9 rocn /wa in het harL, Bunkercomplex Loodsmansduin werd tot knus gehucht omgetoverd w Maar straks zal daar een kampeereentrum worden gesticht mmm Bakker's Ijzerhandel organiseerde een kookdemonstratie ZATERDAG 2 OCTOBER 1954 TEXELSE 69e JAARGANG No. 6875 COURANT Uitgave N.V. v.h. Langevedd de Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 -Tel. 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn. pr. f 1,95 p. kwart, -f* 20 ct. incasso. Adv. 8 c. p.mm. Hoog op het duin werd in de oorlogsjaren 't complex bunkers bij Loodsmans- duin gebouwd. Na de oorlog vestigde zich daar een tiental families, die do bunkers geschikt maakten voor bewoning. Binnenkort moet het „Bunkersdorp'' evenwel worden ontruimd. Het laatste blok van de serie van 31 woningen, waarmee Plan-Zuid te Den Burg wordt uitgebreid, zal binnenkort g ereed zijn. De bewoners van het Bun kerdorp, gelegen bij het Loodsmansduin te Den Hoorn, zijn in de gelegenheid gesteld naar Plan-Zuid te verhuizen. Er zullen er zijn, die inderdaad Burger worden, terwijl weer anderen via een d vie- of veelhoeksruil in hun rayon blij ven wonen. Deze maand zal het Bunker dorp moeten worden ontruimd. „Van bunkers naar echte, zonnige woningen, dat is een enorme vooruitgang, wat zullen die mensen reikhalzend uitzien naar de a.s. verhuizing!" Zo horen wij sommigen al zeggen, doch in het Bunkerdorp heerste helemaal geen hiep- hiep hoera stemming: de mensen bleven cr namelijk veel liever zitten. Zij heb ben de bunkers namelijk verbouwd en dikwijls zeer gerieflijk ingericht, de huur bedraagt maar een paar kwartjes per week en er is dikwijls ruimte over om er als verhuurder van „Gemeubileerd" een aardig centje bij te verdienen! Dat wordt straks verleden tijd, want het ligt in de bedoeling bij het Loods mansduin een Kampeereentrum te maken. Op een zonnige dag - en dan ligt het Bunkerdorp er juist zo mooi en rustig - hebben wij 't glooiend pad naar Texels Negende Dorp ingeslagen. Wij troffen daar allereerst mevr. Butterman, die onmiddellijk na de oorlog in haar eigen stad (Den Helder) geen woning voor zich gereserveerd zag, en door haar man die op Texel werk had gevonden, ge- inviteerd was om op Texel eens een kijkje te gaan nemen in een „aardige bunker, waar best een gezellige woning van te maken was". Hij was dus nogal optimistisch gestemd, welke gemoeds toestand echter geenszins door zijn Maatschappij hebben in hun vrije tijd met de aansluiting op het eigenlijke net geholpen". Zo werd deze bunker omgetoverd tot- ja, ontegenzeggelijk tot een gerief lijke woning! In de bijna 40 cm dikke frontmuur werd een erg groot gat ge hakt, er werd een kozijn in geplaatst en nu hangen daar de hagelwitte gordijnen achter de ruit, welke ons een bijzonder fraai panorama biedt: aan de einder ligt het knusse dorpje Den Hoorn, temidden der grazige weiden en dichterbij het aflopende duin. Deze bunker maakt na melijk deel uit van een vroegere bun- VANUIT de „salon" hebben verschillen de Bunkerbewoners een mooi uitzicht op het Zuidelijke gedeelte van ons eiland. Links aan de einder het kerkje van Den Hoorn. vrouw werd gedeeld. „Nee'', zegt ze, als wij haar even aanklampen terwijl zij een stapeltje wasgoed aan de drooglijn, hoog op het duin ten Zuiden van Den Hoorn, hangt, „nee, eerst voelde ik daar maar heel weinig voor. Enfin, ik wilde het wel bekijken, want in Den Helder konden wij alleen maar een gedeelte van een woning krijgen en samenwonen lokte me evenminDie bunker stond er niet bij, zoals U hem nu ziet: er was geen licht, geen water en de vensters waren erg klein. Toch geloofde ook ik, dat er wel wat van te maken was en dan zat ik ieder geval bij mijn man! Op het strand, langs de duinrand, vonden wij een lange kabel, die naar een bun ker liep. Wij mochten 'm „jutten" en een paar technici van de Electriciteits kerstelling op een der duincomplexen ten Oosten van het bekende Loodsmans duin. Er liggen hier tien bunkers bijeen en zes families hebben er domicilie ge kozen. Het ontbreekt hun met aan ruimte: de bunkers zijn in diverse ap partementen onderverdeeld, de kamer, met soms zelfs een prachtige schouw!, is 7,5 meter lang en 3,5 meter breed. Sommige families zijn twee bunkers rijk en lag het niet voor de hand, dat de overtollige ruimte allengs aan toe risten als „gemeubileerd" verhuurd werd!! „Ik zit nu zelf in de „schuur", terwijl wij de tot woning ingerichte bunker verhuren!" Aldus mevrouw Butterman, die vervolgt: „De mensen bevalt het best, ze zitten hier prachtig, dicht bij NERGENS droogt het wasgoed vlugger dan op zo'n hoge duintop!! TEXELAARS OP HET MATJE Gelukkig waren het vrij onschuldige zaakjes, waarvoor enige eilandgenoten voor de kantonrechter moesten ver schijnen. Man en paard werden ge noemd en het geheel liep, gezien de lage boete met een sisser af: het paard van een Texelaar was een groentetuintje van een andere eilandgenoot binnenge stapt en had zich het frisse kruid goed laten smaken. De nasmaak was voor de eigenaar van het brutale ros bitter: de civiele schade kwam hem op 25 gld te staan, terwijl de rechter er nog 6 gld. oplegde. Een heel andere affaire betrof het geval waarvoor een groentehandelaar verzocht werd over de plas te komen: hij had door geen voorrang te verlenen aan een bus van de N.V. TESO een botsing veroorzaakt. Gezien het feit, dat de aanrijder geen rijbewijs bezat en ook een ander belangrijk papier miste, kun nen wij de boete van 65 gld heus niet overvraagd vinden. Texelse Boysnieuws Zondag speelt Boys 1 zijn eerste thuiswedstrijd van dit seizoen, en wel tegen Randers 1. Dit is voor ons een onbekende tegenstander. Als we beden ken, dat deze club enkele jaren geleden in de KNVB speelde, moet dit voor ons een wenk zijn om geducht aan te pak ken. Aanvang van de wedstrijd 1.30 uur. Boys 2 gaat op bezoek bij Oosterend 2 Denk erom jongens neem dit niet te licht op. We vertrekken om 1.30 u. per fiets van de Groeneplaats. De adsp. spelen Zaterdagmiddag om 4 uur thuis tegen De Koog a. Laatstge noemde heeft nog geen wedstrijd verlo ren, dus jongens, doe je best! De spelers uit Den Burg krijgen geen bericht. Deze leden gelieven daarom even langs het kastje te lopen om te zien of ze moeten spelen. Sportnieuws SVC Hedenmiddag om half vijf spelen adsp. a uit tegen Texel b. Vertrek De Cocks- dorp half vier. Het eerste ontvangt morgen om half twee het sterke SVW uit Heerhugo- waard. Een zware opgaaf, jongens. Meer dan ooit zal van iedere speler het uiter ste gevraagd worden, opdat deze tegen stander behoorlijk partij kan worden gegeven. Snel afgeven en positiekiezen en als er een kansje is schieten en nog eens schieten, want dit wordt nog veel te kort gedaan. Hopelijk is Wim ook van de partij, hetgeen de voorhoede ten goede zal komen. Terreindienst A. Dootjes en E. v. Beek. zee, in het duin en ze kunnen hier bo vendien billijk terecht! (We horen later ergens een prijs van f 65,per week noemen). Onze gasten komen hier nu al vijf jaar achter elkaar en de een geeft de tip weer door aan de ander, zodat wij altijd aanvragen genoeg hebben! Alle bunkers zijn glinsterend-wit ge schilderd en dit geeft het geheel een Oosters effect. Als U door dit kleine ge hucht loopt, behoeft U maar weinig fantasie op te brengen om U in een Oosters stadje te wanen! Vooral die trapjes tussen de bunkers onderling doen als miniatuurstraatjes-uit-het- Oosten aan. Maar de kinderstemmen die hier blij weerklinken, zijn onver sneden Hollands: je hoorde het Rotter dams, het Amsterdams, het Haags ac- sent, het Gronings! Ja, de familie De Boer was helemaal uit Winschoten overgekomen om hier hun vacantie door te brengen! „Komt U gerust verder!" zei meneer De Boer, die juist zijn Winschoter Cou rant van de postbode in ontvangst had genomen. En zo stonden wij dan even later in zijn zomerwoning, die een gan getje bezat, een prachtige keuken met veel licht, een grote en een kleine slaap kamer en niet te vergeten de ruime, bijzonder gezellig ingerichte woonka mer! Dit was werkelijk af! „Ik begrijp niet, dat de mensen hier vandaan moeten! Dit zijn toch woningen geworden, waarvan vele woningzoeken den zouden smullen!" Aldus merkte even verder een meneer uit Amsterdam op. Hier vandaan?! Ja, de permanente bewoners hebben hier de langste tijd gezeten: de Texelse Gemeenteraad heeft dit complex met het omringend duin, groot 17 ha, bestemd tot toekomstig kampeereentrum! In October moeten alle bunkers ontruimd zijn. Waar de bewoners heen moeten? Daar is voor gezorgd: reeds vorig jaar stelden Gede puteerde Staten een extra bouwvolume beschikbaar en de Gemeente heeft dat naarstig en dankbaar aanvaard: in Plan-Zuid te Den Burg verrezen de nieuwe woningen reeds! Mooie, moder ne woningen, waarvan alle toekomstige paartjes dromen! Maar.... de „Bun kerdorpers" verlangen helemaal niet naar de verhuizing, niet vanwege die woningen, die staan hen best aan! - maar om financiële redenen: in Den Burg zullen zij straks f9,tot f10, Z AKENNIEUWS Wij mannen moeten het nogal eens horen: „Je zou met een half uur thuis zijn en nu is het alIk weet niet hoe ik de aardappelen goed moet houden" Of „Nou „je" soep is al koud!" Dit, ge achte- lezersschaar, kan alleen maar ge beuren in gezinnen, waar de Tornado- snelkookpan nog een buitenstaander is. Omgekeerd, als de man plotseling weg moet, zal de vrouw wel eens mopperen: „Ik kan niet heksen!" Nu, die snelkook pan kan dat evenmin, maar wèl kan zij toveren en welke practische huisvrouw kan daar ongevoelig voor blijven? Toen Bakker's Ijzerhandel dan ook voor Dinsdag en Woensdag jl. een demon stratie met deze snelkookpan en andere practische huishoudelijke artikelen aan kondigde, kon zij zich verheugen over een zeer grote kring van belangstellen den. Die belangstelling groeide allengs tot aller verwondering toen mevr. Van der Gaag, kookdemonstratrice, de won derlijke eigenschappen van de snelkook pan uiteenzette en grote verbazing stond op ieders gezicht te lezen, toen binnen 'n kwartier een verrukkelijke kop erwten soep van niet eens voorgeweekte (split-) erwten werd geserveerd. Dit evenement evenaarde toch wel het optreden van 'n eerste klas clown en als wij straks alom de jeugd horen jubelen „O, mijn Mama, is een wonderbare clown!" zal dat een ode aan de snelkookpan zijn. In haar imitatie-keukentje troonde mevr. Van der Gaag daar als een bij zondere keukenprinses. Teneinde haar gehoor zo goed mogelijk voor te lichten, kon men haar via een speciale spiegel- hoek pardoes op de handen kijken, wat zij helemaal niet onplezierig vond: het ging er immers om de dames vertrouwd te maken met dit gloednieuwe en suc cesvolle systeem van koken. Als wij dit een revolutie op 't gebied van de kook kunst noemen is daar geen letter over drijving in. Terwijl de erwten op het vuur stonden, maakte de demonstra- trice een gerecht van aardappelen, groenten en vlees klaar. In vier minu ten bleken de aardappelen en de groen ten gaar en even later (toch nog binnen het kwartier) kon ook het runderlapje worden geconsumeerd. Als men geen spliterwten gebruikt moeten deze een uurtie weken. Dit geldt ook voor alle soorten bonen. In die pan konden door middel van roosterbakjes drie soorten greenten worden meegekookt, terwijl het in damp om te zetten water door 'n bodemrooster van de gerechten geschei den bleef: het is immers juist de hete damp, die de vochttemperatuur ver hoogt. Als men de aardappelen voor 't koken overlangs doorsnijdt zijn ze twee- HET RODE KRUIS DEMONSTREERT In samenwerking met de afdeling Petten van de E.H.B.O. zal de Texelse colonne van het Nederlandse Rode Kruis Zondagmiddag op het terrein aan de Hollewalsweg een demonstratie geven. Mocht het weer té slecht zijn, dan zal deze demonstratie in het Dorps huis aan de Nieuwstraat plaats vinden. DE D.E.L.-COLLECTE De collecte ten bate van het tbc-fonds „Draagt Elkanders Lasten", heeft op onderstaande plaatsen het volgende resultaat opgebracht: De Waal f 13,14; Oudeschild f20,90; De Cocksdorp f28,56; Eierland f66,09; Oost f 52,23; De Koog f 63,14; Den Burg f 102,24; Den Hoorn f 170,19; Oosterend f 200,74. Een prachtig succes dus, waarvoor het bestuur èn de collectanten èn de burgerij hartelijk dank zegt. maal zo vlug gaar. Door de roosteraf- scheiding kan men zowel gezouten als ongezouten gerechten gelijktijdig koken. Vervolgens werd ons geleerd hoe wij onberispelijk cake kunnen bakken. Hier was alle risico van inzakken of aan branden uitgesloten! En wat een ge ruststelling, voortaan geen angst meer te hebben voor overkokende melk, wat in de beste keukens nog dikwijls voor komt' Hier bleek overkoken uitgesloten, doordat de temperatuur bij 90 graden halt hield, wat ruim voldoende is, als men nagaat, dat de bacteriën - waar voor men de melk toch kookt - reeds bij 92 graden de strijd grondig staken. Het fluitsignaal attendeert U op het bereikte hittepeil. „Dit is niet alleen een snel kookpan, maar tevens een spaarpan!" Aller oog was ook gericht op de ma nipulaties met de berkeliet braadpan, die een bewerkte bodem bezit, waar door de boter of het vet gelijkmatig wordt verdeeld Gevolg: 'n smakelijker product en besparing aan boter of vet. Bovendien bleek aanbakken uitgesloten. Als klap op de vuurpijl een speciaal spatdeksel, dat op alle pannen dienst kan doen. En dan kunnen wij U nog vertellen van het Tc mad o broodrooster, de Torna do koffiefilter, de patatessnijder, uien snijder, rubberemmers en -teilen of de haché-vite, die bij tijd en wijle een dienstbode vervangt! „Uw brandstofrekening wordt door het gebruik van een snelkookpan tot op een kwart teruggebracht, waardoor zij zich binnen een jaar terugbetaalt" Aldus de toelichting. Als U nagaat, dat zo'n pan twintig jaar meegaat is het zonneklaar dat spontaan aller verlangen uitging naar het bezit van een Tomado-Prestige Snelkookpan. Tot heil van onze Texelse huisvrouwen wensen wij Bakker's Ijzerhandel gaarne een snelstijgende omzet in genoemde artikelen toe. huur per week moeten betalen, terwijl de bunkers hun slechts twee kwartjes per week aan huur kosten! Precies ge zegd betalen zij voor één bunker f 25, per jaar en voor de tweede bunker f 10,per jaar, totaal dus f 35,Daar kan de huisbaas dus niet rijk van wor den, doch dat is blijkbaar niet nodig: de bunkers staan op terrein, dat in be heer is bij het Staatsbosbeheer en deze was destijds terstond bereid om de be geerde bunkers ter beschikking te stel len aan woningzoekenden! Wat had men tenslotte anders met die bunkers moe ten doen? Zo zullen de bunkers straks dus vrij kernen. Jammer voor de huidige bewo ners, maar een buitenkansje voor de toeristen, want dit gebied leent zich toch wel bijzonder goed als kampeer eentrum. Binnenkort zal hiertoe een stichting in het leven worden geroepen. „Maar volgend jaar hopen wij weer op dit punt te logeren!" zo verzekerde ons de heer De Boer nog, „een ideaal plekje, waar wij ons hart aan verpand hebben!" Nu, een ieder, die daar een kijkje heeft genomen, zal het roerend met de acantiegangers eens zijn: men zit er temidden van Texels schone natuur, de huur is billijk, de rust groter dan waar ook en nergens kan men fraaier uitzicht op de wijde omgeving vinden! Ja, wij kunnen ons best indenken, dat de „Bun kerdorpers" de a.s. evacuatie met lede ogen tegemoet zien, doch het algemeen belang gaat nu eenmaal voor! Nee, dit is niet een schets van het toekomstige Kampeereentrum achter Den Hoorn. Deze luchtfoto toont U een van de nieuwe complexen arbeiderswonin gen, zoals men er thans vele in de buitenwijken van Casablanca aantreft. Deze stad ligt zoals U weet in Noord-Afrika en wel in Marokko, dat ook te kampen heeft met woningproblemen. De snelle industrialisatie gedurende de afgelopen dertig jaar en de daarmee verband houdende belangstelling van de plattelands bevolking voor een woning in een van de grote steden in het Westen hebben tot gevolg gehad, dat de totale bevolking van Marokko's grote steden van 552.00 in 1921 tot 1.897.000 in 1947 toenam. Met fondsen uit de tegenwaarde- rekening van Frankrijk en met behulp van Amerikaanse machines is men er thans in geslaagd, voor een groot gedeelte in de behoefte te voorzien.

Texelsche Courant | 1954 | | pagina 1