Zondag om half één landing in Eierland Postkantoor De Koog moet tijdens Hoogseizoen grote activiteit ontplooien Vliegveld Texel in het rondvluchtprogramma 1954 De herdenkingsdienst in de Hervormde kerk van De Waal Vele prijzen op de Kotexclubtentoonstelling „DAT BENNE ZE'' zegt de heer Jaap Verberg- Hij heeft even te voren zijn autobus voor het Koger Postkantoor ge reden om de post uit te laden en die post mag er zijn: het Koger Postkan toor heeft het in verhouding tijdens het vacantie-zomerseizoen verreweg het drukst van alle Texelse PTT-kantoren. Hoe druk het wel is, kunt U heel goed constateren aan 't welgevulde rek waar in de Poste Restante-stukken zijn gede poneerd en ook kunt U dat merken, als U omstreeks half tien en beter nog even na zevenen, als de tweede bestelling uitgereikt wordt, een kijkje neemt in het wachtlokaal, waar zich allengs een rij van postafhalers gaat vormen! En ook spreekt voor zich het getal van rond 3000 poststukken, die dagelijks door dit kantoor moeten worden behandeld! Als U nagaat, dat het veel grotere en heel wat meer arbeidskrachten bezittende kantoor van Den Burg rond een dikke 10.000 poststukken per dag en tijdens 't hoogseizoen verwerkt, is het toch wel duidelijk, dat de heer Kuneman en zijn collega's in deze periode de handen ge ducht uit de mouwen hebben te steken, wil de zaak reilen en zeilen, zoals wij dat van Tante Pos gewend zijn! Immers in November bedraagt de omzet niet meer dan 500-600 poststukken. Van eind Juli tot de eerste week van Augustus is de drukte het grootst, maar toen wij eind vorige week daar even 'n kijkje namen, bleek er toch ook nog wel sprake van extra seizoendrukte te zijn! De toeristen, kampeerders, pension- en hotelgasten enz. liepen er af en aan. Als de post niet on tijd voor de bus, die om acht uur van de Groeneplaats vertrekt, arriveert, wordt zij met de zo- me rbusdienst van 8.30 uur meegenomen De sorteerders hebben de post toch maar liever met de bus van achten mee, want om half tien dient het kantoor te wor den opengesteld en zij hebben toch al tijd wel een klein uur nodig om de post uit te zoeken! Tussen de bedrijven door - het is een PTT-kantoor niet waar - dienen de tele grammen ook nog te worden behandeld- Een groot deel van de aangevoerde post wordt geadresseerd als Poste Restante en soms kan men de afhalers dan ook in de rij zien staan! Een kwartier voor de opening van het kantoor kwamen de eerste badgasten al opdagen. „Hee, nog gesloten?" Voel den wij een meneer denken- Hij contro leerde zijn horloge eens.... Ja, ook in vacantietijd kan het horloge een rol spe len, vooral als het gaat om de post! De post wordt gesorteerd: 3.000 post stukken per dag! Er komen er gemiddeld 16 binnen en er gaan er gemiddeld 12-13 uit. Dan bezit het kantoor twee telefooncellen, waar ook zo'n 25 gesprekken per dag worden gevoerd. Voorts heb je je expresse be stellingen van 1012 per dag en onop- De telefoniste behoeft zich daar thans niet te vervelen! Tante Pos is een belangrijke figuur in ons leven, niet waar?! En de PTT-dienst tracht „onze post" dan ook steeds zo vlug mogelijk te kunnen aanbieden, maar de toerist, die zijn klokje er eens bij nam, was zich er blijkbaar niet van bewust, dat zijn post om half zeven nog aan het vasteland lag! Maar dan gaat het kantoor toch open en een ogenblik later kan de distributie van de poste restante gaan beginnen. Zeer veel kranten zijn er bij, ja, de meesten laten hun lijfblad trouw door sturen naar hun vacantieadres! Kran ten van Trouw tot de Waarheid toe. Kranten uit binnen- en buitenland, voornamenlijk uit Duitsland. Vrijdags kwamen soms 15 postzakken uit de auto bus vandaan en daar zaten dan heel wat brieven, briefkaarten kranten en postpakketten in! De uitgaande post gaf de eerste 3-4 dagen de meeste drukte. Dan worden er vanuit De Koog name lijk 7-8.000 ansichtkaarten met „Groeten vanuit Texel'' de wereld ingezonden. Het aantal postzegels van 2, 5, 7, 10 en 15 cent, dat hier wordt afgenomen valt niet te tellen. Die van 15 cent komen ze bij 20 tot 30 stuks tegelijk halen, alle maal bestemd voor beschreven ansicht kaarten voor het buitenland! De drukte schijnt ieder jaar groter te worden, maar het kantoor, dat in 1939 werd geopend en het veel kleinere kan toor aan de Dorpsstraat verving, kan die drukte nog best aan. De PTT-Ge- bouwendienst heeft dus goed rekening gehouden met de toekomstige ontwikke ling van De Koog als Badplaats! „Adres volledig!" Zo nodigt de PTT ons dikwijls uit- Dit wordt echter niet altijd gedaan, wat de postbode nu en dan voor een vraagstuk stelt. Adressen als „De heer X, Pension De Koog", zijn geen bijzonderheid! Of „De heer X, Houtves ter Boodtlaan", zoals wij er een zagen. De aanvoer van Donder dagochtend j.l. Vrijdags komt er eens zoveel naar De Koog! houdelijk haast, moet de telefoonjuf frouw voor het telefonisch contact zorg dragen. Dat het aantal poste restante stukken zo groot is komt doordat in het kampeerterrein, gelegen in de duinen, niet besteld wordt. Dit is natuurlijk practisch niet te doen! De meeste poste restante is dan ook voor de kampeer ders bestemd. BOUWVERGUNNINGEN De heer H. C. Prins, Weverstraat 33, verandering voorgevel pand Parkstraat 38 (voorheen Zaak Fa. Lemstra). LAMPIONOPTOHT TE DE KOOG De lampionoptocht, die Vrijdagavond 1.1. door een regenbui niet kon door gaan, zal nu Woensdagavond, dus heden avond, plaats vinden- S.V.O-nieuws Zaterdag j.l. hebben twee afgevaardig den van S.V-O. de Bondsvergadering te Alkmaar bijgewoond. Wie daar iets van willen weten en nog wat meer willen weten in verband met de aanstaande competitie worden ver zocht a.s. Donderdagavond om 8,30 uur ter vergadering te komen in de o.l. school- Zegt het voort! Zwaluwen nieuws. Zondag 5 Sept. begint de competitie weer, tenminste voor het eerste elftal. We komen van het jaar ook uit met een adsp. elftal. Vrijdagavond speelde dit een oefenwedstrijd tegen De Koog en verloor na een aardige wedstrijd met 20 We zullen de training voor de adsp. ook goed ter hand nemen. Nader bericht volgt in het kastje, eveneens voor het eerste elftal, dat Zondag aan Den Hoorn een oefenwedstrijd tegen Tex. Boys 1 met 71 verloor- Voor de rust een heel aardige partij, waarin wij lange tijd met 10 voor gestaan hebben. Daarna vlotte het bij ons helemaal niet meer. De indeling voor het eerste is als volgt: Oosterend, ALC, MOC, Twisk, Schellinkhout, Vada, WSW, Strandvo gels, Witrood en ZDH. Willen alle adspiranten of degenen, die lid willen worden, hun naam en leeftijd bij Diok Drijver opgeven? Er wordt Zaterdagsmiddags gevoetbald. Iedereen die lid is of met de vereni ging meeleeft, is alle avonden welkom op het terrein, waar een hoop werk is te verrichten. Nader bericht in het kastje. DIAMANTEN HUWELIJKSFEEST Het echtpaar K. Duinker Pzn en M. Duinker-Blom, Nieuweweg, Oudeschild, heeft gisteren zijn 60-jarige huwelijks feest gevierd. Beiden genieten nog een goede gezondheid. REM VAN KRAAN WEIGERDE Maandagmiddag weigerde tijdens de lossing van een Rijnaak de rem van de electrische kraan. De kraanarm was daardoor niet te houden en kwam naar beneden, gelukkig vrij langzaam. De arm kwam op een meerpaal terecht en knik te door, waarna het uiteinde op de roef van een andere Rijnaak terechtkwam, die er naast lag. Van de Rijnaak werd alleen het boordlicht vernield. Verder beperkte de schade zich tot de kraan- arm, die ernstig verbogen was. De Koninklijke Nederlandse Vereni ging voor Luchtvaart, afdeling motor- vliegen, organiseert a.s. weekend haar traditionele Rondvlucht. Hierin zal ook vliegveld Texel worden opgenomen- Vrijdagmiddag om kwart over vier zal te Hilversum worden gestart. De route gaat vandaar naar vliegveld Twente. Zaterdag 28 Augustus wordt om 12 uur „Feitelijk is de gemeente van De Waal veel en veel ouder dan driehonderd jaar: in 900 waren op dit eiland immers reeds christelijke gemeenten gesticht. Al valt niet met zekerheid te zeggen, dat te De Waal ook een christelijke gemeente ge vormd werd in genoemd jaar, wel is zeker, dat in 1514 hier reeds een ge meente van 240 communicanten bestond. Deze hadden hun kerk gewijd aan Sint Odulphus en de gemeente droeg in leer en kerkorde een Rooms karakter en er diende hier een pastoor. Zij sproot voort uit de eerste christe lijke gemeente, die kort na de Hemel vaart van ons Aller Heer en Heiland te Jeruzalem was gevormd, maar die al spoedig was afgeweken van het zuivere evangelie. Gelukkig volgde na die dis vorming de hervorming. De Hervorm den hebben er intussen, zoals hun wel voor de voeten gegooid wordt, nooit aan gedacht de kerk van Cchristus te verla ten- Iedere vorm van afscheiding werd ook door hen verfoeid!" Aldus Ds Van der Waa, oud-predikant van De Waal der Hervormde gemeente, die Zondaga vond in haar kerk bijeen kwam ter ge legenheid van het driehonderd-jarig be staan der gemeente. Deze herdenkingsdienst werd geopend door Ds Janse, die allereerst liet zingen Gezang 135:1. Daarna las hij voor Psalm 150 en ging vervolgens voor in gebed. In zijn welkomswoord richtte hij zich in het bijzonder tot de afgevaardigden der Zustergemeenten van Texel, tot de Kerkeraad der Doopsgezinde gemeente en last but not least tot burgemeester C. de Koning en wethouder S. de Waard, die het gemeentebestuur vertegenwoor digden. Daarna verleende spreker het woord aan Ds Van der Waa, die sprak over het verleden der gemeente Hij behandelde eerst in vogelvlucht de geschiedenis en aanleiding der hervorming, „waarbij 't wezen der kerk gelijk bleef, maar waar bij de vorm grondig veranderde". Wij verheugen ons er over, aldus spreker, dat meer en meer pogingen worden aan gewend elkaar te leren verstaan en te erkennen, in de kracht van Christus' tegenwoordigheid- Dat ondanks Zijn te genwoordigheid de kerk door boze machten wordt bedreigd, is een mysterie doch wij kennen het gezegde, dat „als Christus een kerk bouwt, de duivel er een kroeg naast sticht". Toch zal Zijn koninkrijk, dat er nu reeds is, openbaar worden en Christus bewijst Zijn tegen woordigheid óók in de herhaalde her vormingen". Na deze toespraak zong het koor o.l.v. de heer Kassenaar een koraal uit de Cantate 147 van Bach, waarop 't woord gevoerd werd door Ds Pijnacker Hordijk die over het heden der gemeente sprak. „Na de nieuwe Kerkorde is overal nog lang niet alles koek en ei. Nog lang niet wordt eikaars opinie overal geëerbiedigd Op sommige plaatsen moet zelfs van 'n noodtoestand worden gesproken. Nood in de kerk, nood in de wereld- Juist daardoor heeft de bekende Evangelist Greeham zulk een succes! Spreker stond hierna stil bij de le vensopvatting ook t.a.v. het godsdien stig element van sommige christenen, wier visie van onwil en dwaling ge tuigt. De gelovige dient tevens getuigen van Christus te zijn, vooral in de prac- tijk van het leven: de vrucht des ge- loofs dient te worden getoond! „Zonder paspoort komen wij de grens niet over en zonder de vrucht van het geloof zul len wij ook geenszins kunnen ingaan tot het Koninkrijk Gods". Nadat de heer Kassenaar twee kora len op het orgel ten gehore had gebracht werd het woord gevoerd door Ds Janse, die wilde spreken over de toekomst der gemeente. „Wij, mensen, kunnen de toekomst niet zien, maar God heeft de toekomst in Zijn hand. Hij heeft haar reeds bepaald. God zal altijd bij ons zijn- Wij leven uit het verleden van onze Heer naar Zijn toekomst". Spreker wees de gemeenteleden op hun taak In de wereld, die een histori sche tijd beleeft. Ook van een kleine dorpsgemeente wordt grootheid van blik MOTOR TEGEN FIETS Zondagmiddag nam een motorrijder van elders in de duinen bij het Wester slag de bocht veel te ruim, waardoor hij in botsing kwam met de wielrijdster Lies van Egmond, wier fiets er behoor lijk van langs kreeg. Zijzelf kwam er met onbetekenende schrammetjes af- De botsing gebeurde op de onoverzichtelijke bocht, ten Zuiden van het eerste dal op de route naar het Westerslag. NEDERLANDS ENIGE VROUWELIJKE BURGEMEESTER De familie W. van Liere, Molendwars straat, heeft haar woning enige tijd ge meubileerd verhuurd gehad aan Neder lands enige vrouwelijke burgemeester, mevr. Smulders-Belien te Middelbeers (N-B.) die dit voorjaar Texel leerde ken nen en het eiland zo mooi vond, dat zij besloot er haar vacantie door te brengen. gevraagd, want God werkt door de kerk van alle plaatsen en alle tijden heen en ook De Waal heeft daarin een deel van het grote werk tot uitvoering te brengen. Nadat het Koor gezongen had Gezang 112 werd gezamenlijk nog gezongen het Avondlied, Gezang 281. „De dag door Uwe gunst ontvangen". Aan de uitgang werd een collecte ge houden ten bate van de Kerkvoogdij, die met financiële zorgen t^ kampen heeft. weer het luchtruim gekozen voor een vlucht naar Eelde, het bij Groningen gelegen vliegveld. Om kwart over drie vertrekken de toestellen naar Leeuwar den om vandaar een uitstapje te maken naar het feestvierende Dokkum. Zondag om twaalf uur gaat de club weer vanaf vliegveld Leeuwarden de lucht in en 'n half uurtje later hopen ze al weer neer te strijken op de grasmat in polder Eier land. In „De Lindeboom" zal de koffie tafel worden gebruikt. Aan deze Rondvlucht zullen ongeveer 30 vliegtuigen deelnemen. FILM EN CAUSERIE Hedenavond volgt in „Casino'' het tweede gedeelte van de Jan P- Strijbos- avond. Zoals U weet, heeft de heer Strij- j bos een half jaar lang door de mooiste en interessantste streken van Zuid-Afri- ka gezworven en met een schat aan films keerde hij dit voorjaar naar ons land terug. Wij wensen hem ook nu weer grote belangstelling. Konijnen worden vooral op het platteland door tallozen gehouden. Meestal gaat het dan zo, dat men een paar van deze dieren in een min of meer doelma tig hok stopt en ze zoveel mogelijk te eten geeft tot ze goed dik en vet zijn- Dan worden ze geschikt geacht voor de consumptie en daarmee is dan de kous af. De leden van „Kotex'' zijn echter een andere mening toegedaan. Voor hen is het konijnenhouden een middel tot vrije-tijdsbesteding, die veel voldoening geeft. Zij trachten bij de diverse rassen (meestal is ieder lid in een bepaald ras gespecialiseerd) een zo groot mogelijke raszuiverheid te verkrijgen. De clubzomertentoonstelling, die „Ko tex" tijdens het afgelopen weekend te De Koog hield, was mede bedoeld om door middel van een selectie door een ervaren keurmeester, de heer P. Wesse- ling uit Amsterdam, de goede jonge die ren uit de mindere te halen. Met deze goede konijnen wordt dan weer verder gefokt. In dit opzicht was de tentoonstelling een succes. De keurmeester was zeer te vreden over de kwaliteit der ingebrachte dieren- De tentoonstellingskooien, door de leden zelf in hun vrije tijd vervaar digd, zijn een voorbeeld voor vele an dere verenigingen op dit gebied. De ten toonstelling maakte dan ook een welver zorgde indruk en was een bezoek ten volle waard. Over belangstelling behoefde men zich niet te beklagen. Een Belg, zelf konij nenfokker, was zo enthousiast over een inzending „Rex" konijnen, dat hij er 6 van aankocht. Zaterdagavond vond de opening plaats De tentoonstellingsvoorzitter, de heer H. Snoek, verwelkomde in het bijzonder burgemeester C. de Koning, ere-voorzit- ter van „Kotex", mevr. Luberti-van Bergen, namens de Culturele Raad aan wezig, de heer H. de Boer, dierenarts, ere-lid, en echtgenote, de heer A- Man- tje, boswachter, en echtgenote, de heer J. C. Quint, directeur VW „Texel" en de heer J. P. Eelman, die een Calvé- Konijnenvoederstand had ingericht. De heer Snoek deelde o.a. mede, dat van de ruim 100 ingezonden konijnen, 39 het praedicaat Z.G- verworven had den, 50 G.G., 10 G en slechts 3 dieren niet voor een praedicaat in aanmerking waren gekomen. Een prachtig resultaat! Burgemeester De Koning, zei dat de leden van deze vereniging op hun wijze het probleem der vrije-tijdsbesteding hebben opgelost, met weinig ophef, maar met veel succes. Na het uitspreken van goede wensen werd de tentoonstelling voor geopend verklaard. De prijzen De liefhebbers der konijnensport heb ben op deze show een goed beeld ge kregen van de fokprestaties onzer ei landgenoten, die met niet minder dan 17 verschillende konijnenrassen mededon gen naar het grote aantal prijzen in de vorm van bekers en medailles. Men zag er immers konijnen in alle mogelijke grootte en kleur. Van de klein Pooltjes - die normaal zo'n twee pond wegen - tot de kanjers als de Vlaamse Reuzen, die tot 16 pond kunnen uitdijen! De hoof d-ereprij zen werden in de wacht gesleept door de heren A- C. Pool, H. Mosk, J. Barhorst, C. A. Blom en E. de Jong. Respectievelijk met het beste dier van de Club-show, het beste exem plaar der grote, middelgrote, klein en diverse Rassen en het soort der Rexen, terwijl de heer E. de Jong met zijn vijf tal dieren het hoogst aantal punten in de rubriek één ras, één kle\lr veroverde. Allen verwierven een beker, de heer Pool zelfs twee! Dan volgen hier de namen van hen, die een ere-prijs verwierven: A- Mosk met VI. R.W., ram, H. J. Schraag met idem voedster, D. Westdorp met Fr. H.O- konijngrijs, ram, A. Bakker, idem voed ster, A- C. Pool, idem IJzergr., ram, J. de Vries, idem voedster, A- C. Pool, Fr. H.O. Bont, ram, D. Westdorp, idem voed ster, M Vermeulen, Fr. H.O. Wit, voed ster, J A- Barhorst, Witte Wener ram en voedster, H. A. Witte, Blauwe Wener, ram en voedster, M. Vermeulen, Gr. Zil ver, ram en voedster, J. M. Witte, Ha vanna, ram en voedster, J. Smit, Rex Blauw, voedster, J- Smit, Gele van Bourgondië, voedster, J. Barhorst, Hol lander Blauw, ram en voedster en Hol lander Bruin, voedster; Met ram en voedster voorts: E. de Jong, Zilvervos, J Barhorst, Rijnlander, B. van Elk, Papl., A. C. Pool, Tan, W. Kooy, Hol lander, A- Huizinga, Pool, R.O., C. A. Blom, Rex, Wit, ram, M. Roeper, idem, voedster, H. Snoek, idem, ram en voed ster, Zw. en A. Bakker, idem, Bruin. Uit bovenstaande lijst blijkt wel, dat de leden van „Kotex" met prima mate riaal naar De Koog waren getogen! Wij wensen deze actieve vereniging voortdu rende groei en bloei gaarne toe! Op de volgende nummers zijn de prij zen gevallen van de loterij: 226; 970 (hoofdprijs); 600; 361; 874; 873; 888; 386; 158; 263; 882. RONDE VAN TEXEL Zondagmiddag zal te Den Burg om 2 uur het startschot weerklinken voor de tweede Ronde van Texel, die vorig jaar dè stunt van onze Vereniging voor Volksfeesten en Texelse Folklore werd. Naar wij vernemen hadden Maandag avond reeds twintig Texelaars zich la ten inschrijven bij de voorzitter, de heer Idema, Schoonoordweg 41, Den Burg. De inschrijving sluit Vrijdagavond om 9 uur. De commissie heeft de namen der deelnemers nl. nodig voor de samenstel ling van het programma, waarop alle na men der renners vermeld zullen worden. Voorts vernemen wij, dat reeds diverse premies zijn uitgeloofd. Verdere premies worden nog gaarne ingewacht aan ge noemd adres, alsmede opgave door de jongere renners voor de Jeugdronde, welke route wij reeds noemden. Zaterdag zullen wij de door de vol wassen renners, vanaf 16 jaar, te rijden tour in zijn geheel publiceren. GEVAARLIJK TABLET OPGEGETEN Het vier-jarig dochtertje van de fam. J. Blom-de Graaf, Polder Eierland, at in een onbewaakt ogenblik een Lindaan- insectendodend tablet op i(door Philips wordt hiermede momenteel geadver teerd). De gevolgen waren ernstig: het kindje kreeg vreselijke maagkrampen, waarop het naar De Cocksdorp werd vervoerd, waar dokter Feikema de maag uitspoelde. Daarna werd het meisje per vliegtuig van Vliegveld Texel naar De Kooy bij Den Helder overgebracht, al waar een taxi gereed stond voor over brenging naar het Sint Lidwina-Zieken- huis aldaar. INENTING TEGEN POKKEN Er wordt gelegenheid gegeven tot kosteloze inenting en herinenting tegen pokken in de navolgende plaatsen: Den Burg, op Zaterdag 4 September a.s. te 14 30 uur in het Consultatiebureau van het Witte Kruis; Oudeschild, op Woensdag 1 September a.s. te 8.30 uur in de o.l. school; Den Hoorn, op Donderdag 2 September a.s. te 15,30 uur in de o.l. school; De Koog, op Dinsdag, 31 Augustus a.s. te 15-30 uur in de o.l. school; De Cocksdorp, op Woensdag 1 Septem ber a.s. te 15.00 uur in de o.l. school; Zuid-Eierland op Woensdag, 1 Septem ber a.s. te 14.00 uur in de o-l. school; Midden-Eierland op Woensdag, 1 Sep tember a.s. te 14.30 uur in de o.l. school; De Waal op Dinsdag 31 Augustus a-s. te 14.00 uur in de oude o.l. school; Oosterend op Donderdag 2 September a.s. te 9.30 uur in de dokterswoning. Teneinde abuizen bij het opnemen van namen enz te voorkomen, dient de ter gemeente-secretarie bij de geboorte-aan gifte afgegeven inentingskaart te wor den medegebracht- Mocht een dergelij ke kaart niet in Uw bezit zijn, dan kan worden volstaan met medebrenging van het trouwboekje. Onder de aandacht wordt gebracht dat kinderen vóór het bereiken van de leeftijd van 1 jaar ingeënt dienen te zijn. De geneeskundig hoofdinspecteur van de Volksgezondheid heeft te kennen ge geven dat het aanbeveling verdient de kinderen zo jong mogelijk te laten inen ten. Kinderen kunnen reeds vanaf de leeftijd van 2 maanden tegen pokken worden ingeënt. Bij deze inenting zal ook gelegenheid bestaan om kinderen, ouder dan 1 jaar, die tot op heden nog niet zijn ingeënt tegen pokken, alsnog te laten inenten. De controle op het resultaat van de inenting geschiedt 14 dagen na de dag der inenting op dezelfde plaats en het zelfde tijdstip. Burgemeester en Wethouders van Texel» C. DE KONING, Burgemeester. P BEEMSTERBOER, Secretaris.

Texelsche Courant | 1954 | | pagina 2