DE WITSTE WAS NET NiKSTc WERK Ve wifcsfce handdoek waarmee'n „badgast"ooit gedroogd werd... °P reis garantie WfMk 1zonder weken, zonder bleken, zonder blauwen S U NIL... gp tateaate ts&utety ziïvt SUNLIGHT y///mnimviww 5 Dagen naar Parijs WAAR DE TEXELSE VISSERS HET ZEEBANKET AANVOEREN Vervolg van pag. 1. wijzigde marktverhouding, waarbij een grote vraag naar vis, mede veroorzaakt doordat vlees, kaas en eieren nog lang gerantsoeneerd bleven, tegenover een beperkt aanbod stond. In de na-oorlogse periode, die duurde tot 1951, bereikte de visafslag te Oude- schild aanvoeren en geldomzetten, die zich nog niet eerder voorgedaan hadden en waarbij de inkomsten voor de ge meente - 3°/o van de brutobesomming plm. f 28.000,per jaar bedroegen. Be halve een versteviging van de gemeen telijke kas betekende de ongekend hoge aanvoer een werkgelegenheid voor 4 a 5 man personeel in dienst van de eigen lijke afslag, terwijl het aantal personen, dat werk vond in het lossen, sorteren en verzenden van vis, tegen de 20 be liep. Het aantal handelaren dat op Texel vis aankocht, is steeds beperkt gebleven tot 3 a 4, die vrijwel alles opkochten. Toen de prijzen weer vrijgelaten wer den, werd de belangstelling van de han del voor Texel allengs minder en d.eze concentreerde zich weer als voorheen op IJmuiden Door de hierboven reeds aangestipte oorzaak van de mindere vraag en de transportmoeilijkheden konden de handelaren te Oudeschild niet alles meer opkopen tegen prijzen die in IJmuiden golden. Het gevolg was dat de Noordzeekotters in 1951 reeds weer voor een belangrijk deel in IJmui den begonnen te lossen, waardoor de belangstelling van de handel voor Ou deschild nog verder verminderde. Het afbraakproces van de visafslag te Oude schild, of beter nog de terugkeer tot de toestand van voor 1940, heeft in 1952 definitief zijn beslag gekregen. Van de totale besomming in 1952 der 12 Noord zeekotters, bedragende f 1-217.800 kwam 99,3% (fl.209.600) in IJmuiden, 0,5% (f 5.900) in Den Helder en 0,2% (f 2.400) te Oudeschild aan de afslag. Het per soneel van de afslag werd tot 1 man teruggebracht en de groep vislossers en pakkers is verdwenen. De Waddenzeevissers (garnalenvis- sers) die steeds tot de trouwste bezoe kers van de plaatselijke afslag behoor den, hebben de weerslag van boven ge schetste teruggang van de markt op het eiland evenzeer ondervonden. Ook voor hen liggen de prijzen elders gunstiger. Desondanks werden in totaal in 1952 nog f 120 200 of 85% besomd te Oude schild, tegen slechts f 10.200 of 7,2te Den Oever (Wieringen) en f 11.000 of 7,8% te Den Helder. Voor de kommen vissers is Den Helder de aanvoerplaats. Door hen werd in 1952 in totaal f 24.200 besomd, waarvan f 19.400 of 80,1% te Den Helder en f 4.800 of 19,9% te Oudeschild. Uit het voorgaande is duidelijk geble ken dat de visafslag te Oudeschild nog slechts een beperkte functie heeft te vervullen, nl. als aanvoerplaats voor de Waddenzeevissers, wier gezamenlijke besomming aldaar slechts een tiende deel bedraagt van die van hun collega's uit Oosterend te IJmuiden. Doordat op Texel nog slechts één han delaar koopt, hoeft het geen betoog dat de prijzen er al gauw ongunstiger lig gen dan elders, zoals te Den Oever en Den Helder. Men kan zich slechts ver wonderen dat in 1952 de garnalenvis- sers nog 85% van hun vangst naar Ou deschild brachten, terwijl op Wieringen en Den Helder hogere opbrengsten te verkrijgen zijn. De afstand naar Den Oever, naar schatting een uur varen, speelt hier natuurlijk ook een rol. Meer nog dan de kosten die een uur, resp. 2 uur, varen met zich mede brengen, speelt de tijd naar de inzichten van enige plaatselijke deskundigen hier een grote rol. Voor het aanvoeren te Den Oever speelt blijkbaar het later thuiskomen of soms een nacht op zee te moeten over blijven ook een rol. Zij demonstreren daarmede dat zij met de prijzen die hun vangsten op Texel opbrengen toch nog wel tevreden zijn. Het gemeentebestuur van Texel heeft de neergang aan de afslag te Oudeschild met lede ogen aangezien. Het heeft in 1951 pogingen aangewend de vishandel ter plaatse nieuw leven in te blazen. De overweging gold daarbij dat er nog grote delen van ons land zijn, vnl. de Oostelijke en Zuidelijke provinciën, waar naar verhouding weinig vis ge consumeerd wordt. Genoemd bestuur meende dat het mogelijk moest zijn de elders heersende onder-consumptie van vis op te voeren met de op Texel aan gevoerde vis. Het is echter gebleken, dat dit niet enkel te bereiken viel door de aanstelling van een daartoe bijzon der geschikt geacht hoofd van de vis afslag. De wisselwerking tussen het aantal handelaren en de hoeveelheid aange voerde vis, leidde tot het hiervoor reeds geschetste resultaat van een verdere teruggang. De vooruitgang, die Den Oever en Den Helder het laatste jaar te zien hebben gegeven, staat wel in sterke tegenstel ling tot die van Oudeschild. Harlingen heeft zich als aanvoerplaats sterk kun nen ontwikkelen- Onderstaande tabel geeft daarvan enkele cijfers: Texel: 1948, totaal guldens 996.000, w.v. garn. 80.000; 1950 totaal gld. 938.000, w.v. garn. 148.000; 1952 totaal gld. 157.000, w.v garn. 56.000. Harlingen: 1948, totaal guldens 268.000, w.v. garn. 68.000; 1950, totaal gld. 336.000 w.v. garn. 169.000; 1952, totaal gld 730.000, w.v. garn. 485.000. r!an Uw spoorkaartje ge- Tjf haald bij de V.V.V. „Texel" S.V. Texel Dat alle begin moeilijk is, hebben we Zondag weer ondervonden- Het is maar jammer, dat bij ons te weinig getraind wordt en we even vóór, maar hoofdza kelijk tijdens de competitie tot een be hoorlijke vorm moeten zien te geraken. Het aantal kijkers was niet groot, ze hebben van Texel-zijde weinig te genie ten gekregen. Zowel de algehele conditie als het technische gedeelte bleef onder de maat. De tegenstanders, toch ook geen grootmeesters, waren sneller, speelden beter samen en vulden altijd aan Bij ons was daar weinig van te be speuren en als het dan niet gelukt, geeft het geen pas er de brui aan te geven en te denken: ik vertik het. Juist dan zal er extra aangepakt dienen te worden om 't tempo op te voeren. Een goed voorbeeld doet goed volgen. Het is trouwens ui terst belangrijk dat we in de a.s- com petitie een sprekende rol gaan spelen, daardoor komt er meer belangstelling en onze fin. positie zal ons in staat stellen onze taak naar behoren te vervullen. Alles hangt ten slotte af van jullie geest drift, doorzettingsvermogen, maar ook en vooral van een goede kameraadschap. De wedstrijd heeft ons geen beste in druk gegeven en dat was, na een gemis aan voorbereiding wel te verwachten. De Haarlemmers (T.H.B.) waren iets sneller, maar ook al niet productief- Uit een geheid buitenspel geval, namen de gasten de leiding. Met deze stand werd het theedrinken. Daarna liep het niet meer. Enkele snelle aanvallen over links waaruit Lodie knap voorzette, werden niet benut. Wel wisten de gasten door solospel tot in ons doel door te dringen en 2 maal Ab te passeren. In de laatste minuten slaagde Roseboom er in de eer te redden. Bertus was niet op tijd ver schenen, waardoor Ab zijn plaats innam. Hij heeft keurig werk gedaan. Ook Lodi leed knap werk en is ijverig en dat spreekt voor zichzelf- Ook werd gespeeld een T. jeugdploeg tegen DCG. En al waren onze jongens sterk in de minderheid, ze hebben dik wijls behoorlijk partij gegeven en zo za gen we menigmaal een pittige aanval. De D mensen waren 'n te ongelijke par tij. Zij namen na 10 min. de leiding en scoorden voor de rust al 40. Tot 80 werd de stand opgevoerd, waarna Piet met een snelle dribbel voor ons de eer redde. En nu: Trainen! Dinsdagavond allen, die in competitieverband willen deel nemen aan de start. Hoe staat het met de steunkaarten- actie, 1 Sept- is in het zicht, dus, maakt een flink aantal sportliefhebbers tot steunpilaren! As. Zondag komt D.S.O. (Zoeter- meer) de club van Karei Dontje op be zoek. Deze week vermoedelijk jeugd wedstrijden tegen D.C-G.-jeugd. jantje duikt straks wéér in zee, dat staat vast. En éven zeker is, dat Moeder weer in SUNIL zal wassen. Want hoe weergaloos wit wordt daardoor het goed. En bovendienSUNIL neemt Moeder heel wat werk uit handen. Zonder weken. sunil heeft geen hulp nodig. Vlug en volledig lost het alle vlekken op, dus zonder rompslomp. HOE WAST SUNIL HET WITST? KIJK DOOR MICROSCOOP: GEWOON WASMIDDEL laat kalkzeep en ook resten vuil achter. Kalkzeep veroorzaakt een grauwe tint. EN ZONDER MICROSCOOP? Ook dan springt het verschil tussen SUNIL en een gewoon wasmiddel U direct in 't oog. Reeds zodra U 't pak opent.SUNIL is blauw. Maar nog belangrijker is het resultaat: een was die schoner, witter is dan ooit tevoren. SUNIL kan nooit kalkzeep geven en zuivert vei lig elke vezel. Van daar Uw witste was. Zonder bleken... Uw goed kin niet witter nu 't met SUNIL is gewassen. Gebruik daarom geen scherpe, schadelijke bleekmiddelen meer. U wast nu witter op de veiligste manier. Zonder hieuwenNu zorgt het blauwe SüNlL-poeder ineens - en beter - voor een stralend-witte was. Ook voor Uw bonte en fijne goed is geen sop zo zacht en veilig als het sop van sunil! Bovendien een papje maken is nu overbodig. Zelfs van het hard ste water maakt SUNIL meteen een vet en vlijtig sop. Zeep of wat dan ook heeft U er niet bij nodig. Dit ene sop doet alles alléén - beter, veiliger, gemakkelijker 2 x UW GELD TERUG als U niet ^2 5® vindt, dat SUNIL U de witste was geeft, jïX Stuur dan bet niet-gebruikte dee! van 't eerste pak dat U kocht naar de Sunlight- IH fabrieken te Vlaardingen en wij zenden U ergj 2 x Uw geld terug. Oi PUBLICATIE VAN DE CULTURELE RAAD Donderdag 19 Augustus Den Burg, Oranjeboom, toneeluitvoering .Gaslicht" door ,,Het Masker". Vrijdag 20 Augustus Den Burg, Oranjeboom, Texelfilm. Zaterdag 21 Augustus De Koog, Oude O.L. School, 19,30 uur, ODening jongedierententoonstelling, ge organiseerd door „Kotex'' HANDELSREGISTER Onder nieuwe inschrijvingen van za ken lezen wij: Grossiers: J. W. Schagen, Texel, Ou deschild 376. Bloembollenteelt en -han del TEXELSE MARKT Aangevoerd 16 Augustus 1954: 45 schapen 85100; 38 lammeren 54 68; 4 pinken 375425; 30 biggen 55—70; 6 nuchtere kalveren 4050. HERVORMDE GEMEENTE DE WAAL BESTAAT 300 JAAR De Nederlands Hervormde Gemeente te De Waal werd driehonderd jaar gele den gesticht: op 16 Augustus 1654 be noemde zij haar eerste predikant Ds Harmen Janszoon Craeg. Ter gelegen heid van dit jubileum zal Zaterdagavond 8 uur in de Pastorie - die tussen haakjes óók al een hoge ouderdom geniet! - een gemeenteavond worden gehouden, waar op de tegenwoordige voorganger, ds J- J. Janse, o.a. een en ander uit het goed bewaarde kerkelijke archief zal putten. Zondagmorgen zal in de Kerk het Heilig Avondmaal worden gevierd en wel in het kader der herdenking, terwijl 's avonds o.a. in tegenwoordigheid van twee vroegere predikanten van deze ge meente, ds C- van der Waa, die hier van 19101918 de gemeente diende en ds H. J- Pijnacker Hordijk, die van 1918 denkingsdienst in de kerk zal worden 1921 te De Waal stond, een speciale her gehouden. Ds Hartdorff, die door Ds Janse werd opgevolgd en nog steeds nau we relaties met zijn vroegere gemeente onderhoudt, is jammer genoeg verhin derd de herdenking op Texel zelf mee te vieren. Maandagavond zal in de kerk een concert worden gegeven met zowel vo cale als instrumentale medewerking. Wij komen op dit jubileum uitvoeriger terug. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN lieden. Woensdag, Consultatiebureau Van 2-2 30 uur voor hen die per taxi of bus komen; van 2.30-3.30 uur voor Moe ders met kinderwagens van buiten Den Burg; van 3.30-4.30 uur voor moeders uit Den Burg. FEUILLETON door T. LODEWIJK 33. En toen ging de mededeling voort: Monsieur Avérkam, Monsieur Avér- kam, gearriveerd met de trein uit Parijs, wordt verzocht zich terstond te melden aan de centrale post. Monsieur Avér kam. Hannes, dat ben jij hijgde Els. Gauw..da's vast bericht van Carla! Hannes was de gang al uit, sprong op het perron en liep bijna Prikkie omver, die op weg was een belegd broodje te veroveren. Een ambtenaar met een pet met een geweldige klep en veel goud er op kwam hem in het bureau tegemoet. Monsieur Avérkamtelefoon uit St. Quentin, zéér dringend- Even later hield Hannes de hoorn tegen het oor geklemd. Ja.... Noordeloos.... ja, zo., zó., wat je zégt! Néé maar. Kerel, wat gelukkig! Reusachtig! Vandaag niet meer, neemorgen de trein? Zal het Els vertellen. Nee, die geeft het wel aan de hospita door, dat is ook niet zo ge weldig als een telegramwat? Die Laarman? Ja, ik zal het zeggenhoe is Carla? Flauwgevallen? Ach, de stak ker, het was natuurlijk te veel voor haar. Al weer in bed? Nu, dan knapt ze wel op. Dus striktediscretie.ik snap er alles van. doe je Carla de groeten van Els en mij? Dag., goeie reis! Dag! Hij holde het kantoor weer uit en zag tot zijn verbazing, dat bijna de hele groep uit de raampjes hing. Wat is er voor nieuws? riepen ze Een reddende gedachte schoot hem te binnen. Het paspoort van juffrouw Mer- tens is terecht schreeuwde hij om hoog naar al die nieuwsgierige gezichten maar ze kan niet meer weg, morgen komt ze met de ochtendtrein- Dus dat is in orde. Dom van zo'n meisje, zei een van de drie leraressen. Ik had die juffrouw Mertens voor goochemer gedacht, meende mevrouw Hoogeboezem. 't Zal je gebeuren, zei het jonge mevrouwtje Van Weezei tegen Bella, die jaloers bedacht hoe avontuur lijk zij zelf zoiets zou hebben gevonden. Hannes zag hoe in de volgende wagon twee hoofden zich schielijk terugtrok ken en dat herinnerde hem aan zijn in structies. Enkele minuten later stond hij in de coupé waar meneer Laarman en mevrouw Kierkewasser hun rust en zie- levrede trachtten te hervinden. Ik heb zoeven een telefoontje van het hoofdbureau van politie in St. Quen tin gehad, zei hij zonder inleiding, en juffrouw Mertens heeft met de hele zaak niets te maken- Ze is weer vrij en komt morgen thuis. Hij zag de ongelovige trek op het gelaat van de heer Laarman en hoorde mevrouw Kierkewasser snui ven. Op speciaal verzoek, zal ik maar zeggen, van meneer Stollenga, gelieve U met geen woord, tegenover geen mens, te reppen van wat er in de coupé ge beurd is. De zaak is nog niet rond en onder geen beding mag uitlekken, dat de diamanten zijn ontdekt. Zoudt u uw mond voorbijpraten, dan zult u daar een hoop last mee krijgen, omdat u het on derzoek van de politie in deze zaak ge hinderd hebt. Ik waarschuw u maar. zwijg hierover. U hebt trouwens al te veel gezegd, voegde hij er scherp aan toe. Je hebt machtig veel praatjes, jonge man, begon de heer Laarman op terecht wijzende toon- Bewijst u nu maar, dat u ze niet hebt en houdt uw mond, gaf Hannes ruw terug In ieder geval hebt u weer eens gemerkt, hoe gevaarlijk het is op de schijn af te gaan Denk er om wat ik u gezegd heben met een waar schuwende blik naar de onthutste me vrouw Kierkewasser, verliet hij het compartiment. Ziezo, zei hij even later tegen Els, die zaak is dus in orde. En nou praten we niet langer over Carla Waar wou je dén over praten, viste Els. Over óns. Vind je dat zo belangrijk? Ja, jij niet soms? Ze keek hem aan. De bijdehande Els was opeens heel verlegen- Misschien, zei ze zacht. HOOFDSTUK XI TERUG NAAR HOLLAND Carla werd wakker door een klopje op de deur en een vreemde stem, die haar iets toeriep. Verbaasd sloeg ze haar ogen op, keek rond in een vreemde ka mer. Op een tafeltje naast haar bed lag haar polshorloge. Daar stond haar kof fer.... Langzaamaan keerde haar ge- beugen terug. En ze wist alles weer. Hier was ze in St Quentin, Hotel de 1' Europe, en de film draaide terug, haar komen hier, de vriendelijke Madame, die haar geholpen had in bed te ko men het politiebureauStollenga de commissaris.... Frans.... En op datzelfde ogenblik hoorde ze Frans' stem buiten, in ijverig debat met de radsprekende Madame- Weldra stak de bruinogige Frangaise haar opgewekt gezicht om de hoek van de deur. Mademoiselle, daar is een Holland se meneer, die u wil spreken, ik heb al gezegd Mademoiselle ligt nog te bed, Mademoiselle kan niet ontvangen, me neer houdt aan, ik heb gezegd, ik zal Mademoiselle vragen, maar Mademoisel le kan zeker meneer nog niet ontvangen. Carla, hoorde ze Frans van achter de deur, ik moet je even spreken, als je tenminste vandaag terug wilt. O ja, schrok Carla op. Geen uur bleef ze hier langer dan nodig was. Tja, Frans, ik ben nog niet salonfahig.. ik lig nog in bed. Ben je al gauw klaar? Neem me niet kwalijk, stamelde Frans. Al zijn zelfverzekerdheid was nu van hem afgegleden, toen hij later met Carla op de terugreis naar Nederland was. Ik wist, dat je me niet meer zien wou. Het was ongelukkig, dat het zo trofik kon je niet in de steek la ten, zeg nou zelf.en daardoor zit je met mijn gezelschap opgescheept- Ik wil maar zeggenik wil me niet opdrin gen hij raakte in de war. En opeens zag Carla weer dezelfde Frans, die ze die avond had leren kennen, toen ze zich allebei zo opgelaten hadden ge voeld in een gezelschap, waar ze niet pasten, die avond toen ze elkaar gevon den hadden. Vond je het zo erg, te moeten ach terblijven, bij mij? vroeg ze recht streeks en zag hem onderzoekend aan, Ik zou het heerlijk gevonden heb ben, bekende hij, als.... als alles nog was zoals vroeger. Waarom? Omdat.... nou ja gooide hij er toen uit wat helpt het of ik het zeg of het verzwijgomdat er zonder jou geen cent meer aén is, omdat Frans! haar stem was zo blij dat de jongen haar verwonderd en onge lovig aanstaarde. Frans! Dus jij ook' Ja, wat dacht je dan en dan, met een aarzelende, langzaam begrijpende glimlach dus jij óók? Ze zaten tegenover elkaar in de cou pé. Langs hen heen snelde het Franse landschap, badend in de zomerzon. En ze keken elkaar aan. Carla, pleitte Frans toen, zou. zouden we het nog niet eens samen kun- I nen proberen? En wil je dan een beetje j geduld met me hebben? Ik was onrede- lijk, ik was jaioers, ik was een stomme- i ling, déar. Wordt vervolgd.

Texelsche Courant | 1954 | | pagina 4