9- rocn wa in het harL, Wij verkeken ons lelijk op die bergen Praalwagen reed mee Loodsmansduin en Uogeberg liggen ons beter ZATERDAG 21 AUGUSTUS 1954 68e JAARGANG No. 6863 TEXELSEWCOURANT Uitgave N.V. v.h. Langevaid de Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 -Tel. 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. -Abonn. pr. f 1,95 p. kwart. 20 ct. incasso. Adv. 8 c. p.mm. Texelaars met vacantie naar Zwitserland Hiernaast 2 Zwitserse bergen, de Eiger en de JMonch, helemaal op de voorgrond de rails van het bergspoor naar Mürren. Mulhouse, een goeie dertig kilometer voor de Zwitserse hoofdstad, bereikten wij in het duister van een mooie zomer avond. Wel had het aan de einder ge- weerlicht, maar de verwachte bui was gelukkig uitgebleven, trouwens, geen onzer had aan ongunstig weer willen denken: laarzen en regenkleding waren op Texel achtergebleven Zo vlot als wij bij Arlon onderdak hadden gevonden, zo moeilijk ging dat in de grote stad Mulhouse. „Complét", dat hoorde je alom. Alle kamers bezet. Tenslotte ontmoetten wij een man, die vijf jaar lang als steilwandrijder, óók op de Groeneplaats!, in ons land zijn brood had verdiend. Hij kwam naar ons toe en gaf ons een tip voor een hotel, dat in het centrum van de stad lag. Voor 800 Franse Francs waren wij weer het heertje- Het hotel zag er goed uit, het had in Holland kunnen liggen! De volgende morgen verraste ons al weer met luxueus motorweer: een stralende zon! Wij dachten onwillekeurig aan on ze badgasten, die misschien opnieuw in de regen zouden rondhangen. In Mul house lieten wij de tank weer eens bij vullen. De motor was daar gestald ge weest in een enorme garage met twee verdiepingen. De ouwe klanten ronkten met vaart langs een soort haarspeldtrap naar hun ruimte. Het leken daar alle- hoor, er is hout in overvloed!'' Na het eten maakten wij kennis met een Hol lands echtpaar, dat in Amsterdam de rugzak met plm. 20 kg inhoud op de schouder had geworpen en al liftend en wandelend hun Zwitserse vrienden hoopten op te zoeken. Ze hadden reuze geboft met het liften, tot.... midden Duitsland, toen hadden ze, na vier uur op een goedwillende chauffeur te hebben gewacht, de trein maar genomen. Trek ken lijkt me leuk, maar als je dat lif tend moet doen, zal velen zulks toch wel minder lokken, dunkt me- Tegen het vallen van de avond werd nog een wandeling naar het fraaiste panorama gemaakt en daarna vielen wij zeer vermoeid in de kooi, waar een in ternationaal gezelschap bijeen bleek: daar troffen wij b.v. een vijftal Austra liërs, die in Europa een heel oude auto hadden gekocht en daarmee lustig door het geprojecteerde plan snorden. Op een erg steile pas moesten ze trouwens even uitstappen: de auto had niet meer de robuste kracht van zijn jeugd. „Als jullie een mooie route wilt ma ken, neem dan déze weg!" had een Zwit ser geadviseerd. „Hierlangs, rond het Vierwoudstedenmeer". Nu, dat werd in derdaad een prachtige tocht, helemaal langs het meer en door alleraardigste dorpen en stadjes. Bijzondere zorg be maal wel geboren steilwandridders! Dan zit men in een wip aan de Zwit serse grens. „Douane toerisme" stond ergens. Blijkbaar hebben de toeristen dus een speciale ingang, géén speciale controle, want het motorpapier was weer het enige, waar de belangstelling van beide douaneposten naar uitging. Omdat wij als proef lid waren ge worden van een Natuurvriendenbewe ging en daardoor ook recht hadden op het voordelige verblijf in Zwiterse hui zen, gold ons doel voor die dag het Al- bishaus, gelegen op de Albispas, vlak bij het Zürichermeer. Ook de Zwitserse we gen oogstten onze grootste lof- Hiér kre gen wij echte bergen in het landschap, maar de eerste bergpas diende zich bij de voet van het „Albishotel" aan. Vol respect gooiden wij de motor maar weer eens in z'n eerste versnelling. In het Natuurvriendenhuis heerste nagenoeg volslagen rust: alle gasten wa ren aan de wandel. In een der compar- tementen troffen wij de Hauswarter, de man dus, die het toezicht in zo'n tehuis heeft, doorgaans samen met zijn vrouw. Volgens het reglement zouden wij, gear riveerd tegen tweeën, tot zes uur moeten wachten alvorens gebruik te mogen ma ken van de keuken, waarin enorme for nuizen pronkten, maar de man was ons vriendelijk gezind en zei: „Stook maar Een grot in een gletscher bij 't Grindehvald. steden de Zwitserse vrouwen aan het exterieur van hun woning: de muren zijn vaak zeldzaam fraai geschilderd en voor ieder raam pronkt een weelde aan bloemen, meest donkerrode geraniums. De dorpspleinen hebben allemaal wel 'n pomp, waaruit voortdurend het water leidingwater spuit en aan standbeelden van roemruchte veldheren uit vroeger eeuwen is evenmin gebrek- Met een grote bocht, want wie haastte ons?, reden wij tegen de avond op In terlaken aan, maar een hevige onweers bui met hagel weerhield ons plots de tocht te vervolgen. Nu, motorrijders, ge behoeft U geen zorgen te maken ergens onder de blote hemel te moeten over nachten: alom ziet ge in de kleine dorp jes bordjes met de woorden „Zimmer zu vennieten" - kamers te huur - en de vrees, dat ge meteen in Zwitserland ridder te voet wordt gemaakt, is even min gegrond: wij troffen b.v. een prima kamer met gebruik van de keuken -(elec- trische kookinstallatie) voor 3,25 Zwit serse francs, wat neerkomt op plm. f3, Bovendien waren de mensen zo bijzon der vriendelijk, dat wij daar drie nach ten aaneen bleven logeren en van dat punt uit allerlei aardige tochten maak ten, wat zijn voordeel had, dat we de bagage „thuis" konden laten staan! Niet, dat die bagage het rijden bemoeilijkte: NAAR NIEUW VADERLAND Adam de Jong, Oosterend, is per vlieg tuig naar Canada vertrokken. De Oos- terender zal voorlopig zijn intrek nemen bij zijn broer, die ruim een jaar geleden met zijn gezin van Den Burg naar Ca nada emigreerde. Volgende maand vliegen opnieuw 2 Texelaars en 2 oud-Texelaars naar Ca nada: het echtpaar W. Westdorp-Zoer en het echtpaar Vonk-Westdorp, thans nog woonachtig te Anna Paulowna. BOUWVERGUNNINGEN De heer J. van der Star, O 165, bouw van een kippenhok; de heer Joh. Witte, O 138a, bouw van een boerderij aan de Derde Dwarsweg in Polder Het Noor den; de heer J. C- Timmer, Hogerstraat 5, wijziging voorgevel van perceel Ho gerstraat 2. LANDBOUWSCHOOL Op Dinsdag 24 Augustus begint de nieuwe cursus van de Landbouwschool- De eerste klas telt 25 leerlingen, de tweede 15, de derde 23 en de vierde 14, samen dus 77, een aantal wat nog nooit op Texel is voorgekomen. Het hoogste aantal leerlingen was tot dusver 68. Dit kwam voor in de jaren 1943 en 1946. Tot alle klassen kunnen nog leerlin gen toegelaten worden. Aangifte bij het hoofd van de school, de heer C. P. Laan, Koogerstraat 21, Den Burg, telefoon 126, alwaar ook inlichtingen te verkrijgen zijn. Een zuil van vim en schrijnend zuur van diep uit Uw maag tot boog in de keel Blus dat vuur toch. Neem een of twee Rennies Die helpen afdoende en.... dadelijk, 'n Heerlijk middel en nog smakelijk ook. En handig. Iedere tablet apart verpakt. U hebt ze maar bij U te steken om ze voor 't grijpen te heb ben. Altijd, overal- Daarbij: makkelijk in te nemen, zonder water of wat ook; gewoon maar laten smelten op de tong. bij De Kooy hadden wij de zaak wat beter verdeeld: niet meer alles achterop, maar ook een zware tas op de benzine tank en als die goed staat is daar vol strekt geen gevaar aan verbonden. Ba gage betekent echter ook weer druk op de wielen en als je een bergpas afrijdt heb je maar liefst zo weinig mogelijk vaart. De volgende morgen leek het weer na die onweersbui nog steeds van de kook, maar de ingewijde Zwitsers wisten be ter: die damp trekt heus wel op, het het weer wordt weer best! Door Interlaken, opgebouwd uit Ho tels en nog eens Hotels, kwamen wij weer door 'n fraai landschap, de koeien lieten de bellen weer lustig tinkelen en de boeren waren druk bezig met het binnenhalen van de oogst. Je kunt toch maar beter boer op Texel zijn, waar de laifderijen heel wat gunstiger liggen! Wat een moeite kost b.v- het hooien daar tegen die steile hellingen! Als be woners van het lage land verbaas je je er over, dat zij op zo'n steile helling maaien kunnen! Maar er wordt geen vierkante meter onbenut gelaten! Dat de melk er nog geen zestig cent per liter kostte viel ons dan ook reuze mee! Daar onze Koninklijke Familie dik wijls in Grindelwald haar vacantie doorbrengt, besloten wij ook eens die richting heen te rijden, want daar zou het stellig erg mooi zijn. De weg er heen was ook al bijzonder mooi: een gezellig slingerend weggetje, écht landelijk ge houden, met veel bos en hoge bergen aan weerszijden. Dan het dorp Grindel wald, ook zeer mooi gelegen. Aan de voet van machtige sneeuwbergen, met o.a. de beroemde Eiger, welks noord kant al heel wat klimmers het leven heeft gekost. Het Natuurvriendenhuis lag er ook prachtig, maar omdat wij er de sfeer lang niet zo prettig vonden als in het Albishaus, besloten wij maar op ons eigen te blijven! Bij Grindelwald heeft men in een gletscher een grot uitgehakt en langs een zevenhonderd meter hoge trap komt men aldus bij de eeuwige sneeuw- De man, die daar zijn kaartjes verkocht a één Zwitserse franc per per soon deed beste zaken. Ook de berglift - twee persoonsstoeltjes - die U naar de eeuwige sneeuw brengen, bleek een goed beklante zaak te zijn. De prijs was echter een handvol Zw. fr., zodat dit voor menigeen wel een bezwaar zal zijn. De volgende dag zouden wij de Jung- frau (4300 meter boven zee), een der po pulairste sneeuwbergen van Zwitser land, gaan bekijken. Tegenover deze berg, bijna 1700 m. hoog, ligt het dorp Mürren- „2% uur lopen" stond op een bordje. Je kon hetzelfde traject ook per tandradbaan doen, maar ja, als je zo'n enkel keertje in de bergen zit, wil je toch ook wel eens iets presteren en zo trokken wij de stoute schoenen aan met als doel Mürren. Nu, de eekhoorntjes, kraaien en andere woudbewoners zullen ons af en toe wel eens hebben horen Hierboven de Haffeler- weg-praalwagen, welke Zaterdagavond mee reed in de lampionoptocht te Den Burg, georgani seerd door het Texels Fanfare. TEXELAARS WONNEN DE BIERTAPWEDSTRIJD De heren N. de Graaf en Luc Kellner hebben zich doen kennen als de tappers met de „gouden handen" in de biertap wedstrijd om het kampioenschap van Den Helder en omgeving, die in Hotel Formosa werd gehouden- Dat „gouden handen" betekent dan dat zij het team vormden, die het best een goed glas schuimend (en weer niet te veel schuimend) konden schenken en serveren bij een aantal juryleden. Zij sleepten daarmee een prijs in de wacht van f 150, Er waren drie ronden nodig om in de „finale" te komen. Misschien duidt het feit, dat er het vorige jaar zestien deelnemers en deze keer 21 waren, op een tendens dat dergelijke wedstrijden zich in een groeiende populariteit kun nen gaan verheugen. TEXEL, OOK DORADO VOOR HENGELAARS Langs de Texelse wegen ontmoet men dikwijls een hengelaar of 'n clubje hen gelaars. Allemaal naar Wegerswaal, waar snoek moet zitten? Nee, over dat vis watert je horen wij nooit veel meer: tegenwoordig beproeven de hengellusti- gen hun geluk hoofdzakelijk langs de oevers van de Noord- en Waddenzee. Daar valt altijd wel wat vis te verschal ken, soms slaat men zelfs in een mum van tijd een flinke partij aan de hengel, zo b.v- een toerist, die achter Oost in anderhalf uur plm. 10 kg prachtige bot aan de haak sloeg en wel met drie werp hengels. Thuis heeft hij zijn viswater te Nieuwkoop, zo vertelde hij ons, daar zit veel baars en bijten wil de vis ook best, doch baars is nu niet bepaald een vis voor menselijke consumptie! „Geef ons maar bot en dan van deze dikte!" zei hij verheugd. murmelen, op weg naar Mürren, want bergbeklimmen is een kunst op zichzelf. Dat moet je leren! Wij werden al spoedig ingehaald door een bejaard Engels echtpaar en vervol gens door een echtpaar met twee jeug dige kinderen. De jongste, stellig nog geen vier, liep zo vlot en zo gemakkelijk omhoog, dat wij ons geestelijk geïnjec teerd voelden en besloten ons niet te laten kennen. „Like Holland" hoorden wij nu en dan de bejaarde Engelsman gekscheren om onze onwennigheid, die er dik op lag Intussen genoten wij toch van het na tuurschoon met nu en dan een bruggetje waar een klein watervalletje snel onder door glipte- Regenbuitjes kunnen daar weinig kwaad berokkenen aan de niet op regen ingestelde Alpinist: op gezette tijden en hoogten kom je een berghut tegen. Grappig, dat de houtsnijkunst alom beoefend wordt, maar de Hollan ders spannen daarbij toch wel de kroon: geen berghut met een niet drukbekerfde plank! Eindelijk stonden wij dan in het volle aanschijn van drie machtige sneeuwbergen: de Eiger, de Monch en de Jungfrau. Onze camera heeft daar heel wat foto's gemaakt! Onder de rook van het toeristenplaatsje ontmoetten wij een vijftal Nederlandse studenten, die daar al een dag of wat kampeerden en al verscheidene tochten door de eeuwige sneeuw hadden gemaakt. Ze vertelden vol trots, dat enige leden van de bekende Himalaya-expeditie ook in Mürren ver toefden: ze gaven daar les in de berg- klimtechniek. Aan de andere kant van de bergen werd de richting van het dal ingeslagen. Wie deze tocht ook willen ondernemen raden wij met klem aan zich van dege lijke bergschoenen, flink met ijzer besla gen, te voorzien, want anders staat men aan de ene glijpartij na de andere bloot. Acht uren na ons vertrek arriveerden wij weer op ons uitgangspunt, waar de trouwe motor, op een willekeurig plekje geparkeerd, weer dadelijk bereid bleek tot het ontwikkelen van een voorbeel dige actie-radius. (Slot volgt). DE STRIJD AAN DEN HOORN Dinsdagavond werd de wekelijkse Strijd aan Den Hoorn voortgezet. De uitslag was: Strijd om de vrouw: 1. Kees Kok; 2. IJs Kikkert; 3. Gerard Bakker, Atlas. Strijd om de man: 1. Bep Dijker; 2. Annie Bakker W. T.d-; 3. Herma Kuiper. UITSLAG AANBESTEDING Namens het Bestuur van de Doops gezinde Gemeente alhier werd door de architect N. Schermer openbaar aanbe steed, de bouw van een pastorie, welke aan de Kogerstraat, hoek „De Zes' zal verrijzen. De uitslag van de inschrijving was: Gebr. Timmer, timmerwerk f9.700; id. timmer- en loodgieterswerk f12-900; D. Trap, metselwerk f20.500; J. Daalder, timmerwerk f 9.400; Fa. J. Koorn Mzn., timmer-, metsel- en loodgieterswerk f 31-380; Fa. J. Agter, loodgieterswerk f 3.285; J. G. Dekker, schilderwerk f 2.284;» C. Dros, Eierland, Electra f704. De laagste inschrijvers waren dus:Fa. J- Koorn Mzn., J. G. Dekker en C. Dros. Doe een Kruschen-kuur. Om die Rheum&tieb uit Uw leden te jagen. Bij talloze lijders aan Rheumatische pij nen ligt de oorzaak in onzuiver bloed. Als die onreinheden zich dan nog gaan vastzetten ook, is het leed helemaal niet te overzien. Mits ge bijtijds Kruschen neemt. Met Kruschen's zes minerale zouten brengt ge de bloedzuiverende organen weer op gang. Daarom neem óók Kruschen, regelmatig, elke dag de kleine dosis- De weldadige werking on dervindt ge dan al gauw. S.V- Texel Het oefenprogramma wordt voortge zet met de wedstrijd Texel 1-D.S.O., een club uit Zoetermeer, eens een elftal uit het midden van het land. Er zullen er velen uit onze leden zijn, die zich Karei Dontje nog herinneren, welnu DSO is de club, waarin hij 'n belangrijke plaats inneemt en we hopen op een hernieuw de kennismaking en daarnaast op een pittige wedstrijd. Dinsdagavond speelden 2 jeugdelftal- len van D.C.G- een paar wedstrijden. De 1ste wedstrijd bedoeld voor een B.- elftal moest in een combinatie worden omgezet, omdat een aantal jongens zon der afbericht wegbleven. In een aardig partijtje won D.C.G. met 42- Daarna Texel A (nieuwe opstelling) - D.C.G. (12-14 jaar). Hier werd goed en techn. spel geleverd, vooral door de Amsterdammertjes, maar ook Texel A, dat wat sterker was liet goede dingen zien. Uit een pass van Max opent Niek de score met 'n schuiver in de hoek; zo werd de stand tot 40 opgevoerd, waar na de gasten 2 goede doelpunten scoor den. Hierna kwam T. er beter in en werd het 92. Maar 'n nuttige en pret tige partij was het, meer belangstelling zeker waard in het vervolg wordt er door de seni oren (voetbal) weer op Woensdagavond, aanvang acht uur getraind. De handbal training is nog steeds vastgesteld op Maandagavond, aanvang zeven uur voor adspiranten, aanvang acht uur voor de senioren. Daar er op Zondag 29 Aug. gespeeld wordt tegen twee bedrijfselftallen uit Alkmaar en een adspirantenelftal van AVA, worden alle dames Maandag a.s. op de training verwacht- Training. Er zijn nog een aantal juni oren die nog steeds niet de training hebben hervat. Zo langzamerhand zal de belangstelling voor onze sport toch weer terug moeten komen. De kam- peerders(sters) zijn wel vertrokken in tussen. En dan nog even de aandacht voor de steunkaarten-actie. Zorg er voor de kaarten te plaatsen. Competitie-indeling Adspiranten: Afd. R.: Breezand Boys (Zaterdag), Callantsoog, Helder C HRC C, HCSC (Zaterdag), Flevo, Succes, Oudesluis, Watervogels, Texel A- Afd. M. (Zaterdag dubb. comp.): De Cocksdorp, De Koog, Oosterend, Texel B, Texel C, Tex. Boys.

Texelsche Courant | 1954 | | pagina 1