Den Hoorn vierde zijn strandfeest Het Gouden Boltje Over de honderd inschrijvingen Dansende lichtjes door Den borg Haags Matrozenkoor schonk Texel een genotvolle avonrl De Ronde van Texel Het voetbalfeest te De Cocksdorp land van schapen, lepelaars en de Slufter Te por De Kotex Jongdierendag met tentoonstelling van Zaterdag tot Maandag in de voormalige o.l. school te De Koog, Dat de Konijnensport op Texel leeft, bewijst wel de inschrijving voor de Jong- dierenkeuring te De Koog. Er zijn meer dan 100 dieren ingeschreven. En boven dien komen dan de Texelse fokkers met 5 nieuwe rassen aan de start- Dat het bestuur verleden jaar een wijs besluit heeft genomen door eigen kooien te bouwen, komt nu ook goed tot uiting, want nu zijn de „Kotex" leden steeds in de gelegenheid om mee te doen met het exposeren van hun dieren. En dat voor een minimum aan onkosten (75 ct) Het inschrijven op tentoonstellingen aan de overkant loopt altijd flink in de papieren, n.l. f 1.25 a f 1,75 inschrijf geld, plus verzendkosten. En als er dan no- een bezoek bijkomt, wordt het voor velen te kostbaar. En het tentoonstellen en keuren is toch altijd het verlangen Na een kort concert in de Muzieknis van het Park te Den Burg, bijgewoond door een flink aantal luisteraars, stelden de leden van ons Koninklijk Texels Fanfarecorps zich op bij de ingang van het Park teneinde de stoet der lampio- nisten te kunnen openen. Precies op tijd - kwart voor negen - gaf de directeur, de heer A. J. Vonk, het sein tot afmarcheren en daar trok ken de muzikanten, voorafgegaan door een batterij tambours, het dorp in- Het aantal deelnemende kinderen was even als vorig jaar weer met te tellen. In het donker van de avond deden al die kleu rige lichtjes van eenvoudige lampions, tot potsierlijke sprookjesfiguren, alsme de de fakkels het weer alleraardigst en het aantal kijkers was dan ook weer zeer groot. Het Bestuur had een keurige route uitgestippeld en bij hun mars snelheid hield het corps nu voldoende rekening met de kinderen en kleuters, die allemaal weer grote vreugde aan dit avondlijke festijn ondervonden. Na de rondgang werd halt gehouden op de Groeneplaats om daar met een taptoe te eindigen. Tot besluit werd het Volks lied gespeeld. Zo werd ook deze avond weer een zeer geslaagd geheel. hun resultaten van de fokkers, kunnen tonen- En zo zullen dan de Texelse konijnen fokkers laten zien wat zij dit voorjaar hebben gefokt. Dank zij de volle mede werking van ons Gemeentebestuur kun nen wij dit Konijnenfeest dus ook dit jaar weer vieren. (Zie ook adv. in volgend nummer) GESLAAGD De heer A. C. Bakker, „Spyk" deed te Haarlem met gunstig gevolg examen voor de Hoofdakte A. NOG EEN STRIJBOS-AVOND Naar wij vernemen zal Vrijdagavond a s- en volgende week Vrijdag in de Ned. Herv. Kerk van De Cocksdorp door de heer Jan P. Strijbos een film worden vertoond over zijn recente be zoek aan Zuid-Afrika. Zoals wij dat van de heer Strijbos gewend zijn; zal zijn filmprogramma, dat bijzonder geslaagd is, weer door hemzelf worden ingeleid en toegelicht. FILMNIEUWS „BECAUSE YOU'RE MINE" Dit is een grandioze Musical met 17 songs, een betere rolprent dan alle Lan za Musicals, welke tot dusverre op Texel zijn gedraaid. Neem daarbij het kluch tige verhaal over de soldaat, die beter kan zingen dan de bevelen opvolgen, maar toch door het leger in een nieuwe wereld belandt, want op dat pad ont moet hij de bekoorlijke, lieftallige zan geres Bridget (Doretta Morrow), met wie hij samen, na nog diverse moeilijke hindernissen te hebben genomen, een gelukkige toekomst tegemoet gaat! „THE CAPTAIN S PARADISE" In de Engelse film „The Captain's Paradise" wordt de hoofdrol gespeeld door de bekende Alec Guinness, die als kapitein Henry St. James bezig is de „volmaakte levenswijze" te vinden- Daarin slaagt hij, als hij kapitein-eige naar wordt van een schip. En dan wordt het onderwerp teer, want thuis vindt de kapitein een paradijs van rust, terwijl zijn zucht naar avontuur en romantiek wordt vervuld door de charmes van Nita (Yvonne de Carlo), die hij bij Gi braltar met zijn schip bereikt. Op geestige wijze en zo, dat men het gedrag van de kapitein wel velen kan, wordt deze geschiedenis in kleuren op gedist. Voor de hoofdpersoon wordt één en ander overigens nog een pijnlij ke affaire. Naast de al genoemde ster ren ziet men Celia Johnson en Charles Goldner. Nederlands nieuws O.a.: Tentoonstelling „Uit het land van de Bijbel" in Den Haag; Alkmaar, 700 jaar stad; Huldiging van de Neder landse Tour-ploeg in het Olympisch Stadion; Openingszitting van het we reld Esperanto-congres te Haarlem, Esperanto-rede van Minister-President Dr. Drees; Internationaal Kindercircus te Baarn- Buitenlands nieuws O.a.: Brits passagiersvliegtuig boven de Chinese Zee neergeschoten; Scheeps brand in Het Kanaal; Mendes France in Tunis; De Tour de France 1954. Veel publiek, bijzonder mooie zang en een groot deel van de avond zonder vi site van Pluvius, wel, onze organiseren de VW „Texel" heeft niet mogen mop peren over het Maandagavond gehou den concert van het Haags Matrozen- koor, dat voor het eerst in zijn 26-jarig bestaan op Texel 'voet aan wal zette on der zijn bekwame, rustig dirigerende, maar tóch bezielende directeur, de heer Theo van Elf eren. Het festijn begon met een rondgang door Den Burg Vrolijk weerklonk de pittige marsmuziek van ons Koninklijk Texels Fanfarecorps, dat o.l.v. zijn diri gent, de heer A. J. Vonk, weer in vol ornaat was verschenen om haar steeds zo gewaardeerde medewerking te ver lenen- Zulk een inleiding wordt aller- wege op hoge prijs gesteld! Keurig mar- Eindelijk kon dan ook Den Hoorn haar strandfeest vieren. Dit was aanvanke lijk vastgesteld op 20 Juli, maar dat kon niet doorgaan wegens het slechte weer. Dinsdag zou het tweede strandfeest vol gens het programma plaats vinden, maar wederom was het weer spelbreker en zo werd het verschoven naar Donder dag, maar ook die dag liet het weer het niet toe- Vrijdag kon dan eindelijk het feest plaats vinden. Ofschoon velen hier niet van op de hoogte waren, togen toch honderden naar het strand, over de nieuwe weg door de duinen. Het is te hopen, dat volgend jaar de weg hele maal doorgetrokken is, en er dan ook een parkeerplaats gemaakt zal zijn!! De wedstrijd in het maken van zand- figuren plaatste de Jury weer voor een moeilijke taak. De uitslag was: 7-9 jaar: 1. Victor Quint, 2. Jansje Goënga, 3. Harm Roozendaal. 10-12 jaar: 1- Ans Roozendaal, 2. Broer en Zus Van Lijnen Noomen, 3. Annie Bakker. 13-15 jaar: 1. Frouke Cupido, 2. Alie Cupido, 3 Dick v.d- Hoed, Kees Slegh en Leo v.d. Bergh. Voor de kleintjes van 6-8 jaar wer den spelletjes gedaan, nl. stokjes in een stoof zetten- Hier waren de winnaars: Meisjes: 1. Anneke Kikkert, 2 Annette Kuipers, 3. Miep Commandeur, 4. Ansje Fraudes. Jongens: 1. Kees Duinker, 2- Arie v.d. Heijden, 3. Enno Drijver, 4. Jurgen Adler Niet minder dan 87 deelnemers meld den zich aan als gouddelvers! Het VW- bestuur had een schat in het strand ver stopt. Het grootste bedrag bleef tot het laatste ogenblik, onvindbaar, maar ook aan die spanning kwam een einde. Leo v.d- Bergh had de eerste prijs f 10,-, Piet Schuil de tweede f 5,- en Jannie de Leeuw de derde f 2,50. Verder vonden Dick v.d Hoed, Martha Slegh, Alie Cu pido en Jaap Vogel ieder f 1,50 's Avonds trokken velen naar het sportveld om deel te nemen aan de lam pionoptocht. Eerst was er nog strijd om jongen, voor de jeugd beneden de 14 jaar- Het was een lust om te zien hoe de jeugd zich vermaakte. Daarna vertrok de lampionoptocht, voorafgegaan door het Fanfarecorps D.E.K. In een lange stoet trok men door het dorp. Daarna vond de bekende strijd om de vrouw en de man weer plaats. Hier waren de volgende winnaars: Strijd om de vrouw: 1. Piet de Wit, 2- Kees Kat, 3. Arie Koopman. Strijd om de man: 1. Mary Kuip, 2. An nie Smit, 3. Nel Kikkert. Zo kwam het einde van een strand feest- Aan allen die hebben medege werkt om het feest te doen slagen, na mens toerist en dorpsgenoot een woord van dank. Zondag 29 Augustus zal de vorig jaar ingestelde „Ronde van Texel" - de Tour de Texèl - weer worden verreden. De Vereniging v. Volksfeesten en Texelse Folklore is al weer druk bezig met de organisatie van dit festijn, dat vorig jaar zulk een enorm succes oogstte, zo- wol wat het aantal deelnemers als het aantal kijkers betrof- Voorts vernemen wij, dat binnen af zienbare tijd tevens een rit voor oudere ingezetenen zal worden georganiseerd. Op een en ander komen wij t.z.t. nog uitvoerig terug- LAMPIONOPTOCHT De Cocksdorp. Zaterdagavond zal er een grote lamp ion optocht voor de kinderen van De Cocksdorp, Midden- en Zuid-Eierland worden gehouden. „VIOS" zal haar medewerking verle nen met pittige marsmuziek. Om 8 uur zullen in 't „Theehuis" van Hooyberg de lampions enz. worden uitgereikt en om streeks half negen zal de stoet starten. BUITENKANSJE VOOR HENGELAARS Een tweetal jeugdige hengelaars, die op de drooggevallen gronden bij „Ceres" pieren gingen spitten, zagen zich ineens geconfronteerd met de vis van hun le ven: toen een hunner nl. tegen een stuk kachelpijp schopte, kronkelde daar zo maar een kanjer van een paling uit. Het exemplaar woog zeker een pond! GIFTEN WITTE KRUIS Eierland: fam. B. 2,50; C. P. 0,50; fam. B. 2,Den Burg: T. M. 2,50; fam. G. 2,50; W. R. 2,50; J. B. 2,50; mevr. H. 2,50; mevr- E. 1,50; A. K. 0,50; P. B. 2,50; A. J. H. 1,—; A. J. K. 2,50; J. H- 5,—; De Waal: M. C- W. 2,50; Oudeschild: C. B. 2,50; C. E. 2,50; A. E. 2,50; De Koog: N. C- R. 2,50. cheerden de leden van het koor achter het koper aan. Bij het Park gearriveerd bleek reeds een zeer groot aantal zit plaatsen bezet, wel een bewijs, dat de roep het koor ver vooruit is! Nu, wie van de zangliefhebbers zal dit ensemble, samengesteld uit knapen van 10-15 jaar, hebben willen negeren! Reeds in de eer ste toon lag het bewijs van hun kunnen. Hoe zuiver, hoe vol overgave en begrip hebben zij hun repertoire gebracht! Voor de pauze klassieke oud-Nederlandse lie deren cn daarna een populaire potpour ri om met de bekende operette „De Landelijke Repetitie" van Frans van Supé te besluiten. Gaarne ook noemen wij vol lof het optreden van de heer Jos Carpay, die een grootmeester bleek te zijn op het Hammond-orgel, waaraan hij zowel klassieke als moderne muziek ontlokte. Het Haags Matrozenkoor wercT des tijds door de dirigent zelf in het leven geroepen, het werd zijn levenswerk! Zo wel in binnen- als buitenland heeft het grote successen geoogst. Met dertig le den kwam het koor naar Texel, maar in totaal telt de concertklasse wel honderd krachten. Echter, daar dit concert in de vacantie viel, waren niet alle jongens bereikbaar! Wij spraken van een con certklasse ter onderscheiding van de voorbereidende klasse, waarin men reeds op 7-jarige leeftijd kan uitkomen, na twee jaar klimmen zij op naar de adspirant-koorklasse, daarna zingen zij nog een jaar in de z.g- koorklasse en tenslotte, als de triomph op hun ijver en toewijding volgt dan toelating tot de concertklasse. In dit stadium valt er roem te oogsten, want wijd en zijd is dit koor bekend: zongen zij met Pasen niet in Italië? En weerklonken hun zui vere stemmen met de Kerst niet in Frankrijk?! Het programma, dat Maandagavond op Texel werd uitgevoerd bestond uit: Tristis est Anima, gecomponeerd in de 17de eeuw, Salvum fac regem van Sac- chini, Ave Maria van P. Piel, Jesu, Sal- vator Mundi, van Menegali, Zum Na menstag van Schumann. En daarna een greep uit het luchtige genre zoals Schla- fe, mein Prinzchen, ik voer laatst in een bootje enz. Wij zijn er zeker van, dat het publiek, plm. 700 man, dit Koor in de toekomst gaarne nog eens zal willen horen! Veteranen Cocksdorp-Eierland 33; SVC-Oud SVC 8—1 De Cocksdorp- Zondagmiddag wer den bij zeer gunstig weer twee vriend schappelijke voetbalwedstrijden ge speeld. Ze genoten veel belangstelling. Bij de ontmoeting tussen de veteranen kon men keer op keer de verbluffendste acrobatische toeren zien verrichten. Ze gaven elkaar niets toe; wel was Eier land iets stekker in het veld met meer open spel. Oud-SVC, dat met 10 man uitkwam, heeft geen revanche kunnen nemen; ze ging met 81 ten onder. Om ruim twee uur kwamen de Vete ranen in het veld. De leiding was bij de heer Keizer weer in goede handen. De eerste aanval is voor C-, maar stuit op de backs. Het spel gaat over en weer, maar doelpunten blijven uit. Een hard schot van de linksback. In het net? Nee, het doel was het kleedlokaal, waarvan een ruit het moest ontgelden. Een run van Arie, een schot en de E.-doelman moet vissen: 10 voor C. E- is nu iets in de meerderheid. Als E. een aanval doet en Aris mist, is de stand gelijk 11 Rust. Als de stijve spieren wat zijn bij getrokken, gaat de tweede helft in. Bij een aanval op het doel van E. zet de r-buiten voor en de stand is 21 voor C. Ook de doelman van C. moet vissen en de stand is weer gelijk 22. Er wordt nu hevig gestreden om het winnende doelpunt. Bij een schot op 't doel van E. wordt hands gemaakt en de scheidsrechter wijst naar de berucht stip. Willem neemt hem, maar de keep er weet het zachte schot te houden. Da een schermutseling voor het doel van C waarvan E. profiteert en de stand 32. Spoedig maakt Arie met ee pracht schot gelijk 33. Einde. Hierna komen SVC-Oud-SVC in h< veld. De eerste aanval is voor O.S. Wij loopt uit, maar de bal gaat net naas Dan gaat Ale er vandoor, een scho maar Cor stopt schitterend. Er worde aan beide kanten snelle aanvallen on dernomen. Een aanval van S. strandt er buitenspel. S. komt er nu meer in O.S. moet alle zeilen bijzetten- De keepe is echter op zijn post. Bij een worstelin voor het O.S. doel weet S. met schitterend schot de leiding te nemen 10. Een mooie kopbal van Ale word een doelpunt en de stand is 20 voor S Rust. Direct na de hervatting rolt bal naar het doel van O.S., de keepe grijpt mis en de bal gaat over de doel lijn 30 voor S. O.S. wordt nu over speeld en de stand is al gauw 60. Eindelijk wordt de eer gered en he is 61- Nadat S. nog 2 doelpunten heef gemaakt, komt het einde met 81. LAMPIONOPTOCHT TE DE KOOG Aanstaande Vrijdagavond zal dai toch de lang verbeide lampionoptocht t De Koog worden gehouden! Het Kon. Texels Fanfarecorps zal waarschijnlijk lange rij dansende licht jes de weg wijzen. Als het weer noi maar éven meewerkt Er zijn vele manieren denkbaar, waar op U Uw vorstelijke vacantietoelage kunt besteden, zelfs al blijft u „ouderwets" in eigen land. Eén daarvan is om een bezoek te brengen aan het Gouden Boltje. Waar U dat zoeken moet? Wel, U reist naar Den Helder, laat U dan met het stadsbusje van het station naar de haven rijden en klimt daar aan boord van de „Dokter Wagemaker". Deze veerboot brengt U in ongeveer drie kwartier naar de parel der Waddenei landen, naarhet GOUDEN BOLTJE naar.... TEXEL! De overtocht van Den Helder, met de imposante marinehaven, naar Texel is reeds meer dan de moeite waard, voor op gesteld natuurlijk, dat U er geen winterse zomerdag voor uitzoekt. De ontelbare meeuwen, die rond de boot wieken, zodra deze „en route" is, rekenen er stellig op, dat U nog wat heeft overgehouden van Uw meegeno men boterhammen. In sierlijke duik vluchten worden de stukjes brood op gepikt. Een pracht gezicht die witte meeuwen tegen de blauwe lucht en dan al dat opspattende „zeepsop" rond de veerboot! Zo onder het voederen door bent U Texel reeds vrij aardig genaderd en na- j dat de boot enige tijd evenwijdig aan de fraaie kustlijn van het eiland heeft gevaren, breekt het moment aan, dat de „Dokter Wagemaker" over bakboord bijdraait en U het schilderachtige ha ventje van Oudeschild binnenvaart- Een echt Hollands plaatje: vissersboten te gen de kade en daarachter een molen op de dijk! Nee, al die mensen op de kade staan er heus niet ter begroeting hoor! Als straks de lading waartoe ook U behoort, ontscheept is, zullen deze wachtenden de loopplank opstappen en de boottocht in tegengestelde richting gaan maken- In de zomermaanden is het hier een ko men en gaan. Nu wij het toch over dat haventje van Oudeschild hebben, kan worden mede gedeeld, dat ditzelfde haventje de kern van een groot Texels probleem vormt. Er zijn nl. plannen voor het aanleggen van een nieuwe haven, welke een stuk zuidelijker is geprojecteerd dan de be staande. Hierdoor zou de vaartijd, be nodigd om van het eiland de vaste wal te bereiken, aanmerkelijk worden terug gebracht. U heeft inmiddels wel begre pen, dat zowel bij het handhaven van de oude, als bij het maken van een nieu we haven de nodige belangen op het spel staan. De vroede vaderen van Texel hebben, na ampele overwegingen zich inmiddels met 9 tegen 6 stemmen uit gesproken vóór een verbinding met de vaste wal via het Horntje, alwaar de nieuwe haven is geprojecteerd. Een kopje koffie heeft U natuurlijk reeds aan boord gebruikt, en dus ste vent U, na de ontscheping, recht op het knusse autobusje af, waar U aller vriendelijkst wordt ontvangen door een chauffeur, die niet alleen belang stelt in het dorp, maar ook in het pension waarheen U voornemens is te gaan. Van Oudeschild brengt het busje naar de „hoofdstad" Den Burg, alwaai het gemeentebestuur van Texel zetelt A propos, heeft u inmiddels bemerkt dat uw aardrijkskundeleraar destijds) gelijk had toen hij over die vele schapen op Texel sprak? Tijdens de bustocht over het eiland slaagt U er persé niet in om het aantal schapen te telleu, dat U links en rechts van de weg in de met aarden walletjes omgeven weilander ziet lopen- Ik heb mij laten vertellen, dat het maken van die aarden walletjes een speciale „techniek" vereist, die voornamelijk door oudere Texelaars wordt beheerst. Het is achter deze wal letjes, dat de beesten, bij het invallen van de duisternis, bescherming zoeken. Onder ons gezegd, wat lijken die scha pen verbazend veel op elkaar hé? Ze hebben zelfs precies dezelfde „herken ningsmelodie", welke U des morgens bij het ontwaken aangenaam in de oren zal klinken. Nu we het toch over die schapen heb ben: heeft U wel eens op de ogen van die beesten gelet? Zo'n schapenblik heeft iets aparts, iets heerlijks-ongeïn teresseerds! Er spreekt als het ware een volkomen berusting uit. Het is natuur lijk waar. dat ze iedere dag opnieuw de kost voor het kauwen hebben. U kunt tienmaal daags langs hetzelf de schaap komen en nog zo schaapach tig mogelijk kijken, dan ontvangt U nog geen enkele blik van verstandhouding van de andere partij, zelfs geen knip oogje! U zult U erin moeten schikken, dat het beest al malende met zijn ka ken, ook aan U.maling heeft! De enige „schokkende" gebeurtenis in het leven van deze schapen vormt wellicht het moment, als de scheerders hun war me jasjes komen uittrekken. Toch staat dit natuurlijk in generlei verhouding tot de ontelbare malen, dat de mens in dit aardse leven wordt uitgekleed! Met de hand op mijn hart kan ik U zeggen, dat ik het Texelse schaap nauw lettend heb gadegeslagen en onder ver schillende gezichtshoeken heb benaderd, tot de slotsom gekomen, dat het scheren van geen enkele invloed is op de gees tesgesteldheid van het schaap. Goed be schouwd, wordt het beest er ook geen cent wijzer van! Omdat ik uit ervaring weet, dat U met Uw vacantietoelage toch geen scha pen- of bokkensprongen kunt maken, zal ik U niet vermoeien met prijzen, maar U kunt veilig van mij aannemen, dat zo'n schapenvachtje het nodige waard is! Wordt vervolgd. N( (Ver 12- Eei gang, staat, i zal koi De terugg. weinig Oudest gaarne noodw hoeve zou m De ecc eenma, lang p dorpsb 13. I via 't vreemi stroom verlor< quête toerist De niet ge (meer plaats plaatst ke eer ben. t waaro] dergel geheel van T dan d< gen re 14. van d( len ko ten dc worde bootbe levert De ming Immei ter w per bi stande wetho hoogd het al De lij: is stel met di dan o boot e boden verwa huidig dat de bed rij: doch 1 ondan de N. taak 1 zakelr komst boot- 15- van e meent kunne de Rij tiek en ins De AI keersi maal echtei sterke al als ling. de N. aanzit tekort menir taak i Mochl reid i hoewt dan e Zij zo zo be tie sh h.i. ie ven c verho moete voorlc worde zou I gel die trachl vincie lichaa derhe hiertc Uit er j van zeker valler gebeu geven 0 8o« 6 Copcnhoqcn Cop,riqh1 P BIM EN BAM Bim en Bam zijn verschrik kelijk bang van al de zwarte katten, die om hun huis lopen, want Freddie de Vos, die schelm, heeft verteld dat dit ongeluk betekent- Maar ze weten er wel iets op: ze ma ken een grote kooi en daarin leggen ze een heerlijk grote haring. En natuurlijk kunnen de poezen de haring daar maar niet laten liggen; ze worden gewoon naar de kooi getrokken! Als al de katten in de kooi zijn, komen Bim en Bam met een verfpot en spoedig zijn alle poezen in vrolijke kleurtjes geschilderd, de één heeft strepen en de ander vlekken, maar zwart zijn ze in ieder geval niet meer. De poezen zijn er hele maal niet boos om hoor; ze vinden het juist leuk en* Bim en Bam zijn nu niet bang meer dat er iets naars zal gebeuren. Fai sl Ei peei i T E.

Texelsche Courant | 1954 | | pagina 2