9- roen wa in het harL, Texel bij buitenlanders in trek Tob niet langer ZATERDAG 14 AUGUSTUS 1954 68e JAARGANG No- 6861 TEXELSEWCOURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveid de Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 -Tel. 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn. pr. f 1,95 p. kwart, -j- 20 ct. incasso. Adv. 8 c. p.mm. brengt veel buitenlanders Het verhaal zou kunnen beginnen in de „scheerwinkel" of bij het ochtend praatje van de melkboer. Want het weer was de aanleiding. Het weer dat ons en U niet aanstaat. Het weer, dat boze woorden doet vallen bij de gasten en zorgelijke rimpels doet ontstaan bij ho teliers, pensionhouders, verhuurders en allen die van het vreemdelingenverkeer moeten leven- Hoe vinden nou al die mensen, die Nederland vanuit den vreemde bezoe ken, of liever Texel bezoeken, hoe den ken die mensen nou over het weer. Hoe brengen zij hun dagen door? Met een knipoogje naar de zon die één moment door een miniem spleetje in de wolken naar de verkilde aarde gluurde, hebben we toen de bromfiets aangetrapt Wij gaan op „jacht"' naar buitenlan ders. Laten we eens gaan horen hoe zij over Texel en zijn mensen denken en wat zij over het weer zullen opmerken. In lange rechte lijn werd de koers Noordwaarts uitgezet. Regelmatig brom de het motortje voort tot het plotseling bij het vliegveld een zwenking maakte. Klaarblijkelijk was de zwenking ver geefs en zaten geen vreemdelingen op het terrasje, want onmiddellijk daarop bromde het motortje terug. Even werd de vaart onderbroken door de vraag: „Mogen we op dat terras ko men?" „Natuurlijk!" Maar hoe?' „Over het parkeerterreintje en dan die deur daar in"- We hebben even verbaasd om ons heen gekeken. Maar de man had gelijk. Er is mets dat er op duidt dat we met een restaurant te doen hebben. Geen naam, geen aanwijzing, geen bordje. Zelfs dat het een vliegveld, pardon, luchtvaart terrein is, kan alleen ontdekt worden als er toevallig een of meer vliegtuigen geparkeerd staan. Libanezen. In de „Blokhut" maken we kennis met twee donkere jongemannen met inne mende gezichten. Tony Abou-Khaled en Camille Kobeh vertellen in goed Engels, dat zij na de eerste studies in hun moe derland de Libanon, naar Frankrijk ge trokken zijn om aan de universiteit van Grignon, nabij Parijs verder te werken en de titel van landbouw-ingenieur te behalen. Van onze drie zomermaanden moeten we er één in de practijk door brengen. En als je zover uit het Zuiden komt, dan wil je wel eens naar 't Noor den. En via het Nederlandse ministerie van Landbouw werden we naar het be drijf van de heer De Lugt verwezen. En even weerspiegelde zich op him gezichten de verbazing van de eerste in druk toen zij vertelden: „Een prachtig bedrijf. Zeer modern en sterk gemecha niseerd". En Camille tikte enkele malen ter verduidelijking op zijn horloge: „Like a watch!" Als een horloge! Het was duidelijk, zoiets hadden zij op zo'n eilandje, waar je alleen met een speciale vergunning mocht werken, niet verwacht. En Tony knikte zeer instem mend toen Camille begon op te sommen, wat hun op Texel en tijdens hun reis door Holland zo bijzonder was opgeval len- Huizen met tuintjes! En de huizen zelf. Splendid! En dan die aangename rust. Parijs is veel te druk weet U. A very clean aspect, your country. „Wij hebben al veel landen van Europa bezocht, maar hebben het nooit zo mooi als hier gevonden. Dat merkwaardige vlakke land, waarbij zo duidelijk is te zien dat het is ontworsteld aan de zee, heeft grote indruk op ons gemaakt". Het weer? O, dat is goed. Van daag niet, maar daarom hebben we nu ook een vrije dag en dus boffen we nog meer!" Belgen. De wind blaast de brommer naar De Cocksdorp. Voor „De Hoop" staat een Belgische auto. Meneer Jacobs uit de Antwerpse sinjorenstad is juist van plan j met zijn familie een fikse wandeling te ondernemen. Ja, het is voor de eerste i keer en we zijn er nog pas vier dagen, i En het viel niet mee om er te komen, 1 maar dank zij de hulpvaardige mare chaussees bij de pont over het Noord- zeekanaal kregen we telkens voorrang en konden we de boot naar Texel nog halen. Alleen gister zijn we teleurge steld. Drie uur hebben we door de Muy gewandeld en geen vogel gezien! Maar de mensen zijn hier heel gezellig en I alles wordt gedaan om de touristen con- tent te doen zijn. We hebben nog een excursie gedaan met meester Zwart en j dat stellen we zeer op prijs- Andere buitenlanders? Nee, last hebben we niet van elkaar. Ieder is op „z'n eigen" en we zeggen elkander vriende lijk goeien dag. En nou gaan we weer naar het strand, want daar krijgt een mens niet gauw genoeg van. Onze Oosterburen Mag ik U even voorstellen? Dr Graue uit Duisburg. Twee levendige ogen ach ter brilleglazen. Beroep? Chemiker bij de Phoenix A.G. 1 Mooi eiland mijnheer en we hopen er graag nog eens terug te keren. Ja, juist omdat U van de krant bent, zeg ik wat ik denk- Wij hebben al in Duitsland ge hoord en gelezen dat men ons niet overal graag ziet. En hoewel we dat zeer be grijpelijk vinden, moeten we toch zeg gen, dat we overal zeer prettig en vrien delijk ontvangen zijn. Wij weten heel goed, dat veel wat gebeurd is, nooit had mogen gebeuren. Er.zit niets goeds in de oorlog. Wij weten ook van het bom bardement op Rotterdam en van de vele fussilades. Hier zijn veel Duitsers, maar omgekeerd ontmoeten wij in de Rijn- J streek zeer veel Hollanders. En dat is goed. Wij moeten ^lkander leren ken nen „von Mensch zu Mensch" en leren begrijpen, anders komen wij niet verder. Die mensen, die U ziet hebben de oor log ook niet gewild- Maar U in Holland met Uw democratie weet niet wat het zeggen wil: dictatuur! (iets weten we er trouwens wel van! - red.) Wij ondervin den 't nog steeds. Drie en een half jaar ben ik na de oorlog in Rusland geweest. Ook kampeerders Als het motortje hakkepuffend stopt op het kampeerterrein Torendal, komt de heer E. Hooyberg al naar buiten snel len. Vol trots wijst hij op het uitgestrek te veld tussen de lage duintjes, waar zo'n dertig tot veertig tenten verscholen staan. Buitenlanders? Overwegend Duit sers. We hebben ook wel Zwitsers en Zweden gehad- Met allen hebben we zeer prettige ervaringen opgedaan. Ergens achteraan staan in een duin pan twee tenten aaneen, overhuifd door één lang dak, de trots van mevrouw Wolters uit Krefeld, want zij heeft het zelf vervaardigd. De afwas is achter de rug en de familie zit juist plannen te maken voor de middag. Zij hebben het eiland nog weinig verkend, want zij zijn Zondag aangekomen. „Hoe we zo in het Noorden komen? We kregen een krant van Uw VW in handen en toen hebben we maar iets uitgezocht. En U kunt er gerust bijzet ten, dat we volgend jaar terug komen. Uitstekend kamp, en goed ingericht. Maar over het eiland hebben we ons verbaasd. Het is veel groter dan we ge dacht hadden- Wij meenden aan alle zijden de zee te kunnen zien. Maar zo is het nog veel prettiger". „Maak meer propaganda!" Vlak onder De Koog troffen we voor de tent, bezig aan het dessert van si- naasappelen, pinda's en bananen, de heer Umberg aan, van de Duitse kali- mijnen, met zijn vrouw en twee jongens. Van Bonn naar Oostenrijk is veel ver der dan van Bonn naar Texel. Zwitser land is wel dichterbij, maar veel duur der. De Duitse Waddeneilanden? Wij kennen ze allemaal, maar ze zijn te druk, je kunt er niet met de auto komen en er is veel te weinig gelegenheid om te kamperen! Jullie moeten veel meer propaganda maken. Wij hadden nog nooit van Texel gehoord! Van het weer hebben we niets geen last. Vanmorgen hebben we al een wandeling van veer tien kilometer langs het strand en door de duinen gemaakt en vanmiddag gaan we weer. En baden kunnen we toch ook, voegde mevrouw Umberg er aan toe- BLIKSEMINSLAG De heer A- A. van Beek te Zuid- Eier- land kwam Dinsdag j.l. door bliksemin slag om het leven. Het slachtoffer stond bij een opper te schuilen met de hooi vork in de hand. Waarschijnlijk werkte de vork als geleider. De getroffene viel óver z'n hond, die eveneens jammerlijk ómkwam. De heer Van Beek was ongehuwd. Zijn vader, met wie hij op het land werkte, zag het ongeluk gebeuren. BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 6 tot en met 12 Augustus 1954: Geboren: Frouwke, dv Cornelis Zegel en Trijntje C. van der Vis; Pieter, zv Pier us C. Klijnsma en Johanna F- Lith; Petrus Jacobus, zv Pieter C. Hin en Jo hanna M. Tuin. Ondertrouwd: Martinus Reij en Jan netje G. Schoenmaker; Gerard Rijk en Jannetje Oele; Lourens H. J. Weijer- mars en Engeltjes van der Meer. Overleden: Aafje Kooger, oud 89 jaar, wed. van Klaas Burger; Frederik Dijk- sen, oud 57 jr., echtgen. van Emma C- Bakker; Adrianus A. van Beek, oud 40 jr., ongehuwd. GEVONDEN VOORWERPEN 1 zwarte baret; 1 gebloemde hoofddoek; armbandje met legerno- 370101280; 1 ballpoint; 1 matrozenmutsje; 1 ceintuur; 1 zwembroek, donkerbruin; 1 bril. hier zijn, zijn de hele dag al de deur uit. Kijk, in de keuken staat een internatio naal gezelschap af te wassen. Duitsers, Friezen, Zaandammers en Nederlanders! En daar aan de tafel zit Eva naar huis te schrijven. En aangezien EVA uit elf jongelieden bestond, kwamen we er gauw achter dat het de E(vangelischer) V(olktanzreis) A(achen) was. De leider, de heer Vöge, vertelde opgetogen over de mooie ervaringen met Holland. Vorig jaar De Kaag, dit jaar Texel- Vooral de Hollandse Jeugdherbergen trokken hen aan. Wel zijn ze primitiever dan de Duitse, maar daar staat tegenover, dat zij veel meer een werkelijk tehuis voor de trekker vormen, terwijl de Duit se herbergen het karakter hebber/ van een hotel. De Hollandse gezelligheid trok hen bijzonder aan en dan te weten dat we Texel niet kenden Het enige dat je niet kunt is op het strand liggen Maar dat vinden we niet erg. Wel dat er steecte veel wind is. En vertelt U er nog maar bij dat ons zeer bijzonder de eerlijkheid van de mensen is opgevallen. Hier liggen zo maar de fietsen langs de weg en de ei genaars zijn helemaal niet te zien. De Mijn vrouw wist niet of ik zelfs nog leefde. Met 10.000 man zaten we in een kamp. Allemaal semi-intellectuelen- Wissenschaftier. Slechts enkele honder den zijn levend teruggekeerd. In Europa kent men de Russen niet- Wie in een dictatuur eenmaal opstandig is geweest, kan het nooit een tweede keer meer zijn en aan anderen ontbreekt dan spoedig de moed. De zeventiende Juni van Oost-Berlijn heeft zich niet her haald en zal zich ook niet meer herha len. Somber keek Herr Graue voor zich uit en peinzend bleef zijn blik rusten op zijn beide zoontjes. Maar op dit mooie eiland vinden wij onze welverdiende rust en we genieten er van het vrije strand en de uitgestrek te bossen. Hier kun je de oorlog ver geten! een brief naar huis in Brussel, Bonn of Ankara. gezichten drukten duidelijk verbazing uit over zoveel eerlijkheid. En heel en thousiast begon de landbouwkundige 'n verhaal te vertellen van zijn tas met alle papieren en zijn geld die hij ergens in Nederland had vergeten en prompt teruggekregen had. Toen we in Den Hoorn kwamen was het weer inmiddels zo fraai geworden, dat we geen vreemdeling meer in zijn tijdelijk tehuis aantroffen. Ja, toch, een Duitse heer met zijn dame- Maar bij het woord krant draaiden zij zich beiden schielijk om en verdwenen met bekwa me spoed!! In de Jeugdherberg. Na de avondmaaltijd namen we nog een kijkje in de Jeugdherberg. Vreem delingen? Allemaal Duitsers, vertelde vader Veldwisch. De twee Fransen die Goedkoop Holland! Wat alle buitenlanders opvalt, dat zijn de prijzen van verreweg de meeste ar tikelen, behalve optische en technische. Het zijn (alweer) vooral de Duitsers die soms belangrijke bedragen bij de win keliers besteden. Textielaankopen staan daarbij voorop. Wij hebben verschillen de buitenlandse gasten naar vergelijkin gen gevraagd. Oostenrijk is óók goed koop, maar de Oostenrijkse producten kunnen kwalitatief een vergelijking met de Hollandse vaak niet doorstaan Daar komt bij dat het, tenminste voor de West-Duitsers, een grotere reis betekent dan zelfs naar de Texelse kust- België en Frankrijk zijn véél duurder, velen noemen het rondweg schandalig wat daar betaald moet worden. Ook een va- cantiereis door Zwitserland vraagt meestal al te veel van de financiën. Aldus trekken én de Texelse hotels èn pensions, èn de Texelse middenstand be langrijk profijt van het buitenlandse bezoek. Zuiver zakelijk bezien ziet de middenstand het liefst Duitsers komen, terwijl de (overigens „schaarse") En gelsman algemeen als een erg lastige en buitendien weinig bestedende klant wordt beschouwd. Typerend voor de economische toestand van beide landen? Hoe ook, de ervaringen die wij ook dit seizoen met onze buitenlandse gasten hebben zijn doorgaans niet onaange naam. Laat ons dus alles doen om dit bezoek blijvend te stimuleren! VERTROKKEN PERSONEN Simon Rijk, van B 205 naar Den Helder, parallelweg 74. INGEKOMEN PERSONEN Anne Hooijenga van Den Helder, Cal- lantsogervaart 14 naar Schoolstraat 7, Oosterend; Andries J Bloem, van Ter schelling, Midsland 37, p. Den Hoorn 40 Bekendmaking van de Stichting voor de Landbouw UITSLAG AANBESTEDING De Dinsdag j.l. op het Raadhuis ge houden aanbesteding voor het leggen van hoofdriolering in de Secr. Jonker straat, Beatrixlaan, Westerweg en ged- Bmmalaan, had de volgende uitslag: Fa Th Polman, Den Burg, f 115.430, Fa Hollebeek en Vens f 99.000,Fa K. Krul, Amsterdam f 107.500,De gun ning is aangehouden. Roei Uw Iheumatiscbe Pijnen uit. Iet wortel en tak! Dat kan, met Kruschen Salts- Kruschen's aansporende werking op le ver, nieren en ingewanden brengt die bloedzuiverende organen weer op gang. Ze worden als het ware geladen met jeugdige kracht. Dat betekent dat on zuiverheden in het bloed zich niet meer kunnen ophopen of vastzetten. Die wor den afgevoerd langs natuurlijke weg. En zo is er al gauw geen zweem van Rheumatische pijnen meer. AANVRAAG ARBEIDSKRACHTEN De Sociale Sectie van de Plaatselijke Commissie van de Stichting voor de Landbouw vestigt de aandacht van die landbouwers, welke destijds het enquê te- en aanvraagformulier ten behoeve van arbeiders van elders hebben inge diend en welke verwachten niet over voldoende arbeidskrachten te zullen be schikken voor het rooien van hun con sumptieaardappelen, voeder- en suiker bieten, etc., op de mogelijkheid om hier voor thans een aanvraag in te dienen. Hiertoe wordt gelegenheid gegeven op vnet Arbeidsbureau en wel op 16, 17 en 18 Augustus a.s-, alwaar door hen een aanvraagformulier moet worden inge vuld. Voor het lopende jaar is dit dus de laatste mogelijkheid. In verband met de verdere behande ling der formulieren, kunnen aanvragen welke na 18 Augustus worden aange vraagd niet meer in behandeling wor den genomen. KATHOLIEKE KERKLIJST .Parochie van Si. Joannes de Doper te 'Den Burg met de bijkerken van Den Hoorn en Oosterend. Zondag 15 Aug. Feest van Maria-ten- hemelopneming. Week van gebed en eer herstel aan Maria- Op de avonden, dat er anders geen lof was, worden deze gebe den gedaan afzonderlijk met zegen van het Allerheiligste met alleen een Maria- lied vooraf. Om 7 uur het lof van het Feest, waaronder dan het roz. H.II. Missen in Den Burg 7.30, 8.45 en 10 uur; in Oosterend 7.30 en 10 uur en in Den Hoorn alleen om 10 uur- Biechtgelegenheid in Den Burg alleen voor de Mis van 7.30 uur voor die ver weg wonen en in de bijkerken voor en eventueel na de Missen. Communie uit- van 8 45 uur, verder onder alle Missen. Maandag 16 Aug. Om 7.30 u. oefening van de week van gebed en eerherstel- H.H. Missen 7, 8 en 9 uur Dinsdag 17 Aug. Om 7.45 uur gez. Req. Om 7.30 uur oefening van de week van gebed en eerherstel- H.H. Missen 7, 7.45. Woensdag 18 Aug. Om 7.30 u Josephlof, waaronder roz. en gebed van eerherstel. Om 7 uur geen Mis, alleen comm. uitr. H.H- Missen 7.45 en in Den Hoorn 7.30 u. Donderdag 19 Aug 7 u. geen Mis, alleen comm. uitr Om 7.30 u. oef. van gebed en eerherstel- H.H. Missen 7 45 u. en in Oosterend om 8 uur Vrijdag 20 Aug. Om 7.30 u. oefening van de week van gebed en eerherstel. H.H. Missen 7 en 7 45 u- Zaterdag 21 Aug. Biechtgel. van 5 tot 9 uur op hele uren. H.H. Missen 7, 7.45 u. WANNEER IS HET POSTKANTOOR TE DEN BURG OPEN? Dagelijks van 8 30-12.30, van 2-4 en van 5-7 uur. Zaterdags van 8 30-1. Voor telegraaf en telefoon Zaterdags bovendien van 2-4 en van 5-7 uur. Zondags. Alleen voor telegraaf en tele foon van 8-9 uur. verhoogt Uw werklust, bevordert Uw eeli..„ V«*w,i(eo U"en,Pi'—^ ea verfn,t

Texelsche Courant | 1954 | | pagina 1