S I Cjroèn 'warL-Jexels in het harL, B Texels vertoont Gemeentebegroting tekort van meer dan zes ton Onze Gemeenteraad had geen moeite met de agenda De oudste vijf deelnemers uit Den Hoorn Wilde zee speelde „vijand'' parten A/X Rheumatische Pijnen maken U oud vóór Uw tijd. TEXELSE veel Vlek rmet n het datU jgen. alend werk, igste zijn jken, VOENSDAG 22 SEPTEMBER 1954 69e JAARGANG No. 6872 COURANT Uitgave N.V. v.h. Langevftld de Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 -Tel. 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652.-Abonn. pr. f 1,95 p. kwart. -|- 20 ct. incasso. Adv. 8 c. p.mm. De Texelse Gemeentebegroting voor 1955 vertoont een aanzienlijk tekort: on- anks de meerdere opbrengst van de beide uitkeringen uit het Gemeentefonds het, aldus B en W in hun toelichting, niet mogelijk deze begroting te doen luiten: een bedrag van f671.711,blijft nl. ongedekt. „Wij hebben derhalve iet voornemen, zo vervolgen B en W, een verzoek te richten tot de Minister an Binnenlandse Zaken om de algemene uitkering uit het gemeentefonds voor iet jaar 1955 met voornoemd bedrag subjectief te verhogen, teneinde dekking e vinden voor het nog aanwezige begrotingstekort''. De stijging der uitgaven, zo lezen wij erder, dient in hoofdzaak te worden oegesohreven aan de voortschrijdende ntwikkeling van de gemeente Texel. )e stijging van het begrotingstekort zal 1955 niet tot stilstand komen: voor atere jaren wordt nl. een verdere toe- ame van behoefte aan dekkingsmidde- en verwacht. De eerste suppletoire begroting wijst tuiten de bijzondere investeringen een edrag van f 1.328.000,aan, waarin 200.000,voor aanleg en verbetering 'an de riolering te Den Burg en Oude- ohild. Andere voorname posten zijn: 25.000.,wegens voorbereidende werkzaamheden en wel voor het geven an de opdracht aan een architect in erband met het plan tot de bouw van en nieuw raadhuis; f 18.900,voor 126 »randkranen; kosten opruiming krotten 15.000,aanleg straat naar de nieuw bouwen o.l. school te Den Hoorn 22.000,verlenging Witte Weg tot an het strand bij paal 9 f42.000, vaarin is begrepen de aanleg van een rkeergelegenheid!; f 11.000,voor 'erwijdering van het gedeelte rijwiel- >ad vanaf woning H. Kooger tot de :oupure aan de haven te Oudeschild en ervanging daarvan door bestrating; 4.800,voor verbetering van de Wijde teeg te Oudeschild; verbetering dorps traten f 28.600,voor gedeelten Ko- (erstraat, Warmoesstraat, Weverstraat Schilderend en gedeelte Dorpsstraat )en Hoorn; f 22.000,voor de Groene- )laats, welks bestrating zeer ongelijk is, :erwiji mede daardoor de afwatering eel te wensen overlaat; f 18.000,voor erlenging van de Beatrixlaan (dus de •oormalige Suikerweg) tot aan de Wes- erweg; f 30.000,voor realisering uit- reidingsplan Den Burg i(Groeneplaats) net name voor de aankoop van enkele landen; aanleg trottoirs langs Witte- cruisweg, Schoonoordweg, Schilderend ?n Beatrixlaan, totaal f 50.000; f24.000 oor rijwielpaden; f 10.600 voor beplan- ing langs de wegen en rijwielpaden, ïierin is f 1.000 begrepen voor beplan- ing langs de Krimweg; revisie wegen als flO.000; nieuwe vrachtauto f14.000; ueuwe werkplaats f 15.000; bouwrijp maken van gronden te Oosterend 18.000; te De Koog f 11.200; plan-Zuid, Den Burg f17.000; uitbreiding o.l. school Dosterend f31.000; idem School met de Bijbel te Oosterend f46.000; Kleuter- ichool Den Burg f 110.000; meubilair 20.000; idem te De Cocksdorp resp. 39.000 en f3.000; idem Oudeschild 66.000 en f 9.000. Het is de bedoeling, lat deze scholen aan de thans ter Plaatse werkzame verenigingen worden werhuurd. Sportveld, in nader te bepa- dorp, f 16.000; verbetering sportac- :omodatie f 10.000; verbetering sport- eld Den Hoorn f 2.500; 2de gymlokaal Den Burg f 105.000; inventaris daarvoor 10.000; f 50.000 voor restauratie toren kerk Den Hoorn. Verwacht wordt, dat het rijk een subsidie verleent van 45 pet en de provincie van 15 pet, blijft voor de gemeente f20.000; kosten feest- en speelweide in Plan-Zuid f 12.500 Ge tracht zal worden de voor dit doel be nodigde grond aan te kopen; daar deze weide tevens als ijsbaan zal worden in gericht, dient er een pomp met wind molen op te worden geplaatst, wat f 2.500 zal kosten; bouw kleedruimte en tribune op het gemeentelijk sportveld te Den Burg f 10.500; f15.000 voor de in richting van een Dorpshuis te Den Hoorn; f 60.000 voor de uitbreiding van huize „Irene" en f 10.000 voor de bijbe horende aankoop van inventaris. B en W merken op, dat de huisvesting van de minder gesitueerde bejaarden op het ei land momenteel van dien aard is, dat deze de vergelijking met die in andere gemeenten niet kan doorstaan. Daarom is het noodzakelijk, dat op dit gebied voorzieningen worden getroffen. Ten slotte lezen wij nog dat de kosten van het bouwen van een burgemeesterswo ning, welke vorig jaar op verzoek van Ged. Staten werden afgevoerd, omdat de plannen nog niet voldoende vastston den, thans niet opnieuw geraamd zijn. Bij het constateren van het aanzien lijke begrotingstekort rijst, aldus B en W, wellicht de vraag of de bronnen van inkomsten van de gemeente niet meer kunnen worden geactiveerd, ten einde tot een hogere opbrengst hiervan te ge raken. Ten aanzien van dit punt kunnen wij jnededelen, dat de bijdragen van derden in de kosten van door de gemeente ge troffen voorzieningen of verrichte dien sten en de opbrengsten van verhuur of verkoop van gemeente-eigendommen zo hoog mogelijk zijn opgevoerd. Hoewel wij er van overtuigd zijn, dat de totale belastingdruk op de Texelse bevolking de maximaal toelaatbare grens heeft bereikt, zijn wij voornerpens hierom trent een nader onderzoek in te stellen. Mocht dit onderzoek uitwijzen dat niet temin zekere, heffingen voor verhoging in aanmerking zouden komen, dan zul len nadere voorstellen daaromtrent worden gedaan. BERIJDEN VAN BROMFIETSEN De Burgemeester van Texel wijst met nadruk er op, dat het personen jonger dan 16 jaar verboden is een rijwiel met hulpmotor te berijden. Hij verzoekt de ouders van deze per sonen dringend er op toe te zien dat zij niet de beschikking over een rijwiel met hulpmotor krijgen en doet voorts een beroep op alle houders of huurders van een bromfiets om deze niet aan personen beneden 16 jaar af te geven. Overtreding van bovengenoemd ver bod betekent een ernstig gevaar, niet alleen voor betrokkene zelf maar ook voor andere weggebruikers. Texel, 16 September 1954. De burgemeester /oornoemd, C. DE KONING DE DIJK WERD VERSTERKT De laatste weken heeft men auto's' beladen met zware klei in de richting van de Mok zien rijden. Zij voerden ma teriaal aan voor de versterking van de binnenzijde der Stuifdijk, die nu be kleed is met een betonnen glooiing vol gens het nieuwste systeem. Ook aan de overzijde van de Mokbaai zal de kust worden versterkt. Voor de duinen zal een extra duinrichel worden aangelegd in de richting van het Molwerk. BIJZONDER BELANGRIJKE PUN TEN bevatte de Agenda der Raadsver gadering Vrijdagmiddag met. Het kwam denkelijk omdat geen der raadsleden evenmin bijzonder snel weer thuis moest zijn, dat onze Vroedschap toch nog een paar uur lang in de stijlvolle raadszaal bijeenibleef, want - werkelijk - men had de gehele aganda plus rond vraag binnen het uur kunnen afhande len. De gemoedelijkheid genoot ditmaal een ruime plaats. Het ging allemaal verrassend vlot. Als je al honderden zit tingen hebt meegemaakt weet je toch wel waar je aan toe bent en toen punt 18 aan de orde kwam - het door de School met de Bijbel gedane verzoek gelden te mogen ontvangen voor de bouw van een vierde leslokaal en andere voorzieningen - zaten wij met een scherpgeslepen potlood in de aanval. Echter ook dit punt werd zonder één woord doorgehamerd. En terwijl de Vroede Vaderen (een rare uitdrukking, nu wij de laatste jaren ook twee vrou welijke Raadsleden rond de groene ta fel vinden) onder het genot van 'n kop ie koffie telkens weer in een soort kof fiepraatje-niveau belandden i(gaat dat hier altijd zo? - zo vroeg ons een inval ler-collega), bladerden wij eens in een geweldig boekwerk, dat op de omslag versierd was met een prachtige teke ning van ons eiland en de begroting der inkomsten en uitgaven, met daarbij be horende toelichting voor de dienst van 1955 bevatte. Dit boek begint in mineur: er is een tekort begroot van rond f 672.000, wat twee ton meer nog is dan voor dit jaar, maar als U ook ziet wat ie gemeente allemaal op haar verlang lijstje heeft geplant, zal Uw verwonde ring wellicht enigermate in het stadium van grondig begrip evolueren. De hoofdoorzaken van dit grote en zoveel grotere tekort dan vorig jaar zijn een gevolg van het feit, dat ten behoeve van de verbetering der riolering, wegen en straten, alsmede ten behoeve van onder wijs en sport veel hogere bedragen ge raamd zijn dan voorheen. In een apart stukje komen wij hier op terug. 22 Van de 23 op de agenda geplaatste voorstellen werden conform aangeno men; punt 4, „aankoop van gronden te De Koog van de N.H. Gemeente en van de Diaconie der N.H. Gemeente aldaar" moest worden afgevoerd: door een plot selinge wijziging in de situatie moest 't besluit tot de transactie nog even wor den uitgesteld. De onderhandelingen worden dus voortgezet. De heren Alb. Dros Bzn. Joh. Daalder en J. Buisman werden herbenoemd tot leden van de „Woningcommissie", ter wijl de heer M. W. Koom de plaats in nam van de heer C. W. van Ingen Sche- nau, die ontslag had aangeboden. Met alleen de stem van mevr. Vrij- dag-Keijser tegen werd besloten deel te nemen aan de gemeenschappelijke rege ling tot exploitatie van het Centraal Ziekenhuis te Alkmaar. „Alkmaar is geen hogerop van Den Helder", be toogde zij, „Alkmaar komt voor Texel hoofdzakelijk neer op de specialist voor neus-, keel- en oorkwalen. Zo ver van Alkmaar gelegen horen wij niet in een dergelijke stichting. Was Alkmaar meer gespecialiseerd dan Den Helder dan stond de zaak anders''. De voorzitter antwoordde, dat deel name geen financiële consequenties in houdt: als er geen verpleegdagen zijn, behoeven wij niets te betalen. Mevr. Vrijdag: „Maar dan treden wij toch toe tot een stichting, waarbij de gevolgen nu eenmaal nooit te voorzien zijn. Ik val niet over de financiële kwestie t.a.v. de verpleegdagkosten, maar heb enkel bezwaar tegen deelname". Vervolgens werden burgemeester De Koning en de heer S. van der Vis be noemd tot vertegenwoordigers der ge meente in de Raad van Bestuur van het Centraal Ziekenhuis te Alkmaar. Hierna kwam de exploitatie van het Parkeerterrein aan het Westerslag ter sprake. Mevr. Vrijdag wilde weten wel ke baten verpachting van het Parkeer terrein aldaar geeft. Voorz.: „Dit wordt niet verpacht". Mevr. Vrijdag: „Dat auto's parkeergeld moeten betalen vind ik een anti-reclame voor onze VW. (Te De Koog parkeert men toch ook gratis? - red.) Voor rijwielen, die daar onder 'n beschut dak kunnen worden geplaatst ligt dat anders". De heer W. Wassenaar was het daar mee eens: „Ik erger mij altijd dood als ik in een vreemde plaats gekomen bij het parkeren gedwongen ben te betalen. Zo maakt men er een VVV-industrie van". De heer Hin: „Ik vind, dat de geruststelling, dat je bezit bewaakt wordt, toch wel een paar cen ten waard is. De jeugd heeft anders maar vrij spel! De heer P. Smit: „Zo'n Parkeerplaats met gelegenheid tot ke ren is voor automobilisten 'n goed ding. Ik heb er meer dan eens een auto moe ten vlotslepen. Dat voor fietsen die er beschut staan tegen de zon ook betaald moet worden vind ik niet onlogisch. Overigens schijnt men niet verplicht te zijn, zijn fiets in de officiële stalling te plaatsen: talloze rijwielen worden aan de kant van de weg of in de duinen neergezet". Mevr. Vrijdag: „Het detoneert in onze vrije, Texelse opvatting". De voorzitter achtte de huidige gang van zaken echter volkomen juist, mede met het oog op verdere plannen op het gebied van parkeerterreinen voor auto's en rijwielen. Mevr. J. Koning-Bruin vroeg of die f 2.000,uitgetrokken voor de school tandartsendienst, wel goed besteed wa ren. Zij meende, dat de dienst niet zo bijzonder goed werkt. De voorzitter moest haar in het gelijk stellen. Rondvraag. De heer K. Beumkes las een stukje voor uit de Texelaar, waarin medege deeld werd, dat vissers van elders weer mosselenzaad gaan vissen. „Texel staat daar blijkbaar weer naast!" Voorz.: „Ik meen toch, dat er vorig jaar ook door Texelaars op gevist is? Ik zal eens met het bestuur van D.E.T.V. in contact treden". De heer Beumkes lichtte nog toe, dat de garnalenschuiten juist goed geschikt zijn voor het vissen van mosselenzaad. Niet voor de visserij op mosselen zelf; dan zouden ze nl. eerst omgebouwd moeten worden. De heer Beumkes had vernomen, dat TESO voornemens is de autobusdienst zodanig te beperken, dat de schoolbus sen komen te vervallen. „Dat zou een ramp betekenen voor onze scholieren'*. Voorz „Wij ontvingen van de zijde van TESO een schrijven, dat in verband met de exploitatie-moeilijkheden, rigou reuze beperkingen noodzakelijk zijn. Wij kwamen daarna in een bespreking met TESO tot de conclusie, dat TESO het tekort niet meer op die schaal kan blijven dragen. De vraag is „Kan de ge meente voor dekking zorgen?" Wij me nen van niet. De heer Beumkes ver klaarde deze mening niet te kunnen de len: het tekort op de schoolbusdiensten zou best door de gemeente kunnen wor den gedekt, aldus de heer Beumkes. De heer Hin: „Ik wil dit onderwerp graag nog eens in B en W bespreken". De heer (Zie vervolg pag. 4) Samen 408 jaar. Na de rondrit kwamen de ouden van dagen van Den Hoorn in „Loodsmanswclvaren" bijeen. Daar maakten wij een foto van de vijf oudste deelnemers: voorste rij van links naar rechts: mevr. de wed. N. Zegel-Duinker, 81, en mevr. de wed. J. Huisman-Gielis, 83, achterste rij: de heren J. Boon Izn, 83, IJ. Lap, 81, en W. de Graaf, 80. (Zie verslag 2de pagina) GEMEENTE-BEGROTING DIENST 1955 Burgemeester en wethouders van Texel brengen ter openbare kennis, dat de begroting van inkomsten en uitgaven der gemeente voor het dienstjaar 1955 vanaf heden tot de dag der behandeling in de gemeenteraad ter secretarie voor een ieder ter lezing is nedergelegd en tegen betaling der kosten algemeen ver krijgbaar gesteld. Texel, 17 September 1954. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester, C. DE KONING. De Secretaris, P. BEEMSTERBOER BESTUUR POLDER EIERLAND De heer A. Garritsen is bij Koninklijk Besluit van 10 September j.l. benoemd tot Heemraad van de polder Eierland. TEXELSE MARKT Aangevoerd 20 September 1954: 28 graskalveren 225325; 20 schapen 90110; 90 lammeren 6085; 25 ram men 100160; 60 biggen 5570. HERV GEMEENTE DEN HOORN Donderdag 23 September, n.m. 3 uur Huwelijksinzegening door Ds Van Rhijn De oefening was nu eenmaal vastge steld, maar het weer was verre van geschikt: mariniers zouden door vijf landingsvaartuigen vlak voor de Texel se kust worden afgezet om er de strijd aan te binden met de Nationale Reserve Dat was voor Woensdag- op Donder dagnacht op de agenda geplaatst. De zee was wild, maar het plan moest worden uitgevoerd Het ging aanvanke lijk trouwens prima, totdat een der bo ten motordefect kreeg. Hierdoor was hij aan de krachtige branding overge leverd en weinige ogenblikken later - het was vloed - zat het landingsvaartuig bijna tot aan de duinrand, terwijl even later een tweede boot op het strand werd geworpen. Deze kwam daar te recht door het breken van een tros, die tot overmaat van ramp in een der schroeven draaide.De mariniers zaten nog aan boord en kwamen zo doende kurkdroog over. Toen wij deze foto Zondagmiddag namen werd bij paal 9, waar de ene boot zit, druk gewerkt aan de voorbe- Laat het zo ver niet komen begin bijtijds Uw Kruschen: kuur. Iedere mor gen de kleine dagelijkse dosis zo veel als er op een stuiver gaat en ge voelt U al gauw een heel ander mens. Dat doet Kruschenfe bloedzuiverende wer king, een ware stimulans voor lever, nieren en ingewanden. Een heerlijk middel: Kruschen Salts smakeloos in Uw morgen kopje thee. PUBLICATIE VAN DE CULTURELE RAAD Donderdag 23 September Den Burg, Hotel „Texel", Ver van Plattelandsvrouwen, lezing toneelspeel ster en demonstratie pottebakkerskunst. Zaterdag 25 September Den Burg, Paardensportver 10 uur, aanvang concours hippique. leidingen tot het vlotbrengen. Sommige Hoornders dachten, dat dit karwei wel een dag pf wat zou moeten duren. Bij paal 10 zat de tweede boot, een vaar tuig van veel groter afmetingen (zie de foto) en de wachtlopende marinier ver moedde, dat die de eerste weken nog wel op deze plaatst-rust zal staan, ten zij een flinke Zuid-westerstorm een handje komt helpen, met dezelfde kracht als gedurende die onfortuinlijke oefening. VAN KUNSTHISTORISCHE WAARDE In de gemeente Texel bevinden zich enkele objecten van kunsthistorische waarde, aldus lezen wij in de toelich ting op de eerste suppletoire begroting voor 1955. Gezien de toestand waarin deze objecten verkeren, is restauratie noodzakelijk. Voor dit doel wordt, onder aftrek van de eventueel toe te kennen rijks- en provinciale subsidie, een bedrag van f 15.000,uitgetrokken. Om bepaalde redenen worden bedoelde eigendommen thans niet met name genoemd, aldus besluit de toelichting. UITBREIDINGSPLAN ZUID-EIERLAND Het Hoofd van het gemeentebestuur van Texel brengt ter openbare kennis, dat het door de Raad dier gemeente op 17 September 1954 vastgestelde uitbrei- dingsplan-in-onderdelen voor Zuid- Eierland ter gemeente-secretarie van 22 September 1954 af gedurende veer tien dagen voor een ieder ter inzage ligt De bij het uitbreidingsplan-in-onder- delen behorende bebouwingsvoorschrif ten liggen mede ter inzage. Binnen zes weken, na afloop van de termijn van tervisielegging, kunnen de belanghebbenden, die zich met bezwa ren tot de Raad hebben gewend, bij Ge deputeerde Staten bezwaren tegen het plan indienen. Texel, 18 September 1945. Het Hoofd van het gemeentebestuur voornoemd, C. DE KONING

Texelsche Courant | 1954 | | pagina 1