V °p Temito met 34 stands In October weer een Middenstandstentoonstelling reis e Fa Te DE OUDSTE HOORNDERS OP STAP Zo zoetjes aan komen uit alle richtin gen berichten over uitstapjes voor Ou den van Dagen. Zaterdagmiddag is deze hoogtijdag voor de oudste bewoners van Den Hoorn, die op een rondrit over Texel de bloemetjes nog eens ouwer- wets buiten zullen zetten. De deelne mers moeten 70 jaar of ouder zijn. Den Hoorn telt niet minder dan 41 ingeze tenen, wier leeftijd tussen de 70 en 80 jaar ligt, 10 dorpsgenoten zagen reeds 80 tot 90 jaar geleden het levenslicht! Ook hier zullen alle deelnemers die met twee bussen zullen rondtoeren, allemaal van huis worden opgehaald. Om half twee zal worden gestart. KA, RA HOEVEEL ERWTEN? Het echtpaar Weitz, dat de Snackbar te Den Hoorn exploiteert, had tijdens het Volksfeest een erwten-raad-wed- stnjd lopen. Er zaten 1647 erwten in de fles. Jn Drijver won met 1645 de eerste prijs, Maatje van Leeuwen met 1700 de tweede en R. Siemons met 1700 (na loting) de derde. De opbrengst was be stemd voor ZDH. 20 Pet. van de bruto- opbrengst der croquetten- en worstver koop kwam eveneens aan de Sportver eniging ten goede. Zwaluwen nieuws. Morgenavond half acht, aanvang training adspiranten, om kwart over acht beginnen de spelers en reserves van 't eerste. Na de training volgt een korte bespreking. Er wordt nu getraind op het land van de heer P. Kok, „De Stolp", waarbij voor een effectieve ver lichting zal worden gezorgd. VERBETERING LANGEWAALSWEG Dat de Langewaalsweg, lopende van De Waal naar Oudeschild, straks een der voornaamste verbindingswegen van Texel zal zijn, moge blijken uit het volgende door B. en W. aan de Raad gerichte schrijven: Zoals Uw vergadering bekend is, verkeert het bij de gemeente in beheer zijnde gedeelte van de Langewaalsweg (Laagwaalderweg) sedert jaren in een zodanige toestand, dat verbetering dringend noodzakelijk is. Daartoe werd reeds op de dienst 1951 een crediet van f 39.200,uitgetrokken, welk crediet telkens werd overgeboekt en thans bij de zesde suppletoire begroting ten laste van de dienst 1954 werd gebracht. Inmiddels is de situatie zo geworden, dat deze weg in het kader van de ruil verkaveling een verhard wegdek van 3 m. zal kunnen krijgen, terwijl 't voorts in het voornemen ligt een wegverleg- ging te bewerkstelligen, waardoor de nieuwe Langewaalsweg (Laagwaalder weg) zal zijn voorbestemd om een van de hoofdwegen van het eiland te wor den Immers zal voortaan de afvoer van producten van Eierland, welke blijkens een raming van de Rijkslandbouwvoor- lichtingsdienst ongeveer 15.000 ton per jaar beloopt, langs deze weg kunnen plaats vinden. Hiertoe is echter een wegdek van 3 m. breedte ten enenmale onvoldoende; dit zal dan 5 m moeten worden. De meerdere kosten, welke voor de gehele Laagwaalderweg (dus zowel het gedeelte van de gemeente als het ge deelte van het waterschap de dertig gemeenschappelijke polders) ongeveer f 100.000,zullen bedragen, kunnen niet in het systeem van de ruilverka veling worden gedragen. Omtrent de verdeling van dit bedrag tussen de verschillénde belanghebben den is overleg gepleegd, welk overleg als voorlopig resultaat had, dat alleen het bestuur van genoemd waterschap bereid bleek in deze meerdere kosten 25 °/o bij te dragen. De Polder Eijerland, hoewel in de aanleg van de verkorte afvoerweg voor landbouwproducten in bijzondere mate gebaat, zal in de kosten van deze, buiten het gebied van de pol der gelegen weg vermoedelijk niet kun nen bijdragen. Wat de gemeente Texel betreft zijn wij van mening, dat het gezien de be tekenis van deze weg voor het noorde lijke gedeelte van het eiland en de welkome ontlasting van de huidige route via Den Burg volkomen gemoti veerd is de extra kosten van de ver breding van het gemeentelijke gedeelte van de weg voor rekening van de ge meente te nemen Wij zouden deze bij drage echter willen beperken tot 50 °/o van de meerdere kosten voortvloeiende uit de verbreding van het wegdek van 3 tot 5 meter, zulks tot een maximum van f 50.000,Verder zouden wij, in het bijzonder met het oog op de pre caire financiële positie van de gemeente niet willen gaan. Dit betekent toch al tijd nog dat het oorspronkelijk voor de verbetering van de onderhavige weg geraamde bedrag ad f 39.200,met f 10.800,dient te worden verhoogd. Het bovenstaande impliceert derhal ve, dat voor het resterende gedeelte van 25 °/o der meerdere kosten nog geen dekking is gevonden. Teneinde de uitvoering der werk zaamheden niet te vertragen is beslo ten, dat dit gedeelte voorlopig via de ruilverkaveling zal worden voorgefi nancierd. Aan Gedeputeerde Staten is voorge steld om t.z.t. in overleg met de pro vinciale waterstaat en de betrokken polderbesturen, de definitieve kosten verdeling opnieuw te bezien. Van deze gelegenheid zouden wij te vens gebruik willen maken om de con centratie van het wegbeheer op het ei land opnieuw in beschouwing te nemen. Onder opmerking, dat Gedeputeerde Staten reeds hebben bericht, zich in principe met een en ander te kunnen verenigingen, stellen wij U voor con form het bovenstaande te besluiten. N.H. GEMEENTE OOSTEREND Vrijdagavond a.s. 9 uur Doopzitting aan de pastorie. GRONDAANKOOP B. en W. stellen de raad voor van de N.H. Gemeenet te De Koog drie per celen grond, resp. 3950 m2, 11.860 m2 en 645 m2, aan te kopen. De grond moet f 1,per m2 kosten. De percelen zijn gelegen tussen de Kamerweg en de Minister Ruysweg en maken deel uit van de gronden, die destijds werden aangewezen voor „bebouwing met zo merhuisjes en bijbehorende tuinen en erven". B en W. stellen de raad voor van de heer R. J.Daalder, De Koog nr. 82, aan te kopen vijf percelen grond, gelegen nabij het Mienterglop, resp. 1.17.50 ha, 0,89.60 ha, 1.26.90 ha, 1.26.40 ha en 1.07.70 ha, tezamen 5.68.10 ha, alsmede een op een der percelen staande schuur. Een en ander zal worden bestemd voor de aanleg van een vloeiweide voor de riolering aldaar. De koopsom moet f 18.202,50 bedragen. B. en W. stellen de raad voor van de heer C. Lexmond, Molenstraat 7, Den Burg, aan te kopen een perceel grond, groot 124 m2, gelegen aan de Hollewals- weg voor f 300,Dit perceel zal wor den bestemd voor hoekverruiming. i(Hoek Hollewalsweg-Weststraat). B. en W. stellen voor van de heer H. Daalder, De Cocksdorp nr. 83, aan te kopen 235 m2 aan de Dorpsstraat ge legen grond k f 470,bestemd voor toekomstige woningbouw. B. en W. stellen de raad voor met mej. A. I. Keijser, Schilderend 10, Den Burg, een ruiling van gronden aan te gaan. De gemeente zal dan in het bezit komen van 190 m2 grond, waardoor in de toekomst een wegdoorbraak moge lijk wordt van de nieuw aangelegde en door te trekken Prof. Keesomlaan naar het Schilderend Mej. Keijser krijgt daarvoor in ruil 190 m2 grond, gelegen achter haar woning. Het College van Regenten van „De Armenkamers aan Den Burg in de Waalderstraat" is bereid aan de ge meente voor f 2250,te verkopen het huis met erf, groot 70 m2, Molenstraat 39, dat bestemd wordt voor een weg doorbraak van de Prof. Keesomlaan naar de Molenstraat OUDEN VAN DAGEN OP STAP De Ouden van Dagen van Den Burg zullen Zondagmiddag op stap gaan. Ie dere deelnemer wordt om één uur afgehaald. Vertrek van de Groeneplaats twee uur. Er zullen 40 auto's in de stoet meerijden met ongeveer 100 deelnemers De lijstcollecte heeft een resultaat op gebracht van meer dan f 400,wat boven verwachting is! Hier volgt de route: Start op de Wilhelminalaan, Schilder end, Emmalaan, Plan-Zuid, Warmoes- straat, Gravenstraat, Weststraat, Rust huis. Kogerstraat, Schoonoordweg, Waaldereinde, Wilhelminalaan, Schil- derweg, Hogeberg, Doolhof, Oudeschild, Prins Hendrikpolder, Den Hoorn, Wes- terweg, „Bosch en Duin" (thee met ge bak), Duinweg, Kogerweg, Witte Kruis- laan, Waalderweg, De Waal, Oosteren- derweg, Oosterend, Zevenhuizen, Het Noorden, Hoofdweg Eierland, Wage- ningseweg, Postweg, De Cocksdorp, waar de deelnemers wederom zullen worden getracteerd, Postweg, Vliegveld Waalenburg, Pijpersdijk, Kogerweg, De Koog, Badhotel, waar de koffietafel ge bruikt zal worden, Kogerweg, Den Burg waar het Fanfarecorps gereed zal staan om de stoet in feestelijke optocht vooraf te gaan. Tenslotte zullen de deelnemers weer allen naar hun privé-adressen worden teruggebracht. Op de Waalderweg zal een firma een ijstractatie aanbieden, door weer een andere firma is een limonade-tractatie aangeboden, dan is er een zaak, die voor de nodige gevulde koeken zal zor gen, terwijl weer een andere firma spontaan twee blikken biscuits heeft aangeboden. Uit een en ander blijkt wel, dat het de deelnemers en deelneemsters aan niets zal ontbreken. Practisch heeft iedere autobezitter zijn auto spontaan ter beschikking ge steld. Door Dros' Autocentrale zal een speciale reparatiewagen worden inge schakeld. Voorts zal een speciale fou- ragewagen in de stoet meerijden. NIEUWS VAN COMITÉ OUDEN VAN DAGEN De Cocksdorp. De tocht over Texel met de Ouden van Dagen zal Dinsdag 21 September, 's middags om één uur vanaf Hotel „De Hoop" starten. De me dewerking is verheugend groot. Met ruim twintig personenauto's zullen on geveer zestig Ouden van Dagen een rondrit over Texel maken. Ook de lotenverkoop is een succes ge worden. 27 Prijzen zijn gratis beschik baar gesteld. Een woord van dank aan de gulle gevers!! Zaterdagavond had in Hotel „De Hoop" de trekking plaats. Bij overleg ging van het nummer kunnen de prij zen in „De Hoop" worden afgehaald. De uitslag was: No. 594 (geel) fles wijn; 537 (geel) Nest schalen; 804 (geel) 1 kg vlees en spek; 810 (groen) handdoek; 772 (geel) fles Cognac; 211 (geel) paar sportkousen; 793 (geel) zaklantaarn; 840 (geel) een metworst; 790 (geel) een paar kousen; 946 (geel) rode zakdoek; 631 '(geel) hal ve fles Cognac; 746 (geel) Rondvlucht voor 2 personen; 25 (groen) een polo- hemd; 335 (geel) stukje zeep; 961 (geel) werkoverhemd; 362 (geel) kistje sigaren (50 stuks); 821 (groen) doos zeep met Eau de Cologne; 201 (geel) rode zak doek; 10 (geel) schilderij; 331 (geel) een worst; 743 (geel) fietslantaarn; 960 (geel) fles wijn; 914 (geel) twee zakdoekjes; 523 (geel) polohemd; 43 (groen) stukje zeep, 143 (geel) een paar sportkousen; 425 (geel) een paar nylonkousen. Hierboven een foto van een groepje deelnemers aan de autotocht voor Ouden van Dagen in 1931. Aan die tocht namen - op 16 Augustus - plm. 100 Ouden van Dagen deel met 40 auto's. Deze foto werd gemaakt in De Cocksdorp. Op de voorgrond zien wij van links naar rechts: de gezusters mevr. de wed. I. Bar- horst-Maas en mevr. N. Zijm-Maas en de heren Jac. Kikkert, De Vey, W. en J. Kooiman. Geen dezer toenmalige deelnemers is meer in leven. Derde van rechts (op de achtergrond met donker lint om grijze hoed, wijlen de heer Moenis, die lange tijd Vader van het Gesticht van Weldadigheid, thans Huize „Irene", is ge weest. Helemaal links onze bekende Gl. Boogaard, die nooit een rit heeft over geslagen en ook .ditmaal weer mee zal rijden in de speciaal voor hem en zijn makkers gereserveerde bus. BEKENDMAKING Burgemeester en Wethouders van Texel maken bekend, dat poeliers, die konij nen willen laten invriezen) om deze la ter weer in te voeren, dit kunnen doen met inachtneming van de volgende re gels: 1. De konijnen dienen voor de verzen ding naar elders door het Hoofd van de Vètèrinair-Hygiënische Dienst te worden gekeurd en, in geval van goed keuring, te worden voorzien van een speciaal oormerk; 2. te zijner tijd zal slechts invoer wor den toegestaan van konijnen, welke voorzien zijn van onbeschadigde oor merken, als bedoeld onder 1. Texel, 13 September 1954. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester. C. de Koning De Secretaris, P. Beemsterboer BETAALT U PEE GIEO? Indien U het 4e kwartaal 1954 van Uw abonnement op de Texelse Courant per giro b#- taalt, verzoeken wij U vriende lijk dat NU reeds te doen. (Post girorekening no. 652 - f 1,95 per kwartaal). Dat voorkomt extra werk! Hartelijk dank voor Uw mede werking. Admin. Texelse Courant. BLIKSEM TROF DOEL Zondagavond werd een klamp tarwe, staande op het erf van de boerderij „Isidorushoeve", Spang, en bewoond door de familie Jn. Kuip, door de blik sem getroffen. De klamp, die geheel verloren ging, bevatte plm. twee bun der graan De verzekering dekt de schade. Bij onweer is het vee ook dikwijls slachtoffer: een koe van de heer H van der Beek, „Labora", Eierland, werd door de bliksem gedood, evenals een pink van de heer F. Duinker Jzn., die dicht bij de boerderij te Nieuwe Schild in de wei liep. De bliksem sloeg ook in op huize „Semper Avanti", Zuidhaffel, waar de schoorsteen getroffen werd. Ofschoon een sterke zwavelstank zich door het gehele huis verspreidde brak er geluk kig geen brand uit. NU VOOR MEER UITGEBREID GEHOOR De Doopsgezinde Kerk te Den* Burg is uitgerust met een gehoorinstallatie, waarop zes toestellen zijn aangesloten. Slechthorenden kunnen de kerkdienst nu dus normaal volgen. Dank zij spon tane giften is al meer dan de helft van de aanschafkosten bijeengebracht. Ook hierin dus weer een bewijs van naas tenliefde. POSTZEGELBEURS De herfst staat alweer voor de deur. Nu de avonden weer langer gaan wor den, beginnen de postzegelverzamelaars weer meer tijd aan hun liefhebberij te besteden. Albums en catalogus worden weer uit de kast gehaald. En zij trach ten hun dubbele zegels voor nieuwe aanwinsten aan de man te brengen. Ook de Texelse philatelistenclub opent het seizoen: Maandag 20 September a.s. wordt er in hotel „De Graaf" de eerste ruilbeurs van deze komende winter gehouden. De afgelopen 5 jaren is wel bewezen, dat de ruilavonden in een behoefte voorzien. Vorig jaar werd door 57 le den gebruik gemaakt van de ruilbeur zen, waarbij honderden zegels van eige naar verwisselden. Toch kunnen gezien het aantal post zegelverzamelaars, veel meer personen de ruilavonden bezoeken. Dat kan Uw verzameling alleen maar ten goede ko men. Het bestuur rekent er op dit jaar met minstens 70 leden te kunnen star ten. De contributie, die f 1,50 per jaar bedraagt, kan geen bezwaar wezen. Voor de jeugdleden is de contributie f 1,per jaar per gezin. Dames en he ren die lid van de vereniging wensen te worden, kunnen zich opgeven bij het bestuur en wel op de eerste ruilavond. Gezien de grote belangstelling, welke de vorige winter voor de zichtzendingen bestond, zullen er nu ook weer fraai verzorgde zendingen op de ruilavonden aanwezig zijn. Zo kunnen de leden die over weinig of geen ruilmateriaal be schikken toch hun verzameling aan vullen. Verder zal er op de eerste ruilavond verslag worden uitgebracht door de se cretaris en penningmeester. Ook zal er wegens uitbreiding van het bestuur een bestuursverkiezing plaats hebben. Dus Postzegelverzamelaars, komt al len op onze eerste ruilavond. Aangemoedigd door het enorme suc ces, dat de TEMITO in 1951 ten deel viel - niet minder dan 6200 Texelaars namen er een kijkje - hebben de be sturen van onze Texelse Middenstands organisaties besloten om dit jaar we derom een TEMITO te organiseren. TEMITO is de naam van de „Texelse Middenistandstentoonstelling". Wij mo gen deze show een Texelse Jaarbeurs noemen: men zal daar immers legio ar tikelen te kust en te keur aantreffen en evenals drie jaar geleden door de stand houders en hun staf op prettige wijze worden voorgelicht. De eerste TEMITO werd een klinkend succes: de bezoekers kregen er een uitnemende indruk van het vele, dat de Texelse Middenstand te bieden heeft en door dit contact kon de band met de eigen Texelse bevolking niet onbelangrijk verstevigd worden. Een zakenman die met zijn tijd mee gaat, toont gaarne wat hij ons leveren kan. Jammergenoeg ontbreekt het hem veelal aan gelegenheid om de artikelen, welke hij voert, op directe wijze bij zijn adspirant-klanten te introduceren. Na tuurlijk, advertenties missen hun doel nooit, maar daarnaast heeft het per soonlijk contact ook niet onbelangrijke voordelen. Dit moeten wel de hoofdmotieven zijn waarom de Texelse Middenstanders tot het plan kwamen een tentoonstelling te houden. Het publiek geeft zulk een massale show mede de overtuiging, dat het element concurrentie daarbij nooit kan ontbreken, wat de afnemer en ver bruiker enkel ten goede kan komen. Eén der slagzinnen luidt: „De Mid- ienstand in dienst der bevolking". Juist door een tentoonstelling kan het pu bliek een goed beeld krijgen van het geen de middenstander ten behoeve van zijn clientèle te berde brengt. Een eer ste vereiste voor de bloei en groei van een bedrijf is de kunst om het vertrou wen van de adspirant-gebruiker te win nen en dat vertrouwen te kunnen be stendigen. Een der middelen daartoe is een tentoonstelling. Maar dan een le vendige tentoonstelling, die de aandacht van het publiek dadelijk opeist. En dat iedere stand zodanig kan worden inge richt, dat hij de begeerde belangstelling van de zijde der bezoekers geniet, is toch wel duidelijk gebleken op de show in 1951. Als onze Middenstanders de komende TEMITO wederom op zulk een attractieve wijze kunnen opbouwen, zal het succes bij voorbaat verzekerd zijn. De omvang der TEMITO zal die van 1951 nog overtreffen, daar zij zowel in „Casino" als in Hotel „Texel'' zal wor den ondergebracht. 26 Middenstands zaken hebben zich als deelnemer laten inschrijven met in totaal 34 stands. Evenals in 1951 is het bestuur der TEMITO als volgt samengesteld: de heer C J. van der Kooi, voorzitter, de heer G. Bakker, secretaris en de heer M. Bakker, penningmeester. De TEMITO zal worden gehouden van Maandag 4 tot en met Zaterdag 9 October a.s. Ni eilar than reed pera tree succ nieu aan gebi besli los nen. lesse van G gere en 2 de en deri man po 1 wac BROMFIETSSTERRIT DEN HELDE duic Op Zondag 17 October wordt doe de algemene Bromfietsclub ABC De Helder, een nationale sterrit voor bron fietsers georganiseerd. Wie hieraan wi len deelnemen, gelieven zich in verbin ding te stellen met het secretariaat Vla mingdwarsstraat 8, Den Helder. AUTO BELANDDE IN DE SLOOT Het bestelautootje van de Wasser Texel werd bij hoeve „Ruysdael", Dijl manshuizen, zodanig door een hevig rukwind opzij geduwd, dat het van c weg raakte en in een sloot belandde. Gelukkig viel de schade nogal mee. E sleepdienst van C. Keijser, Stener plaats, Den Burg, bood weer op vak kundige wijze de reddende kabel. T. kap: raac Ban ning een FTLMNIEUWS „SCARAMOUCHE" André Moreau, zoon van een Fran edelman, zweert zijn vriend, die wegen hoogverraad is gedood, te zullen wre ken. De moordenaar zal aan zijn str niet ontkomen! André stort zich met d voornemen echter in een wirwar va avonturen. Ook wel schone avonturei want al spoedig kruist de lieftallig Aline zijn pad. Haar bestaan vergroe echter zijn moeilijkheden (zoals dat w( meer gebeurt!) en zodoende krijgt toeschouwer een filmheld voor zich, di allengs als verrader gebrandmerk wordt en bij een troep rondtrekkend komedianten belandt. De reeks verwik kelingen is schier eindeloos, totdat An dré de laatste grote hindernis opruim en zijn doel daarmede op glorieuze wij ze bereikt. CIRCUS BOLLINI In „Circus Bollini" zijn Calle en Pall twee onafscheidelijke kameraden, hoofdpersonen, die in menige moeilijk situatie uitkomst brengen. Zij komen steeds op het juiste mo ment en beleven vele avonturen, wan neer het met het circus niet naar wen gaat en hun Angela in gevaar komt Calle en Palle keren echter alle onhei en zijn ten slotte de helden van de da| Nederlands nieuw O.a.: De konijnenziekte breidt zid uit; Sportdag voor oorlogsinvaliden t Doorn; Aankomst van giraffen voor Rotterdamse Dierentuin; De Europes roeikampioenschappen voor heren op d Bosbaan te Amsterdam. Buitenlands nieuw O.a.: Frankrijk verwerpt de E.D.G Keizer Hirohito reist door zijn land; D uitvaart van President Vargas; Nieu\ model mijnenruimer; De „Rhinoceros' een nieuw voertuig; Rodeo met wild stieren; Wereldkampioenschap Sprin voor Amateurs. dan Uw spoorkaartje ge- haalt! liij de V.V.V. „Texel" „HE B terd ture met ston voei Lan 5eti staa Raa doo: geoi los Red B 3 r mé te .11 nr. GR; REf posl aan 51 It jran goo ver! Tijc oog maa den koo t sch radi Der S.V. Texel, don Het is „Schagen" gelukt ons eerstfyon een verdiende 31 nederlaag toe brengen. Voor de rust had S. het voor deel van de harde wind en was dai ook meestal in de aanval. Al spoedi] was het 01 toen de middenvoor eei schot op doelt loste, dat door Bertu eerst werd gehouden en daarna doo zijn handen achter de doellijn belandde Teen onze achterhoede bleef staan we gens vermeend buitenspel, had de rechtsbuiten geen moeite om er 0 van te maken. Terwijl nog voor de rus Bertus vergat om uit te lopen, toen di rechtsbuiten op doel afkwam en de r. binnen van dichtbij kon inschieten. Nl de rust was T. doorlopend sterker, maa het ging voor het doel allemaal even t< langzaam en doelpunten bleven dai ook uit, totdat Jan uit een schermutse ling van dichtbij nog de eer kon redden Het 2e elftal verloor kansloos tegei Hollandia T. 2 met 50. De spelers di< hier wegbleven zonder kennisgeving zijn bedankt. Onze adspiranten deden het weel best. A won in Den Helder van Water vogels a met 50. B. speelde met 1< man tegen de kampioen van het vorigi seizoen te Oosterend tegen Oosterend met 22 gelijk en C. haalde het huza renstukje uit om Tex. Boys a met te kloppen. Jongens, dat was goed werk Het was evenwel jammer, dat ook bi de adsp. enige jongens wegbleven zon' der kennisgeving, deze jongens wordei voorlopig niet meer opgesteld. Zondag a.s. VVW-Texel, 2 uur. Texe 2-WGW 2, half 2, Helder c-Texel a, hal 10 en Zaterdag a.s. half 5, Texel b Texel. c. lore teru vrei 2 lam A. We aan 22) ;as ga H.ï 250 We en 35, hui: 557 Fot Ho< Vri woi Te kac wej hee A. Oo

Texelsche Courant | 1954 | | pagina 2