De Hoornder feestcommissie had eer van haar werk Oudste ingezetene van Den Hoorn vandaag 90 jaar School met de Bijbel dient te worden vergroot Show van het puikje van Texels Rundveestapel Doe méér met minder geld bij N.V. Goederenhandel Ph. Vlessing De Grote Speurder Altijd met de kap; hierboven een foto, geplaatst ter gelegenheid van haar 55-jarig huwelijksfeest. 'j Mevr. de wed. A. Kiljan-Gielis, Diek, Den Hoorn, viert vandaag haar 90ste verjaardag. Zij is de oudste ingezetene van het dorp. Het zal dus een extra- gezellige gastdag worden: iedere ver jaardag is sinds haar huwelijk met een gastdag gevierd en de krasse jubila- resse wil nog steeds niet afwijken van de traditie! Natuurlijk zal ook het mu ziekcorps vanavond in touw komen! Mevr. Kiljan is nog zeer kras. Allerlei huishoudelijke werkzaamheden worden door haar nog dagelijks en accuraat verricht. Op 6 Mei 1940 vierde het echt paar J. Kiljan-Gielis zijn 55-jarige echtvereniging, enkele jaren daarna kwam de heer Kiljan te overlijden. De thans 90-jarige mevrouw Kiljan is te Den Hoorn geboren en heeft daar altijd gewoond. Wij wensen haar een prettige verjaardag en nog menig jaar in goede gezondheid. JEUGDTONEELGROEP Toneelgroep „Het Masker" nodigt jongens en meisjes met toneelambitie uit toe te treden tot de op te richten Jeugd toneelgroep. (Zie de adv.). EEN ONVERGETELIJKE DAG De bewoners van het Rusthuis heb ben een heerlijke tocht gehad en deze rondrit zal dan ook nog wel menig maal opgehaald worden! De heer Zeeman heeft na afloop aller dank in bloemrijke taal vertolkt. Speciaal tot de bekwame, kalmrijdende chauffeur, de heer J. Koegelberg. De heer J. Boogaard wierp zich als gids op - nu zónder de kaart van Texel! - De kas sloot bijna: er was een tientje tekort, maar dit werd met een door iemand spontaan aangezuiverd In Pension „Lyda'' te De Kogo werd gratis thee geserveerd. Ook was men vol lof over de hulp vaardigheid betoond door Zuster De Jong. Een zeer groot aantal winkeliers heeft voor de nodige versnaperingen en hartigheidjes gezorgd, zodat het de deelnemers aan niets heeft ontbroken! AUTOTOCHT OUDEN VAN DAGEN 19 September autotocht voor Ouden van Dagen van Den Burg. De deelne mers worden van huis afgehaald. De in tekening op de lijsten verloopt prima en er komen steeds weer nieuwe aan biedingen van de zijde der autobezit ters. Wie nog mee willen gelieven zich aan te melden Schoonoordweg 41, Den Burg In „Bosch en Duin" zal thee wor den gedronken, aangeboden door de familie Vroom. Zwaluwen nieuws. Wij zijn Zondag j.l. te Abbekerk te gen ALC gestart. Na tweemaal de lei ding te hebben gehad, eindigde de wed strijd in een gelijk spel: 22. Geen slecht resultaat, daar wij met 3 inval lers speelden. Morgenmiddag, aanvang half drie: ZDH-Twisk. De adsp. dienen zich omgaand te melden, anders kunnen zij niet meedoen S.V. Texel. TEXEL 1 BEGINT DE COMPETITIE! Zo begint dan Zondag weer een nieuwe competitie. Het le zal tegen Schagen hard moeten werken voor een dragelijk resultaat. We beginnen helaas alweer met één of twee invallers. Het 2e tegen Hollandia T 2 krijgt het ook niet gemakkelijk. De E.C. heeft naast enkele jongeren, een aantal oude krach ten opgesteld en we zulleri maar hopen, dat 't beter gaat dan vorig seizoen. De jongens van het 3e zullen nog even moeten wachten, voordat ze aan de beurt komen. Het A.-elftal gaat naar Watervogels A en heeft een behoorlijke kans om te winnen, de tegenpartij even wel niet onderschatten, jongens! B speelt uit tegen Oosterend A en dat zal wel niet meevallen daar op de hoogte. C speelt thuis tegen Tex Boys A en alleen een flinke dosis vechtlust zal in staat blijken om de nederlaag niet al te groot te doen zijn. Als alle spelers werken voor wat ze waard zijn, dan kunnen we de nieuwe competitie met een gerust hart tegemoet gaan en is de tegenfpartij beter, we leggen er ons sportief bij neer. Waarschijnlijk speelt het le handbal elftal nog na het le. De opstelling zal nog nader bekend gemaakt worden in het kastje. DIENSTREGELING N.V- TESO Op werkdagen: Van Texel: 5.30 *7.45 10.25 12.55 15.30 18.05 Van Den Helder: 6.30 9.20 11.40 14.10 16.45 19.30 Op Zondagen en algemeen erkende Christelijke feestdagen Van Texel: 7.55 10.25 16.00 18.25 Van Den Heder: 9.20 11.30 17.20 19.30 „Maar hij kan helemaal niet roken! Hij rookt nóóit!" Aldus mevr. A. Lap- Terpstra, die zojuist half van adem de finish heeft bereikt als deelneemster aan de „Pijprookwedstrijd" te Den Hoorn, wat een der hoogtepunten van de tweede feestdag werd. De opgave was: Pijpstoppen door de dame, pijp aansteken door de heer en dan terug hollen naar de finish. Het aantal deel nemers viel weer niet te tellen: ieder een doet mee en toen men zich kon opgeven draalde de heer S. Lap Bzn dan ook geen moment! Hij vergat in tussen, dat hij nóóit rookt. Zo gaat dat op zo'n feestdag: iedereen springt dan wel eens uit „de band''. De bejaarde opa Biem Lap deed ook al vol vuur mee en het is feitelijk nog goed afge lopen: er had wel eens een vonk uit de pijp in zijn baard kunnen belanden.... Wij hebben weer veel plezier be leefd om het enthousiasme bij de volks feesten te Den Hoorn. Neem b.v. dat zoeken naar die vijf spijkers in een enorme hoop stro, die zo maar door de heer D. Beumkes midden in de deftige Herenstraat uitgestrooid werd. De da mes zochten wel zeer knap: in enkele seconden waren de prijshoudende spij kers boven het stro. Maar dat spel ein digde op die manier veel te vlug, von den 'ze en.toen gingen de dames, moeders en grootmoeders, elkaar met armen vol stro te lijf, zo intens, dat sommige dames bedolven werden! Ja, pret en jolijt maken kunnen ze daar wèl! De tweede dag begon weer met een rondgang door het dorp, waarna de wedstrijd in ringsteken te paard werd ingezet. De heer Thijs Witte had het mooiste costuum en daarvoor verwierf hij een extra prijs. Dit ringsteken bleek ook een attractie te zijn, al had het aan tal deelnemende ruiters hier stellig niet het maximum bereikt! De verdere fees telijkheden waren: fietsen op een rij wiel met zijspan voor heren boven de 30 jaar. De „oudjes'' deden het ook nog best. Je moet trouwens al erg oud zijn, wil je tot de oude garde gerekend wor den, in Den Hoorn: „Wij behoren nog niet tot de ouden van dagen!" zei ons een 65-jarige Hoornder vrouw, toen wij vroegen of ze ook mee moest met de autotocht. „Dan moet je zeventig we zen!" Wellicht blijven de Hoornders langer jong door hun festiviteiten, waarbij alle zorgen ver weggeslingerd worden?! Van slingeren gesproken: bij dat blaasvechten voor jongens werden de instrumenten behoorlijk rondgeslin gerd en er werd zodoende menig rake klap uitgedeeld, waarop het slachtoffer subiet van zijn troon stortte. Na de hinderniswedstrijd werd de jeugd, ook degene, die geen overwinning had be haald, met een prijs verrast! Het namiddagfeest werd geopend met het traditionele ringsteken met paard en wagen, waaraan met 15 versierde wagens werd deelgenomen. Bij de eer ste twee ronden wisten slechts drie pa ren de ring tweemaal te raken, zodat er meteen al om prijzen werd gereden! Er waren keurig versierde karretjes bij. De heer Le Noble had zelfs zijn kleine ponnie van stal gehaald en voor een grappig klein wagentje gespannen. Vol gende keer zelf ook in feestornaat, heer Le Nobel! Nadat de meisjes van 14-16 jaar hun vaardigheid hadden getoond bij een hinderniswedstrijd werd de Ronde van Den Hoorn gelopen. De deelnemers moesten driemaal rond, d.w.z. vanaf Loodmanswelvaren bij de garage van Goenga de Achterweg op om via de Hogewerf weer aan het uitgangspunt te verschijnen. Dat gaf de nodige spanning Siemon de Jager was favoriet, maar Dick Drijver wist hem toch nog tot aller verwondering, te passeren. „De afstand was veuls te kort!" zei Siemon, die niet af te beulen is. De dames tot 20 jaar gingen hierna van start. Zij moesten één ronde af leggen. Ook zij deden hun uiterste best om records te breken, maar de klap op de vuurpijl gaven wel de „oudere da mes", die echter niet allemaal de finish konden halen. 's Avonds werd de strijd om de man en de vrouw gehouden, terwijl de dans- lustigen reeds om acht uur in „Loods manswelvaren" hun hart konden op halen bij de pittige muziek van Benny en zijn staf. De stemming was tip-top! Zo vierden de Hoornders hun volks feest, dat zich door een bijzonder in tieme, hartelijke sfeer kenmerkte, iets wat men in grote plaatsen helaas mist. De organisatoren, die vooral twee ((of meer!!) drukke dagen achter de rug hebben, kunnen met voldoening op hun werk terugzien. Ook de dames van de Handbalafdeling van „De Zwaluw": door hun activiteit toch konden niet minder dan 4000 oliebollen aan de man worden gebracht. De prijswinnaars: Ringsteken te paard: 1. J. Duinker; 2. J Dijker; 3. Thijs Bakker. Fietsen met zijspan: 1. G. de Wit; 2. A. Smit; 3. T. Jonker. Blaasvechten: 1. Simon Timm%r; 2. Arend Heerschap; 3 Ferry Schilling. Hindemiswedstrijd jongens 14-16 jaar: 1. Dick Lap, Hoornder Nieuwland, 2. Piet van Rossum; 3. Frans Bakker. „Karretjesrijden": 1. Mevr. Prins; 2. Mevr. Lap, Hoornder Nieuwland; 3. An nie Bakker, De Westen. Het mooist geheel: 1. Tirolers, H. Tjep- kema; 2. Tropen, C. P. Drijver; 3. Til bury, W. Kikkert. Hinderniswedstrijd meisjes 14-16 jaar: 1. Riet van Leeuwen, 2. Annie Dogger; 3. Bep Dijker. De Ronde van Den Hoorn: le premie Cor Smit, 2de premie Dick Drijver. Prijswinnaars: 1. Dick Drijver; 2. Simon de Jager; 3. Dick Smit. De Ronde voor dames tot 20 jaar: 1. Fien Slegh; 2. Nel Kikkert M. J. d.; 3. Annie Bakker W. T.d Ronde hardlopen dames, boven 20 jaar: 1 Mevr. G. Kok-Slegh; 2. Truus Bakker Amalia; 3. Mevr. N. Duinker-Drijver. Naald in de hooiberg zoeken, boven de 30 jaar: 1. Zuster Lap-Duinker; 2. Mevr. Keijser-Slot; 3. Truus Bakker, Atlas. Hinderniswedstrijd voor paren: 1. echt paar G. Wilner; 2. I. Kok-Zuster Vre- deburg; 3. IJ. Kikkert-Willy Duinker. Strijd om de man, boven 40 jaar: 1. Mevr. Kok-van Lenten, 2 Mevr. Jon- ker-Weldering; 3. Mevr. Lap-Schrier. Strijd om de vrouw, 14 jaar en ouder: 1. Piet de Wit; 2. Leo Garritsen; 3. Frans Bakker. B. en W. gaan accoord met het ver zoek van het Bestuur van de School met de Bijbel te Oosterend tot de bouw van een vierde leslokaal en zij stellen de raad dan ook voor de gevraagde mede werking te verlenen. De kosten, voor het geheel worden globaal geraamd op f 50.000,—. De uitbreiding is gewenst wegens toeneming van het aantal leerlingen boven het wettelijke, voor een vierde verplichte onderwijzer, vereiste mini mum ad 121. In 1950 telde de school 98 leerlingen, in 1953 136 en dit jaar ver moedelijk gem. 141. Momenteel moet ook les worden gegeven in een op zol der ingericht noodlokaal. Wat tenslotte de wens t.a.v. een schaftlokaal betreft, menen B. en W. „dat in de behoefte aan een schaftlo kaal voor 36 overblijvende leerlingen zonder bezwaar kan worden voorzien door het als zodanig in gebruik nemen van het op de schoolzolder reeds inge richte noodlokaal. PROTESTANTSE KERKDIENSTEN HERVORMDE GEMEENTE Den Burg 10 uur Ds v. Reijendam 12 uur Zondagsschool. Den Hoorn 10 uur Ds J. Veen, Marinepredikant Extra collecte restauratiefonds Oosterend 10 uur Ds Klijnsma Oudeschild 9.30 uur Ds Soesan De Koog 9.30 uur ds H. F. Kat, vlootpredikant (Den Helder) Collecte voor het P.I.T. De Waal 11 uur ds H. F. Kat, vlootpredikant (Den Helder) Collecte voor het P.I.T. De Cocksdorp 7,30 uur Ds Soesan Bediening H. Avondmaal GEREF. KERK Den Burg 10 uur Ds E. Brunsting van Baarn. Voorber. H. Avondmaal 3 uur Ds E. Brunsting Oosterend 10 en 3 uur Ds Hamming Bediening H. Avondmaal GEREF. KERK (onderh art. 31. K.O.) Hoekstraat 38 10 en 7.30 uur Student J H. Alberts van Langbroek DOOPSGEZ. GEMEENTE Den Burg 10 uur Ds J- J- J- van Skiijs. De Waal 1115 uur Ds J. J. J. van Sluijs Donderdag 16 September Zusterkring Door de Rundvee Fokvereniging Texel en de Coöp. Vereniging voor K.I. Texel zal op Dinsdag 21 September a.s. een fokveedag worden gehouden. Het be sluit daartoe werd reeds in het begin van de zomer genomen. De laatste fokveedag werd gehouden op 19 September 1950 en "reeds toen was in beginsel besloten dit om de drie of vier jaar te herhalen. Thans is het bij na zover en de laatste maatregelen worden getroffen om de fokveedag zo goed mogelijk te doen slagen^ Gezien de belangstelling en de mede werking bij de voorbereidende werk zaamheden van de zijde der boeren en vele andere belangstellenden belooft de 21e September voor de organiseren de verenigingen een goede dag te wor den. Ruim 250 dieren zullen worden inge zonden, terwijl door 8 zeer deskundigen van elders zal worden uitgemaakt wel ke dieren in hun rubriek tot de beste behoren. Voor iedere rubriek is voor het beste dier een medaille uitgeloofd. Deze zijn beschikbaar gesteld door de verschil lende afdelingen der standsorganisaties handelaren, coöperaties en particulie ren. Ook door het gemeentebestuur zijn twee medailles beschikbaar gesteld, terwijl tenslotte voor de kampioenskoe een wisselbeker is uitgeloofd. Deze is in 1950 in handen gekomen van de heer C. de Wit. De Fokveedag zal worden gehouden op het terrein naast „Irene". Bij gunstig weer zal het aantal be langstellenden ongetwijfeld weer groot zijn. Immers, hier wordt de gelegenheid geboden; om het puikje van onze Texel se rundveestapel, op zijn gunstigst voorgebracht, te bezichtigen! Wij wensen de organiserende vereni gingen dan ook gaarne een groot succes toe. rke gezellig rrrie r»Jgba_ ketting Lakens en slopen, waar U jarenlang plezier van zult hebben. Een mooie, sterke kwaliteit graslinnen, vervaardigd van prima lang6tapelige Amer kaanse katoen. Als zeer bijzondere attrac tie op KETTINGBON 2 van Uw Inconé KETTING-ACTIE bewijs tegen de verrassend lage prijzen: LAKENS 150/230 180/230 Alleen verkrijgbaar op bon 2 van Uw Inconé KETTING-ACTIE bewijs*. Bent U al in het bezit van ons Kettingboekje Dit heeft grote waarde voor U I u FEUILLETON Of te wel „De wonderlijke beleve nissen van Pieter Bakker. 5. Dat was zijn ideaal: het kwaad ont maskeren en de gerechtigheid dienen, misdadigers overleveren aan de sterke arm, en schone dames, bedreigd door geweld of chantage, als 'n held in blin kende wapenrusting te hulp komen. Pieter was ongeneeslijk romantisch en het feit dat hij die dorst naar romantiek gedurende de zes en dertig jaren van zijn vrijgezellenleven gestadig had moe ten begraven, veranderde daaraan niets. Nu was hij een vrij man, een man in bonis. Hij kon met zijn geld doen wat hij wou. De wereld stond voor hem open. Dikmans had het hem allemaal zelf verteld. Dikmans. goed beschouwd had die vent hem toch die twintig jaar honds behandeld, en nu was hij opeens zo vriendelijk. Het was me 'n salto ge weest, die zijn ex-patroon deze dag ge maakt had.... Pieter kreeg een onge makkelijk gevoel. Hij stond op uit zijn stoel en daalde voorzichtig de trap af, klopte deemoedig aan de kamerdeur van zijn hospita en vroeg bescheiden: Als het niet te veel moeite is, juffrouw Mannekus, zou ik dan nog zo'n kopje koffie van u kunnen krijgen? De weduwe Mannekus knikte begrij pend en voldaan. Ze wist 't wel. Haar meneer had een opknappertje nodig, al was het voor het eerst in de vijftien jaar dat hij nu bij haar woonde. „Gaat U maar weer naar boven, meneer", zei ze goedhartig, „ik zal het u wel even komen brengen". Ze hoopte meteen uit Pieters mond iets te horen van de om standigheden die hem tot zulk een uit spatting hadden geleid. „Menneer heeft zeker salarisverhoging gehad" viste ze lachend, toen ze hein vijf minuten later 't hete vocht overreikte. „Nou, dat niet precies, juffrouw, maar in ieder geval heb ik geen reden tot mopperen". Verder ging Pieter niet. De weduwe zou met een beetje volharding alles er uit hebben kunnen krijgen, want Pieter was niet bestand tegen een belegering door een nieuwsgierige vrouw, maar hij wilde nu denken, voortspinnen aan zijn gedachten, die ruik een verrassende wending namen. Juffrouw Mannekus merkte wel dat haar pensiongast niet in een mededeel zame bui was. Ze stelde de aanval tot een later tijdstip uit en verdween met een wat zuur „Welterusten, meneer!" daarmee aanduidend dat verdere koffie- leveranties niet zouden geschieden. Maar Pieter voelde hoe zijn brein op klaarde en begon de dingen duidelijker te zien. Dikmans had hem iets aangepraat waar hij eigenlijk geen zin in had. En hij had het zich laten aanpraten onder een borrel en een goed maal; als de eerste de beste sufferd. Hij, Pieter Bak ker, groot zakenman, bijna millionair, een privé-kantoor, een secretaresse, een auto, jawel. Wat moest hij er allemaal mee beginnen? Hij was geen zakenman, hij had geen verstand van geld, dat had je nu maar weer gezien. Zo maar of het niets was had hij Dikmans een cheque van vijftig mille uitgeschreven, en als 't een beetje wou had die hem al verzil verd ook Er was nog tijd genoeg ge weest. Misschien had hij daarom wel zo'n haast om weg te komen! Wat had Dikmans gezegd? Nooit kopen voor je gezien hebt. En wat had hij gedaan, hij, de ezel, Pieter Bakker, de grenzeloze slome duikelaar? Hij had daar even die Dikmans vijftig duizend gulden, welgeteld, gegeven in de ballen van zijn hand. Waarvoor? Voor een im portzaak. Wat voor een zaak? Waar? Hij wist er niets van, was niet verder geweest dan „Du Commerce", was gewoon afgegaan op al die mooie praatjes van Dikmans. En hij, die twin tig jaar voor die bloedzuiger gewerkt had, kon toch wel 't beste weten hoe ver Dikmans te vertrouwen was. Wat had hem, Pieter Bakker, bezield om juist die man vijftigduizend gulden ter hand te stellen, zonder enige zekerheid? Hij had het net zo goed, ja nog beter, aan de tuberculose-bestrijding kunnen geven, dan had hij er nog meer plezier van gehad. En zelfs wanneer Dikmans nu eens een enkele keer te goeder trouw was geweest, wat dan? Hij had zich laten bepraten om een zaak te kopen waar hij geen zin in had. Nee, hij voelde er opeens helemaal niets voor weer op een kantoor te gaan zitten brieven te tekenen, rekeningen te con troleren en zich te verdiepen in balan sen en winst- en verliesrekeningen. Hij voelde er letterlijk niets voor.... Hij wilde nu eens gaan doen waar hij zelf zin in had. Hoe, dat wist hij nog niet precies, maar hij zou zich gaan wijden aan zijn liefhebberij: de bestrij ding van de misdaad. De naam Pieter Bakker zou, nog wel niet meteen, maar zo langzamerhand in de pers opduiken. Politiemannen zouden schimpen, zoals ze in de romans altijd deden op de ama teurs, maar hij zou ze de buit voor de neus weg vangen. Wordt vervolgd. FIETSPAD WORDT VERBETERD De Dienst Gemeentewerken is momen teel bezig met de verbetering van het fietspad tussen Den Hoorn en De Den nen. Dit pad, oorspronkelijk één meter breed, zal op anderhalve meter worden gebracht.

Texelsche Courant | 1954 | | pagina 2