Cjroen cZwairtsJexeh in het harL. f De verbinding Texel-Den Helder Piet Spigt D.1D. WRIGLEY Ingezonden door de Raad van Commissarissen der JN.V. T.E.S.O. Vooi- Huid uitslag 52 Texelse Schapenfokkers tonen ons Maandag de bloem van hun bedrijven ZATERDAG 4 SEPTEMBER 1954 68e JAARGANG No- 6867 T E X E LSE®COURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld de Rooi) Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 -Tel. 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn. pr. f 1,95 p. kwart, -f- 20 ct. incasso. Adv. 8 c. p.mm. 111 ir z n bi rs b gebl tnaa we erw rlan da Zoek we or Hof )ok ma ?n, d ma zege Teï zij 4, g he lerla rave >ch ng v n 1 Hoo meei Han( in I en v np, lastri D 954. moei IING IBOl Geachte Redactie, U zult ons verplichten het onder staande in Uw blad op te nemen. De Raad van Commissarissen der n.v. Texels Eigen Stoomboot Onderneming acht het gewenst zijn standpunt inzake het verkeersprobleem Texel-Den Hel der nogmaals onder de aandacht der Texelse bevolking te brengen, zulks in verband met de behandeling van dit on derwerp door de Raad der Gemeente Texel in de Raadsvergadering van 20 Juli 1954. Voordat wij een enkele opmerking maken over het onderwerp als zodanig, stellen wij het volgende vast: 1. De n.v. T.E.S.O is een zelfstandige maatschappij, die sinds 1907 de dienst Texel-Den Helder zonder enige finan ciële steun van de overheid verzorgt en die ook in de toekomst deze dienst zal blijven verzorgen, tenzij de aandeel houders anders mochten beslissen. 2. De practijk heeft voldoende geleerd, dat T.E.S.O. te allen tijde bereid is over leg te plegen met officiële instanties zo als Rijk, Provincie en Gemeente, opdat de belangen van geheel Texel worden gediend. 3. De Raad van Commissarissen; meent het echter tot zijn plicht te moeten re kenen voor de belangen van de maat schappij te waken, hetgeen zeer goed verenigbaar is met het behartigen van de belangen van de gehele Texelse be volking. 4. De bestuurders van T.E.S.O. hebben in de loop der laatste tien jaren her haaldelijk bij de Rijkswaterstaat met klem aangedrongen op verbetering van dc outillage van de havens te Oude schild en te Den Helder; tot nu toe zon der enig resultaat. 5. De Rijkswaterstaat heeft zich in al deze jaren slechts bepaald tot het sa menstellen van rapporten die tot op dit ogenblik niet aan T.E.S.O. ter bestude ring zijn verstrekt, uitgezonderd planD, aangezien deze rapporten als „geheime stukken" zijn aangemerkt 6. Naast deze rapporten heeft de Rijks waterstaat in deze jaren voor Oude- schild enkele plannen voor het aanleg gen van een haven gemaakt, benevenp enkele plannen voor het aanleggen van een haven, aan Het Horntje en een plan voor verbetering van de haven te Den Helder; van uitvoering van één dezer plannen is tot nu toe geen sprake ge weest. Tot nu toe heeft de Rijkswaterstaat nog steeds geen beslissing genomen, al hoewel T.E.S O. al jarenlang dagelijks de grootste moeilijkheden ondervindt bij het laden en, lossen aan uiterst primitie ve kaden; het moeilijkste is dit wel te Den Helder, waar de Dr. Wagemaker, met een lengte van 54 meter, moet me ren aan een voorwereldlijk steigertje van 7 meter lengte, en waar alle passa giers via het voordek het schip moeten verlaten. T.E.S.O. heeft inmiddels alles gedaan wat in haar financieel vermogen ligt om de moeilijkheden tot een minimum te beperken, nl. door meer diensten in te leggen, door de Dr Wagemaker te ver bouwen en door thans een modern schip te bestellen. Wat nu het vraagstuk Oudeschild öf Het Horntje betreft stellen wij het vol gende vast: Er is geen sprake van dat het „open leggen van de verkeersader'', waarvan in de conclusies van de Raadscommissie wordt gesproken, uitsluitend via Het Horntje kan geschieden. Indien er inderdaad in de toekomst van een dergelijke openlegging sprake zal zijn, naar onze mening ligt de ver keersader thans reeds open, kan dit veel beter via Oudeschild plaats vinden (ge legen in het midden van het eiland) mits daar dan ook een moderne haven wordt gemaakt. b. Zoals uit onze mededelingen op de Algemene vergadering van aandeelhou ders op 15 April 1954 is gebleken was in het najaar 1953 de Provincie in prin cipe bereid TESO een garantie voor het bouwen van een schip met zijlading te verstrekken tot een bedrag van 1,3 mil- lioen gulden, mits de dienst over Oude schild zou blijven varen en de haven mond aldaar zou worden verbeterd. Zeer tot het nadeel van geheel Texel moest de Provincie zijn toezegging in trekken omdat de Rijkswaterstaat niet bereid was de havenmond te verbeteren. De oplossing, die zo nabij leek werd zoals in de raadsvergadering werd op gemerkt door enkele personen te niet gedaan. Uit de bereidwilligheid van de Pro vincie echter, moge blijken, dat de Inge nieurs van de Provinciale Waterstaat van oordeel zijn dat het vervoerspro bleem via Oudeschild moet worden op gelost en niet via Het Horntje. Zou het oordeel van deze Provinciale Ingenieurs minder waardevol zijn dan dat van de Ingenieurs van de Rijkswa terstaat? De voorstanders van Het Horntje zul len moeten toegeven dat hieruit blijkt, dat erkende deskundigen een zeer ver schillend oordeel over dit moeilijke pro bleem hebben. Het is dan ook onjuist om uitsluitend op de Ingenieurs van Rijkswaterstaat te steunen en op grond daarvan tot con clusies te komen. Bovendien! staan er varen vissers zeer sceptisch tegenover het gebruik van een haven aan Het Horntje bij slechte weersomstandighe den. c. f)e meerderheid van de door de Raad der Gemeente Texel ingestelde commis sie ter bestudering van de geheime rapporten van de Rijkswaterstaat komt in conclusie 8 tot de uitspraak dat een schip met koplading om vaartechnische redenen] (welke?) niet op Oudeschild kan varen Deze uitspraak is volkomen onjuist en is in strijd met de opvattin gen van de Ingenieurs van de Rijks waterstaat getuige het feit dat door deze Ingenieurs drie ontwerpen zijn gemaakt voor een haven te Oudeschild met aan legplaatsen voor schepen met koplading Heeft de commissie van deze ontwerpen nooit gehoord? Voor een juiste bestudering van het ge hele vervoersprobleem mogen' deze ont werpen toch niet ontbreken? d Het zal zo langzamerhand iedere Texelaar duidelijk zijn dat er gedurende de laatste tien jaren eindeloos is ge rapporteerd en geconfereerd door de Rijkswaterstaat doch dat tot op dit ogenblik nog steeds geen beslissing ge nomen is! Al deze jaren is met de belangen' van Texel en zijn bewoners, en van TESO in het bijzonder, allerminst rekening gehouden' Ondanks alle in de loop dezer tien ja ren door TESO aan de Rijkswaterstaat gerichte verzoeken ons toch te helpen door de aanlegsteigers te verbeteren, is er practisch niets gebeurd. (Enkele ver beteringen te Oudeschild werden op or der van Ir. V.d. Burgt aangebracht). e. De Rijkswaterstaat is door de be stuurders van TESO gedurerïde de laat ste jaren met grote klem herhaaldelijk gewezen op de noodzakelijkheid om het s.s. Marsdiep uiterlijk in 1955 te ver vangen door een modern schip. Voor een goede uitvoering van de dienst is hieraan niet te ontkomen; voor onze Maatschappij betekent dit een le venskwestie. Alhoewel de Rijkswater staat de vervanging van de Marsdiep ongetwijfeld eveneens urgent moet ach ten is er tot nu toe aan de haven niets gedaan. Wanneer dit tijdig was geschied had TESO, wat het bestellen van het nieuwe schip (kop- of zijlading) betreft, hiermede rekening kunnen houden. TESO staat echter wat de Marsdiep betreft al jaren met de rug tegen de muur en de gehele Texelse bevolking roept, zeer terecht, al jaren lang om 'n nieuw schip. Van één en ander zijn de Heren van de Rijkswaterstaat voortdu rend op de hoogte geweest doch er werd niet de minste aandacht aan geschon ken. Daarom heeft het bestuur dan ook, zodra de financiering voor elkaar was gekomen, een modern schip besteld, een schip met zijlading. Alleen een derge lijk schip kan van de tegenwoordige havens gebruik maken; havens met ac- ccmodatie voor schepen met voor- en achterlading zullen naar ons oordeel voorlopig op zich laten wachten, dit heeft do gang van zaken gedurende de laatste tien jaren toch wel bewezen. Ie dere Texelaar zal dan ook begrijpen dat wij onverantwoordelijk zouden hande len en de belangen van onze maatschap pij zouden veronachtzamen, wanneer wij nog langer een afwachtende houding hadden aangenomen. f. Wanneer het nieuwe schip in Septem ber 1955 in de vaart zal zijn en de Dr Wagemaker dien$t zal doen als reser veschip, dan zal de vervoerscapaciteit van de schepen der n.v. TESO voor vele jaren ruim voldoend^ zijn. g. Het zal dan van de Rijkswaterstaat afhangen of de diensten snel en zonder stagnatie zullen worden gevaren; dit hangt alleen af van de outillage der ha vens, waarvoor de Rijkswaterstaat ver antwoordelijk is. h. De Raad van Commissarissen der n.v. TESO dient in de allereerste plaats de belangen van de maatschappij te behar tigen; daarbij heeft zij steeds getoond een open oog te hebben voor de belan gen van geheel Texel. Door de opdracht tot het bouwen van een nieuw schip te verstrekken heeft het bestuur het dienen van deze belan gen voor ogen gehad, terwijl tevens aan de wens van de overgrote meerderheid van onze aandeelhouders is tegemoet gekomen. In de Algemene vergadering van aandeelhouders van 15 April 1954 is deze wens wel zeer duidelijk uitge sproken; in deze vergadering spraken zich 299 aandeelhouders uit voor Oude schild en slechts 96 voor Het Horntje. Nu de dag dan is gekomen, Beste, brave burger Spigt, Dat er 65 jaren, Tussen nu en 't wiegje ligt, Waarin gij eens lag te kraaien, Als de baker U kwam aaien, Wijd ik graag hieraan een lied, Want wie kent Piet Spigt nu niet. Ja, de tijd die blijft niet stil staan, Daar kan niemand wat aan doen, En zo kwam voor U de tijd ook, Voor een welverdiend pensioen. Doch gij zult nog niet gaan zitten En achter de horren pitten, Wijl ge dat eenmaal niet kan. t Zou je dood zijn, goeie man. Wat gij in Uw lange loopbaan, Voor onze gemeentte deed, Heef ik hier niet neer te schrijven, Wijl een ieder dat wel weet. Spigt is een begrip geworden, Van arbeid en goede orde. Ook al was het nog zo raar, Dag en nacht stond gij steeds klaar. Als er nu toch eens een standbeeld, Voor de ambt'naar komen moest, Zou ik, Spigt, Uw beeld neer zettenl Nét zoals ge zijt: sterk, noest! Want men mocht, elk heeft zijn streken, Soms de draak eens met U steken, In zijn hart wist iedereen: Zoals Spigt is er niet één! Daarom hoop ik ook van harte, Op deez, Uwe afscheidsdag, Dat ge menig, menig jaar van Uw pensioen genieten mag En zo lang ge nog blijft werken, Ouwe, trouwe, taaie, sterke, Blijft voor ieder de naam Spigt, Het symbool van trouw en plicht! Huib de Rijmelaar. BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 27 Augustus t.m. 2 September 1954 Geboren: Adrianus Michael, zv Adri- aan A. Westdorp en Feitje Timmer; Ma; rion Ruth, dv Thimotheus Bakker en Elisabeth Goënga; Leendert, zv Aris van der Vis en Dieuwertje Vonk; Janna Clasina, dv Hendrik P. Hooijschuur en Maartje A. Wetsteen. Ondertrouwd: Reinardus van Heer waarden en Afra M Stam; Simon J. Hemelrijk en Jantje Lagerveld; Walthe- rus P. C. M. Walravens en Cornelia Smit; Cornelis G. Schoenmaker en Wil- helmina M. Vendel; Aris Troost en Trijntje Koopman. Getrouwd. Marinus J. de Krijger en Margaretha J. Spigt; Lambert J. R. Jullens en Hill je Bosgraaf; Lourens H. J. Weijermars en Engeltje van der Meer Martinus Reij en Jannetje G. Schoen maker; Simon Zijm en Anthonia Koper. Overleden: Willem Bossers, 81 jaar. Gevonden voorwerpen armband, 1 paar glacé handschoenen, rugzak met inhoud, portemonnaie, pro these, shawl. INGEKOMEN PERSONEN Lammert de Waard, van Hilversum, Loosdrechtsebos 7 naar E 135; Afra M. Stam, van Vreeland, Duinkerken 3 naar Koogerstraat 13 BEKENDMAKING Stram en stijf nü Oud en krom itraks! Door <!ie slopendRbeumaïiek. Begin toch bijtijds met Kruschen Salts. Daarmee zuivert ge Uw bloed en neemt zo de oorzaken weg van Uw kwellende plaag. Jaar-in, jaar-uit, al tientallen ja ren lang, bracht Kruschen baat en ver lichting voor tienduizenden Rheuma- tieklijders. Waarom zoudt gij dan ach terblijven? Begin morgen met de kleine dagelijkse dosis; en dan steevast iedere morgen weer! Gedurende vele jaren is Texel, wat de verbinding met de vaste wal betreft, door de Rijkswaterstaat wel zeer stiefmoederlijk behandeld, ondanks alle vertogen van TESO. De belangen van onze maatschappij werden daardoor schromelijk benadeeld Thans heeft TESO een modern schip besteld en het is vurig te hopen dat dit feit voor de Rijkswaterstaat een stimu lans moge zijn om tot daden over te gaan, opdat straks in September 1955 't fraaie moderne schip behoorlijk kan worden geëxploiteerd. Texel, 4 September 1954. De Raad van Commissarissen der n.v. Texels Eigen Stoomboot Onderneming, C J. de Lugt E. Noordijk G. Bakker J. de Wit J. C. Rab Burgemeester en Wethouders van Texel maken bekend, dat zij bij besluit van 26 Augustus 1954 afwijzend hebben beschikt op het verzoek van de Heer Tj. v.d. Lei, De Koog 179, om een vergun ning tot het vervoeren van personen met een huurauto. Texel, 1 September 1954. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, C. de Koning De Secretaris, P. Beemsterboer BEWONERS RUSTHUIS GAAN EEN DAGJE UIT Naar wij vernemen wacht de bewo ners van het Rusthuis der Klazina Emelie Gollards Stichting een uitstapje: volgende week Woensdag zullen zij na melijk een rondrit over het eiland ma ken. De organisatie van deze autotocht rust in handen van een uit eigen kring gevormd comité' bestaande uit de dames mevr. Zuidewind-Kuyper, mej. Lange- veld en de heer J. Boogaard. OPKOPERSVERGUNNING Burgemeester en Wethouders van Texel verlenen aan A. v.d. Vis, wonen de: Wilhelminalaan 17 te Den Burg, vergunning tot het in deze gemeente in of aan de huizen inzamelen, opkopen of op enigerlei andere wijze verwerven van oude materialen, afvalstoffen en/of ge bruikte voorwerpen of stoffen, met uit zondering evenwel van dierlijke afval len in onbewerkte toestand en afvallen van levensmiddelen. Texel, 26 Augustus 1954. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, C. de Koning De Secretaris, P. Beemsterboer VLGE.STOF Krabben en peuteren maakt de kwaal steeds erger. De helder vloeibare D.D.D. drlngtdlep ln de poriën door, doodt de ziek tekiemen en geneest de huid. Zo staat dan de Jaarlijkse Texelse Schapenfokdag weer voor de deur! Maandag zullen 52 Texelse wolveehou- ders-schapeitfokkers hun beste materi aal tentoonstellen op de Groeneplaats en wat is het jammer, dat het Toeristen- seizoen zo'n beetje oo z'n end gaat lo pen, vooral nu - tenminste nu wij dit schrijven! - de Bilt ons zulk prachtig weer voorspelt: 20-24 graden, weinig wind en veel zon. Precies op 1 Septem ber! Nee, dit is een wrange mop!! Vele weken lang hebben wij op dit weer, dit honderdprocentse zomerweer gewacht, zolang, totdat wij het wachten moe en de hoop op beter weer verloren hadden en nu komt daar de zomer toch nog aan zetten! Zij, die thans pas aan hun va- cantie toe zijn, o.a. vele middenstanders - leest Uzelf de krant maar op hun aan kondigingen na! - boffen toch wel bij zonder. Vooral de melkboeren, die hele maal kunnen profiteren: zij missen geen spat water om de melk, die na de oor log wel erg vet was geworden, eniger mate tot een normaal vloeiende substan tie te brouwen.Maar er zijn er meer die van zulk weer' houden: onze landbouwers! Zie die zon boven de gou den schoven. Dat is een machtig gezicht, zowel voor boer als toerist! Inmiddels zijn ook de dorsmachines verschenen en de dorsploegmannen hebben de eer ste schoven alweer via de ranke vorken in die alles verterende bek van het naar graan dorstende monster gemikt. ,,'t Loopt op z'n end!" zei ook Jaap Boon, de man, die met recht „Texels Eerste IJsbcreider" oo zijn roomkleu rig karretje heeft laten schilderen. Ger- rit de Haan hoopte intussen, dat het end nog heel even wegbleef: „Als wij nog wat klanten krijgen, kunnen wij straks misschien de 15.000ste bezoeker welkom helen!" zei hij verheugd. Vorig jaar 13.000, wat een nooit tevoren be haald aantal was sinds ons Museum 24 jaar geleden haar poorten wijd opende. De 15.000ste bezoeker! Wellicht is de pittige zeehond, die nu 10 weken oud is en nop altijd kunstmatig moet worden gevoed, genegen die jubileum-bezoeker een pootje te geven. Probeert U in geen geval een kus van hem los te krijgen, want het diertje is hoogst éénkennig: de enige, die een plaatsje in zijn zee- hondenhart kon veroveren was mevr. De Haan, terwijl haar man, die hem toch achtmaal daags via de slang, waar een papje van gemalen vis, aangemaakt met melk doorheen wordt gespoten, in het leven tracht te houden, een flinke knauw kon krijgen. „Hij bijt niet als 'n gewone hond, maar rukt, zodra hij je vast heeft, met de kop heen en weer..'" Maar goed, nu zijn het geen zeehon den, vogels of vissen, die onze speciale aandacht vragen: wij attenderen U op de schapenfokdag, op de bloem van Texels wolvee, dat Maandagmorgen naar de Groeneplaats zal worden ge dreven. 244 Inzendingen. Dat is nogal wat! Nog meer dus dan vorig jaar, toen de catalogus er „slechts" 216 vermeld de, ingezonden door 47 fokkers. De jury: 1- en 2-j. rammen: Ir. L. de Vries, Alk maar; N. A. Koning, Beemster; T. Huis man Jr., Den Burg. Oudere rammen en schapen met 1 ooi en 1 ramlam (oudste): W. v.d. Oord, Barsingerhorn; S. J. Keijser, Oude schild; P. Verberne Jr., Spang. De Juryleden van de rammen bepalen welke kampioen en welke ram reserve kampioen wordt en tevens aan welke 1-j. ram, op Texel gefokt, de zilveren TESO-wisselbeker toekomt en aan wel ke 3 rammen een premie toekomt, aan geboden door de 3 Texelse Landbouw organisaties. Schapen met 1 ramlam, geboren eenling geb. voor 2 April; geboren na 1 April: F. Blaauw, N.-Beemster; S. W. Koning Lzn, Oosterend; P. Hin Dzn, Oudeschild Schapen met 1 ramlam, geboren twee- of drieling, geb. voor 30 Maart; geb. na 29 Maart: D Appel, Heerhugowaard; F. R. Keijser, De Waal; W. J. Bakker, St. Anna. Schapen met 1 ooi- en 1 ramlam, geb. na 28 Maart en voor 4 April; geb. na 3 April: P. Kistemaker, Abbekerk; W. J. Bakker Jzn, St. Oonatus, D. Roeper Jacz, Den Burg Schapen met 2 ramlammeren, geb voor 2 April; geb. na 1 April: K. Hogetoorn, N.-Beemster; H. J. Keijser Dzn, Den Burg; A. Hin Dzn, Oudeschild. Schapen met 2 ooilammeren; viertallen ooilammeren; viertallen 1-j en oudere ooien; Kampioens en res Kampioens groep: A Koopmans, Barsingerhorn; P. W. Koning Johz, Oost, G. Bakker, At las; P. Donker Czn Jr., Twisk. Aanwijzing van de 3 beste ramlam meren uit de bekroonde hokken, waar aan een premie wordt toegekend door de 3 Tex. Landbouworganisaties. Ir. L. de Vries, K. Hogetoorn, M C. Bakker, C. Roeper De jury bestaat voor de diverse ru brieken bijna steeds uit 1 jurylid woon achtig op het vasteland van NH. en 1 of 2 op Texel, w.v. 1 oud-leerling van de L.L.S. op Texel. Evenals vorige jaren stelt het Ge meentebestuur van Texel het markt terrein, hokken en stro gratis beschik baar. Extra prijzen: 2 Medailles aangeboden door het Ge meente van Texel, 1 voor de Kampioen- ram en 1 voor de Kampioensgroep ooien Door de 3 Texelse Landbouworganisa ties worden uitgeloofd: 3 premies a f 25,voor de 3 beste ramlammeren en 3 premies a f 25,voor de 3 beste 1-j. rammen. De uitbetaling heeft plaats na dat de rammen het eerstvolgende jaar op de fokdag zijn ingezonden. In 1953 behaalden de rammen: 1157/ 6848 eig. K. Lap; 0111/6851 eig. J. M. Bakker; 0759/7063 eig. F. M. Roeper, de premie a f 25, Een zilveren wisselbeker, uitgeloofd door TESO voor de beste eenjarige ge registreerde ram, op Texel geboren. De beker wordt het eigendom van degene, die na 1945 in de rubriek 1-j. rammen het eerst 2x achtereen of 3x in totaal de eerste prijs heeft behaald. De beker werd gewonnen: In 1946 door Gebr. Boersen; in 1947 en 1949 door P. C. Hin; in 1948 en 1950 door G. C. Kikkert; in 1951 door M. C. Vaeger; in 1952 door Jn C. Hin; in 1953 door R. Eelman Azn. Een zilveren wisselbeker, uitgeloofd door Het Texelsch Schapenstamboek, voor het beste schaap met 2 ramlamme ren. De beker wordt het eigendom van degene, die haar 3 maal in totaal heeft gewonnen,. In 1953 W. J Bakker Jzn, met 51056. Ere-pr ijzen: Kampioen ram, Reserve Kampioen ram; Kampioensgroep ooien, Reserve Kam pioensgroep ooien. Geldprijzen: Deze worden uitgeloofd door Het Texelsch Schapenstamboek in N.H. Ie Prijs ten hoogste f 10,2e prijs ten hoogste f 7,50, 3e prijs ten hoogste f 5,— te verdelen door de jury. Blijt optimist helpt U over alle narigheid heen Behoud Uw ttraI.nd humeuf mond.

Texelsche Courant | 1954 | | pagina 1