9 roen in het Prof. dr W. F. Wertheim was in Rusland „De Georgiërs, die op Texel vochten, werden in Kaukasië als helden ontvangen" Vereniging die Texel van de runder-t.b.c. bevrijdde, jubileerde Uitkijk post op de Kaapsnoi S.V.K. bouwt zelf zij tl kleed lokalen WOENSDAG 3 NOVEMBER 1954 69e JAARGANG No- 6884 TEXELSE*'COURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld de Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 -Tel. 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn. pr. f 1,95 p. kwart. 4- 20 ct. incasso. Adv. 8 c. p.mm. „Geen hunner is thuisgekomen", al dus vertelde in 1951 de voormalige kolonel van het Rode Leger, Vasily Er- schov tijdens de getuigenverhoren te Brussel voor de internationale Recht bank, samengesteld door en uit over levenden van de Duitse concentratie kampen. „Ja - aldus haakten velen op Texel in - „want waarom zouden wij anders nooit meer iets van hen ge hoord hebben?" Lijnrecht tegen de verklaring van ge noemde Russische militair, loopt de verklaring echter van prof. dr W. F. Wertheim, die deze zomer in Georgië is geweest. Daar vertelde men hem nl., dat de ruim 200 overlevenden hier (in Georgië - red.) destijds als helden zijn ontvangen. Van het groepje Nederlandse geleer den, dat onlangs een bezoek bracht aan de Sowjet-Unie, maakte ook de Am sterdamse hoogleraar prof. dr. W. F. Wertheim deel uit. Hij verkeerde daar bij - als enige van het gezelschap - in de gunstige omstandigheid, dat hij in St. Petersburg geboren en getogen is, de Russische taal volkomen beheerst en dus de tolkrem in zijn gesprekken niet behoefde te overwinnen. De Groene Amsterdammer van 30 October jl. bevat een groot artikel van de hand van Prof. dr. Wertheim, die een groot deel van de Sowjet-Unie doorkruiste en over zijn bezoek a&n Georgië o.a. schrijft: „Ons wordt door de GOKS, de Ge orgische afdeling van de WOKS*, een souper aangeboden, rijkelijk omspoeld met Georgische wijn. Op een hartelijke welkomstspeech van de voorzitter ant woord ik door de dappere strijd van de Georgiërs op een eilandje ten Noorden van ons land, in herinnering te brengen. Ik had mij namelijk, na lezing van J. B. Charles' „Volg het spoor terug", waarin hij zijn ongerustheid uitspreekt over 't lot van de naar hun vaderland terugge keerde Kaukasiërs, vast voorgenomen, te proberen, iets over hun lot te weten te komen. En nu krijg ik de kans. De reactie is verrassend. Op de ge zichten van de aanwezigen zie ik, dat zij zich haast niet kunnen bedwingen, en nauwelijks ben ik uitgesproken, of zij noemen de naam Teksel. Zij vertel len ons, dat de ruim 200 overlevenden hier destijds als helden zijn ontvangen; er is zelfs nog in 1948 een boek van de hand van eon hunner over de opstand verschenen - de schrijver is nu assis tent in de geschiedenis aan de univer siteit. Het spoor is teruggevonden. De volgende dag vraag ik in 'n boek winkel het boek. Ik ken noch schrij versnaam noch titel. Onmiddellijk duikt de winkelier in een kast en haalt het te voorschijn. Helaas kan ik het niet lezen, het is in het Georgisch, maar de illustraties en afgedrukte facsimilé's (reproducties) van verklaringen van Geallieerde officieren en uit onze ille gale pers, zijn interessant genoeg. Ik neem het boekje mee, ter geruststellling van allen, die zich de thuiskomst van deze moedige groep als een gang naar de hel hadden voorgesteld''. Zoals wij schreven is dit in lijnrechte tegenstelling met wat „Vrij Nederland" op 2 Juni 1951 over deze kwestie schreef. Hier laten wij volgen, wat toen „Vrij Nederland" mededeelde: Tijdens de getuigenverhoren te Brus sel voor de internationale rechtbank, sa mengesteld door en uit overlevenden van de Duitse concentratiekampen heeft de voormalige kolonel van het Rode Le ger Vasily Erschov medegedeeld, hoe Russische krijgsgevangenen, gedepor teerden en anderen zijn ontvangen, toen zij terugkeerden op Russisch gebied. Mr. B W. Stomps, die als een der vice- presidenten van dit college aan de zit tingen deelnam, zei, toen wij hem naar zijn indrukken vroegen: „Wij hebben bittere dingen gehoord. Ik denk aan het lot der Georgiërs, die op Texel een op stand tegen de Duitsers ontketenden Zij kregen volledig eerherstel en keer den terug naar hun land. Destijds heb ben wij nog bij de Canadezen een po ging gedaan die terugkeer te voorko men, omdat we niet geloofden in dat eerherstel. Tevergeefs. Maar geen hunner is thuisgekomen. Oud-kolonel Erschov heeft uiteengezet, hoe de repatriërende werden ontvan gen. Zij werden in de Engelse en Ame rikaanse zones afgehaald met auto's be hangen met vlaggen en spandoeken. „Het vaderland heeft u vergeven". Stalin schenkt vergiffenis". Maar in de Oostelijke zone, zestig kilometer van geallieerd gebied wachtte een concen tratiekamp. De terugkerende kregen het advies kameraden, die zich niet goed hadden gedragen, direct „aan te geven". Zij, die dat deden, zouden een goed le ven in Rusland krijgen en extra voe ding uit een goede keuken. Wie verra den werden, zijn ter plaatse gefusil leerd. Een speciale afdeling van de NJC.V.D., de „Smersch", zorgde voor onderzoek en straf. Blanco vonnissen lagen gereed, men behoefde slechts na men in te vullen. Erschov schat het aantal doden in zijn afdeling op 180.000. Onder hen ook de Georgiërs van Texel. In totaal 235 man. De WOKS is de organisatie voor bui tenlandse culturele betrekkingen. IN STUDIE GENOMEN De Vereniging van Oudleerlingen heeft in studie genomen „Het Wente lend Rad", toneelspel in 4 bedrijven door K. Bergsma. De uitvoeringen zijn bepaald op 28 Januari en 5 Februari 1955. HANDELSREGISTER In Handelsregister lezen wij onder wijzigingen: „Texel Express", Texel, Den Burg, Hoogerstraat 14. Beroepsvervoerders vereniging. Uittr. comm.: F. Dijksen, door overl. PUBLICATIE VAN DE CULTURELE RAAD Woensdag 3 November Den Burg, Eben Haëzer, 7 uur Ned. Herv. Gemeenten, filmvoorstelling voor kinderen. Den Burg, Oranjeboom, Alg. Zieken fonds Texel, Alg. vergadering met films over de Volksgezondheid. Den Burg, Hotel Texel, Jaarvergadering Alg. Middenstandsver. Texel. Donderdag 4 November Den Burg, Lakeman, NVV-cursus over „Het nieuwe ontslagrecht" Den Burg, Hotel Texel, ,,'t Nut", Ds Bender bespreekt het boek „Tranen over Johannesburg". Den Burg, Hotel De Graaf, jaarvergade ring en filmavond Partij v.d. Arbeid. Vrijdag 5 November Oosterend, Ned Herv. Kerk, bazar ten bate van de Ned. Herv Gemeente. Zaterdag 6 November Den Burg, Oranjeboom, „Het Masker" met het stuk „Het hing in de lucht" De Cocksdorp, De Hoop, „ODIT" met het stuk „Het Wespennest". Oosterend, Ned. Herv. Kerk, bazar ten bate van de Ned. Herv Gemeente. Hotel „Texel", Zaterdagmiddag. De veehouder naast me trekt me zo maar spontaan aan de arm en zegt vertrouwelijk: „Man, ik weet wat runder- t.b.c. is. In 1934 heb ik vier van mijn zes koeien aan de regering geleverd om mijn stal vrij te kunnen krijgen". 1934. De magere jaren dienden zich aan en het moet voor deze veehouder dus een groot offer zijn geweest. Echter hij had het er voor over, omdat hij óók begreep, dat het verlost zijn van deze ziekte heel wat waard was! En dat heeft niet alleen deze veehouder begrepen, maar dat heeft practisch heel veehoudend Texel verstaan en aan hun inzicht is het dan ook te danken, dat Texel een voorbeeld werd voor allen, elders in den lande, die nog niet doordrongen waren van de noodzakelijkheid, zich als één man in de strijd te werpen, tot de algehele vernietiging van de runder- t.b.c., die men niet ten onrechte als „Staatsvijand nr. 1" beschouwde. Genoemde veehouder was als zovele collega's naar Hotel „Texel" gekomen ter gelegenheid van de receptie, welke het bestuur van de jubilerende vereni ging tot bestrijding van de t.b.c. onder het rundvee en van andere veeziekten daar Zaterdagmiddag hield. Vele sprekers voerden daar als afgevaardigden van een of andere organisatie het woord, terwijl vele bloemen dankbaarheid èn hulde vertolkten. De heer E. Noordijk opende de bij- door de runder-tuberkel-bacil. eenkomst met een speciaal woord van Dat Texel verlost werd van de run welkom tot het volledige college van I der-t.b.c. is te danken aan de eensge- B en W, de heer D. Rempt, dir. van de j zindheid en de vooruitstrevendheid van Prcv. Gezondheidsdienst voor Dieren de veehouders, zo vervolgde de heer te Alkmaar, de heer Berkhout, voorzit ter van de Stichting tot Bestrijding van de t.b.c. onder het rundvee, dr. H. H. Scholte, inspecteur van de Volksgezond heidsdienst te Haarlem. Spreker somde vervolgens enige belangrijke data op: 20 October 1929 oprichting der vereni ging, die na een jaar een definitief be stuur koos, gevormd door de heren C. de Wit, voorzitter, J. C. Kager, secre taris-penningmeester, A. J. Keijser, A. Commandeur en R. Stoepker, commis sarissen. De toename van leden groeide gestaag en zodoende was er een goed motief cm het gemeentebestuur te ver zoeken een verordening af te kondigen, die bepaalde, dat alle dieren minstens eenmaal per jaar zouden worden onder zocht, al het in te voeren rundvee vrij van t.b.c. moest zijn en dat het verbo den is, hier besmette dieren te houden. Deze verordening had een stimulerende invloed en seizoen 1936-'37 waren alle Texelse veehouders op vier na lid. Het werk der ver. was succesvol: het aan tal reactiekoeien bedroeg in 1929-'30 20,4 pet., in 1936-'37 nog slechts 1,6 pet. Een ander hoogst belangrijk jaar was 1938, toen besloten werd tot instelling van een Garantiefonds, dat moest die nen om de nog te vinden reactiedieren op te ruimen. Dit werd mogelijk ge maakt door steun van de gemeente, de TESO en de beide zuivelfabrieken. Op 1 Mei 1930 was reeds door deze fabrie ken besloten geen melk te verwerken van stallen, die niet bij de ver. waren aangesloten. Dec. 1933 vestigde zich hier een twee de veearts, waardoor er meer aandacht nog dan tevoren aan de bestrijding van de runder-t.b.c. kon worden geschonken Texel is sedert enkele jaren vrij, maar toch wordt een enkele keer nog wel eens een reactie-dier gevonden, daarom kan het jaarlijks onderzoek niet verzuimd worden. Er zijn er echter, die menen, dat Texei, wegens zijn ge ïsoleerdheid wel om de 2-3 jaar onder zocht kan worden, maar de practijk leert anders: een bedrijf, dat alle jaren vrij was, bleek plotseling weer besmet te zijn Deze besmetting was veroor zaakt door een Noordijk. Zelfstandig en vrijwillig heb ben zij ervoor gezorgd, dat de haarden van becmetting werden verwijderd, het geen onvermijdelijk gepaard ging met financiële offers. Sinds enige jaren zijn wij ook de strijd tegen het abortus begonnen. Te recht is deze ziekte door de Prov. Ge zondheidsdienst te Alkmaar als Staats vijand nummer II getekend. Sinds 1949 is op Texel het systematisch onderzoek inzake het abortus aan de gang en wij kunnen thans constateren, dat Texel deze ziekte practisch reeds bezworen heeft. Het jongste onderzoek heeft ons nl. geleerd, dat hier nog slechts drie bedrijven besmet zijn, twee daarvan zullen binnenkort gesaneerd zijn en het derde zal zonder twijfel ook worden gesaneerd, waartoe momenteel reeds pogingen worden aangewend, zodat wij binnenkort Texel ook vrij van het abor tus kunnen verklaren! Spreker besloot met de hoop te kunnen blijven rekenen op de steun van de au toriteiten en veehouders. Hierna werd het woord gevoerd door burgemeester C. de Koning, die de voortreffelijke samenwerking noemde met de heer Noordijk als de stuwende kracht. Spreker wenste de ver ook bij het verdere streven succes. De heer Berkhout merkte op, dat Texel als de voorloper kan worden be schouwd. Haar goede voorbeeld heeft navolging gevonden. Toen het aantal reageerders elders nog 34 pet. was, was het op Texel teruggebracht tot 1,6 pet. Dan zei de heer Rempt: „Kijk naar Texel, door volharding kunt ook u dit bereiken!" U heeft Uw streek en ver daarbuiten een goede dienst bewezen. Dat men gaarne vee koopt, dat afkom stig is van een gebied, waar de t.b.c. en het abortus bedwongen zijn, is meer dan eens gebleken. Het jongste bewijs ligt in het feit, dat vandaag door een zevental Italianen op Uw eiland 70 vaarzen voor export zijn aangekocht! Zegt de Vaderlandse Geschiedenis ons, dat van Alkmaar de Victorie begon, t.a.v. de bestrijding der runder-t.b.c. is deze victorie van Texel begonnen". knecht, die aan open J De volgende spreker was de heer H. t.b.c. leed. H. Scholte, die vertelde, dat zich in 't De bestrijding der runder-t.b.c. is contingent exportdieren herhaaldelijk niet alleen een zaak, die de veehouders J exemplaren afkomstig van Texel be- zelf aangaat, maar zij is van belang i vinden, ja, het is geen zeldzaamheid als voor de gehele bevolking, want naast deze zendingen uitsluitend uit Texels de economische zijn er ideële belangen. vee bestaan. De kopers weten, dat ze De statistieken leren, dat jaarlijks eni- dan met een gerust hart kunnen kopen, ge duizenden personen in sanatoria Het door Uw ver bereikte resultaat is worden verpleegd, die besmet werden Vervolg tweede pagina Naast dc kaap te De Koog bevond zich een lclcin bunkertje. „Een stevig fun dament om er een uitkijkpost op te bouwen!" En thans is daar dan zo'n obser vatiepost verschenen. In vroeger jaren klom de kustwachter hoog in de kaap, de vroegere kaap, die reeds dicht bij de grond van latwerk was voorzien en veel groter was dan de na-oorlogse. Thans zal de kustwachter de zee van uit dc speciale observatiepost kunnen af luren. VOOR HET RESTAURATIEFONDS Dinsdag hopen de beide Zustervere nigingen van Den Hoorn en de Prins in „Ons Huis" een grote verkoopdag met attracties te organiseren. Zie uitvoeri ger in volgend nummer. ZANGKOOR DE KOOG Naar wij vernemen is de heer J. Vis ser, die reeds vier koren dirigeert, thans ook benoemd tot dirigent van het alge meen Gemengd Koger Zangkoor, dat vorige maand werd opgericht. KERKCONCERT TE DEN BURG Zaterdag 13 November, aanvang 8 uur, hoopt men in de Hervormde Kerk te Den Burg een concert te geven. Aan dit programma, dat gratis beluisterd kan worden, werken mede het Ge mengd Koor van De Koog en Den Burg, het Dameskoor van Den Burg, beide o.l.v. de heer J. Visser, de heer Kraay- ma, orgel, de heren W. Kikkert en J. Dijker, Den Hoorn, bugel en de dames mej. E. Dijt, cello en mevr J Beumkes- Breen, viool. TEXELSE MARKT 4 koeien 650750; 15 graskalveren 200 90; 20 lammeren -65; 4 nuchtere 300; 5 schapen 80- i 6085; 26 biggen 50- kalveren 4055. KRAAMZORGCENTRUM DEN HELDER EN OMSTREKEN Het bovengenoemd Kraamcentrum houdt Donderdag 4 November spreek uur van 3-4 uur in het Consultatiebu reau, Schoonoordweg. DE HOORNDER JEUGD OP DE PLANKEN Vrijdag- en Zaterdagavond zullen le den van verschillende jongens- en meis jesver emgingen van Den Hoorn in „Ons Huis" een Bonte Avond bieden. Inge wijden verzekerden ons, dat het beslist de moeite waard zal zijn. De jeugdige acteurs en actrices hopen dan ook, dat de zaal vol wordt. Heden- en morgen avond komen zij langs om bewijzen van toegang, tevens programma, aan de man te brengen. Beide avonden beginnen om acht uur precies. Onder dc opperleidiug van de heer J. Klaasscnbos is een ploc? vaklieden, le den van dc Koger Sportvereniging, in haar vrije tijd druk bezig met de bouw van een gloednieuw kleedlokaal. Het oude was goed af. Het nieuwe verrijst arn de N.O. zijde van het veld en dus een heel stuk dichter bij de rijweg. Zaterdag 23 October jl. is in Dc Koog al een gccostuincerdc Balavond ge houden ten bate van het klcedlokaalfonds er. over een maand of wat hopen ze uit een denderende revue ook een. flinke duit te slaan, terwijl dezer dagen een aantal clubleden aan het bietenrooien is gegaan. Allemaal voor dc vereni gingskas. OPENSTELLING BIBLIOTHEKEN „VRIENDENKRING" DE COCKSDORP De R.K. leesbibliotheek „Voor Allen" te Oudeschild begint op Zondag 7 No vember a.s. met de uitlening van boe- Ken in het R.K. bondshuis ie Oude schild. Uitlening van 11.30-12.30 uur. De andere bibliotheken zijn openge steld op de volgende dagen: Den Burg: Nutsbibliotheek en Reizende bibliotheek- Uitlening in de voormalige Landbouwschool elke Zaterdagmiddag van 2-3 uur. Reizende bibliotheek Den Hoorn, uitle ning in de o.l. school, elke Vrijdag avond van 7.30-8.30 uur. Reizende bibliotheek Oudeschild, uitle ning in de o.l. school, elke Donderdag, 's avonds van 7-8 uur. Reizende bibliotheek De Koog, uitle ning in de voormalige o.l. school, elke Vrijdagavond van 5,30-6,30 uur. Reizende bibliotheek Midden-Eierland, uitlening in de o.l. school, elke Donder dag, 's middags van 4-5 uur. Reizende bibliotheek Oosterend, uitle ning in de o.l. school, elke Woensdag van 8-9 uur 's avonds. De Cocksdorp: Bibliotheek Ned Herv. Gemeente en Reizende bibliotheek: Uit lening elke Zaterdag van 3-4 uur in het Wijkgebouw der Ned. Herv. Gemeente te De Cocksdorp. Ook te De Waal zal een depót van de Centrale Vereniging voor Reizende bibliotheken gevestigd worden. De heer L. Schouten heeft zich bereid verklaard zich met de zorg voor dit depót te be lasten. Woensdag vergaderde de sociëteit „Vriendenkring" met 22 leden in Hotel j „De Hoop". Na opening door de voor- i zitter, de heer A. Hapke, volgde lezing i der notulen door de heer A. Garritsen, j secretaris, en net verslag der rekening- nazieners, die alles in orde hadden be- I vonden. Bestuur. De voorzitter, de heer J. Rennes en de heer O. de Kindt werden alle drie herkozen. Medegedeeld werd, dat dc heer Beukering een beker be schikbaar stelt voor een biljartwed strijd. Eerst zal een comp. wedstrijd worden gehouden voor het berekenen van het gemiddelde. Men kan zich opgeven bij de heren C. de Graaf, M. Bakker of J. Westdorp. Ook zal een kaartenwedstrijd worden gehouden met als prijs een lauwerkrans. De meesten geven aan klaverjassen de voorkeur. Opgave aan de heren A. Boon Jzn, O. de Kindt en I. van der Lii\den. Feestavond. Het bestuur stelt voor op Zaterdag 26 Februari een cabaretgezel schap uit te nodigen. De kosten zullen wat hoger zijn, maar er is nog wat in kas De vergadering voelde ook het meeste voor cabaret. Bij de rondvraag stelde de heer A. Boon Mzn. voor bij de eerstvolgende uitvoeringen geen personen beneden de 25 jaar toe te laten. De vergadering ging daarmee accoord. In antwoord op een vraag van de heer Joh. Zuidema werd medegedeeld, dat de introducé's op de soosavond dezelfde rechten heb ben als de leden. Na sluiting bleef men nog geruime tijd bijeen met het stoten van een bal of het leggen van een kaart.

Texelsche Courant | 1954 | | pagina 1