Cjroen 2warL-J~exels in het harL, D.D.D. Onrustig, gejaagd? MUNHARDTS ST ZATERDAG 30 OCTOBER 1954 TEXELSE 69e JAARGANG No. 6883 COURANT Uitgave N.V. v.h. Langev^ld de Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 -Tel. 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652.-Abonn. pr. f 1,95 p. kwart. -}- 20 ct. incasso. Adv. 8 c. p.mm. BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL Geboren: Herke Johannes, zv Jacobus I. Boon en Trijntje A. van den Berg; Martina, dv Arie Boon en Anna G. van der Linden; Jan Arco, zv Huibert van Eerden en Pieternella A. de Leeuw; Adriaan, zv Cornelis J. Vinke en Neel- tje J. Vendel; Veronica Maria, dv Kor- nelis Flokstra en Johanna H. Keijzer. Ondertrouwd: Jan Koolstra en Maar- tje de Bloois. Getrouwd: Johannes A. van Heer- waarde en Maria Bakker. Overleden: Ymkje Tuinstra, oud 53 jaar, echtgen. van N. C. Rijk; Jacob Buijs, oud 83 jaar. Gevonden voorwerpen sleutel; alpinomuts; 2 sleutels, dames laars; waterpas; zwarte schoen; vulpen. INGEKOMEN PERSONEN Bauke E. Visser, van Amsterdam, van Hogendorpstraat 233 II naar S 36; Piet je Rozendaal, van Soest, Soesterbergse- straat 125 naar Schilderend 71; Johan nes C. Woud, van Den Helder, Binnen haven 7 naar Wilhelminalaan 112, met gezin; Anne Hooijenga, van Den Helder Julianadorp, Callantsogervaart 14 naar De Koog 119, met gezin; Johannes Nota van Den Helder, Buitenhaven 5 naar De Cocksdorp 5; Bernard Timmerman, van Nieuwleusen, Hoofdvaart ZZ 75 nr. Den Hoorn 61; Pietertje Wouda, van Groningen, Ubbo Emmiusstraat 10 naar Wilhelminalaan 4. VERTROKKEN PERSONEN Johanna H. M. Drenth, van H 117 naar Eindhoven, Locotellistraat 42; Theodo- rus W. van den Heuvel, van C 118 naar Boekei, Venhorst, Statenweg 21, met gezin; Jannetje Kikkert, van Kogerstr. 10 naar Zeist, Stationslaan 6; Jan Wie- ring van B 67 naar Den Helder, Violen straat 89; Arnold Weitz, van Den Hoorn 56 naar Appingedam, Woldweg 50, met gezin; Johan W. P. J. Witte, van W 27, naar Chaam, Heikant B 166. Mijnhardt'» Zenuwtabletten •terken en kalmeren Uw xenuwen. PUBLICATIE VAN DE CULTURELE RAAD Zaterdag 30 October Den Burg, Hotel Texel, 3-5.30 uur, Re ceptie t.g.v. het 25-jarig bestaan van de Ver. „Texel'' tot bestrijding van de tbc onder het Rundvee. Den Burg, „De Graaf", Sportraad, spel- regeltcst-avond voor voetballers en be langstellenden. Oosterend, Het Wapen van Amsterdam, Ontwikkelingsclub Oosterend, Dr. J Venhagen spreekt over „Winter op de Noord-Atlantische Oceaan". Dinsdag 2 November Den Burg, Oranjeboom, 8 uur, Ned. Herv. Gemeenten Texel, filmvoorstel ling in het kader van de actie „De Grote Trek", getiteld „Tot U zal spreken". Woensdag 3 November Den Burg, Eben Haëzer, 7 uur Ned. Herv. Gemeenten, filmvoorstelling voor kinderen. Den Burg, Oranjeboom, Alg. Zieken fonds Texel, Alg. vergadering met films over de Volksgezondheid. Donderdag 4 November Den Burg, Lakeman, NVV-cursus over „Het nieuwe ontslagrecht" Den Burg, Hotel Texel, ,,'t Nut", Ds Bender bespreekt het boek „Tranen over Johannesburg". Vrijdag 5 November Oosterend, Ned. Herv. Kerk, bazar ten bate van de Ned. Herv Gemeente. Zaterdag 6 November Den Burg, Oranjeboom, „Het Masker" met het stuk „Het hing in de lucht" De Cocksdorp, De Hoop, „ODIT" met het stuk „Het Wespennest". Oosterend, Ned. Herv. Kerk, bazar ten bate van de Ned. Herv Gemeente. SPIERPIJN, SPIT... 't Loert overal. De weldadige warmte van de pUnstillende Thermogène ver drijft de snerpende pijn. Kuv.rj NA DE BOTSING Het botsinkje, dat de ijsbereider J. B. Den Burg, afgelopen zomer veroorzaak te, heeft de Alkmaarse Rechtbank af gestraft met een boete van 30 gulden of zes dagen. ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 30 Oct. op om 7,32 uur en gaat onder om 5.15 uur. Maan: 3 Nov. E.K.; 10 Nov. V.M. Hoog water ter rede van Texel: 30 Oct. 11.28 en 11.27; 31 Oct. 11.59 en 1 Nov. 0,02 en 0,24; 2 Nov. 0,49 en 0,58; 3 Nov. 1,33 en 1,41; 4 Nov. 2,28 en 2,42, 5 Nov. 3,39 en 3,56. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water- MOGELIJKHEDEN VOOR DE SCHAPENFOKKERIJ IN ONS LAND De rentabiliteit van de schapenfok kerij in ons land wordt in sterke mate bepaald door de exportmogelijkheden. Het is daarom gelukkig te kunnen vast stellen, dat deze mogelijkheden, en dan nog wel in toenemende mate, aanwezig zijn. Hieruit volgt echter, dat de fokker zoveel mogelijk zal moeten trachten aan de eisen, die de buitenlandse afnemers aan het product stellen, te voldoen. In hoeverre hieraan kan worden te gemoetgekomen, zal de heer E. J. Bats, Hoofdassistent bij het Rijksveeteeltcon- sulentschap voor Zuid-Holland en schrijver van het boek „Schapen",, Maandag a.s. van 19,45-20.00 uur over Hilversum II in een radiocauserie na der uiteen zetten. NAAR DE JUBILARESSE Vandaag recipiëert in Hotel „Texel" een hoogst voornaam personage: de vereniging tot bestrijding van de tu berculose onder het rundvee. Zij be staat 25 jaar en zou dit feit niet gaarne onopgemerkt voorbij zien gaan. Van 3- 5.30 uur kunt U een hand komen druk ken. Van deze zijde wensen wij haar nu reeds nog vele jaren in goede ge zondheid toe! Zuiver en ontsmet uw huid met de helder vloeibare D.D.D. De Jeuk bedaart, I de ziektekiemen worden gedood en de huid geneest. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN VLOEISTOF BALSEM ZEEP „VOLKSONDERWIJS" GAF FILMAVOND De wegblijvers hebben ongelijk gehad. Dit was de conclusie van de aanwezi gen op de filmavond, welke Dinsdag j.l. door de afdeling Texel van de Vereni ging „Volksonderwijs" werd gegeven. In zijn openingswoord wees de Voor zitter op het grote belang van de Ver eniging. Ook al is er na de oorlog en zeer zeker in de jaren na 1950 op Texel op onderwijsgebied heel veel verbeterd met betrekking tot de huisvesting en de leerlingensubsidie, er blijven toch nog vele gevaren ons onderwijs bedrei gen, gevaren, welke noch door het Ge meentebestuur, noch door de schoolbe sturen kunnen worden opgelost. De Minister van Onderwijs is hier de man die het verlossende woord kan en moet ^prekenv Het ontstellende tekort aan onderwijskrachten, de veel te omvang rijke klassen, ziehier een tweetal be dreigingen van ons onderwijs, welke dringend om een oplossing vragen. Het klassegemiddelde bedraagt in Neder land 39; doch men moet wel beseffen, dat er klassen zijn met meer dan 50 en zelfs 60 leerlingen. Wat er dan van „onderwijs geven" terecht komt en voor welke onmenselijke taak de onderwijze res of onderwijzer wordt gesteld, kan men zelf beoordelen. Daarom zou het wenselijk zijn, dat iedere Ouder toetreedt als lid van de Vereniging van Volksonderwijs, de Vereniging welke strijdt voor goed on derwijs in het algemeen en ijvert voor de belangen van onze Openbare scho en, waar en wanneer deze belangen in het gedrang dreigen te komen, aldus be sloot de voorzitter. Hierop aansluitend vertoonde de medewerker van de United States In formation Service, de heer Noren, na een korte verklarende beschouwing over de overeenkomsten èn de verschil len tussen het Nederlandse en 't Ame rikaanse Onderwijs, een aantal films. Dit uitstekende materiaal, gedraaid op een prima projectie-apparaat met kristal-heldere weergave, gaf de aan wezigen, die met grote belangstelling van een en ander kennis namen, een uitmuntende indruk van de wijze waar op in Amerika de jeugd op de kweek scholen wordt opgeleid tot leerkracht. Want ook in Amerika heeft men te kampen met een steeds toenemend leerlingenaantal, maar men vat de moeilijkheden hier op de juiste wijze aan door te zorgen voor prima oplei ding van een groot aantal onderwijze ressen en onderwijzers. Ook het kleu teronderwijs heeft in Amerika de aan dacht die het zozeer verdient en ook hiervan gaf de film een uitstekend beeld. Tot slot van deze avond welke eerst om half twaalf werd besloten werd nog gedraaid de film, welke werd opgeno men ter gelegenheid van het bezoek van het Nederlandse Koningspaar aan de States. De Voorzitter kon terecht van een zeer geslaagde avond spreken, zij het ook, dat het Bestuur der afdeling bij een volgende gelegenheid op een be langrijk grotere belangstelling rekent! SPOEDIGE RESTAURATIE VAN DE N.H. KERK DEN HOORN? De klimop, die de muur van de N.H. Kerk te Den Hoorn bedekt wordt mo menteel verwijderd om te zien hoe de muur er bij staat. Dit onderzoek houdt verband met de komende restauratie die stellig niet lang meer op zich zal laten wachten. VLIEGENDE SCHOTELS Zo zijn dan de vliegende schotels, Nu ook op ons „Boltje" gezien, In allerlei soorten en vormen, Door, allen, betrouwbare lien. Daarmee is het vraagstuk der schotels, Veel dichter nabij dan weleer, Want als je zo'n ding zélf gezien hebt, Dan leg je 't niet zo naast je neer. Wie weet zijn het „Marserianen", Die ook eens de parel der zee, Van dichterbij willen verkennen, En zochten zij de V.V.V. Misschien dat zij volgende zomer, Hier komen per schotelsigaar, En staan ze hier straks op het hoekie, Te beurzen met heftig gebaar. 't Wordt tijd dat de leden der vroed schap, De Marstaai beoefenen gaan, Opdat zij de vreemde bezoekers, Voldoende te woord kunnen staan, Nu zijn er natuurlijk ook lezers, Die zeggen: „Het is flauwekul", „Die vliegende dingen bestaan niet", Doch dat zeg ik heus niet zo gul. Waarom zouden wij wèl naar Mars gaan En zij niet naar onze planeet? Het is maar de vraag wie het eerst is, Iets, dat men gewoonlijk vergeet. Tot slot: in deez' tijd van atomen, Kan alles, hoe vreemd ook, bestaan, Wie weet gaan wij door die atomen, Weldra allemaal naar de maan... Huib de Rijmelaar. SUCCESSEN VOOR SPORTFOKKERS Leden van de Sportfokkers, op Texel woonachtig, hebben op de tentoonstel ling te Den Helder mooie successen ge oogst. Er waren 47 op Texels gefokte konijnen ingezonden, waarvan 1 het predicaat zzg, 10 zg, 9 gg en 9 g ver wierven. ZAKENNIEUWS ATTRACTIE MARKTKOOPLIEDEN Maandagmorgen begint de sjoelwed strijd, welke door de „Gezamenlijke Marktkooplieden" zal worden georgani seerd. Deze wedstrijd staat in het teken van het komende Sinterklaasfeest en zal tot en met 29 November duren Naar wij vernemen zal de hoofdprijs bestaan uit een som van honderd gul den, uit te keren in waardebonnen. Voorts iedere Maandag mooie prijzen, zoals wollen deken, horloge, tas, broek, schoenen enz. Voor één gulden ontvangt men reeds een bon en tien daarvan ge ven recht tot deelname aan de wed strijd, iedere Maandag van 912 uur in een pand aan de Kantoorstraat. Op Maandag 6 December gaat het om de prijs van het seizoen, waaraan iedere klant, die reeds eerder aan het spel deelnam, nogmaals mag meedoen om de hoofdprijs. VERGADERING ALG. ZIEKENFONDS „TEXEL" Op de Woensdagavond in „De Oran jeboom" te houden vergadering van het Algemeen Ziekenfonds „Texel" zullen o.a. enige interessante films worden vertoond, welke beschikbaar zijn ge steld door de Rijksvoorlichtingsdienst. Vertoond zullen worden: „Medische hulp aan Vluchtelingen"; Gezondheids zorg op de Philippijnen, Brand, Van Al chemie tot Atoomsplitsing, Terug naar Huis. De entree tot deze avond is kos teloos. EREPLICHT Vele meisjes, en ook jongens, Vele vrouwen, en ook man, Vroeten naarstig in de piepers, Een ieder gaat, die half kan. ULO, HBS en Kweekschool, Zeevaartschool en MTS, Allen doen met grote vreugde, Deze aard-njks-kunde- les. Vele vallen na twee dagen, Als slachtoffer van Texels klei, Ruwe handen, zere krueen, En 's avonds is je stoel niet vrij. „Ik wou graag een zakvol kopen!" Zei zo'n vroetend jongeman, ,,'k Zit nou wel bij U te rooien, Maar 'k zag z'ook graag in de pan!" De'prijs, dacht hij, is twaalf centen, Ik kriig er vast wel twee cent af, Maar de prijs die hem gevraagd werd, Daarvan stond hij toch wel paf: „Ze kosten zeventien per kilo" Hij vroeg het met een strak gezicht, En de rooier, ach, die zuchtte: „Noemen ze dit Ereplicht?" Adr. S. EREPLICHT II En een persmuskiet, genodigd tot een avondje van pret, Hoorde zich, een plaatsje zoekend, toegesnauwd: „Ze zijn bezet!" 't Was de vrouw van zijnen gastheer, die zo blies uit haren hoek. „Och", zo peinsde de reporter, „van mijn part valt reeds het doek!" P.s. Inderdaad, geachte Adr. S., d'r benne rare kostgangers op Tessel. BAL S.V. DE KOOG Het door S.V. De Koog Zaterdag avond in Hotel „De Toekomst" georga niseerde gecostumeerde bal is goed ge slaagd, maar toch had de deelname wel wat groter kunnen zijn. Het feit, dat te Den Burg op dezelfde avond 'n toneel voorstelling werd gegeven, heeft de op komst natuurlijk ongunstig beïnvloed! De heer J. Klaassenbos, die wegens ontstentenis van de voorzitter de avond opende en verder ook leidde, zette het doel van dit festijn uiteen: gelden bij een te krijgen voor de bouw van de kleedkamers, waaraan momenteel in vrije uren hard gewerkt wordt - zie foto in dit nummer - red. De stemming was best en toen er ook nog feestmutsen werden uitgereikt, was de jolijt hele maal honderd pet. De heer Klaassenbos mocht een kleine twintig gecostumeer- den begroeten. Er werd plezierig ge danst en ondanks het gure weer werd toch nog tweemaal aan het Zandvoortse strand vertoefd. De jury heeft de prijzen toegekend voor de beste, vroege „sunderklazen": SVK, groep, le prijs; Druivenpluksters, paar, le prijs; Herfst-Winter, paar, 2e prijs; Grabbelton, enkeling, le prijs; Hindoestamhoofd, 2de prijs; Antillen, 3e prijs. Mede door een verloting bracht de avond nog een behoorlijk bedrag op. De balmuziek werd verzórgd door de Band van Beumkes. (Dinsdag ontvangen) S.V. Texel Zondag speelt Texel 1 tegen Andijk een elftal, dat zich al prima geweerd heeft en dat al een flink aantal doel punten maakte. Opletten en spelen voor wat je waard bent. Texel 2 zal wel goed uitgerust zijn, nu er een paar Zondagen niet gespeeld werd. Dan nu flink aangepakt en eens gezind aan de slag. Hedenmiddag speelt eerst om 3 uur Texel welpen-Oosterend welpen, daar na Texel b-Oosterend a Dit kan een leuke middag worden. Texel c gaat naar De Cocksdorp a Dit wordt weer lastig jongens. Aanpak ken. Handbal: Zondagmiddag half vijf speelt onze handbalploeg haar eerste thuiswedstrijd van de competitie van de N.H. Bond. Bij deze wedstrijden hebben houders van seizoenkaarten geen vrije toegang, die gelden alleen voor voetbalwedstrij den. Gespeeld wordt Texel 1-Ons Ge noegen (Schagcrbrug). Een goed begin is het halve werk. Zorg er nu voor geen half, maar heel werk te doen. Speelt in vol vertrouwen met en in elkaar. Hedenavond dan de spelregel-test avond van de Sportraad. Dat kan span nend worden. Entree 20 cent. We verwachten een flink aantal be langstellenden. Heeft U al Uw kans gewaagd op de Vlotbrug?? Mooie prijzen. Sportnieuws SVC Alleen de adsp speelden, nl. uit tegen Texel c. Ze wisten met een 60 over winning terug te keren. Voor de rust tegen de sterke wind in, wisten ze een veilige 30 voorsprong te nemen. Daarna werden er nog drie aan toege voegd. De wedstrijd van het tweede werd afgekeurd. Hedenmiddag 4.30 uur speelt Adsp. a thuis tegen Texel c. Morgen 1,30 uur SVC 2 WGW 6. Zorg voor de beide punten jongens. Terrein- dienst als vorige weck. Het ee:*ste gaat naar Winkel. Er zal meer tegenstand ontmoet worden dan bij AGSV. Snel handelen en afgeven! Vertrek boot 11.45 uur, van De Cocks dorp om 11 uur. Hedenavond wordt een testavond voor spelregels georganiseerd door de Texelse Sportraad. Hieraan wordt door iedere vereniging deelgenomen met drie spelers of supporters, teneinde de ken nis van het voetbalspel te beproeven. Ook belangstellenden zijn welkom op deze leerzame avond. Wie deze avond wil bezoeken, stelle zich even in ver binding met de secretaris, die alle in lichtingen verstrekt. voor kinderen,meHhijm en Honing S.V.O-nieuws Hedenmiddag gaan de welpen en ad- spiranten naar „Texel". De welpen spe len cm 3 uur en de adspiranten om 4 uur. Allemaal op tijd, hoor! Morgen gaat het tweede naar De Koog. Nu, heren, wat denken jullie er van? Zorg nu eens voor een verrassing, aanvang 2,30 uur. Vertrek van Oos terend 1,30 uur. Het eerste ontvangt morgen om 1,30 uur Witrood. Wat de kracht van dit elftal is, weten we nog wel van het vo rige jaar. Aanpakken dus! Alle leden, die de leeftijd van 16 jaar hebben en ouder, worden er attent op gemaakt, dat de contributie vanaf 1 November is verhoogd tot 1 gulden per maand. Dus, heren, denk er om en zorg dat je niet op achter raakt. WADDEN-CONFERENTIE De Waddenconferentie, die vorige weej; Woensdag en Donderdag op Ame land werd gehouden, kabbelde in een gelijkmatig doch gezellig tempo door tot 's nachts half twee, maar toen wa ren er ook wel zoveel problemen be handeld, dat men er gemakkelijk enige pagina's van een courant mee zou kun nen vullen. Aldus ontlenen wij aan 'n verslag van de Harlinger Courant, dat op ons verzoek gedeeltelijk werd aan gevuld door de heer J. C. Quint, di recteur der V.V.V. „Texel". Burgemeester Walda, voorzitter van de Amelandse V.V.V. en tevens voor zitter van de Conferentie las in zijn openingswoord onder grote hilariteit der aanwezigen een „afscheidsbrief" voor van de heer G. W. Oskamp, die zelf niet aanwezig kon zijn De heer Walda prees de vele arbeid, door de heer Oskamp in het belang der geza menlijke Waddeneilanden verricht en heette vervolgens zijn opvolger, de heer Quint, welkom. Voortgaande wees de burgemeester op de steeds toenemende betekenis van de Waddeneilanden als vacantie-oorden. Zij werden dit jaar door ruim 250.000 vacantiegangers bezocht. In dit verband uitte hij zijn teleurstelling over het feit, dat door het bedrijfsleven en de middenstand op de eilanden nog tè weinig het grote belang van een derge lijke vreemdelingenstroom wordt inge zien Men houdt zich nog tè zeer afzij dig en verstrekt aan de V.V.V.'s nog steeds niet in voldoende mate de geld middelen, die nodig zijn om een groot scheepse reclame te maken. Men vraagt waar al het geld blijft, om dat men van de advertentiereclame in de dagbladen, van de bioscoopreclame in het ocsten en zuiden van het land en van de roulerende etalagestukken nooit zelf iets ziet. Maar de gasten, die in steeds grotere getale naar de eilanden komen, zien die wel en dat besef dient tot de eilander zakenlieden meer door te dringen. Re clame, véél reclame is hard nodig om het aantal bezoekers in stand te houden en in de toekomst nog verder uit te breiden. Docr V.V.V. te steunen dient men eigen belangen en het wordt tijd, dat ieder dat eens grondig gaat inzien. Weer veel bezoek uit Duitsland In volgorde van de agenda kwamen daarna nog vele belangrijke problemen aan de orde. Allereerst weer het vraag stuk van het bezoek der Duitsers. Zij hebben het afgelopen seizoen in groten getale de eilanden bezocht en zelfs een een zeer dominerende plaats onder de andere buitenlandse gasten ingenomen. Klachten zijn er relatief gesproken wei nig geweest, het bleken over het alge meen goede gasten en zij hebben met name veel bedrijven een goed na-sei- zoen bezorgd, dat wellicht nog beter zou zijn geworden, indien de weersomstan digheden hadden meegewerkt. Er schuilt echter een gevaar in, indien zij in het hoofdseizoen een overheersende plaats gaan innemen. Andere gasten zouden daardoor kunnen worden afge stoten. Het zal daarom een zaak van beleid zijn van de hotel- en pension houders enz. om te bereiken, dat juist in de topweken het evenwicht niet verstoord wordt. Besloten werd in dit verband om de nieuwe Waddenfolder, voor wat de ver spreiding in Duitsland betreft vooral af te stemmen op het voor- en naseizoen. Geen Wadden-quintetspel Het Wadden-quintetspel, tot de uit gifte waarvan vorig jaar werd besloten, heeft in voorbereiding vele moeilijk heden opgeleverd. De proeven van uit voering zijn danig tegengevallen en achteraf zag men in uitgifte ervan ook niet veel succes. Men overweegt nu, in- plaats van dit quintetspel, een kleur- boekje van de eilanden te laten ver vaardigen en voor de mooiste kleuren plaatjes prijzen beschikbaar te stellen. Plan de campagne voor de reclame Er werd dit jaar voor een bedrag van f 1063,gezamenlijk geadverteerd, ter wijl voor f 257,85 aan bioscoopreclame werd uitgegeven. Daarnaast staan na tuurlijk de reclameuitgaven van ieder eiland afzonderlijk Omdat reeds vroeg in het jaar de vacantieplannen worden gemaakt, werd besloten om ook vroeger te gaan adver teren dan het afgelopen jaar het geval geweest is. Gewezen werd voorts op de grote toename van het z.g. sociaal toe risme, in de vorm van kamperen en bezoek aan de jeugdherbergen. De toename daarvan zal in de toekomst nog grote problemen scheppen. Voorts werd aandacht gevraagd voor het ma ken van meer reclame in de Noorse landen. Het Waddenetalagestuk zal nu bin nenkort gereed komen en dan 'n zwerf tocht gaan maken door Zwitserland, 'n Tweede stuk zal dienen voor het maken van reclame in Nederland zelf. Beter vervoer naar de eilanden Ameland bond de kat de bel aan door beter vervoer naar de eilanden te vra- (Zie vervolg pagina 2)

Texelsche Courant | 1954 | | pagina 1