BISCHOFF - 39.00 49.uu 59.w 69. DEN HELDER EXTRA VOORDELIGE AANBIEDING KORTE TEDDYMANTELS SUPER KWALITEIT Ik heb mij geschaamd in Griekenland 00 00 00 MÜNHARDT'S tlaab?e?« H.N. ADVERTEERDERS De Grote Speurder Met vier collega's heb ik een week lang de vluchtelingen in Griekenland bezocht. Ik heb vluchtelingen gezien en gesproken in Kolokynthou, een vroeger fabrieksgebouw, in Aktaion, een voor malig casino, in Lazaretta op het eiland Syros, een afgekeurd krankzinnigenge sticht, in Dellagrazia, ook op Syros, een vervallen villa, in Lavrion, in kleine nieuwe huisjes, in oude wijken van Athene, in een dorp van Armeniërs. Vluchtelingen overal. Andere namen, andere omgevingen, maar steeds dezelf de omstandigheden. Mijn collega's en ik hebben daarover geschreven in onze bladen. We hebben geprobeerd duide lijk te maken hoe erg, hoe mensont erend zelfs de toestanden onder de vluchtelingen in Griekenland zijn. Ik heb alles beschreven wat ik heb gezien. Maar ik heb mezelf er buiten gehouden: ik heb niet beschreven wat ik heb ervaren. Die beschrijving zou tijd en bezinning hebben geëist in een dergelijke mate, dat de publicaties te laat zouden zijn gekomen om nog in vloed te kunnen uitoefenen op de actie tot hulpverlening. Bovendien was dat niet het doel van de reis. Want alleen hetgeen beschreven wordt is. van be lang, niet hetgeen het beschrevene de beschrijver heeft „gedaan". Maar nu hebben de artikelen in de kranten gestaan. Mijn lezers weten nauwkeurig wat ik heb gezien. Waarom dan alsnog dit stuk, waarin ik toch nog een poging doe iets weer te geven van wat er tijdens de reis in mij is omge gaan? De journalist in de mens heeft mijn artikelen geschreven. De mens in de journalist neemt daarmee geen genoe gen. Ik zou graag met een persoonlijk, direct op de man gericht woord willen bereiken wat met de publicatie van mijn artikelen nog niet mocht zijn be reikt. Ik zou, nu de publiciteit haar einde nadert en de rest aan het volk moet worden overgelaten, nog een laat ste stoot willen geven. Ik zou iedereen willen vertellen niet wat ik in Grieken land heb gezien, maar wat ik heb er varen. Ik zei al: dat is onmogelijk. Maar het moet toch wel mogelijk zijn in woorden weer te geven hoezeer ik mij heb ge schaamd tijdens die reis. Geschaamd voor mijn goede, degelijke kleren, mijn i uitstekende gezondheid, het geld in mijn "portefeuille, mijn blocnote, mijn potlood. Vooral voor die laatste: dat papier-en-potlood. Ik heb mij ge schaamd als ik door de gangetjes tussen de muren van dekens in Atakaion, langs de bordpapieren wanden in Kolo kynthou of in de verstikkend hete donkere celletjes van Lazaretta liep en daar de wezens zag, die met mij alleen het begrip mens gemeen hadden. Ik geneerde mij voor deze mensen, onder voed en in lompen, zonder huis, zonder werk, zonder gezondheid dikwijls. En alleen door mij telkens weer te reali seren wat ik daar kwam doen: een hulpactie inluiden, kon ik mij er toe brengen deze mensen aan te spreken, hun vragen te stellen. Vaak had ik lie ver rechtsomkeer gemaakt als ik in die donkere doffe ogen las: „Daar is er weer een - wat komt hij hier doen, wat heeft hij hier te maken". Want ik voelde mij machteloos en klein tegen over zoveel leed, dat andere mensen, even goed gekleed en gevoed als ik, met nog meer geld in hun portefeuille dan ik, hebben veroorzaakt. Ik voelde hier en daar de afgunst als men mij daar bekeek als een wezen uit onwezenlijke verten, als een herinnering aan hoe het eens was voor hen allen ook. Ik heb - en ik weet van mijn colle ga's dat zij het ook hebben gedaan - met een vloek op de lippen rondgelo pen, met een strak-getrokken gezicht dat nochtans met altijd de ontroering er achter kon verbergen. Ik heb de nei ging gevoeld zo'n jonge vent mee te nemen en hem eens flink te laten eten. j Maar dat kon niet. Ik heb de neiging gehad zo'n klein, ondervoed, vrolijk kind dat door stof en vuil dartelde mee te nemen naar Nederland. Maar dat kon niet. Het enige wat ik kon doen was: schichtig rondkijkend of geen van de andere vluchtelingen het zag, een ondervraagde wat drachmen in de hand stoppen. Het enige wat een van mijn collega's kon doen was: een groente boer zijn voorraad appelen voor een deel afkopen en die onder juichende kinderen verdelen. En overal, overal was het hetzelfde. Er lag iets radeloos in die naar de keel grijpende eentonigheid. En het gevaar voor afstomping was zo groot. Ik heb het gepresteerd tegen een man, die met een vrouw en drie kinderen in 'n krot van een kamertje hokte waar zij zich amper konden bewegen en nochtans alles moesten doen, te zeggen dat hij het hier toch niet zó slecht had, omdat er in dat kamertje een raam was. Dat, had ik ervaren, was een grote uitzon dering. En op het moment dat ik mij realiseerde wat ik had gezegd, beaamde de man mijn opmerking. Hij vond het zelf ook. Ik heb mij omgedraaid. Behalve tegen afstomping heb ik moeten vechten tegen cynisme. Want wie machteloos is, zich schaamt en toch afstompt, die wordt cynisch. Temeer als hij de schrille tegenstelling ziet met het luxe leven in Athene met al zijn buitensporigheden. En de bijna even schrille tegenstellingen met de verstil de schoonheid van de resten der antieke cultuur. Vijf dagen lang bezoeken aan de vluchtelingen. Vijf dagen die in mijn leven van grote betekenis zullen blij ven, omdat ik daarin kennis heb ge maakt met een leed en een kommer, die ik voor onbestaanbaar zou hebben ge houden, ware ik niet naar Griekenland geweest. Ik heb mij geconfronteerd ge zien met een vorm van leven die terug gebracht was tot het absolute minimum van ademhalen. In mijn hotelkamer heb ik er slape loos van gelegen. Na mijn terugkeer zijn steeds weer beelden uit de kampen voor mij opge doemd. Zij zullen niet verdwijnen, voordat ik weet dat het vluchtelingen probleem is opgelost. Voordat ik weet, dat aan dat raam van die man weer 'n behoorlijk huis vast zit. Een uur loon of een uur overwerk. Een belachelijk gering verzoek tegen over zulk een nood. S.V. Texel Zondag: Texel 1-BKC 1; LSW 2-Texel 2; Texel a-JVC a, 12 uur. Vanmiddag: Texel b-Texel c. Handbal: Tonegido 2-Texel 1. Texel 1 ontmoet een oude bekende. BKC heeft nog niet zo best geboerd, dit seizoen en zal dus sterk proberen om haar positie te verbeteren. Texel 2 gaat naar LSW. Of dit door kan gaan? Het is een slecht veld. Kijk dus in het kastje. Texel a zal proberen de punten te bemachtigen, terwijl Texel c aan b wel een te zware dobber zal hebben. De handbalsters gaan hun tweede comp. wedstrijd spelen. SVC-Nieuws Hedenmiddag 3 uur adsp. a uit tegen De Koog a. Vertrek 2 uur. Het tweede ontvangt morgen om half twee WGW 4. Het eerste gaat naar onze sport vrienden in Sint Maarten en speelt om 2 uur tegen Sint Boys 1. Wie het eerste willen vergezellen, gelieven dit vóór hedenavond half acht aan de secretaris op te geven. Vertrek De Cocksdorp 11 uur, boot 11,45 uur. Terreindienst als vorige week. SV De Koog. De adsp. hebben Zaterdag weer ge wonnen. En wel met 12-1 van Texel c. De Koog 1 speelde uit tegen Cocks dorp en wist met 11 gelijk te spelen. Hedenmiddag 4 uur: De Koog a-De Cocksdorp a. Zondag: 1,30 uur De Koog 2-WGW 6. SVW 1-De Koog 1, vertrek 10,45 uur. Donderdagavond 7,30 uur wordt er een begin gemaakt met de zaaltraining en wel in de oude O.L. school. Komen we allen zoveel mogelijk? SPORTVERENIGING „OOSTEREND" Zaterdagavond 20 November zal de afdeling gymnastiek van S V.O. voor de dag komen met een uitvoering, wel ke door eigen leden zal worden ver zorgd. Wij zullen niet opsommen, wat er allemaal staat te gebeuren. Wilt U echter een prettige avond meemaken, dan lijkt het ons raadzaam er reeds nu rekening mee te houden, dat U de 20ste November hiervoor reserveert. Wij komen hierop nog nader terug. BAZAR IN DE COCKSDORP Op Vrijdag 19 en Zaterdag 20 No vember zal er een bazar gehouden worden in het gebouw van Christelijke belangen. De successen in Zuid-Eierland en Oosterend hebben de inwoners van het barre noorden van ons eiland gestimu leerd. Er is achter de schermen hard gewerkt. Het resultaat is 'n goed voor ziene textielstand en bijouterieën. Er zijn diverse attracties met pracht prij zen. Wie voor Sinterklaas nog inkopen doen moet, kijke eerst in de bazar! Tot zover is alles geslaagd, maar de •bezoekers moeten toch het geheel doen slagen. Daarom, komt allen, want U bent allen hartelijk welkom! De openingsuren zowel voor Vrijdag als Zaterdag zijn van 3-6 uur en van 7 uur tot sluitingstijd. Wie nog wat te missen heeft voor deze bazar, gelieve dit af te geven bij de Firma Kikkert of aan de Pastorie. WANNEER IS IIET POSTKANTOOR TE DEN BURG OPEN? Dagelijks van 8.30-12.30, van 2-4 en van 5-7 uur. Zaterdags van 8.30-1. Voor telegraaf en telefoon Zaterdags bovendien van 2-4 en van 5-7 uur. Zondags. Alleen voor telegraaf en tele foon van 8-9 uur. BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 5 tot en met 11 November 1954 Geboren: Jan, zv Klaas van Strien en Jannetje Kreeft; Catholijntje Jetske, dv Jacobus de Ridder en Jetske Robijn; Fokke Jan, zv Jozias de Visser en Lut- gertien Hessels; Andreas Cornelis en Adriana Cornelia, dochter en zoon van Pieter Kuip en Adriana Oud. Ondertrouwd: Arie N. Roest en Mar- garetha M. Smit; Jan Brouwer en Ber tha L. de Wijn; Cornelis N. de Wit en Elizabeth van Egmond. Getrouwd: Reinardus van Heerwaar- den en Af ra M. Stam; Jan Koolstra en Maartje de Bloois. Overleden: Jacob G. Munters, oud 76 jaren. Trijntje Hoekstra, oud 49 jaren, echtgen. van C. Wonder; Jan Boon, oud 77 jaren. Gevonden voorwerpen fietstas, motorwant, sleutelbos, 1 paar klompen, groene shawl. INGEKOMEN PERSONEN Hinke Bouma, van Franekeradeel, Dongjum 71 naar Groeneplaats 11; Kla- sina Lap, van Alkmaar, Wilhelmina- laan 11 naar Den Hoorn 111, An toon de Meel van Egmond Binnen, Herenweg 231 naar K 78a; Maijke Wijbenga, ev. de Waard, van Castricum, Duinenbosch 3 naar C 100a; Jan Gulmans, van Hoog woud, Burg. Hoogenboomlaan C 4 naar Kogerweg 10a, met gezin; Cornelia J. Broms, van Bergen NH, Molenstraat 3 naar Den Hoorn 125; Wilhelmina Stee man, wv. Zaagsma, van Den Helder, Vlamingstraat 3 naar Groeneplaats 11. VERTROKKEN PERSONEN Catharina M. A. Reij, van Weststraat 10 naar Bergen NH, Loudelsweg 24; Hette C. Feikema, van De Cocksdorp 16 naar Amsterdam, Valeriusstraat 146; Jan Daalder, van De Koog 30 naar Nij megen, Frans Halsstraat 82; Pieter Smit van Kogerweg 10a naar Anna Paulowna, Raadhuisstr. 13, met gezin; Cornelia Dalenberg, van C 107a naar Amsterdam, Minervalaan 35; Dieuwer- tje Smit, van B 36 naar Anna Paulow na, Schorweg 77; Gerrit van Dompseler van B 66 naar Den Haag, Oudemans- straat 29; Afra M. Stam, van Koger- straat 13 naar Vreeland, Duinkerken 3; Jan Koolstra, van K 10 naar Utrecht, Wittevrouwensingel 60 en echtgen. "TEGEN HOEST JA Jl f PASTI L.LE S VLOTBRUG WEDSTRIJDEN Woensdagavond werd in Hotel De Graaf de laatste avond van de vlot brugwedstrijden gehouden. De belang stelling was groot en er was eigenlijk tijd te kort om ieder in de gelegenheid te stellen ook een kansje te wagen. In totaal waren er 20 prijzen, waar van een groot gedeelte door verschil lende personen beschikbaar gesteld, waarvoor ook van deze plaats nog onze hartelijke dank. De eerste prijs, een herenrijwiel, werd gewonnen door J. Daalder met 115 punten, de tweede door A. van der Slikke en de derde door L. Kellner. Het resultaat van deze actie is zeer be vredigend en de kas van de S.V. Texel vaart er wel bij. We zijn er echter nog niet en andere acties zijn dan ook in voorbereiding, we hopen ook dan weer op onze trouwe medewerkers te kunnen rekenen. NAAR DE KLEUTERSCHOOL Het bestuur der Nutskleuterschool verzoekt ons mede te delen, dat kleu ters, die voor of op 15 Januari 4 jaar worden jhartelijk welkom zijn. Gedu rende de maand December worden evenwel geen nieuwe leerlingen toege laten. scheppen gezonde regelmaat PUBLICATIE VAN DE CULTURELE RAAD Zaterdag 13 November Den Burg, Gymnastieklokaal Molenstr. ,Kotex" JongdierententoonsteUing. Openstelling tentoonstelling vanaf 7,30 uur n.m. Den Burg, Ned. Herv. Kerk, kerkcon- cert met medewerking van 3 zangkoren, orgel, 2 bugels, cello en viool. De Cocksdorp, De Hoop, toneelver. „ODIT" met het stuk „Het Wespennest" Midden-Eierland, O.L. School, bonte avond ten bate van het St. Nicolaas- feest van de O. L. School. Zondag 14 November Den Burg, Gymlokaal Molenstr. Open stelling jongdieren tentoonstelling „Ko- tex" van 10-10 uur. Maandag 15 November Den Burg, Gymlokaal Molenstr. Open stelling jongdierententoonstelling „Ko- tex" van 10-9 uur. Dinsdag 16 November Den Burg, „De Zwaan", jaarverg. R.K. Middenstandsvereniging. Oudeschild, „Eigen Gebouw", Vrou wengroep P vd A, Vrouwendag met spreekster en voordrachtskunstenares. Donderdag 18 November Den Burg, „Texel", Plattelandsvrouwen Voorlichtingsavond Bur. van de Voe dingsraad „Voeding en Gezondheid". Den Burg, „ULO-school" Ouderavond Vrijdag 19 November Den Burg, „LTLO-school", Ouderavond Den Burg, Landbouwschool, Praat avond. Sprekers: H. de Veer over Ver houding Boer en Landarbeider en D. Roeper over Verblijf in Denemarken. De Cocksdorp, Wijkgebouw Ned. Herv. Gemeente, bazar ten bate van de N.H. Kerk. Zaterdag 20 November Den Burg, „Oranjeboom" toneeluitvoe ring „UDI"' Oosterend, „Het Wapen van Aunster- dam", Gymnastiekuitvoering SVO. De Cocksdorp, Ned. Herv. Wijkgebouw, bazar ten bate van de Ned. Herv. Kerk. Nu de feestdagen naderen, stromen ons de advertentie teksten weer toe. Ze zijn natuurlijk van harte welkom, móar.... wij verzoe ken U met klem Uw tekst zo vlug als enigszins mogelijk, te zenden, en wel: Voor de Courant van Woensdag: Uiterlijk Maandagavond Voor de Courant van Zaterdag: Uiterlijk Donderdag, n.m. 3 uur Alleen dan kunnen wij een correcte uitvoering van Uw op dracht garanderen. Directie Texelse Courant FEUILLETON Of te wel „De wonderlijke beleve nissen van Pieter Bakker. 0®1 Ki m I*'» i'.' is j\.' 19. Andere speurhelden liepen ergens in Hyde Park of langs 42ed Street, en dan zakte er iemand in elkaar of kwam er iemand een huis uit rennen en riep moord, en dan waren ze er het eerst bij voor domme agenten de boel vertroebe len konden, en wanneer dan die domme agenten en nerveuze inspecteurs op hun nagels beten, kwam de speurder en zei koeltjes: Waarom arresteert U Rooie Hein niet? Hij is de moordenaar. Hier is het mes, waarmee de moord gepleegd werd met een pracht van een duimaf druk! Maar verbeeld je, zo dacht Pieter, dat je op het Damrak liep en er kwam op eens iemand uit De Rode Leeuw hollen die moord riep! Zulke dingen gebeuren niet, en als ze al gebeuren, dan blijkt meestal dat de moord-roeper geen wa terdrinker is. Nee, men moest de leeuw in zijn eigen hol aan de staart trekken. Hij moest de buurten in, waar de mis daad welig tierde. En voor Pieter was de haard van alle misdaad de omgeving van de Zeedijk, die oude zeemanswijk, waar het vroeger inderdaad nogal eens heet kon toegaan, maar waar het nu het meest van de tijd even kalm is als in 'n kinderbewaarplaats. Aan vermommingen deed Pieter niet meer. Zijn eerste en laatste experiment, waarbij hij bijna op ,,'t bero" was be land en zijn eigen hospita hem als een bedelaar de deur voor de neus had dicht geslagen toen hij zijn sleutels vergeten had, was hem genoeg geweest. Daarom koos hij het oude costuum, dat hij voor heen op kantoor placht te dragen en uit piëteit steeds bewaard, zette zijn bol hoed op en wandelde de deur uit, in de richting van het Centraal Station," niet wetend waar hij precies belanden zou. En het was in „De Haven van Rotter dam' waar Blonde Willy achter de tap kast stond, dat hij tenslotte voor anker ging. Blonde Willy, om wie vroeger meer malen het mes getrokken was en die an sichten placht te ontvangen uit alle ha vensteden ter wereld, die alle netjes met punaises aan de wand waren ge- prikt, was in haar soort nog een knap vrouwmens, maar twintig jaar in een havenkroeg laten hun sporen achter. Haar stemorgaan had echter niet gele den en als zij sprak, overstemde ze de zwaarste bas van welke stoker ook. Pieter zag haar met onwillige eerbied aan. Met de armen op de toonbank leunend, luisterde ze, de mond open en al klaar om straks luid en hard te la chen, naar de leugens die een schipper zat te vertellen. Naast de schipper, een ruige gast, zat een dame die als Greetje werd aangesproken en bij Willy kind aan huis bleek te zijn en tijdens de ver halen van de schipper die Goof bleek te heten, voortdurend knipoogde tegen diens maat, een jonge stuurman, die er bij zat met een gezicht of hij die ver halen al voor de honderdste keer hoor de, wat waarschijnlijk wel zo was. Naast de stuurman bevond zich nog een man met een ietwat mongools uiter lijk, die ondoorgrondelijk zat te luiste ren en zo af en toe zonder een woord zijn glas naar Willy schoof, die het prompt vulde, zonder haar gezicht van de vertellende Goof af te wenden. En daarnaast, aan Pi eters rechterzijde, zat een heerachtig persoon in 'n grijs getail leerd costuum, met een rose overhemd en een Amerikaanse das, gele schoenen met zeer dikke zolen en 'n gouden pols horloge, maar vuile nagels. Deze heer interesseerde Pieter zeer, omdat hij hem deed denken aan de Ko ning der Onderwereld, zoals Pieter die had aanschouwd in de film „De Achter buurten van Chicago". Net zo'n ietwat afgeplatte neus, zulke hoge jukbeende ren, zo'n scherp snorretje en zulke steekoogjes. De heer dronk whisky- puur en zei niets maar luisterde. Toen Pieter binnen kwam, had hij hem even scherp opgenomen, maar blijkbaar ge rustgesteld door het weinig intelligent uiterlijk van de nieuwe bezoeker en diens armelijke plunje, had hij zich weer naar de bar gekeerd. Wat zal 't weze jonge? zei Wil ly hartelijk. Gesjochte jongens, zo lang ze tenminste betaalden, vonden bij haar steeds 'n moederlijk onthaal, en dit was zo'n verpieterd mannetje. Zeker 'n pro vinciaal die de buurt eens kwam bekij ken. Nou.'n pilsje maar bestelde Pieter bescheiden. Willy draaide zich naar de bierkraan, schonk in, streek met de schuimspaan het schuim van het glas en zette het met een klap vlak voor hem neer, zodat hij er van schrok. Santée zei Willy en lachte al haar gouden tanden bloot. Pieter lachte te rug, een beetje witjes. De schipper vertelde verder. De an deren luisterden, zo nu en dan een op merking makend. 'k Krijg een droge keel. Wil, toe meid, tap nog es in zei de schipper 't lijkt wel of het van de arme gaat hier.nou, voor mijn 'et rondje, wel ja, allemaal, 't mot toch op. Allemaal 't zelfde maar? vroeg Willy in 't algemeen. Er ging 'n grom men op, Pieter zweeg, gespannen luis terend naar wat de vaderlijke Goof had meegemaakt. Opeens werd met 'n klap weer een glas schuimend bier voor hem neergezet. Verbaasd keek hij naar Willy. Ik had.wou hij protesteren. Van meneer déér.wees Willy naar de schipper, die zijn „ouwe" ophief in Pieters richting: Van mijn, vader, op je gezondheid. Pieter had helemaal geen trek in wéér zo'n groot glas koud bier, maar hij durfde niet weigeren. Dat volk hier was goedhartig wist hij, maar gauw op de teentjes getrapt, en voor je d'r erg in had, had je mot. Dan beter koud bier in je maag. Pieter grinnikte schaapach tig naar de welsprekende Goof en ving tegelijk een welmenende knipoog op van Willy die zeggen moest: Zo komt een arme slokker ook nog es aan een extraatje. En ze gaf aan deze mening harop uiting door op te merken dat het beter gaat van een stad als van een dorp. Pieters buurman dronk snel zijn li keurtje leeg, keek op zijn gouden hor loge, mompelde iets naar Willy, die be grijpend terugknikte, haakte zijn bol hoed van de kapstok en vertrok. Kom d'r een beetje dichter bij zit- te, jonge nodigde Willy gezellig heid is maar alles. Pieter schoof aarzelend op de zo pas verlaten, nog warme kruk, vlak naasl de mongoolse heer, die hem met niets- ziende ogen aanstaarde. Nou afijn vervolgde Goof, nie gehinderd door de stoornis, het verhaa van zijn belevenissen en vertelde ho< mooi het was aan de overkant van d< grote haringvijver. Ik heb d'r nog eei foto van in me binnenzak, voor de ku rieuzigheid bewaarden schipper dolf in zijn donkerblauw col bertje en terwijl Willy ademloos ove de toonbank hing om geen detail ti missen, toonde hij de ezelsorige kaart De mongoolse heer zag recht voor zid uit en wijdde zich aan de reiniging val zijn nagels en Pieter keek maar zo'i beetje met een afwezige glimlach. H3 had het hier nu wel bekeken. Hij wo' wel weg. Maar hij had buiten de gull Goof gerekend, die hem de kaart onde de neus duwde. Wordt vervolgd.

Texelsche Courant | 1954 | | pagina 4