De Mosselvisserij Kleurenpracht van Zuid-Afrika De Tour de Zuidema Overtollig Maagzuur... Hedenavond te Den Buih lampionoptocht Hoewel het aantal vissers op Texel, dat zich specifiek op de mosselvisserij toelegde (omstreeks 1918) betrekkelijk klein was, was het aantal vissers dat zich jaarlijks met de mosselvisserij - hetzelfde geldt voor de overige takken van visserij - bezighield veel groter- In de laatste oorlogsjaren werd zelfs ieder vaar tuig, dat maar enigszins bruikbaar was in de vaart gebracht om de mosselvis serij uit te oefenen. Aldus Drs Schreur van de Economisch'Technologische Dienst voor Noordholland in zijn rapport over „De Ontwikkeling van de Visserij van Texel", waarbij wij thans de aandacht vestigen op de mosselvisserij. door Jan P. Strijbos In „Casino*1 zal, verdeeld over twee avonden, een voordracht worden ge houden door de ons goed bekende Jan P Strijbos. Op deze avonden, 18 en 25 Aug. a.s., zal de heer Strijbos tevens 'n prachtige kleurenfilm vertonen. Wij la ten hieronder de heer Strijbos zelf aan het woord: Tijdens een kampeerzwerftocht, die negen maanden duurde en waarbij wij bijna de helft van de aarde-omtrek af legden, doorkruisten wij de verschillende delen van de Unie van Zuid-Afrika. De kleurenfilm geeft een beeld van deze reis en laat ons de schoonheid zien van het landschap en de natuur met de vele soorten planten en bloemen van dit zo uitgestrekte en prachtige land. Wij ma ken kennis met het Kaapse Schiereiland waar de rotsenkust omspoeld wordt door de beruchte Kaapse rollers en brengen een bezoek aan de beroemde plantentuin van „Kirstenbosch" onder de rook van Kaapstad, waar wij genie ten van de kleurenweelde der bloeiende Protea's, „vygies" en daisy's. De Cocksdorp. Wel nooit in zijn leven zal Cees Zuidema zoveel felicita ties in ontvangst genomen hebben als Vrijdagavond, de avond van de tour. 't Is dan ook werkelijk, niet alleen voor Cees, maar voor het gehele dorp een prachtige avond geworden! Na zelf een monsterrit tegen het hor loge gehouden te hebben om op tijd aanwezig te kunnen zijn, gaf Cees met een dubbelloops jachtgeweer het start schot voor de eerste groep. Reeds direct werd er felle strijd geleverd en sportief is er de gehele avond gestreden. Ook 't vele publiek leefde intens mee en keu ris hield men zich aan de ordemaatre gelen. Opper Smit en zijn mannen had den dan ook geen moeilijke taak, ze had den voor een keurige regeling bij de bochten gezorgd en de politie heeft zeer zeker een speciaal dankwoord verdiend. De verdere organisatie klopte ook uit stekend- De motorrijders voor de ren ners maakten, waar nodig was, ruim baan en wat te zeggen van de keurige verpleegsters. De bejaarde heren Zuide ma, J. van 't Noordende en C. de Graaf waren in keurig verpleegsterscostuum gestoken en volgden in een speciale wagen de renners. Gelukkig hadden ze 't niet druk en vooral de „dames-uitval lers'' genoten een zachte behandeling. Zelfs de kransen en kussen voor de winnaars ontbraken niet. Ook de gasten stelden deze ronde op grote prijs, want spontaan werd er een tiental premies beschikbaar gesteld. Er werd ontzettend snel gereden; per microfoon werden de rondetijden bekend gemaakt. Eén ronde om het dorp was 2,5 km- De jonge jongens openden de rij en hierin werd na felle strijd Jan Piet Stolk eerste, gevolgd door Frans v. Ton gelen. De tijd over twee ronden was 8 min. 56 sec. Bij de meisjes werd het enige ongelukje gemaakt, en met een haperende dynamo kon Mia het dorp weer opzoeken. De uitslag hiervan was: Gewone fietsen: 1. Corrie de Waard; 2- Nel van Beek. Sportfietsen: 1. Nel de Waard. Tijd 13 min. 4 sec. Voor de volgende groep, de gehuwde dames bestond grote belangstelling. Een groot aantal dames was gecontracteerd en in prima rennersuitrusting en met reclame op de truien ontwikkelden ze een tempo, waar menige man kippenvel van kreeg. Het was een kostelijk gezicht om deze dames met hun fietsen, waar van sommigen met de kinderzitjes ach terop, te zien zwoegen- Na een uitste kende race werd hier de uitslag: 1. Mevr. Jannie Witte-Blom; 2. Mevr. Annie Klein-Waldus; 3. Mevr. Immy Zuidema-Klingers. De gehuwde heren hadden nu de taak om de scherpe tijden van de dames nog scherper te stellen, want de tijd van Mevr. Witte 11 min- 26,3 sec. mocht er zijn. Zo dacht ook het P T.T.-personeel er over, want tante Pos had drie snelle renners afgevaardigd en de eerste prijs was voor Ale Dootjes in de prachtige tijd van 9 min. 12,1 sec. Lammert Bak ker finishte als tweede en daarna kwam na veel gesteun en gekraak het overige peloton binnen. Was er tot nu toe wat hilariteit ge weest, de ware rennerskoorts kwam nu pas boven voor de grote strijd over tien ronden- T\vee en twintig jonge mannen startten hier. Reeds na de eerste ronde vormde een viertal renners de kopgroep. Ook werden er diverse renners een ron de gelapt. En hoe hoog het tempo was, blijkt uit de tijd van 44 min. 0.45 sec. over de 24,5 km. De laatste ronde bracht grote spanning en in een felle eindsprint kwamen de volgende renners als over winnaars te voorschijn en mochten een Lea-kus smaken: Gewone fietsen: 1. Leo Garritsen; 2- Meijert Boon; Sportfietsen: 1. Henk van Sijp; 2. Cees Wetsteen. Na afloop werden in „De Hoop" de prijzen uitgereikt, die uit medailles, har tigheid en mascottes bestonden. Na community-singing van het Tour lied van mevr. Visman- werd deze eer ste Tour uitgeluid. De premies werden gewonnen door Ale Dootjes, Leo Garritsen 4 maal, C. Wetsteen 2 maal, H- van Sijp en Meijert Boon. Mevr. Bakker-Kalf kreeg nog een prijs voor de strijdlustigste „rensters". De jongste deelnemer uit de 10 ron- denrace kreeg de sympathie van het pu bliek en ook een extra premie. Willen de vele badgasten, die foto's genomen hebben, ook een afdrukje aan het comité sturen? Dit zal op zeer hoge prijs gesteld worden en voor het archief zal het een welkom begin zijn. Dan begint de grote tocht, dwars door het woestijnachtige gebied van de Kar roo om naar het noorden van Transvaal te trekken. Wij zien een glimp van Pre toria en dringen de beroemde „Nasiona- le Kruger Wildtuin" binnen. Hier zullen wij aandacht schenken aan de verschil lende grote zoogdieren, zoals olifanten, nijlpaarden, giraffen, tal van antilopen- soorten, zebra's, gnoes of wildebeesten en wrattenzwijnen. Maar ook verschil lende vogelsoorten, waaraan de Kruger Wildtuin bijzonder rijk is, passeren de revue. In het laatste gedeelte maken wij kennis met de leeuwen en met de ver schillende soorten gieren, die zich te goed doen aan de resten van een leeu wen-maaltijd en optreden als de grote afvalopruimers- Vervolgens brengen wij een bezoek aan het bekende Wild-Reser- vaat „Hluhluwe" in Zoeloeland, waar wij de zwarte en witte Rhinoseros be wonderen. Na de olifant zijn dit de grootste op het land levende zoogdieren. De witte neushoorn is 'n zeer zeldzaam dier, de laatste exemplaren leven thans nog in dit prachtige reservaat in het hartje van Zoeloeland. De verschillende delen der film voe ren ons door Transvaal en Oranje Vrij staat. Wij zijn getuige van een danspar tij van de „Native War-dancers" in een „compound" van een der grote mijnen van de Witwatersrand nabij Johannes burg, slaan een blik in het Franklin Wild-Reservaat bij Bloemfontein, waar zebra's, springbokken, blesbokken en elanden leven. Daarop volgt een bezoek aan 't ruige en bergachtige Basuto-land, een naturellen-reservaat onder Engels Protectoraat, waar geen blanken zich mogen vestigen en waar de Basuto's nog leven onder vrijwel de zelfde omstan digheden als eertijds. Door het ongerep te bergland van de Drakensbergen en de bekende canyon van de Golden Gate bereiken wij Natal. Driehonderd mijl ten noorden van Durban ligt nabij de kust van de Indische Oceaan het uitge strekte wild-reservaat van St. Lucia en Richard's Bay, rijke vogeloorden, waar wij de flamingo's en pelikanen, tal van soorten reigers en ibissen ontmoeten- Dan volgt Zoeloeland, bergachtig en sterk heuvelend, doorsneden door tal van belangrijke rivieren. Het stamland van de wrede Zoeloe-heersers Tsjaka, Dingaan en Cetewayo en hier wonen nog steeds de trotse en fors gebouwde Zoeloe's in de verspreid liggende kralen. De gehele kust van de Indische Oce aan volgend in Zuidelijke richting pas seren wij Durban, bereiken tenslotte Pondoland, een naturellen-gebied. Nabij de hoofdstad Umtata slaan wij de pri mitieve dansen gade van de Pondo meis jes, volgen dan via Oos-Londen en Port Elizabeth de bekende Tuin-route langs de Zuid-Kust van de Kaapprovin cie en maken in Oudtshoorn kennis met het merkwaardige bedrijf van 'n struis vogelfarm. Andere delen van de film laten ons de vogelrijkdom zien van het Vogel-re servaat van de Rondevlei nabij Kaap stad, waar de verschillende soorten rei gers, slangenhalsvogels, purperkoeten en andere watervogels nestelen en waar elke dag de grote witte pelikanen ver schijnen. Ook brengen wij een bezoek aan de Guano-eilanden in de Saldanha- Bay, waar niet te tellen aantallen pen guins, Kaapse Genten en allerlei dui kers broeden en hun jongen grootbren gen. En ander uitstapje voert ons naar Namaqualand, waar in het voorjaar al les bedekt raakt onder een veelkleurige bloemenzee. NIEUWE TELEFOON-AANSLUITINGEN: Den Burg: No. 374, Bakker en Koorn, Fa enz. huis: Schilderend 18; No. 375, Butterman's Schoenmakerij, Waalderstraat 4; Oosterend: No. 93, B. v.d. Vis, Visserij bedrijf, Peperstraat 73. BEDRIJFSPENSIOENFONDS VOOR DE LANDBOUW Er wordt nogal eens de vraag gesteld wat een arbeider dient te doen en wat er gebeurt met de reeds voor hem be taalde premie indien zijn verzekering bij het Bedrijfspensioenfonds voor de Land bouw wordt beëindigd b.v. doordat hij de landbouw verlaat en definitief naar een andere bedrijfstak overgaat. Dezelf de vragen dringen zich op met betrek king tot hen die emigreren of die in dienst zijn van bij het fonds aangesloten waterschappen, gemeenten of andere overheidsorganen en die door de jong ste wijziging van de Pensioenwet 1922, thans of in de naaste toekomst ambte naar worden in de zin van deze wet, d.w.z. worden opgenomen in het Alg- Burg. Pensioenfonds. In al deze gevallen is men inderdaad niet langer verzekerd voor een pensioen bij overlijden of invaliditeit in het Be drijfspensioenfonds voor de- Landbouw en behoeft de arbeider daarvan, onder overlegging van zijn premiekaart, slechts mededeling te doen aan de secre taris van de sociale verzekeringscom missie ter plaatse of aan dedistricts agent van het fonds. Restitutie van de reeds betaalde pre mie of het verstrekken van een afkoop som (waarnaar nogal eens gevraagd wordt) kan in deze gevallen volgens het algemeen reglement niet plaatsvinden. Betrokkenen dienen er evenwel goede nota van te nemen, dat de premie welke voor hen na hun 21-jarige leeftijd aan het fonds werd betaald, te hunnen na me blijft. Als die premie nu tenminste f 2,50 resp- f 3,bedraagt behouden zij recht op uitgesteld ouderdomspensioen en kunnen zij dus uiteraard naar rato van de voor hen betaalde premie, op 65-jari- ge leeftijd een aanvrage om ouderdoms pensioen bij het fonds indienen. VRACHTAUTO NAAST DE PLANK Oudeschild. Woensdagmorgen is de dienst van de Dr. Wagemaker om 5.30 uur van Texel uitgevallen, omdat de auto van de V.T-B. door de gladheid naast de plank terecht kwam. De auto moest eerst worden gelost, voordat hij weer in het goede spoor kon worden ge bracht. Met de dienst van kwart voor acht kon de reis worden vervolgd. De passagiers van de dienst 5.30 uur werden door de Voorwaarts vervoerd. Het vrachtautovervoer ondervond door een en ander nogal enige stagnatie. STRANDFEEST NOORD-BATTERIJ De Cocksdorp. Kon enige weken geleden het strandfeest wegens slechte weersomstandigheden geen doorgang vinden, vorige week is het schitterend geslaagd Het aantal belangstellenden liep in de honderden! En wat een auto's en fietsen stonden er geparkeerd, het was alsof men op de Jaarbeurs was! De Cocksdorpers, alsme de de gasten en niet te vergeten de kin deren, hebben deze middag met bij uit stek mooi weer volop kunnen genieten. IJscoman Zuidema was „los" en dat zegt wat- Er werden door de kinderen verschil lende spelletjes gedaan, zoals hoogsprin gen, hindernislopen, sprietlopen en het maken van zandfiguren. Na aflloop had den de kinderen een droge keel gekre gen en kregen allen een beker limonade; in een lange rij marcheerden ze op naar de limonadebus. We kunnen zeker spre ken van een geslaagd strandfeest! Hier volgen de uitslagen: Ballen lopen, meisjes 5-6 jaar: le prijs Lydia Pieterse; 2e Ineke Ynterma; 3e Henny v.d. Werve. Aankleden, meisjes 7-8 jaar: le prijs Anme Witte; 2e Ineke v.d. Laan; 3e An- kie Boelogne. Aankleden, meisjes 9-10 jaar: le prijs Elly Verberg; 2e Marjan Bakker; 3e De Ridder Hoogspringen, meisjes 11-12 jr.: le prijs Fietje Rietveld; 2e Ine de Geest; 3e Ria Paagman. Hoogspringen, meisjes 13-14 jr.: le prijs Janny Hendriksma; 2e Mia de Koning; 3e Corrie Kok. Kussengevecht, meisjes 15-18 jr.: le prijs Riet v Beek; 2e Jetty v.d. Veen; 3e Henny Schouten- Houtjesrapen, jongens 5-6 jaar: le prijs Jaap v Dalken; 2e Ad v. Hoorn; 3e M. Waaijenberg. Berenloop, jongens 7-8 jaar: le prijs J Hoekstra; 2e J. Bodde; 3e G. Eikendal Stenenloop, jongens 9-10 jaar: le prijs Ernie Galiart; 2e Dirk v.d- Beek; 3e Boukje Boersma. Hoogspringen, jongens 11-12 jr.: le prijs Rob Vet; 2e Nico Boon; 3e Jan Jansonius Hoogspringen, jongens 13-14 jr.: le prijs Piet J. Stolk; 2e Gerard v. Heerwaarden 3e Cees v. Leeuwen. Kussengevecht, jongens 15-18 jr: le prijs Hans van Vugt; 2e Adri van Dalen; 3e Joop Vogels. Strandfiguren: Groepen: 1. „Tour de Zuidema", Louis van Hoorn, Tom van Boven en Piet J- Stolk; 2. „Tijl Uilenspiegel", fam. Essenbach;3. Erik de Boer en Peter de Boer; 4. Jaap Boers ma, Mart. van Beek, Peter Witte; 5. Marja Keijser en Erna Keijser Persoonlijk: 1- Nelleke Bruggink; 2. Sandra Bouw man; 3. Annelies van Heerwaarden; 4. Nico Koning; 5. Piet Troost; 6. Theo van Krijn; 7. Marietje Buis. Een woord van dank aan allen, die hun medewerking hieraan hebben gege ven om dit strandfeest te doen slagen- B(j de een brandt het omhoog bij de ander geeft het onpasselijkheid. Maar Rennies helpen altijd. En binnen twee minuten. Met Rennies geen kuren en afwachten, maar prompt afdoende baat. Loop niet de- kans van zo'n zuur- brand-aanval na een smakelijk maal- En zeker laat nooit 't genot van Uw maal bij voorbaat vergallen door angst. Steek een paar Rennies bij U altijd! En hebt U ze zelf met nodig, ge bewijst er soms anderen een onvergetelijke dienst mee. LAND- EN TUINBOUW De tijd nadert Nu opnieuw de tijd nadert dat veel gewassen, in de eerste plaats de granen, het veld hebben verlaten is het niet al leen goed maar zelfs noodzakelijk, dat direct de nodige aandacht aan de stoppel wordt geschonken. In vele gevallen hebben wij aan het gewas kunnen zien wat er nog hapert aan de vruchtbaarheid van de grond voor de teelt van een product met een maximale opbrengst. Hoewel de weergoden ons dit sei zoen niet altijd gunstig gezind waren, moeten wij toch ook concluderen dat de bemestingstoestand van de grond vaak te wensen overliet. Met nadruk wijzen wij er daarom op dat thans de tijd gekomen is om: le. Op alle hiervoor in aanmerking ko mende gronden thans een gift van 20-30 ton goed verteerde stalmest per ha over de stoppel te brengen en deze zo spoe dig mogelijk ondiep onder te ploegen, (stoppelploegen). 2e. Op alle gronden met een te lage pH (is te hoge zuurgraad) een bekalking toe te dienen en deze door de bouwvoor te werken (ploegen, cultivateren, eggen). 3e. Op fosfaatbehoeftige gronden, Tho- masmeel te strooien en deze oppervlak kig door ondiep ploegen, cultivateren en eggen door de bouwvoor te verdelen. Vooral hier geldt een goed begin is het halve werk. Nu hebt U de gelegenheid, grijpt deze kans met beide handen aan! De goede verdiensten in de mossel visserij, waaraan de vissers van Ooster end evenzeer deelnamen als die van Ou deschild, maakten het eerstgenoemden mogelijk hun bedrijven verder uit te bouwen. De grondslag van de huidige Noordzeevloot van Texel werd dan ook niet onaanzienlijk verstevigd door de goede resultaten van deze mossel visserij. Na 1920 is de hausse in de mosselvis serij voorbij. De export naar Duitsland kwam te vervallen, terwijl de vraag naar mosselen voor bemestingsdoelein den steeds minder werd. De Texelse vissers hebben zich toen van deze visserij afgewend en zich meer op de overige takken van visserij ge oriënteerd. De publieke mosselvisserij •(niet van percelen) op de Waddenzee werd sedertdien vrijwel uitsluitend be oefend door de Wieringer vissers ten be hoeve van de eendenhouderij en voor de bemesting. De hoeveelheden mosselen van percelen die jaarlijks uit de Wad denzee werden aangevoerd waren be trekkelijk gering, vooral als men deze vergelijkt met die uit de Zeeuwse wate ren- De Waddenzee is de jaren door steeds het gebied gebleven, alwaar de Zeeuwse kwekers het mosselzaad van daan haalden. Omstreeks 1949-'50 neemt de belang stelling voor de Waddenzee als produc tiegebied van mosselen sterk toe. In die jaren wordt de mosselcultuur in Zee land plotseling bedreigd met een totale destructie door het optreden van de pa rasiet mytilicola intestinalis, waarvoor een effectieve bestrijdingsmethode moei lijk te vinden bleek. Behalve dat de Overheid de getroffen mosselkwekers vermindering van pachtsom verleende, werd gelegenheid gegeven om op de Waddenzee mosselzaad uit te zetten. Op 1 Mei 1951 trokken 76 mosselkwekers uit Yerseke (38), Bruinisse (26), Zierik- LANDBOÜWSCHOOL NAAR LIMBURG EN LUXEMBURG Vijftig deelnemers hebben zich voor de bovengenoemde excursie, die van 14 tot 17 September wordt gehouden, op gegeven. Goede reis! Met zo'n simpel zinnetje staat het in de agenda vermeld: „Lampionoptocht, te organiseren door het Koninklijk Texels Fanfarecorps!". Maar wat een zee van vreugde voor onze jeugd!! Wie onzer herinnert zich niet de lampion- optocht uit onze eigen jeugd! Dat was immers een geweldig feest! Daarom werd het initiatief van ons Fanfare om de lampionoptocht weer haar oude glo rie te hergeven, van alle kanten toege juicht en zo zagen wij vorig jaar dan weer honderden kinderen, stralende kindergezichten met de lampions achter het koper, dat vrolijke muziek de avond inzond! Aangemoedigd door dat grote succes zal vanavond wederom door het Fanfa recorps een lampionoptocht worden ge houden. Het feest begint om acht uur met een kort concert, waarna om kwart voor negen de stoet bij de ingang van het Park zal worden geformeerd. Na de rondgang met de lampions zal op de Groeneplaats een taptoe worden geblazen. Wij mogen aannemen, dat het aantal lampions ook dit jaar weer niet te tel len zal zijn en wie nog geen lampion voor zijn kind gekocht heeft, raden wij dan ook aan dit alsnog vlug te doen! Bij mooi weer zal de volgende route worden aangehouden: GTceneplaats, Zwaanstraat, Molenstraat, langs de St Jan Stichting, Gravenstraat, Gasthuisstraat, De Zes (Irene-Rusthuis), Kogerstraat., Weverstraat, Warmoes straat, Gravenstraat, Hogerstraat, Bin- nenburg, Groeneplaats. Bij minder mooi weer zal de route als volgt zijn: Parkstraat, Nieuwstraat, Binnenburg, Hogerstraat, Gravenstraat, Warmoesstraat, Weverstraat, Binnen burg, Groeneplaats. Mocht Pluvius echter ook vanavond met veel roet komen opzetten, wel, dan zal de lampionoptocht een weekje wor den uitgesteld. VERDWAALD OP.-.. TEXEL Met vacantie naar Texel! Dat was het 8-jarige zoontje van de familie Beuke- ma, wonende aan het Vasteland, een kolfje naar zijn hand. Ze zouden bij fa milie in Het Noorden logeren en fiet sten gezamenlijk, zoals dat ook hoort, van Oudeschild noordwaarts. Bij De Waal rook de knaap blijkbaar de stal: hij trok op en liet het peloton achter zich. Toch finishte hij niet als nummer één het Noorden binnen doordathij bij Spang verkeerd afsloeg. Vader en moe der kwamen zonder zoonlief in 't Noor den. U begrijpt, dat ze zich danig onge rust maakten en de politie waarschuw den' Dne jongens uit Oosterend - D. P. Trap, H- Jurjens en F. Roorey - trok ken er eveneens op uit. Omstreeks 9 u. kwam een knaap Oosterend binnenfiet- sen. „Dat is 'm!" stelde Dirk Trap vast, „hij draagt zo'n jas en muts!" De familie was toen spoedig herenigd. De knaap was via Spang helemaal tot aan de dijk gereden en vandaar naar Oosterend! zee (5), Philippine (5) en Clinge «(2) naar de Waddenzee om aldaar mosselzaad uit te zetten. Gedurende deze zaaiperiode, welke ongeveer zes weken heeft ge duurd, ontvingen zij f 300,per week crediet. Dit crediet moest binnen 'n jaar zijn terugbetaald. Door alle kwekers is hieraan voldaan- De aanvoer van con sumptiemosselen van percelen uit de Waddenzee ging sedertdien met spron gen omhoog. Het aantal percelen in de herfst van 1952 in de Waddenzee bedroeg ruim 186, voor het merendeel gelegen ten Noord oosten van Den Oever en voor een klei ner deel ten Oosten van Kaap Nieuwe Schild. Ruim 150 van deze percelen zijn in handen van Zeeuwen, de overige be horen aan Wieringer vissers. Introduceerden de Zeeuwen in de tweede helft van de vorige eeuw de mosselvisserij op de Wadden- en Zui derzee en ontstonden daarover meerma len belangentegenstellingen tussen de Texelse en Zeeuwse vissers, nu, ruim 80 jaar later komen de Zeeuwen opnieuw in het viswater van de Texelaars. Toegegeven zij dat de verhoudingen nu wel heel verschillend zijn van die in de vorige eeuw. Sedert het begin van de 20-er jaren hebben de Texelse vissers zich niet meer met de mosselvisserij op gehouden. Een verzoek gedaan in 1936, door een aantal Texelse vissers om op mosselen te mogen vissen, omdat hun bedrijf als gevolg van de Afsluiting van de Zuiderzee zo zeer was achteruit gegaan, werd afgewezen, omdat zij de laatste jaren niet meer aan de mossel visserij hadden gedaan en deze tak van visserij reeds overbezet was. Op de na de laatste oorlog herhaalde verzoeken van een aantal Waddenzeevissers van Texel om alsnog voor deelneming aan de mosselvisserij op de Waddenzee in aanmerking te mogen komen, werd tot dusverre afwijzend beschikt. Onmiddellijk na de watersnood van 1 Februari 1953 is de zg- Delta Commissie ingesteld, die zal onderzoeken in hoe verre het mogelijk en wenselijk is de Zuidhollandse en Zeeuwse zeegaten af te sluiten. De mosselcultuur en ook de oes tercultuur zullen, indien tot afsluiting wordt overgegaan, in deze wateren tot verdwijnen gedoemd zijn. Dan zal de Waddenzee, nog meer dan tot dusverre al het geval is, het gebied van de mos selvisserij worden. Er zijn echter stem men opgegaan, die door de ramp zijn versterkt, om ook tot een afsluiting en inpoldering van de Waddenzee over te gaan. Verwacht mag worden, dat alvo rens de afsluiting en inpoldering tot stand zal zijn gekomen, nog wel de no dige jaren verstrijken zullen. De moge lijkheid dat er toe wordt overgegaan, moet echter onder het oog worden ge zien. Vooropgesteld moet dan worden dat de Texelaars de gelegenheid moeten behou den in de visserij hun brood te verdie nen. Het aantal hunner is zeer beperkt, zodat door het verlenen van vergunnin gen aan hen, het beleid dat de regering overigens op dit gebied wil voeren, niet ernstig wordt verstoord. Wordt vervolgd. FILMNIEUWS HET HUIS DER VERLOREN VROUWEN Een „zware" titel die allerlei doet verwachten. Helemaal bedrogen uit komt men niet: een harde, realistische film over het leven van een aantal on gehuwde aanstaande moeders, die geza menlijk onderdak hebben in een tegen schandalige prijzen verhuurd huis. Het is een verhaal naar een door de snel beroemd geworden Sylvia Rayman# ge schreven toneelstuk „Women of twi light". De typering van de personen is uitstekend; voor volwassenen is deze film zeker de moeite waard om te gaan zien. PECHVOGEL CO. De titel zegt al dat we hier met een totaal ander genre te doen hebben. De Amerikaanse „koningen van de lach" Dean Martin en Jerry Lewis schotelen ons hier humor van goede soort voor- Zij vormen 'n theaterduo, waarbij de minst talentvolle zijn bekwamere compagnon steeds op de achtergrond tracht te druk ken. Dat lukt niet erg, en de egoïstische Bill (Dean Martin) krijgt er behoorlijk van langs. Dat gaat dan via allerlei dol zinnige situaties. Een grappige film. OTHELLO, DE MOOR VAN VENETIE Zuiver filmisch gezien hebben we hier te doen met een machtig stuk werk, geregisseerd en gespeeld door de veel zijdige acteur Orson Welles. We zouden ons kunnen voorstellen dat er Shake- speare-bewonderaars zijn die enig be zwaar hebben tegen het geheel. De tek sten zijn nogal gewijzigd, maar de intri ge, die de grote Engelse auteur in Othel lo heeft gelegd, komt in de film, mis schien nog beter dan op het toneel, goed tot uiting- Orson Welles geeft in de titel rol van de ongelukkige Moor 'n boeien de en vrijwel ideale vertolking. Nederlands nieuws O.a. Verwijdering van de bunkers aan de Noordzeekust; Athletiekwed- strijd Nederland-België in Rotterdam; De 38ste Vierdaagse te Nijmegen, inter view met Opa Schram. Buitenlands nieuws O.a. Problemen in de Franse Unie; Brand in Londens filmwijk; Miss World gekozen in Californië; De Tour de Fran ce 1954.

Texelsche Courant | 1954 | | pagina 2