Ook nieuwe Sunclerklaas mag niet verloren gaan Voorlichtingsavond boerderijenbouw Zeer geslaagde avond Jeugd en muziek De Grote Speurder Wat is het toch jammer, sprak een oude Texelaar, dat het nieuwe Sinter klaasfeest zo verwatert. Vroeger was dat anders, dan kreeg je „je mandje'' 's morgens op de 6e De cember of je moest er soms enige uren naar zoeken. En 's avonds de 5e December op straat? Wat een drukte, allemaal Sin terklazen. Geen wagens met paarden er voor of bandenwagens met trekkers, neen ontelbare Sinterklazen, enkelin gen, paren of groepen. Van alle dorpen stroomden ze naar Den Burg. Daar kon de Limburgse en Brabantse Canaval niet bij halen. En nu: een handje vol, niets te be leven. En één ding snap ik niet, sprak die ouwe baas, dat die Texelaars dat tegenover de niet-Texelaars, op zich laten zitten. Feesten kunnen ze niet, dat is bekend, daar zijn ze niet vrij ge noeg voor, maar Sinterklaasspelen, dat kunnen ze, als ze maar willen. Wat ik ook met snap, is, dat Meneer Van der Vlis, die altijd zo voor Texel is, daar nou niet eens een stukje over schrijft. Onze vereniging stelt zich ten doel de Texelse Folklore te behouden dus ook het traditioneel vieren van de Nieuwe Sinterklaas. Zouden wij dat niet doen dan waren wij tegen ons principe en konden rustig heengaan. Waarde Texelaars, 5 December valt dit jaar op Zondagavond, U kimt dus rustig thuis Uw pakjesavond vieren. Steek echter de koppen eens bij el kander en kom Zaterdagavond van jong tot oud eens in groten getale op straat.niet om te kijken, doch om te spelen. Trek een pakje aan en zet een grim op en ga de kant rond. Doe eens iets, nu is de gelegenheid er. Wat je aan hebt hindert niet, as ge maar leut het, zegt de zuiderling. Laat het zwart zien van die lollige mannet jes en vrouwtjes. Zeg niet, dat zal een pret worden, ik ga fijn kijken.Neen, brave Texelaar, niet kijken, meedoen. Er gaat toch al zo veel van het oude verloren, laten wij dit met z'n allen be houden. Het moet eigenlijk zo worden, dat deze beide Sinterklaasfeesten zo'n omvang nemen, dat de vreemdelingen onze pensions en hotels gedurende deze midwinterfeesten bevolken en ook in de winter Texel in de belangstelling staat Dit was het feest van onze Vaders en Moeders, hun ouders en weer hun voor ouders. Jaarlijks zien we weer het nieuwste van het nieuwste, bromfiet-- sen, scooters, de meest luxe automo bielen, kinderwagens in chroom of plastic al of niet van de ondenkbaarste gemakken voorzien, maar je krijgt er allemaal genoeg van op de duur, zo is het nieuw maar nog gauwer is het oud. Waak er echter voor, Texelaars, dat die twee Sinterklaasfeesten er blijven. Nooit zal iemand zeggen, dat die afge zaagd en vervelend worden. Neen, deze blijven sprankelen en vol van levens lust. Wat is het niet een feeërijk gezicht, dat bonte gewemel van honderden ge- maskerden langs onze leuke ouwe straatjes. Vlieg niet direct de balzalen in, dat kunt U het hele jaar nog doen, maar vermaak U echt op straat en speel, zo onze voorgangers dat deden. Voornamelijk richt onze vereniging zich tot de ouderen. Laat nog eens met el kander zien hoe het hoort en raak 'm eens flink. U weet hoe het vroeger was, eilandgenoten, en toon dat eens aan de jongeren. Nu de animo er af gaat, hebt U een taak te vervullen en mis schien schiet het wortel, laten wij het hopen. Vaders en Moeders, Uw kinde ren willen ook eens wat, stuur ze ver kleed om een uur of vijf op straat en ze zijn de koning te rijk. De Vereniging voor Volksfeesten en Texelse Folklore looft op nieuwe Sin terklaas Zaterdagavond 4 December 9 prijzen uit. 3 voor groepen van meer dan 2 perso nen, 3 voor paren en 3 voor enkelingen. Deze prijzen zijn f7,50; f5,en f2,50. De kinderen worden getracteerd op snoep doch moeten om 7 uur van de j straat zijn. Doet Uw best en werkt allen mee. j Tot Zaterdagavond dan 4 December a.s. De Vereniging voor Volksfeesten en Texelse Folklore, de Secretaris. FANCY-FAIR TE OOSTEREND Vrijdag en Zaterdag a.s. zal te Oos terend een fancy-fair worden gehouden. De opbrengst is bestemd voor het fonds tot financiering van de verwarming van de Hervormde Kerk. Het grootste aandeel zal de Zusterkring leveren. Zij heeft hard gewerkt om een keur van goederen te kunnen aanbieden. Deze verkoopdagen zullen worden omlijst met enige bazar-attracties, zoals schie- ten, werptent, theetent, grabbelton, j Bovendien zullen diverse artikelen van bijzondere waarde worden verloot. Vrijdagmiddag half drie is de opening. SINT NICOLAASVIERING De burgemeester van Texel verzoekt in verband met het feit, dat 5 en 12 De cember dit jaar op Zondag vallen, het Sint Nicolaasfeest en de Ouwe Sunder- klaasviering^ evenals in 1948, op respec tievelijk Zaterdag 4 en 11 December te doen plaats vinden. Texel, 30 October 1954. De Burgemeester van Texel, C. DE KONING. KERKNIEUWS Ds Scholte, Lemmer, heeft bedankt voor het op hem uitgebrachte beroep bij de Gereformeerde Kerk te Oosterend. FILMNIEU WS Buitenlands nieuws O.a.: Londen ontvangt Keizer Haile Selassie; Overstromingen op het Ame rikaanse continent; Van Beinum schenkt bloembollen aan New York; Athletiekwedstnjd Moskou-Londen; De voetbalwedstrijd Duitsland-Frankrijk. Voor negen dubbeltjes drie instruc tieve muziekmiddagen! Dank zij de stichting „Jeugd en Muziek", nauw sa menwerkend met onze Culturele Raad en de Nederlandse Radio Unie, is dit mogelijk geworden en dat de jeugd dit waardeert moge blijken uit de grote be langstelling ervoor: de zaal van „De Oranjeboom"- stroomde Vrijdagmiddag vol, toen de eerste van de drie midda gen gegeven zou worden. Nu moet niet verondersteld worden - en wie zou dit uiteraard hebben verwacht - dat de jeugd rij aan rij met onverdeelde aan dacht het gehele programma van A tot Z heeft gevolgd. Veler aandacht bleek naar gelang het sprookje van Peter en de Wolf vorderde te verslappen, maar men moet dit dan maar over het ge heel verdisconteren. Trouwens, als er een aardrijkskundeles of wiskunde on derwezen wordt, is ook niet ieder kind geboeid Deze middag werd geopend door bur gemeester C de Koning, die, zoals be kend, tevens voorzitter is van de Cultu rele Raad. Daarna werd het woord ge geven aan de heer Max Vredenburg, die de jeugdige luisteraars behoedzaam be gon in te wijden in het rijk der muziek. Hij deed zulks met veel tact en wist in zijn toespraakjes de jongens en meisjes aardig bezig te houden. Aan de hand van filmstrips en grammofoonplaten liet men het jeugdige gehoor kennisma ken met allerlei instrumenten van bu gel tot viool. Reeds op deze eerste middag stond voor ons vast, dat derge lijke programma's ook bij uitstek ge schikt zijn voor volwassenen! Vrijdag 19 November volgt de tweede „les", bestaande uit een programma van zeer aantrekkelijke muziekfilms, o.a. de film „Slaat op de trommels", gespeeld en toegelicht door leden-solisten van het concertgebouworkest, op muziek van onze landgenoot Marius Flothuis. Voorts een reeks films van de Rege- rings Voorlichtingsdienst en van bui tenlandse ambassades. Ook dit pro gramma zal door de heer Vredenburg worden toegelicht. Boi 6 Copenhoocn Copyright r BIM EN BAM Terwijl Jumbo vast in slaap is, maken Bim en Bam een speelgoedwagentje aan zijn staart vast, om straks een gratis ritje te hebben. Als Jumbo wakker wordt, heeft hij er helemaal geen erg in, dat Bim en Bam in het wa gentje aan zijn staart meerij den. Ze maken een fijne rit en hebben reuze veel ple zier. Maar o wee, wat is dat daar op de weg? Een heel klein muisje en daar is die grote meneer Olifant zo ver schrikkelijk bang voor! Hij holt weg terwijl hij luid gilt van angst. En daar gaat het wagentje, waarin Bim en Bam zitten. Floep de lucht in En de beertjes komen met een harde smak op de lang niet zachte weg terecht. Ja jongens, zo leer je wel af om ritjes te maken zonder toe stemming te vragen. Wij hopen, aldus de heer A. Dros Bzn, voorzitter van de Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting in z^n slotwoord tot Ir. Bouma, dat door het werk van Uw consulentschap de uitspraak „Men moest eigenlijk twee maal kunnen bou wen" steeds minder bestaansrecht zal krijgen. Deze uitspraak bewijst dat de heer Dros het werk van het consulentschap voor Boerderij enbouw zeer belangrijk acht en wij zijn van mening dat zij, die deze avond bezochten - en dat waren er zeer velen - het hiermede volkomen eens kunnen zijn. Wij vonden het zeer verheugend dat naast vele landbouwers ook meerdere aannemers en bouwkun digen aanwezig waren. Immers ook de laatsten kunnen een zeer belangrijke rol vervullen bij het bouwen van doel matige, aesthetische en niet te dure boerderijen. De heer Bouma begon zijn inleiding met de opmerking dat de bouw van boerderijen op het ogenblik een wel zeer kostbare zaak is. De stijging in vergelijking met de jaren vóór de tweede wereldoorlog is ongeveer 500°/o terwijl de landprijzen nog geen 100% gestegen zijn. Het is dus wel zaak om zo goedkoop mogelijk te bouwen, waar bij volgens spr. de nadruk wel moet vallen op „mogelijk". Onverantwoorde bezuiniging kan tot gevolg hebben, dat men spoedig in hoge onderhoudskosten komt en hiermede spant men het paard achter de wagen. Zeer belangrijk is een doelmatige indeling van het bedrijf, omdat men hiermede de kans krijgt te besparen op dure arbeidsuren. In dit verband kan worden gewezen op het zeer belangrijke werk van het Instituut voor Landbouw techniek en Rationalisatie te Wagenin- gen, waarbij zeer nauwkeurig wordt nagegaan welke tijd nodig is voor het uitvoeren van diverse werkzaamheden. We staan hier in de Landbouw nog wat sceptisch tegenover, maar een feit is, dat men in de industrie hiermede be langrijke resultaten heeft verkregen. Spreker maakte vervolgens enkele opmerkingen over de inrichting van de rundveestal. Zeer belangrijk is een goe de ventilatiemogelijkheid. In oude stal len is het hiermede over het algemeen zeer slecht gesteld en mogelijk is dit voor sommige aanleiding om te vragen of de ventilatie nu wel van zoveel be lang is. Spr. wees daarbij op de zeer gewijzigde opvattingen over woningin richting en allerlei hygiënische maat regelen, die als één van de oorzaken van de langere levensduur en het min der optreden van besmettelijke ziekten kan worden gezien. Spr. is van mening dat dit ook geldt voor de verzorging van onze huisdieren. Een zeer goede ventilatiemogelijkheid bieden de beton nen ramen met onderdorpels, waar mede verse lucht kan worden aange voerd. Per koe is een toevoermogelijk heid van 300 cm2 nodig. Er wordt nog al eens vergeten, dat er ook een gele genheid moet zijn voor de afvoer van de lucht. Hiervoor kan gebruik ge maakt worden van luchtkokers of lui ken in de zolder boven de zgn. voer- gang. Spr. bleek geen voorstander te zijn van het aanbrengen van luchtko kers. De kosten zijn nl. zeer hoog en in de meeste gevallen ontsieren ze het ge bouw. Ir. Bouma is van mening, dat ook bij uitsluitend gebruik van luiken een goede ventilatie mogelijk is. In dit geval moet er in de nok van 't gebouw een voorziening worden aangebracht voor de afvoer van de lucht. Deze zou volgens spr. kunnen bestaan in het weglaten van het zgn. stopriet in de nok van het gebouw en het aanbrengen van een aantal zgn. ventilatijepannen. B'j gebruik van luchtkokers moeten deze een doorsnede hebben van 300- 500 cm2 per koe, terwijl verder een reserve aanwezig moet zijn in de vorm van ventilatieluiken, zodat in totaal 'n afvoermogelijkheid van 900 cm2 per koe aanwezig is. De temperatuur in de stal moet 12-15 gr. C. zijn. Ook de verlichting van de stal is zeer belangrijk. Spr. is van mening, dat deze pas goed is, wanneer de glasopper vlakte L15 deel van de vloeroppervlak te bedraagt. De onder de ramen aange brachte onderdorpel moet op een hoog te van 1,20-1,30 meter boven de mest- gang komen. Ir. Bouma bleek een voorstander te zijn van het vastzetten der koeien door de zgn. hangketting. Deze wijze van vastzetten geeft aan de dieren een be hoorlijke bewegingsvrijheid, terwijl men toch het „stal bevuilen", dat vaak als een zeer belangrijk nadeel van de zgn. Hollandse stal wordt genoemd, kan voorkomen. Zeer belangrijk acht spr. ook de hoogte van de „sul" of knie boom, die de voorrand van de voergoot vormt. Deze moet plm. 16 cm hoog zijn. Is deze lager, dan gaan de koeien er op liggen en hiervan kunnen allerlei kwalen het gevolg zijn. Volgens Ir. Bouma zijn er de laatste jaren in veel gevallen te brede voergoten gemaakt. De dieren gaan dan rekken om voeder, dat buiten hun bereik ligt nog te krij gen en ook dit kan een ooi-zaak zijn van stal bevuilen Een goede breedte van de voergoot is plm.' 55 cm. De zgn. voergang kan op dezelfde hoogte komen als de bovenkant van de voergoot, maar ook is er iets voor te zeggen om deze lager te leggen. In het eerste geval kan men zonder enige moeite voeder, dat uit de voergoot is ge gooid er weer invegen, in het tweede geval heeft men het voordeel dat het niveauverschil tussen mestgang en voergoot kleiner is en men dus minder „afschot" in de stal krijgt. Dit is een kwestie van persoonlijk inzicht. Wat de woning betreft merkte spr. op, dat het van groot belang is de ra men op het Zuiden te plaatsen. Verder moeten de ramen groot zijn. Als nood zakelijke onderdelen van de woning noemde spr. de zitkamer, die geen „mu seum" mag v/orden, maar een vertrek, dat ook werkelijk gebruikt wordt. In veel boerengezinnen stelt men prijs op een zgn woonkeuken. In dit vertrek brengt men dan het grootste gedeelte van de tijd door en de zitkamer blijft dan gereserveerd voor de rusttijd na het werk en voor het ontvangen van bezoek. In andere gezinnen wenst men niet meer d.an een zgn. eetkeuken, waar men dus alleen de maaltijden gebruikt. Voor de rest maakt men gebruik van de woonkamer. Hierdoor wordt veel heen en weer lopen voorkomen. In de i keuken moeten aanrecht, de gelegen heid om te koken en kasten, die nodig zijn bij het klaar maken van de maaltijd in eikaars onmiddellijke nabijheid zijn. i Verder wees spr. op het grote gemak I van een zgn. doorgeefluikje of 'n door- gcefkast, waardoor bij het gebruik van de maaltijd in de woonkamer veel no deloos geloop wordt voorkomen. Een goede schakering van de verschillende woonruimten is van zeer groot belang. Een ruimte, die in oude boerderijen vrijwel niet voorkomt, maar die Ir. Bouma thans onmisbaar acht is de doucheruimte Deze inag volgens spr. in geen enkele boerderij ontbreken en moet ook gebruikt worden. Nog al te veel doet deze ruimte dienst als berg plaats voor huishoudelijk gereedschap. Wordt vervolgd. FILMN1EUWS „CITY LIGHTS" Chaplin, in deze uit 1931 stammende film neg de Charlie met het bolhoedje, het snorretje en het wandelstokje, wan delt als vagebond door de grote stad, ontmoet een blind bloemenmeisje, raakt bevriend met een dronken mil- lionnair en gaat tenslotte een voor hem ongekend happy ending tegemoet. In deze serie pantomimes toont Chaplin zijn grootste kracht het paro diëren van de menselijke stunteligheid, niet om der wille van de parodie, maar om daarmee de betrekkelijkheid van alle dikdoenerij, bluf en aardse pracht aan te tonen. De film boeit, amuseert en ontroert meer dan menig modern product, omdat City Lights, kort ge zegd, gewoon een zeer goede film was en dus nog steeds een zeer goede film is. Nederlands nieuw? O.a.: Z.K.H. Prins Bernhard terug uit Zd.-Afrika; Den Haag: De Koningin onthult standbeeld van Johan van Ol- denbamevelt; Den Helder: Eeuwfeest van de Adelborsten-opleiding in Wil lemsoord; Zaandam: Reusachtige brand verwoest twee pakhuizen. FEUILLETON Of te wel „De wonderlijke beleve nissen van Pieter Bakker. 17. Daar, vlak voor hem, lag wat hij zocht. Een blauwzwart automatisch pis tool, tot in onderdelen aan een echt vuurwapen gelijk.... alleen deed een druk op de knop niet een stroom van kogels uit de loop schieten, maar het geval in tweeën splijten, en dan was 't een" sigarettenkoker. Twee vliegen in één klap, dacht Pieter. Een sigaretten koker had hij nog niet en met dit pistool kon hij in ieder geval beter bluffen dan met een tabakspijp. Diep in zijn hart wist hij dat hij nooit de moed zou heb ben echt op iemand te schieten. Het was een veilig idee een pistool te dra gen dat niet schoot. Vijf minuten later verliet Pieter de winkel met een stralend gezicht en een hobbelig gevoel ergens op zijn heup, waar, dat wist hij uit detective-verha len, de echte speurders steeds een vuur wapen droegen. Nu kon het spel beginnen. Reeds enkele avonden had Pieter met zijn wagentje in het duister de stad en haar omstreken doorkruist. Erg safe voelde hij zich nog niet, vooral niet in 't donker. De rij-ervaring ontbrak hem, en al verhaalden de detective-stories van dolle ritten met een vaart van hon derd mijl per uur van koene rijders die tijdens zo'n rit °P een andere wagen oversprongen zonder zelfs hun sigaret van tussen de lippen te nemen.hij hield het voorlopig maar bij een nette vijfenveertig, dan kreeg je geen last met de politie ook. Want de politie moest hij uit haar vaarwater blijven., zo gauw die in de gaten kreeg dat de Grote Speurder Pieter Bakker op het oorlogspad was, had zijn onderzoekings werk geen zin. De politie tastte nog steeds in het duister. Gisteren nog was, in de buurt van Sloten, een chauffeur door een on bekende passagier neergeslagen en be roofd, verdoofd aan de kant van de weg gevonden en de auto was verdwenen. Maar de daders had men nog steeds niet. Pieter reed met een van verwachting bonzend hart langs de brede autoweg, verlicht door de schijnwerpers. In de verte weerkaatste het licht van de stad tegen het wolkendek, hier en daar priemde een lamp door het duister.... Met een schok remde hij. Terzijde van de weg stond een donkere figuur met opgestoken hand Een lifter! Doorrijden! seinde zijn brein. Dat was het brein van de gewone Pieter Bakker. Maar meteen kwam er een seintje van De Grote Speurder Pieter Bakker: Hier ligt je kans! Wie weet! Misschien is de man wel betrokken bij het complot. Nu kun je het uitvinden! Voor hij het met zichzelf eens was geworden, welke aan maning hij gehoor zou geven, of hij de stem van veiligheid of avontuur zou volgen, had hij al gestopt. Mag ik meerijden? vroeg een donkere mannen stem. Ik moet naar Hoofddorp. Pieter rekende snel uit Die kant moet ik ook uit zei hij toen gemaakt onverschillig, maar zijn stem sloeg bijna over van zenuwachtig heid. Stapt U maar in. Hij opende het portier, de man klom naar binnen en nam naast hem plaats.Ik tref het maar weer zei de man rustig an ders had ik een heel eind moeten lopen naar Sloten, om daar de bus te pakken. Ja, U boft inderdaad stemde Pieter nerveus toe en voelde eens stiekum naar zijn achterzak, waar de vertrouwen gevende hobbel zitten moest. Die was daar niet! Een schok voer door zijn lichaam, hij griste in zijn jaszak naar zijn zakdoek, want 't zweet brak hem uit.... Daar.... hij had het ding nota bene bij het wegrijden al in zijn buitenzak gestoken! Hij lachte om zijn eigen angst. Uit een hoekje van zijn oog hield hij de passagier, die geen woord zei, in de gaten. De man beviel hem niet. Hij had borstelige wenkbrauwen en een voor uitstekende onderkaak, voor Pieter alle bewijzen van een misdadige gezindheid. Met iedere honderd meter won Pieter aan zekerheid, dat hier een lid van de bende naast hem zat. Vooral het feit, dat de man telkens op zijn horloge keek, overtuigde hem hiervan. Plaats en tijd van de overval waren natuurlijk afgesprokenwanneer zou het span nende moment aanbreken? En wat moest hij doen? Plotseling werd Pieter er zich van bewust dat hij geen krijgs plan had opgesteld. Hij was zo maar gaan toeren, op goed geluk. Hij had 'n man meegenomen, op goed geluk, op hoop tegen hoop dat deze kwade be doelingen zou hebben. Maar indien het zo was, wat dan? Hij keek nog eens tersluiks naar zijn metgezel. De man zat zo raar te frum melen in zijn achterzak.... Pieter be gon opeens te begrijpen. Ook hij zocht naar het wapen, waarmee hij straks de man, die hem een lift had verleend, zou bedwingen! Pieters brein werkte op topsnelheid. Hij moest de ander voor zijn, zelf 't iniatief nemen. De verrassing geeft negentig procent kans op de overwinning, had hij eens ergens gelezen. Met een plotse- ling gebaar trok hij het pistool uit zijn zak, richtte het met vaste hand op de borst van de man. Asjeblieft.... begon hij sarcastisch Nou graag.... zei de ander 'n tikje verwonderd. Pieters ogen puilden uit. Hij had 't pistool zo vast omklemd, dat het was opengesprongen en inplaats van de man een dreigend wapen onder de neus te duwen, hield hij hem uitno digend een sigarettenkoker voor! Opnieuw brak het klamme zweet Pie ter uit. Ook zijn wapen was nu nutte loos. Daarmee behoefde hij geen trucjes meer uit te halen, de ander zou hem uitlachen! Weer zwierf zijn blik een ogenblik terzijde. De man naast hem stak zijn sigaret aan, de vlam verlichtte zijn gelaatstrekken, een breed litteken liep over de linkerwang. Een uitgespro ken ongunstig uiterlijk! Pieter keek in de spiegel vóór hem. Achter hem glommen twee lichtpuntjes, gedimde lichten van een andere wagen. Plots werd hij er zich van bewust, dat die lichtpunten er al lang waren! Hij werd gevolgd! Van de andere zijde naderde even eens een wagen, nog heel ver, de schijn werpers waren nog maar 2 priemende puntjes in de duisternis. Pieter keek weer in het spiegeltje. De lichtpuntjes waren verdwenen! Waar kon de andere wagen zijn gebleven? Zijwegen waren hier niet. Geen andere verklaring, dan dat die de lichten had gedoofd! Klam waren Pieters handen om het stuur. De man naast hem voelde blijk baar de spanning, zat onbeweeglijk en keek terzijde naar Pieter. Deze voelde die blik op zich gericht. Nu zou het gebeuren! De tegenligger was nu dicht genaderd en dimde reeds de lichten. Plotseling trapte Pieter met kracht op de rem, gie rend kraste de wagen over de weg en schoot links. De andere wagen zwaaide even, ook daar 'n scheurend geluid van remmende wielen.... dan stonden de beide auto's, met enkele meters tussen ruimte tegenover elkaar. Ben je helemaal.klonk grof de stem van Pieters passagier. Hij zwaaide het portier open en sprong met aapachtige snelheid naar buiten, op de andere wagen af. Daaruit wrongen zich twee gedaanten, die echter plots in het duister verdwenen. En toen hoorde Pie ter tot zijn ontzetting de keffende knal van een pistoolschot Wordt vervolgd.

Texelsche Courant | 1954 | | pagina 4