9 rocn wa in het harL.. JEUK D.D.D Hoornder de kroon In de bloei van Uw leven - De bloem van Texels schapenstapel ZATERDAG 11 SEPTEMBER 1954 TEXELSE 69e JAARGANG No. 6869 COURANT Uitgave N.V. v.h. Langev^ld de Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 -Tel. 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652.-Abonn. pr. f 1,95 p. kwart. -f- 20 ct. incasso. Adv. 8 c. p.mm. „DE VOLLE LAAG!" Dat is voor de twiede keer raak!!'' De dorpsgenoten schateren het uit. „Ze hoeft er niet te versköne!" Die „ze" is een Hoorns meis je, dat vol vuur meedoet aan 't tobben- steken voor dames van 16 tot nou in dit geval tot 56, want mevrouw Huis man vertelt ons openlijk, dat zij stellig de oudste is van de club van 54 dames, die meedoen aan het tobbensteken. Zij is al oma, maar leeftijd speelt op zo'n feest geen rol en eigenlijk speelt niets een rol. Door een der Hoornders werd het ons zo kernachtig gekenschetst: „Aan Den Burg wil de een zijn waar digheid niet voor de ander afleggen!'' Nee, er zijn heel*wat Texelaars, die van de bewoners van ons Zuidelijkst gelegen dorp op het gebied van feestvieren nog wel wat kunnen leren! TWEE DAGEN VOLOP FEEST. Het begon Woensdagochtend vroeg met mu ziek van de toren. Dat klonk prachtig en was op grote afstand nog goed hoor baar. De wind was Westelijk en reeds bij „Sint Donatus" vingen wij de blijde feestklanken op, die vanaf de torentrans de wijde velden overhuppelden. Intussen was daar nog veel meer ac tie: de optocht voor versierde fietsen, wagentjes en wat niet al zou zo dadelijk gaan beginnen en er verschenen al meer deelnemers. Wij hebben vol respect de voorstellingen bewonderd. Enorm veel werk is er weer van gemaakt, ,,'t Was zeker wel erg stil bij jullie, 's avonds op straat?" „Nou," antwoordde, de Hoornder, „je kon d'r wel een kogel door afschieten zonder kans te lopen ie mand te raken, want ze waren overal druk bezig met het versieren. Sommige hebben wekenlang aan hun voorstelling gewerkt, iemand zelfs anderhalve maand!" Arme jury! dachten wij. Vier Bad gasten hadden zich bereid verklaard, dat baantje op zich te nemen. Toen zij de optocht voorbij zagen schrijden, zul len zij wel gedacht hebben: Wat zijn we eigenlijk begonnen, hoe komen wij er uit?!" Hoe de uitslag zou zijn, was dan ook voorshands voor iedereen een diep ge heim. Als wij jury-lid geweest waren, zouden wij er voor het grotendeel maar een loterij van gemaakt hebben. Er waren immers zoveel voorstellingen, die voor 'n bekroning in aanmerking kwa men! Wij bewonderden de smaak en. het geduld van de bouwers. Men heeft veel, zeer veel voor zijn feest over' Groot was de drukte toen de stoet zich in beweging zette. De traditie getrouw werd de optocht, die door het gehele dorp ging, geopend door het Fanfare corps, dat weer beide dagen van vroeg tot laat in touw was! „De een is nog mooier dan de ander!" hoorden wij keer op keer in verrukking opmerken. En ineens vingen wij van terzijde op „Het is toch wel makkelijk als je ze niet hebt!" Wie dit zei?? Een verstokte vrij gezel, die ondanks zijn stelling toch geen detail van het vertoonde wilde missen! Intussen staoten de ouders, die ze dan toch wèl hadden, met gerecht vaardigde trots naast hun bouwsels voort. En telkens hoorde je weer de lof en trots: „D'r benne 'n boel mooie bij!" Zo begon dan het feest met de Alle gorische optocht, waarvan wij hierbij drie foto's plaatsen. Van boven naar beneden: het muziekcorps o.l.v. de heer U. Bouwsma, gefotografeerd op „Diek", daaronder de eerste prijswinnares: Rita Wilner met „Texel" en* daaronder nr. 2 „Waar Den Hoorn van leeft", een stuk van de familie Goënga c.s., met acht kinderen als figuranten in de dop. Daarna werd het feest naar de Heren straat verplaatst, waar ons een wed strijd hardrijden op fietsen met zijspan wachtte. Het bleek een hele kunst om je roer recht te houden en keer op keer schoot er een deelneemster pardoes op het publiek af. Een groot vermaak ook voor de dikke rijen toeschouwers. Daarna werden er kinderspelen ge houden. Het middagfeest zette in met tóbben- steken voor heren, wat weer de nodige hilariteit opleverde. De kroon op het werk der commissie, getooid met oran je-witte rosetten, was echter het tobben steken voor dames, die evenals de heren bijna allemaal in blauwe overalls ge stoken waren, weer anderen hadden 'n uit de mode geraakte jurk om de slan ke taille. Het bleek een hele toer om de douche te ontwijken en.... aan water was geen gebrek: de brandspuit werd onmiddellijk weer ingeschakeld als de enorme watertank de bodem liet zien. Een woord van lof vooral voor Willem Duinker, die als tractorbestuurder de wagen met slachtoffers behendig onder de tobbe doordreef en wel bijzonder grote stuuurmanskunst demonstreerde bij het keren. Hier zat echt gang in! 's Avonds de strijd om de vrouw bo ven de 40 en strijd om de man, zonder welk feest een programma niet goed denkbaar is! Besloten werd met bal in „Het Loods manswelvaren". Hier volgen de uitslagen van de eerste Feestdag. Uitslag Allegorische optocht: 1. Texel, Rita Wilner; 2. Den Hoorn des overvloeds, 8 kinderen; 3. Voorboden herfst, Enno en Dikkie Drijver; 4. Knol lenland, Kees Duinker, Anneke en Arie Kikkert; 5. Weerhuisje, Souw en Japie Duinker; 6. 't Dorenvissie, 5 kinderen. Hinderniswedstrijd op fietsen met zij span voor dames van 16 tot en met 30 jr 1. Annie Veeger; 2. Fiena Slegh; 3. Door Witte. Tobbemsteken voor heren van 16 jaar en ouder (34 deelnemers): 1 Biem Lap; 2 Dick Drijver; 3 Cor Smit Tobbensteken voor dames van 16 jaar en ouder (54 deelnemers): 1. Zuster Vredeburg; 2. Annie v.d. Geest 3. Mevr. C. Lap, Hoornder Nieuwland. Meisjes 6-7 jaar blokjesrapen: 1. Tineke Lap; 2. Anneke Kikkert; 3. Simona Lap Jongens voetbalrollen: 1. Kees Duinker; 2. Aat Witte; 3. Jan Bruin. Meisjes 8-9 jaar wasophangen: 1. Mar- RAADSVERGADERING Vergadering van de Raad der ge meente Texel op Vrijdag 17 September 1954 des namiddags 2.30 uur ten Raad- huize. Texel, 7 September 1954. De Burgemeester van Texel, C DE KONING Agenda: 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken en mededelingen. 3. Vaststelling van een plan van uit breiding in onderdelen voor Zuid-Eier- land, alsmede van de bebouwingsvoor schriften, waarin de bestemming in ge noemd plan van uitbreiding in onder delen bepaald, nader wordt omschreven. 4. Aankoop van gronden, te De Koog van de Nederlands-Hervormde Gemeente en van de Diaconie der Nederlands- Hervormde Gemeente aldaar. 5. Aankoop van grond te De Koog van de heer R J. Daalder, aldaar. 6. Aankoop van grond te Den Burg van de heer C Lexmond, aldaar. 7. Aankoop van grond te De Cocksdorp van de heer H Daalder, aldaar, alsmede ruiling van gronden met de Nederlands- Hervormde Gemeente en de polder Eijerland. 8. Ruiling van grond te Den Burg met Mej. A. I. Keijser, aldaar. 9. Wijziging van het raadsbesluit van 20 September 1948, no. VII, inzake aan koop van grond te Den Hoorn 10. Aankoop van het pand Molenstraat 39 te Den Burg van „De Armenkamers aan de Waalderstraat". 11. Hernieuwde vaststelling van de 4de wijziging van de bouwverordening. 12. Hernieuwde vaststelling van de ver ordening op de heffing van een riool- geld. 13. Vaststelling van de 37e suppletoire begroting voor 1953. 14. Vaststelling van de 14e en 15e sup pletoire begrotingen voor 1954. 15. Voorlopige vaststelling van de ge meenterekening over 1952. 16. Behandeling van belasting-reclames. 17. Aangaan van een geldlening van f 450.000,met de N.V. Bank voor Ne derlandse Gemeenten te 's-Gravenhage. 18. Beoordeling van de aanvragen van het bestuur van de school met de Bijbel te Oosterend om op grond van artikel 72 der Lager Onderwijswet 1920 gelden beschikbaar te stellen voor: a. het bouwen van een vierde leslokaal; b. de aanschaffing van de inventaris daarvoor; c. het bouwen van een bestuur- en on- derzoekkamer, al of niet in combina tie met een schaftlokaal; d. het bouwen van verdere dienstruim ten, als toiletten en garderobe; e. het aanbrengen van een watervoor ziening, van verlichting en van cen trale verwarming; f. het aanbrengen, van verduisterings gordijnen in een der lokalen. 19. Verbetering van de Laagwaalderweg 20. Benoeming van leden van de ad viescommissie als bedoeld in artikel 8, le lid, der woonruimtewet 1947. Aanbevolen worden, wegens periodieke aftreding, de heren: 1. Alb. Dros Bzn; 2. C. H. Roeper; 1. B. Oostra; 2. C. P. Karsman; 1. Joh. Daal der; 2. S. v.d. Vis; 1. J. Buisman; 2 C. Merkx. Aanbevolen worden wegens bedanken van de heer C. W. van Ingen Schenau, de heren: 1. M. W. Koorn Jzn; 2. J. J. Vonk. 21. Deelname aan de gemeenschappelij ke regeling tot exploitatie van het Cen traal Ziekenhuis te Alkmaar. Tocb al aan Uw stoel gekluisterd door slopende Rheumatiek Daar brengt Kruschen redding en uit komst Wonderlijk, die weldadige wer king van de kleine dagelijkse dosis. Kruschen's zes minerale zouten stimu leren, de bloedzuiverende organen tot krachtiger werking en nemen zo de oorzaken weg van Uw kwellende pijn. Neem dan toch Kruschen. Tot heil van Uw gezondheid en de zuiverheid van Uw bloed. BURGEMEESTER HOUDT GEEN SPREEKUUR Burgemeester De Konin" houdt Za terdagmorgen 11 September (heden) geen spreekuur. griet Beumkes; 2. Marijke Lap; 3. Nelly Butterman. Jongens 8-9 jaar hardlopen' met hinder nis: 1 Sieb Keijser; 2. Eddy Drijver; 3. Heinie Bakker. Meisjes 10-11 jaar zaklopen: 1. Ria Lap; 2. Thea du Porto; 3. Geertje de Visser. Jongens 10-11 jaar hinderniswedstrijd door autoband: 1. Wim Smit; 2. Gerrit Duinker; 3. Aad Visser. Meisjes 12-13 jaar, hardlopen met hin dernis: 1. Riet Smit; 2. Ria Bakker; 3. Alie Lap. Strijd om de vrouw boven de 40 jaar: 1. Piet Drijver; 2. S. Lap, Hoornder Nieuwland; 3. S. Lap Bzn. Strijd om de man 14 jaar en ouder: 1. Annie Bakker, Amalia; 2. Nelly Drij ver; 3. Mevr. A. Bakker-Bakker, Alexander Hoeve. (Zie voor de tweede feestdag pagina 2) Bovenstaande foto geeft een goed beeld van de drukte op de Groeneplaats tijdens de Fok veedag GEDENKSTEEN RUILVERKAVELINGSBOERDERIJ Naar wij vernemen zal door de Direc teur van de Cultuurtechnische Dienst, de heer Ir, S. Herweijer, op Dinsdag 14 September a s. 's middags half drie een gedenksteen worden geplaatst in de nieuw te bouwen eerste Ruilverkave lingsboerderij op Texel. Dit betreft de boerderij van de heer N. Roeper Johzn, nabij Oost. VOLKSDANSGROEP „TEXEL" Dinsdagavond a.s. zullen wij (bij goed weer) met de groep uit Eierland een dansavond houden in Zuid-Eierland. Alle leden worden verwacht. We ver trekken om 7.15 uur vanaf Stenenplaats KEURINGSWEDSTRIJD Leden van de Vereniging van Oud- Leerlingen der Landbouwschool hebben Maandag deelgenomen aan een keu ringswedstrijd ter gelegenheid van de Fokveedag te Den Burg. De uitslag was: Leerlingen' Landbouwschool (8 deeln.): 1. A. Brans, Oost, 33 strafpunten; 2. M. de Waard, Witte Hoek 38 strafpunten. Gemiddeld 41.625 strafpunten. Adspirant emigranten (9 deelnemers): 1. J. Prins, Beverwijk, 40 strafpunten; 2. G C. de Leede, Schiedam, 46 straf punten; Gemiddeld 49,33 strafpunten. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN Niet krabben. Do helder vloei bare D.D.D. kalmeert de jeuk In enkele seconden, doodt de ziektekiemen, zuivert en ge neest tot diep ln de huldporIËn. VLOEISTOF BALSEM ZEEP ZONDAGSDIENST DEN BURG DOKTER VAN LOON BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 3 tot en met 9 September 1954 Geboren: Lourens, zv Lourens Witte en Catharina M. A. Hoogenbosch; Ma ria Gijsberta Margaretha, dv Willem G. Commandeur en Gijsberta C. den Blan ken, Cornelia Maria, dv Reijer N. Smit en Antje Hin, Johanna Maria, dv Fran- ciscus Barhorst en Veronica R. Halsema Ondertrouwd: Jan G. Hofman en Grietje van der Vis. Getrouwd: Gerard Rijk en Jannetje Oele. Overleden: Marinus Zutphen» oud 76 jaar. Gevonden voorwerpen Meisjesvest, étui met foto's, witte handschoen, étui met vulpennen. INGEKOMEN PERSONEN Anna Catharina Bonne, van Onstwedde Musselkanaal, Marktkade 85 naar K 45. Geertje Stoffer, van Alkmaar, Omval 106 naar K 99c; Reinoud W. Koolhaas, van Katwoude, Hoogendijk 10 naar Den Burg, Ada van Hollandstraat 2 met ge zin. VERTROKKEN PERSONEN Maria M. Witte, van K 94 naar Bergen NH, Loudelsweg 20; Johanna M. Com- mnadeur, van B 189 naar Bergen NH, Loudelsweg 20; Enno K. Bolt, van Pe perstraat 69 naar Zeist, Utrechtseweg 84; Everdina J. de Waal, van Warmoes straat 38 naar Utrecht, Mariahoek 13; Treijntje C. van der Vlis, van Schilder end 40 naar Amsterdam, Gabriël Met- sustraat 8; Hilligje Witpeerd, van Kerk- straat4 naar Avereest, Dedemsvaart, Hoofdvaart 53; Sijbertha E. M. van der Meer, van Kogerstraat 38 naar Bols- ward, Nieuwmarkt 31a; Anna C. C. Bakker van H 8 naar Den Helder, Pol derweg 65; Geertje A. Ellen, van Peper straat 85 naar Amsterdam, Overtoom 283; Frans Duffels, van Beatrixlaan 32, naar Amsterdam, 6e Vogelstraat 1 hs; Jannetje Schraag, van Kogerstraat 60, naar Utrecht, Dr. L. Vuchslaan 13; Jan na L. Smit, van K 99c, naar Hellendoorn A 10; Aaltje Edelenbos, van K 99c, naar Hellendoorn A 10. NIEUWE TELEFOONAANSLUITNGEN Den Burg: Nr. 378, H. Smit, Landbou wer-Veehouder, De Westen H 104; Nr. 377, G. Snoey, Hoofd oJ. school, Dorps straat 32, De Waal, Nr. 381, Fa. Ver stegen: en Boeyen, Loodgietersbedrijf, Beatrixlaan 30; Nr. 376, S. C. Witte, Landb.-Veehouder, Driehuizen B 124; Nr. 384, W. H. Zijm, Veehouder, Drie huizen B 123. Den Hoorn: Nr. 53, Gebrs. C. en J Dog ger, vissersbedrijf, P.H. Polder H 40 A, post Oudeschild. NAAR LIMBURG EN LUXEMBURG Met twee touringcars van TESO zul len de Oudleerlingen van de Landbouw school van 14 tot en met 17 September een excursie maken naar Zuid-Limburg en Luxemburg. Er zal worden over nacht bij Oud-leerlingen van de Land bouwschool te Gulpen Deze hopen het volgend jaar een tegenbezoek te bren gen net als 6 jaar geleden. Alle plaatsen van de touringcars zijn bezet. CONCERT IN DE HERVORMDE KERK TE DEN BURG Zo zal het Nationaal Muziekcorps van het Leger des Heils dan morgenmiddag, aanvang drie uur, een concert geven in de Hervormde Kerk te Den Burg. Dit succesvolle 29 man sterke corps heeft recht op een volle kerk en ongetwijfeld zal niet één muziekliefhebber willen ontbreken! Hier volgt het programma: 1. Priestermars, Mendelssohn, arr.. F. G. Hawkes 2. Jubilate A. W. Gullidge Cornet-colo, solist: muz. IJ. de Jong 3. Waar de plicht roept A. H. Jakeway toondicht. 4. Good bye Pharaoh, mannenkoor 5 Welk een Vriend in onze Jezus meditatie G. Blomberg 6. Juweeltjes van Tschaikowsky selectie arr. B. Coles 7. Vlied nu tot Jezus, mannenkoor 8. Lof zij de Heer, arr. C. Skinner transcriptie BOUWVERGUNNINGEN De heer P. C. Roeper, Kogerstraat 17, verbouw veestal 3e Dwarsweg, Eierland De heer J. C. Timmer, Hogerstraat 5, verbouw pand Hogerstraat 2 tot bakke rij; de heer C. J. Vinke, Weststraat 18, Den Burg, vernieuwing bijkeuken; de heer C. J. Bakker, W 28, bouw gararge. ONZE VOLKSGEZONDHEID Er wordt vaak beweerd, dat het met de bestrijding van de tuberculose gerust wel wat kalmer aan kan, omdat deze ziekte als overwonnen kan worden be schouwd. Wel is waar heeft voor het eerst in de geschiedenis de sterfte aan tuberculose in ons land het laagtepunt van 9,3 per 100.000 inwoners bereikt, maar het blijft nodig dat de krachten ter bestrijding niet verslappen, want al mogen de cij fers gunstig zijn, het totaal aantal nieu we (en oude) lijders aan tuberculose dat toch nog 'n ernstige waarschuwing dat deze volksziekte nog lang niet overwon nen is. Van 13-18 September zullen „Draagt Elkanders Lasten" en het „Zuid-Ned. Sanatorium" een dringend beroep op U doen hen bij de bestrijding van de tu berculose te helpenf door een flinke bij drage. Door Uw bijdrage helpt U echter niet alleen de tuberculose bestrijden, maar stelt U bovengenoemde fondsen boven dien in staat de volksgezondheid te be vorderen door rustbehoevenide patiënten op medisch advies te doen opnemen in een rusthuis en de bleekneusjes via on ze Stichting „Kinderuitzending" op ad vies van de huis- of schoolarts uit te zenden naar een gezondheidskolonie.

Texelsche Courant | 1954 | | pagina 1