Cjrocn 'kwartsJexels in het harL, ft J Marsdiep maakte de Texelaars tot Eilandbewoners In hoogseizoen bevolidng van Texel ruim anderhalf maal zo groot De Texelse Rnndveefokkerij gaat in de goede richting V. WOENSDAG 13 OCTOBER 1954 TEXELSE 69e JAARGANG No. 6878 COURANT Uitgave N.V. v.h. Langev»ld de Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 -Tel. 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boeren]. Bank. Postgiro 652.-Abonn. pr. f 1,95 p. kwart, -f- 20 ct. incasso. Adv. 8 c. p mm ««és-, M liet Marsdiep, gefotografeerd vanaf het uiterste puntje van de Hors, gelegen ten Zuiden van de Mok. Aan de overzijde van het vrij smalle, maar op sommi ge punten 40 meter diepe water zien wij o.a. de vuurtoren van Huisduinen. Wij hebben een schipper uit De Cocks- dorp eens de vraag gesteld of het mo gelijk is van Texel naar Vlieland te waden. Hij beweerde dat zulks inder daad niet uitgesloten is, maar dan moet je de route precies kennen en even pre cies weten waar je je op bepaalde tijden moet bevinden, wil je niet door het wa ter worden verrast. Theoretisch achtte hij het wandelen of juister waden naar Vlieland dus mogelijk. Misschien dat er iemand is, die deze veronderstelling eens aan de practijk wil toetsen? Als je een volgboot je kunt charteren is daar toch weinig gevaar bij! Door de enorme zandplaat, de Vliehors, lijkt Vlieland veel verder van Texel dan Texel van het Vasteland ligt, vooral als je vanaf het uiterste puntje van ons eiland het Marsdiep overziet. Dit water is bijzon der diep - het moet op sommige punten wel 40 meter diep zijn - en nergens zul je er doorheen kunnen waden. De Hel- derse zwemclub „De Robben" maakt de traditie getrouw jaarlijks een zwem tocht vanaf Den Helder naar Texel. Dat is een hele prestatie. Heel vroeger was het echter wèl mogelijk van Texel naar het Vasteland bij Huisduinen te wande len. De schrijver van het boek „Texel'' de heer Van der Vlis, vertelt ons als zijn mening, dat het Marsdiep nl. ten tijde van de Romeinen bestond, niet als riviermond - zo meent hij - maar als een inham, als een boezem. „Het Mars diep moet ontstaan zijn tussen de Ro meinse tijd en de negende eeuw, want dan wordt voor het eerst de naam Marsdiep („Mares deos") genoemd. Tussen de eerste vermelding van de naam Marsdiep en de grote overstro mingen van de dertiende eeuw moet de verbinding Oude Vlie-Marsdiep tot stand gekomen zijn en pas toen zal Texel van het zuidelijker gebied ge heel gescheiden zijn, Allerminst, zo merkt het boek „Texel" op, behoeft dit te betekenen, dat Texel toen een eiland werd, zoals men zich dat gewoonlijk voorstelt, dus als een min of meer af gerond gebied, dat aan alle zijden door water is omgeven. Reeds eeuwen om spoelde het zeewater geheel of gedeel telijk de hogere gronden van het eiland maar het veen, oostelijk van die hoge gronden, was nog niet in die mate aangetast als na de doorbraak van het Marsdiep het geval was. De meeste schrijvers over de geschiedenis van Texel hebben uit de vermelding in de lijst van kerkgoederen de voor de hand liggende conclusie getrokken, dat het tegenwoordige Texel omstreeks 800 reeds een eiland was. Zij zagen daarbij echter over het hoofd, dat het eiland van nu en het graafschap Texel van ge heel verschillende vorm waren en dat dus met het eiland uit de negende eeuw gemakkelijk een eiland bedoeld kon worden, welks zuidelijke grens kilometers ten zuiden van Huisduinen lag. Het is daarom onjuist uit het voor gaande zonder meer te concluderen, dat het Marsdiep in de 9de eeuw reeds als scheiding tussen het eiland en het ge bied van Huisduinen bestond''. In een toelichting, die de heer Van der Vlis ons gaf, herinnerde hij er aan, dat de tegenwoordige, noordelijke punt van het Vasteland van Noord-Holland, destijds uit verschillende eilandjes be stond - zoals het tegenwoordige Texel eens een conglomeraat van eilandjes was. Huisduinen b.v. lag op een afzon derlijk eilandje en ook dit zal behoord hebben tot de ouwe gouw (pagas) of het graafschap Texel. De woorden „insula (eiland) Texla" in de giftbrief uit de negende eeuw slaan op het graafschap Texel en niet op het gebied, dat zo on geveer door het tegenwoordige Texel bestreken wordt. Het Marsdiep geleek toen waarschijnlijk op een inham als de tegenwoordige Slufter en het veen, oostelijk van die inham, was nog goed deels intact. Pas met de grote stormen, gepaard gaande met hoge vloeden - men denke aan de grote watersnood van het vorige jaar - kwam de doorbraak van de inham Marsdiep naar het Oude Vlie tot stand en in feite is toen pas het tegenwoordige Texel ontstaan - zij het ook geheel anders van vorm dan thans. Het is best mogelijk, dat men vóór de dertiende eeuw soms door de inham van het Marsdiep kon waden. Op die ma nier kan men thans de Slufter over steken! OP DE BOOT OVERLEDEN Zaterdagmorgen kreeg een 61-jarige employé van de Caltex, die een bespre king op Texel zou houden, op de Dok ter Wagemaker, liggende te Den Helder, een hartaanval waardoor de dood on middellijk intrad. Dit betreurenswaardige incident ver oorzaakte grote consternatie. Nadat de nodige formaliteiten vervuld waren kon de boot vertrekken, uiteraard met gro te vertraging. TEXELSE MARKT Aangevoerd 11 October, Den Burg: 7 Koeien 675—800; 4 Pinken 300400; 31 Graskalveren 250300; 11 Schapen 85100; 10 Lammeren 60—75; 22 Big gen 47,5060; 5 Nuchtere kalveren 40 55. RECENSIE: „HOE KRIJG IK MIJN RIJBEWIJS?" In samenwerking met de ANWB werd destijds door de N.V. Uitgevers- Mij „Kosmos", Amsterdam, een boekje uitgegeven dat bovenstaande titel draagt. Het is een handleiding voor het afleggen van de rijvaardigheidsproef. De heer H. J. Peppink, hoofdredacteur van de „Autokampioen", heeft het ge schreven. Ter gelegenheid van het verschijnen van de 10de, geheel herzie ne druk met 51 foto's en tekemngen werd ons dit boekje, dat f 2,90 kost, ter recensie toegezonden. Bij het doorbladeren kwam van de zijde Uwer recensent onwillekeurig de lof: „Goed, dat ze dit boekje hebben ge schreven en uitgegeven, want er stran den nogal wat adspirant-automobilis- ten! Wie het examen in één proefbeurt haalt mag wel met de Texelse ere penning worden beloond, of tot Ere-lid van de Texelse motorclub worden ver heven. Want dat valt lang niet mee! Zeker, autorijden is geen grote kunst, maar zo'n examen afleggen is dat juist wel, omdat dit toch doorgaans geschiedt door personen, die nog maar weinig rijlessen genoten hebben. Je denkt zo gauw „Ik kan het wel", stuurt je aan vraag voor de rijvaardigheidsproef in zee en.zit weldra voor 't feit. „Oef, daar slaat de motor af!" „Wij stellen bij het starten eerst de handrem buiten werking" zegt de examinator laconiek. Daar zult U even later een bocht eens haarfijn nemen, maarU moest veel eerder naar binnen zwenken en boven dien stond Uw richtingaanwijzer nog niet uit. Na een dag of wat het bericht te hebben afgewacht komt dan „eindelijk" Tante Pos met de onheilstijding. Nee, een rijbewijs halen valt niet mee! En toch, toch geven wij die can- didaat, die eerst op zijn gemak het hier bedoelde boekje bestudeert, veel groter kans van slagen dan degene, die meent er ook buiten dat boekje wel te zullen komen. De 10de druk, ja, heel veel ver standige toekomstige autorijders hebben zo'n boekje gekocht en wij raden een ieder aan die zelfde goede stap te zet ten. Als U de hoofdstukken „Hoe leer ik autorijden?", „Hoe krijg ik mijn rijbe wijs?", „De regels van de weg" en „Een technisch praatje toe" doorgenomen hebt, komt U goed beslagen ten ijs! CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 13 October Consultatiebureau Taxi's niet voor 3 uur komen; Moe ders van Den Burg van 4-5 uur. KANTOORHOUDER VAN OUDESCHID OVERGEPLAATST De heer P. Hemelrijk, postkantoor- houder te Oudeschild is met ingang van 11 October overgeplaatst naar de Rijp. Hemelrijk is 22 jaar lang te Oudeschild werkzaam geweest: 7 jaar als besteller, 4 jaar als stationhouder en daarna nog 11 jaar als kantoorhouder. Hij heeft zich in die jaren altijd be reid getoond om de mensen terwille te zijn en velen zullen hem dan ook node zien vertrekken. Wij wensen de heer Hemelrijk in zijn meuwe werkkring al le goeds toe en twijfelen er niet aan of hij zal spoedig ook met de bewoners van de Rijp op goede voet staan. Een opvolger voor de heer Hemelrijk is nog niet benoemd. Tot zo lang wordt de dienst waargenomen door mej. A. Riteco. Het is de bedoeling het postkan toor om te zetten in een poststation met slechts enkele uren openstelling, wat voor Oudeschild dus geen verbetering is. DAMCLUB TEXEL A.-klasse: J. VinkeS. Bakker C. DijkerW. A. van Zeijlen G. DrosS. Ros N. de GraafS. v. Heerwaarden Het vreemdelingenverkeer op Texel leidt ertoe, dat gedurende de zes weken hoogseizoen de „bevolking" van het eiland ruim anderhalf maal zo groot is als normaal. Over een periode van een jaar gerekend draagt de aanwezigheid van de vacantiegangers in de maanden Mei tot en met September ertoe bij, dat de bevolking van het eiland daardoor gemiddeld 1000 zielen (lOpct) meer telt dan zonder het vreemdelingenverkeer. Door deze extra-bevolking, die, doordat zij op Texel met vacantie is, een hogere koopkracht vertoont t.a.v. bepaalde goede ren en diensten voor het dagelijks onderhoud, dan de werkelijke bewoners van Texel, is de invloed daarvan op bepaalde takken van bedrijf onmisbaar. 2—0 2—0 0—2 0—2 C. v. HeerwaardenJoh. D. Bakker 2-0 B.-klasse: A. VinkeJn. Stam 02 Jb. KoornJ. Hooijberg 11 D. v.d. WerfP. Kooi 11 C. v.d. WerfC. P. Burger 11 C.-klasse: F. van SambeekJ. A. van Enst 02 J. HillenJn. Barhorst 20 C VinkeK. Medendorp 11 J. A. van EnstA. de Vries 02 A. de VriesJn. Barhorst 02 Ons eerste tiental haalde voorts een krappe zege op HDC 2. Veel gave par tijen waren er niet te bewonderen. De volledige uitslag: C. DijkerJ. Bijl 20 S. van HeerwaardenW. Wieren 20 S. RosP. Oost 20 C. van HeerwaardenP. v. Veen 11 S. BakkerM. Kwast 11 Joh. D. BakkerA. Bekebrede 11 N. de GraafJ. Bouwman 02 G. DrosH. Kraan 20 C. v.d WerfP. Kwast 02 J. HooijbergJ. P. Bommezijn 02 Totaal 119 Aldus de heer drs S. Schreur van de Economisch Technologische Dienst in zijn rapport over het Vreemdelingen verkeer op Texel. Nader onderzoek van de onlangs door het C.B S. gepubliceerde uitkomsten van de Bedrijfstelling 1950 laten echter geen relatief groter aantal winkels zien dan andere gemeenten tellen. De betrekke lijk grote spreiding van de bevolking over het oppervlak van de gemeente, alsmede de eilandpositie waardoor de bevolking meer op het plaatselijke winkelapparaat is aangewezen dan in andere omstandigheden wel het geval zou zijn zijn hier trouwens ook van invloed. Alleen op grond daarvan zou het dus moeilijk vallen de invloed van het vreemdelingenverkeer op het aantal en de omvang van de verzorgende han delsbedrijven in cijfers uit te drukken. Men kan dus slechts stellen, dat, wan neer de stroom van vreemdelingen, die jaarlijks naar Texel komt, plotseling op zou drogen, een groot aantal verzorgen de handels- en tot op zekere hoogte ook ambachtsbedrijven daarvan de nadelige gevolgen zou ondervinden. Over de uitgaven van de extra-be volking zijn bij de enquete enkele gege vens verzameld, die enig inzicht geven in het bedrag, dat de vacantiegangers in 1950 op Texel besteedden. Bij de enquête werd gevraagd: „Hoe groot wa,s het bedrag, dat gemiddeld door ieder lid van uw gezelschap (gezin enz.) op het eiland besteed werd aan: a. logies en maaltijden b. alle overige uitgaven. Teneinde enige vergelijkingen te kun nen trekken, werden alle <419) verkre gen opgaven van bestede bedragen om gerekend tot uitgaven per dag per per- soon. Het volgende samenvattende over zicht kan daarvan gegeven worden: Gemiddeld bedrag besteed per per soon per dag aan logies en maaltijden, plus alle overige uitgaven als gast van: Hotel 10,75; Pension 8,15; G-emeub. huis 4,12; Geruild huis 3,45; Fam. of kennis sen 3,75; Kamphuis 6,15; Tenten 3. Kamppeerschuur 3,63; NJHC 5,85. Ge middeld dus f 5,43. Uit dit overzicht blijkt, dat bij de tra ditionele vormen van vacantieverblij- ven (hotel, pension, gemeubileerd huis) bij het dalen van het bedrag besteed aan logies en maaltijden, het bedrag be steed aan overige uitgaven relatief toe neemt. Het absoluut en relatief vrij grote be drag, dat door bezoekers van kamphui zen aan „alle overige uitgaven" besteed wordt, kan verklaard worden uit de omstandigheid, dat deze categorie voor een niet onbelangrijk deel uit jonge on gehuwde mensen van 18 tot 30 jaar be staat. Deze jongeren kunnen zich in het algemeen grotere uitgaven veroorloven dan diegenen die in gezinsverband hun vacanties b.v. in een pension door brengen. En, zo de bezoekers van kamp huizen naar financiële draagkracht al aan de pensiongasten gelijk te stellen zouden zijn, kunnen eerstgenoemden door lagere pensionprijs, die in 'n kamp huis wordt gevraagd naar verhouding meer (als de pensiongasten) aan „overi ge" uitgaven besteden. Het gemiddelde bedrag aan logies en maaltijden door bezoekers van kamp huizen besteed is betrekkelijk laag. De indruk bestaat, dat een aantal bericht gevers ten onrechte opgaf zijn vacantie doorgebracht te hebben in een kamphuis inplaats van in een kampeerboerderij. Het aantal geënquêteerden onder de bezoekers van de jeugdherberg van de NJHC is te klein om deze gegevens nog enigermate als representatief voor de gehele categorie trekkers, die op Texel in de jeugdherberg verbleef, te kunnen beschouwen. (Wordt vervolgd.- Door de rundveefokvereniging en de K I.-vereniging samen is een fokveedag georganiseerd, welke op 21 September 11. te Den Burg is gehouden. Gelukkig was het weer goed, wel koude wind, maar droog en zo nu en dan vrolijkte het zonnetje de strijd, die er gevoerd werd in de verschillende ringen, op. Een samen organiseren van een der gelijke dag is op Texel mogelijk, ligt er zeer voor de hand, omdat beide vereni gingen het gehele eiland tot werkgebied door Ir. I.. de Vries hebben. Dit ligt op de vaste wal anders, daar omvatten de meeste K.I.-vereni- gingen het werkgebied van een groot aantal fokverenigingen. Het meer of minder ernstig beoefenen van de gere gistreerde fokkerij is op Texel nog be trekkelijk van jonge datum. Vóór 1940 was de rundveehouderij er niet van zo'n grote betekenis, wel is tussen 1930 en 1940 de uitbreiding gegaan ten koste van de schapenfokkerij, maar na 1945 in versterkte mate. Er zijn nu vele oorspronkelijke eenzij dige schapenfokbedrijven, waarvan de betekenis der rundveefokkerij groter is dan die van de schapenfokkerij. Voor heen hadden vele rundveehouders de gewoonte veel jongvee, pas afgekalfde of dikke jonge koeien af te zetten, zo wel van eigen aanfok als van aankoop. Deze afzet als jonge ongeregistreerde dieren heeft de smaak van vele Texel se boeren beinvloed in de richting van het melk-vleestype, waarbij dus vaak meer op bevleescLheid dan op melktekens werd gelet. Dit verandert nu wel gelei delijk, men ziet nu wel in, dat wanneer men productieve dieren bezit, dat het voordeliger is deze zolang mogelijk aan te houden. Gevolg van een en ander is, dat men op Texel nogal van een forse goed behangen koe houdt. De keurings uitslag van de jury's, bestaande uit Nh. fokkers van de vaste wal, heeft de Texelse fokkers wel doen zien, dat zij over het gewenste type even anders denken. Onderscheidene Texelse boeren zullen het dan ook met de uitslag lang niet altijd eens zijn geweest. Behalve de 5 en 6 jarige dieren waren alle jongere grotendeels afkomstig van K.I. stieren. Voor de K.I. bestond, waren op Texel enkele particulieren stierenhouders en ook een stierenvereniging, zodat een deel der veehouders reeds jaren van goedsoortige stamboekstieren gebruik heeft gemaakt. Er waren dan ook wel bedrijven met een redelijk goede stam boekveestapel. Na de oorlog en vooral na de oprichting van de K I.-vereniging heeft de fokkerij een grote vlucht geno men en behoort de fokvereniging met ruim 900 koeien, tot de groep der gro tere verenigingen in Noordholland. De gemiddelde productie van vet- grammen per dag bedroeg in 1952-'53 van 63 fokverenigingen 527 gram, Texel had 552 gram, staat dus boven het ge middelde. Wat de bodem betreft, be hoort het tot de lichte grond. De meeste fokkers op de lichte grond in Nh. staan lager dan Texel. Bij bestudering van de catalogus bleek ook wel, dat er op Texel beste gebruikskoeien zijn met een best gehal te. Het exterieur en het type alsmede de uniformiteit kan nog aanmerkelijke verbetering ondergaan. Vrijwel alle ru brieken vertoonden te weinig uniformi teit, terwijl het aantal dieren van het tegenwoordig gewenste tfpe nog te ge ring is. Toch is er reeds een aanmerke lijke verbetering vergeleken bij de laatst gehouden fokveedag. De invloed van de K.I. stieren op de uniformiteit wordt merkbaar. Deze toename van uniformiteit staat en valt met de uniformiteit van de K.I. stieren en hierin was ook op de keuring nog al wat verschil te constateren, zowel bij de keuring der individuele rubrie ken, maar vooral toen de groepen doch ters van Melle en Leopold van Blok land aan de jury werden gepresenteerd. Melle, thans verdwenen, was wat vle zig en heeft dit ook vererfd. De pro ductie schoot te kort, wel hoog vetge halte. Leopold daarentegen, zelf ook iets groot, geeft zeer productieve die ren, dieren met mooie uiers, natuurlijk zijn er ook bemerkingen als de kop, de sterkte en stand achterbenen. Zeer duidelijk is hier gedemonstreerd van hoe grote betekenis de aankoop van een K.I. stier is, hoe verantwoordelijk dit werk is. Moeder en de beide groot moeders van de aan te schaffen stier moeten beste melkkoeien zijn, met fraaie uiers en zich gemakkelijk laten melken. Dit zijn zulke uitermate be langrijke eigenschappen, belangrijker dan vele andere onderdelen van het ex terieur. De catalogus gaf 243 nummers aan, zodat de deelname meer dan bevredi gend is geweest. Het oordeel van de jury werd gevraagd over een 4-tal stie ren. Allereerst de nieuwkoop van de K. I. vereniging, Amarilla Roelof, fokker R. K. Veldstra te Marsum Frl., bekend fokbedrijf. Deze stier kreeg de 2de prijs toegewezen, imponeert door zijn gewel dige rompdiepte, maar is niet onberis pelijk in zijn kruis en lenden, hij heeft een zeldzaam fraaie kop en horens en dat is toch een belangrijke eigenschap. Leopold van Blokland, thans 6 jaar oud, is een goed type stier, bewaart zich goed, iets aan de lange en iets aan de grote kant, is in de voorhand niet vast, vererft deze bemerking ook. Bekroond (Zie vervolg pagina 4)

Texelsche Courant | 1954 | | pagina 1