9 roen wa in het harL, s: 40 jaar bij ?s Rijks Belastingdienst °P reis jo* Hun leidster trad in het huweli Rik 4 i Texel en het Zomer-Seizoen P. Spigt nog geen rusthuis-candidaat OENSDAG 8 SEPTEMBER 1954 68e JAARGANG No- 6868 iet mes,' 1267 ma COURANT Jitgave N.V. v.h. Langeveld de Rooij Joekhcmdel Drukkerij Bibliotheek )en Burg - Texel - Postbus 11 -Tel. 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652.-Abonn. pr. f 1,95 p. kwart. -f- 20 ct. incasso. Adv. 8 c. p.mm. 'oen de heer J. H. Se- erink 21 jaar geleden ls belastingambtenaar p Texel werd benoemd al hij wel niet gedacht ebben, dat dit eiland em zö lang vast zou unnen houden. Immers nds zijn eerste functie ij de belastingen had ij al tien verschillende tandplaatsen gehad, laar hier staat het hem isschien het beste aan zo kon hij zijn veer- •ig-jarig ambtsjubileum |an op het gouden bol- vieren en wie zal |et de heer Segerink nzien, dat hij 't goud dierfist der belastin- iet halen zal?! Immers, ij heeft over enkele ren recht op pensioen! Tie Texelse zeelucht ,oudt een mens blijk- iaar jong! Nou, kan die 'exelse zeelucht ook -el gevaar uitlokken: >en de heer Segerink ren geleden samen et de heer Hogekamp ip een avond het zuide- ijke strand van Texel ^^ilde verkennen - hadden zij een schip ai illegaal wijn vervoerde geroken? raakten zij in de buurt van Onrust het )oor bijster. Gelukkig maar, dat de zee ch kalm hield! Kalmte past trouwens oed bij de rustige figuur van de jubi- iris, die Vrijdag toch wel eens even 'n ïellere slag in de hartkamers bemerkt .1 hebben toen hij de neus buiten de eur stak: ijverige collega's hadden zich ij het krieken van de dag als vlagge- tters opgeworpen Nu, dit jubileum kon er zijn: 40 jaar lij dezelfde baas is een hele ruk. Hij ad al bij de belastingen in dienst in |et jaar 1914, toen hij 's Konings Wa- inrok te dragen kreeg. Tot 1919 was ij buitengewoon kommies, waarna hij er ging naar de civiele tak van dit ïtgebreide bedrijf, dat in hem altoos 'n ewaardeerd medewerker heeft gezien, aarvan getuigden ook de hartelijke oorden, gesproken door diverse supe- eurs. Allereerst werd het woord ge oord door de heer M. C. Schakel, onze Vei ud-eilandgenoot, die thans als Inspec- •ur der Directe Belastingen te Den helder werkzaam is. De heer Schakel lerkte op, dat de jubilaris was opge- p lommen van kommies derde klasse tot ssistent, welke rang hij alweer 24 jaar ekleedt. Spreker memoreerde de diver- e standplaatsen en kon zich best voor tellen, dat Texel zijn hart won, waar ijzelf ook nog dikwijls het Marsdiep versteekt, niet om zich te bemoeien op tl iet het werk van zijn ondergeschikten, och om met volle teugen te genieten an de flora, die verwoede herbarium- ouders als de heer Schakel, volop aan ïateriaal weet te helpen! 40 Jaar bij de belastingen. In die tijd er nogal wat aan nieuwe voorschrif- werk ïn en wijzigingen ingevoerd. Het werk an de heer Segerink getuigde van in- eresse voor zijn vak. De gedegen rap- s°{ orten, zo vervolgde de heer Schakel, /aren daar een tastbaar bewijs van. Namens de administratieve belasting- ienst overhandigde spreker de jubilaris (ervolgervs een enveloppe met inhoud. De volgende spreker was de heer J- Hofman, Inspecteur Invoerrechten en .ccijnzen, die ook gaarne het woord iam. „Wij hebben uiteraard minder iet elkaar te doen dan de dienst D.B., laar toch hebben wij U goed leren :ennen en daarom doet het ons goed, U andaag met het*jubileum te mogen ge- ikwensen. Wij hopen, dat de komende ieriode even prettig voor U zal verlo- ^—•en, zowel t.a.v. Uw particuliere leven 9|Qls in Uw kwaliteit van assistent bij de ^^fJirecte Belastingen. De heer J. de Jong, chef Dienstgelei- ler Den Helder, dankte de heer Sege- ink voor de goede samenwerking. „Wij ijn tevreden over Uw werk, dat altijd oed verzorgd is. Het getuigt van accu- atesse en goede wetskennis. Wij hopen ook, dat U Uw taak op dezelfde warJbjjze zult willen voortzettend en Uw E zerk steeds in goede gezondheid zult nogen uitvoeren'*. Als laatste spreker werd het woord ievoerd door de heer Kempenaar, Ont- anger der Directe Belastingen alhier, lie terecht opmerkte, dat de jubilaris /ars is van show en rustig zijn gang [aat. Maar toch - en dat stemde allen ot voldoening - had de jubilaris toe- emming gegeven zijn 40-jarig jubi- om n op ïerpe UN II JNIL litter De heer J. H. Segerink, Schoonoordweg, Den Burg, herdacht Vrijdag het feit, dat hij op 1 Augustus jl. veertig jaar geleden in dienst van 's Rijks belasting wezen trad. Links de heer M. C. Schakel, die als in specteur der Directe Belastingen te Den Helder, de eerste was, die de jubilaris feliciteerde met dit feeste lijk feit. leum een feestelijk cachet te geveni De goede verstandhouding met de col lega's onderling bleek ook duidelijk uit hetgeen er 's avonds nog naar voren is gebracht, waarbij de fraaie rooktuime- laar, geschonken door het Texelse corps, een tastbaar bewijs vormde van de ge negenheid, welke allen voor de jubilaris koesteren. Wij wensen de heer Segerink en zijn gezin nog vele goede jaren toe. LANDBOUWHU1SHOUDSCHOOL De Directrice van de Landbouwhuis- houdschool, mej. S. F. M. van der Meer, is op haar verzoek wegens huwelijk per 1 November eervol ontslag verleend. Zij zal worden opgevolgd door mej. J. Droog, thans lerares aan de Huishoud school te Bergen. Mej. E. J. de Waal en mej. J. van Dorp, leraressen aan de Landbouw- huishoudschool alhier, zullen binnen kort eveneens ons eiland verlaten. De heer T. van de Heerik heeft met ingang van 1 September jl. zijn functie als administrateur van de Landbouw- huishoudschool neergelegd. Tot zijn op volgster is benoemd mej. F. A. N. van der Meer. ZALM OPNIEUW IN HANDEN De kotter TX 17, schipper de heer P. Vlaming Pzn., „Ons Nestje", Oosterend, ving op 65 mijl NW ten Noorden van IJmuiden een zalm van 65 cm lengte, die aan de rugvin een blikken buisje bezat. Op het Rijksinstituut voor vis serij-Onderzoek te Amsterdam deelde men de Texelse schipoer mede, dat dit exemplaar een zalm was, die op 27 April jl. door genoemd instituut was gemerkt en daarna losgelaten in de ri vier de Coquet, Northumberland, aan de Oostkust van Engeland. ïjve we j ha he 1 be ee itooi tedei inge i- era, zon e za °PeSt ider j za| eer he et 'i iren' di< 3e. NUTSSPAARBANK DEN BURG Augustus 1954 nlagen f36.393,21; Terugbetalingen 119.971,98; Meer ingelegd dan terugbe taalt f 16 421,23. Inlegposten 87; terug- 'osten 56; nieuwe spaarders 13; totaal antal boekjes in omloop 409; inleggers- apitaal f 444.093,42. dan Uw spoorkaartje ge- Ty haaldbijdcV.V.V.„Texel" Jl VOLLE YBALNIEUWS In aansluiting op het in vorig nummer vermelde, omtrent de op te richten vol leybalafdeling van Gymn. Ver. „Texel", deelt het bestuur het volgen.de mede. Het is bekend, dat er velen zijn, zowel jongeren als ouderen, die zeer sportief heten te zijn, doch deze sportiviteit be staat dan veelal alleen uit het langs de lijn staan bij een voetbalwedstrijd o.i.d., terwijl van enige zelfwerkzaamheid in de sport geen sprake is. Om nu ook deze niet actief deelne- menlde personen in de gelegenheid te stellen zelf ook een sport werkelijk ac tief te beoefenen, heeft de Gymn. Ver. door een volleybalafdeling op te richten hiertoe de mogelijkheid geopend. Volleybal leent zich nl. zeer goed voor beoefening door oudere personen, zo wel dames als heren en is bovendien 'n prettig spel. De Ver. heeft zich van de medewerking van een bevoegde volley baltrainer weten te verzekeren en zo zal dan Donderdag 16 Sept. om 8 uur de eerste trainingsbijeenkomst plaatsvin den in het gymnastieklokaal in plan- Zuid. De eerste keer zal door dames en heren gezamenlijk getraind worden en verder naar gelang de deelname in aparte afdelingen. Er wordt op blote voeten getraind. Belangstellenden worden gaarne Don derdag op tijd aanwezig verwacht, i.v. m. de verdere organisatie. U kunt de eerste keer desgewenst ook eens komen kijken, als U het spel nog niet kent. U bent van harte welkom, dus grijpt deze kans om nu ook zelf eens iets aan sport te doen. Het Bestuur van Gymn. Ver. „Texel" VERTROKKEN PERSONEN Cornelis Zutphen, van K 49 naar Am sterdam, Nieuwendammerdijk 114a hs; Willemina J. Koning, van Julianastraat 2 naar Zaandam, Zwaardemakerstraat 9; Elisabeth M. Komen, van B 201 naar Zijpe, Ruigeweg H 125; Albert Buis, van De Waal 58 naar Opmeer D 26; Bernar- dus J. I. Truijens, van Molenstraat 18, naar Hillegom, Hoofdweg 18; Jan C. van der Pijl, van Schilderend 101, naar Schoonebeek, van Ecklaan 17 en gezin; Jan Vermeulen, van Schilderend 130, naar Den Helder, Ligusterstraat 14 en gezin; Frans Geerts, van O 62, naar Dordrecht, Havikstraat 18; Theresia Barhorst, van Witte Kruisweg 3 naar Amsterdam, Jac. v. Lennepkade 396 1 en dochter; Adriana A. M. Timmer, van Wilhelminalaan 45 naar Bergen, Lou- delsweg 20; Cornelis T. van Leniten, van H 19 naar IJsselstein, Achtersloot 24; Louise H. Estié, van E 44 naar Amster dam, Hoofdweg 257; Jannetje van Groe ningen, van Emmalaan 92 naar Valburg Zetten; Jacob de Graaf, van Oudeschild 55 naar Z.O. Polder, Lelystad, en gezin; Ferdinand C. J. Graaf, van Vismarkt 7 naar Zeist, Kroosweg 149; Geertje M. Vlaming van Kerkstraat 8 naar Haar lem, Nassauplein 2; Jacobus C. van Vooren, van C 70a naar Voorhout, B.N. S.; Siegfried Nota, van De Cocksdorp 24 naar Voorhout, B.N.S.; Wilhelmus J. J. Witte, van Warmoesstraat 5 naar Wellerlooi, Bergen L.; Theodorus Ko ning, van De Waal 17 naar Den Helder, Krugerstraat 88 en gezin; Klaas Luchies van O 171a naar Oudorp, Burg. Bosstr. 43; Froukje Bijlsma, echtgen. van Ber kenbosch, van Molenstraat 35 naar In donesië en gezin. DAMCLUB TEXEL Ook voor ons wordt het weer ernst. Na het gesloten seizoen wacht ons weer een periode, waarin we ons geliefde damspel naar hartelust kunnen beoefe nen. Maar alvorens de strijd ontbrandt, hebben we Vrijdagavond onze Jaarver gadering, dit dit keer wel zeer belang rijk is. Er zijn namelijk twee open plaat sen, wegenis vertrek van Penningmees ter en Secretaris. We verwachten dat alle leden genoeg clubliefde bezitten om door hun aanwe zigheid, deze Jaarvergadering te doen slagen. Het Bestuur. NOG MOOIER dan de sneeuwwitte haag van meisjes-turnsters, die voor het Raadhuis te Den Burg een ere-poort van knotsen vormden, was de bruid, mej. J. Oele J. G.d., die Vrij dagmiddag in het hu welijk trad met de heer G. Rijk Jbz. Hierboven ziet U het jonge echt paar bij het verlaten van ons Stadhuis. lp Overal op Texel, het vacantieoord bij uitnemendheid, kunnen wij nog toeris ten ontmoeten en bij gunstig weer kan Texel ook nog een goed naseizoen) ma ken: Zaterdag j.l. keerden weliswaar 'n groot aantal toeristen naar hun respec tievelijke haardsteden terug, maar de boot, die om kwart voor vijf uit Den Helder vertrok was nauwelijks in staat om de vele auto's, motoren en rijwielen te vervoeren van hen, die eerst thans aan hun vacantie toe zijn. Het hoofdseizoen is intussen zo goed als afgesloten en Texel kan tevreden zijn. Zeker, niet wat het weer betreft, Bij zijn afscheid van de Gemeente had de heer P. G. Spigt heel wat handen te drukken. Hiernaast zien wij hem samen met de heer J. Veldstra, adjunct-direc teur Gemeentewerken, vereeuwigd. Evenals de heer J. Tiessen heeft de heer Veldstra van het begin af in de heer Spigt zijn rechterhand gevonden. Daarom was het een goed schot, toen onze fotograaf-verslag gever het flitslicht juist op dit duo liet vallen. De heer P. G Spigt, onze Piet Spigt, heeft dan Donderdagmiddag afscheid genomen van de Gemeente. 34 Jaar lang heeft hij zijn beste krachten gegeven aan een bedrijf, dat zijn grote liefde werd. „Wij hebben U leren kennen als een zeer gewaardeerd persoon. In de naam „Piet Spigt" ligt een zekere tra ditie, een zekere functie besloten. Wan neer men in onze sfeer spreekt over Piet Spigt dan associeert men dat woord met iemand die opvalt door een uiter mate groot plichtsbesef, met een zeer grote werkkracht, die voor niets staat, een man met drie of vier handen!" Al dus Burgemeester De Koning tijdens zijn toespraak tot de heer Spigt, die, zoals ieder ander, dank zij een goede gezondheid de mijlpaal van de pensioen gerechtigde leeftijd heeft bereikt en dus.op zijn lauweren kan gaan rus ten. Maar - en dit zij meteen vastge steld - helemaal los zal de heer Spigt nog niet van de gemeente komen te staan en dat is maar goed ook, want wie onzer kan zich een Spigt voorstel len, die met zijn armen over elkaar in de gemakkelijke stoel gaat zitten om zo zijn levensavond door te brengen?! Of nog gekker: Piet Spigt in het (officiële) rusthuis! Dat is onmogelijk, niet waar?! „Ik heb in mijn loopbaan zelden een fi guur ontmoet, die zich zo vereenzelvig de met zijn taak en het onderdeel, waarbij hij was ingeschakeld! Het ge meentelijk belang was zijn belang en zijn vrouw zal dan ook wel eens ge dacht hebben: Met wie is Piet eigenlijk getrouwd, met mij of met de gemeente?" En nu is daar dan het feit van de pensioengerechtigde leeftijd, 'n Vreemd begrip voor velen, die zich wel eens zullen hebben afgevraagd, waarom je dan uit de dienst moet treden! Geluk kig is hier voor Spigt een oplossing ge vonden, welke een bescheiden voortzet ting van een taak betekent. Burgemeester De Koning herinnerde aan de Koninklijke Onderscheiding (de zilveren medaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau), welke de heer Spigt ter gelegenheid van de ver jaardag van Koningin Juliana ten deel viel. Wat kan U feitelijk meer worden toebedeeld?, zo vroeg de burgemeester zich terecht af, die vervolgens de vele functies opsomde, welke de heer Spigt zoal bekleed heeft: voorman, brand meester en hoofdbrandmeester, markt meester. Wie kan zich straks deze tak ken van dierKst voorstellen zonder Spigt? Verheugend is het dan ook, dat de ge meente hem nog enige tijd in dienst kan houden. Mevr. Spigt werd dank gebracht voor de wijze waarop zij haar man steeds terzijde heeft gestaan. Hierop trad op verzoek van de bur gemeester de heer Broekman Sr naar- voren om als ontvanger der gemeente de heer en mevrouw Spigt een enve loppe met rijke inhoud te overhandigen. Wij zagen de heer Spigt géarne de kwi tantie tekenen!! Dit was een cadeautje van Texels Gemeentebestuur! De heer Spigt zei in zijn toespraak, dat hij het niet anders kon aanvoelen, dan slechts zijn plicht te hebben) ge daan. Hij dankte zijn superieurs voor hun medewerking en richtte zich in niet minder hartelijke bewoordigingen tot zijn collega's, waarbij duidelijk naarvo- ren kwam hoe moeilijk het hem zou zijn gevallen als de band met de gemeente dat was hier nagenoec even onzomers dikwijls als aan het Vasteland, maar wel wat de betoonde belangstelling van de zijde der toeristen aangaat! Alle hotels, pensions en kampeerbe- drijven hebben goed geboerd, vooral het aantal buitenlanders was groot, met na me dat der West-Duitsers. Vorige week Donderdag gaf de rede rijkerskamer U.D.I. haar laatste uitvoe ring, wat tevens de laatste toneeluit voering van het zomerseizoen was. Gis teravond ging de laatste voorstelling van de Texel-film en nu gaat Texel zich al weer voorbereiden op de vrij lange winterslaap! Behalve dan de mensen van de Texelse VVV: immers komen over enkele maanden al weer de aan vragen binnen voor het seizoen 1955, dat telkenjare zeer vroeg pleegt te be ginnen, waar Texel reeds in April de moeite waard is te worden bezocht, om dat de vogelwereld reeds in de vierde maand van het jaar haar grote activi teit begint te ontplooien! finaal verbroken zou zijn geworden! Hierna werd een enkel woord gespro ken door de heer Ir Kipperman, Direc teur van de Dienst Gemeentewerken, die de heer Spigt en mevrouw namens het gehele corps, in dienst der gemeen te, resp. een fraaie rookstoel en een met minder mooi theeservies overhan digde. De volgende spreker was de heer J. Veldstra, adjunct-directeur van de Dienst Gemeentewerken, die zich er vooral over verheugde, dat de heer Spigt nog zulk een goede gezondheid geniet. En in dat gezonde lichaam een goede geest, die in de arbeid de ware levensvreugde kon vinden! Spreker roemde de grote ijver en de spontane dienstbaarheid van de heer Spigt. De heer P. Beemsterboer, gemeente secretaris, sprak namens 't administra tief personeel. Hij noemde de heer Spigt een voorbeeld van dienstijver, plichts betrachting en trouw, welke goede ei genschappen hem in overvloedige mate zijn toebedeeld De heer E. Noordijk sprak èn als di recteur van de Vétérinair-Hygiënische Dienst èn als Adviseur van de Vereni ging tot verwerking van uit Nood ge slachte en gestorven dieren. Het be stuur van „De Noodslachting" wilde haar waardering voor het werk van de heer Spigt bewijzen door hem een vul pen aan te bieden. De heer Noordijk hoopte, dat de heer Spigt deze nog ja renlang in goede gezondheid zou mogen gebruiken. Hierna trad de heer A. Stiggelbout achter het kateder. Hij had zijn dicht ader rijkelijk laten vloeien, toen hij zich voorstelde de door de heer Spigt afgelegde carrière eens op rijm de revue te laten passeren. Daarbij had hij een grote dosis humor aangevoerd en zo werd dit gedicht een zeldzaam aardig relaas van het lief en leed, het wel en wee, dat de heer Spigt in dienst der gemeente heeft meegemaakt! Ook -de heer W. van Heerwaarden had veel werk gemaakt van zijn in dichtvorm op gestelde speech, waarin de vrolijke noot evenmin ontbrak! Natuurlijk was de ernstige noot niet vergeten! Aan het slot van deze bijeenkomst richtte de heer Spigt zich met warme bewoordingen tot allen, die hem bij dit afscheid hadden gehuldigd. Spigt, namens alle Texelaars nog vele jaren in goede gezondheid toegewenst!

Texelsche Courant | 1954 | | pagina 1