9 roen in het D;;;r,maait a0Dterl IVOROL Elke tand een krillanf D.D.D. WaiSLEY Eerste Ruilverkavelingsboerderij in aanbouw Directeur Cultuurtechnische Dienst plaatste gedenksteen Texelse Landbouwscholieren bezoeken Zuid-Limburg Opa Lap (75 jaar) is oudste deelnemer Digestif Bennies - Om zuurbrand te blussen; ZATERDAG 18 SEPTEMBER 1954 TEXELSE 69e JAARGANG No. 6871 COURANT Uitgave N.V. v.h. Langev®ld de Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 -Tel. 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. -Abonn. pr. f 1,95 p. kwart, -f- 20 ct. incasso. Adv. 8 c. p.mm. Ir S. Hervveijer, Directeur van de Cul tuurtechnische Dienst, plaatst hier de gedenksteen in de boerderij van de heer N. Roeper Johzn., de eerste boerderij welke wordt gebouwd in het kader der Ruilverkaveling „Texel". Verder van links naar rechts de heren N. Schermer, architect, de heer C. H. F. Duin, aannemer en de heer N. Roeper Johzn. DE HOLLANDSE EN DE TEXELSE VLAG hoog in de top op een in aan bouw zijnde boerderij is geen alledaags vertoon. Gold dit bouwwerk dan iets bijzonders? Een fraaie, modern ingerichte boerderij werd daar gesticht, onte genzeggelijk, maar waarom die vlaggen? Had de bouwer een bepaald stadium bereikt? Ook dat niet: de dakspanten waren nog lang niet aan plaatsing toe, zodat deze vlaggen ook de bekende, traditionele dennen- of loofhouttak niet bleken te vervangen. Aanleiding tot het plaatsen van de feestelijk wapperende drie- en tweekleur was het feit, dat die dag - Dinsdag 14 September jl. - in deze boerderij door de directeur van de Cultuurtechnische Dienst, de heer Ir S. Herweijer, een gedenksteen zou worden geplaatst, een gedenksteen in de eerste Ruilverkavelingsboerderij op ons eiland. Deze boerderij, in aanbouw voor de heer N. Roeper Johzn, en gelegen nabij Oost, is tevens de eerste Ruil verkavelingsboerderij in onze provincie, welke met overheidssteun tot stand wordt gebracht. Een groot aantal belangstellenden woonde de plechtigheid bij. Zo waren hier aanwezig twee leden van Gedepu teerde Staten, de heer Bouman, die de culturele aangelegenheden behartigt, en de heer Blaauwboer, die de landbouw sector onder zijn beheer heeft; voorts zagen wij de heer Postma, Directeur van de Provinciale Wederopbouw, eni ge vertegenwoordigers van de Centrale Cultuur-technische commissie, Ir Van Beek, Cultuur-consulent uit Haarlem, het Dagelijks Bestuur onzer gemeente, de Plaatselijke Commissie van de Ruil verkaveling „Texel", bestaande uit de heren C. H. Roeper die deze dag door familie-omstandigheden helaas niet kon bijwonen, Jac. Roeper Johzn., H. J. Keijser, F. L. de Grave en J. M. Bakker, vertegenwoordigers van het bestuur der Gemeenschaonelijke Polders en van de drie standsorganisaties, de Holl. Mij v. Landbouw, de LTB en de CBTB. AJs eerste spreker werd het woord gevoerd door de heer Jac. Roeper, die tot zijn spijt moest mededelen, dat de voorzitter der P. C., door familie-om standigheden verhinderd was deze plechtigheid bij te wonen. De Ruilver- Hierna werd het woord gevoerd door de heer ir. S. Herweijer, die allereerst opmerkte, dat het eigenlijk opvallend is dat aan het feit, dat hier een nieuwe boerderij in ruilverkavelingsverband wordt gebouwd zoveel aandacht wordt geschonken, waar in de Wieringermeer het een logische, normale zaak is, dat er nieuwe boerderijen verrijzen en het bedrijf landbouwkundig wordt inge deeld. de boerderij bij de grond en om gekeerd. Spreker schetste in grove lij nen de opzet der R.V de samenlegging der gronden, de verbetering der wegen en. afwateringen daarbij rekening hou dende met de aanleg van waterleiding, electriciteit, telefoon etc. De R.V. im pliceert derhalve een totaal agrarisch ontwikkelingsplan, waarbij alle belem meringen worden opgeheven en de R.V. zal haar invloed nog verder doen gel den: ik denk hierbij aan de sanering, die tegelijkertijd met de uitvoering der R.V. wordt toegepast: te kleine bedrij ven dienen te worden vergroot. Deze vergroting is echter alleen mogelijk wanneer landbouwers uit een bepaald blok naar elders trekken of zelfs emi greren. Ook 't economische facet wordt Een overzicht van de plechtigheid bij de in aanbouw zijnde boerderij voor de heer N. Roeper Johzn., te Oost. Gedurende dit en volgend jaar zullen nog ne gen boerderijen in 't kader der ruilverkaveling op ons eiland worden gebouwd kaveling, aldus spreker, zal veel doen veranderen en naar onze overtuiging, veel ten goede. Daar staat tegenover, dat bepaalde waarden, die voor ons ei land zo bijzonder gelden, verloren kun nen gaan: ik doel hierbij op het karak teristieke van het eiland, waartoe ook de boerderijen, de woningen en de aan kleding van het landschap behoren. Als het ons echter gelukt in de toekomst al datgene dat zal worden, gebouwd te doen aanpassen aan het vertrouwde ka rakter van dit eiland en zoveel moge lijk bewaard blijft wat bewaard dient te worden, dan zal de Ruilverkaveling ook in dit opzicht goed werk hebben gedaan. hier dus bij betrokken en de bedrijfs economische kant gaat op zijn beurt weer gepaard met bepaalde sociale fa cetten, waarbij b.v. meer aandacht dan voorheen zal worden geschonken aan de positie van de boerin. De R.V. richt zich dus ook op het vlak van het zuiver maatschappelijke en culturele. Vervolgens werd gesproken door de heer Blaauwboer, die namens het Col lege van Gedeputeerden wees op de grote betekenis van de boerdenjbouw in het R.V. verband. Hij wenste Texel dan ook geluk met de invoering van de R.V., waarbij zulk een grote steun van de zijde der overheid wordt genoten. Wij kunnen, zo vervolgde de heer CURSUSSEN IN DE LANDBOUWSCHOOL Bij genoegzame deelname, dat is als er minstens 12 deelnemers zijn, begin nen met October diverse cursussen, te weten: a. Schapenteelt, 8 avonden van 3 uur, kosten f 6,t Diverse sprekers zullen worden uitgenodigd een inlei ding te houden. b. Spreken in het openbaar, 12 avonden van 2 uur, kosten f 6, c. Motorkennis, 20 avonden van 2 uur, kosten f 10, d. Landbouwwerktuigen, 20 avonden van 2 uur, kosten f 10, e. Engels voor beginners, 20 avonden van 2 uur, kosten f 10, f. Engels voor gevorderden, 20 avonden van 2 uur, kosten f 10, Alle cursussen worden één maal per week gehouden. Spoedige aangifte is gewenst en kan geschieden bij de heer C. P. Laan, Koo gerstraat 21, Den Burg, Texel. COLLECTE KONINGIN WILHELMINA-FONDS De collecte voor het Koningin Wil- helmina-Fonds behoort weer tot het verleden. Wel is de opbrengst iets lager dan verleden jaar, maar toch mogen we niet ontevreden zijn. Allen, die hiertoe meegewerkt hebben onze hartelijke dank. Hieronder volgt de opbrengst per dorp en tussen haakjes die van verle den jaar: Den Burg f 133,50 (217,43); Oost en Het Noorden f32,83 M.-Eierland f27,60 <23,52)', Z.-Eierland f18,70 (21,64); De Cocksdorp f24,60 (50,Den Hoorn f35,06 (45,09); De Koog f25,33 (30,68); De Waal f 14,14 (14,83); Oosterend f78,88 <(43,90); Oudeschild plus boot f138,25 (160,—); Totaal f 528,89 (607,09). VOOR DE NIEUWE STRAAT B en W stelden de Raad vöor over te gaan tot de aankoop van perceel Molen straat 41, Den Burg, dat eigendom is van Mevr. de Wed. A. van Heerwaar- de-Witte, die dit pand, woonhuis met erf, tezamen groot 70 m2, wenst te ver kopen voor de som van f 2250,Het object zal t.z.t. worden afgebroken ten behoeve van een verbinding Prof. Keesomlaan-Molenstraat. Blaauwboer, onze regering er erkente lijk voor zijn, dat zij het mogelijk maakt om in deze dure tijd de landbouwbe drijven te vestigen op die plaatsen, waar zij uit economisch oogpunt dienen te staan. Dit zou niet mogelijk zijn als de bedrijven zulks zelf zouden moeten financieren {de overheidssubsidierege ling inzake de boerderijenbouw treedt dit jaar voor het eerst in werking. Bij een bedrijf van. 10 ha omvat die steun 40 pet, voor iedere ha meer een halve pet minder) Spreker wenste de a.s. be woners alle voorspoed. „U is de eerste in Noordholland die op deze wijze een boerderij in het R.V. plan zal bezitten. Ik heb gehoord van de strijd, die hier gevoerd is. In het verleden is dat echter overal zo geweest, maar alom begint die strijd te luwen: de objecten, die gereed gekomen zijn bewijzen immers hun grote voordelen! Bij de laatste stem ming over de uitvoering van een R.V.- plan is feitelijk helemaal geen sprake geweest van strijd en de grote meer derheid besloot dan ook het plan te steunen. Wij beleven thans een tijd, waarin van het bedrijf gehaald moet worden wat ervan gehaald kan worden. Dat is uiteraard alleen mogelijk als de ligging en de ontwatering van dien aard zijn, dat de voorwaarden tot de hoogst mogelijke opvoering van het rendement volop aanwezig is. Hierbij dient dus de mechanisatie haar volle bijdrage te kunnen leveren! Daarom verheugt het mij, dat uitvoering van de R.V. ook op Texel gebeurt, omdat de strijd hier een der hevigste is geweest. Ik ben er nl. van overtuigd, dat na de uitvoering van het plan alle tegenstan ders in voorstanders zullen zijn veran derd. Ook de Plaatselijke Commissie mijn gelukwensen! Vervolgens werd het woord door bur gemeester De Koning gevoerd, die al lereerst de heer Roeper en de Plaatse lijke Commissie feliciteerde. Het is al weer enige tijd geleden, dat de strijd om de R.V. plaats had. Daarna is de strijd geluwd en de commissie met haar taak begonnen. Ik bied de P.C. mijn gelukwensen aan. Immers, zij doet haar werkzaamheden zodanig, dat alles wat gebeurt tot de normale gang van zaken is teruggekeerd. Het gemeentebestuur verheugt zich er dan ook zeer over, dat de P.C. zo goed en rustig werkt om over 8-10 jaar het uiteindelijke resul taat te hebben bereikt. Namens de heer Roeper bedankte de architect, de heer N. Schermer de aan wezigen voor de betoonde belangstel ling, waarna het gezelschap op uitnodi ging van de heer Roeper nog een poosje bijeen kwam in Hotel „De Lindeboom". Met de verbaasde uitroep, dat hij onderweg slechts tien schapen had ge zien, stapte Dinsdagavond om 7 uur Jacob Lap 75 jaar maar nog bijzonder vitaal uit de autobus, die hem van Texel naar Gulpen had gebracht, van het uiterste Noorden naar het uiterste Zuiden. Aldus een verslaggever van „Het Vrije Volk", die vervolgde: De vermoeiende reis was Opa Lap niet aan te zien. Hij praatte honderduit. De heer Lap komt uit Den Hoorn en is met zijn 75 jaren .de oudste van de 54 Texelse boeren, die op het ogenblik een driedaags bezoek aan Zuid-Limburg brengen. De jongste is de 15-jarige Si mon Plaatsman. Verreweg het grootste gedeelte van het gezelschap is als hij leerling van de Lagere Landbouwschool in Den Burg. Wat Opa Lap dan bij dit jeugdige gezelschap doet? Schade inhalen. „Och meneer", zegt hij, „in mijn jonge jaren bestond een landbouwschool nog niet. Ik leef met de jongens mee en ik leer net als zij een heleboel van een uitstap je als dit. Ik geef mijn ogen goed de kost". En dat is dan ook het doel van het Texelse bezoek: kennis te maken', met de Zuid-Limburgers, zijn akkerbouw, veeteelt en fruitteelt. De verschillen zijn dan ook wel zeer groot. Texel, Ne derlands grootste Waddeneiland, be staande uit duinen, zand en enkele pol ders, waar landbouw, schapenteelt (er zijn er duizenden) en het toerisme in komsten brengen, tegenover Zuid-Lim burg, dat met zijn uiterst vruchtbare loss een intensief en veelzijdig boeren bedrijf kent. Om de Texelse jonge mensen er zo veel mogelijk van te laten zien en hen ook in contact te brengen met het Zuid limburgse gezin, zijn zij ondergebracht bij leerlingen en oud-leerlingen van de Gulpense landbouwschool, een moderne onderwijsinrichting, die 95 leerlingen telt en geleid wordt door de heer P. Cox, die vooruitstrevende ideeën heeft. Gisteren maakte het gezelschap een excursie door Zuid-Limburg, die begon met een rondleiding door Maastricht, VERBETERING KAAPSWEG Naar wij vernemen zal volgende week worden begonnen met de verbetering van de Kaapsweg, gelegen tussen Ze venhuizen en de Waddenzeedijk. HOOFDLEIDING WATERLEIDING Na voltooiing der werkzaamheden te Oudeschild en De Cocksdorp is het Provinciaal Waterleiding Bedrijf in NH thans bezig met het leggen van de hoofdleidingen door Oosterend. DE WADDENZEEBLOEMPJES BLOEIEN NIET VOLDOENDE De oogst van Waddenzeebloempjes valt tegen. Daarentegen is de vraag er naar zo groot dat de vangsten er lang niet tegen op wegen. Vorige week, al dus de Harlinger Courant bedroeg de buit slechts enige honderden kilo's, wat evenwel nog steeds lonend is, want de bloempjes brengen bedragen op, varië rend van f4,50f5,00 per kg. Deze paar honderd kilo's waren echter slechts een druppel op de gloeiende plaat, want naast de Ver. Staten is thans Ierland in de markt, die offerte vraagt voor hon derdduizenden kilo's. De Harlinger bloempjesvissers overwegen thans om ook in de Zeeuwse wateren naar het zo begeerde artikel te gaan vissen. De Waddenzeebloempjes zijn een soort varentjes, grijs van kleur, die grondig gewassen worden en daarna geverfd. Ze vertonen dan een verbluffende over eenkomst met echte varens, maar de zeevarens hebben het voordeel, dat ze niet verwelken en na jaren nog even fris en fleurig zijn. In de Ver. Staten worden ze algemeen voor tafelversie ring gebruikt en in Ierland schijnt men thans de voordelen van dit Wadden product ook te hebben opgemerkt. S.V. Texel. Texel 1 gaat Zondag bij WW op be zoek, voor ons een onbekende tegen stander. Gezien de resultaten van afge lopen Zondag een moeilijke opgave. Denk er om dat de bus reeds om tien uur vertrekt en de boot om 10.25 uur. Het tweede elftal ontvangt WGW 2 en zal flink moeten aanpakken voor 'n behoorlijk resultaat, aanvang half twee. Adsp. a spelen in Den Helder tegen Helder c, vertrek per fiets 7.25 uur van Hotel „De Graaf". Zaterdagmiddag half vijf, adsp. b-adsp. c, voor de competitie. De adsp. handbal spelen Zaterdag middag, aanvang drie uur tegen Zee- meeuwen adsp. men heeft de mannen van Texel ver volgens de prachtige landstreek van Slenaken en Epen laten zien, de Val- keriburgse grotten, de florellenkwekerij in Gulpen en een modelboerderij in Bocholtz. Naar Luxemburg Donderdag trekt het gezelschap in de bussen, waarmee het gekomen is, naar Luxemburg Vele eilanders zullen dan voor het eerst de slagbomen zien open gaan en zij verheugen zich er nu al op. Doel is, te zien hoe het met de Lim burgse boeren gaat, die naar Luxem burg zijn geëmigreerd. Dat zijn er nogal wat. De leerlingen van de Gulpense Landbouwschool leren Frans, omdat de trek van Limburgse boeren naar Lu xemburg en Belgie nogal groot is. Vrijdagmorgen ten slotte komt men nog eenmaal in de Gulpense Land bouwschool bij elkaar, om Limburgse landbouwproblemen te bespreken. Dan zal men kunnen horen, wat de jonge mensen van Texel en hun directeur, de heer C. P. Laan, in het boerenbedrijf van Zuid-Limburg het meest getroffen heeft. Als de jongelui Vrijdagmiddag ver trekken, is er een tot weerziens. Vol gend jaar gaat de Gulpense Landbouw school namelijk op tegenbezoek. Dan zal Opa Lap, die Limburgers eens scha pen laten zien. „Honderd vijf en twin tig heb ik er", zegt hij met een knipoog „Als jullie wat meer van de wolprijzen wisten óók om zuurbrand te voorkomen I U hoeft niet meer tegen Uw maaltijden op te zien uit vrees voor zuurbranden op de maag Met één of twee Rennies bij de hand blijft U iedere brand de baas en blust U de pijn bij voorbaat. Vraag Rennies bij Uw apotheker of drogist. BRIDGEN Zoals uit de advertentie blijkt opent „Groot Slem" Dinsdagavond het brid- geseizoen 1954-1955. De leden - en e.v. nieuwe leden - worden aangespoord deze avond aanwezig te zijn, opdat de competitie-indeling definitief kan wor den vastgesteld. Bij verhindering wordt wel even een berichtje verwacht De speelavonden worden verder weer gehouden op Woensdagavond. A. W. Sportnieuws SVC Hedenmiddag om 4 uur spelen de adsp. a uit tegen Tex. Boys a. Vertrek 3 uur. Het 2de gaat morgen naar Oosterend 2, aanvang 2,30 uur. Vertrek 1,30 uur. Het eerste ontvangt Wiron 1 om 1.30 u. Blijven de punten nu aan Cocksdorp? Als er zo gespeeld wordt als in de 2de helft tegen Dirkshorn, dan is er een be hoorlijke kans. Maar dan ook allen vechten om iedere bal, niet afwachten direct aanpakken. Terreindienst Jn. Beerling en Zorgt dat alles voor el kaar is heren Zuiver cn ontsmet uw huid r met de helder vloeibare D.D.D. De Jeuk bedaart, do ziektekiemen worden gedood en do huid geneest. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN VLOEISTOF BALSEM ZEEP LEDENVERGADERING SVC Hedenavond om 8 uur belegt de Sportvereniging SVC een vergadering in hotel „De Aanleg" van de heer S. Nota Naast de gebruikelijke punten staat op de agenda het „winterpro- gramma". Verder zal deze vergadering voor het eerst geleid worden door de nieuwe voorzitter, de heer Jb v.d. Kooi. Na het drukke seizoen zal er wel eens hel een en ander voor de dag komen, hetgeen misschien een tip kan zijn voor het volgende jaar. Wij rekenen nu ook weer op een grote opkomst, ook van de zijde der donateurs en damesafdeling. De competitie is reeds begonnen ook daarover zal wel het een en ander ter sprake komen. Wie als speler deze ver gadering verzuimt zal zich nooit een goed sportman kunnen noemen. verdrijft Uw zorgen. Z"lvert "lona e° *eeJ.

Texelsche Courant | 1954 | | pagina 1