Cjroen "/warL-Jexels in het harL. %S& De TeMiTo geeft ons een duidelijk beeld van hetgeen de Texelse Middenstand ons biedt WMi '<L De Cocksdorp speelde tegen S.V.W. mÊÊÊM^ Ruim 70 inzendingen voor de Paddestoelententoonstelling in de school voor Chr. Volksonderwijs Op reis WOENSDAG 6 OCTOBER 1954 TEXELSE 69e JAARGANG No- 6876 COURANT Uitgave N.V. v.h. Langev»ld de Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 -Tel. 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn. pr. f 1,95 p. kwart, -j- 20 ct. incasso. Adv. 8 c. p.mm. De TEMITO mac er zijn! Daar is een ieder van overtuigd, die deze tweede Middenstandstentoonstelling bezocht heeft. Verdeeld over „Casino" en Hotel „Texel'' hebben een groot aantal Texelse zakenlieden keurig verzorgde stands ingericht. Wij wensen de actieve eiland genoten gaarne een groot succes toe. Maandagmorgen werd de Temito geopend en zij sluit haar poorten pas Zater dag. De opening vond plaats in tegenwoordigheid van vele belangstellenden. De heer C. J. van der Kooi, voorzitter van het Tentoonstellingsbestuur, ver welkomde in het bijzonder het volledig Dagelijks Bestuur onzer gemeente, be staande uit de heren burgemeester C. de Koning en de wethouders S. de Waard en Th. R. Hin. Het deed spreker genoegen, dat het Dagelijks Bestuur door zijn aanwezigheid blijk gaf van belangstelling voor de Middenstands zaken en dat derhalve ook bij onze Lo cale Overheid begrip heerst voor de betekems van de Middenstand voor het Bedrijfsleven. Ook verwelkomde de heer Van der Kooi in het bijzonder de vertegenwoordigers van de Helderse Mimato :(de Middenstands-Marine Ten toonstelling) en de heer J. H. Kikkert, die na zijn ziekte weer zijn taak als bestuurslid heeft mogen aanvaarden. Spreker constateerde met voldoening, dat ook bij de Landelijke Overheid het begrip voor de betekenis van de Mid denstand groeiende is. De Helderse Mid denstandsvereniging wilde spreker als goede buren beschouwen en - door de afscheiding door het water - toch ook als verre vrienden. „Collega's en con currenten", maar door hun blijken van belangstelling wilde spreker vooral de nadruk leggen op de kwaliteit „collega" op het facet der collegialiteit. Overigens - zo stelde spreker nadrukkelijk vast - concurrentie moet er zijn en zal er al toos blijven ook! Herinnerd werd voorts aan hetgeen burgemeester De Koning in zijn voor woord in de TeMiTo-krant had geschre ven. De waarschuwing tegen een moge lijk gevaar van zelfgenoegzaamheid zal door elkeen ter harte worden genomen. Wie zal verder de uitlating „op komst zijnde revolutionnaire veranderingen" voor Texel niet in haar volle betekenis hebben aangevoeld? De concurrentie zal er wellicht nog meer door worden ver scherpt, maar, aldus de voorzitter, daar voor zijn wij niet bevreesd. Intussen is het goed er de nodige aandacht aan te blijven schenken. De blik op de TeMiTo zelf richtend, zag spreker ook daar het toonbeeld van strijdlust gedemonstreerd. Burgemeester De Koning, hierna het woord nemend, merkte allereerst op, dat het in ons kleine landje leeft van de kleinere en grotere problemen. On der de verschillende problemen, die men als kernprobleem wil aanmerken, is dat van de middenstand, wat duide lijk bleek in de zitting van de Staten- Generaal, die met grote belangstelling dit vraagstuk behandeld hebben. Meer dan in enige andere groep of groepering bestaat er het vraagstuk van de grens- bedrijfjes, van het één-mansbedrijf, die dikwijls tegen een zeer moeilijke stroom moeten oproeien. In vele gevallen kun nen die het wel houden, maar dat is toch altijd niet even gemakkelijk. In deze kring is 't echter zo, dat men door persoonlijk initiatief, helder inzicht en grote werkkracht er veel van kan ma ken. Op Texel heeft dit probleem zo zijn eigen karakter. Door de betrekkelijke geïsoleerdheid hebben wij de zaken in sommige gevallen iets rustiger kunnen doen en historisch gezien hebben wij in verschillende ontwikkelingsstadia ver keerd. Op bepaalde momenten zijn wij volko men gelijk geschakeld met elders en dan dienen wij paraat te blijken. Dat het persoonlijk initiatief zonder enige twij fel aanwezig is, blijkt uit de opzet van deze tentoonstelling, die drie jaar gele den een groot succes bleek, hetgeen ik U thans wederom gaarne toewens." Langs de stands Wat U allemaal op de TeMiTo ziet en hoort kunnen wij U slechts globaal be schrijven. In één en dezelfde stand vin den wij dikwijls te veel om op te noe men. Kris kras zijn we aan het inter viewen geslagen en vinden nu in onze notities dan allereerst het contact terug met de fa. Jac. Bruijn, Stenenplaats, die als voornaamste en hoogst interes sante attractie onder vakkundige lei ding laat demonstreren op een brei machine en oen (Kohier) naaimachine. Dit moeten en zullen alle dames onge twijfeld willen zien. Het is verbluffend, wat de moderne naaimachines preste ren. Zo zagen wij er met twee naalden tegelijk werken, zodat dus twee ver schillende kleuren aangebracht konden worden. In twee minuten werd op zo'n machine Uw naam met volledig adres in feilloze afwerking vastgelegd met 'n borduursel, dat niet te overtreffen was. Ook noemen wij nog de speciale, ver nuftige en tevens hoogst eenvoudige garenopwindinrichting. Tevens pronk ten daar de Necchi en de allernieuwste Fridor, Nederlands Fabrikaat, die alle steken automatisch vervaardigt. Alle machines zijn zowel voor hand- als electrisch gebruik leverbaar. Voorts wijzen wij op de speciale TL-verlichting voor koestallen. Deze armaturen zijn waterdicht. De Texelse Melkhandel komt ook goed voor de dag: haar voornaamste at tractie is iedere 50ste bezoeker te ver rassen met een pakje Mekha. „Is dit die boter, die 10 ct duurder kost?" vroeg een dame. Antwoord: „Nee, dit is Mekha!" 25 Zegels geven recht op een halve fles slaolie, 50 op een hele fles. Bovendien zijn er zegels (90), die U als geschenk een kleurenvulpootlood in 't vooruitzicht stellen. Mekha is het merk van de N.H. Bond van Melkslijters. Texel's Museum vraagt via „Phoca", de 15 weken oude zeehond, onze aandacht. Hij ziet er puik uit en kruipt vanuit zijn goed gevulde tobbe op een klein beun- tje. Eet vis op verzoek. (Zie vervolg pagina 2) S.V.O-nieuws Oosterend a behaalde een denderende overwinning op Texel c 140. Goed ge daan, jongens, maar denk er voor Za terdag a.s. niet te licht over, want dan gaan jullie naar Texel c. Oosterend 2 kreeg een dikke neder laag te slikken 130. Jammer, jongens, jullie hebben je best gedaan, maar dit was te zwaar. Het eerste verloor ook en wel met 42. Toch hebben jullie het best ge daan, als we nagaan dat jullie met 10 man speelden en het tot kort voor het einde nog 21 stond. Het is meer dan erg als twee spelers zonder afbericht wegblijven. Het programma voor Zaterdag is: Texel c-Oosterend a, aanvang 3.30 uur. We zullen proberen om het Welpen elftal ook tegen een elftal van S.V. Texel te laten spelen; zie kastje en de Courant van Zaterdag. Zondag Oosterend 1-ZDH 1, aanvang 2,30 uur. Het tweede gaat naar Water vogels 4. Er wordt gespeeld om 10 uur, we zullen proberen de wedstrijd te doen aanvangen om 12 uur. Dit is om kerke lijke aangelegenheden. Dus let op het kastje en de Courant. IN DE RIJNSTREEK STIJGT DE ANIMO VOOR DE SCHAPENSTAM- BOEKFOKKERIJ De onlangs door de heer Jb. Eelman Gzn, Oosterend, naar Leidschendam verkochte drie-jarige ram F 6190, mo menteel eigendom van de heer N. J. W. Olieman, aldaar, werd kampioen op de grote 19de fokvee- en paardententoon- stelling te Leiden. De bekende deskun dige en schrijver van het boek „Scha pen", de heer E. J. Bats, schrijft in ver band met deze schapententoonstelling het volgende: „In het verleden hebben we meerdere malen een pessimistisch geluid moeten laten horen over het aantal inzendingen en ook over de kwaliteit van het aange voerde materiaal uit de schapenrijke Rijnstreek; vorig jaar was dit aanmer kelijk beter en dit jaar zijn we met vrij hoog gestelde verwachtingen naar Lei den getogen en voldaan huiswaarts ge keerd. We zijn ons ervan bewust, dat het zeer gunstige rendement van de scha penhouderij in de laatste jaren en wel zeer speciaal op dit moment, hieraan niet vreemd is, maar ontegenzeggelijk is de animo voor de stamboekfokkerij in de Rijnstreek stijgende. Dit wordt be wezen door het vrij grote aantal nieuwe leden, dat het Stamboek hier het laatste jaar heeft kunnen boeken. Wanneer de ze de smaak te pakken krijgen van de „fokkerij" en ook bij anderen de lief hebberij kan worden opgewekt, dan zien we in de toekomst Leiden ook op het gebied van de stamboekschapenfokkerij die belangrijke plaats gaan innemen, die het o.i. behoort te bezetten. Dit op grond van het feit, dat deze stad een middel punt is van de schapenhouderij in ons land; zij bezit de grootste markt en heeft Noord-Holland (Texel) als achter land." VERGADERING VAN DE RAAD Vergadering van de Raad der gemeente Texel op Dinsdag 12 October 1954 des namiddags 2.30 uur ten Raadhuize. Texel, 2 October 1954. De Burgemeester van Texel, C DE KONING Agenda: 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken en mededelingen 3 Verlening van eervol ontslag aan mevr. A. Tiessen-Spaans als onderwij zeres in de nuttige handwerken aan de school voor u.l.o. 4. Mededeling van de jaarstukken over 1953 van het Prof. Keesom-studiefonds. 5. Van toepassing-verklaring van de „Schadevergoedingsverordening Ge meente Texel" op een aantal vastge stelde uitbreidingsplannen-in-onderde- len. 6 Aankoop van gronden van de Diaco nie der Ned. Herv. Gemeente te De Koog 7. Vaststelling van de 6e wijziging van de Verordening op de Vleeskeurings dienst. 8. Vaststelling van de gemeentebegro ting voor de dienst 1955. 9. Vaststelling van de le suppletoire begroting voor de dienst 1955. 10. Goedkeuring van de begroting van de Sociale Dienst voor het jaar 1955. 11. Goedkeuring van de begroting van het Algemeen Weeshuis voor het jaar 1955. 12. Bepaling van het maximaal toelaat bare crediet voor 1955 op grond van de met de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten te 's-Gravenhage aangegane rekening-courant-overeenkomst. 13. Machtiging tot het aangaan van kas geldleningen ten behoeve van de dienst 1955. 14. Stemming over de vaststelling van het maximale crediet 1955 van de N.V. Texelse Electr. Mij. bij de Bank voor Nederlandse Gemeenten. 15. Intrekking van de verordening op de heffing van gelden voor het gebruik van het Luchtvaartterrein „Texel" en van de verordening op de invordering van deze gelden, respectievelijk vastge steld bij de raadsbesluiten van 14 Mei 1937, no. Xla en Xlb. 16. Vaststelling van de 16e en 17e sup pletoire begroting voor de dienst 1954. 17. Beschikbaarstelling van het bedrag per leerling voor het lager onderwijs, ingevolge artikel 55 bis der Lager-on- derwijswet 1920. 18. Voorlopige vaststelling van het be drag der uitgaven voor het openbaar onderwijs over 1953, als bedoeld in arti kel 55 ter der Lager-onderwijswet 1920. 19. Beslissing op een verzoekschrift van de heren J. Grit, Joh. Zuidema, D. Prins en A. Compagner om een tege moetkoming als bedoeld in artikel 13 der Lager-onderwijswet 1920. 20. Vaststelling van een besluit inzake de instandhouding van de openbare lagere school te Midden-Eierland. 21 Overdracht aan de woningbouwver eniging „Texel" van grond en daarop gebouwde woningen behorende tot de bouwplannen 1946, 1948, 1949 en 1950 (V 10761) en verlening van voorschotten ten behoeve van de financiering van de ze bouwplannen. PUBLICATIE VAN DE CULTURELE RAAD Donderdag 7 October Den Burg 15-18 uur en 19.30-22 uur in „Casino" en,.Texel", TEMITO. Zuid-Eierland, Kapel, Bazar t.b.v. de Ned. Herv. Gemeente. Vrijdag 8 October Den Burg 15-18 uur en 19.30-22 uur in „Casino" en„Texel", TEMITO. Zaterdag 9 October Den Burg 15-18 uur en 19.30-22 uur in „Casino" en„Texel", TEMITO. ZO WAS HET EEN HALVE EEUW TERUG Ouderen horen wij wel eens vertellen van de grote rijkdom aan wier langs de Texelse kust. In een krant, welke een halve eeuw geleden verscheen, de Texelaar van 2 October 1904, lezen wij: Oudeschild. Was er in dezen zomer bijna geen drijfwier voor de kust, in de afgeloopen maand kwam er des te meer. In de haven echter veroorzaakt het wier veel last. Reeds eenige dagen zijn enkele personen bezig het uit den ha venkom te verwijderen, omdat het soms zeilvaartuigen belemmert aan wal te kunnen komen. DIENSTREGELING N.V. TESO Tijdvak 3 October t.m. 27 November '54 en na 28 Februari 1955 Werkdagen: Van Texel: 5.30 7.45 10.25 12.55 15.30 18.00 Van Den Helder: 6.30 9.20 11.40 14.10 16.45 19.30 Tijdvak 28 Nov. 1954 t.m. 28 Febr. 1955 Werkdagen: Van Texel: 5.30 7.45 11.45 14.45 17.45 Van Den Helder: 6.30 10.30 13.10 16.20 19.30 Op Zon- en Alg. erk. Chr. Feestdagen ingaande 3 October 1954 Van Texel: 7.55 11.45 16.00 18.15 Van Den Helder: 10.30 13.10 17.10 19.30 1 11 I .Bi mi i Hierboven een der aanvallen na de rust. Rechts de rechtsbuiten der gastheren die de keeper tot een tijgersprong dwong. Links van hem een SVW-achter- hoedespeler, die vergeefs getracht had de bal in te palmen. De eerste dag der nieuwe week lokte met stralend herfstweer en daarom be sloten wij het verst gelegen sportterrein tot doel te kiezen. Dat is vanuit Den HANDELSREGISTER In „Handelsregister" lezen wij onder nieuwe inschrijvingen van zaken: K. Brouwer (E), Texel, Den Burg, Wilhelminalaan 1. Dames- en heren- maatkleermakersbedrijf. En onder „wijzigingen": F. Dijksen, Texel, De Cocksdorp C 34a. Transportbedrijf. Uittr. eig.: F. Dijksen door overl. Nwe eig.: Wed. E. C. Dijksen-Bakker o.n. Fa. F. Dijksen, Proc.: J. D. Bakker TEXELSE MARKT Aangevoerd 4 October 1954: 13 koeien 700—800; 11 pinken 300—425; 28 graskalveren 225300; 84 schapen 85110; 45 lammeren 6070; 15 ram men 100—150; 40 biggen 47,50—62,50. VARKENSPEST De varkenspest breidt zich sterk uit en daarom: „Koop bij voorkeur geënte varkens!! Koop liefst op de boerderij!! Zijn ze nog niet geënt, laat ze daar dan enten en haal ze pas 14 dagen of later thuis op Uw bedrijf!!" De Directeur Provinciale Gezond heidsdienst voor Dieren, D. Rempt. Burg ontegenzeggelijk het veld van de Cocksdorper Sportvereniging SVC, dat aan de Vuurtorenweg gelegen is, dus tussen De Cocksdorp en de Witte Hoek. Ze hebben daar maar een keurig ter rein, met 'n tweetal goede kleedlokalen en groeiend hout aan de Westzijde. De Rood-wit shirters van SVC stonden daar tegenover de Groen-zwarten van Heer- hugowaard. De rust was ingegaan met 12 en het zag er naar uit, dat SVC het genot van de overwinning zou mo gen smaken, temeer daar de Cocksdor- pers nu ook van het windvoordeel zou den kunnen profiteren. Toch belandden de eerste twee ballen na de rust in het verkeerde doel. Met de stand 14 bleek echter toch nog alles mogelijk en een prachtige schuiver door een der SVC- voorhoedespelers gaf alle schijn, dat het nog best in orde zou komen. Dit zou ook ongetwijfeld gebeurd zijn, ware het niet dat het positiekiezen nog niet voor hon derd pet slaagde. Ook dit is een vak apart. Enige keren zagen wij twee spe lers van dezelfde club samen aan de bal tikken Bovendien had SVC 'n paar keer pech, zodat hun harde zwoegen niet tot de begeerde puntjes heeft mo gen leiden. Een pluim nog voor de doel man van SVC, Wim Verseput, die wij aan de andere kant van het veld heel wat moeilijke ballen onschadelijk zagen maken en op eenmaal als een snoek (of vliegende schotel?) door zijn domein zweefde! „De meeste mensen menen, dat ze bijna allemaal vergiftig zijn, maar de grootste helft is beslist ongevaarlijk, een gering percentage is werkelijk dode lijk, als je van dié daar één korreltje op je tong legt, kom je niet meer gaaf op de redactie!" Aldus ongeveer de heer J. A. M. Molleman, die samen met zijn collega's de jury vormde voor de paddestoelententoonstelling, welke Zaterdag middag in een der lokalen van de School voor Chr. Volksonderwijs te Den Burg werd gehouden. Er waren 71 inzendingen uit alle klassen. De jury oordeelde naar leeftijd en zo kreeg men dus een eerlijk resultaat. De ze herfstsymptomen waren practisch allemaal uit de dennenrijke Wester- mient gehaald. De jury had het weer eens moeilijk, want wij konden werkelijk niet één inzending aanwijzen, welke het praedi- caat „met de Franse slag" moest worden toebedeeld: alles getuigde van belang stelling voor deze taak en soms zelfs van liefde voor de natuur. Daarin prij zen wij b.v. de maaksters van de grote, louter uit boomschors opgebouwde bak, waarin o.a. de mooiste vliegenzwam van de gehele show prijkte. Ook in één adem genoemd het boshuisje, welks dak door zacht-groen mos was gecom pleteerd. Voorts „De Muy in herfsttooi", tjonge, wat een pracht, die rietsigaren erbij! En zo kunnen wij doorgaan: snoe zig kleine schaaltjes, die iedere huis vrouw zó in haar vensterbank zou wil len plaatsen. Hier de volledige uitslag: Groep 1 (Klassen 1 en 2) 1. Jan Bakker; 2. Peter Feenstra; 3. Dick Terpstra; 4. Reyer Huysman; 5. Rob Blok. Groep 2 ifKlassen 3 en 4): 1. Ina en Peter Hoogerheide; 2. Janneke Terpstra; 3. Eddy Combé; 4. Marene van Beek; 5. Ankie Eelman. Groep 3 (Klassen 5, 6 en 7): 1. Alie en Dudy Boon; 2. Ria en Martha Boks; 3. Gerda Grisnigt en Adje Schalkwijk; 4. Jannie Feenstra; 5. Geri Hillen. De Jury verklaarde, dat het een hoofdpijnwekkend karwei was geweest. PS. Een der ouders had de leiding door een ruime gift (chocolade) in staat ge steld ook de niet-prijswinnaars een troostprijs te geven. Twee jaar geleden hadden ze ook een tentoonstelling opgebouwd, maar deze is stellig nog mooier. Nu kwam een en ander ook prachtig uit in het lichte, moderne lokaal. Van scholenbouw gesproken: eens hebben wij via een donkere trap en langs een zolder, die tot hoofdstoten dreigde, een blik geworpen in een zol derkamer, waar een complete klas ver schanst was. Het hoofd der school, de heer Veldhuis, kon niet nalaten ons nogmaals naar de eerste etage te voeren om het verschil met vroeger te kunnen tonen: nu bevindt zich daar een gezel lige, lichte cantine, waar tevens hand werkles kan worden gegeven. Aan deze omtovering werkten mede schilder D. G. Toolens en de fa. Moerbeek, „Het Woonhuis" Hogerstraat, terwijl Bakker Koorn de tafeltjes fabriceerden. De overblijvende jeugd krijgt hier vanwege de school bekers, borden en eetbestek en bij slecht weer vinden ze er allerlei spelen. dan Uw spoorkaartje ge- qj haald bij de V.V.V. „Texel"

Texelsche Courant | 1954 | | pagina 1