Cjrocn ^warL-Jexels in het harL, Haile Selassie zag model haven voor de Texelse veerboot „Nieuwe Rotterdamse Courant' adviseert: Schrik de Toeristen niet af door te hoge prijzen De loonsverhoging in de Landbouw Fancy-Fair te Oosterend bracht f 2700.- op WOENSDAG 10 NOVEMBER 1954 69e JAARGANG No. 6886 TEXELSEWCOURANT Uitgave N.V. v.h. Langevald de Rooij Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Haile Selassie, Keizer van Ethiopië, zal zijn onderdanen straks kunnen ver tellen van de modellen, die moeten na gaan hoe de bouw zal moeten worden van ,,een haven voor de Veerboot op Texel". De Hoge Vorst heeft namelijk een bezoek gebracht aan het Water loopkundig Laboratorium te Delft, het BOODSCHAP PER FLES Op 6 Juni jl. was door de „Floating Christian Endeavour", een Ierse vere niging tot verbreiding van Gods Woord een boodschap in zee geworpen. De brief werd gevonden door de Kogenaar Adrie Bonne. Behalve een verhaal, waarin een kapitein kort voor zijn dood Jezus vindt, alsmede een foto van de Titanic, bij het vertrek uit Belfast, bevatte de fles, waarin een en ander zat, het verzoek datum en vindplaats, alsmede het nummer van de brief aan de afzender te willen doorgeven. VRIJE UNIVERSITEIT Zowel in de Gereformeerde Kerk te Den Burg als Oosterend werd een open bare bijeenkomst gehouden, waarop prof. dr. J. Lever, hoogleraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, een propagandarede hield, waarin o.m. ge wezen werd op de noodzakelijkheid tot het stichten van één groot modern ge bouw. Allereerst gaf - spreker een overzicht van de geschiedenis. De V.U. staat op de Gereformeerde grondslag. In 1880 werd zij gesticht met vijf leraren en vijf studenten. De V.U. is uitgegroeid tot een college van 1700 studenten. Jammer is, dat de V.U. niet één groot gebouw bezit; nu moeten de colleges verspreid door de gehele stad worden gegeven. Er ontbreekt zelfs een aula. Momenteel moet een aula worden ge huurd. Op 1 October 1955 bestaat de V.U. 75 jaar en ter gelegenheid van dit komende jubileum nu is de actie voor de stichting van één groot gebouw be gonnen. Reeds zijn bedragen voor dit doel geschonken. Na deze rede bracht „Excelsior" o.l.v. de heer Cor Bremer enige liederen ten gehore, waarna de film „Als een schoon boek" vertoond werd. Deze film gaf 'n duidelijk beeld van het werk der V.U. De heer L. Huizinga, Kollum, decla meerde vervolgens enige gedichten. De voorzitter van het actie-comité, de heer A. Timmer, zegde toe dezer da gen te beginnen met het aanbieden van intekenlijsten voor het nieuwe gebouw, dat plm. één millioen gulden zal kosten. Spreker hoopte op flinke bijdragen. Bij de uitgang werd een collecte gehouden tot dekking der onkosten aan deze Openbare Samenkomsten verbonden. De organisaties, betrokken bij de CAO voor de Akker- en Weidebouw en de Veehouderij in de provincie Noord- Holland hebben, voor het contractjaar 1954-1955 overeenstemming bereikt over de doorvoering van de jongste loonsverhoging in de Landbouw. Dit betekent, dat met ingang van 4 October jl. de in de CAO genoemde uurlonen met 6 cent worden verhoogd, terwijl de weeklonen hierop worden af gestemd. De in de CAO genoemde ta rieven worden alle met 5°/o verhoogd. Daar voor de Wieringermeer geen overeenstemming kon worden bereikt, zijn voornoemde wijzigingen slechts van toepassing voor de provincie Noord- Holland, met uitzondering van de Wie ringermeer. Ter oriëntatie doen wij onderstaand opgave van de voornaamste wijzigingen in de lonen die op 4 October zijn inge gaan: Tijdloon voor volwassen mannelijke vaste arbeiders, resp. vakarbeiders en ongeschoolden per week: a. 1. arbeiders-veeverzorgers (3200 uur) f72,77 f68,17 a. 2. idem (3050 uur) f68,64 f64,31 b. paardenknechts en arbeiders belast met de verzorging van landbouw machines (max. 2900 uur per jaar) f 63,88 f 59,84 cc. overige arbeiders f 56,f 52,50 Tijdloon voor volwassen mannelijke losse arbeiders, per uur: f 1,05 f 0,98 De lonen voor de jeugdige arbeiders bedragen: voor 22-jarigen 95%; 21-ja- rigen 90%; 20-jarigen 83%; 19-jarigen 75%; 18-jarigen 65%; 17-jarigen 57% van het loon van de overeenkom stige groep volwassen arbeiders. De weekend-vergoedingen gedurende de maanden October en Februari voor een weekend f 10,60; voor avondmelken f3,45; voor morgenmelken f4,ge durende de maanden November t.m. Ja nuari en Maart t.m. Mei zijn deze be dragen: f 12,75, resp. f4,15, resp. f4,75. Uiteraard dient de waarde van de va- cantiebon op de nieuwe uurlonen te worden afgestemd. Instituut dus van prof. ir. J .T. Thijsse. Z.K.M. bleek grote bewondering te heb ben voor het wetenschappelijk zo be langrijke werk, dat door hoogleraren en studenten in het laboratorium wordt verricht. Uiteraard ging zijn bijzondere belangstelling uit naar het model aan de hand waarvan een studie wordt ge maakt van de haven van Assab. De be trokken firma had het Laboratorium opgedragen gegeven te verzamelen, teneinde na te gaan van welke factoren de bruikbaarheid van de haven kan af hangen. Ds. Klijnsma heeft zijn dorpsgenoten niet behoeven te dwingen om in te gaan: ze stroomden namelijk uit eigen beweging binnen. Wij doelen op de Vrijdag en Zaterdag gehouden fancy- fair ten bate van de Centrale verwar ming, waarmede de kerk zal worden verrijkt. Deze fancy-fair heeft de plan nen tot de aanleg van die centrale ver warming weer een flinke sprong dich ter bij de verwezenlijking gebracht, want de totale opbrengst bedroeg f 2700,Het was beide avonden dan ook geweldig druk. Vrijdagmiddag vond de opening plaats. Ds Klijnsma bleek zeer verheugd over hetgeen dank zij eendrachtige samenwerking tot stand was gekomen. De textielgoederen waren er te kust en te keur, een bewijs dus, dat de dames grote activiteit aan de dag hadden gelegd. Na de openingswoorden ontstond meteen een spontane stormloop op de textielafdeling, die in minder dan geen tijd voor een groot deel was leeg ge kocht! Inmiddels vermaakte de jeugd zich rond grabbelton en touwtrektent. Met prijzen was de leiding zeer gul: mej. Tr. Ellen won een grote fruitmand, mevr. L. van der Kooi-Kalf een grote race-auto. De heren C. Troost en R. van der Vis wierpen zich als geboren lanciers op en sloegen daardoor 'n pols horloge aan de haak, terwijl de heer J. Trap als zodanig goed in de rokerij met toebehoren kwam te zitten. De heer W. van Donselaar ging met een mooie fruitmand huiswaarts en mevr. A. Vonk-Brouwer met een fijne taart. De eerste dag bracht f 1618,20 bijeen. Zaterdagavond was het meer dan vol. Gelukkig liep alles gesmeerd en in de Theetent kon men weer op verhaal ko men De heer Ton Boogaard won de tweedaagse hoofdprijs van de sjoelwed- strijd: een volvette kaas. De hoofdprijs van de schiettent was de eerste dag voor de heer P Drijver, de tweede dag voor de heer B. Trap. Beiden werden met een fietslantaarn beloond. De heren P. Drijver en R. van der Vis wonnen 'n buks. De heer A. van der Vis en mevr. C. Vonk sleepten een taart in de wacht. De heer C. Bremer werd na loting eige naar van een enorm krentenbrood, dat 5 pond en 214 gram woog Niemand was erop gekomen, dat het popje dood gewoon Niesje heette. De tweede dag bracht f 1100,op. Tegen twaalven sloot Ds Klijnsma het festijn. Hij bracht lof aan alle medewerkers en medewerk sters. „Als de temperatuur straks dank zij een hete luchtverwarming in de kerk zelf ook zo goed is als op de fancv-fair avonden mogen wij tevreden zijn". Hier volgen nog de nummers waarop diverse prijzen zijn gevallen en welke bij de heer C. de Jong, Kerkplein, Oos terend, kunnen worden afgehaald: sprei nr. 69, oranje met zwart opdruk, merk S., kussens met kleed nr. 17, rose met zwart S., tulband nr. 75, groen-rood S., sokken nr. 22, groen-rood S., strijkijzer nr. 5, wit-blauw merk X., taart nr. 70, groen-zwart X., lepel en vork, nr. 28, geel-blauw WK., fruitmand, nr. 97 geel- blauw F., vulpenset, nr. 59 rose-blauw WK., zaklantaarn nr. 42, geel-rood WK. GESLAAGD De heer J. Jellema, De Koog, deed te Amsterdam met gunstig gevolg exa men voor het vakdiploma Consumptie- ijsbereiding. ZITDAG ADVIESBUREAU VOOR OORLOGSSCHADE VAN DE STICHTING VOOR DE LANDBOUW IN NOORD-HOLLAND Het Adviesbureau voor Oorlogsschade van de Stichting voor de Landbouw in Noord-Holland zal te zijnertijd op een nader bekend te maken plaats en tijd op Texel een zitdag houden, teneinde degenen, die een aanvullende bijdrage voor bed rij fsui trusting ex. artikel 22 van de Wet Materiële Oorlogsschade hebben aangevraagd, behulpzaam te zijn bij het invullen van de formulieren. De betrokkenen dienen op deze zit dag de recapitulatie van de schade, de molestpapieren en diverse rekeningen, betreffende de nieuw aangeschafte in ventaris over te leggen. Nadere berichten volgen over enige tijd DOOPSGEZINDE GEMEENTE TEXEL Bij de op Zondag 7 November gehou den stemming over het al of niet be roepen van Ds Tr. v.d. Zwaag, werden uitgebracht 105 stemmen, waarvan 94 voor en 11 tegen, zodat Mej. Ds Tr. v.d. Zwaag te Tjalleberd tot tweede predi kant van de Doopsgezinde Gemeente Texel is beroepen. MOEDERS OPGELET! CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Heden, Woensdag Consultatieureau Taxi's niet voor 3 uur komen; Moe ders van Den Burg van 4-5 uur. DE WAAL „OP REIS" De Waal Vrijdag 12 November a.s. houdt de Ontwikkelingsclub haar eerste bijeenkomst in het nieuwe seizoen. De heer W. Renout, Oosterend, zal spreken over zijn reis naar Spanje. Aanvang 8 uur. Allen zijn hartelijk welkom in de Redmer IJska-school. HET IS NOG STEEDS ZOMER Aardbeien pleeg je omstreeks kermis te nuttigen, maar aan De Koog zullen ze deze vruchten veel later nog van de struiken plukken: in de tuin van de fa milie Savelkous staan namelijk ver schillende aardbeienplanten in volle bloei. DE JEUGDIGE JUTTER Gerie Eelman is geen knaap, die zich bijzonder sterk aan huis en haard ge bonden voelt: hij zwalkt nogal eens door duin en dal en.... langs het strand. Daar vond hij op zijn jongste speurderstocht vier bussen scheepsbe schuit. Iedere bus had een inhoud van 56 stuks. „MIJN PA IS PROF" Dat is de titel van de klucht, welke de toneelvereniging van Zuid-Eierland Donderdag 25 November in de Kapel aldaar voor het voetlicht zal brengen. De opbrengst is ten bate van de kapel. Het toneelgedeelte is vernieuwd en verbreed en zal worden verrijkt met 'n keuken-kleedkamer, zodat ook Zuid- Eierland zijn acteurs en actrices straks in een aan de eisen des tijds aangepaste omgeving zal kunnen zien optreden Uiteraard wordt bij de a.s. opvoering op grote belangstelling van de zijde der buurtgenoten gerekend. EERSTE DEMONSTRATIE MET DE NIEUWE BRANDSPUIT Onder leiding van de brandmeester, de heer P. Eelman, en zijn staf, geas sisteerd door de technicus, de heer J. Reij en de Burger brandweerlieden, werd 1 November een demonstratie ge geven bij de Brink. Aanwezig waren o.a. Burgemeester De Koning en de heer Veldstra, commandant Brandweer Texel. De nieuwe Koger spuit heeft 'n capaciteit van 1000 a 1200 liter per min. en gezien deze enorme hoeveelheid wa ter, hoeven de Kogers niet bang te zijn, want er kan thans behoorlijk worden ingegrepen. De spuit heeft nog geen eigen tractie. Met 7 a 8 atmosfeer kan er met 4 stra len gespoten worden. Ter verhoging der attractie werd er een demonstratie gegeven met de ne velbrandspuit. GIFTEN VOOR HET WITTE KRUIS Oosterend: v.d. V.-V. 2,50; R. D. 2,50; N. N. 2,50; D. M. 2,50; L. V. 2,50; v. H. 2,50; P. D. 5,—; v.d. V-B 2,50; K. 2,50; M. K. 0,50; M K. 0,50; wed. B. 1,—; P. E. 1,50; J. S. 2,50. Oudeschild: J. M. W. 2,50; A. vd. S. 2,50; J. K. 2,50. Den Burg: J. v. V. 2,50; F. S. 2,50; B.K 2,50; N.N. 2,50; E. 2,50; J. S. 1,—. De Waal: D. E. 5,—; L W. 2,50. F.ierland: A. L. 2,50. Den Hoorn: F. S. 2,50. De Koog: B. 2,50; S. K. 2,50. KALENDER MET ALLERLIEFSTE FOTO'S H.M. de Koningin en Z.K.H. de Prins der Nederlanden hebben dertien exclu sieve foto's van de vier Prinsessen be stemd voor de Prinsessenkalender 1955 van „Pro Juventute". De foto's zijn gemaakt door Z.K.H. Prins Bernhard en enkele Zijner vrien den. Allerliefst zijn de foto's. De kunstdrukkalender ziet er opval lend aantrekkelijk uit en dient het sym pathieke werk van „Pro Juventute": kinderen-in-moeilijkheden beschermen en steunen. U bestelt toch deze kalender? Dit kunt U doen bij alle Verenigingen en Afdelingen „Pro Juventute". Waar niet verkrijgbaar volgt franco toezending na ontvangst van f 2,75 per kalender op postgiro 51.74.00 (of per jpostwissel) t.n.v. de Kalenderactie „Pro (Juventute", Van Lenneplaan 46, Soest- Zuid. Het toerstenbezoek aan de Wadden eilanden is deze zomer, ondanks het slechte weer, opnieuw aanmerkelijk ge stegen. Sinds de jongste oorlog is dat nog ieder seizoen het geval geweest; enige jaren geleden kon op enkele van de Waddeneilanden reeds worden vast gesteld, dat het vreemdelingenverkeer sinds 1939 vervijfvoudigd was. Dat geldt niet voor alle Waddeneilanden, maar wel is het zo, dat zij stuk voor stuk zich in een sterk toenemend toe risme kunnen verheugen. Aldus lezen wij in „De Nieuwe Rotterdamse Cou rant", die vervolgt: Ook is er een toenemende belang stelling voor kamperen op de Wadden eilanden. In enkele gevallen brengt dat problemen met zich mee, zoals op Vlie land, waar het kampeerterrein tamelijk onoverzichtelijk is en waar in de afge lopen zomer enkele malen een aantal kampeerders wegens wangedrag moest worden verwijderd. Gelukkig wijst alles er op, dat het er het volgend jaar be ter zal toegaan, want er komt bij het kampeerterrein thans een gebouw voor de kampeerleiding en een opslagplaats voor materiaal. Men kan dit zien als al vast één maatregel om te kunnen voldoen aan de eisen, welke een toenemend toerisme gaat stellen. Dit brengt ons op de vraag of dat in andere opzichten ook geschiedt Tot nu toe is dat op de Waddeneilan den niet in opvallende mate het geval; er gaat van de V.V.V.'s meer uit dan van de particulieren. De verenigingen voor vreemdelingenverkeer van de Waddeneilanden, die na de oorlog con tact met elkaar hebben gezocht en die o.a. jaarlijks op de Waddenconferentie hun gemeenschappelijke acties uitstip pelen en nieuwe mogelijkheden onder ogen zien, ontplooien een flinke activi teit. De middenstanders daarentegen schieten in menig opzicht te kort; zij trachten zo goed mogelijk te profiteren van het seizoen, maar denken blijkbaar weinig aan de toekomst. In aanmerking genomen dat door extra vervoerskosten en bijzondere risico's de levensmiddelen op de eilanden duurder moeten zijn dan aan de vaste wal, moet toch nog gecon stateerd worden, dat op enkele van de eilanden dikwijls prijzen worden bere kend. die de vreemdelingen zullen af schrikken. Nu er maar weinig zomer huisjes worden gebouwd en de vraag er SCHILDERSAVONDSCHOOL Oudeschild. In de schilderswerk plaats van de heer J. Klomp lag Zater dag een groot aantal kartonnen kaar ten in diverse kleuren geschilderd en met verschillende motieven. Of hij van plan was een tentoonstellng te organi seren? Nee, dit bleek het werk van een aantal schildersgezellen. Na een schildersvergadering was door enkele schilderspatroons besproken wat er op Texel kon worden gedaan om de vakbekwaamheid van de gezellen, vooral van de jongeren, op te voeren. Het bezoeken van een schildersschool is meestal te duur en toch moet men „bij" blijven De heren P. van Heerwaarden, J. Klomp en S. Timmer besloten eenmaal in de 14 dagen aan personeel van par ticuliere schildersbedrijven gelegenheid te geven nieuwe ideeën op te doen en zich te bekwamen in het maken van ontwerpen, bordjes, letters, etc. Lange tijd is crème de modekleur geweest, maar er is nu een ommekeer gekomen en er worden weer heel andere tinten gebruikt. De schilders moeten zich daarbij aanpassen en mede om deze overgang naar het moderne te bevorde ren, wordt nu een schildersavondschool gehouden. Genoemde heren geven hun medewerking belangeloos. Vrijdag om de 14 dagen komt men bijeen. De eerste avond waren er reeds 13 deelnemers en het werk mocht ge zien worden. Dit was speciaal voor het verven van lambrizering. Een volgende keer zal men zich bezig houden met het maken van plastiek stalen. Het ligt in de bedoeling volgend jaar van de werkstukken een tentoonstelling te houden. Zo kan men van elkander leren en tezamen trachten de hoogste graad van vakbekwaamheid te verwer ven onder deskundige leiding. De heer Klomp was van mening, dat er geen gevaar van grotere concurrentie zou ontstaan, maar stellig worden de belangen van de klanten er door ge diend. Bovendien zal men speciale pro- cédé's niet aan de concurrentie vertel len. De heer Klomp b.v. had jarenlang geëxperimenteerd om een verf te vin den, die ook op natte projecten kon worden gesmeerd Na talloze misluk kingen had hij de samenstelling ge vonden en kon nu zelfs verven op hout, dat zich onder water bevond. En zo had een ander weer een andere vondst. Op de cursus gaat het om de algemene lijnen. Ongetwijfeld zal het idee van de initiatiefnemers succesvol blijken. naar zeer groot is, stijgen hier en daar de huren op een wijze, die geheel on evenredig is aan de omstandigheden. Zodra het bezoek aan de eilanden wat luwt, hetgeen gewoonlijk in de tweede helft van Augustus het geval is, wordt de service geringer en begin September is er bijvoorbeeld op Vlieland aan het strand voor baders niet meer de minste accommodatie. Dat is wel sterk in te genstelling met het streven van de V.V.V.'s om op de Waddeneilanden een goed naseizoen te krijgen. Wanneer de Waddeneilanden de mo gelijkheden, welke er thans inderdaad zijn om een van de belangrijkste toe ristenstreken van ons land te worden, willen gebruiken, dan zal een van de eerste vereisten zijn, dat de midden standers het oog meer op de toekomst richten, dat er op menig gebied betere voorzieningen worden getroffen en dat de vreemdelingen niet worden afge schrikt door te hoge prijzen. Voor alles zullen deze eilanden oorden moeten blijven, waar de vacantieganger rust kan zoeken. Er moeten echter ook cen tra zijn, waar hij afwisseling en gezel ligheid kan vinden. Wat dat betreft kunnen de Duitse Waddeneilanden, zij het lang niet in alle opzichten, ten voor beeld strekken. De afgelopen zomer heeft nl. ook geleerd, dat het aantal buitenlandse gasten toeneemt en propa ganda in het buitenland zou zeker nog meer kunnen uitrichten. Dat de trek uit Duitsland voorlopig groot genoeg is, daarover is men het op de Wadden eilanden wel eens, maar er kwamen ook Belgen en Scandinaviërs en op die lan den zou men zich in de eerste plaats eens kunnen richten. De mogelijkheden lijken aan het eind van ieder zomersei zoen beter te zijn, de laatste jaren, maar wil. men de ontwikkeling bijbenen dan wordt de behoefte aan betere voor zieningen ook ieder jaar dringender. Ook dat heeft de afgelopen zomer ge leerd. TEXELSE MARKT Aangevoerd 8 November 1954: 10 lammeren 7090; 5 rammen 90110; 30 graskalveren 225—325; 10 koeien 600750; 35 biggen 4560; 20 nuchtere kalveren 4565. VRIJDAG: „ANNA CHRISTIE" De Eindhovense Bestuurdersbond schreef. „Wij willen niet nalaten om U namens het Bestuur hartelijk dank te zeggen voor de wijze waarop U ons hebt laten genieten van het toneelstuk Anna Christie. Het daverend applaus bewees trouwens wel, dat het vertoonde spel in goede aarde was gevallen". WIE HEEFT NOTENKRAKERS OP TEXEL GEZIEN? De Vogel werkgroep „Haarlem" van de Kon. Ned. Natuurhistorische Vere niging en de Ned. Jeugdbond voor Na tuurstudie, richtte het volgende schrij ven aan het „A.NP.": De vogelwerkgroep Haarlem van de KNNV en de NJN observeert in de herfst in de omgeving van Haarlem elke dag de vogeltrek. Dagelijkse rap porten daarvan worden gepubliceerd in het Haarlems Dagblad. Nu heeft men een Notenkraker waar genomen, terwijl uit andere delen van -»ns land ook enkele waarnemingen van deze vogel zijn binnengekomen. Het gaat hier om een bruine kraaiachtige vogel met witte stippen, afkomstig uit Siberië, die slechts enkele malen, en wel in zogenaamde invasiejaren, hier voorkomen. Deze invasiejaren waren: 1900, 1907, 1911, 1912, 1913 en 1917. Van de daartussen gelegen en de latere ja ren zijn geen, of hoogstens vijf waarne mingen per jaar, bekend. De leider van een waarnemingsnet uit Duitsland en Denemarken, waarmee we samenwerken, berichtte ons, dat er overal in Noord-Duitsland zeer veel notenkrakers gezien worden, en wel vooral in het kustgebied. De Vogelwarte Helgoland heeft ook over de radio op deze invasie gewezen. Het is van groot belang te weten, hoever deze zeldzame invasie zich naar het westen uitbreidt. Wij zouden het daarom zeer op prijs stellen, indien U in het nieuws over de radio en in de pers een bericht opnam, waarin op deze invasie de aandacht wordt geves tigd. Zoudt U daarin dan tevens willen opnemen, dat het Secretariaat van de Vogelwerkgroep „Haarlem", Veldlaan 8 Bentveld, gaarne berichten zal ontvan gen over waargenomen notenkrakers, onder vermelding van plaats en tijd? De waarnemers gelieven daarbij een korte beschrijving van het uiterlijk te geven, en tevens te vermelden bij wel ke boomsoorten deze vogels zich ophiel den en zo mogelijk, welk voedsel zij nuttigden

Texelsche Courant | 1954 | | pagina 1