EHH&so Auto-show ■ATDRUKKïN E KEUZÉ BAKKER Herfst en Winter staan voor de deur l Fl FAX! MANTJË - DEN BURG Fa. J. P. Verberne, Binnenburg Sluiers van Bagdad De Rode Baret •Het adres voor ONTWIKKELEN een smidsknecht of fl. halfwas perc. Kogerstr.72 Notaris MULDER U zoekt warme Werkkleding 't Is BOON voor werkkleding 'n Cadeautje Garage A. Kievit Tel. 58 Het gemak dient de huisvrouw Het gas in de lies, waar stads- gas ontbreekt Verwarmen, koken, verlichten Zuinig, proper, voordelig NUISSPAARBANK Rente 2\ pCt HYPOTHEEK beschikbaar. Techn. Bureau JAN AGTER, tel. 46,Den Burg Permanent Renault, Dodge, Standard Fa. W. G. MANSHANDEN Zn. en voor al Uw drukwerk Drukkerij Texelse Courant Voorziet U thans van goede doelmatige ONDERKLEDING. Doet Uw voordeel bij Texels Bioscoop Theater Telefoosï. 27. en FOTOHANDEL Langeveld De Rooy Toerisme zal toekomen De Grote Speurder Wegens vacantie jesloten van 11 tot 18 October Zou het Horntje eindpunt van de veerdienst worden dan zal van de nood zaak, dat nieuwe wegen moeten worden aangelegd en bestaande wegen moeten worden verbeterd, gebruik moeten worden gemaakt om de mate, waarin de bezoekers zich over het eiland ver spreiden, te beïnvloeden. Een matige stimulering van het kiezen van de om geving van Den Hoorn als verblijfplaats door de vreemdelingen lijkt het meest aangewezen. De Koog en omgeving zullen daardoor enigermate worden ont last en bij grote toeneming van het be zoek aan het eiland langer voor een al te druk bezoek bewaard blijven. Het verkeer zal echter niet zó ver westelijk geleid moeten worden, dat Den Hoorn te veel overstroomd zou worden. Een gelijkmatige spreiding over het eiland moet geenszins worden nagestreefd; De Koog zal de plaats moeten blijven, waarheen de vreemdelingen bij voor keur zullen gaan. Alleen zij, die zeer uitgesproken naar rust verlangen en uitsluitend voor het natuurschoon naar het eiland komen, zullen meer dan voorheen De Koog gaan mijden. Dc aanpassing van Oudeschild De keuze van het tracé der meuwe wegen van het Horntje uitgaand, zal overigens ook door de terreingesteld heid en de plaats van herkomst of be stemming van de goedereen, die ver voerd zullen moeten worden en de kos ten worden bepaald, waarbij ook be dacht moet worden, dat hoe oostelijker de weg, die van het Horntje noord waarts zal voeren, wordt gelegd, des te langzamer de aanpassing van Oude schild zal plaats hebben en des te ge ringer het functieverlies van dit dorp zal zijn. Ook zonder de wegen, die zullen moeten worden gelegd, wanneer het Horntje de haven van aankomst en ver trek zal zijn, zal 't gemeentebestuur er naar moeten streven de vreemdelingen zoveel mogelijk over het eiland te ver spreiden. Het attractiever maken van de duinstreek tussen De Koog en De Cocksdorp, bijvoorbeeld door bebossing, zou hiertoe kunnen bijdragen. Er zal ook verder gestreefd moeten worden naar het tot stand komen van een kam- peercentrum in het noordelijk deel. Behalve spreiding over het eiland zal een spreiding van het tijdstip, waarop de bezoekers naar Texel komen in be langrijke mate kunnen bijdragen tot het ontwikkelen van het vreemdelin genverkeer als bron van inkomsten. Propaganda voor een bezoek buiten het hoogseizoen zal door de WV gemaakt moeten worden, zoals reeds thans ge schiedt Bescherming van de vogelwe reld zal door de gemeente zoveel mo gelijk moeten worden bevorderd. De propaganda voor vacantiespreiding, die door de overheid wordt gemaakt, kan door de gemeente worden gesteund. Het is wel gebleken, dat de logeer gasten geen behoefte hebben aan meer amusement. De vraag daarnaar is slechts zeer sporadisch op de antwoor den in de gehouden enquête naar voren gekomen. De toeristen komen voor het natuur- en landschapsschoon en voor de rust. De mecsten doorkruisen het eiland in alle richtingen. Velen brengen bij voorbeeld een bezoek aan De Cocksdorp en Oosterend. Het is daarom van het grootste belang, dat het aanwezige natuur-,, landschaps- en dorpsschoon blijft bewaard. De gemeente kan nog zeer veel doen om het maken van deze uitstapjes over het eiland aantrekkelijk te maken, op grote en op kleine schaal. De ruilverkaveling zal misschien hier en daar het bijzondere Texelse land schapsschoon aantasten. Het gemeente bestuur zal daar tegenover moeten zorgen, dat het grote werk ook gebruikt wordt om nieuw schoon te scheppen''. Terstond gevraagd Smederij DE WIT, Den Hoorn Tel. 1 Uit de hand te koop Den Burg, Texel Schrift, aanbieding aan P. LEGUi|T, Weiver 2 Krommenie zal op Woensdag 13 Oct 1954 des voormiddags 10 uur op de viliaPomona" in de polder Waal en Buig voor mevr. H. J Ebbinge Wubben-van der Vegt publiek en a contant verkopen 1 bollensorteermachine, 6 rubberen crocuszeven, I aardappelsorteermachine, diverse landbouwgereed schappen w o. aardappel en hooivorken, klaverblad- schoftels, enz., 99 gaas- bakken, 425 kisten, 10 manden, 480 zakken, 23 zinken golfplaten, I asbest- plaat, 160 meter ijzeren rails (52 cm. breed), 5 sorteertafels en -bakken, 20 schragen, 1 liandzaai machine, 1 grasmaaimachi ne, 1 tuinslang, partij gaas, 1 slijpsteen, 2 broedma chines met toebehoren, 2 bespuitingsapparaten, 1 kruiwagens, crocussorteer zeven, I kippenhok, 1 vat kreosoot, 3 lege vaten, I bascule, 1 weegschaal. 3 bijenvolken in kasten, bijenkorven, 1 gierpomp, I Douglaspomp, kachel- en gegalvaniseerde pijpen enz Wij hebben voor U Manchester sportves ten geheel manches ter prima gevoerd met ritssl., Simson sportvesten, man Chester broeken met leer versterkt, Sim son jassen en broeken Den Hoorn, Tel. 22 voor groot of klein? Dan moet U immers bij J. P. STAM zijn I Taxi, Trouwen, Buitenritten Overleg en leg wat over I Spaar bij de Dagelijks berekend Inlichtingen: Bij kantoor Kooger straat 34, tel. 215 nhoud gegarandeerd 13 kg. Vraagt vrijblijvend prospectus bij onze depothouders of: ESSO NEDERLAND N.V. POSTBUS 110 's-GRAVENHAGE Hooifldepöt voor Texel gaan vanzelf S- open met Voor oen betere slaagt U zeker Oosterend I XAPPER BAKKER. Telef.3? Eén druk op de knop en „VUUR Froai bewerkte, zwoor verzilverde HOKA PLEET Tofcl- aansteker. Mylflam binnenwerk. Groot reservoir, degelijke p constructie. Volledige achriflclijkc garautie. Eea gaicbenk dat iedere beer zal waarderen. Gedurende de feestweek van 10 t.m. 17 Oct. exposeren ivij in onze garage Middenweg 189 met diverse modellen automobielen van Geopend van 10-22 uur. Vrij toegang. Den Heider. Tel. 2953-3133 Wij hebben thans een geheel nieuwe collectie Tricotages en Interlock, in katoen cn wol voor iedereen Uitsluitend prima kwaliteit en tegen concurrerende prijzen Zaterdag 8 uur en Zondagmiddag k uur Een even boeiend als kleurig verhaal van liefde, verraad en intrigues in het oude Oosten Selima's dansen en Antar's zwaard hielpen Bagdad veroveren TOEGANG BOVEN 14 JAAR Zondag en Maandag 3 uur Allan Ladd, Leo Genn in Engelands epos der parachute troepen Het intense, menselijke drama van de helden, die per valscherm de strijd op zoeken TOEGANG BOVEN 14 JAAR. Parkstraat Den Burg i(Vervolg van pagina 1) ervan achteruitgaan. Gebleken is, dat één der attracties van Texel wordt ge vormd door de afwezigheid van de bordjes „Verboden Toegang". Dit kan alleen zo blijven, als het bezoek, zowel in aantal als in wijze van gebruik, bin nen de perken blijft. Texel heeft veel te danken aan het Staatsbosbeheer, dat door de aanleg van grote bossen aan de binnenzijde der duinen, het eiland zo'n gevarieerd natuurschoon heeft be zorgd en dat tot nu toe dit gebied ook in grote mate heeft opengesteld voor het publiek. De Vereniging tot Behoud van Na tuurmonumenten in Nederland stelt haar terreinen eveneens, zoveel als het instandhouden ervan gedoogt, toegan kelijk. Er zijn geen aanwijzingen, dat de terreinen ten aanzien van hun gesteld heid en de taken, die zij primair te ver vullen hebben, door overbelasting reeds thans bedreigd worden. Onbeperkt is echter de capaciteit van het terrein in dit opzicht zeker niet. Spreiding van het bezoek naar ruimte en tijd is het beste middel om deze overbelasting te voorkomen en toch een zo groot moge lijk aantal personen ervan te kunnen doen genieten. Het karakter van Texel Een tweede vraag, die zich opdoet bij grote toeneming van het bezoek, heeft betrekking op het karakter van Texel als recreatieoord. Een vermeerde ring van het aantal bezoekers tot het 2V2-voudige zal ongetwijfeld het huidige karakter van Texel als vacantieoord voor grote groepen, die van de rust en/ of van het natuurschoon willen genie ten, ingrijpender veranderen dan de ontwikkeling in de jaren 1939-1949 reeds deed. De toen ter beschikking staande recreatieruimten, het strand, de dumen en het oude cultuurland van het eilandj waren ruimschoots voldoen de om die sterke toeneming op te van gen, zonder dat daarbij het karakter van Texel geweld werd aangedaan. Het verdient aanbeveling te overwe gen welke maatregelen genomen zouden kunnen worden om een toenemend aan tal bezoekers te ontvangen, waarbij de rust, die men thans op Texel vindt, zo veel mogelijk behouden blijft, m.a.w. welke maatregelen een grotere sprei ding van de bezoekers over het eigen lijke recreatiegebied kunnen bewerk stelligen. De plannen van het gemeente bestuur voor nieuwe kampeerterreinen vormen daartoe reeds een eerste, be langrijke, stap. Er zijn echter omstan digheden, die maken, dat daarmede niet volstaan zal kunnen worden. Behalve als recreatiegebied heeft Texel een niet minder belangrijke functie als gebied, waar vele waardevolle natuurmonu menten voorkomen. Bij 'n verdere ont wikkeling van het vreemdelingenver keer zullen deze niet in het gedrang mogen komen. Zou, bij de wijzigingen, die in de veerdienst binnen kortere of langere tijd zullen worden aangebracht, het eindpunt van Oudeschild naar het Horntje worden verplaatst, dan zal dit tevens een wijziging in de functiever deling van de dorpen op Texel mee brengen. In welke mate deze verschui ving zal optreden is afhankelijk van het tracé van de wegen, die de nieuwe veerhaven met de dorpen zullen verbin den. T.a.v. het vreemdelingenverkeer kan daarover het volgende worden op gemerkt. Een „dode plaats" Oudeschild, dat geen directe functie in het vreemdelingenverkeer vervult, zal geheel buiten dit verkeer komen te liggen, Thans is het de plaats, waar de vreemdelingen aankomen en vertrek ken. Voor hen betekent een verplaat sing van de veerdienst dan ook in de eerste plaats het verloren gaan van het aantrekkelijk beeld, dat de schilder achtige vissershaven hun bij aankomst en vertrek biedt en zij zullen deze ne derzetting, die oorspronkelijk in hoofd zaak vissersdorp was, minder bezoeken Belangrijker dan het al of niet in Oudeschild voet aan Texel's wal zetten door de vreemdelingen is het feit, dat Oudeschild zonder veerdienst, als ge volg van een verschuiving van het goe derenvervoer van beurtschip naar auto, tot een „dode plaats" zal worden. Tegenover de te verwachten achter uitgang van Oudeschild is een ont plooiing te verwachten van Den Hoorn. Het dorp Den Hoorn is thans het ver zorgingscentrum van de, vnl. op de veehouderij georiënteerde, bevolking van het zuid-westelijke deel van Texel. Daarnaast is het vreemdelingenverkeer er in de laatste jaren tot ontwikkeling FEUILLETON Of te wel „De wonderlijke beleve nissen van Pieter Bakker. 11. Hij zag de frons op haar hoofd en werd plotseling bevreesd, dat hij te ver gegaan was. Zou dit meisje hem zien als een man die op een goedkoop avon tuurtje uit was? Luistert u eens pleitte hij ern stig U moet niet denken dat ik er een gewoonte van maak onbekende da mes te dineren te vragen. Ik eet hier altijd maar alleen. Maar ik zat daar toen juist aan te denken, hoe gezellig het zou zijn als.en toen kwam u. hij stotterde een beetje en toen die fles. Samenloop van omstandigheden concludeerde het meisje lachend. Nee, U ziet er eerlijk gezegd ook niet naar uit alsof u als een Don Juan-op- roof-uit bent. Maar. Nu geen maren besliste Pieter, maar zijn smekende blik logenstrafte gekomen. Wordt nu de grote stroom van vreemdelingen over het nabijgele gen Horntje geleid dan zal het vreem delingenverkeer, waarvoor Den Hoorn dan als het ware ontsloten zal worden, er een sterke vlucht nemen. Den Hoorn zal dan een deel van de aantrekkings kracht, die De Koog thans zo sterk blijkt te bezitten, overnemen. Boven dien zal het een deel van de centrum functie (bijv. t.a.v. de distributie van goederen en diensten) van Den Burg tot zich trekken, alleen al om het feit, dat Den Hoorn dan het dichtst bij de nieuwe veerhaven gelegen dorp zal zijn. In hoeverre er bij het Horntje een nieuwe haven-nederzetting tot stand zal moeten komen voor het personeel, dat verbonden is aan de haven - en de (Texelse) veerdienst - is hier niet aan de orde. In ieder geval zal de veerha ven aan het Horntje goede wegverbin dingen moeten verkrijgen met Den Burg, Den Hoorn en Oudeschild. De Koog enigermate ontlast zijn bevelende toon doet U het? Ja of nee? vulde het meisje aan. Ze zag hem nog eens opmerkzaam aan. Toen knnikte ze Het is misschien dom van me, maar ik doe het. Goed. In Pieter laaide plotseling een wilde vreugde op. Déór was het avontuur. En het viel hem zo plotseling in de schoot. Hij keek belangstellend toe hoe het meisje het menu bestudeerde. Heel haar schoonheid en charme nam hij in zich op. Hij, Pieter Bakker, zat daar te dineren met een bijzonder knap meisje, een schoonheid was ze! En ze had niets ordinairs, ze was werkelijk een aristo cratische verschijning. Trouwens, haar hele manier van doen, haar praten, al les wees er op dat hij met een meisje uit betere kringen te doen had. Nu, daar zitten we dan zei ze prettig en glimlachte tegen hem. U weet niet hoe ik heet, en ik weet niet hoe u heet. Dat laat zich goedmaken beij verde zich Pieter Bakker. Mijn naam is Bakker, Pieter Bakker, niets roman tisch aan, vindt u? Jumper, blouses met Harmisol: pasvorm blijft soepel stoot water af regenbui: nief nat zo op bezoek plezierig vraag drogist Groentehandel v. d. VIS Gevraagd J. A. Witte, Bloemwijk De romantiek is altijd daar waar ze je met zoekt antwoordde ze on deugend ik heet Marian.eh, Ma rian van Voorst. En nu we de onder linge beleefdheden hebben uitgewisseld zouden we dan nu niet eens doen wat we van plan waren te doen, en 'n stukje eten? Ik was net op weg.... dus nu doe ik het maar hier. U weet niet hoe blij ik daarom ben! verzekerde Pieter. Ober! Het diner was een volkomen succes geweest. Pieter's bevangenheid en schutterigheid schenen als bij toverslag van hem afgegleden. Maar Marian wist hem ook volkomen op zijn gemak te zetten. Hij kreeg het gevoel alsof hij haar al jaren kende, en dat zei hij haar ook. Als dat zo was glimlachte ze had u de kennismaking al lang afgebro ken Integendeel! ijverde Pieter. U weet toch niets van me af? U gaat alleen maar op het uiterlijke af. er was opeens een veel ernstiger ondertoon in haar stem gekomen. En wat zegt dat? Weerspiegelt het uiterlijk niet vaak het innerlijk? O, maar dan kent u de vrouwen niet. Eén vind ik genoeg Als die éne u dan maar niet tegen valt Daar ben ik niet bang voor. U bent nog al zeker van uw zaak. Pieter aarzelde. Van welke zaak was hij zo zeker? Wat wist hij after all van dit meisje af? Ze leunde wat voorover over de tafel en schoof het koffiekopje opzij. En toen begon ze te vertellen, met haar lage muzikale stem. Pieter luisterde, hij be woog zich bijna niet, aan zijn sigaar brandde een te lange aspunt; hij merkte het niet. Ze vertelde, Marian van Voorst, van de goede tijd die ze gehad had, toen haar vader en moeder nog leefden. Va der verdiende best, ze leefden min of meer in weelde Toen was de klap ge komen Vader kreeg een beroerte, bin nen twee dagen was het afgelopen. En toen bleek dat het gezin Van Voorst wel altijd op grote voet had geleefd, maar alleen op het inkomen van de va der. Kapitaal was er niet, wél schulden. Toen alles bekeken was, was ook alles op. Moeder had die slag niet lang over leefd. En nu stond zij met haar broer Henri alleen op de wereld en probeerde haar brood te verdienen. Het kostte heel wat moeite om er verzorgd uit te blij ven zien, want de mensen hielden niet van armoe. Dan had je helemaal geen kans om aan de slag te komen. Haar kleren maakte ze zelf. Maar nu was ze al een maand zonder-werk. Pieter hoorde het hele verhaal aan, tikte verstrooid de as van zijn sigaar. Hij twijfelde niet aan de waarheid van Marian's relaas. Maar toch.... Ik had dat niet gedacht bekende hij. U ziet er nog zo goed, zo eh.... voornaam uit.zijn blikken ble ven rusten op de armband, waarvan de stenen blauwe vonken schoten in het lamplicht. Wordt vervolgd.

Texelsche Courant | 1954 | | pagina 4