9 roen /wa in het harL, Texel verscheepte voor ruim ?én millioen gulden aan bollen WRIGLEY Onze Eerste Magistraat op de tentoonstelling Een Gouden Huwelijksfeest in de Kogerstraat Wrijf Kou en Pijn erd t Loop" 9estne ;ATERDAG 28 AUGUSTUS 1954 TEXELSE 68e JAARGANG No. 6865 COU RAN Uitgave N.V. v.h. Langev»ld de Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 -Tel. 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn. pr. f 1,95 p. kwart, -f- 20 ct. incasso. Adv. 8 c. p.mm. Half Augustus had het bollenvervoer zijn hoogtepunt. Hierboven een kijkje aan de Oudeschilder haven, waar men bezig is met het lossen van kisten met kostbare bollen. Een vrachtauto die vijf ton Dubbele von Sion vervoert, heeft een schat van f 10.000,aan boord, is zo'n auto met crocusbollen geladen, dan ertcgenwoordigt de vracht een waarde van f 35.000, hebben gereserveerd! Texel, land van wolvee èn bloembol len! Zo is het juister, óók t.a.v. het resp. fokken en kweken: de gele crocussen heeft men maar het liefste van Texel, die kan nergens anders zo goed worden gekweekt en in één adem willen wij nog een ander zeer opmerkelijk feit consta teren: de Dubbele von Sion, die prach tig gebouwde narcis, die niet te vervan gen blijkt, kan alleen maar goed op Texel worden gekweekt! Deze bol ver langt nl. een enigszins zure grond en die is alleen op ons eiland te vinden, voor namelijk langs de duinkant. Van de 80 bunder bollen, op ons ei land gekweekt, waren er dit jaar 50 be zet met narcissen en 30 bunder daarvan was ingeruimd voor de Dubbele von Sion, die dus voor de Texelse kwekers een hoogst belangrijke bol vormt! Er is veel vraag naar deze bol en hij brengt dan ook meer dan honderd gulden per hl- op! De week van 7-15 Augustus is de drukste afvoerweek geweest. Het ver voer zou „rustiger" verlopen zijn als de weergoden wat milder stemming hadden getoond. Nu werd de verscheping door Texel heeft zijn bloembollen weer verscheept. Talloze kisten van dit tegenwoordig zo gewilde en kostbare product, zijn naar de grote exportbedrijven gezonden om vandaar naar vele landen, in en buiten ons continent, te wor den gedistribueerd. In bijgaand artikel treft U eni ge bijzonderheden aan over de teelt op ons eiland- De voorzitter van de afdeling Texel van de Vereniging voor Bloembollen cultuur, de heer H. Bruijn, was gaarne bereid ons de gegevens te verstrekken voor dit artikel, dat een zeer belangrijke bron van inkomsten voor vele eilandgeno ten tot onderwerp heeft. DE TEXELSE BLOEMBOLLENKWE KERS hebben de grote eindsprint 1954 weer achter de - bezwete - rug: nu wij dit schrijven zijn nagenoeg alle bloem bollen weer naar de exportbedrijven aan het Vasteland verscheept. i" "7 Het bollenbedrijf geeft vele handen werk- Hierboven het sorteren en schiften van bloembollen op een terrein in Everstekoog, waar wij de heer J. Kikkert van het Waalenburgcrhuis met zijn uitgebreide staf, waaronder enige studenten, aantroffen. „Ze zijn wel eens zwaarder geweest, maar over het algemeen zijn de bollen goed gegroeid", aldus de heer Kikkert, die ons ook nog even in dit vak inwijdde. Wij hoorden spreken over dubbelncuzen, die geschikt zijn voor export en over spanen en ronden, welke in het eerstvolgende stadium nog tot plantgoed worden verklaard. „Texel? Dat is het schapeneiland!" weten velen, eilandgenoten en toeristen, ons te vertellen. Echter, evenzeer is Texel een bloembollenland van beteke nis! De schapenteelt is wellicht meer spectaculair: onze toeristen stromen 's Maandags naar de Groeneplaats om de daar bijeen gedreven adspirant-woldra- gers te bekijken, maar de bollenbedrij- ven, waar de laatste hand aan de ver zending der producten wordt gelegd, vormen helemaal geen attractieve be zienswaardigheid. Op de hoogtijdagen van de schapenteelt zijn de toeristen J hier in groten getale bijeen, maar als de I bollenvelden met het geel, wit, rose, blauw van de duizenden bloemen pron ken moet het toerisme hier nog op gang komen, niet waar?! Niemand zal willen tegenwerpen, dat Texel gèèn schapenland bij uitstek is. Hier toch ligt de bakermat van het echte Texelse ras. Hoe graag heeft men het Texelse lam! En vorige week nog publi ceerden wij een prachtig bericht over uitvoer van een groot koppel Texelaars- Zo'n twintigduizend lammeren worden jaarlijks op de Texelse markt verhan deld en bij een gemiddelde prijs van f55 brachten die dit jaar dus ruim één mil lioen gulden op! Kunt U ons geloven, geachte lezers, als wij U vertellen, dat in de eerste drie weken van Augustus eveneens voor ruim één millioen gulden aan bloembollen naar de Overkant ver kocht is?! Minder spectaculair dan de wolveewereld. Ach, het bollenvak is een hoogst intensief bedrijf: op Texel is ..slechts" 80 bunder met bollen beplant, terwijl de schapenbedrijven in totaal toch zeker 2500 bunder voor het schaap de vochtige periode vertraagd. Bij nor maal weer begint men begin Augustus af te schepen: het eerste schip met bol len vertrekt steeds op of omstreeks 5 Augustus naar Amerika, dat op Enge land na onze grootste afnemer is. De levertijd sluit steeds half Augustus, maar dit jaar konden de kwekers hun product wegens het natte weer niet tij dig afleveren: zij kwamen daardoor ze ker een week achterop! Toen dan ein delijk een periode van beter weer aan brak wilde iedereen zijn bollen zo vlug mogelijk verzenden. De expediteurs kwamen handen en materiaal tekort. De Verenigde Texelse Beurtdiensten kon 't vervoer daardoor lang niet aan, zodat verschillende andere vrachtdiensten er aan te pas moesten komen en de sche pen van TESO ook verscheidene auto's met bollen te vervoeren kregen. Er moest op een gegeven moment zelfs een extra avondboot worden ingelegd! Im mers, er stonden grote financiële belan gen op het spel! U weet, dat de prijs der crocussen een geringe daling vertoonde- Wei, die crocussen, die verkocht waren op levertijd half Augustus en die op de 15de niet waren gearriveerd, werden prompt geweigerd en geretourneerd! Er zou voor dit product derhalve een nieuw contract moeten worden afgesloten. In middels behoefde de betreffende kwe kers niet ongerust te zijn: de crocus is duur: vandaag de dag brengt hij nl. nog altijd f 6,tot f 8,per kg op. De prijs is uiteraard afhankelijk van de maat. Dit jaar bracht zelfs een recordprijs voor de gele crocus. In Juli was dit product het duurst: ongeraapt werd er f 8,50 per kg voor betaald, wat dus neerkomt op MARKT Burgemeester en Wethouders van Texel brengen ter kennis van belang hebbenden, dat in verband met de te houden fokveedag op 6 September a.s. geen veemarkt zal worden gehouden. Texel, 28 Augustus 1954. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester, C. de Koning De Secretaris, P. Beemsterboer ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 28 Augustus op om 5.46 en gaat onder om 7.35 uur. Maan: 28 Aug. N.M.; 5 Sept. EK. Hoog water ter rede van Texel: 28 Aug. 9.37 en 9.44; 29 Aug- 10.20 en 10 19; 30 Aug. 10.54 en 10.51; 31 Aug- 11.28 en 11.22; 1 Sept. 11-55 en 11.46; 2 Sept. en 0.25; 3 Sept. 0-29 en 0.55. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water- f 595,per mud! Is het een wonder, dat de bollenteelt ieder jaar toeneemt? Vooral voor de teelt van de gele cro cussen wordt de laatste twee jaar grote belangstelling aan de dag gelegd. Daar is behoorlijk aan te verdienen, totdat., er een te veel van dit product komt wat absoluut een dalende markt tot gevolg zal hebben! Momenteel telt Texel ongeveer twee honderd kwekers, groten en kleinen. De helft van hen hebben arbeidskrachten in dienst, gemiddeld ongeveer drie per bedrijf, zodat honderden personen door de bollen aan de kost komen- Hoe het staat met de kwekerii? Of men zo maar met bollen mag beginnen? Ja, dat kan, behalve dan voor de tulpen en narcissen, die aan een teeltbeperking onderhevig zijn. De andere soorten - en dat zijn er nogal wat! - zijn vrij te telen! Dat er niet nog meer (dan 80) bunder aan bollenland is ingeruimd, zal de bui tenstaander wellicht verwonderd opmer ken, doch wie de geschiedenis van het bollenvak kent, weet, dat het niet altijd „goud" is, wat men uit de grond haalt. Het kweken van bollen is wel eens een zeer armetierige bezigheid geweest en de oudsten onder ons herinneren zich ongetwijfeld de sanering in het bollen bedrijf. Het overschot ging toen naar een grote kuil bij hoeve „Ceres" in de Prins De bollenteelt, die op Texel ongeveer een halve eeuw geleden begon, was best geweest tot 1931, toen de crisis in Ame rika losbrak. In 1932 was 't zo fout, dat in 1933 met de sanering moest worden begonnen. Tot 1940 bleven de prijzen zeer matig en in de eerste twee oorlogs jaren ging het de kwekers zelfs zeer slecht, daar de uitvoer finaal stop stond. Later kon Duitsland wat bollen plaat sen. Velen ruimden in de oorlog hun bollenbedrijf op. Ook werd van Hoger hand overgegaan tot invoering van teeltbeperking t.a-v. de teeltbewijzen. Het eerste na-oorlogse jaar was slecht voor de kwekers wegens het uitblijven van uitvoermogelijkheden, maar daarna gingen de zaken weer floreren en ieder jaar breidt de export zich uit. Onze bollen gaan naar alle richtingen, behalve naar de landen, gelegen achter het IJzeren Gordijn. (In Rusland werkt men zeer veel met kunstbloemen!). En geland is de beste afnemer, daarna vol gen Amerika en Duitsland. Per hoofd neemt Zweden de meeste bollen af. Trouwens, in landen, waar men meer met het zonlicht moet woekeren dan in het zonnige Zuiden, heeft men grotere waardering voor bloemen! Niet alleen op Texel, ook de Vaste- wal - de duinstreek - heeft de bollen teelt grote drukte gegeven, vooral aan de exporthuizen, waar dag en nacht ge zwoegd werd om de producten tijdig te kunnen wegwerken. De Bollenstreek telt niet minder dan 400 exporteurs! In Januari vertrekken zij al weer naar het buitenland om de bollen van de a.s. oogst aan de man te brengen en in Janu ari worden de meeste bollen, die in Au gustus moeten worden geleverd, al aan gekocht! De meeste kwekers verkopen nl. reeds 's winters een deel van de te verwachten oogst! Deze voorverkoop maakt plm. 75 pet uit van de totale kweek! De betaling heeft tegenwoordig op 1 November plaats, voorheen moest de kweker wachten tot 1 Mei! Waar die bollen uiteindelijk terecht komen? Wel, wij kennen de winkelved- koop aan de „verbruikers", die de bol len zelf in kamer of tuin tot de mooie bloemen opkweken en wij kennen speci ale snijbloemenkwekers, waar wij de fraaie bouquetten kunnen kopen, hetzij vanuit een winkel hetzij op de markt, zoals in de grote steden, waar zelfs spe ciale bloemenmarkten worden gehouden- Welk een voorname plaats neemt de bloem in ons leven in! Is het een won der, dat de Amerikanen zonder beden king 30 ct. voor een bloem betalen? Het bollenvak mag dan ook als een floris sant bedrijf worden beschouwd, zolang de wereld normaal draait. Waart het spook der crises rond, dan blijken de eerste klappen voor het bollenbedrijf bestemd te zijn, zoals wij destijds ook op Texel bemerkt hebben. Moge dan de we reld ook ten gunste van onze bollenkwe- kers tot in lengte van jaren, vrede en welvaart beschoren zijn! Hier nog een beeld van de „Kotex" Konijnen- tentoonstelling- Burge meester De Koning, Ere voorzitter, was weder om bereid de tentoon stelling te openen. Wij zien onze Eerste Burger hier tijdens een rond wandeling met verder van links naar rechts de bestuursleden H. Snoek, B- van Elk en H. A. Witte Vandaag herdenkt het echtpaar M. Kikkert en D- Kikkert-Bramer, Koger straat 41, Den Burg, het feit, dat zij vóór vijftig jaar in het huwelijk traden. Zo wel de heer als mevrouw Kikkert ge nieten nog een vrij goede gezondheid. In hun woning aan de Kogerstraat, waar zij al weer 20 jaar wonen, hebben wij een praatje met hen gemaakt. De heer Kikkert is op Texel geboren, me vrouw in Berkhout. Zij zijn nu resp. 84 en 80 jaar. Als cursist van de Texelse Rijks Nor maalschool, waarvan, toentertijd meester Trol, later meester De Braai, het hoofd was, behaalde de heer Kikkert het on derwijzersdiploma. In tegenstelling tot tegenwoordig was er in die jaren een overschot aan onderwijskrachten en een groot aantal sollicitanten voor een be trekking was dan ook geen bijzonder feit! Van 30 Mei 1889 tot 1 Juli 1890 was de heer Kikkert tijdelijk als onderwijzer verbonden aan de o-l. school te Den Burg (de vacature was ontstaan door dat de betrokken onderwijzer in dienst moest). Het salaris bedroeg in die dagen acht gulden per week! Per 1 Octo ber 1890 werd de heer Kikkert uit een groot aantal gegadigden benoemd tot on" derwij zer te Kudelstaart, Wijk 4, Aals meer op een salaris van f 450,per jaar Hij bleef daar tot 31 December 1897 om op 1 Januari 1898 te Abcoude het onder wijs te gaan dienen als onderwijzer met verplichte hoofdacte. Op 1 April 1901 werd hij benoemd tot Hoofd der school te Midden-Eierland Dat hij echter reeds 7 maanden later aan de gemeenteraad het verzoek deed tot overplaatsing naar Oosterend had zijn bijzondere oorzaak: het Hoofd al daar, wijlen de heer J P. Bouma, was plotseling overleden. In Oosterend bleef hij het onderwijs trouw tot 31 December 1933, toen hij met pensioen ging. „Zo was ik dus toch nog 33 jaar en 3 maanden op Texel werkzaam!" Aldus de heer Kikkert, die ons vervolgens op ons verzoek gaarne nog enige andere bijzon derheden uit zijn Texelse periode toe vertrouwde. In Oosterend gaf hij van 1 October 1902 tot en met 30 September 1913 Herhalingslessen- In 1901 - dus nog kersvers te Oosterend! - werd hij geko zen tot commissaris van het J. P. Bou ma Begrafenisfonds en al spoedig volg de hij de heer W. K. Bakker als Direc teur ervan op. Deze functie bekleedde hij tot zijn afscheid van Oosterend in 1933 toe! De heer Kikkert was in die dagen ook 'n belangrijke figuur in de Texelse zan gerswereld. Hij is van diverse zangver enigingen nl. directeur geweest- Op 9 Maart 1903 gaf hij met de zangvereni ging „Harmonie" te Oosterend de eerste uitvoering. Dan was de heer Kikkert directeur van de Oudeschilder zangver eniging „Eigen Oefening" en wel van 1912 tot 1924. Tien jaren achtereen tra den zij ook te Den Burg op en wel in Hotel Texel. Die vereniging deed voor al van zich spreken door de operettes, welke zij bracht, zoals Nelly, Ada van Holland, die zich afspeelde op Texel zelf, Oom Samuel, Carmosinella en Duinroosje. Voorts werkte hij als direc teur van het Oudeschilder zangkoor beide keren mee aan een meeting in het Doolhof, georganiseerd door de vrijzin nig godsdienstigen, welke meer dan dui zend luisteraars trokken. Omstreeks 1915 werd te Oosterend de zangvereniging „Nieuw Leven" opge richt. Tot Maart 1934 was de heer Kik kert met de leiding belast- Vermeldens waard is het feit, dat het koor van de heer Kikkert i(Nieuw Leven uit Ooster end), in October 1933 de eerste uitvoe ring gaf in de nieuwe schouwburgzaal van de familie Pen! Dit zijn zo enige notities uit het ge sprek, dat wij met de heer en mevrouw Kikkert mochten hebben. Gaarne besluiten wij met de wens, dan hun nog vele jaren in goede ge zondheid geschonken mogen worden. Zuiver en ontsmet uw huid met do helder vloeibare D.D.D De Jeuk bedaart, de ziektekiemen worden gedood cn de huid geneest. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN M W. B W. B P- VLOEISTOF BALSEM - ZEEP FILMNIEUWS VADER IS VRIJGEZEL De vrijgezel, Bing Crosby, is een Ame rikaanse journalist, die uit Parijs twee oorlogswezen meebrengt, maar die ei genlijk het land niet in mogen, omdat zij geen vader hebben. Edoch, wanneer de man binnen vijf dagen trouwt, mag hij de kinderen, van wie hij zielsveel houdt, adopteren en in Amerika houden. Nu wil het noodlot, dat het meisje, dat hij als „moeder" had toegedacht, met een ander dreigt te trouwen. Die ander neemt het sportief op en biedt onze on getrouwde vader alle kansen, die hij ten slotte ook weet te benutten. De kinder tjes krijgen hun moeder en daarmee is dit onwaarschijnlijke, doch vlotte ver haaltje dan uit. Bing Crosby brengt aar dige liedjes en show, sentimentele mo menten en veel vrolijkheid. STALAG 17. Deze film, spelend gedurende de laat ste oorlogsjaren (doch in ieder geval geen oorlogsfilm) in een Duits krijgsge vangenenkamp onder Amerikaanse sol daten, bezit de kwaliteiten van de beste door Wilder vervaardigde films- On danks alle spanning en sensatie blijft de film menselijk; psychologische achter grond en sfeer worden niet opgeofferd weg met QAMPO aan „sensatie" en „thriller". Op soms brillante wijze worden licht en schaduw, geluid en stilte, de mogelijkheden van verbluffende en oorspronkelijke monta ge gehanteerd. Aangezien (van origine Oostenrijkse) Wilder zijn pappenheimers kent, werden „zijn" Duitsers, de kampcommandant, de Feldwebel en de spion onmiskenbaar Duits; hun acties en reacties zijn tot in de kleine bijzonderheden scherp gete kend. Wilder is Amerikaan geworden en kent „zijn" Amerikanen niet minder goed; hiervan getuigen de episoden die zich onder de krijgsgevangenen afspelen. Buitenlands nieuws O.a.: Onlusten in Marokko; Ex-pre mier Attlee naar China- Nederlands nieuws O.a.: Speedboat-races op de grachten van Zwolle; Wedstrijd voor antieke auto's in Alkmaar, Engels zeeschip op Noorderpier van Hoek van Holland; Het huwelijk van Wout Wagtmans in Sint Willebrord; Het bezoek van Koning Haakon van Noorwegen. w houdt U IrU en monter. 9' "Jnnoeldhe,d tut van Uw adem 90Sd V0°r fooden

Texelsche Courant | 1954 | | pagina 1