9 ro&n in het harL, Texel zal toerisme in naaste toekomst sterk zien toenemen Aldus drs S. Schreur in rapport van de Economisch-Tecbnologische Dienst voor N.-Holland D.D.D. Voorlichtingsavond Boerderij en bouw Last Tan «ennwenl Als U de 40 gepasseerd bent is. oppassen dubbel geboden. Pleegkind Texels Museum ter opluistering aanwezig Causerie W. Renout trok groot aantal belangstellenden ZATERDAG 9 OCTOBER 1954 TEXELSE 69e JAARGANG No. 6877 COURANT Uitgave N.V. v.h. Langevold de Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 -Tel. 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl Bank. Postgiro 652. - Abonn. pr. f 1,95 p. kwart. 4- 20 ct. incasso. Adv. 8 c. p.mm. 5? In zijn rapport over het Vreemdelingenverkeer op Texel komt de heer drs S. Schreur van de Economisch-Techno logische Dienst voor Noordholland tot de conclusie, dat Texel in de naaste toekomst een toenemend, zelfs sterk toe nemend, aantal bezoekers zal krijgen. De vermeerdering van de bevolking, in het bijzonder die van de stedelijke industriële bevolking van de provincie, de groeiende behoefte aan vacantiebesteding buiten de woonplaats, verlenging van de vacanties en uitbreiding van de groepen, die vacantic krijgen en vooral ook de toeneming van het verkeer en de verbetering van de verbinding, zullen tezamen de stroom van bezoekers aan Texel doen zwellen. Het gemeentebestuur van Texel, dat tot taak heeft, de welvaart te bevorde ren, behoeft zich geen zorg te maken over de vraag, of er wel een voldoend aantal gasten naar het eiland zal komen. Zijn taak zal alleen bestaan in het zo goed mogelijk ervoor zorgen, dat de gemeente haar aantrekkingskracht, die zij tot heden op de bezoekers heeft uitgeoefend, zal blijven uitoefenen. Het ma ken van propaganda voor het brengen van een bezoek aan het eiland - zo deze al gemaakt moet worden - kan de gemeente overlaten aan de VVV ter plaatse. Al is in de laatste tijd enige stagnatie ontstaan in de uitwerking van de plan nen tot verbetering van de verbinding van Texel met Den Helder, het staat wel vast, dat binnenkort de veerdienst aanmerkelijk zal worden uitgebreid. De capaciteit zal worden vergroot door het in de vaart brengen van een of meer nieuwe schepen, die groter zul len zijn dan de tegenwoordige en de dienst zal frequenter worden. Met be trekking tot het vreemdelingenverkeer zal dit tot gevolg hebben, dat de be zoekers - dit slaat vooral op de dag bezoekers - langer op het eiland zullen kunnen verblijven en het zal dus voor hen meer de moeite waard worden een dag naar Texel te gaan. De grotere ca paciteit van de boten zal in het bijzon der van betekenis zijn voor het automo- bielverkeer. De capaciteit van de hui dige veerdienst schiet thans in de zo mer, vooral in dit opzicht te kort. Autobussen worden slechts zelden over gezet; particuliere wagens moeten, zo zij niet vooruit een plaats hebben be sproken, op drukke dagen vaak één of meer diensten blijven staan. Uiteraard heeft dit een beperkende invloed gehad op het bezoek van personen, die per auto of autobus reizen en een kort be zoek aan het eiland willen brengen. Het gevolg zal dus zijn, dat het aantal dagbezoekers in sterke mate zal toe nemen, vooral van diegenen, die per autobus reizen. Ook al zullen de wegen op Texel - de grote wegen op Texel zijn alle B-wegen - het onmogelijk maken, dat zware autobussen over het eiland zullen kunnen rijden, een toeneming van het vervoeg zal de verbetering van de veerdienst zeker ten gevolge hebben. In welke orde van grootte het aantal logeergasten en dagbezoekers van Texel zich dan zal gaan bewegen, valt moei lijk aan te geven. De verwachtingen, die men koesterde over de ontwikkeling van het verkeer, zijn in de laatste jaren verre overschreden. In dit licht moet bij het geven van een raming dus grote voorzichtigheid betracht worden. De mate, waarin Texel een groter aantal vacantiegangers kan opnemen, is daar bij eveneens bepalend. Twee en een half maal zoveel Gaat men uit van de ongunstige ver onderstelling, dat in de spreiding van het bezoek over het gehele seizoen Mei tot en met September - geen ver betering zal optreden, dan betekenen 13 000 mensen in het hoogseizoen, bij een gemiddelde verblijfsduur van 7 da gen, een jaarlijkse toestroming van plm. 100.000 logeerkasten, of rond 2 Vz maal zoveel als het aantal van 1950 en 1951. Deze vergroting van het aantal va cantiegangers binnen een niet te lange periode is dus op zichzelf niet bij voor baat uitgesloten. Bij de beoordeling van dit getal is het wellicht dienstig er aan te herinneren, dat blijkens de vervoer- cijfers van de N.V. TESO de periode 1939-1949 reeds een verdubbeling te zien gaf. Het is in tweeërlei opzicht de vraag of Texel een dergelijke toeneming van LANDINGSVAARTUIG OPGEGEVEN? Het grootste van de twee landings vaartuigen, welke bij een nachtoefening door het stormachtige weer op de Texelse kust werden geworpen, is vlot gebracht, doch het kleinere type is bij de pogingen het vlot te brengen, ge zonken. Dit vaartuig zou zijn opgegeven. KWAM DE NOORDZEE OVER De heer W. Rijk Wzn, Westerweg 10 B, is zo maar mededinger in een wedstrijd geworden: in Polder Het Noorden vond hij Maandag nl. een la beltje, dat daar door een ballon was neergelaten Het ballonnetje was het luchtruim ingezonden door een Engelse padvinder, woonachtig te Kent. Er bleek in totaal voor honderd gulden aan prijzen uitgeloofd, maar over hoe veel ballonetjes dat bedrag verdeeld wordt, werd niet vermeld. Zowel de afzender als de vinder van de ballon- label zouden worden beloond. het bezoek zal kunnen opnemen. Allereerst komt de vraag naar voren, of het terrein zelve dit drukkere be zoek wel zal kunnen verdragen. De duinen zijn in de allereerste plaats zee wering. Op sommige plaatsen zijn de duinen zeer smal; bij De Koog vormen zij slechts twee regels. Bij de Slufter scheidt slechts een enkele rij de Eier- landse Polder van het terrein, waar de zee vrij toegang heeft. Aan de noord punt van het eiland moeten reeds nu zeer kostbare werken worden uitge voerd, omdat de natuurlijke zeewering te zwak wordt. Druk bezoek aan de dui nen kan deze grote schade doen en de Rijkswaterstaat zal zeker nauwlettend toezien, dat de duinen in staat blijven hun primaire taak te vervullen en zal niet nalaten maatregelen te nemen als dit nodie mocht worden. Gelukkig is nog niet gebleken, dat er in dezen voor de naaste toekomst gevaar dreigt. Voor de overige natuurterreinen geldt hetzelfde. Druk bezoek doet de waarde (Slot pagina 4) Zuiver en ontsmet uw huid I met do helder vloeibare D.D.D. De jeuk bedaart. I de ziektekiemen worden gedood en de huid geneest. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN VLOEISTOF BALSEM ZEEP Op Woensdag 20 October a.s. hoopt de heer Ir. G. J. A. Bouma, Rijksland- bouwconsulent voor Boerderijenbouw, in Hotel Texel'' een inleiding te hou den "over Boerderijenbouw. Daarin zal aandacht worden geschonken aan het meest gewenste type, mede in verband met het streekeigene, de doelmatige in richting van het bedrijf en de kwestie van het onderhoud. Verder zullen di verse zaken aan de orde komen, die niet alleen van belang zijn voor hen, die een nieuwe boerderij gaan bouwen, maar ook voor veehouders, die in hun be staande gebouw veranderingen wensen aan te brengen. Deze inleiding zal verder van groot belang zijn voor aannemers, die zich speciaal toeleggen op het bouwen van boerderijen. Ir. Bouma is een zeer onderhoudend causeur en wij kunnen de bezoekers dan ook een buitengewoon interessante avond garanderen. C. v. Gr. NUTSSPAARBANK DEN BURG In de maand September was het be drag van inleg f 32.782,42; terugbetaald f 16.038.00; Meer ingelegd dan uitbe taald f 16.744,42. Kapitaal inleggers f460.837.84. 9 Nieuwe boekjes uitgegeven; 1 boekje afbetaald naar elders; thans 418 boekjes in omloop. Aantal posten van inleg 75; aantal posten van terugbetaling 72. EMIGRATIEHOEKJE Omtrent de plaatsingsmogelijkheden, verdiensten en vooruitzichten in Nieuw- Zeeland voor vissers (waaronder ook scheepskoks, machinisten en stokers zijn begrepen) zijn thans vrij uitgebreide gegevens bij het Arbeidsbureau aanwe zig. In Nieuw-Zeeland wordt gevist met trawlers (oliestook) van ca. 500 ton, ((lengte 127 voet) van het „Castle type", vergelijkbaar met de IJsland-trawlers, zoals de „Vios", „Alkmaar'' en de „Petten", uit IJmuiden. ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 9 Oct. op om 6.55 uur en gaat onder om 5.59 uur. Maan: 12 Oct. V.M.; 18 Oct. L.K. Hoog water ter rede van Texel: 9 Oct. 7.08 en 7.18; 10 Oct. 7.59 en 8.03; 11 Oct. 8.41 en 8.42; 12 Oct. 9.23 en 9,24; 13 Oct. 10.03 en 10.06; 14 Oct. 10.44 en 10.51; 15 Oct. 11.30 en 11.36. Aan het strand is het ongeveer een urn- eerder hoog water- ZONDAGSDIENST DEN BURG DOKTER ELIAS EEN MILLIOEN VOOR DE KAS De Raad werd ter vaststelling aange boden een algemeen besluit tot het aan gaan van kasgeldleningen ten behoeve van de dienst 1955 maximaal tot een bedrag van f 1.000.000, De laatste jaren was het gebruikelijk in genoemd besluit het maximum op te nemen bedrag vast te stellen op f 500.000,maar - aldus het prae- advies - in de practijk is gebleken, dat dit bedrag te laag is. Ter besparing van rentekosten wordt er nl. zoveel moge lijk naar gestreefd de tot de onderschei dene diensten behorende kapitaalsuit gaven tijdelijk te financieren met kas geldleningen. Als gevolg van de om vangrijke investeringsprogramma's 1954 en 1955 is de behoefte ontstaan aan een hoger machtigingsbedrag voor het aan gaan van kasgeldleningen. Een tweede reden om het bedrag van f 500.000,te verhogen is de omstan digheid, dat de begrotingstekorten van 1953 en 1954, en voor 1955 ook het te kort van dat jaar, tijdelijk dienen te worden gedekt door kasgeldleningen, zulks in afwachting van de verhoging van de algemene uitkering uit het ge meentefonds over die jaren. Mijnharde*» Z« n u w tab l«tt«e helpen U cr overheen. RONDHOUT OP VLIELAND AANGESPOELD Een grote partij Kolders spoelde de zer dagen op het Noordzeestrand van Vlieland aan. Vrachtauto's hebben een hele dag af- en aangereden. Ze brach ten ongeveer 25 vrachten naar het strandvonderij-terrein. Voor de jutters en autobezitters een mooi buitenkansje. DE KUSTVERDEDIGING De laatste twee van de serie van 22 zinkstukken zouden dezer dagen, in dien het weer zulks toeliet, op de bodem van de Waddenzee bij het Horntje wor den geplaatst. Deze operatie zou wel eerder zijn beslag hebben gekregen als het weer beter was geweest, want voor het zinken zelf heeft men rustig water nodig en daar ontbrak het 't afgelopen seizoen maar al te vaak aan. NIEUWE TELEFOONAANSLUITINGEN Den Burg: Nr. 379, C. van Beek, Zuidhaffel B 75; Nr. 387, P. Kikkert, Veehouder-Landbouwer, Doolhof S 9b, Oudeschild; Nr. 386, Provinciaal Water leiding bedr. v. Noordholland, P. S. Loeb, Haffelderweg 15; Nr. 383, Corn. P. Slag, Wilhelminalaan 57; Nr. 385, L. Witte, Smederij, no. 29, De Waal. Eierland: Nr. 54, R. W. Stoepker, Landbouwer, Hoofdweg E 8. Dan kunt U eigenlijk niet buiten Kruschen Salts. Rheumatisohe pijnen vinden in veel ge vallen hun oorzaak in onzuiver bloed. De aansporende werking van Kruschens zes minerale zouten geven de bloedzui verende organen nieuwe kracht en ener gie- Als U die weer goed op gang brengt met de kleine dagelijkse dosis Kruschen, worden onzuiverheden in het bloed op natuurlijke wijze verwijderd en daarmee ook de oorzaak van Uw slopende mjn DAMCLUB TEXEL Uitslagen van 1 October: A.-klasse: S. Ros-N. de Graaf 11 S. v. Heerwaarden-G. Dros 02 Joh. D. Bakker-W. A. v. Zeijlen 20 B.-klasse: Jn Stam-J. Hooyberg 02 C. P. Burger-D. v.d. Werf 20 P. Kooi-C. v.d. Werf 11 S. v. Heerwaarden-Jb Koorn 20 C.-klasse: J. A. van Enst-J. Hillen 02 K. Medendorp-F. v. Sambeek 20 G. Dros speelde zeer solide, al dient te worden opgemerkt dat S. v. Heer- wiarden de remise liet glippen. Ons eerste tiental ging verder roem loos ten onder tegen HDC 1. C. Dijker kreeg de winst cadeau, ter wijl S. van Heerwaarden door een su bliem eindspel aan het langste eind trok. Verschillenden onzer bleven in deze match echter beslist onder de maat De uitslag luidt: C. Dijker-C. Leibbrand S. v. Heerwaarden-A. Ouwens S. Ros-P. v.d Berg C. v. Heerwaarden-J. Beeremer S. Bakker-J. v.d. Molen Joh. D. Bakker-J. Zijderveld N. de Graaf-J. Stolk G. Dros-D. Dissel A. v.d. Slikke-S. Slort P. Kooi-J. de Vries 2—0 2—0 0—2 1—1 0—2 0—2 0—2 0—2 0—2 0—2 5—15 Ook de jeugdige dammers kunnen Vrijdag a.s. weer beginnen. Ons aller Ome Jan houdt hier nog de leiding van. Om 5 uur bij De Graaf dus! Ui'-'... "i „PHOCA", de 15 weken oude zeehond van Texels Museum, maakt iedere dag een uitstapje naar „Casino'', waar hij als attractie van de Middenstands- tentoonstelling fungeert. Hem staat daar een flink gevulde tobbe ter beschik king, waarin af en toe een levend visje verschijnt, dat hij terstond tot buit verklaart. U kunt nagaan, dat het Phoca niet aan belangstelling ontbreekt. Hjj kreeg o.a. bezoek van „Paulientje" (mej. N. Koopman uit de Prins), die hem op een speculaasje tracteerde (Tussen haakjes: Phoca bleek de enige stand houder, die een levend visje verkoos boven een speculaasje...-) GESLAAGD Onze vroegere eilandgenote mej. W. Keijser Sd. slaagde aan de gemeente lijke universiteit te Amsterdam voor 't examen candidaat rechtswetenschappen. FLIEREFLUITERS OPONTHOUD Op uitnodiging van de Algemene Nederlandse Agrarische Bedrijfsbond hoopt theatergroep „De Verenigde Spe lers" Zaterdag 23 October o.l.v. Gerrit Lindenberg in „De Oranjeboom" het toneelspel „Flierefluiters Oponthoud" van A. M. de Jong voor het voetlicht te brengen. In dit stuk naar de gelijkna mige roman, zal de toeschouwer genie ten van de vrolijke onbezorgde en toch zo diep menselijke vagebond Fliereflui ter; we ondergaan de warme goedheid en de zo fijn getekende humor van de Pastoor; onze harten worden gestolen door de zo ongecompliceerd echt kin derlijke figuurtjes van Merijntje en „Blozekriekske"; we komen onder de bekoring van het Brabantse dorpsleven, dat hij zo door en door kende. S.V. Texel Programma Zondag a.s.: Texel 1-Succes 1; HRC 6-Texel 2. Adsp. Texel a-Succes a, 1.15 uur. Zaterdagmiddag: Texel b-Tex. Boys a aanvang 5 uur en Texel c-Oosterend a, aanvang 3.30 uur. We hopen dat Texel 1 zich zal reha biliteren na zijn jl. Zondag geleden nederlaag tegen ZAP en tegen Succes uit een ander vaatje gaat tappen en dat Texel 2 tegen HRC 6 flink partij zal ge ven en vooral goed opstellen in de ver dediging. Niemand vrij laten dus! Adsp. a mag niet denken: „Het komt wel goed'', maar aanpakken!. Ook b en c krijgen dezelfde boodschap. Zeemeeuwen-nieuws Maandag begmt de training weer onder leiding van de heer Van Hoorn. Aanvang 8 uur. De adspiranten trainen van 7-8 uur. Zondag a.s. een wedstrijd tegen S.V. Texel. Voor een tot de laatste plaats gevulde zaal - het café van de heer Jn Dijt te Oosterend - heeft de heer W. Renout de leden van de Oosterender Ontwikke lingsclub verteld van zijn autotocht naar Spanje. Dat spreker behoorlijk kan rijden, bewijst het feit, dat hij drie da gen na de start Spaanse grond onder de wielen had. Nu, het weer was hem goedgezind: zijn drieweeks verblijf al daar vergleed onder een stralende zon, Spanje, een land, dat sterk verschilt van het onze. Eigenlijk tref je in alles „het andere". Als eerste voorbeeld kun je dan de stierengevechten noemen, welke wij Hollanders toch niet anders dan een wrede sport kunnen beschou wen. 's Lands wijs, 's lands eer. In Sevilla woonde spreker zo'n stierenge vecht bij. Er waren duizenden kijkers, die er doodleuk 20-30 gulden voor over hadden! In speciale fokkerijen worden deze stieren groot gebracht. Het Spaanse type kun je niet in één pennestreek omschrijven: in het Noor den slanke bewoners en in het Zuiden de meer gezette figuren. Texelse zaken lieden die daar een modeshow organise ren willen, gelieven dus met dit ver schijnsel rekening te houden. De vrouwen transporteren daar alles nog op het hoofd, ze wassen in de riviertjes. Vooral in de kleinere plaatsen kan men nog primitieve toestanden aantreffen. De ezels b.v. zijn er nog lang niet uit de mode. Trouwens, ze passen er wel bij, want de bevolking is verre van vroeg bij de pinken: laat op en laat naar bed. Voor half tien kan men er geen ontbijt bekomen, en het middageten is er niet voor drieën gereed. Het moet als een zeldzaamheid worden genoteerd, dat de Texelaar geen enkele hond in de soep heeft gereden, want het stikt er van en voor auto koesteren ze helemaal geen vrees. De hotels kunnen niet op de Hollandse hygiëne bogen. Daarvan ver telde spreker enige krasse staaltjes, die wij, voor het geval U dit blad aan Uw maaltijd verslindt, niet tot in détails zullen beschrijven. Voor de Texelse huisvrouwen zal het leuk zijn te verne men, dat men nogal eens een Spaanse vader met een baby in de arm kan zien lopen. De causeur maakte er de Heilige Week mee In die periode wordt door niemand gewerkt. Op vele baleonnetjes hangen dan kleurige tapijten, wat het schilderachtige effect nog verhoogt. Spanje is, zoals U weet, rijk aan fraaie bouwwerken, grotendeels stam mende uit de tijd van de Moorse over heersing. Overbekend is het Alcazar uit de Spaanse Burgerkrijg en zo bezocht spreker vele moskeeën met hun prach tige reliëfwerk. Ook ziet men er vele vestingen, waarbinnen de dorpsgenoten zich veilig voelden met het oog op eventuele roofovervallen. Het weer gedoogt er, dat veel han denarbeid in de vrije natuur wordt verricht. Spinnen en naaien b.v. ge schiedt buitenshuis. Het spinnen ge beurt daar met inschakeling van voeten en mond. Leuk door zo'n land te koersen. Neem Cordova, een rustig stadje, welks stra ten helemaal niet op het moderne ver keer zijn berekend en spreker zal stellig wel eens aan de bocht Peperstraat- Kerkplein gedacht hebben. Granada, Valencia met zijn rijstcul tuur, belaagd door sprinkhanen, sinaas appelplantages, citroenbomen, die hij zag in het stadium bloesem, knop en vrucht. En dan moeten wij nog de kathedralen de revue laten passeren, de fraaie Hoofdstad Madrid, het vee van de Spanjaard, die er zwarte biggen op- nahoudt. Ook is er geen gebrek aan geiten, vadergeit aan de kop, gesierd met een fraai geborduurd kleedje. Ooievaars tieren welig op hun hoge nesten in de vele kerktorens. Spreker heeft dus heel wat kunnen verhalen Maar dat niet alleen: hij toonde zijn aandachtig gehoor ook een aantal films, die eveneens een duidelijk beeld gaven van hetgeen je op zo'n tocht kunt zien. De voorzitter, de heer Visman, die ook de avond had geopend, bedankte spreker hartelijk voor het gebodene en hoopte, dat de heer Renout het niet bij deze Spanje-tocht zou laten. Eind October zal de tweede avond worden gehouden De heer Verhagen zal spreken over Winter op de Atlantische Oceaan, de derde avond - eind Novem ber - zal verzorgd worden door de heer J. C. Quint, directeur van de VW „Texel", die hoopt te spreken over de journalistiek.

Texelsche Courant | 1954 | | pagina 1