OP ,to De Noordzeevisserij Het beste uit de Virginia-oogst: 5 Dagen naar Parijs Van de 12 kotters die de Noordzeevloot van Texel thans telt zijn er 11 waar van de schipper (eigenaar) te Oosterend woonachtig is. Een is woonachtig te Oudeschild, doch is van origine afkomstig uit Oosterend- Van de in totaal 52 overige leden van de bemanning zijn er 31 woonachtig te Oosterend, 8 te Oost, 5 te Oudeschild, 3 te Den Burg en 1 te De Koog. Buiten het eiland hebben 4 personen hun domicilie: 3 te Den Helder en 1 te Volendam. Aldus het door Drs Scheur van de Eco nomisch-Technologische Dienst voor Noordholland uitgebrachte rapport over „De Ontwikkeling van de Visserij van Texel''. Uit het hoofdstuk „De Noordzeevisse- rij'#' stippen wij het volgende aan: Aantal vaartuigen: Bouwjaar Vermogen: 150 pk 200 pk 1930-1939 5 1 1946-1952 5 1 Totaal 10 2 De helft van de vloot werd dus na de laatste oorlog gebouwd, terwijl de vloot van Oudeschild grotendeels van voor 1918 dateert. Zo heterogeen als de Waddenzeevloot is, zowel naar de sterkte van de motor (overwegend beneden 25 pk) als naar constructie (15 van de 20 vaartuigen zijn van hout), zo homogeen is de Noordzee vloot in deze opzichten. Geen houten vaartuigen en allen hebben een motor van tenminste 150 pk. Visserij en visgronden De Noordzeevisserij van Texel behoort tot de klein trawlvisserij of de z.g. kust visserij die tot op 50 mijl uit de kust mag worden uitgeoefend- In het algemeen wordt de visserij uit geoefend ten Westen, Noordwesten en Noorden van Den Helder en Texel. De visserij betreft vnl. platvis (tong, schol). In April en Mei begeven zich jaar lijks enige vaartuigen tot onder de Deense kust voor de visserij op tong. Deze reizen zijn uitzonderingen. De kosten, verbonden aan de grote afstand die afgelegd moet worden, worden n.l. niet altijd door orotere vangsten goed gemaakt. Alleen bij deze reizen wordt afgeweken van de regel dat de vissers 's Maandags Texel verlaten om tegen het einde van de week, Vrijdag of Za terdag, terug te keren- Bij de tochten naar de Deense kust blijft men de Zon dag in een van de Deense havens over. Het is een hoge uitzondering dat bij deze gelegenheden ook op Zondag ge vist wordt. Op haring wordt door enkelen nog incidenteel gevist. De eerste jaren na de laatste oorlog werd de haringvisserij, zij het dan slechts gedurende korte tijd, meer beoefend. Er werd dan bij Bres- kens gevist, wanneer de haring zich op houdt in het Zuidelijke deel van de Noordzee. Besommingen, De aanvoer van vis vindt uitsluitend in Nederlandse havens plaats. Evenals voor 1940, wordt ook sedert 1951 weer hoofdzakelijk te IJmuiden aangevoerd. Een enkele maal wordt te Den Helder of te Scheveningen vis aangevoerd- Door de Noordzeekotters werden in 1952 in totaal f 1.218.000 besomd, waarvan 99,3 °/o te IJmuiden, 0,5% te Den Helder en 0,2% te Oudeschild. FEUILLETON door T. LODEWIJK 31. Ik ben het niet, zei Carla over tuigd en toen schoot ze nerveus in de lach. Ze had het zo gretig gezegd- De barre commissaris, die haar aandachtig had gadegeslagen, fluisterde Stollenga iets in het oor. De Hollandse recher cheur fluisterde terug. Op dat ogenblik kwam er een politie man binnen met 'n telegram. De Frans man las het aandachtig. Gevlogen! zei Stollenga, toen ook hij het telegram gelezen had. Ja, geloof maar, dat die lui er meer dan één paspoort op na houden. Kijk, juffrouw Mertens, die meneer en mevrouw Per- land zijn nergens meer te vinden, weet u. Maar ik liég toch niet, barstte Car la uit, en u hebt ze toch zelf óók gezien? Dat is uw geluk, antwoordde Stol lenga- Dat is uw geluk, juffrouw Mertens, dat dat lastige, nieuwsgierige en vervelende mannetje hij zag haar kleuren en genoot zichbaar méé op reis was gegaan, toen het hem te binnen schoot, dat die argeloze reizen van ple zierige vacantiegangers sommige men sen wel eens in de verleiding konden brengen daarvan gebruik te maken. Al lemaal doodgewone mensen, oppervlak kige douane-controle ter bevordering van het toeristenverkeer, want ze ne men hoogstens clandestien een lapje stof of een jurkje of een flesje drinken prima materiaal Uit het E.-T. rapport blijkt, dat de resultaten van de Texelse (en Wienn- ger) kottervissers over 1950 en 1951 vrij gunstig zijn. Leeftijdsopbouw De leeftijdsopbouw van de bemanning van de 12 „Oosterender'' kotters was op 31 December 1952 de volgende: Leeftijdsgroepen, resp. schippers, niet- schippers en totaal: 15-19 jr. 12, 12; 20-24 jr. 9, 9; 25-29 jr- 1, 5, 6, 30-34 jr. 4, 4; 35-39 jr. 2, 4, 6; 40-44 jr. 1, 7, 8; 45-49 jr. 2, 6, 8; 50-54 jr- 4, 3, 7; 55-59 jr. 2, 2, 4; 60- 64 jr. Totaal 12, 52, 64. Voor de categorie schippers is de leef- tijdsopbouw vrij normaal. De bezetting van de leeftijdsgroepen van 15 t.m. 24 jaar voor de niet-schippers is zeer gun- j stig. Immers het aantal in deze leeftijds- j groepen wijst er op in welke mate de voorziening met jongere krachten - men begint in deze tak van visserij als hulp voor allerlei lichte werkzaamheden - plaats vindt- Bij de schippers in het regel dat de zoons in het ouderlijk bedrijf komen. Deze beroepscontinuiteit (de 12 zoons van 15 jaar en ouder op 31 December 1952 waren allen in het ouderlijk bedrijf werkzaam) en het relatief grote kinder tal heeft niet in de laatste plaats tot de gunstige ontwikkeling van de Oosteren- I der Noordzeevisserij bijgedragen. Deze gunstige ontwikkeling droeg er op haar j beurt weer toe bij de beroepscontinui- j teit in stand te houden. j Bij de niet-schippers is de beroeps- j continuiteit minder groot en door het grotere aandeel van de jongeren onder mee over de grens en daar gaat het land niet kapot aan...., waarom zou je dan niet eens proberen, iets van méér waarde er doorheen te slepen? Maar ik.zei Carla onthutst. U bent volgens uw verkaring, het slachtoffer van uw eigen goed vertrou wen Nu is het maar de vraag of die verklaring klopt. De agent was met het invullen van zijn papier klaar. Het spijt me voor u, zei Stollenga met een vreemde uitdrukking in zijn blik, maar u zult zich aan de routine moeten onderwerpen, en even uw vin gerafdrukken laten nemen. Carla kleurde donkerrood. Vingeraf drukken! Ze was toch geen misdadigster Moét dat? vroeg ze trillend- Absoluut, zei Stollenga. Zijn ge zicht was gespannen. Carla zette met een berustend gebaar haar vinger op een zwarte inktpad en drukte ze toen op het papier. De jonge agent veegde de zwarte massa met on nodig veel zorg weer van haar blanke vingers af. Courage, mademoiselle! fluisterde hij en lachte haar vriendelijk toe. Carla schonk hem een dankbare blik. Als ze al een nacht in het cachot van dit bureau moest vertoeven, was er tenminste één wetshandhaver, die wel zou toezien, dat ze het niet te ellendig hadEén vriend in St. Quentin- Nee, Frans was er ook. Ze keek om naar de plaats waar Frans zat, die met duistere blik de hele vernederende affaire had gadegeslagen. Ze zag hoe betrokken en HET RAPPORT VAN DE RAADSCOMMISSIE Nog eens: De verbinding 6- T.a.v. de tarieven bestaat het een parige oordeel dat getracht moet wor den, ongeacht de keuze inzake de ver binding, het gratis vervoer van school kinderen en zieken onverkort te hand haven. Een lid meent dat de te verwachten tarieven zo weinig verschillen met de huidige, vooral als men daarbij de gro tere afstand tot de haven bij 't Horntje in acht neemt, dat een ander, door voor standers van die verbinding steeds in uitzicht gesteld, voordeel eveneens prac- tisch vervalt, behoudens dan voor auto's 7- De meerderheid van de commissie meent dat 'n verbinding via Oudeschild slechts een tijdelijke verbetering kan bieden. Bij de Rijkswaterstaat en de Provincie bestaat hierover geen verschil van inzicht. Men acht de verbetering niet langer voldoende dan voor 10-15 jaar. Dit is een groot nadeel van een verbinding over Oudeschild, want het Horntje biedt ongetwijfeld de mogelijk heid van een definitieve voorziening. Als Oudeschild gekozen wordt moet dus na een aantal jaren evengoed nog een ver hen ook moeilijker waarneembaar. Het aantal ongehuwden is hier vrij groot (22 van de 48). Het aantal zoons van schippers en niet-schippers woonachtig op Texel, dat leeftijd (15 jaar) zal bereiken, bedraagt: resp. Zoons van schippers en Zoons van in de komende jaren de beroepsmatige niet-schippers: 1953-1957 5, 1; 1958-1962 2, 12; 1963-1967 6, 8; Totaal: 13, 21. De behoefte aan personeel in de jaren 1953-1957 zal wellicht niet geheel gedekt kunnen worden door het aantal zoons dat alsdan de leeftijd van 15 jr. bereikt- Het aantrekken van enkele arbeids krachten van „Oudeschild" en plaatsen buiten Texel, zoals thans reeds plaats vindt, zal dan ook wel blijven voorko men Daar staat echter tegenover dat tot de Noordzeevisserij niet enkel zoons van vissers worden aangetrokken. Opge merkt werd reeds dat het ook voorkomt dat zoons van niet-schippers worden aangetrokken Van de niet-schippers waren er 4 wier vader een beroep buiten de visserij uitoefende. weinig werk aan de winkel Oef, wat is het warm. Bim en Bam gaan heerlijk zwemmen. Maar dat „heerlijk'' kunnen ze wel uit hun hoofdjes zet ten, want daar komt 'n grote walvis aangezwommen en hap.. allebei de beertjes verdwijnen in z'n grote bek. O, o, wat ontzettend, daar zitten zij in de maag van de walvis en hoe moeten ze daar nu uitkomen? En het is er zo ontzettend donker en vrese lijk benauwd; wat moeten ze doen? Eindelijk hebben ze 'n oplossing. Ze gaan haasje over spelen. Floep, bons, al maar over elkaar springen ze en steeds komen ze met een plof aan de binnenkant van de buik van de walvis terecht Die begrijpt niet wat er in z'n buik gaande is, het doet erg pijn al dat gehos en hij wordt er zo draaierig van, dat hij Bim en Bam uitspuwt en precies op het droge, zachte strand. Hebben de beertjes even geluk gehad!! verdrietig zijn gezicht was, en opeens zond ze hem een stralende glimlach toe, alsof niet zij, maar hij bemoediging no dig had. Verwonderd zag hij haar aan, toen kregen zijn ogen een andere uit drukking en glimlachte hij terug.... zoals vroeger. Stollenga liep meteen met het papier met de vingerafdrukken naar een ande re kamer De politiecommissaris drong bij Carla aan, weer te gaan zitten. Er hing spanning in de lucht- Vijf minuten later was Stollenga te rug, zijn gezicht straalde. Naast het vel met de vingerafdrukken legde hij een foto neer, een wonderlijke, onbegrijpe lijke foto. De beide mannen bogen zich er over. Juffrouw Mertens, begon Stellen- ga, na een drukke fluister-discussie met de commissaris hebt u wel eens ge hoord van stomme getuigen? Carla schudde het hoofd, maar Frans, in zijn hoek, veerde op en kwam nader bij. Leken denken altijd, doceerde Stol lenga, dat de beste getuige is de oogge tuige. Wij politiemensen weten, dat de ooggetuige de meest onbetrouwbare ge tuige is. Wanneer ik afga op wat mijn ogen en die van anderen gezien hebben, juffrouw Mertens, dan heeft u gepro beerd illegaal een waardevolle partij diamanten over de grens te smokkelen. Ze zaten in uw koffer en u hebt ver klaard ze er zelf te hebben ingestopt- Dat u niet wist wat er in zat, moeten we maar geloven. Carla begon lang- binding via 't Horntje gemaakt worden. Niet alleen zijn de aan Oudeschild be stede kosten (waarbij de gemeente als gevolg van de wet van 1925 ook finan- ciëel betrokken kan raken) dan groten deels weggegooid; bovendien zal dan weer een jarenlange strijd voor een betere verbinding gevoerd moeten wor den. Men wordt hier eerst rijp voor als de toestand hopeloos geworden is; daar omtrent bestaat voldoende ervaring. Thans echter is het moment voor een definitieve verbetering uitermate gun stig, want het Rijk is bereid er het no dige geld aan te besteden- Ook kan ge profiteerd worden van de ruilverkave ling, enwellicht van de financiële verhouding. Een lid erkent weliswaar de mogelijk heid dat over een aantal jaren misschien toch via 't Horntje moet worden geva ren, doch acht dit lang niet zeker- De verbinding over Oudeschild is snel te verwezenlijken en kan het vervoer voorlopig heel goed verwerken. In de loop van 10-15 jaar kan de ontwikke ling van 't verkeer worden bestudeerd, zodat dan duidelijk zal zijn wat Texel te doen staat. Thans bevindt men zich, door de ongewisse factor van de ver- keersontwikkeling, te veel in de mist. In het ongunstigste geval is voor de gemeente het aandeel dat haar ingevolge de wet van 1925 zal worden toegewezen grotendeels verloren. Blijk 't Horntje echter niet de juiste oplossing te bieden, dan zit Texel daar voorgoed aan vast. 8. T.a-v. de vraag koplading of zij lading is de commissie eenstemmig van mening dat aan een schip met kop lading de voorkeur dient te worden ge geven- De meerderheid meent dat om vaar-technische redenen een schip met koplading niet in aanmerking komt bij een verbinding via Oudeschild. Een lid betreurt het dat de Rijkswa terstaat geen plannen heeft ontworpen voor een koppontverbinding over Oude schild. Nu moeten telkens ongelijkma tige grootheden worden vergeleken, nl. een koppont via 't Horntje en een schip met zijlading via Oudeschild. Het mo tief, dat de voor een koppont vereiste havenuitbreiding te Oudeschild te duur zou zijn i.v.m- de grondprijzen acht be- zaam te beven, ze begreep dat het er nu om ging. Ze preste haar knieën tegen elkaar, om niet te laten merken, hoe ze trilde. We hebben zoeven uw vingeraf drukken genomen, ging Stollenga voort, en dat was géén kwestie van routine. Ziet u eens: er waren vingerafdrukken op de fles, waarin de diamanten zaten, of liever.... er was er maar één. Men was heel voorzichtig geweest, maar nog niet voorzichtig genoeg. En er waren ook vingerafdrukken op het papier. Dat mag wel een wonder heten, maar u hebt toen zeker 'n beetje vettige vingers ge had, crème of zo. De vingerafdruk op het papier is on duidelijk, maar toch wel overeenstem mend met de uwe- De vingerafdruk op de fles is niet van u. Die is van een an der. Die stemt overeen met die van een Marthe Rochard, ook wel bekend als Celestine d'Anguignon, ook wel bekend als Rachel Leetown, ook wel bekend als Maria Magdalena den Dekker.... die laatste is waarschijnlijk de juiste naam. Het was ons niet bekend, dat deze dame inmiddels zich ook mevrouw Perland is gaan noemen. In ieder geval niet omdat ze getrouwd is met meneer Perland. Want meneer Perland heet Jacques Meulebroek, geboren te Ant werpen, en eveneens in het bezit van 'n dozijn namen en waarschijnlijk niet minder paspoorten. Het duizelde Carla. Maar langzaam begon er iets in haar te dagen. De knoop werd ontward- trokkene niet steekhoudend, hetgeet trouwens door de andere commissiele den wordt onderschreven. 9. De factor tijd wordt door allen zeer belangrijk geacht- Ondanks die omstan digheid meent de meerderheid dat he: beter is in 1957 te kunnen beschikker, over een definitieve verbinding over 't Horntje, dan in 1956 met een nieu\t schip met zijlading over Oudeschild U kunnen varen, vooral nu in Delft reedi onderzoekingen omtrent de haven bij 't Horntje gedaan worden. Zij vindt eer schip met zijlading geen goede oplossing doch een lapmiddel. Een lid acht de tijd zo doorslaggevenc dat Oudeschild geprefereerd wordt. Hi is overtuigd dat de verbinding over het Horntje niet in 1957 gevaren kan wor den. Hij wijst daarbij tevens op de ho peloos slechte haveninstallatie te Den Helder. 10. Eenparig is men van oordeel dat de N-V. TESO, ook in geval van eer: verbinding over 't Horntje in de gele genheid moet worden gesteld de dienst Texel-Den Helder te blijven onderhou den. Algemeen acht men het van belang dat het personeel op Texel kan blijven wonen. Daartoe zal de mogelijkheid die nen te worden geschapen om nabij het Horntje de vereiste dienstwoningen tt stichten- De commissie nam kennis van de vertrouwelijke mededeling van wet houder De Waard, dat de ontwerpei van het uitbreidingsplan, Prof- Wiegei Bruin, te kennen heeft gegeven dat tei plaatse beperkte bebouwingsmogelijk heid gecreëerd zou moeten worden in dien de verbinding ten gunste van het Horntje zou worden beslist. 11. De commissie vindt unaniem dat bij een verbinding via 't Horntje de Pro. vincie de weg naar Den Burg voor haai rekening zou behoren te nemen. Vooral nu de kans groot is dat de ruilverkave ling in belangrijke mate in een baan- breedte van 9 m. en een verharding van 3 m zal willen subsidiëren. Algemeen men van mening dat in ieder geval ge bruik moet worden gemaakt van de mo gelijkheid om door middel van de ruil verkaveling de vereiste grond voor dt weg te reserveren- Wordt vervolgd. Misschien is het bewijs wel wat zwak, ging Stollenga voort, maar daai komt bij, dat ik u heb gadegeslagen z( goed als die mevrouw Perland, dat ik over u inmiddels inlichtingen heb inge wonnen, die kloppen met wat u zelf hebt verteld en dat u de schijnin uw voordeel hebtIk ben geneigd aan te nemen, juffrouw Mertens, ei meneer de commissaris hier eveneens dat u inderdaad onwetend behulpzaam bent geweest bij een grootscheepse dia mantensmokkel. Alleen één ding.wal zoudt u met het pakje gedaan hebben als u het over de grens had gebracht? Ik zou het zei Carla en trok eei paoiertjes uit haar tasje gestuur» hebben aan Madame Perland, Post» Restante, Hoofdpostkantoor, Amsterdam En aan dat adres zou ik ook het gel< overgemaakt hebben, dat ik haar schul dig was.... dat ze me geleend heef voor die jurk. Mooi, zei Stollenga en kauwde vol daan op zijn sigaar, nu, dat moet u dai maar doen. Wij zullen het pakje wee netjes inpakken, zonder de diamante! natuurlijk. U verzendt het, mét de post wissel, aan het opgegeven adres. Da! bent u nu maar weer eens, en dan nie per ongeluk, medeplichtige, maar dit maal van de politie. Maak u daarove; geen gewetensbezwaren, juffrouw Mer tens. Want mevrouw Perland heeft op zettelijk uw gezelschap gezocht, ze heef expres verplichtingen geschapen, opda u te minder zoudt kunnen weigeren aan haar verzoek te voldoen- Wordt vervolgd.

Texelsche Courant | 1954 | | pagina 4