Waddenzeevisserij in een moeilijke situatie ftet besty uit (k iHryïnm 6o$s{t Na de afsluiting van de Zuiderzee: De Grote Speurder Door Blinden vervaardigd sta &p ST€RL/NG!r tlfïÖïJgCf ftfi- pwe 6 igaxtüex De Waddenzee veranderde door het leggen van de Afsluitdijk (1932) sterk van fauna en flora. De Waddenzeevissers moesten onvoorbereid de nieuwe situatie tegemoet treden. Voor de vissers van Oosterend, die de jaren door reeds regel matig op de Noordzee gevist hadden, speelde de afsluiting van de Zuiderzee een aanzienlijk minder ingrijpende rol. De afsluiting bespoedigde voor hen de totale overgang op de Noordzeevisserij. De Oudeschilders konden niet anders doen dan zo goed en zo kwaad als dat ging voortgaan met de visserij op de Wadden zee. Aldus de heer drs S. Schreur van de Economisch-Technologische Dienst in zijn rapport over „De Ontwikkeling van de Visserij van Texel". In 't betreffende hoofdstuk („Samen vatting en conclusies*') lezen wij o.a.: De visserij- autoriteiten hadden ge waarschuwd dat na de afsluiting de Waddenzee niet de functie van de Zui derzee (als broedplaats) zou overnemen, doch dat de visstand in de Waddenzee zo ten slechte zou veranderen als na 1932 het geval bleek te zijn, werd niet voorzien De vissers van Texel en van andere Waddenzee-plaatsen werden dan ook geruime tijd buiten de werking van de Zuiderzeesteunwet gehouden. Eerst na hevige strijd en op aandrang van de Staten Generaal besloot de regering ook de vissers van Texel onder de Zui derzeesteunwet te doen vallen. De daarop volgende Tweede Wereld oorlog leverde goede verdiensten op, waardoor de maatregelen van de Zui derzeesteunwet minder nodig waren. Dat de visserij van Texel als geheel bezien na 1932 niet nog verder is terug gelopen, is te danken aan de Noordzee visserij van Oosterend, die zich mede onder invloed van de gunstige omstan digheden in, doch vooral direct na de oorlog (1940-1945) verder kon ont plooien en daardoor als het ware een deel van de achteruitgang compen seerde. Dc situatie waarin de Visserij van Texel thans verkeert is deze, dat de Noordzeevisserij aan de daarin werk zame personen een zeer goed bestaan oplevert en de mogelijkheden in zich bergt tot verdere uitbreiding. Dc leef tijdsopbouw en het relatief groot aantal „eigen" personeelsleden is voor deze uitbouw alleszins bevorderlijk. Het feit dat er nog arbeidskrachten van buiten Texel aangetrokken moeten worden wijst op een momenteel plaat selijk tekort, dat wellicht, nu ook enke le jongeren afkomstig uit niet-vissers gezinnen hun intrede in deze tak van visserij blijken te doen, op den duur op geheven zal worden. De overgang van jongeren uit de Waddenzeevisserij zal hiertoe evenzeer kunnen bijdragen. De Waddenzcevisserij verkeert in een moeilijke situatie. De kommenvisserij lijkt hier tot uitsterven gedoemd. Het viertal bedrijven dat nog overgebleven is, levert een moeilijk bestaan op. Een deel van de betrokkenen tracht dan ook uit andere bronnen in zijn onderhoud te voorzien. Het laatste geldt eveneens voor een 6-tal Waddenzee-bedrijven die om die redenen niet aan een nader onderzoek zijn onderworpen. FEUILLETON Of te wel „De wonderlijke beleve nissen van Pieter Bakker. 10. HOOFDSTUK IV Pieter Bakker ontmoet het avontuur. Kijk siste Karei Bierbank, in de wandeling genaamd: Lange Charrel. Daar heb je 'm. Druk je 'n beetje, Ma rian, anders ziet-ie je. 't Lijkt me nogal een slome klonk de stem van Henri, die precies 't oog had op de entree van het restaurant waar Pieter Bakker zojuist was binnen getreden. Maar hij bulkt van het geld ver zekerde Charrel Veel te veel voor zo'n dooje visjesvreter. Dat kunnen wij beter gebruiken. Een kleine aderlating zal 'em geen kwaad doen. Het meisje, dat als Marian werd aan gesproken, zei niets, maar sloeg belang stellend de figuur van Pieter gade, die nu een tafeltje gekozen had en wat schutterig zat te bladeren in het menu, dat een haastig toegeschoten kellner hem had aangeboden. Pieter had het zich tot 'n gewoonte gemaakt "n avond per week te gaan eten in dit restaurant wel in 't centrum, maar toch niet druk. Het was er gezellig, een beetje intiem, een zacht strijkje ergens achter palmen. Het eten was er goed - en onder de on merkbare leiding van een deskundige ober begon Pieter zo langzamerhand de geneugten van een goed glas wijn te waarderen. De ober, die minachtend Van de opgenomen Waddenzeebedrij- ven zijn er een aantal die een lonende exploitatie, zij het op een zeer beschei den wijze, te zien geven. De achterstand die deze bedrijven in de loop der jaren hebben gekregen in vergelijking met hun collega's uit Oosterend betekent echter dat de verdere ontwikkeling van hun bedrijven in ieder geval een zeer langzame zal zijn. Het geringe aantal jongeren waardoor de groep van de Waddenzeevissers wordt gekenmerkt, maakt de situatie voor hen des te moei lijker. Een omschakeling op de Noord- zeevisserij zal moeilijk zijn, daar deze geheel andere eisen stelt en een in stelling van de betrokkenen vergt, die, op enige uitzonderingen na, ontbreekt. Van de 14 bedrijven zijn er 2 die reeds voor een met gering deel op de Noord- zeevisserij zijn georiënteerd. Daarnaast zullen er wellicht 2 a 3 voor omschake ling op de Noordzeevisserij in aanmer king komen. De overige zullen zonder steun van buiten evenwel op de Wad denzeevisserij aangewezen blijven. De Waddenzeevisserij van de Harlin- ger en Wieringer vissers geeft aanzien lijk betere resultaten te zien dan die van de Texelse vissers. Doch eerstge- noemden oefenen niet uitsluitend de dagvisserij uit. Al naar gelang de om standigheden vissen zij bij Terschelling, Ameland, Vlieland en Wieringen. De Texelse vissers blijven dichter bij huis. Behalve dat zij iedere avond weer thuis willen zijn, is de uitrusting van de Texelse vaartuigen voor de visserij bij de Noordelijke eilanden minder geschikt Alvorens overwogen kan worden een bijdrage te verlenen voor een betere uitrusting, zullen echter de betrokkenen moeten tonen de visserij verder van huis te willen beoefenen. De moeilijke voorziemng met „eigen" personeel speelt hier ook een rol. Naar de inzich ten van de deskundigen zullen bij een uitoefening van de visserij op grotere afstand ongetwijfeld betere resultaten te boeken zijn, dan thans het geval is. De Waddenzeevisserij van Texel be hoeft dus, ondanks de minder gunstige financiële toestand waarin zij verkeert en het dreigende tekort aan jongeren, niet tot uitsterven gedoemd te zijn, zo als helaas bij een aantal buitenstaan ders de opvatting blijkt te zijn. Voorwaarde zal zijn dat de groep als geheel tot nieuwe activiteit komt, een activiteit die zich niet in de eerste plaats op andere takken van visserij be- neerzag op de lieden die Coca-Cola dronken of haastig een borrel achter over sloegen, en alleen respect had voor kenners van een goed glas wijn, zag z'n kans schoon om van Pieter een eerbie dig discipel van de vrucht des wijnstoks te maken. En Pieter Bakker, die zo lang het goede der wereld had moeten ont beren, beleefde ogenblikken van stille voldoening wanneer hij het licht zijn flitsen zag zenden door de donkerrode, diepglanzende vloeistof in het sierlijk gevormde glas, en zijn neus het bouquet opsnoof, voor hij er respectvol de lippen aanzette. Het meisje, dat hem gadesloeg ver diende echter minstens zozeer de aan dacht als het glas, dat nu voor Pieter was neergezet. Ze had haast donker blauwe ogen en ravenzwart haar. Haar teint was matbleek, het gelaat kreeg 'n enigszins Slavisch type door de hoge jukbeenderen en de iets scheefstaande ogen, waardoor het echter aan aantrek kelijkheid won. Ze was niet bijzonder groot, maar leek langer door haar perfect gebouwde gestalte en de wijze waarop ze stond en liep. Een eenvoudige donkerblauwe japon, die haar echter kleedde als was ze een prinses, had als garnering 'n me daillon aan een fluwelen lint. Verder was haar enig sieraad een exotisch uit ziende armband van zwaar zilver met blauwfonkelende stenen bezetde kleur van haar ogen. Als je 't handig aankleedt, sleep je d'r gauw twee meier uit overlegde Charrel en dat ding hij wees op hoeft te richten, doch veeleer in het be drijf zoals het thans door de betrokke nen wordt uitgeoefend, ontplooid moet worden. Het zal niet eenvoudig zijn de groep een nieuw gedragspatroon te doen volgen, daar de nieuwe activiteit ver onderstelt dat zij verder weg zullen trekken, waarbij 's avonds thuiskomen niet altijd mogelijk zal zijn. Voor de plaatselijke leiders en niet in het minst voor het bestuur van de Vissers Vereni ging van Oudeschild is hier dus een be langrijke taak weggelegd, die veel over redingskracht en tact zal vergen. Het gaat hier immers om niets minder dan het doorbreken van een instelling die jaren heeft bestaan, en tot 1932 ook niet ten onrechte, doch die sedertdien niet meer in overeenstemming is met de ei sen die de werkelijkheid stelt. Financiële steun Het verlenen van financiële steun voor de verbetering van de uitrusting der vaartuigen zonder dat er aanwijzin gen zijn, dat deze inderdaad tot het be oogde doel zal leiden, moet ontraden worden, daar deze dan een averechtse uitwerking kan hebben. In dit verband kan tevens gewezen worden op de plaatselijke visafslag. De ongunstige ligging van deze afslag in 't vrije marktverkeer (excentrisch t.o.v. de centra van handel en afzet, mede BIM EN BAM Oef, wat is het warm. Bim en Bam gaan maar een poos je zwemmen om een beetje af te koelen en hun kleren leggen ze netjes op een klein palmboompje. Terwijl ze heerlijk aan het zwemmen zijn, begint het te stortrege nen en het palmboompje staat daar zo hiaar te genie ten, want palmboompjes vin den regen iets heerlijks. Maar Bim en Bam vinden het niet zo prtettig, als ze uit het water komen, is het boompje een reuze boom ge worden en hoe moeten ze nu hun kleren er uit krijgen. Dan loten ze er maar om wie in de top moet klimmen. de kostbaar uitziende armband daar krijg je nooit meer dan een geeltje voor. Dus da's gauw verdiend. Nou meid, ge luk d'r mee, we laten 't verder aan jou over. Charrel en Henri stonden op en ver dwenen naar de zijdeur, de laatste niet zonder een bezorgde blik naar zijn zus ter. Die lachte hem bemoedigend, maar toch niet bijster vrolijk toe. Je kijkt of je naar de tandarts moet en, je goed wilt houden fluis terde Henri glimlachend. 'k Ging liever naar de tandarts zei 't meisje zacht terug maar 't is de nood, Han. Ja, 't is de nood herhaalde hij wat onzeker. Nou, we horen wel van je. Pieter had de fles wat terzijde laten zetten, hij was net begonnen aan een be scheiden harinkje op ijs met toast als „grondje*' voor het maal dat zou volgen. Zijn gedachten zwierven zonder vast doel, hij wist alleen maar dat het hier warm en prettig en behaaglijk was. Maar jammer dat je hier altijd zo alleen zat. Iemand om mee te praten, dat zou gezelliger zijn.... Hij werd er zich, in 't luchtledig sta ren, van bewust dat een vrouwengestal te naderde. Maar verlegen en schutterig als hij was, waagde hij het niet zijn blik in die richting te zenden, en keek hard nekkig op z'n bord. Vrijwel op hetzelfde moment zweefde ze hem voorbij, iets in donkerblauw. Maar tegelijk ook klonk een zachte kreet, een bons, schervenge- rinkel. Pieter keek verschrikt op en door de slechte verbinding met de vaste wal) hebben de omzet aan de afslag weer doen dalen tot het niveau van voor de oorlog. Het is duidelijk dat alleen de aanwezigheid van de afslag in hun woonplaats aanleiding is aldaar te markten. Op de visafslagen te Den Oe ver op Wieringen en te Den Helder worden hogere besommingen gemaakt voor de aangevoerde vis. De aanvoer van de Texelse Waddenzeevissers al daar is tot op heden nog betrekkelijk gering. Samenwerking bij de aanvoer van vis op genoemde afslagen ter on dervanging van het tijdsverlies zou er toe kunnen bijdragen tot betere besom mingen te komen. Hier zal dus iets doorbroken moeten worden en men zal moeten gaan naar een aanpassing aan de al geruime tijd gewijzigde omstan digheden. Verhoging van de aantrekke lijkheid van de aanvoer te Oudeschild is gebleken niet mogelijk te zijn. Machinaal pellen van garnalen Een ander middel om de Waddenzee visserij van Texel nieuw leven in te blazen zou zijn het machinaal pellen van garnalen ter plaatse mogelijk te maken. De vissers kunnen dan met meer succes aanvoeren dan tot dusverre, om dat de gepelde garnalen beter houdbaar zijn. Dit schijnt niet bij voorbaat uitge- sloten. Het is bekend dat een garnalen- „Nee hoor, ik heb het al weer in de krant gelezen, dat het niks met blinden- werk te maken heeft!" Aldus moest de volijverige heer Ooms uit Den Helder horen, toen hij dezer dagen een beste borstel aan de man trachtte te brengen. „Kunt U nou niet ers schrijven, dat ik te goeder naam en faam bekend sta en de bewijzen ervan op zak heb?" Aldus de gedupeerde heer Ooms, die het stuk in de dagbladen ook wel gelezen had, maar machteloos scheen te staan. „Man, ze kennen U toch over hèèl Texel!" moedigden wij hem spontaan aan. „De fietsende verkoper is toch al ingebur gerd! En wie zegt, dat hij het zaakje niet vertrouwt, die beweert dat enkel, omdat hij niet van U wil kopen! Dat is een gezocht motief!" De heer Ooms bleek door deze Woor den aangemoedigd en dus zult U hem wel zien verschijnen met zijn keur van door blinden gemaakte artikelen. staarde in 'n paar ogen van het diepste blauw, die hem geschrokken aanzagen. Ik vrees zei een lage, zachte stem dat 't helemaal mij schuld wsa. Pieter keek eerst naar de grond, waar de scherven van de Bourgognefles door een haastig toegeschoten kellner al wer den weggeruimd, naar de donkere, natte plek op de loper, naar een elegant schoentje dat eveneens donkere plekken vertoonde, en van daar aarzelend om hoog naar de spreekster. Ik liep zó in gedachten zei het meisje en zag hem met een ontwapende glimlach aan dat ik helemaal niet oplette dat ik met mijn tas de fles van de tafel stootte. Ik moet u wél mijn ex cuses aanbieden.en mag ik u alstu blieft 'n nieuwe fles laten aanbrengen? Het was heus mijn schuld. In Pieter rees een nieuw mens om hoog. Dit plotseling contact met zulk 'n aantrekkelijk lid van de schone sekse zou hem onder alle andere omstandig heden geheel uit 't lood geslagen heb ben, maar de situatie van het ogenblik gaf hem 'n wonderlijke vrijmoedigheid, waarover hij zich zelf straks het meest verwonderen zou. Geen sprake van! protesteerde hij De fles heeft natuurlijk te veel op het randje gestaan. En kijk eens, er zitten ook vlekken op uw schoentjes. Gaan die er uit? Dat zal wel loslopen meende het meisj~e luchtig en ik vind het vrese lijk aardig van u dat u 't zo opneemt. Maar heus, ik voel me wel erg schuldig. Een gedachte kwam op in Pieters pelmachine is ontworpen die bij verdere ontwikkeling zeer goede mogelijkheden in zich kan bergen. Nagegaan dient dus te worden op welke wijze de verdere ontwikkeling van de machine aan de verwachtingen beantwoordt en aan de gamalenvissers ten goede kan komen. Hiermede zou niet alleen de visserij van Oudeschild geholpen worden, doch evenzeer die van Den Helder en Den Oever. Thans minder geschikt In het algemeen zijn de vaartuigen van de Texelaars wat betreft de uitrus ting niet geschikt voor het vissen op mosselen, terwijl de aanvoer van deze visserij, die niet uitsluitend als dag visserij beoefend kan worden, nagenoeg geheel buiten de Waddenzeeplaatsen omgaat. Hier liggen dus nog tal van moeilijkheden. Op de omstandigheid, dat de mossel visserij sedert 1938 geheel beheerst wordt door het behoefte-ele ment en men door het beperken van het aantal vergunningen overvoering van de markt - die beperkt is - tegengaat, stuitte tot dusverre de pogingen van de Texelaars af". KRAAMZORGCENTRIJM DEN HELDER EN OMSTREKEN Het bovengenoemd Kraamcentrum houdt Donderdag 7 October spreekuur van 3-4 uur. (In verband met de winterdienst van de TESO zijn deze andere uren vastgesteld) S.V. Texel Uitslagen van Zondag: VVW-Schagen en Watervogels-VZV af gelast; ZAP-Texel 4—1; Succes-BKC 2—2; Zouaven-WGW 4—2; DTS-Andijk 5—3; Texel 2-SRC 2 1—3; HCSC a- Texel a 24; Texel b-De Cocksdorp 33; Oosterend a- Texel c 140. Handbal: Texel-ZDH 9—2. Texel 1 heeft ons allen wel heel erg teleurgesteld. Het liep bij Texel stroef, het tempo bleef te laag en de juiste tactiek in de aanval ontbrak. Na de rust werd de linkshalf vervan gen en kwam Leen op de rechtsbuiten plaats. Door een misverstand tussen Henk en Bertus kwam Z. goedkoop aan de leiding. Z. scoorde nog eenmaal, ter wijl Herman een strafschop benutte 21. Wel weerde T. zich wat beter, maar door te veel op de aanval te spe len wist Z. door een algemeen opdrin gen nog 2 maal te scoren 42. Texel 2 verloor eigenlijk onnodig van SRC 2. Voor de rust T. voortdurend in de aanval maar geen doelpunten. Door snelle doorbraken wist S. Cees 2 maal te passeren en enige keren redde Cees op het nippertje. Na de rust waren de gasten compleet (voordien speelden ze met 10 man) en toen ging het bepaald beter. Hadden we toen spelers met meer logisch inzicht gehad, dan nog was er alle kans geweest. Spoedig maakt S. er 30 van, maar als Grootes van rechts voorzet, duikt de keeper over de bal heen, die via een S.-achterspeler in het doel springt 31. Toch moet het mogelijk zijn tot be tere resultaten te komen. Cees heeft z'n doel uitstekend verdedigd. Texel a maakte niet weer de fout van de tegenpartij te onderschatten: rnet 42 werd in Den Helder in een prima partij voetbal van HCSC a ge- i wonnen. Texel b was niet gelukkig doordat vlak voor de wedstrijd een paar jongens verstek lieten gaan en Piet Schuijl eveneens was thuis gebleven. Met 8 man werd begonnen en spoedig had De Cocksdorp met 20 de leiding. Toen ging T. beter aanpakken en binnen enkele minuten was het weer gelijk 22. Menig aanval werd afgeslagen. Leo in het doel deed het best. Na de rust kwam Gerrit in de ploeg en Texel kreeg een overwicht, maar te ver op dringen, gaf SVC menige kans, waar van er een werd benut 23. Met moei te wist T. gelijk te maken 33. Ook bij De Cocksdorp zagen we pitti ge spelertjes met een goede belofte voor de toekomst. Texel c (de Benjamins) moesten met een 140 nederlaag naar huis terug. Verschil in grootte en dan hoog schie ten, dat was Jan te machtig. Maar we gaan door, over een paar jaar hebben jullie weer de beste papieren. Doordat het te vroeg donker wordt zullen we op Zaterdagmiddag moeten trainen. Dit kan deze week echter niet, daar T. a en b thuis moeten spelen. brein. De oude Pieter Bakker van vroe ger was er als de kippen bij om die ge dachte haastig terug te duwen, ver schrikt over zoveel stoutmoedigheid, maar de nieuwe Pieter Bakker, in dit ogenblik geboren ten aanschouwe van twee betoverende blauwe ogen, won het» Als u dan met alle geweld iets goed wilt maken antwoordde Pieter en zijn stem beefde bijna van spanning doe me dan het plezier en drinkt u een glas van deze prima Bourgogne voor de schrik. Ze hebben er gelukkig nog wel een paar flessen van, en hij is heus goed. Daarom is het juist zo jammer, glimlachte het meisje, en ze bleef staan, alsof ze aarzelde om van het aanbod gebruik te maken. Toe drong Pieter aan doet u me dat plezier, dan ga ik werkelijk geloven dat scherven geluk brengen. Hij was verbaasd over zijn eigen slag vaardigheid en zag gespannen toe hoe het meisje met een lichte neiging van 't hoofd zich gracieus neerzette op de stoel tegenover hem. U was juist met uw diner begon nen merkte ze toen op. Nee, ik stoor u. Ik moest maar liever heengaan. Het lijkt erg vrijpostig antwoord de Pieter, die nu ook kordaat al z'n schepen achter zich verbrandde maar ik zou zeggen, waarom zouden we niet samen dineren? U ziet, ik ben eigenlijk nog niet eerls begonnen. Wordt vervolgd.

Texelsche Courant | 1954 | | pagina 4