Eens bezat de Fonteinsnol werkelijk een bron Velen hebben hun hart aan Texel verpand WRICLEY Grote belangstelling voor de Schapenfokdag 5 Dagen naar Parijs Texels wolvee uaar het buitenland „DE FONTEINSNOL" was een wonder, een hoog duin, dat uit de grote duinenreeks bij wijze van schiereiland in de vlakte vooruitsprong. Een eindje tegen de helling op, aan de noordoost zijde, ontsprong een bron, een echte bron, een holte in het wit te zand, waaruit het klare water opwelde en dat stroomde om laag, zich telkens vertakkend door kussens van veenmos en kwam eindelijk terecht in de vlakte van de Mient, die uit andere duinen nog meer water kreeg en zo een allermerkwaar digst landschap was, half heide, half moeras en vol van de mooi ste bloemen en de aardigste vo gels. Maar het allermooist en rijkst was toch de bron aan de Fonteinsnol en zijn onmiddellij ke omgeving- Daar groeiden grote blauwe Klokjesgentianen in alle schakeringen van wit of bijna wit tot het diepste don kerblauw. Daar stonden dicht opeen de geurige witte Nacht orchissen, het rondbladig Win tergroen, Parnassia en Duizend- guldenkruid en lagen aan de beek de ongelooflijk mooie bloempjes van de tengere Bastaards muur Anagallis Tenella. En als je dan om die Nol heen ging of er over heen en weer omlaag, dan kwam je in die val leien en daar groeiden al die planten weer, met de mooie Jeneverbesstruiken, fakkels noemden de Texelaars ze, en op de moerassige plaatsen het hoge steke lige Galigaan. Daar broedden de wulpen en de duinpiepers en daar had ook de grote asgrauwe kiekendief zijn nest- Vroeger is het daar nog veel rijker ge weest, maar reeds na 1893 door het gra ven van de Moksloot zijn die valleien ontwaterd, zodat de roerdompen en de rode reigers en lepelaars, die er broed den, moesten verdwijnen" Dit vertelt ons wijlen dr Jac. P. Thijs- se in zijn prachtig album, dat in 1927 werd uitgegeven door de Verkade's Fa brieken te Zaandam. Wij hebben er even in gebladerd naar aanleiding van het feit, dat de Moksloot 75 jaar geleden gegraven werd. „Natuur en Landschap" plaatste een interessant artikel over het gebied van de Mok sloot en t-z.t. hopen wij het in de Texe laar op te nemen, maar eerst laten wij dr Thijsse nog even aan het woord: „Ook ben ik helaas een der laatsten ge weest", zo schreef hij omstreeks 1927, „die genoten hebben van de heerlijkheid van de Fonteinsnol en de Mient, want reeds in 1895 of nog eerder, zijn bron en beek vergraven en vergreppeld, als eer ste maatregel voor de bebossingen op Texel. Nu groeien daar zwarte dennen en witte elzen en dat is allemaal in som mige opzichten heel goed en nuttig, maar er is een landschap verdwenen, zo mooi en leerzaam als er geen tweede in ons land te vinden was. Ongelukkig was in dien tijd Texel maar bitter weinig bekend en de plantenkenners dachten meer aan de afzonderlijke plantjes dan aan het samenstel van een merkwaardig geheel. Tegenwoordig (1927) zou men stellig zo iets moois op alle mogelijke manieren trachten te behouden. Ja, zo De entree tot de uitkijktoren besloot hij het hoofdstuk, er is veel ver anderd sedert ik voor het eerst voet aan wal zette te Oudeschild. Behalve de Fonteinsnol zijn er nog een paar merk waardige plaatsen verdwenen. Maar wat er overblijft behoort nog tot het beste, wat er in Nederland te zien is!" En zo stond daar anno 1954 dan we derom een natuurvriend en vriend van Texel aan de voet van het tegenwoordi ge duin, dat nog altoos de bekoorlijke naam van Fonteinsnol draagt. Dit duin geniet ook nu nog een zeer grote po pulariteit, waar het een uitkijktoren j kreeg en het panorama doet hier weinig i onder voor dat vanaf het Loodsmans- duin, dat veel hoger ligt, de Hoge Berg, I de duingordel bij De Koog of het beeld, I dat ons door de Stuifdijk bij De Slufter wordt geboden! De laatste dagen heeft men bovendien een keurig pad naar de I top van de Fonteinsnol aangelegd: ge wolmaniseerde palen vormen een soort trap, weliswaar liggen de treden te ver van elkaar voor de stap van een nor maal mens, doch in ieder geval wordt de bosbodem door dat kunstmatig pad beter vastgehouden, wat toch ook zijn voordeel heeft. Toen wijlen dr Thijsse voor het eerst de Fonteinsnol beklom, waren wijlen de heren Boon, du Porto, Bakker, Huis man en hoe ze verder geheten hebben, nog druk bezig met de aanplant van de dennenboompjes- In de loop der jaren j werden die boompjes indrukwekkende knapen, die rond de Fonteinsnol het uit- I zicht gingen belemmeren, waarom men de grootsten heeft gerooid. Nog altijd is i het beklimmen van de Fonteinsnol een grote attractie. Men geniet er van het schone Texelse landschap met veel bos, groene weiden, duin, dat ondanks de grote afslag en afbrokkeling nog altijd geweldig breed gebleven is. Hier ook kan men de heuvels in het oude eiland goed gadeslaan en levert het gezicht op de Hogeberg met daarterzijde een glimp van de Oudeschilder Korenmolen niet een sprookjesachtige aanblik op?! De Fonteinsnol is al eeuwen oud en behoort stellig tot het oudste duin van Texel. Men hoort er bij het gezang der vogels tal van talen spreken, want ons internationaal toerisme zal het eilande- lijke bezoek niet allround kunnen noe men, zonder die Fonteinsnol te hebben beklommen! Waar eens de lepelaars neerstreken cn het parelend nat van 'n beekje gouden gloed toverde in het late zonlicht van een schone zomerdag ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 21 Aug. op om 5-34 uur en gaat onder om 7,50 uur. Maan: 21 Aug. L-K28 Aug. N.M. Hoog water ter rede van Texel: 21 Aug. 1.43 en 2.27; 22 Aug. 2 36 en 3-25 23 Aug. 3.44 en 4-44; 24 Aug. 5.13 en 6 14 25 Aug. 6 56 en 7.31; 26 Aug. 8.08 en 8-23 27 Aug. 8.55 en 9 05. Schoon en uitge strekt zijn Texels duincomplexen. Of U nu in Den Hoorn, De Koog, De Cocksdorp of in Oosterend bent neer gestreken, vergeet toch vooral niet om Maandagsmorgens naar de attractieve markt in Den Burg te gaan, ook.... al bent U niet voornemens om een schaap te kopen of behoeft U geen formalitei ten op het gemeentehuis te vervullen. Let U dan vooral eens op die mystieke schapenblik enop de glibberige presentjes op de straat! Is het wonder, dat de bekende Jan P- Strijbos zijn hart aan Texel heeft ver pand? Welk een prachtige vogelstand bezit dit eiland! Als U de proef eens op deze som wilt nemen, moet U de vogel- broedplaats, de Muy, eens bezoeken- Te gen betaling van een paar kwartjes kan men hier enige uren, onder prettige en deskundige voorlichting, genieten van een prachtig stuk natuur, waarin de fauna en de flora elkaar in schoonheid trachten te overtreffen. Hier bevindt zich één van de in Europa zeldzaam voorkomende broedplaatsen van de Le pelaar, de vogel met de op een lepel gelijkende snavel. Evenals mijn tochtgenoten, ben ik, op aanwijzing van de vogelwachter voor zichtig achter een duinhellinkje wegge doken. Toen wij even later door het helmgras erover heen gluurden, aan schouwden wij een schilderachtig meer tje, omzoomd door een kleurrijke bloe menpracht, en in het water dartele lepe laars. Het leek toen alsof een sprookje werkelijkheid werd en wij konden dan ook geen woorden vinden om aan onze bewondering uiting te geven: het werd KATHOLIEKE KERKLIJST Den Burg met de bijkerken van Den Hoorn en Oosterend. Zondag 22 Aug. Het feest van het On bevlekte Hart van Maria en de dag van de Nationale Mariahulde met aanslui ting van de parochie door de toewijding aan het Onbevlekte Hart van Maria in het Lof ter ere van Maria. Om 7 uur het Lof ter ere van het Feest met rozen hoedje en toewijding. Missen in Den Burg 7.30, 8.45 en 10 uur, in Den Hoorn 7-30 en 10 uur en in Oos terend alleen om 10 uur. Biechtgelegen heid in Den Burg voor de Mis van 7.30 uur en in de bijkerken voor en even tueel na de Missen. Communie uitreiken om 7 uur en na de Mis van 8.45 uur en verder onder al de Missen. Dinsdag 24 Aug. Geen Mis om 7 uur, alleen Comm. uitr- Om 7.45 uur een gezongen H. Mis door de schoolkinderen bij gelegenheid van de opening van het nieuwe schooljaar. Onder de Mis een korte toespraak Mogen de kinderen hierbij aanwezig zijn. Ouders, stuurt dus tijdig die dag de kinderen naar de kerk. Woensdag 25 Aug Om 7-30 u. Josephlof. Geen Mis om 7 u. alleen Comm. uitr. Donderdag 26 Aug. Geen Mis om 7 uur, alleen Comm. uitr. Zaterdag 28 Aug- Biechtgel. van 5 tot 9 uur op hele uren, 7.30 uur Marialof met roz. en Pauselijk Mariagebed. TWEE EN EEN KWART EEUW OUD De Koog. Men behoeft niet alleen op het strand naar schatten te graven. Dit ondervond de heer W. Dalmeijer, die in zijn tuin een oude Friese munt vond, geslagen in 1702. een stil genieten, een, als het ware, ver zinken in de natuur! Toen de gids eindelijk het teken gaf om te vertrekken, was het alsof we uit een mooie droom ontwaakten en het kostte ons werkelijk moeite om dit won derschone plekje de rug toe te keren. Ook verderop bleef de tocht interes sant! We troffen vele nestea met jonge vogels aan, o.a. van de grauwe kieken dief, de kneu, de torenvalk, aanschouw den het trotse resultaat van het, door een kip, nauwgezet uitbroeden van.... fazanteneieren en geraakten in een stuk duinterrein, waar het krioelde van de wilde konijnen. Eén ding is verbazend jammer, nl- dat er in dit prachtig natuurreservaat, op hoger gezag, niet gefotografeerd mag worden- Dat zulk een verbod geldt voor militaire objecten, is een ieder zonder meer duidelijk, maar waarom 't Staats bosbeheer dit verbod hier hanteert, komt ons minder begrijpelijk voor. Dit doet overigens niets af aan het feit, dat Texel als een „vrij" land mag worden aangemerkt. Ik geloof niet, dat er ergens in Nederland zo WEINIG van die bordjes met 't opschrift: „Verboden Toegang, Artikel 461, wetboek van strafrecht" voorkomen. Er zijn daarginds heerlijke tochten te maken, tijdens welke men met volle teugen kan genieten van unieke pano- Het aantal inschrijvingen voor de op Maandag 6 September te houden Scha- penfokveedag is groot. De voorlopige opgave aan het Texels Schapenstamboek in Noordholland omvat 245 nummers. Hieronder noemen wij de rubrieken met de daarvoor ingeschreven exem plaren: Rammen, 1-j., 2-j. en ouder, resp. 24, 14 en 21 inzendingen. Schapen met 1 ramlam, verdeeld in 4 groepen en wel geboren éénlingen in 2 leeftijden, resp 16 en 17 inzendingen en geboren twee- of drielingen in 2 leeftij den, resp. 19 en 22 inzendingen. Schapen met 1 ooi- en 1 ramlam in 3 leeftijden, resp 17, 21 en 17 inzendingen. Schapen met 2 ramlammeren in 2 leef tijden, resp. 11 en 13 inzendingen. Schapen met 2 ooilammeren 10 inzen dingen. Viertallen ooilammeren, eenj. ooien en oudere schapen, resp. 9, 10 en 3 inzen dingen- Verkooprubriek 1 inzending. FEUILLETON door T. LODEWI.TK 34. En ik was ook onredelijk en ik wilde je niet begrijpen, ik heb me ge- ergerd. We zitten allebei op de zondaars- bank, ontdekte hij, en als we onszelf ge noeg beschuldigd hebben, zouden we dan niet.zijn handen grepen naar de hare, hij trok haar naar zich toe, en ze weerstreefde niet. Carla, zei hij zacht, lieveling, ik heb je zo verschrik kelijk gemist- Een Franse treinconducteur liep langs het compartiment, aarzelde bij de deur Deze lui waren in St. Ouentin ingestapt, hij moest de kaartjes controleren. Toen haalde hij de schouders op en verwij derde zich zacht. l'Amour.... prevelde hij glim lachend toujours l'amour! De zon begon al te dalen, toen de trein de eerste huizen van Haarlem voorbijreed. Ik stap in Haarlem uit, besliste Frans, ik breng je naar huis en ik ga pas met de laatste trein weer naar Amsterdam. Ik kan me er niet tegen verzetten, zei Carla, je bent je eigen baas. Niet meer, glimlachte hij, en tilde de koffer uit het rek. Ze hingen allebei uit het coupéraam, toen de trein het Haarlemse station bin nenschoof. Plotseling slaakte Carla een kreet. Daar Els! Voor de deur dook het lachende ge zicht op van een jongmens, dat prompt Carla's koffer overnam Hannes! riep ze uit, wat doe jij hier, ik dacht, dat je in Delft zat! - Dat zul je wel horen, zei Hannes geheimzinnig. Zo, reisleider, heb je je vrachtje netjes thuisgebracht? Wat eh.kom jij er ook uit? Moet je niet door naar Amsterdam? Schiet op, maande Frans met duis tere blik, en verpraat je tijd niet, ka meraad Averkamp. Die trein wacht niet. Zó. Met één sprong stond hij op z'ri lange benen op het perron. Meneer Noordeloos! kreet ook Els. U hier? Levert u Carla franco thuis af? Inderdaad, glimlachte Frans en greep stevig haar hand. Dag Els, zal ik maar zeggen, ik kom nu toch in de familie. Els keek sprakeloos van de een naar de ander- Zeg Carla Ja, Elsekind. Carla lachte ge lukkig en Hannes zag haar bewonderend aan. Wat was ze zo toch knap! Hij keek naar Frans, zijn blik vragend. De lange reisleider knipoogde. Meer behoefde Hannes niet te weten. Zeg ouwe jon gen, als jij mij feliciteren wilt, zal ik het jou ook doen, grinnikte hij, hebben wij even de leukste meisjes van het hele gezelschap aan de haak geslagen? Het was een opgewonden pratend troepje, dat in de taxi stapte en Carla's hospita sloeg de handen in elkaar, toen het drukke viertal arriveerde, beladen met gebakjes en andere heerlijkheden. Maar toen ze Frans zag, kregen haar ogen een wetende uitdrukking. Dag menéér, zei ze nadrukkelijk, u óók weer es hier? Ze was er geagiteerd van. Het was weer in orde met meneer Frans en haar juffrouw! Nu, dat was wel een feest waard! Een half uurtje later zaten ze, een beetje opgeknapt, een beetje uitgerust, in makkelijke stoelen- Er werd op de deur geklopt. De moederlijke hospita kwam binnen, een blad met glazen en een stoffige fles wijn in de handen. Juffrouw Carla, zei ze, mag ik ook wat bijdragen voor het feest? Want het is toch feest, nietwaar? Dubbel feest, bevestigde Carla la chend, dat ziet u zeker wel! Want niet alleen zat ze zelf dicht naast Frans op de bank, maar ook de stoelen van Hannes en Els stonden veel dichter bij elkaar dan bij een gewone visite. Jongens, zei Els, toen ze getoast hadden op eikaars geluk, wat zijn wij toch een boffers! Het kan niet op! Haar ogen straalden, de ondergaande zon zet te haar rossige haardos in vlam, en Han nes keek aanbiddend naar haar op. Wat kan een mens allemaal meemaken. Vijf dagen in Parijs!, lachte Carla. En voor je hele leven geborgen, bevestigde Hannes plechtig. Jullie, ja! protesteerde Els. Carla zweeg- Ze staarde in gedachten voor zich uit. Waar denk jij aan? vroeg Frans zacht. Dat wij zulke gekke mensen zijn, fluisterde ze terug, dat we in een kibbel- partijtje van elkaar af kunnen raken, en dat we helemaal naar Parijs moeten reizen om elkaar terug te vinden. Ik laat je nooit meer gaan, ant woordde hij, luister eens Carla, ik kan een hele beste baan krijgen, als direc teur ergens, maar ik moet getrouwd zijn zou dat nog kunnen, dit jaar? Daar zal ik nog eens rijpelijk over denken, plaagde ze, maar haar ogen wa ren zacht, zou het niet kunnen wachten tot volgend voorjaar? Zeker, als 't moet, kan dat, gaf hij toe. Waarom? Omdat ik zo graag een huwelijks reis wou maken in de lente. Waar wou je dan heen? Wat dacht je? Ze keken elkaar aan. Ze lachten allebei. Naar Parijs! zeiden ze toen tegelijk. Wat hebben jullie? wou Els weten- Dat gaat jou nu eens lekker niks aan, zei Frans. rama's, van het brede, heldere strand, van de hoge duinen en rijk-begroeide duinpannen, van mooie vergezichten, van.de Slufter! Wat is die Slufter? Wel, een klein beekje in de zomer en een brede stroom in de winter, welke in een vallei te midden van het duinlandschap tussen De Koog en De Cocksdorp wordt aange troffen. Dirk Hofvijver- Begin Augustus zijn van Texel 192 schapen, lammeren en rammen geëxpor teerd naar Frankrijk en België (5 stuks). Hierbij waren 15 rammen, waarvan 3 lammeren en 146 anderhalf jarige ooien. Evenals vorig jaar was er weer een Franse aankoopcommissie, welke deze schapen in Juli j.l. heeft gekocht- Een deel va nde toekomstige eigenaars in Frankrijk toonde blijken van belang stelling tijdens de aankoop. Op het vasteland van Noordholland zijn er plm. 160 schapen aangekocht en plm. 50 stuks uit Friesland en Zuid- Holland samen. De aankoopprijzen lagen tussen f 150 en f175 voor 1 Ms-jarige ooien, ooilam meren f 110 tot f150, ramlammerenl f 160 tot f 250, 1-jarige en oudere ram men f 275 tot f 600. Dank zij de persoonlijke connecties, van de Directeur van de Ned. Wol-Fe deratie en de oude relaties van het Texels Schapenstamboek kwam deze export tot stand, nadat er in 1953 ook een belangrijke export tot stand kwam. Hieruit mag tevens blijken dat er in Frankrijk meerdere belangstelling voor het Texelse schaap bestaat en de fok- resultaten aan de verwachtingen vol doen- „TEXEL" IN AMSTERDAM In het tuinhuisjescomplex „Nut en Genoegen", Spaarndammerdijk, Amster dam, dat niet minder dan 600 huisjes omvat, is een der huisjes naar ons eiland genoemd. Dit is een mooie reclame te vens voor Texel, 'want het staat op een punt, waar zich de cantine en enige win kels bevinden. Talrijke stadsgenoten ko men daar Zondags genieten van 't mooi aangelegde complex. Namens onze VVV deze stille mede werker hartelijk dank! AUTO'S VERHUREN EEN RISKANTE ZAAK Het gebeurt op Texel nogal eens, dat een huurauto niet tijdig terugkeert: de garagehouder krijgt dan het bericht, dat de auto in een sloot is geraakt of tegen een boom is gereden. Autoverhuren is een riskant bedrijf. Is het een wonder, dat een verhuurder alhier eerst een con tract laat tekenen, alvorens zijn cliënt het contactsleuteltje te overhandigen?! Zo raakte dezer dagen aan de Achter weg bij De Cocksdorp een personen auto, bestuurd door een Texelse toerist, wonende te Den Burg, in de sloot. Te oordelen naar het autospoor had de bocht hem totaal verrast en was het voertuig nagenoeg regelrecht in het \\'a- ter beland. De auto, een mooie Opel Olympia, liep een zwaar beschadigde kap op. Je kijkt of je een lot uit de loterij getrokken hebt, vond Hannes critisch. Niet alleen een lot, maar de hoofd prijs heb ik getrokken! lachte Frans. Hoe komt hij aan dat lot? in formeerde Hannes bij Carla. Gevonden, antwoordde die. .in Parijs! EINDE. DUIKERS ONDERZOEKEN DE BODEM De duikers, die thans bezig zijn de ligging der zinkstukken vast te stellen, zullen binnenkort ook in actie komen aan de kop van de Stuifdijk. De Rijks waterstaat wil zich nl. met behulp van duikerswaarnemingen een beeld ver schaffen van de aard der bodem ter hoogte van de kop der Stuifdijk. Uiter aard zijn de diepten aldaar door peilin gen bekend, maar door peilingen kan men, zoals voor de hand ligt, de grond soort niet onderkennen. 2,et Uw xorgen W zui yv-" kikken U helemaal op. H«rh,k verir<J,eod V eo"goed mood d V°W t/w w 'oodea. de echte kauwgom

Texelsche Courant | 1954 | | pagina 4