Cjrocn 'ZwartsJ'exels in het harL, Eén uur van ons loon kan vluchtelingen redden!! Een goed voorbeeld doet goed volgen De Leden van de Texelse Raad openden de actie! HOOFD'en KIESPIJN Eerste verantwoording Binnenkort gewijzigde herdruk vau „Tragedie op Texel" Oproep ZATERDAG 16 OCTOBER 1954 TEXELSE 69e JAARGANG No. 6879 COURANT Uitgave N.V. v.h. Langevold de Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 - Tel. 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn. pr. f 1,95 p. kwart, -f 20 ct. incasso. Adv. 8 c. p.mm. Texel, het eiland waarop wij mogen leven, wordt door de reclame-afdeling van onze VVV wel eens als „Het Ge lukkige Eiland" aangediend. Wist U, dat er op de wereld ook eilanden van ongelukkigen bestaan?! Wij bedoelen niet een eiland, dat door een natuur ramp werd getroffen, door watersnood of orkaan. Ach, wij bedoelen feitelijk helemaal geen eiland in de volle bete kenis van het woord: Uw aandacht willen wij vragen voor de vluchtelin gen, die in vele kampen - eilanden van ongelukkigen op zichzelf - werden on dergebracht en daar vertoeven. Onder welke omstandigheden? Beklagens waardige! Leest U daarvoor maar eens, als dit onderwerp Uw interesse mag ge nieten, het artikel „Een uur voor een toekomst" Dan weet U er alles van. Dan weet U, waarom er hulp, ja veel hulp van alle zijden nodig is. Alleen door een actie, die aller steun en sym pathie geniet kan er iets worden bereikt Ver van Texel zijn die medemensen in kampen ondergebracht. Ver van het „gelukkige eiland". Is het dan een wonder, dat wij het „uit het oog; uit het hart" bewaarheid zien en het „wat niet weet, wat niet deert"? Vandaar de actie in krant en radio, vandaar ook de op touw gezette actie op ons eiland zelf, die zulk een prachtig aanknopingspunt kan vinden in het voorstel van een on zer Raadsleden om de presentiegelden van de Dinsdag gehouden Gemeente raadsvergadering af te staan aan het Comité Vluchtelingenhulp 1954. Een onzer Texelse verslaggevers vond dit zulk een prachtig gebaar, dat hij het terstond aan zijn A.N.P.-redactie doorbelde en zo kwam dit bericht nog dezelfde avond over de tëlex en van de telex in alle dag- en streekbladen.. „Texel geeft een prachtig voorbeeld!" En daar zullen vele lezers zijn, die zeg gen: „Kijk ze kunnen daar méér dan een vreemdelingenindustrie opbouwen!" U begrijpt, wij willen dit aan de grote klok hangen, want het gehele land is bij deze actie betrokken. Het Texelse voorbeeld kan ook verder tot voorbeeld blijven bij de thans op handen zijnde eilandelijke actie, die het denkbeeld „Eén uur voor een toekomst" gereali seerd wil zien. Burgemeester De Koning heeft ons gevraagd of wij ons blad willen inscha kelen om de grootst mogelijke trefkans te bereiken. Natuurlijk hebben wij spontaan ingestemd. Deze actie moeten wij zien als een voortzetting of nog beter als een nieuw opgezet plan, waaraan enkele jaren ge leden werd begonnen: op het Raadhuis werden toen vertegenwoordigsters van de diverse vrouwenorganisaties bijeen geroepen met het doel samen te beraden op welke wijze Texel en haar bewo ners een steentje, nee een blok bazalt kon bijdragen. De actie begon juist prachtig te draaien, toen de waters noodramp ons land trof en de ellende temidden tot ons eigen land en volk doordrong. Toen hebben wij de tweede ramp in onze eigen Texelse wereld meegemaakt, in ons eigen bestaan. Hoe spontaan was aller hulp. Ja, Texel heeft zich ook toen van zijn goede, beste zijde laten zien. Thans zien wij ons geconfronteerd met een geheel ander feit, maar met 'n toestand die in wezen weinig minder rampzalig is. Texelse stemmen Hoe is de reactie? Hoe zal het ant woord zijn? Zo vroegen wij ons af. Zal de actie voor de Vluchtelingen slagen? Zal zij wederom alle steun mogen ge nieten? Wat leeft er onder ons ten aan zien van dit probleem? Wij hebben verschillende personen, uit werknemers- en werkgeversorgani saties eens gepolst hoe zij tegenover het initiatief van de Centrale werkgevers- en werknemersorganisaties staan. Hieronder volgt dan een bloemlezing van de - uiteraard persoonlijke me ningen van de verschillende organisa ties-bestuurders. De heer F. L. de Grave, secretaris van de Vereniging van bloembollen kwekers, deelt mede, dat hij volkomen achter de actie staat. Hij is van oordeel dat dit met de meeste bloembollenkwe kers wel het geval zal zijn. De actie is uiteraard niet in het bestuur besproken, maar de heer De Grave twijfelt er niet aan, dat de actie de volle instemming heeft van het bestuur. De heer Jac. Roeper, bestuurslid van de Hollandse Maatschappij van Land bouw afd. Texel, zegt de geste van de gemeenteraad reeds in de courant te hebben gelezen. Het bestuur heeft zich over deze actie uiteraard nog niet kun nen uitspreken, maar zijn persoonlijke mening is, dat de actie stellig voor uit breiding vatbaar is. Persoonlijk gaat hij stellig met de actie accoord en hij meent, dat als de actie voldoende wordt geëntameerd, de leden van de Holland se Maatschappij van Landbouw er zich zeker achter zullen stellen. De heer P. Smit, voorzitter van de Katholieke Arbeiders Beweging, afd. Texel, meent, dat het gebaar van de gemeenteraad al bewijst, dat ook hij er voor 100% achter staat. In arbeiders kringen wordt de actie ook gestimu leerd; het is hem bijvoorbeeld bekend, dat bij de Zuivelfabriek al over een medewerking wordt gesproken. Hij meent voorts, dat het initiatief hier in de eerste plaats van de werknemers zal moeten komen. Want uiteraard loopt 't aandeel van de arbeiders en van de werkgevers in bedrag nogal uiteen. Hij verwacht echter, dat de werkgevers er hun medewerking wel aan zullen geven. Hij gaat zelf van het standpunt uit, dat het beter is een f 10 tot f 15 te offeren voor hulp aan anderen, dan dat ande ren hem zouden moeten helpen. Het vluchtelingenvraagstuk moet uit de wereld worden geholpen, hoe eerder hoe beter en dan definitief. Een grootse actie is beter dan meerdere kleinere, want hier geldt in het bijzonder: Wie snel helpt, helpt dubbel. Dc heer C. J. de Lugt, staat in het principe sympathiek tegenover de actie. Hij meent, dat de beste resultaten te bereiken zijn, indien in georganiseerd verband deze zaak wordt gestimuleerd. Als werknemers en werkgevers over de gehele linie zich er voor in zetten, ver wacht hij wel, dat een bereidheid van de arbeiders om voor dit doel bijv. één uur over te werken door de werkgevers dubbel zal worden beloond. De heer C. H. Roeper, bestuurslid van meerdere landbouworganisaties, staat eveneens in principe welwillend tegen over de actie. Hij meent dat de werk gevers gaarne hun medewerking aan 't welslagen van de actie zullen willen geven. Hij hoopt op een zo goed moge lijk resultaat, want hiermede zullen de vluchtelingen geholpen kunnen worden- De heer D. Mechielsen, bestuurslid van het Christelijk Nationaal Vakver bond, zegt dat het C.N.V. er voor 100% achter staat. Ongetwijfeld zullen de le den van het C.N.V. aan de actie mee doen. In een op Donderdag te houden bestuursvergadering van het afdelings bestuur zal men zich er nader op bera den op welke wijze deze actie het beste kan worden gestimuleerd. Hij verwacht van een gezamenlijke actie van de plaatselijke werknemers en werkgevers een groot succes. De heer J. C. Rab zei o.a. „Het af staan van één uur loon betekent een zeer bescheiden aandeel en zeker mogen de werkgevers niet achterblijven. Als men zijn medemens kan helpen en er zelf bovendien geen boterham minder door knjgt, is men het verlenen van hulp als christen zelfs verplicht. Door aller medewerking kan er iets goeds tot stand worden gebracht". Het voorstel is - wellicht weten de meeste lezers dit al - om de werkgevers te bewegen het uur loon van hun werk nemer^) te verdubbelen. Een andere middenstander zei eveneens zeer sym pathiek tegenover de actie te staan, maar hij zou het prettig vinden, als zijn personeel spontaan blijk gaf van haar bereidwilligheid tot het verlenen van 'n bijdrage. „Ik vind het enigermate pijn lijk, aldus deze eilandgenoot om er zelf bij het personeel mee aan te komen". „Een mens staat er niet alle dagen bij stil, wat een ellende er op de wereld heerst, maar wordt hij daarmede gecon fronteerd, dan verdient daar de nodige aandacht aan te worden besteed en zo veel geholpen te worden als in het ver mogen ligt van hen, die onder gunsti ger omstandigheden mogen leven. Deze actie heeft daarom recht op ons aller sympathie en steun". Ook deze eilandgenoot zou gaarne zien, dat van de zijde van zijn personeel ZONDAGSDIENST DEN BURG DOKTER VAN LOON BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 7 tot en met 14 October 1954 Geboren: Robert Franciscus Maria, zv Willy Onck en Nellij van Heerwaar den; Jeltje Anna, dv Adam Krotje en Dorica Buis; Margriet Andrea, dv Klaas de Porto en Aafke Wilkens; Saskia Mads, dv Arend van Loon en Gerda D. Ie Roy; Johannes Wilhelmus, zv Jaco bus J. Schrama en Maria A. van Bakel; Margaretha Maria, dv Johannes Witte en Margaretha A. Bakker. Ondertrouwd: Antoon P. van Eerde en Jannetje Bonne. Getrouwd: Bauke E. Visser en Reina Bos. Overleden: Adriaan L. M. Dijt, oud 1 dag; Grietje Dros, oud 19 jaar. Gevonden voorwerpen alpino, étui met vulpen enz., dop van benzinetank. INGEKOMEN PERSONEN Adriaan Boonaerts, van Raamsdonck, Keizersdijk 41 naar Weststraat 4, Den Burg; Maria A. van den Berg, van Sneek, Jachthavenstraat 24 naar C 87; Jan J. J van Sluijs, van Den Helder, Singel 5 naar De Koog K 101, met ge zin; Everdina G. Scholten, ev. Reinders van Millingen, Burg. Eijckelhofstraat 31 naar De Koog 37; Gerard Boon, van Hilversum, Loosdrechtsebos 7 naar De Cocksdorp 99; Nicolaas P. Slijderink, van Alkmaar, Achterweg 31 naar Waal- derstraat 22. PUBLICATIE VAN DE CULTURELE RAAD Zaterdag 16 October Oudeschild, Eigen Gebouw, feestmiddag voor de kinderen, i.v.m. het 25-jarig bestaan van de Transportarbeidersbond. Oudeschild, Eigen Gebouw, feestavond t.g.v. het 2b-jarig bestaan van de Tran- soortarbeidersbond. Woensdag 20 October Den Burg, Hotel Texel, Ir G. J. A. Bou- ma spreekt over „Boerderijenbouw" Donderdag 21 October Den Burg, Landbouwhuishoudschool, filmavond R.K. Ver. „Herwonnen Le venskracht". Den Burg, Hotel Lakeman, NW-cursus over „Oudedagsvoorziening". Den Burg, Hotel De Graaf, Voorlich tingsavond Vrouwenbond NVV. Vrijdag 22 October Den Burg, Gymnastieklokaal Molen straat, Fancy-Fair ten bate van de R.K. Verenigingen. Zaterdag 23 October Den Burg, Gymnastieklokaal, Molen straat, Fancy-Fair ten bate van de R.K. Verenigingen. Den Burg, Hotel De Oranjeboom, feest avond ANAB. De Verenigde Spelers, o.l.v. G. Lindenberg voeren op „Fliere fluiters Oponthoud". De Koog, De Toekomst, Bal-masqué ten bate van de Sportvereniging De Koog. Mijnhardt Kiespiinpoeders. Doos 50 ct. Mijnhardt Hoofdpijnpoeders. Doos 50 ct. Alleen ECHT met de naam MIJNHARDT het nodige initiatief werd betoond. Tenslotte spraken wij over dit pro bleem nog met een andere middenstan der. Dat dit vluchtelingenvraagstuk on ze gedachten hier, zover van de bron der ellende vandaan, niet voortdurend bezighoudt is geen wonder. De man moest werkelijk eerst even uit de maal stroom van zijn eigen beslommeringen worden geplaatst om precies te weten waar het feitelijk om ging. Maar wij hadden hem toch al spoedig flink beet, toen hij opmerkte: „Dus het gaat om 'n soortgelijke actie als voor de Ramp?!" Ja, voor die Ramp hadden ze allemaal de handen ineengeslagen. „Weet U nog van die grote verloting, met al die prij zen? Die ene prijs, een fiets, is zelfs nog nooit afgehaald! Kunnen wij daar niet iets mee doen voor de vluchtelingen? Een verloting er bij?" Nee, moesten wij zeggen, deze actie blijft beperkt tot „Eén uur loon voor een toekomst". „Ook op deze wijze kunnen wij de vluchtelingen wellicht enigermate en zo mogelijk afdoende helpen. Natuurlijk staan de werkgevers, de middenstanders er svmpathiek tegenover. Ik ben in ie der geval gaarne tot de volste mede werking bereid!" En zo zal deze actie dan dezer dagen beginnen. Zij is al begonnen! De gelden kunnen worden gestort op het giro nummer van de Texelse Courant (N.V. v.h Langeveld De Rooy, Parkstraat 10, Den Burg, gironummer 652). De eerste bijdrage ontvingen wij zo juist van de zijde der Vroedschap en wel de som van f 170,'(f 10,van ie der Raadslid), zijnde het presentiegeld van de Dinsdag gehouden vergadering, terwijl de voorzitter en de secretaris hier een zelfde bedrag aan toevoegden). In ons volgend nummer zullen wij de volgende bijdragen verantwoorden. In de raadsvergadering van 12 Octo ber j.l. werd door de gemeenteraad het voorstel gedaan om het aan de leden voor deze vergadering toekomende pre sentiegeld over te maken aan het Comi té Vluchtelingenhulp 1954. Dit initiatief vond aanstonds weerklank in de ge meenteraad en spontaan besloot men 't presentiegeld beschikbaar te stellen. Dit prachtige besluit verdient naar mijn mening aandacht in grotere kring en gaarne ben ik dan ook bereid hierop nader in te gaan. Het zal U bekend zijn, dat vakcentra- len en werkgeversorganisaties hun le den hebben opgewekt ter leniging van de ontstellende nood onder de Vluchte- door aoor Burgemeester C. de Koning^) lingen in Oostenrijk en Griekenland 'n daad te stellen: één uur loon van de werknemer, te verdubbelen door de werkgever. Het doel van deze actie is enige dui zenden vluchtelingengezinnen 'n plaats in de maatschappij te hergeven. Be oogd wordt het geven van definitieve hulp, zoals b.v. het plaatsen van een boerengezin op een (leegstaande) boer derij, het geven van vakonderwijs aan jongeren enz. Het Comité Vluchtelingenhulp 1954 heeft zich met de organisatie van deze nationale campagne belast en zich daar toe mede van de steun van pers, radio, film en televisie verzekerd. U zult on getwijfeld van deze actie via de pers of de radio al het een en ander vernomen hebben. Ik juich het dan ook buitengewoon toe, dat de Texelse Courant het initia tief heeft genomen, om, aansluitende aan de daad, gesteld door de Texelse gemeenteraad, de op Texel te verwach ten steunacties te centraliseren. De Texelse Courant heeft aangeboden als centrale ontvangstpost voor het eiland te fungeren en het welslagen van de actie op Texel te stimuleren. Hierdoor kan worden bereikt, dat allerlei spon tane individuele acties via de courant de aandacht krijgen, die zij verdienen en dat de gezamenlijke krachtsinspan ning van Texel kan worden gestimu leerd en gecoördineerd. Gaarne doe ik een beroep op alle werknemers- en werkgeversorganisaties op Texel om aan het welslagen van deze massale actie medewerking te geven. Dit beroep doe ik ook gaarne op hen, die niet door deze organisaties bereikt worden en toch gaarne hun steentje aan het opbouwwerk, ter oplossing van het vluchtelingenvraagstuk, zouden wil len bijdragen. De Texelse Courant zal gaarne Uw bijdrage in ontvangst willen nemen en in haar blad willen verant woorden. Dat deze actie een plaats heeft gekre gen in de week van 18-24 October a.s. en rond de 23e October a.s. een hoogte punt zal bereiken, vind ik wel een zeer gelukkige omstandigheid. Immers de 24e October 1954 is de dag der Vere nigde Naties. Welk ander idee vermag zozeer de menselijke solidariteit en naastenliefde uit te drukken, dan het hulpwerk voor de vluchtelingen. Hoe veel blijken van internationale solidari teit heeft Nederland niet ondervonden tijdens en na de rampdagen 1953? Welk een betere gelegenheid is er om onze menselijke verbondenheid met anderen uit te drukken, dan dit vluchtelingen probleem te helpen oplossen? Met de harte-wens, dat deze actie ook op Texel bij allen moge aanslaan, be veel ik het initiatief van de Texelse Courant gaarne bij Uw allen aan. Texel, 14 October 1954. De Burgemeester van Texel, C. DE KONING Voor de Vluchtelingen Langeveld De Gemeenteraad £170,- Rooy f50, VERTROKKEN PERSONEN Jannij van Dorp, van Wilhelminalaan 45 naar Rotterdam, Stokroosstraat 69; Sara Pranger, van K 48 naar Nieuwer Amstel, Torbeekelaan 27; Gerhard P. van den Berg, van De Koog 57 naar Zijne, Petten, Plein 1945 nr. 5, met ge zin, Simon G. van der Doorn, van Schoonoordweg 16a naar Den Helder, Hortensiastraat 30, met gezin; Hendrica Witte, van Molenstraat 41 naar Scha- gen, Molenstraat 4; Jan H. Mosk, van B 41 naar Arnhem, Steenstraat 40; An na C. Bonne, van K 45 naar Schagen, Dorpen 11; Jakob W. Dekker, van Ste nenplaats 5 naar Amsterdam, Theseus- straat 10 II. Het boekje „Tragedie op Texel", dat eind 1945 van de pers kwam, bleek een best seller: de eerste druk was in korte tijd uitverkocht. Zoals bekend, werd hierin door de heer J. A. van der Vlis, schrijver ook van het boek „Texel" een relaas gegeven van de z.g. Russenöor- log, de strijd tussen de op Texel gele gerde Georgiërs en Duitsers, die, in te genstelling tot de Georgiërs, versterkin gen konden laten aanrukken en de Russen op de duur in de verdediging wisten te dringen. De schrijver heeft zelf veel van deze strijd met eigen ogen aanschouwd en vele gegevens van an dere ooggetuigen eveneens in zijn „Tra gedie op Texel" verwerkt. Binnen afzienbare tijd zal een sterk gewijzigde druk het licht zien. Hoe de schrijver zich deze nieuwe uitgave voor stelt, moge blijken uit het onderstaande stuk, dat wij gaarne in de belangstelling van alle cilandgenoten aanbevelen. In de komende lente zal het al weer tien jaar geleden zijn, dat Texel het strijdtoneel was van Georgiërs en Duit sers. Er zijn vele Texelaars, die deze strijd van nabij hebben meegemaakt; de herinnering er aan ligt bij velen nog duidelijk in het geheugen. Nog treurt menigeen om geliefde verwanten, die toen omgekomen zijn, om beste vrienden en vriendinnen, die in het zicht van de vrede de laatste adem hebben uitgebla zen. Het is geen wonder, dat velen op Texel nog dikwijls dit gruwelijke ge beuren ophalen, dat de ouderen er hun kinderen van vertellen en dat menigeen door het aanschouwen van het gruwe lijk oorlogsbedrijf een overtuigd paci fist geworden is. Iedereen weet wel, dat de schrijver van dit artikel gedurende de Russische opstand op Texel vertoefde en dat hij, bezig met het verzamelen van zijn ge gevens voor de geschiedenis van het ei land, evenzeer als alle andere Texelaars door de opstand werd verrast. Hij schreef aan de hand van wat hij zelf had meegemaakt een verslag van de strijd en noemde zijn boekje „Tragedie op Texel", omdat deze kleine oorlog voor Texel inderdaad een treurspel is geweest. Een dertigtal ooggetuigen heb ben hem destijds bereidwillig inlichtin gen verschaft en naderhand kreeg hij de verslagen in handen van de heren L. van Hoorn, K. Stienstra en Alb. Dros Dzn. Deze laatste verslagen betreffen in hoofdzaak de strijd in Eierland. Op een rustige Zondagmiddag heeft de schrijver van dit artikel de Texelse verslagen nog eens aandachtig doorge lezen: hij heeft de grootste waardering voor de nauwkeurigheid waarmede ge noemde heren te werk zijn gegaan. In het bijzonder was hij geïnteresseerd in hun werk omdat hij enkele dagen gele den een Georgisch boekje in handen heeft gekregen, dat door een der Rus sen, die de Texelse strijd meemaakte, werd geschreven en dat een relatie uit Georgië had meegebracht. Uiteraard is dit boekje voor de schrijver onleesbaar. Hij heeft echter goede hoop, dat hij er in slagen zal een betrouwbare vertaler te vinden. Op verzoek van de directie van de N V. v.h. Langeveld en De Rooy zal schrijver dezes nu trachten de „Trage die" zodanig te herschrijven, dat tal rijke nieuwe gegevens van Texelaars afkomstig er in opgenomen zullen wor den, maar hij is voornemens ook de Georgiërs zelf aan het woord te laten. De voorbereidingen en het herschrijven zullen een werk van vele maanden zijn: hij vertrouwt daarbij op de volledige steun van iedere Texelse belangstellen de te mogen rekenen. In verband hier mede doet hij een ernstig beroep op iedereen, die in het bezit is van foto's, officiële Russische of Duitse stukken, kaarten, boeken, correspondenties met Georgiërs, om deze aan hem ter inzage te willen verschaffen om tot een zo waarheidsgetrouw beeld als mogelijk van de opstand te komen. Ook foto's van verwoestingen op de dorpen en in de polders worden op prijs gesteld. Alles wordt onvoorwaardelijk na ge bruik teruggezonden. Men kan deze stukken bezorgen bij de N.V. Langeveld en De Rooy of ze rechtstreeks opzenden aan J. A. van der Vlis, Rotondeweg 9 te Blaricum.

Texelsche Courant | 1954 | | pagina 1