Cjroen e/warL-Jexels in het hart,. Hij zag het verkeer te Oudescliid sinds 1939 sterk toenemen! De Hervormde gemeente De Waal herdacht haar driehonderd-jarig bestaan mm Havenmeester Jb. de Graaf naar Lelystad WOENSDAG 25 AUGUSTUS 1954 TEXELSE 68e JAARGANG No. 6864 COURANT Uitgave N.V. v.h. Langevald de Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 -Tel. 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652.-Abonn. pr. f 1,95 p. kwart. 20 ct. incasso. Adv. 8 c. p.mm. De Waalder Kerk omstreeks 1760 Zo heeft het dorp De Waal het feit herdacht, dat daar driehonderd jaar gele den een Hervormde Gemeente werd gesticht. De tegenwoordige voorganger, Ds C. J. J. Janse, heeft op de bijzondere Gemeenteavond, welke Zaterdag in de Pas torie werd gehouden, aan het archief van de Hervormde Gemeente diverse inte ressante punten ontleend. Op de Herdenkingsdienst in de Kerk, Zondagavond gehouden, werd het accent meer gelegd op het geestelijk leven der Hervormde Gemeente, in verleden, heden en toekomst, terwijl Maandagavond weer een geheel ander facet werd belicht nl- de lofprijzing in zang en muziek. Toen de Hervormde Gemeente van De Waal op 16 Augustus 1654 haar eerste predikant benoemde - ds Harmen Jans- zoon Craag - telde zij 40 lidmaten. Van af genoemd jaartal tot 1666 was De Waal gecombineerd met de Hervormde Gemeente van Oosterend. Ds Craag werd bevestigd door ds Nancius Butce- rus, predikant te Den Hoorn. Oosterend bezat voordien geen eigen predikant. In 1666 was zij echter krachtig genoeg om zelf een predikant te benoemen en in dat jaar werd dan ook de combinatie met De Waal ontbonden. Inmiddels was ook de gemeente van De Waal dermate uitgebreid, dat ook zij in staat was tot het benoemen van een eigen voorganger. In het archief lezen wij over de beves tiging van Ds Van Ruhert te Oosterend door Ds Craag. Stellig is Ds Van Ruhert de eerste predikant van Hervormd Oos terend geweest- De Koog had reeds van af 1632 een eigen predikant. Min of meer onder pressie van de Overheid, die vroeger ook heel wat in kerkelijke aan gelegenheden te zeggen had, is in 1810 De Waal en De Koog gecombineerd. De Koog had in die tijd of al eerder zijn grote bloei, welke zij aan de visserij te danken had gehad, verloren en mede daardoor zal men de combinatie zijn aangegaan. Telde De Waal in 1704 33 lidmaten, in 1831 waren 59 Waalders lid van de Hervormde kerk, terwijl De Koog toen slechts 22 lidmaten telde. De Waal der gemeente breidde zich daarna al lengs uit en heeft thans over de 90 lid maten. De Koog, uitgebreid door het vreemdelingenverkeer, telt momenteel niet minder dan 120 lidmaten! Op de oudste lijst van lidmaten, die werden gerangschikt naar de buurt schappen waar zij woonden, komen wij al de namen tegen als Molenbuurt, Spang, Dijkmanshuizen, Berningen (Bar- ningen, Bargen). Ook vinden wij de naam Eijs. Waar die buurt lag is niet bekend, doch tegenwoordig kennen wij nog de IJsdijk ergens bij Dijkmanshui zen. De kerk In Mei 1952 werd de tegenwoordige kerk van De Waal in gebruik genomen- Zij verrees op de plaats waar de vorige kerk stond, die echter tijdens de Rus senoorlog in 1945 geheel verwoest werd. Eens stond in De Waal een Romaans kerkje. Volgens sommigen was het toe gewijd aan St. Odulphus, volgens ande ren aan St. Bonifacius. Eens - aldus het boek „Texel" - lag De Waal aan zee en toen na een herdijking van Waalenburg de inwoners een nieuwe kerk wilden bouwen, richtte men zich tot het Hof van Holland. De toestemming voor de bouw werd echter geweigerd en voor lopig moest men zich met het oude tuf stenen kerkje tevreden stellen. Op het primitief schilderij van een zekere Alt man, thans in de kerkeraadskamer van de Doopsgezinde Kerk te Den Burg, ziet men het tufstenen kerkje met een spitse toren- Dit schilderij is vermoedelijk vroeg achttiende eeuws. Op een latere afbeelding van Van Cuyck heeft de kerk een andere toren, vermoedelijk heeft dus omstreeks 1750 een verbouwing plaats gevonden. Het in 1945 verwoeste gebouw stamde uit de tweede helft van de vori ge eeuw. Voorgangers jubileum Wist U, dat Ds Janse de 25ste predi kant van De Waal is? Men zou dus kun nen zeggen, dat de Waalder predikant zijn gemeente gemiddeld 12 jaar trouw blijft, maar er kunnen ook perioden van vacatures zijn geweest! Ds Cornelis Sas heeft hier het langst gestaan, nl. van 1762 tot 1805 of 43 jaar! Het H. Avondmaal werd 4 maal per jaar gevierd: op Pasen, Pinksteren, Kerstmis en daartussen in September of October. In 1709 kon een H. Avondmaal niet doorgaan wegens.verkoop van lammeren! „Een krachtige reden!" Al dus noteerde de toenmalige predikant dit merkwaardige motief tot verzuim. Een hevige brand Schokkende gebeurtenissen hebben zich in vroegertijd binnen de kring van Hervormd De Waal niet voorgedaan- Wei lezen wij van een grote brand: „Op den 31 en Augustus is alhier vanwege de gevaarlijke brant van de verleden nagt, waardoor vier huijzen in de as sijn ge- leijt, alsmede om dat de kerk vol goet was, met goetvinden van de Eerw. ker- keraad, niet gepredikt, waarna den 3en September, sijnde des Woensdaags, naar tijt en gelegentheijt op het voor gaande ongeluk slaande, voor een grote menig te van mensen door mij werd behandelt Amos IV:H" Manusje van Alles Bepaalt de onderwijzer zich tegen woordig (hoofdzakelijk) tot het lesgeven aan de leerlingen van de school, waar aan hij verbonden is, voorheen was hij feitelijk de man van de twaalf ambach ten en dertien ongelukken. Neem b.v. die Aris Abrahamsz. Magirus uit De Koog, die op 11 September 1695 beroe pen werd tot koster en schoolmeester te De Waal. Onder de conditiën lezen wij, dat hij de school dient aan te vangen tussen 's morgens 7 en 9 uur „en eindi gende met de klokke 11 uur, en na de middag weder te beginnen tussen 12 en 1 uur, om weder te eindigen tegen 4 uur" De school moest al door gaan bij een minimum aantal leerlingen van drie „maar zal in de hooitijd drie weken tot zijn vacantie hebben". BINNENKORT NAAR HET GOUD? De installatie, welke straks op het „goudschip" Renate Leonardt, sinds 1917 gelegen tussen Texel en Den Helder, zal worden geplaatst en welke gedeeltelijk te IJmuiden en Zaandam wordt ge bouwd, is bijna voltooid. Het bovenstuk, dat te IJmuiden wordt vervaardigd en dertig ton weegt, hoopt men deze week per dekschuit naar Zaandam te vervoeren om het aan het onderste ge deelte van de werkput te lassen. Daarna is men gereed om de aanval op het goud te beginnen. VAN TEXEL PROCENTUEEL DE MEESTE EMIGRATIE De journalist W- J. M. Stam, Haarlem, vernam van de zijde van het Centraal Bureau voor de Statistiek te Den Haag, dat Texel behoort tot de gebieden van Nederland van waaruit het meest, uiter- aard procentueel gezien, wordt geëmi- greerd. Vanaf 1947 tot heden vestigden zich 383 Texelaars zich in een nieuw vaderland. 177 Hunner vertrokken naar Australië, 131 naar Canada, 42 naar Nieuw-Zeeland, 23 naar Zuid-Afrika en 10 naar Rhodesia. Voor de volgende maand staan nog geboekt voor Australië 8 personen, voor Canada 2 en voor Nieuw-Zeeland 1. Voorts was de brave man ca techisatie-meester, klokkenist, doodgraver en administrateur der diaconale jaarboeken. Als schoolmeester verdiende hij 65 gld per jaar, als koster 50 en als admin. 10 gld. De hierboven 'vermelde bij zonderheden hebben wij, zo als opgemerkt, ontleend aan hetgeen Ds Janse uit het ker kelijk archief had geput. Hierna werd op de gemeen teavond nog even het woord gevoerd door de oud-predi kant Ds Van der Waa (1910- 1918 te De Waal), die hier destijds een zangvereniging oprichtte en deze zelf leidde. Zijn vrouw leidde regelmatig „het avondje van mevrouw", waarop gezongen, gelezen en gehandwerkt werd. Ook han denarbeid, zoals het vervaar digen van pitrieten mandjes. „Geen schokkende gebeurte nissen verder". De Zondags school bestond al lang. Die was nl- opgericht door Ds de Mazure, die hier van 1879 tot 1897 stond. Ds Pijnacker Hordijk, die hier van 1918 tot 1920 predi kant was, zeide bijzonder prettige herinneringen be heb ben aan De Waal, zijn eerste gemeente. „Nooit heb ik meer zulke aardige cate chisanten gehad!" Spreker schetste de positie van de pas afgestudeerde predi kant van voorheen en thans. De tegen woordige predikanten komen beter voor bereid in hun gemeente. Voorheen werd men maar meteen van de studie te mid den der gemeenteleden geplaatst, wat verre van eenvoudig was! Ook is er op deze avond nog gevorst naar de historie der oude, maar nog steeds in gebruik zijnde pastorie. Heel dikwijls was de pastoor tevens boer. Mogelijk dus, dat de pastorie eens een boerderij was De typische stalraampjes in de gang ondersteunen die veronder stelling- GELUKKIG NIET OP TEXEL! Acht schaapherders zijn omgekomen en acht ernstig gewond bij een gevecht over weiderechten, dat zich heeft voor gedaan in de buurt van Kaedi, in Frans West-Afrika. De gewonden werden per militair vliegtuig overgebracht naar een zieken huis in Dakar. Maar onderweg begonnen zij bijna opnieuw té vechten. TEXELSE MARKT Aangevoerd 23 Augustus 1954: 2 koeien 700850; 13 graskalveren 225 325; 54 schapen 85110; 80 lammeren 5565; 50 biggen 5570; 4 nuchtere kalveren 4050. DE KOOG GEDEELTELIJK ZONDER LICHT Tengevolge van overbelasting van 't lichtnet is een gedeelte van De Koog Zaterdag- en Zondagavond meer dan een uur verstoken gebleven van elec- trisch licht. ONDERHANDS VERKOCHT Het woonhuis met opstal van de heer A. de Ridder te De Koog is onderhands verkocht aan de heer C. V. Zutphen te De Koog „U is altijd baas van de haven geble ven, zelfs gedurende de bezetting, maar ondanks of beter juist daardoor is de verhouding uitstekend geweest. De pro blemen werden steeds in prettig overleg op uitnemende wijze opgelost'' Aldus de heer J. C. Rab, die samen met de chef van zijn bedrijf, de heer M. Bruin, Za terdagmiddag even bij de heer Jb- de Graaf, havenmeester te Oudeschild, aan was gewipt, om een woord tot afscheid tot hem te kunnen richten. De heer Rab vergeleek daarbij ter loops de drukte in de haven, vroeger en nu en haalde en passant ook enige beelden uit het grijs verleden aan. Maar wat er ook veran derde, de heer De Graaf, die Texel we gens overplaatsing - een promotie - naar Lelystad gaat verlaten, deze rustige fi guur is altijd dezelfde voorbeeldige ambenaar geweest, die een zeer goede opvatting van de hem opgedragen taak had. Iedereen heeft als ambtenaar zijn taak, zeker, maar het scheelt veel hoe men die uitvoert. De wijze waarop de heer De Graaf zijn werk hier heeft ver richt, heeft ongetwijfeld mogen leiden tot het feit, dat hij uit niet minder dan 80 sollicitanenten te Lelystad werd be noemd, waarmee wij hem gelukwensen, mede namens zijn uitgebreide relaties op nautisch terrein. Op 18 Februari 1931 trad de heer De Graaf als sluisknecht-vakman (de heer De Graaf is timmerman geweest), in dienst van de Rijkswaterstaat, die hem te Den Oever een functie toebedeelde uit niet minder dan 110 sollicitanten. Op 1 October 1939 werd hij te Oude schild benoemd en wel als opvolger van de nu 80-jarige heer S. Hemelrijk. Het is de taak van de havenmeester alle ontvangers op de juiste tijd een goe de plaats te verschaffen- Dat is hier steeds op voorbeeldige wijze geschied. Iedereen weet,dat de haven van Oude schild sinds jaar en dag te klein is voor het zich steeds uitbreidende verkeer te water. Hoeveel dagen was het haventje niet het beeld van een blokkendoos. Dan is het een hele kunst om iedereen tevre den te stellen Dat zo'n legpuzzle de heer De Graaf wel eens zorgen heeft gegeven, ligt voor de hand, te meer waar hij nauwgezette plichtsbetrachting aan een gezond inzicht, ook t.a.v. de economische bedrijfsvoering, paarde. Toen hij hier zijn functie begon, had de scheepsvaart op en van ons eiland nog lang niet zo'n vlucht genomen als thans- Zeker is de drukte nu tweemaal zo hoog, wat vooral geldt voor het ver voer van stro, granen, suikerbieten en de aanvoer van kunstmest. Het scheuren van vele bunders grasland is daaraan niet vreemd. Bovendien komen daar de aanvoeren bij tep behoeve van de uit voering der ruilverkaveling. Voor de wegen in dit kader zal al zo'n 70.000 ton materiaal moeten worden aangevoerd. Intussen heeft de haven zelf nimmer enige uitbreiding ondergaan. Daar komt nog bij, dat de kottervloot, die al 15 schepen telt, gestaag toeneemt. In dit op zicht dus een meevaller voor de haven meester, dat de vloot kleine scheepjes, de waddenzeeschuiten dus, is geslon ken.... Maar wist U. tussen haakjes, dat de kottervloot in 1939 toch ook al elf schepen telde, terwijl omstreeks 1931 de eerste Texelse kotter hier binnenliep? Bijzondere voorvallen? Nee, alles „rus tig" verlopen, als wij tenminste de uit zonderlijke toestand door de oorlog bui ten beschouwing laten: tijdens de Rus senoorlog werd immers een sleepscheep- je van 400 ton in de grond geschoten en de Marsdiep, die eveneens in Oudeschild lag, ging toen ook kapseizen, evenals 'n paar schuiten. In het begin van de oorlog had een vliegeraanval plaats op de Dokter Wagemaker, waarbij de heer Th. Boon omkwam. Gelukkig keerde de vrede weer en werd Texel weer het toeristeneiland bij uitstek. Wist U, dat heel wat varende vacantiegangers de haven van Oude schild opzoeken? Sommige jachten blij ven er tal van dagen, soms weken lig gen. Gedurende de zomermaanden laten zeker zo'n 180 jachten in de haven van Oudeschild het anker vallen. Jachten uit eigen land, maar ook uit Engeland, Duitsland en België. Deze zomer koer sten minder pleziervaartuigen naar Texel: de haven is er te klein geworden. In Lelystad volgt de heer De Graaf geen voorganger op: hij gaat daar als eerste havenmeester pioniersarbeid ver richten in het jongste landbouwgebied van ons land. Lelystad wordt thans nog gevormd door een aantal noodwoningen, die voornamelijk worden bewoond door arbeidskrachten, die hier zijn ingescha keld ten behoeve van de inpolderings werkzaamheden van de nieuwe Zuid- Oost Polder- In 1981 hoopt men de nieuwste polders in het voormalige Zui derzeegebied gereed te hebben .Dus ook de Zuid-West Polder en de Noord-West Polder. Lelystad zal allengs en snel groeien tot, naar men aanneemt, een stad van 40.000 inwoners. De haven is in ieder geval al behoorlijk groot, zij heeft een lengte van 2,5 kilometer, dus van Oudeschild tot aan de Keet. In de lijn Amsterdam-Kampen zal Lelystad dus 'n belangrijke plaats worden. Thans is het nog geheel door water rondom geïso leerd, maar over 6-7 weken is de dijk ook daar dicht en zal een busdienst naar Harderwijk, 22 kilometer verderop, wor den ingelegd. Thans leeft men daar nog op zichzelf. Aan ontspanning ontbreekt het er de arbeiders gelukkig niet- „Er is zelfs meer te beleven dan aan Oude schild". Zo gaat de familie De Graaf ons eiland dezer dagen verlaten. Het zilveren ambtsjubileum, dat anderhalf jaar na de Texelse periode zal aanbreken, wordt dus buiten ons eiland gevierd, maar in ieder geval zal zij niet zonder een sou venir van Texel vertrekken: namens het personeel van de Rijkswaterstaat is de familie De Graaf begin vorige week een fraaie aquarel, vervaardigd door de heer Van der Heiden, De Westen, aangeboden Wij besluiten gaarne met de wens, dat de heer De Graaf ook in Lelystad zijn werkzaamheden met dezelfde lust en voldoening zal kunnen voortzetten. Reeds in het jaar 1937 werd door de KLM deze luchtfoto van de Oudeschilder haven en omgeving gemaakt en sinds dien lijkt er niet zoveel veranderd in het landschap. Zelfs is er niets veranderd - tóch: het verkeer in de haven! Zowel in de binnen- als buitenhaven zien wij verscheidene kleine Waddenzeevaartuigen liggen en dat aantal is sterk geslonken. En verder is er nogal wat ruimte in de buitenhaven: de drukte nam nadien echter sterk toe. Wie thans het havenplein opkomt valt dat dadelijk op!

Texelsche Courant | 1954 | | pagina 1