9 rocn /wa in het harL, c Paard en voerman met liefde en begrip een voorbeeldig team! D.D.D. Snuif en wrijf J\ M I> O is oi gij de vlam uitblaast zó prompt dooft zuurbranden op de maag met een of twee Bennie?. Vandaag groot paardensportfeest te Den Burg Oudjes van „durp" opstap Aan T.E.S.O. Dinsdag was Texels beste rundvee bijeen S.V.C. zal ook komend sei zoen weer volop actief zijn ZATERDAG 25 SEPTEMBER 1954 TEXELSE 69» JAARGANG No. 6873 COURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld de Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 -Tel. 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652.-Abonn. pr. f 1,95 p. kwart, -f- 20 ct. incasso. Adv. 8 c. p.mm. VERKAVELING IN DE EENDRACHT De verkavelingswerkzaamheden in de „Eendrachtpolder" op het bedrijf van de boerderij „Zeeburg", zullen worden voortgezet zodra de nodige arbeids krachten min. 20 man, kunnen wor den geworven. Wegens oogstwerkzaam- heden waren de laatste maanden geen arbeidskrachten disponibel. DE ZANGREPETITIES BEGINNEN Wij vestigen gaarne de aandacht op het feit, dat vanmiddag om twee uur de Kinderzangklasse van Oosterend onder leiding van Marrie Bremer het nieuwe seizoen begint. Kun je nog (blijmoedig) zingen? Meld je dan vandaag! n Uw verkoudheid van neua, keel of borst wsr met HET ANOZ HIELD VOORLICHTINGSAVONDEN Het Algemeen Nederlands Onderling Ziekenfonds ANOZ heeft op Texel drie voorlichtingsavonden gehouden. Men kon uit de opkomst precies opmaken, waar het ANOZ zijn meeste leden telt: in Oosterend nl., waar „Het Wapen van Amsterdam" meer dan honderd be langstellenden bijeen zag, terwijl de opkomst te Oudeschild en Den Burg, Hotel De Graaf, maar zeer matig bleek. Op duidelijke, vlotte wijze werd de geschiedenis van het ziekenfondswezen tot op de huidige dag toegelicht, wat niet weg nam, dat er ook nog vele vra gen konden worden beantwoord, waar mee de levendige belangstelling voor dit onderwerp bewezen werd. Na de pauze was het woord aan de geluidsfilm. Er werden drie interessan te filmpjes vertoond, allen betrekking hebbende op de volksgezondheidszorg (Zie ook volgend nummer) Het snerpendste branden in de maag, soms tot in de keel toe, dooft U onmid dellijk. Talloze lijders aan brandend maagzuur nemen ook Rennies bij voor baat. Bij wijze van sluitstuk op hun maaltijd, 't Is ook zo simpel, gewoon maar laten smelten op de tong. En.... Rennies zijn nog smakelijk óók. ZONDAGSDIENST DEN BURG DOKTER VAN LOON BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 17 tot en met 23 September 1954 Geboren: Miep, dv Jacobus J. A. Spigt en Carolina J. Beins; Hendrikus Johan nes, zv Hendrikus A. Witte en Guurtje Bakker; Margaretha Johanna, dv Hen drik Spigt en Mathilde C. Bakkers; Pe- tronella Adriana Maria, dv Gerrit J. Witte en Agatha C. Bakker; Aldegonda Christina, dv Benjamin Penha en Neel- tje van der Slikke; Johannes Cornelis Jacobus, zv Jacobus M. Witte en Catha- rina Bakker. Ondertrouwd: Bauke E. Visser en Reina Bos; Frederikus J. de Wit en Regina Altena; Jan H. Mosk en Jean- nette Oost; Jan van der Plaat en Ever- dina J. de Waal. Getrouwd: Simon J. Hemelrijk en Jantje Lagerveld; Cornelis G. Schoen maker en Wilhelmina M. Vendel; Aris Troost en Trijntje Koopman. Overleden: gene. Gevonden voorwerpen leren riem, portemonnaie, passer. INGEKOMEN PERSONEN Frederikus J. de Wit van Amsterdam, Holendrechtstraat 42 II naar B 167; Re gina Altena, van Amsterdam, Holen drechtstraat 42 naar Kogerweg 25; Ma ria C. C. Swarthof, van Bergen, Lou- delsweg 20 naar Weverstraat 23; Pieter Sas. van Hoorn, Ged. Appelhaven 72 n. Molenstraat 1; Cornelis L. J. Graaf van Ossendrecht, O. L. Vr. ter Duinenlaan 58 naar Hogerstraat 9; Johanna A. Smit van Amsterdam, Willemsparkweg 189hs naar H 104. VERTROKKEN PERSONEN Willem Westdorp en gezin, van Oude schild 179 naar Canada. Texelse Boysnieuws Zondag a.s. gaat Boys 1 bij Petten op bezoek, we vertrekken om 10.00 uur van de Groeneplaats. Zijn we allemaal op tijd, Boys. Boys 2 ontvangt Watervogels 4. Dit is een zware tegenstander, dus aanpak ken, Boys. Aanvang 1.30 uur. De adsp. A gaan naar Oosterend. Zijn we nu allemaal present? Probeer de eerste overwinning in de wacht te slepen. Vertrek per fiets om 3.15 uur van de Groeneplaats. Terreindienst voor Zondag a.s. H. v. Heerwaarden en Jac. Witte. Vandaag staat Texel weer eens in het teken van het Paard. Van de week reden wij over een weg (over de Lange Waalderweg), die hier en daar was op gebroken, hier en daar was het Paarden pad verwijderd en wij wisten heel zeker dat het paardenpad er niet meer in terug zou keren. De hoofd-tractie is niet meer het paard, maar de motor. En toch, geen motorkracht zal de boer ooit kunnen schenken wat het paard hem en zijn gezin schonk, n.l. voortdurend ge not in zijn schone bouw, in de veulens, die het elk voorjaar ter wereld bracht, in de romantiek, welke het bracht in he t landbouwwerk in alle seizoenen. Het leerde de mens wijsheid.Nog steeds wordt paardrijden en omgang met paarden beschouwd als een opvoedkundig middel van de allereerste rang. rugkerend festijn, georganiseerd door de „Paardensport", een kleine groep, die alom haar relaties heeft. Vandaag zullen op het terrein naast huize „Ire ne" de hoeven der slanke paardenvoe ten met kracht en gratie in de piste worden geslagen, vandaag zullen de paarden hun springcapaciteiten aan de dag leggen en hun gehoorzaamheid in diverse wedstrijden, waarbij zij met 2 of meer in het span zullen gaan. Dat het paard nog grote belangstelling ge niet en nog geenszins door de motor van de kaart is geschoven, zal ook vandaag weer blijken, want het aantal paarden sportliefhebbers, belangstellenden ook voor het paard als fokdier en trekdier is verheugend groot. En de paardenbezitters zullen weer hun uiterste best doen om zo goed mo gelijk voor de dag te komen. Op menig boerderij staat nog een leuk voertuig, dat ons herinnert aan de tijd waarin Grootvader en Grootmoeder de beste jaren van hun leven genoten. Nee, die zullen nooit gedroomd hebben van ver dwijnende paardenpaadjes, van brom fietsers en wat die zenuwachtig-drukke moderne tijd meer met zich bracht. Goed is 't op zo'n enkele dag in 't jaar de klok eens een stukje of zelfs een flink stuk terug te duwen en de sfeer weer te brengen van een tijd, waarin onze grootouders hun jeugd zagen voortglijden. Dat beleven wij dus vandaag. Met 'n prachtig verzorgd feestprogramma en met de volle medewerking van de weer goden, want boven een terrein waar concours-hippique wordt gehouden moet een stralende zon staan. Wat dat laat ste betreft heeft het weer de Paarden sport nog altijd een gunstige gezindheid willen tonen en daarom rekenen wij vandaag wederom op goed bruikbaar weer! P.s. En natuurlijk zijn alle paar densportvrienden vanavond present op het Paardpnsportfeestbal in „Texel". met wederzijds begrip De verhouding motor-paard bracht iemand eens op het onwijze idee het paard een havermotor te noemen. Als of het paard een willoos werktuig is. Iedere motor, mits goed gebouwd, voor zien van de juiste brandstof en op vak kundige wijze bediend zal feilloos star ten. U krijgt hem precies op een be paald toerental en moet ie op de duur gereviseerd en helemaal uit mekaar, wel, ook daar heb je je deskundigen voor. Nee, dan het paard, een levend werk tuig, dat wel degelijk zijn eigen wil heeft en die ook gaarne demonstreert! Het paard heeft zo z'n eigen kijk op de wereld en om het met hem eens te wor den is veel begrip nodig en liefde! Van beide zijden moet water in de wijn wor den gedaan, een compromis is noodza kelijk voor het bereiken van een goed team. Al krijgt een paard alles wat zijn hartje begeert, dan nog blijft hij zich zelf met behoud van de scepter. Maar er valt met hem te praten in vriend schap en wederzijds begrip en vertrou wen. Is het contact er en van beide zij den de goede wil, dan valt er iets moois op te bouwen. Dat zullen wij vandaag ook weer ervaren op de grote Paarden sportdag, het thans weer jaarlijks te- De Cocksdorp. De Ouden van Da gen van Durp en Eierland hebben hun feest ook weer achter de rug: Dinsdag middag hebben zij met 21 auto's een rondrit over ons eiland gemaakt en ook deze tocht is allen uitstekend bevallen, 's Morgens had de lucht nog met on weer gedreigd en zware buien plensten neer, ja tijdens het startklaar maken regende het nog steeds behoorlijk, maar later op de dag knapte het weer ge lukkig op. Alvorens de lange stoet zich in beweging zette werden de heren per man twee sigaren aangeboden, terwijl de dames ieder op een zakje snoep ge- tracteerd werden. Aan het verzoek de driekleur uit te steken hadden nagenoeg alle dorpsgenoten spontaan voldaan, zo dat het dorp een feestelijk aanzien bood. Ook was iedere auto met een vlaggetje getooid. Nadat de ruim 90 deelnemers plaats genomen hadden werd even voor half twee gestart, waarbij politie Tromp de kop nam. De tocht ging eerst door het Noorden naar Oosterend. Vandaar naar De Waal, Den Burg en Oudeschild, waar bij Jan Dekker thee of koffie gebruikt werd. Deze hotelier schonk een grote fles cognac leeg, welke hij bij de verloting ten behoeve van de tocht voor Ouden van Dagen van Oudeschild gewonnen had. Aller compliment voor deze geste! Langs het Russenkerkhof ging het door de Prins naar Den Hoorn, waar men bij het Bunkerdorp een fantastisch mooi uitzicht had. Toen door De Westen naar De Koog, waar in het Badhotel koffie met gebak genoten werd. Bij het vertrek moest Piet van „Bern" een re serveband omleggen, maar dat was ook de enige pech van de hele tocht! Tegen zessen arriveerde de stoet bij het in middels smaakvol versierde „De Hoop", waar koffie met broodjes geserveerd werden Daar bleven allen nog een poosje in de beste stemming bijeen. Mej. Beerling zorgde als pianiste voor vrolijke muziek, waarbij door allen werd meegezongen. Vooral het lied „Over 25 jaar" kwam er goed uit!! Allen waren over deze genotvolle middag zeer voldaan. De heer Zwart merkte aan het adres van de commissie huldigend op, dat de organisatie binnen een maand voor mekaar gebracht was. Hij dankte de autobezitters voor hun medewerking. Daarop werd het woord gevoerd door de heer Hannes Zuidema, die de mede werkers ook hartelijk dankte en zijn voorstel tot een driewerf Hoera op de commissie werd natuurlijk dapper on dersteund! Omstreeks 8 uur kwamen de auto's weer voorrijden om de deelne mers weer ieder naar zijn eigen woning terug te brengen. Eigen stoomboot, eigen busdienst, Texels algemeen belang. Bussen zullen in gaan krimpen, Ons vervoer komt in 't gedrang. Nu gaat na het bal der gasten, TESO's busdienst aan de haal, Half Texel in de lasten, Want het geldt voor allemaal, Taxi bellen, al die malen, Moet men op het Centrum (Burg) aan, Lieve mens wie zal 't betalen, 't Zal voor menigeen niet gaan. En dan al die arme zieken, Die ginds wachten op bezoek, Komen bij het ochtendkrieken, Staat daar ook niet in het boek, Je hoort menigeen al klagen, Wat of het nu worden zal, Fietsen, brommen in de winter, Als die bussen gaan naar stal, TESO, voor ge gaat besluiten, Gaat gij over tot de daad, Kijk dan eerst eens door de ruiten, Wie er wel, wie niet mee gaat, 't Zal misschien zo'n vaart niet lopen, Doe uw best, geef ons gerief, Texel liftend zonder einde, Behoud de route asjeblieft, U doet alles voor de gasten, In 't belang der VVV, Maar laat ons tot slot niet denken, Ach, de Texelaar telt niet mee. v. L.-B., Zuid-Eierland Ofschoon wij gaarne meevoelen met mevr. v. L.-B., willen wij toch even gaarne er op wijzen, dat het juist de toeristen zijn, die het mogelijk maken, dat TESO bij zomerdag zulk een uitge breide busdienst kan bieden; zonder de toeristen zou deze busonderneming zich ook bij zomerdag tot enkele diensten moeten beperken. - Red. ITllI/l Krabben en peuteren maakt de jnUIU' kwaal steeda erger. De helder vloeibare D.D.D. dringt diep ln UlIrSIdU de poriën door, doodt de ziek tekiemen en geneest de huid. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN VLOEISTOF BA SV De Koog. De Koog 1 gaat morgen met de boot van 10,25 uur naar Sint Boys. De Koog 2 speelt om 1,30 uur thuis tegen WGW. De adsp. spelen vanmiddag om 4,30 uur uit tegen Texel c. Vertrek 3,30 uur. Woensdag a.s., 's avonds 8 uur ver gadering in „De Toekomst" voor leden en donateurs. Bespreking winternro- gramma, bouw en verkoop kleedkamers Hierboven de heer W. Kikkert uit Bargcn, wiens koeien „Els" en „Geertje 8" resp. het kampioenschap en reserve-ka inpioenschap verwierven op de Dins dag te Den Burg gehouden Rundveefokdag, georganiseerd door de Rundvee Fokvcreniging „Texel" en de Coöp. Vereniging voor K.I. „Texel". Wij vinden het maar vreemd, zo'n koe met de achterhand in de richting van de camera, maar vakmensen verzekeren ons, dat je op die manier de beste kijk op de kwaliteiten van het rund krijgt! Het college van B. en W. was natuurlijk ook op het tentoonstellingsterrein aanwezig. Hier zien wij burgemeester De Koning met beide wethouders, de heren S. de Waard en Th. R. Hin, langs de rubriek 7-jarige en oudere koeien wandelen. Na ons verslag van de Rundveefokdag 1954 hebben wij thans nog gelegenheid tot een korte nabeschouwing. Wij hadden na afloop namelijk nog een onderhoud met de heer ir. L. de Vries, Rijksveeteeltconsulent, die ver klaarde, dat de kwaliteit in iedere ru briek zeer verschillend was De rubriek melkvaarzen noemde deze deskundige vrij goed, de 5- en 6-jarigen konden De Cocksdorp SVC heeft Zaterdag avond in Gafé Nota haar jaarvergade ring gehouden onder de nieuwe voor zitter, de heer Jac. van der Kooy, die 45 leden en donateurs, o.w. de oud voorzitter, de heer P. Meindertsma en de oud-penningmeester, de heer A. Westdorp, kon verwelkomen. Nadat de goed verzorgde notulen wa ren gelezen werd de heer A. Vlas be dankt voor zijn diensten als penning meester aan de vereniging verleend, waarop mej. Kos tot zijn opvolgster werd gekozen. Tot commissaris werden benoemd de heren H. van Sijp en G. van Boven. Het winterprogramma. Begin 1955 zal het toneelstuk „Het Stromeiland" wor den gebracht en in Februari een Jeugd- uitvoering. Voor de rondvraag werd door de regisseur van de toneelafdeling, de heer Chr. van der Kolk, nog een toelichting gegeven inzake de door de Culturele Raad te organiseren cursus voor toneelliefhebbers. De heer Quartel zou graag zien, dat alle leden bij werkzaamheden op het sportterrein aanwezig waren. De heer Verseput bracht de schade onder ogen, welke wekelijks door publiek en jeugd wordt aangericht. Ook spelers gaan niet vrij uit: met de netten en andere mate riaal wordt te ruw omgesprongen. Na de zo goed geslaagde oliebollen acties is besloten Oudejaarsavond we derom oliebollen aan de man te bren gen. Omstreeks half elf volgde sluiting. eveneens zijn tevredenheid genieten, terwijl hetzelfde van de rubriek 4-jari- gen gezegd mag worden. „De productie is goed", aldus de heer De Vries, „maar verbetering van het exterieur met be houd van de productie is een moeilijke opgave Toch moet in die richting ge streefd worden. Zeker, daar is tijd voor nodig, veel tijd zelfs: U kunt wel schrij ven, dat daar 'n kwart eeuw mee heen gaat! In alle rubrieken, zo vervolgde hij, kwamen te veel dieren voor met af wijkingen, zoals te groot van stuk (veel meer dieren waren te groot dan te klein), velen hadden een te matige kop, vaak een te tengere hals met niet vast- aangesloten schouder, waardoor van 'n gebrek aan soliditeit moest worden ge sproken. Dat laatste gold ook voor de ruggen. Het kruis vertoonde doorgaans wel voldoende ruimte, maar dan liet de afwerking ervan weer te wensen over. Over het algemeen bleken de uiers goed ontwikkeld, maar met een bemerking, t.o.v de vorm en de stand der spenen. Ook vrij veel afwijkingen ten aanzien van de stand" van het beenwerk". Een andere expert noemde de rubriek vaarzen een uniforme collectie, maar bij de oudere koeien en de hokkelingen waren nogal wat verschillen geconsta teerd. Tenslotte zij nog vermeld, dat de ju ry bestond uit de heren IJff, C. Kroon, inspecteur van het Ned. Rundveestam boek, Laan, voorzitter van de Bond van Fokverenigingen, Appel, voorzitter van de Bond van K.I. verenigingen, Sikkes, P J. Koster, een fokker, en P. Koster, secretaris van de Bond van Fokvereni gingen. ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 25 Sept. op om 6.32 uur; gaat onder om 6.31 uur. Maan: 27 Sept. N.M.; 5 Oct E.K. Hoog water ter rede van Texel: 25 Sept 8.41 en 8.42; 26 Sept. 9.20 en 9.19; 27 Sept. 9 54 en 9.51; 28 Sept. 10.28 en 10.21; 29 Sept. 10.55 en 10.51; 30 Sept. 11.27 en 11.22; 1 Oct. 11.54 en 11.57.

Texelsche Courant | 1954 | | pagina 1