Cjroen ZwartsJexeU in het harL, De voetbal rolt weer op ons eiland Dankbetuiging vanuit de Jordaan Vele Paardensportliefhebbers trotseerden het grillige herfstweer Zij gaven samen meer dan een kwart millioen kg melk WOENSDAG 29 SEPTEMBER 1954 TEXELSE COURAN Uitgave N.V. v.h. Langeveld de Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 -Tel. 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank. Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn. pr. f 1,95 p. kwart, -f- 20 ct. incasso. Adv. 8 c. p.mm. A. Bakker, „Buitenheim", 2. Andre Witte, „Bloem en Bosch" en mej. Annie van der Berg, Dennen; 3. Adriaan Bak ker en mej. Gerda Bakker, „Spyk"; Precies in deze volgorde werden ook de prijzen voor het schoonst geheel toege kend. Eén-span LTP, die nog nimmer 'n prijs hadden gewonnen: 1. C. Koorn Hzn, De Westen; 2, J. Roeper Johzn, Spang; 3. K. Zoetelief, Schilderweg; 4. Willy Zijm, Den Burg. Idem open klasse: 1. Mej. E. Witte, be rijder W. Salentijn, Wilhelminalaan, Den Burg; 2. C. Koorn Hzn, De Westen; 3. P. C. Hin, Spang, berijder N. J. Kik kert, „Vredestein"; 4. J. Roeper, Spang. Twee-span voor luxe wagen: 1. P C. Hin, Spang, berijder N. J Kikkert; 2. J. Roeper; 3 C. Koorn; 4. K. Zoetelief. Eén-span koudbloed trekpaard voor oogstwagen: 1. J. C. Rab; 2. C. H. Roe per; 3. S. van Leeuwen; 4. J. C. Bakker, „Buitenheim". Tandem: 1. K. Zoetelief; 2. D Zijm Jaczn, Mont Rosa. Twee-span koudbloed voor oogstwagen: 1 C. H. Roeper; 2. J C. Rab. Eén-span voor de best in het tuig gaande fokmerrie: 1. Mej. E. Witte; 2. P. C. Hin; 3. C. Koorn; 4 J. Roeper. De Dokter Swart-beker was dus voor mej. Witte. Twee-span LTP voor oogstwagen: 1. P. C. Hin, berijder N. J. Kikkert; 2. C. Koorn; 3. J. Roeper; 4. K. Zoetelief. Het best gereden vierspan: 1. W. Zijm Jaczn. Damesnummer: 1. Mej. E. Witte, 2. Tru- die Kikkert; 3. mej. Cokkie Kikkert en 4. mej. Ria Kikkert. Buitengewoon mooi Het nummer Twee-span LTP voor luxe wagen werd omschreven als „bui tengewoon mooi materiaal". De liefheb bers van de paardensport zullen dus vooral bij dit optreden zeer genoten hebben. „Extra mooi". Aldus de pluim voor de één-span LTP open klasse. „Prima", was voorts het preadicaat voor het nummer één-span voor de best in 't tuig gaande fokmerrie. „In orde" was ook het nummer twee-span LTP voor oogstwagen en twee-span koudbloed voor oogstwagen werd 'n „aardig num mer" genoemd. Lof verwierf ook de heer W. Zijm. „Hij reed mooi en kalm, waardoor het geheel goed tot zijn recht kwam. Tenslotte een extra pluimpje voor het damesnummer, waarin drie gezusters Kikkert uitkwamen! Ook dit nummer achtte de commissie voor uit breiding vatbaar. De Waddenruiters gaven onder lei ding van de heer Jac. Schoorl enige prachtig uitgevoerde nummers. De dres- suurproeven werden keurig uitgevoerd en door menig paard werd ook op ander terrein talent getoond. Het springcon cours eindigde in de volgende uitslag: 1. KI. du Porto; 2. mej. L. Koopman; 3. Niek v. Egmond; 4 mej. Cokkie Kikkert 's Avonds was het recht gezellig in Hotel „Texel"', waar een speciaal bal voor paardensportliefhebbers werd ge houden. In het trio, dat de muziek ver zorgde merkten wij Jan Gorissen op, lid van „Accordeola". TEXELSE MARKT Aangevoerd 27 September 1954: 2 koeien 750900; 5 pinken 375450; 25 graskalveren 225325; 120 schapen 95115; 90 lammeren 6585; 25 ram men 100150; 32 biggen 5565; 5 nuchtere kalveren. OPENSTELLING BIBLIOTHEKEN Het leesseizoen is in volle gang. Ook te De Koog is thans een depót gevestigd van de Centrale Vereniging voor Reizende bibliotheken. Mevr. E. J. Onstenk-Lokerse heeft zich met de zorg voor dit depot willen belasten. De uitlening begint op Vrijdag 1 Oc tober a.s. van 5.30-6.30 uur in de voor malige O.L School te De Koog. Uitle ning voortaan elke Vrijdag op dezelfde tijd. De Reizende bibliotheek te De Cocks- dorp (en de bibliotheek van de Ned. Herv. Gemeente) begint op Zaterdag 2 October 1954 met de uitlening. Uitle ning elke Zaterdagmiddag van 3-4 uur in het Wijkgebouw der Ned. Herv. Ge meente te De Cocksdorp. De Nutsbibliotheek begint ook weer met de uitlening en wel op Zaterdag 2 October a.s. Deze bibliotheek zal ook spoedig worden uitgebreid met een de pót van de Reizende bibliotheek van 150 boeken. Uitlening elke Zaterdag middag van 2-3 uur in de voormalige Landbouwschool te Den Burg, De volgende bibliotheken zijn al lan ger aan de gang: Reizende bibliotheek Oosterend, uitle ning in de o.l. school, elke Woensdag van 8-9 uur 's avonds. Reizende bibliotheek Den Hoorn, uitle ning in de o.l. school, elke Vrijdag avond van 7.30-8.30 uur. Reizende bibliotheek Midden-Eierland, uitlening in de o.l. school, elke Donder dag, 's middags van 4-5 uur. Reizende bibliotheek Oudeschild, uitle ning in de o.l. school, elke Donderdag, 's avonds van 7-8 uur. (Publicatie Culturele Raad) Texelse Boysnieuws Boys 1 moest uit in Petten zijn meer dere erkennen. Na 5 min. bezorgde A. Boogaard ons de leiding. Hierdoor aan gemoedigd ontstond er een klein Boys overwicht, doch doelpunten bleven uit. Na een kwartier kreeg Petten meer verband in hun spel, en met open aan vallen over de vleugels werd het Boys- doel onder vuur genomen, hetgeen al spoedig tot de gelijkmaker leidde 11. Dit was blijkbaar nog niet voldoende. Petten kreeg een indirecte vrije schop, welke in een doelpunt werd omgezet: 21. Kort hierop werd door de Petten- linksbuiten de stand tot 31 opgevoerd. De aanvallen van de Boys waren echter ook niet zonder gevaar en de Petten- achterhoede werd flink aan de tand ge voeld, met als resultaat dat A. Boogaard er 32 van maakte. In de tweede helft gaf Petten de toon aan en kreeg onze achterhoede druk werk. Wel waren de Boys bij tijden in het offensief maar doordat de verdedi ging van Petten ver naar voren kwam, waren deze B.aanvallen niet zo gevaar lijk. Tijdens deze 2de helft wist Petten nog 2 maal onze keeper te passeren. Zodat het einde van deze forse, doch sportieve wedstrijd kwam met een 52 overwinning. Over het algemeen was deze uitslag geflatteerd. Doch dit kwam hoofdzakelijk doordat het verband tus sen achter- en voorhoede niet in orde was, er werd te veel op één lijn ge speeld. Laten we in ieder geval probe ren dit in de volgende wedstrijden te verbeteren. Ons 2e elftal had meer succes en zag kans Watervogels 4 met 62 te ver slaan. In de eerste 20 minuten was Wa tervogels sterk in de aanval, doch Tex. Boys wist een 10 voorsprong te ver overen. Dat Watervogels pas na een half uur gelijk maakte, kwam door het prima verdedigen van de Boys-achter hoede met aan het hoofd keeper Witte, die zich tussen de palen kranig weerde. Rust 11. In de tweede helft namen de Boys direct weer een voorsprong, want in de eerste phase werd het 21. Hierdoor geïnspireerd kwam er een Boys offen sief met als resultaat 3 doelpunten: 51 Daarna ging het spel weer gelijk op en beide partijen scoorden nog eenmaal. Eindstand 62. De wedstrijd voor de adspiranten werd afgelast. Programma voor Zondag a.s. Tex. Boys 1-Randers 1; Oosterend 2-Tex. Boys 2. Zaterdagmiddag Tex. Boys a- De Koog a. Terreindienst voor Zaterdag Jac. v. Heerwaarden en K. Witte. DAMCLUB TEXEL Uilslagen van 24 September: A.-klasse: A. v.d. Slikke-S. Ros 02 W. A. v. Zeijlen-C. v. Heerwaarden 20 S Bakker-Joh. D. Bakker 11 Jos. Vinke-N. de Graaf 11 B.-klasse: Jb. Koorn-P. Kooi 02 J. Hooijberg-Jac. v. Heerwaarden 20 C. P. Burger-S. v. Heerwaarden 20 C. v.d. Werf-D. v.d. Werf 2—0 C.-klasse: Van Enst-K. Medendorp 02 J. Hillen-J. A. Barhorst 20 Jn. Barhorst-C. Vinke 02 P. Bakker-F. v. Sambeek 20 De verrassing van deze avond was de overwinning van W. A. van Zeijlen op C. Heerwaarden, uitgevoerd middels een fraaie slagzet. S. Bakker en Nic. de Graaf verzuimden de winst en moesten de punten delen. Het is wel een hele overgang, na zo veel weken op het rustige Texel te heb ben vertoefd, in de volle drukte van het enerverende leven der grote stad opge slokt te worden. Vooral nu er Jordaan- Festival is en 'n cacophonie van klanken in de smalle straatjes tegen de schilder achtig verlichtq, gevels uiteenrafelt. Een groot deel der Jordaan heeft een slin ger-verlichting van duizenden lampjes, daaronder bewegen zich 's avonds even zoveel mensen die van heinde en ver zijn gekomen, om iets van de valse ro mantiek der Jordaan te beleven. Zeker meer dan duizend jongens en meisjes vermaken zich op het asfalt van de Lindengracht, bij de uitgedaverde klanken van luidspreker-muziek zijn velen aan het hik-sniffenpardon, dansen! Uit de vele kroegen klinkt het doorslaande gelal van de bezoekers, na het nachtelijke sluitingsuur (1 uur) wordt de „vreugde" tot diep in de nacht voortgezet, ook weer op het asfalt. Tot laat in de avond zwerven de kinderen over de kermis met alle glinstering van dien en z'n gok-apparaten. Is ook alle maal zo verlokkelijk de prijzen en het klatergoud van al dat kermisspul. Als u nu veronderstelt dat er een grote poli tiemacht op de been is, om het hetero gene volk in bedwang te houden, dan heeft u het glad mis. Mocht u te midden van de duizenden toevallig twee agen ten tegenkomen, dan heeft u kunnen zien hoe deze dienaren van de heilige Hermandad rustig lopen te kuieren. Dat is nu het merkwaardige bij ons in de Jordaan en zover als ik weet zijn er nog nooit ongelukken gebeurd. Als straks de herrie achter de rug is, dan zal de jeugd weer moeten wennen aan het „rustiger" clubleven, om ook gewezen te worden bp hogere levenswaarden dan hun die schijn-pret lijkt. Zonder dat het mijn bedoeling was, heb ik u meegevoerd naar de voet van die „ouwe Wester", maar eigenlijk hangt er bij ons een stille hunkering naar het, nu wel zeer rustige Texel. Niemand zal het mij kwalijk nemen, als ik vogelkreten van scholekster, wulp karakiet enz verkies boven het gekras der luidsprekers, of de lepelaar met z'n snavel zie schuiven over het watervlak, dan zwaaiende lieden die teveel geest rijk vocht naar binnen hebben gekregen (Arme kinderen die uit zulke huwelij ken worden geboren). Om tot de „Dankbetuiging vanuit de Jordaan terug te kéren", is het mij een behoefte alle Texelaars recht hartelijk dank te zeggen voor alles wat zij voor de jeugd van het Jan Ligthart-huis ge daan hebben gedurende de periode van Juli-Augustus Het is moeilijk om na men te noemen, want er zijn er die ons verrastten en voor ons onbekend bleven In gedachten gaan ze allen aan ons geestesoog voorbij, de Autoriteiten die ons vergunning verleenden, de winke liers die tracteerden, zij die hun auto's beschikbaar stelden om de jeugd van 't mooie eiland te laten genieten. Wij den ken aan particulieren die het financieel mogelijk maakten en anderen weer in natura hun gaven in ons kamp depo neerden Dank aan de gastheer voor de belangeloze gastvrije hulpvaardigheid ons bewezen en tenslotte de Texelse Courant voor de pakkende reportages en plaatsruimte in het blad van het „Gelukkige Eiland". We gaan de winter tegemoet, leiding geven is vooruitzien, ik denk aan het artikel van 4 Augustus. „Kan Texel de Jordaanjeugd niet aan een permanent Vacantiehuis helpen?" Als dat eens waar was, misschien zou het dan ook mogelijk wezen eens Jordaanmoeders, die het hard nodig hebben een weekje uit de beslommering van het grote gezin te halen. Het werk onder de jeugd loopt parallel aan dat van de ouders. Texelaars veel goeds toegewenst van uit d'aloude Jordaan! Joh. K. A. Schreuder Jan Ligthart-huis Lindengracht 83-85, Amsterdam In een lange rij galopperen de leden van „Heden Erwtensoep" stond er op de zijwand van het hokje, waarin de heer A. de Wilt achter zijn microfoon-instal latie troonde. Ja. voor erwtensoep was het echt weer en toch heeft de keuken van „De Lindeboom" het op haar slof jes aan gekund: de soep was (weer) best, maar het weer was die ochtend te herfstachtig en te vochtig vaak om volk op de been en naar 't feestterrein aan de Hollewalsweg te krijgen. Vrij dagavond in de laatste bijeenkomst van het bestuur der „Paardensport" was nog even over de factor het weer ge sproken, maar als optimisten herinner den zij elkaar dan aan het feit, dat het paardensportfeest nog altijd de volle gunst der weergoden genoten had, ook vorig jaar, toen na een onzomerse dag een stralende zon trouw aanwezig was en bleef. Maar op die Zaterdagochtend was het goed fout: een kwartiertje voor de aanvang van het ringsteken met ver sierde karretjes hoosde het nog van de lucht en toen de regen even ophield, deed de wind weer zijn invloed gelden, zodat ook de fietsers weinig enthousi asme tot een tocht naar het feestter rein konden opbrengen. de „Waddenruiters" over het terrein. En zo kwam het dan dat toen de voorzitter, de heer H. Keesom, zijn ope ningsspeech hield er slechts drie wa gentjes op het veld stonden. „Laat ze maar vijfmaal rijden!!" hoorden wij de voorzitter suggereren, anders zijn we binnen het half uur klaar!" Ja,dit, deze geringe deelname had niemand ver wacht. vorig jaar 16 wagentjes! Steeds maar weer slecht weer in de vooraf gaande week heeft de animo tot het versieren van karretjes blijkbaar sterk geminiceerd. 's Middags was het weer iets beter, soms weliswaar nog een bui, maar gro tendeels was het droog en het bezoek viel in dit licht dan ook niet tegen. De jury voor het concours hippique werd gevormd door de heren E. Noordijk, Swart, M. C. Bakker en H. de Boer. Zij had dikwijls een moeilijke taak, want het materiaal wordt ieder jaar aan merkelijk beter. Er wordt op toegelegd betere dieren aan te kopen door diver se liefhebbers van paarden. Ook de Rij- vereniging „De Waddenruiters" be schikt over goed materiaal. Hier laten wij de uitslagen volgen: Ringrijden: 1. Nico Jan Bakker en mej. Als wij ons niet vergissen was dit het koppel dat in de productieklasse uit kwam. De dieren moesten ieder 30.000 kg melk produceren met een gemiddeld vetgehalte van minstens 3,6 pet. Zondag hebben wij even een kijkje genomen bij de voetbalwedstrijd Oosterend- Schellinkhout. Tot één minuut voor de einde stond het nog 22, daarna wis ten de gasten de overwinnende goal te plaatsen. Het was een aardige wedstrijd, waarvan bovenstaande foto één der spannende spelmomenten is. Wij zien hier op enige voorhoedespelers van SVO in actie voor het doel der tegenpartij. Het is het eerste elftal weer niet gelukt om een overwinning te behalen. Na met 10 te hebben achtergestaan wisten de onzen het tot 'n 21 voor sprong te brengen. Het was Wim die in deze beide doelpunten een goed aandeel had. Het eerste was van hem zelf, door een kogel vanaf de lijn. De keeper raakte de bal nog wel aan, maar door dat het schot zo hard was sprong de bal van zijn handen af in doel. Het tweede was een mooie voorzet van Wim. Klaas tikte zijn voet er tegen en het was 21. Maar nog voor de rust wist Schellinkhout gelijk te maken. Na de thee was het steeds S. dat de PUBLICATIE VAN DE CULTURELE RAAD Deze week worden op de navolgende plaatsen en data filmvoorstellingen ge geven door de „Stichting Het Vierde Prinsenkind"': Woensdag 29 September Oosterend, Gebouw voor Chr. Belangen, 10 uur, Schoolvoorstelling. Zuid-Eierland, Kapel der Ned. Herv. Gemeente, 2 uur, Schoolvoorstelling. Zuid-Eierland, Kapel der Ned. Hedv. Gemeente, 8 uur, m.m.v. „Crescendo". Donderdag 30 September Den Burg, De Oranjeboom, 2 en 3.30 u. Schoolvoorstellingen. Den Burg, De Oranjeboom, 8 u. m.m.v. de accordeonver. „Avanti". Vrijdag 1 October Oosterend, Het Wapen van Amsterdam" Ontwikkelingsclub, De heer W. Renout over „Mijn reis naar Spanje". toon aangaf. Tot een minuut voor het einde wist Simon zijn doel schoon te houden, maar moest toch zwichten voor een schot van rechts: 32 voor S. Jammer dat er niet wat meer stoot kracht in de voorhoede zit. De Gebr. Timmer waren zeer goed op dreef, jammer dat we niet steeds over hen kunnen beschikken. De adspiranten en welpen speelden Zaterdag niet. We zullen maar hopen, jongens, dat het Zaterdag a.s. wat be ter weer is. Programma voor Zaterdag en Zondag: Oosterend a-Texel c, 4 uur; Oosterend 2-Tex. Boys 2, 2,30 uur; WSW 1-Oos- terend 1, 2 uur Willen de spelers er om denken, dat TESO Zondag 3 October een andere dienstregeling heeft? Vertrek van Oos terend 11 uur, boot 11.45 uur. BAZAR TE ZUID-EIERLAND Men schrijft ons: De N.H. Kerk te Eierland houdt op 6 en 7 October a.s. een bazar in de ka pel te Zuid-Eierland, ten bate van dit gebouw. Zuid-Eierlanders, steunt allen dit werk, door een kleinigheid bij te dragen U zult deze week wel bezocht worden, dus kijkt U eens rond of U iets missen kunt, want er zijn veel prijzen nodig voor de verschillende attracties. Ook kunt U Uw bijdrage afgeven bij de heer J. Lagerveld.. Er zijn weer heel wat kledingstukken en diverse artikelen bijeen. De prijzen zijn zo laag mogelijk gehouden. Bezoekt dus allen deze Bazar! 69e JAARGANG No. 6874

Texelsche Courant | 1954 | | pagina 1