9 roen /wa in het harL, V Helderse kotter sloeg lek bij het Eierlandse Gat O.D.I.T. bracht genotvolle avond Opvarenden werden door vlet gered Op reis Konijnenfokkers toonden prima materiaal WOENSDAG 17 NOVEMBER 1954 69e JAARGANG No. 6888 TEXELSEWCOURANT Uitgave N.V. v.h. Langevedd de flooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 - Tel. 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn. pr. f 1,95 p. kwart. 20 ct. incasso. Adv. 8 c. p.mm. DIT IS DE BEMANNING van de 1ID 28, die door de roeivlet van de heer Jb. van der Kooi kon worden gered. Van links naar rechts: schipper Alb. Tot, W. VVendel en Alb. Post. De foto is enkele uren na de redding gemaakt ten huize van de familie P. L. Bakker, Achterweg De Cocksdorp. Toen Ab Post, lid van de bemanning van de kotter HD 28, Zondagavond tussen zes uur en half zeven in het vooronder afdaalde om materiaal op te halen voor het repareren van een net, bemerkte hij tot zijn schrik, dat het schip water maakte. Ze lagen toen op ongeveer twee kilometer uit de wal ter hoogte van De Cocksdorp, waar de HD 28 de gehele middag op garnalen had gevist. Omstreeks zes uur hadden ze al voor een paar honderd gulden ge vangen en de visserij ging dus best. Maar toen dat lek. Plotseling en vol komen verrassend, want ze waren, voor zover ze konden nagaan nergens tegenop gevaren. Inmiddels drong het water met kracht door een grote scheur naar binnen. Het lek zat ergens in het vooronder, haar beurt de bemanning van de mo torreddingboot Joan Hodshon, bij el kaar trommelde. De bemanning woont echter zeer verspreid (aan Den Burg, De Cocksdorp en Eierland), zodat altijd wel kostbare minuten verloren moeten gaan. Toen de boot gelanceerd was en koers zette naar de HD 28 waren de drie opvarenden, de heren Alb. Tot, schipper-eigenaar, W. Wendel en Alb. Post, allen uit Den Helder, reeds gered door een uit De Cocksdorp toegesr^lde vlet, die geroeid werd door de heren H. Smit, W. Boon en C. Boon, terwijl de heer M. Boon als „stuurman" meevoer. De zee was verre van rustig en nu en dan moesten zij een felle regenbui, die recht op het vaartuigje aanraasde, trotseren Het duurde dan ook en dik half uur voor- DE MOTORREDDINGBOOT JOAN HODSIION zien wij hier teruggekeerd in de branding aan de Noordoostkust, waar het botenhuis staat. Iïet binnenhalen van de boot vergde door de ruwe zee -icg vrij veel tijd. onder een spant, zodat je er slecht bij kon om het te stoppen. Dat lukte dan ook niet meer. De motor werd full speed gedraaid om zo dicht mogelijk naar de wal te kunnen komen, maar doordat het schip al meer water binnen kreeg viel de motor op een maal voor goed uit. De duisternis was reeds ge vallen en het enige hun ter beschikking staande middel was dus de aandacht te trekken door stakelen Alles wat als licht brandbaar materiaal aanwezig was, zoals kleren, dekens enz., werd in de mast in brand gestoken. Omstreeks kwart voor zeven werden de noodseinen door de vuurtoren van Eierland opge merkt. Van die zijde kreeg men echter een vals beeld van hetgeen op zee gaande was: men meende, dat op het schip 'brand was uitgebroken! Onmid dellijk werd de commissie van de Ko ninklijke Noord- en Zuidhollandse red dingsmaatschappij gealarmeerd, die op dat zij de in nood verkerende HD 28 hadden bereikt. De schipbreukelingen waren doodop, want zij waren al die tijd als bezetenen aan het hozen met em mers water geweest. Niet allemaal trouwens: Alb. Post moest proberen om het gat zoveel mogelijk met een voet af ie sluiten, maar, zoals gezegd, het zat op een beroerde plaats, zodat dit niet zoveel hielp. Het schip maakte dan ook al meer water en U begrijpt de vreugde aan bcord, toen de roeivlet waargeno men werd! De officiële reddingboot zou trouwens ook wel op tijd gekomen zijn, want toen zij het kottertje had bereikt, was dit nog lang niet overspoeld en een der opvarenden, de motordrijver Jb Schoorl is toen nog even aan boord gegaan om de zaak te verkennen. Men begreep door seinen, die van de wal af werden gegeven, dat de opva renden reeds gered waren, zodat schip- DE STERKE WINCH van de trekker, die speciaal voor het transport van de reddingboot werd gebouwd, gaat draaien en langzaamaan zal de Joan Hod shon uit haar element worden gehaald. VOOR DE VLUCHTELINGEN Wij maken hier gaarne speciale ver melding van het initiatief van de heer J. van 't Noordeinde, die tijdens de uitvoering van ODIT, De Cocksdorp, het voorstel deed om een bedrag te offeren voor het comité Vluchtelingen hulp 1954. De in „De Hoop" gehouden collecte bracht f 35,85 op. Een prachtig resultaat en een bewijs, dat door spon taneïteit heel wat kan worden bereikt! ZOALS HET WAS In Perceel Kogerstraat 1 zal t.z.t. 'n Oudheidkamer worden ingericht. Daar zijn reeds diverse artikelen bijeenge bracht, zoals gebruiksvoorwerpen, meu belen, sieraden, foto's, reproducties enz. Maar er kan nog (veel) meer bij en wie iets willen schenken of in bruikleen willen afstaan, gelieven daarom bericht te doen aan de conservator van Texels Museum, de heer G. de Haan, die dan onverpoosd langs komt. MIDDENSTANDERS KWAMEN BIJEEN In de Donderdagavond in Hotel „De Graaf" gehouden spoedvergadering, uitgeschreven door het bestuur van de Alg. Texelse Middenstandsvereniging, kon mede dank zij de adviezen van de heer Zwagerman, Bondsecretaris, een bevredigende oplossing worden gevon den inzake het geschil, dat was gerezen naar aanleiding van een verkoopactie, welke door een aantal middenstanders, leden der vereniging, o.w. twee be stuursleden, was georganiseerd. Nadat alle moeilijkheden waren op gelost besloten de voorzitter en de se cretaris, op aandrang der vergadering, die door een zeventigtal leden werd bijgewoond, af te zien van hun plan hun functie neer te leggen. DE WAAL ZORGDE VOOR VOLLE ZAAL! De Waal. De eerste ontwikkelings avond van dit seizoen, die Vrijdag 12 November in ons dorp gehouden werd, is een succes geworden. Tachtig aan wezigen volgden met grote belangstel ling de heer W. Renout op zijn reis naar Spanje. Het is de bedoeling deze avond nog door vier anderen te doen volgen. Ok de Reizende Bibliotheek mag zich verheugen in een grote deelname. Veertig leeslustigen werden ingeschre ven, terwijl men zich nog kan aan melden, iedere Vrijdag van 6,30 tot 7,30 uur in de „Redmer IJska-school". FILMAVOND P.T.V. „TEXEL" De P.T.V. „Texel'' organiseert op Woensdag 24 November in Hotel Texel een filmavond, waarbij een en ander -al worden toegelicht door de heer Ir B. H. van der Zanden, Pluimveeteelt consulent voor Noord- en Zuidholland en Zeeland. O a zal een kleurengeluids- film worden gedraaid over de voeding van ons pluimvee, moderne hokken- bouw en inrichting der hokken. Er zal een modelhok voor 500 hoenders wor den getoond. (Zie ook de adv.) TEXELSE MARKT Aangevoerd 15 November 1954: 19 koeien 550800; 3 pinken 350450; 28 graskalveren 250350; 35 biggen 4055; 4 schapen 100120; 10 nuchtere kalveren 4055. (Jan Uw spoorkaartje ge haald bij de V. V. V„Texel" per A Boon tot de terugtocht kon be sluiten. De opvarende van de HD 28 troffen wij Zondagavond omstreeks tien uur ten huize- van de familie P L. Bakker, waar zij liefderijk waren opgenomen. De stemming was niet best, natuurlijk, men was de hemel te blij, dat men ge red was, maar zij hebben niet zo bij zonder lang in nood verkeerd en is het een wonder, dat men, op verhaal ge komen meteen aan het rekenen slaat?! Schipper Alb. Tot heeft een slechte dag gehad: twee jaar geleden kocht hij zijn kotter voor f 13000,Het vaartuig was voor f 9000,verzekerd en hij ver moedde ongeveer f 7.000,uitgekeerd te zullen krijgen. Dat is dus al zo f 6.000,strop, maar dat is niet de enige strop: de inventaris was niet ver zekerd. Aan boord bevonden zich 25 garnalenkisten, een nieuwe kookketel, gasstellen, vier garnalenkuilen, die ieder minstens f 500,waard zijn, twee kooien, twee compassen,vvoor f600 aan z.g. sleeën voor het netwerk. „Zet U dat ook maar in dc krant, misschien kan er een hulpactie op touw worden gezet!" Aldus suggereerde de heer Bakker. De HD 28 bleek tussen de Westwal en de Meeuwenbol en dus ter hoogte van het Eierlandse Gat, te zijn achter gelaten. Men had nog kans gezien het naar minder diep water te dirigeren. Toch moet het als verloren worden be schouwd. Alleen de radio kon die avond nog in de roeivlet worden mee genomen. In De Cocksdorp - Hotel „De Hoop" - hebben ze gebruld om hetgeen in „Het Wespennest" voorviel. O.D.I.T., de plaatselijke toneelvereniging, heeft daar onder regie van de heer J. Zwart twee opvoeringen gegeven en de première deed zo n goede roep ontstaan, dat ook de tweede avond de zaal gevuld was. Uit deze grote belangstelling blijkt dus, dat O.D.I.T. zo ongeveer heel durp en omgeving heeft aangetrokken. „Het Wespennest" is zeker één van de aardigste stukken van Henk Bakker en J. W. van der Heiden, die het lopen de band-systeem aanhangen. De dramaturg spreekt van 'n luchtig, vrolijk vacantiestuk en zo werd het ook door genoemd ensemble voor het voetlicht gebracht. In een hoog tempo flitsten de scènes langs en daarbij wer den de ogenschijnlijk minder belang rijke puntjes keurig meegenomen. Deze gave uitvoering maakte, dat de klucht tot zulk een groot succes werd. Bij de verschijning van de familie Koeman, pensiongasten, ontstond al meteen een orkaan van lachbuien. De heer B. Boersma debuteerde als Fred Verduijn, met prima spel, waar menig geroutineerd acteur jaloers op zou kunnen zijn. Zijn spel, in taal en gebaar, was werkelijk een openbaring. Mevr. Zuidema-Klingers was als Loekie ook uitstekend op dreef. Jan Daalder als Hans Nijhof deed ook geen onver dienstelijk werk, ofschoon hij voor het „te" moet waken en ook zijn dictie had zorgvuldiger kunnen zijn. De heer W. van 't Noordeinde bracht als pa Koe man een Parel-imitatie. Hij was mi misch onbetaalbaar (wellicht toch met parels - red.?) en sterk was hij ook in het z.g. stille spel, in de pauzes, welke in toneelkringen als „wit" aangeduid worden. In een en dezelfde ademtocht noemen wij zijn toneel-echtvriendin, mevr. J. Bakker-Kalf, wier rolkennis haar in staat stelde te ratelen als een wekker, hetgeen de rol dan ook beslist verlangde Ook haar dochters - zo moe der zo kind, niet waar - mevr. D. van der Linde-Reuvers en mej. Trudi Ver berg, resp. als Petronella en Alida, wer den uitstekend getypeerd. „Alida" moet echter de puntjes meer op de uit spraak zetten. De zoon Flip, de heer A. van der Linde, demonstreerde een per fect neus- en beenspel en dat hij wel eens uit Amsterdam-C. wegdreef zul len we maar door de (slanke) vingers zien. Trudi van Heel, uitgebeeld door mevr. Troost-de Vries, bleef wat vlak, maar haar lieftallige verschijning ver goedde ongetwijfeld veel. Mej. F. Dootjes, de heer K. Boon en de heer Jb Westdorp droegen met kleinere rollen bij tot het succes, waarbij vooral het uitstekend teamwork opviel. Het toneel was keurig verzorgd. ODIT heeft dus weer velen aan zich verplicht en hopelijk heeft deze opvoe ring nieuwe donateurs gemaakt: voor f 1,50 is men het hele jaar de man! PAARDENSPORTVRIENDEN BIJEEN Dit kopje is een beetje misleidend, want zover is het nog niet, maar het Bestuur van de Vereniging De Paar densport verzocht ons nu reeds een be richt te plaatsen, opdat de paarden sportvrienden met de komende fuif re kening kunnen houden en deze avond voor de 15de Januari reserveren. „Jan en Maartje" uit Schagen, die vorige keer zoveel succes hadden, komen ook nu weer de feestavond verzorgen, ter wijl dezelfde band het bal zal leiden. En tenslotte zal de Oosterse danseres weer optreden in haar exotisch reper toire. VERORDENING VLEESKEURINGSDIENST Burgemeester en Wethouders van Texel brengen ter openbare kennis, dat de heden afgekondigde, door de Raad dezer gemeente op 12 October 1954 vastgestelde „ZESDE-verordenmg tot wijziging van de Verordening op de Vleeskeuringsdienst in de gemeente Texel", van heden af gedurende drie maanden voor een ieder ter gemeente secretarie ter inzage ligt. Voornoemde verordening is tegen betaling der kosten algemeen verkrijg baar gesteld. Texel, 12 November 1954. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, C. de Koning De Secretaris, P. Beemsterboer Wederom heeft de Texelse Konijnen- fokvereniging „Kotex" in het middel punt van veler belangstelling gestaan en wel door de driedaagse tentoonstel ling, welke Zaterdagavond werd ge opend in tegenwoordigheid van Burge meester C. de Koning, wethouder S. de Waard, de heer H. de Boer, dierenarts, vertegenwoordigers van de Culturele Raad, de heer J. C. Rab en het bestuur. Het was de voorzitter, de heer Egb. de Jong, een grote voldoening, dat bur gemeester De Koning als ere-voorzitter wederom bereid was gevonden deze tentoonstelling te openen. De burge meester, hierna het woord nemend, wees erop, dat de Kotex steeds 'n goed motief heeft om een tentoonstelling te organiseren. Ditmaal ter gelegenheid immers van haar 12V£-jarig bestaan. Spreker huldigde het bestuur voor zijn activiteit en doorzettingsvermogen, waardoor weer een belangrijke inte ressante show kon worden aangeboden. De voorzitter dankte B en W voor haar daadwerkelijke steun, welke de Kotex steeds van dit college mag on dervinden, terwijl ook een woord van dank gericht werd aan het adres van de schenkers van hoofd- en ereprijzen en het ledencorps voor het opbouwen van de stands en het assisteren bij de keuring zelf Vervolgens namen de ge nodigden de tentoonstelling in ogen schouw. Hier volgt de voornaamste uitslag: Kampioen der tentoonstelling A. C. Pool, tevens beste dier grote rassen met Fr H O bont. Beste dier E F., Fr. de Jong, met zilvervos ook beste dier middel rassen. A. C. Pool beste dier kl. rassen met Tan zwart; M. Roeper beste dier Rexen met bl. Rex; W Kooy beste dier tekening rassen met Holle Bl.; H. A. Witte hoogst aantal punten één ras en één kleur met 6 Bl. Weners 6xZ.G Dit is te meer een groot succes, daar docr de uitslag van deze keuring deze fokker thans zijn oude Bl. Wener voed ster uit het voorlopig stamboek kan inschrijven in het definitieve. Dit be reikte hij als eerste Texelse konijnen fokker Aan de hand van het behaald succes krijgen meerdere fokkers hier evenens belangstelling voor. De prijzen naar de rassen waren als volgt: VI. R„ H A van der Meer beste voed ster oud; A Mosk beste voedster jong; VI. R„ A. Mosk, beste ram jong; C. Bruin, beste ram oud; Fr. H O, A. C. Pool beste ram oud; Fr. H O, D. West dorp beste voedster oud; Fr. H O, Adr. Bakker beste voedster jong; Gr. Chinch C. Bruin Jzn, beste voedster; Gr. zil ver M. Vermeulen, beste voedster; Wit te Wener, J. A. Barhorst, beste ram; Witte Wener J. Witte, „Agnes", beste voedster; Bl. Wener, H. A Witte, beste ram; Bl. Wener, H A. Witte, beste voedster; Japanner Mevr. De Jong- Verstegen; Rijnlander J. Barhorst; Ha vana J. M. Witte; Zilvervos Fr de Jong ram jong; idem beste voedster jong, Zilvervos E. de Jong beste ram oud; idem beste voedester oud; Angora H. A. van der Meer; Papilon B. van Elk; beste Tan A. C. Pool; beste Holl. W. Kooy; beste Pool en kleur dwerg C. A. Blom. De keurmeesters, de heren B. Wer- mer, Delft, en P. Geeverding, Amster dam, waren ervan overtuigd, dat de „Kotex"-leden prima materiaal voor de toekomst bezitten. Ook zijn 3 leden van de Sportfokkers, Den Helder, toegetreden tot de „Kotex" Het bestuur hoopt, dat in de toekomst alle Texelse raskonijnenfokkers zich in de Texelse konijnenfokkersvereniging „Kotex'' thuis zullen gevoelen. HINDERWET Ter inzage legging verzoek om vergunning Burgemeester en wethouders van Texel brengen ter openbare kennis, dat ter secretarie dier gemeente ter inzage ligt een van de vereiste bijlagen voor zien verzoek om vergunning ingevolge de hinderwet, van J. B. Mooij te Texel, De Koog 2, tot het oprichten van een reparatie-inrichting voor landbouw- tractoren, in het perceel plaatselijk ge merkt Den Burg, Gravenstraat 19, ka dastraal bekend gemeente Texel, sectie K, nr. 2097. Voor een ieder bestaat gelegenheid schriftelijk bezwaren in te brengen bij het gemeentebestuur tot uiterlijk 23 November 1954. Voorts heeft ieder de gelegenheid in persoon of bij gemachtigde mondeling bezwaren in te brengen in een openbare zitting ten gemeentehuize op Zaterdag, 27 November 1954 te 11 uur. Zij, die niet in persoon of bij gemach tigde op bovenbedoelde zitting zijn ver schenen, zijn niet gerechtigd tot beroep. Degenen echter, die tijdig schriftelijk bezwaren hebben ingebracht en niet op de zitting zijn verschenen, zijn wel tot beroep gerechtigd, indien zij niet woon achtig zijn in deze gemeente. Texel, 12 November 1954. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester, C. de Koning De Secretaris, P. Beemsterboer

Texelsche Courant | 1954 | | pagina 1