagt, dan is een woord van hulde aan onze ULO toch zeker op z'n plaats. Een record met moeilijkheden! Deze succesrijke resultaten blijven na tuurlijk niet zonder gevolg. Dat is wel te zien aan het record aantal aanmel dingen voor de eerste klasse van de vol gende cursus, nl. 67! Het laat zich aanzien dat er straks met de ruimte in de ULO-lokalen als nooit te voren zal moeten worden gewoekerd. Twee eerste klassen van elk tegen de 40 leerlingen! Terwijl met het oorspron kelijk voor de Zeevaartschool bestemde gebouw op niet meer leerlingen is gere kend dan omstreeks 20 per lokaal! De maximale capaciteit van het groot ste van de beide lokalen in het nieuw gebouwde gedeelte is zes en dertig. Van de grootste van de lokalen in het oude gebouw is dat officieel, en dus rekening houdend met het Bouwbesluit, ongeveer vijf en twintig, hoogstens 30. Als de leerlingenstroom maar steeds in hetzelfde tempo blijft groeien, kan deze straks niet meer op redelijke wijze worden verwerkt. De leerkrachten zijn dan ook nu al enigszins bezorgd over de gang van zaken. Een beetje trots zijn de heren natuurlijk allemaal op de mooie examenresultaten van hun leerlingen- Maar even vanzelfsprekend is het drin gend gewenst dat de opleidingsmogelijk heden er niet op achteruit gaan. Zevende leerkracht? Drie maal per jaar wordt het aantal leerlingen vastgesteld; het jaargemiddel de bepaalt het volgens de wet noodzake lijke aantal onderwijzers. Onze ULO start in September waarschijnlijk met totaal 178 leerlingen. Voor zeven leer krachten moet genoemd gemiddelde 181 bedragen. Wat dat betreft is dus de toe stand aan onze ULO ongunstig; er zijn nét niet genoeg leerlingen om dat hogere gemiddelde te halen. Gebeurt dat in de loop der eerstvolgende jaren, dan zal naar een definitieve oplossing moeten worden omgezien. HAAGS MATROZENKOOR Zou het vanavond wat worden met het weer? Een brandende vraag voor onze V.V.V.-directeur, voor de leden van het Haags Matrozenkoor en voor 't publiek. Want vanavond staat op het programma het optreden van het Haags Matrozenkoor in het Park. Het koor be staat uit 38 jongens onder leiding van Theo van Elferen. En dat is niet alles- De Hammond-organist Jos Caspry komt, natuurlijk mèt instrument, eveneens mee. Het koor heeft met zijn tournee door Frankrijk en Italië prachtige successen geboekt. Wij komen gradg luisteren! hebben niet meer met de volle hand vast te houden is, moet men rekenen op een temperatuur van 6065 gr- C. Men heeft dan reeds ongeveer 50 pet verlie zen aan verteerbaar ruw eiwit en 20 pel zetmeelwaarde. Hoe kan men de broei tegengaan? Om te beginnen is het zeer belangrijk, dat het hooi zo droog mogelijk in de schuur of aan de klamp (mijt) komt. Het is bekend, dat een hoge vochtigheids graad de broei terdege in de hand werkt Om goed droog hooi te krijgen, is het veelal noodzakelijk, dat men ruitert. Soms kan het nodig zijn, als het hooi nat op de ruiters komt, deze na 5 è6 dagen om te ruiteren. Dit moet bij voorkeur gebeuren op een scherpe zonnige dag Met dit weer groeit het etgroen snel. Het ziet er naar uit, dat de ruiters 4 we ken en langer op het land moeten blij ven staan, voordat het hooi ingeschuurd kan worden. Het is dan zeer verstandig het hooi eigenlijk nog niet ingeschuurd om een ruitersleep aan te schaffen- Deze kan men zelf maken en anders zijn deze in de handel verkrijgbaar. De vierpoot- ruiterslepen zijn verkrijgbaar tegen een prijs van f 60,tot f 100,per stuk. In een paar uur kan men 40 vierpootrui- ters naar een hoek van het perceel brengen, Men krijgt dan het perceel be schikbaar voor de koeien. Als de rui ters goed gezet zijn en kruiselings een touw met steen over de kop gedaan is, dan kan men 's nachts rustig slapen, ook als het regent en waait. Vaak is men nog te zenuwachtig met het hooi. Op sommige dagen kan men beter te gast gaan, dan dat men aan het hooi bezig is. Het is van groot belang om het hooi op een goede zonnige dag thuis te halen. Hierbij kan men 's morgens de ruiters omver halen en 's middags dit hooi bin nenrijden. Vaak heeft men de beschik king over één berg. De kans van persing en meer broei is dan groot- Het is ge wenst om kleine hoeveelheden hooi per dag binnen te halen en het inschuren over enkele weken uit te smeren. In dien men het hooi bij het inschuren niet vertrouwt, breng het dan niet allemaal in één berg. Men kan dan beter 1 of 2 klampen zetten om de druk wat te ver delen, Het is gewenst klampen te zetten, welke niet te groot worden. Ongeveer 5000kg hooi aan één klamp is genoeg Deze klampen kunnen na 2 maanden ingeschuurd worden. Verder is het oppassen met percelen, welke gegierd zijn. Dit is altijd „kwaad" hooi. Breng dit hooi nooit onder in de berg. Verder kan broei tegengegaan worden door enkele laagjes stro of oud hooi in het middelpunt van de berg uit te spreiden- Ook kan men de broei af remmen door in het midden van de berg steeds een vat op te schuiven, zodat een soort luchtkoker ontstaat. Deze moet van boven afgedekt worden met hooi in verband met kans op schimmelvorming. Een ander middel om broei tegen te gaan is, als de berg half vol is, een gat spitten van 2 bij 3 meter. Daarna plaast men een buis of afvoerpijp van uit het gat naar de buitenkant van de berg. Men legt over het gat enkele palen en sluit het verder af met een laag hooi van 1 meter dikte. De afvoerpijp begint meestal na enkele dagen te stomen. Het is gewenst aan het einde van de pijp een propje hooi losjes in te duwen. Alle hierboven aangegeven maatregelen kunnen de broei aanzienlijk verminde ren. Wij moeten ervoor waarschuwen, dat geen van deze maatregelen afdoende is om hooibroei te voorkomen- Men moet er steeds van -uit gaan om het hooi op het land goed droog te krijgen. Pas als het hooi goed droog en bestorven is en men rijdt het in kleine partijen, verdeeld over een aantal dagen binnen, dan is de kans om hooibroei te voorkomen vrtf groot. Landbouwzout strooien (1 kg per 1000 kg hooi) is prima voor de smakelijkheid, maar om hooibroei te bestrijden, helpt het vrijwel niets. Samenvatting: Het is goed om de volgende punten ter bestrijding van hooibroei in acht te ne men: 1. Laat het hooi goed droog worden op het land. 2. Inschuren bij scherp, zonnig, drogend weer, eventueel eerst verzonnen. 3. Kleine hoeveelheden per dag thuis- halen en zo nodig verdelen over 4 a 5 partijen- 4. Zet van „kwaad" hooi (o.a. gegierd land) 1 of meer klampen en haal deze na 2 maanden in huis. 5. Schaf een goed betrouwbaar hooiijzer, liefst met thermometer, aan en contro leer dagelijks de berg en eventueel de klampen. 6. Bij een temperatuur boven 50 gr. C- krijgt men verliezen. Een gat spitten is dan nodig. 7. Loopt de temperatuur desondanks verder op (bij kwaad hooi kan dat 15 gr. C. per etmaal zijn) dan helpt spitten in de meeste gevallen niet meer. Dan moet de berg leeg gehaald en het hooi over dors en zolder uitgespreid worden- 8. Neem geen risico als het hooi te heet wordt. Het kan in enkele dagen honder den guldens kosten aan eiwitverliezen om van brandgevaar nog maar niet te spreken. 9. Werk met overleg en blijf kalm. On rust en zenuwen zijn slechte raadgevers om goed hooi te winnen. J. J. Zwemmer

Texelsche Courant | 1954 | | pagina 2