Cjroen c/tvarLrJ~exels in het K Directrice Huishoudschool nam afscheid D.D.D. Tienduizenden trekvogels rond de vuurtoren et H AITIEA Gelei Texel zat; haar node vertrekken Fancy-Fair te Den Hoorn De Groen-Zwarten waren goed op dreef Geslaagde spelregelavond Na jaren wachten HOOFD-en KIESPIJN ZATERDAG 6 NOVEMBER 1954 TEXELSE 69e JAARGANG No. 6885 COURANT Uitgave N.V. v.h. Langevald de Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 - Tel. 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652.-Abonn. pr. f 1,95 p. kwart, -f- 20 ct. incasso. Adv. 8 c. p.mm. De vogeltrek is in volle gang. Dit kunt U vooral goed merken, als U 's avonds bij nevelig weer en een zuide lijke wind bij de vuurtoren staat. U ontwaart dan de vleugelslag van tal loze vogels, meest spreeuwen en leeu weriken. In de nacht van Dinsdag op Woensdag wemelde het van de trekvo gels. Men schatte het aantal spreeuwen op tienduizenden en ook waren er ze ker een paar honderd leeuweriken, die zich tot de lichtbundels van de toren voelden aangetrokken. Gelukkig, dat de torenmuur zelf rondom door specia le schijnwerpers wordt verlicht, anders zouden zich immers talloze vogels te pletter vliegen. Nu is het aantal slacht offers zeer gering: men vond er na deze grote trektocht maar 17 dood aan de voet van de toren. Meer slachtoffers vielen er in de onmiddellijke nabijheid: de vogels fladderen eerst geruime tijd rond te toren, maar zetten zich daarna op de omloop. Daar is natuurlijk geen plaats voor alle vermoeide reizigers en deze kiezen dan de daken der licht- wachterswoningen tot pleisterplaats Vele vogels zoeken zelfs de schoor steen op. Hier vielen de meeste slacht- BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 29 Oct. tot en met 4 Nov. 1954 Geboren: Henricus Joannes Philippus, zv Cornelis W. Bakker en Geertruida J. den Blanken; Hendrikus, zv Piet Daal der en Dieuwertje Huizinga; Cornelis Jozef Maria, zv Cornelis Lexmond en Cornelia C Veeger. Ondertrouwd: Johannes Nooij en Anna Bakker; Hendrik van Heerwaar den en Anna E. L. van Swinderen. Getrouwd: Fulps Duinker en Marina Bruin; Antoon P. van Eerde en Jan netje Bonne. Overleden: Annetje Alderlieste, oud 88 jaren, wed. van J. Bakker. Gevonden voorwerpen shawl, zadeldekje, bril, kinderwantje, parapluie, portemonnaie, regenjasje, handschoenen, zakmes. INGEKOMEN PERSONEN Theodorus Jacobus Nooij, van Ursum, Mijzerdijk M 1 naar De Cocksdorp C 89b; Maria P. Fuldner, wed. v. Mole- man, van Velsen, Boerhavestraat 16 naar O 57. VERTROKKEN PERSONEN Doedetje M. Winsemius, van De Waal 59 naar Leeuwarden, C. B. Balckstr. 17; Harmiena J van der Vegt, wed. van Ebbinge Wubben, van W 68 naar Rhe- den, Velp, Alteveer 25. offers: in een kachelpijp in de woning van de familie Blom werden 50 dode spreeuwen gevonden. „Wij zullen de schoorstenen met gaas afsluiten", aldus de heer Blok, opzichter bij de Eier- landse vuurtoren. „Ik heb al verschei dene vogeltrekken meegemaakt, maar zo druk als het de laatste tijd is, nog nooit. De vogels zaten opeengeplakt te gen de ruiten en op de daken!'' 31 Oc tober werden er plm. 4.000 spreeuwen gezien, op 3 November werd het aan tal op 7 000 geschat. Het geluid, dat die duizenden en soms wel tienduizenden vleugelslagen maakten was zo hard, dat de families der lichttorenwachters geen oog hebben dicht gedaan! Het fladderen van die vleugels is een fantastisch gezicht, het heeft veel weg van een vonkenregen. Als het begint te dagen vervolgen de vogels weer hun weg. De gesneuvelde exemplaren worden naar de Nederland se Vereniging tot Bescherming van vo gels te Amsterdam opgezonden. „TOT U ZAL SPREKEN..." De grote zaal van Texels Bioscoop Theater was geheel gevuld, toen daar Dinsdagavond de film „Tot U zal spre ken...." gedraaid werd. Deze film werd gedraaid op verzoek van de Texelse Hervormde predikan ten. Jammer was, dat het voorprogram ma niet erg in stijl was. Dit berustte - naar wij vernemen - op een misver stand In ieder geval kon het daarin door blanken gepresteerde zo ongeveer gelijk gesteld worden met het optreden van negerstammen, welke nog geen aanraking hadden genoten met de cul tuur. De hoofdfilm - waar men tenslotte voor kwam - was boeiend en zal onge twijfeld velen, die oppervlakkig wen sen te leven, tot ernstig nadenken heb ben gezet. Moge de Stem, die vele men sen uit het verhaal verontrustte, uit eindelijk velen de rust en zekerheid geven, die uiteraard ieder schepsel, be wust of onbewust, van node heeft. anden om trots op te zijn Z-D.H.-nieuws Deze ploeg is moeilijk te verslaan, dat weten we nog wel van het vorige seizoen. We staan nu op de derde plaats en willen wij nog een woordje gaan mee spreken, dan mogen er niet te veel punten meer verspeeld worden. Aan vang van de wedstrijd 1,30 uur. Alle maal op tijd, hoor! (Door misverstand eerst heden ge plaatst). „U vatte Uw taak niet op als direc trice in de betekenis, welke velen aan dit woord menen te moeten geven, maar de wijze, waarop U Uw werkzaamhe den verrichtte, droeg in belangrijke mate bij tot het scheppen van een ge zellige sfeer in onze school!" Aldus mej. Brugman in haar toespraak tot de scheidende directrice van onze Land- bouwhuishoudschool, mej. S. van der Meer, die haar functie als hoofd van deze onderwijsinstelling wegens huwe lijk heeft neergelegd. Uit de woorden van mej. Brugman en de andere spre kers (-sters) op de dag van het afscheid bleek overduidelijk, dat men mej. Van der Meer slechts node ziet vertrekken. Mej. Brugman schetste de prettige verstandhouding met de scheidende di rectrice, die ondanks de zich nu en dan voordoende moeilijkheden de school toch in het teken van de regelmaat wist te handhaven. Mevr. F. de Wijn-Jonker richtte vervolgens het woord tot mej. Van der Meer: „Het spijt ons allen zeer, dat U heen gaat, want in een kort tijdsbestek heeft U, dank zij Uw grote energie al van meet af aan getoond ten volle voor Uw taak berekend te zijn. U begon hier Uw werk, nadat de school vijf maan denlang een directrice had moeten ont beren. Iemand zei: „Het is alsof wij mevr. Seidel weer terug hebben!" Wat dus de grootste lof inhield. Wij zijn dankbaar en verheugd, dat het zo goed ging. U had steeds te kampen met moeilijkheden; nu eens door een tekort aan leerkrachten, dan weer door ver bouwing" Spreekster besloot met mej. Van der Meer een goede toekomst toe te wensen. Burgemeester C. de Koning merkte op, dat mej. Van der Meer feitelijk meer was dan directrice: zij vormde op haar terrein een middelpunt, waarbij zij in de culturele sfeer zeer nuttige ar beid heeft kunnen verrichten en dat werk deed zij steeds met hart en ziel. Daar zijn wij, de Texelse gemeenschap, U zeer erkentelijk voor". De heer F. B. v. d. Meer, vader van de directrice, bleek niet minder onder de indruk te zijn van dit afscheid dan zijn dochter zelf, waar ook hem de uitste kende verstandhouding had getroffen Die sprak o.a. uit het feit, dat de leer krachten allen bereid bleken te zijn, méér te doen dan hun plicht was. Dit gaf het werk grote voldoening. „Meis jes, volgt dit voorbeeld". Spr. felici teerde Texel, dit geïsoleerde gebied, met dit prachtige instituut, dat ook ge tuigt van de harmonie op dit eiland. De heer J. A. van Enst sprak namens de leerkrachten. De collegialiteit groei de uit tot vriendschap. In elke gewen ste vorm werd overleg gepleegd, waar door een sfeer van samenwerking werd bereikt. „Uw ijver en toewijding heb ben ons bij ons eigen werk gestimu leerd'". Mej. Van der Meer verklaarde haar werk steeds met plezier te hebben ver richt Het was haar een voorrecht ge weest de leerlingen der school te mogen helpen leiden naar een goed doel. Lief de, toewijding en de wil wogen in haar ogen terecht zwaarder dan de aangebo ren handigheid. Zij hoopte, dat de leer krachten en haar opvolgster de prettige verstandhouding zouden weten te be waren. Zij dankte allen voor de samen werking. „Ik voelde mij in de Texelse gemeenschap opgenomen, wat een pret tig gevoel gaf en daarom zal ik hier graag nog eens mijn vacantie komen doorbrengen". Maarer werd op deze middag niet alleen gesproken: er werd ook ge- j zongen en pret gemaakt, terwijl het aan tractaties evenmin ontbrak. Een clubje leerlingen als oud-Texelse dametjes en boertjes vermomd, zong onder leiding van Grietje Timmer, O'end, een canta- te, waarin de scheidende directrice het middelpunt vormde. Een groepje andere meisjes voerde 'n alleraardigst, speciaal voor deze gele- j genheid geschreven toneelstukje op. En Het organiseren van fancy-fairs werkt blijkbaar aanstekelijk, want volgende week Dinsdag zullen ze 'em in Den Hoorn ook eens flink opzetten. De stoot hiertoe is gegeven door de Zustervere nigingen van de Prins en Den Hoorn, wier plan, het houden van een grote verkoopdag zal uitgroeien tot een ge zellige fancy-fair in „Ons Huis". Al geruime tiid waren de dames bezig en dat de naalden rood-gloeiend gestaan hebben kan blijken uit de stapels goe deren, die zij gefabriceerd hebben. Het ene stuk is nog mooier dan het andere. Deze verkoopdag is dan ook grote be langstelling waard en wij twijfelen niet of de goederen zullen gretig aftrek vin den. Ter opluistering zal er een aantal attracties aan verbonden worden, zoals een schiettent en een rad van avontuur, waarvoor reeds mooie prijzen beschik baar zijn gesteld. Ook zal er een verlo ting worden gehouden. Zij, die nog nooit iets in hun leven gewonnen heb ben, raden wij aan het spreekwoord „De aanhouder wint!" als advies te ne men. Dat in de schiettent heel wat hoge series gemaakt zullen worden is te voorzien, want de Hoornders blijken goede schutters te zijn, zo nodig ook zonder de benodigde papieren.... 's Middags om drie uur wordt het festijn geopend. Van 6-8 uur wordt er gepauzeerd, waarna er van 8-11 uur weer volop leven in de brouwerij zal komen De opbrengst is bestemd voor het kerkrestauratiefonds. SVC-Niemvs SVC a ontvangt hedenmiddag Ooster end a. Aanvang half vijf. Op tijd pre sent, hoor. Het 2de gaat morgen naar Tex. Boys 2. Aanvang half drie. Ver trek De Cocksdorp 1,30 uur. Het eerste ontvangt De Koog 1 om half twee. Dit is de eerste derby van het seizoen. Beide elftallen hebben tot nu toe bijna dezelfde resultaten bereikt dus is een spannende wedstrijd te ver wachten, waar om iedere bal gestreden wordt en, zoals het altijd gegaan is, in sportieve geest. Wij rekenen nu dan ook weer op een faire strijd, waarvan de uitslag niet is te voorspellen. Ter- reindienst H. v. Sijp en N. v. Egmond. S.V.O—nieuws Van de 2 wedstrijden die gespeeld werden Zaterdag en Zondag jl. bleef er niet één puntje aan Oosterend De adspiranten moesten met 42 de vlag strijken voor Texel b. Jongens, met 'n keeper was de stand vast anders ge weest. Het eerste verloor van Wit Rood met 21 't Is jammer, dat de voor hoede geen doelpunten kan maken. Enfin, we zullen het Zondag toch weer moeten proberen. Hedenmiddag, aanvang 4 uur SVC a- Ocsterend a. Morgen Oosterend 1- MOC 1. aanvang 1,30 uur. Denk er om, heren, nu begint het wèl om 1,30 uur hoor! ER WERD DRUK GESJOELD Van de door de „Gezamenlijke Markt kooplieden" geboden attractie, sjoelen om fraaie prijzen, werd Maandag druk gebruik gemaakt. Deze sjoelwedstrijd zal voortduren tot en met Maandag 29 November. Maandag won de heer J. Reij, De Waal, met 20 punten de eerste prijs, een dames- of herenhorloge, aangebo den door de fa. M. Groot. De heren J. Schrama, de Prins, W. van Heerwaar den, Eierland, C. Veeger, De Westen en A. Huizinga, Warmoesstraat 55, kwa men allen met 18 punten op de tweede plaats en moeten Maandag dus opnieuw gooien, om de 2de en 3de prijs: een wollen vest van de fa. Sj. Nota, of een stel zagen van de fa. B. Visser Voor Maandag a.s. worden opnieuw fraaie prijzen uitgeloofd: o.a. dames- of herenschoenen naar keuze, een leren tas en een compleet stel zagen. (Zie ook de adv.). ITlll/l Krabben en peuteren maakt de nUIU' kwaal steeds erger. De helder llitclasv vloeibare D.D.D. dringt diep ln U1X31QIJ de poriën door, doodt de ziek tekiemen en geneest de huid. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN VLOEISTOP BA zo werd dit tot een zeer geslaagd ge heel. Natuurlijk bleef er de sfeer van het „Partir c'est mourir un peu" in aller harten geblokkeerd, doch wij weten, dat mej. Van der Meer aan Texel enkel maar prettige herinneringen heeft en dat allen dan ook met voldoening kun nen terugzien op de tijd, waarin mej. Van der Meer met de leiding van onze Landbouwhuishoudschooli is belast ge weest. Bij dit afscheid mocht mej. Van der Meer verscheidene alleraardigste ca- deaux in ontvangst nemen; een haar toebedacht geschenk van de zijde van het Bestuur was jammergenoeg nog niet gearriveerd, maar het is toch ook weer prettig, iets in het vooruitzicht gesteld te zien! De afscheidsmiddag werd door de voorzitster met een kort woord beslo ten, waarna de leerlingen, alsmede een aantal oud-leerlingen met een hand druk afscheid namen van hun directrice 1 l f HIJ KOMT Nauw' is November aangebroken, Of daar verschijnt reeds in de krant, Sint Nicolaas zijn konterfeitsel, Terwille dan van koning klant. Doch niet slechts in de advertenties, Ook in de winkels ziet ge reeds, Hoe aan de komst van' Myra's Bisschop Weer alle aandacht wordt besteed. De bakkers werken weer op toeren, Aan speculaas, taai, marsepain, Zij maken fruit en kunstgebitten, En hele huizen in het klein. De kind'ren drukken weer hun neusjes, Tegen de winkelruiten plat, Waarachter allerhande speelgoed, Geheel hun aandacht houdt gevat. En 's avonds, in het schemerdonker, Klinkt bij de schoorsteen weer het lied, Dat duizenden reeds vóór hen zongen, Van koek en gard, van Sint en Piet. Ik weet het wel, het duurt een maand nog, Maar juist die voorbereidingstijd, Geeft aan de jeugd èn aan de oud'ren, Weer dagen vol gezelligheid. Huib de Rijmelaar PROGRAMMA EILAND-COMPETITIE DAMMEN 8 November Eierland-Texel II 12 November De Koog-Oosterend 10 Januari Oosterend-Eierland 14 Januari Texel II-De Koog 24 Januari Eierland-De Koog 24 Januari Oosterend-Texel II Reserve-groepen 8 November Eierland-Texel 12 November Texel-Oosterend 29 November Eierland-Oosterend 10 Januari Oosterend-Eierland 24 Januari Oosterend-Texel 28 Januari Texel-Eierland IB A ST lëLBS 'zachte r VALDAMILD De Spelregeltestavond, Zaterdag avond in Hotel Dc Graaf, is ongetwij feld een -ucces geworden. Door de voorzitter werden de Jury leden, de heren De Jager, voorz., Brou wer, secr., Kelder, Lukas en Kwinke- lenberg, die het bestuur der Helderse Scheidsrechtersver. van de afd. NH. van de KNVB vormen, alsmede de deel nemende teams en enkele belangstel lenden, welkom geheten. De kennis der spelregels moet het spel mooier maken om het te spelen daarnaast geraken deze in sportieve geest samengekomen deelnemers uit alle ledenclubs tot een steeds beter wordende verhouding onderling en be grip voor eikaars belangen. Er waren 1 earns van Tex. Boys, H. Schrama en M Boogaard Oosterend, A. Kalis en M. Mosk, De Koog: A. Mos'; en G. Douma. S.V. Texel met Bob Bak ker. H. Neijens en W. van Zeijlen en ZDH met W. Jojiker, die dan persoon lijk deelnam. Door de Tex. Sportraad was een wisselbeker beschikbaar, door de Held Scheidsrechterscomm. 'n medaille voor het hoogst aantal punten per team en voor het hoogst aantal persoonlijke pun ten. Ieder team kreeg 3 vragen te be antwoorden, te beginnen met de nrs 1, daarna de nrs. 2 enz. Over het algemeen werden de vragen goed beantwoord, hoewel een aantal lis tigheid jes nog wel eens met succes on zekerheid wist te verwekken. Na elke ronde werd de stand bekend gemaakt en was het verschil tussen de eerste drie slechts enkele punten. Tenslotte bleek het team van S.V. Texel de beker voor dit jaar te hebben gewonnen met 133 punten; Texelse Boys 2de met 128 punten; Oosterend 3e met 125 punten; De Koog 4e met 108 punten en ZDH (W. Jonker) 34 punten. Voor de persoonlijke punten eindig- Een der vele S.V.T.-aanvallen in de wedstrijd Texel 1-Andijk 1. Midden de S.V.T.-linksbuiten Rozeboom, wiens schot juist over zal gaan. In het doel de plaatsvervangende keeper, die er nog heel wat gevaarlijke ballen uit hield. Op een Meidag van dit jaar arri veerden met de boot te Oudeschild een Engelse dame mét haar 12-jarige zoontje. Dit vormt geen bijzonderheid. Zo vele vacantiegangers uit het buitenland on dernemen de reis naar Texel. Deze dame echter had een speciaal doel. Haar man was piloot en kwam op zekere dag in 1941 niet terug van een tocht. Terwijl de vrouw en andere fa milieleden in pijnigende onzekerheid nog altijd bleven wachten en hopen op enig bericht, voltrok zich op Texel een tragedie: het stoffelijk overschot van de piloot spoelde aan op het noordzee- strand en werd zonder enig eerbetoon te Den Burg begraven Korte tijd daar na werd het zoontje van de piloot ge boren. Van het moment af, waarop de wedu we het schokkende bericht over het omkomen en de ligging van het graf kreeg, was het haar enige wens dit graf te bezoeken tezamen met haar zoontje en hem daarbij te vertellen van zijn vader, die hij nooit gekend had. Zij wachtte daarmee tot de jongen 12 jaar was geworden, opdat hij alles beter zou kunnen begrijpen. Zelf de reiskosten betalen kon de weduwe niet. Daarom reikte het Ne derlands Oorlogsgraven Comité haar de helpende hand en betaalde de kosten uit de opbrengst van de Klaprooscol lecte van vorig jaar. Wil iedereen hier aan denken, wan neer volgende week de Klaprooscollecte weer wordt gehouden? Het is maar heel weinig wat door Nederlanders nog voor deze gevallenen kan worden gedaan Niemand verzuime dit weinige dan ook werkelijk te doen! Zwaluwen nieuws. Zondag kregen wij bezoek van Vada uit Venhuizen. Vada bracht de bal aan het rollen en om beurten waren wij in de aanval. Na 10 min. namen wij de leiding, even later gevolgd door 'n mooi tweede doelpunt 20. Nog voor de rust verkleinde Vada de achterstand 21. Na de rust bleef de stand tot een 15 min. voor het einde 21. Pas toen slaagden wij er in de voorsprong veilig te stellen 31 Wij werden steeds ster ker. Er ontstond een 4e doelpunt, ten minste de bal was de lijn gepasseerd, maar dit kon de scheidsrechter niet constateren. Spoedig werd 't toch 41. Wij dachten dat het 51 zou worden, maar de bal kwam tegen de paal en zo kwam het einde van een sportief gespeelde strijd Zondag komt Witrood uit Hoogkar- spel. Dat zal zwaarder worden. Mijnhardt Kiespiinpoeders. Doos 50 ct. Mijnhardt Hoofdpijnpoeders. Doos 50 ct. Alleen ECHT met de naam MIJNHARDT den Bob Bakker, H. Neijens en H. Schrama gelijk met 45 punten. Nadat ieder een extra vraag te beantwoorden had gekregen won H. Schrama A. Kalis behaalde 44 punten; W. van Zeijlen 43 punten; A. Mosk 40 punten; M Boogaard 39 punten; G. Douma 38 punten; M. Mosk 36 punten en W. Jonker 31 punten. De voorzitter van de Sportraad reikte de beker uit, waarbij de hoop werd uit gesproken dat alle clubs éénmaal per jaar zouden instellen op een sportieve strijd, waarbij de belangstelling van het voetballievend publiek zeer gewaar deerd zal worden. Door de voorzitter der Jury, de heer De Jager, werd een medaille uitgereikt aan H. Schrama, pers. prijs en H. Neijens, groepsprijs.

Texelsche Courant | 1954 | | pagina 1