(jroen 2,'wartsjexeh in het harL, QnzzmzB- De kookkunst werd aan de practijk getoetst >-r1 Onfortuinlijke garnalen vissers moesten hun schip achterlaten MUNHARDT'S ST Last -van lenovea! Brandend znnr op Uw maag dooft prompt Het concert in de Herv. Kerk te Den Burg ZATERDAG 20 NOVEMBER 1954 TEXELSE 69e JAARGANG No. 6889 COIIRAN Uitgave N.V. v.h. Langevald de Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 -Tel. 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn. pr. f 1,95 p. kwart, -f- 20 ct. incasso. Adv. 8 c. p.mm. De Ileldersc kotter HD 28 konden wij Maandagmiddag bij laag water heel dicht naderen. Het gat is in het voorschip ontstaan, waardoor roer en schroef boven het water uitsteken. Het is de vraag of de HD 28 ooit uit deze benarde positie kan worden bevrijd. BINNENSPORTAVOND Bridge-club „Groot-Slem" heeft voor de 24 November de Texelse vrije brid gers uitgedaagd voor een krachtmeting i in viertallen wedstrijden. Grijpt deze kans bridgers en meldt U tijdig bij de heer W. Jouwersma. De "heren C. Dijker en Jac. Visman zullen een simultaan-seance verzorgen voor de Texelse Dammers. Willen de Texelse Damclubs ten spoedigste aan hun comp.-leider opgeven met hoeveel leden ze kunnen deenemen? De biljarters zullen de strijd opnemen tegen enkele 1ste klassers uit Den Helder. Zorgen ook de Klaverjassers, dat de wedstrijd voor elkaar komt. Al met al kan het dan een interes sante demonstratie worden van de Texelse binnensporten, die voor een ieder toegankelijk is tegen een bijdra ge van 20 cent per persoon. voor kinderen,meHhijm en Honing DE KLEUTERSCHOOL TE OOSTEREND Bestuur en leden van de Stichting voor Chr. Kleuteronderwijs te Ooster end kwamen vorige week Woensdag in buitengewone vergadering bijeen. Het bestuur had deze vergadering uitge schreven om de leden hun houding t.a.v. de moeilijkheden rondom de Oosteren- der Kleuterschool te laten bepalen. De opkomst tot deze belangrijke vergade ring was niettegenstaande het bar slechte weer zeer goed. Na een uitvoerige uiteenzetting van de voorzitter en de nodige toelichting van Ds Klijnsma, aan wie verzocht was als bemiddelaar der partijen op te tre den, was het woord aan de vergadering. Een schriftelijke stemming wees uit, dat zij niet alleen de houding van het bestuur goedkeurde, maar ook ver langde, dat in de toekomst de school in naam, doel en opzet zou blijven werken zoals ze nu al de 20 jaar doet. Wel zei het bestuur toe, ernstig te zullen streven naar verbetering (moder nisering) van localiteit, meubelen, leer middelen, methode enz. De voorzitter toonde zich erover ver heugd, dat de leden zo unaniem achter het bestuur staan, dankte voor de flinke opkomst en sloot de 'vergadering met de wens, dat de Chr Kleuterschool blijft strekken tot heil van de Ooster- ender kleuters. DAMCLUB TEXEL Uitslagen 12 November 1954: A. klasse: Joh. D Bakker-G. Dros 11 S. Ros-C. van Heerwaarden 20 W. A. v. Zeijlen-N. de Graaf 11 B. klasse: Joh. Schoo-Jac. van Heerwaarden 02 J. Hooijberg-A. Vinke 11 Jn. Stam-C. P. Burger 02 C. klasse: P. Bakker-Jn Barhorst 20 C. Medendorp-J. J. de Beurs 20 F. v. Sambeek-A. de Vries 20 In A heeft S. Ros momenteel veruit de meeste punten verzameld (13 uit 8). Wel hebben C. Dijker en S. van Heer waarden minder verliespunten, doch hun achterstand in de competitie is nogal belangrijk. B zag Jo Schoo voor het eerst. Ook hier is wel het een en ander in te halen C Medendorp vervolgde z'n over winningenreeks na de nederlaag van vorige week tegen A. de Vries. In deze laatste partij bleek ook dat deze jonge speler er bij Vrouwe Fortuna beter op staat dan zijn rivaal. INGEZONDEN Mijnheer de Redacteur, Gaarne een plaatsje in Uw Courant voor het volgende: Aangezien er een speuler in de pen geklommen is om te pleiten voor Oude Sunderklaasviering op Maandag, meen j ik haast een tolk te zijn voor de vele j Texelaars, die evenals ondergetekende hun werkkring hebben op de vaste wal, j de kottervissers en de militairen, die 1 ook alleen het weekend over kunnen i komen. Voor lang niet allen bestaat de moge- lijkheid om toch minstens \Vz dag te verzuimen, na het normale weekend. I Zou het op Zaterdag gevierd worden, dan zullen er zeker meer Texelaars zijn, dus speulers, waarvoor dit feest toch in de eerste plaats is. Wat betreft diegenen, die om princi piële redenen niet later dan 12 uur kunnen spelen, wel, volgens mijn erva ring duurt het spelen tot hoogop 11 uur, het feest wordt voortgezet in danszalen met dansen, hossen, zingen en drinken. Zo ik principiëel was, zou ik daar ze ker niet bij willen zijn. En och wat betreft de rommel die de huisvrouwen hebben op te ruimen. De voorbereidingen hebben al zoveel tijd geëist, dat dit er toch zeker nog wel bij kan, en dan kan het volgens mij be ter 's Zondags gebeuren, daar de dage lijkse bezigheden op Maandag of Dins dag toch ook hun tijd vragen. Bij voorbaat dankend voor plaatsing, teken ik, met verschuldigde hoogachting A. P. van Eerde, Westzanerdijk 167, Zaandam ZONDAGSDIENST DEN BURG DOKTER ELLAS GEEFT HET VERKEER DE RUIMTE! Een fiets, die tegen een winkel en op de rijbaan was geplaatst, bovendien in de onmiddellijke nabijheid van een druk kruispunt, ter hoogte waarvan 'n wegopbreking had plaats gevonden, werd - en dat was dus geen wonder - door een passerende auto gekraakt De fiets bleek het eigendom te zijn van 'n jeugdig Texelaar, wier nonchalanche 'n dure dag tot gevolg had Eigenlijk verwondert -het velen, dat niet meerdere van zulke aanrijdingen gebeuren, want de Texelaar, althans vele Texelaars, wat vooral voor de jeugd geldt, smijten hun fiets maar er gens neer, onverschillig hoe hij staat of mogelijk ook het verkeer belemmert. Bij een brandje bij Tienhoven - dat is al weer een paar maanden geleden - werden een paar fietsen door een ach teruitrijdende brandweerauto geraakt. Beroerd voor het kind, maar niet min der vervelend voor zijn ouders, die de brokken weer kunnen betalen. Door een beetje meer correct te han delen kan veel narigheid worden voor komen. S.V. Texel Uitslagen van Zondag: ZAP-DTS 20; Schagen-Andijk 71; Texel-BKC 10. LSVV 2-Texel 2 12—2; Texel a-JVC a; Texel b-Texel c 81. Texel 1 heeft in een spannende vlotte wedstrijd met 10 van haar oude ri vaal BKC gewonnen. Voor de rust met de wind in haar voordeel kon T. niet tot scoren komen, wel werd er hevig aangevallen, maar de prima spelende achterhoede en keeper gaven weinig kans. T. had geluk toen een schot, dat over leek te gaan nog juist tegen de lat kwam en kon worden weggewerkt. Eenmaal redde Gerrit bij een corner nog juist voor de doellijn. Hoewel we meenden, dat onze pa pieren met bijster gunstig stonden voor de 2e helft, viel dit best mee. Menig maal was Texel gevaarlijker en bleek onze verdediging best voor haar taak berekend. Na goed aangeven van Her man bezorgde Cees Schermer ons de leiding met een goed doelpunt. De leiding was prima. Texel 2 gevoelde het gemis van haar doelman Jammer, dat Cees even buiten gevecht is gesteld Texel a had het gemakkelijk, te ge makkelijk, vooral na de rust ging het vlot, waarbij Ruud goed op schot was. Texel b-Texel c was een te groot verschil. Keeper Jan weerde zich prima Mij nhardc's Zcnuwtabl«tt«a helpen U «r overheen. met een of twee Rennies. Geen wonder, dat iedereen Rennies kent enroemt. Niet zonder reden hebben acht van de tien mensen Rennies stee vast bij de hand. Voor eigen gebruik of om bij te springen als 't lot van zuur- branden anderen treft. Water of wat ook komt er niet aan te pas. Gewoon, als was 't een snoepje, laten smelten op de tong- En Rennies zijn nog smakelijk ook. S-V. Texel, handbal Onze handbalsters speelden Zondag hun tweede competitiewedstrijd tegen Tonegido 2 op Wieringcn en wisten het ook hier tot een goed einde te brengen. Het werd een 51 overwinning. De strijd was maar van erg matig gehalte, maar de omstandigheden, een zeer on gelijk terrein en een harde koude wind, waren nu ook niet bepaald ideaal voor een top-prestatie. Bij de rust, na wind- voordeel, wees het scorebord maar een benauwde 21 voorspong aan, in de tweede helft werd er flinker aangepakt en was de beslissing spoedig gevallen. Denken de dames om de zaaltraining op Woensdagavond, aanvang acht uur? De adspiranten hadden Zaterdag middag GDS-adsp. op bezoek en wisten na spannende strijd met 10 te zege vieren. Ook hier liep de zaak tegen wind veel beter dan met de wind in de rug. Het dameskoor van de heer J. Visser en het Gem. Koor van Den Burg en De Koog gaven Zaterdag blijk van toe gewijde studie onder leiding van hun zeer gewaardeerde leider. Het dames koor zong zuiver en beschaafd van klank. Het Largo van Handel kwam goed tot zijn recht en was zeker niet het eenvoudigst vooral wat adembe- heersing betreft. Toen volgde het Ge mengd Koor, dat een prachtig Hosanna van Koos Otten zong, mooi van onder steun door de mannenstemmen en juichend gezongen door sopranen en alten. In deze mooie oude kerk klonk het alles subliem. Het Halleluja van Handel stelde zeer hoge eisen aan het koor. Begin en einde daarvan waren mooi van klank en ook trefzeker bij alle stemmen. Het middengedeelte, echter het moeilijkste ook, moet nog eens goed onder handen genomen worden, wil 't geheel er niet onder lijden. Het was van dirigent en koor een grote greep en grotendeels is het hen gelukt, dit prach tige werk tot een goed einde te brengen. De solisten waren de dames J. Beumkes-Breen en E. Dijt, die steeds weer bereid worden gevonden hun zeer gewaardeerde medewerking te verle nen, alsmede hun begeleider, de heer P. Krayma. De dames zijn goed op el kaar ingespeeld, voor deze grote ruim te echter zou de viool wat grotere toon kunnen ontwikkelen. De heren W. Kikkert en J. Dijker bespeelden hun bugel. Hun prestatie zou zeker nog beter zijn geweest, als zij zuiverder op elkaar ingespeeld wa ren. Als laatste en zeker de meest uit blinkende solist komen we tot onze onvolprezen organist, de heer W. Kray ma. De liefde voor het orgel komt in zijn spel geheel tot zijn recht in deze prachtige juiste omgeving. Dank U zeer, heer Krayma. Ik hoorde tot mijn spijt niet het eerste Praeludium en Fuga van Bach. Mendelssohn en ook Zwart kwamen echter prachtig tot zijn recht. Wij moeten ons op ons eiland ge lukkig prijzen zo'n organist te bezitten, die zich altijd geheel belangeloos geeft aan dit werk. Wat wij eveneens van al onze andere solisten ten zeerste moeten waarderen. Het geheel was zeker voor het zeer goed -gevulde kerkgebouw een groot ge not en we mogen dankbaar zijn jegens de kerkeraad, die ons zo gewillig de kerk afstaat voor deze uitvoeringen We wensen de heer Visser met zijn koren een succesvol crescendo toe, het materiaal is er zeer zeker. L.-v. B. Hier een close-up van het diner, dat Dinsdag door de leerlingen van de Land- bouwhuishoudschool aan de tweede en vierde klas van de Landbouwschool werd aangeboden. Het was Dinsdagmiddag in de Land- bouwhuishoudschool even anders dan in het liedje „Links de jongens, rechts de meisjes en ikzelf er tussenin" wordt uitgebeeld, want de tweede en vierde klassers van onze Landbouwschool schreden als tafelheer binnen en de meisjes van de Huishoudschool wierpen zich die middag op als tafeldame. De grootste nieuwsgierigheid lag wel in de vraag naast wie je zou komen te zitten, wantdat het diner zelf tot in de puntjes verzorgd zou zijn, ach, daar wa ren ze allemaal bij voorbaat van over tuigd! Immers, welk een roep ging er niet uit van de première en U kunt er van op aan, dat de „nieuwelingen" heus wel hun licht eens hebben opgestoken bij hen, die zoiets al eens meegemaakt hadden! En wellicht is er vooruit ook ijverig gebladerd in het boek „Hoe hoort het eigenlijk?" Blijkbaar is het eerste diner, dat in Mei gehouden werd, goed geslaagd en het was dan ook een goede gedachte om dit tot een traditie te doen groeien. De aanleiding? Wel, de jongens uit ge noemde klassen van de landbouwschool hadden van het I.V.R.O., instituut voor rassenonderzoek te Wageningen, de op dracht gekregen een aantal aardappel rassen te kweken en hun consumptie- waarde te bepalen. Dan kun je tevens vaststellen, dat het niet goed is, dat de man alleen op de wereld is, maar ste vig geassisteerd dient te worden door een keukenprinses. „Hij" kon best be oordelen hoe de aardappel groeide, hoe het blad stond, hoe hij zich liet rooien en er uitzag: hoe de ogen, de navel enz. lagen, voor welke ziekten de rassen ge voelig of immuun waren, hoe de vorm was, maar over het schillen ervan kun je toch beter de mening van de vrouw vragen, niet waar? Terwijl „zij" ook tot taak kreeg de kleur onder de schil te controleren, de kringerigheid, of ze niet afkoken, of ze kruimelig op de schaal willen komen, of de kleur goed is en tenslotte - maar daar kan de man ook best over oordelen - of de smaak aan de hoge eisen voldoet. Nu, de aardappelen, welke wij in talrijke schalen zagen aanrukken, za gen er goed uit en van de diverse gan gen liet niemand er ook maar één pas seren! Maar het grappigste was de entree van de gasten. Het liep gesmeerd. Doordat echter een enkele heer verstek had laten gaan, hoorden wij op een ge geven moment de opmerking: „De man nen zijn op!" Enfin, wij hopen maar, dat de betrokken adspirant-huisvrouw niet aan bijgelovigheid lijdt! Aan het diner werd allereerst het woord gevoerd door de nieuwe direc trice, mej. Droog, die een speciaal woord van welkom richtte tot de voor zitter van de Stichting Landbouwonder wijs Texel, de heer Jur. Beumkes, de heer Th. R. Hin, die als vice-voorzitter van de Stichting Landbouwhuishoud- HOEST. GRIEP... De weldadige warmte vanTher- mogène stilt de pün in keel en borst en verjaagt de aanval. ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 20 Nov. op om 8.09 uur en gaat onder om 4.42 uur. Maan: 25 Nov. N.M.; 3 Dec. EK. Hoog water ter rede van Texel: 20 Nov. 5,36 en 5,50; 21 Nov. 6,44 en 6,51; 22 Nov. 7,36 en 7,37; 23 Nov. 8,17 en 8,17; 24 Nov. 8,51 en 8,52; 25 Nov. 9,29 en 9,30; 26 Nov. 10.03 en 10.04. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water- onderwijs aanwezig was, de heer en mevr Laan en last but not least tot de jongens en meisjes. Dit diner is te danken aan het feit, dat jullie, meisjes, in de speciale lessen zo ijverig geweest bent en de jongens in het kweken van verschillende soorten aardappelen. Dit is dus jullie beloning, zo vervolgde spreekster, maar er zit nog meer aan vast: dit is tevens een unieke gelegen heid om te wennen, om te ervaren, hoe het eigenlijk bij een officiéél diner toe gaat. Dan behoeven jullie later niet zo gespannen te zijn!" Aan het diner werd later nog weer het woord gevoerd door de heer Beum kes, die zo langzamerhand de overtui ging kreeg, dat hij niet meer tot de jongsten mocht worden gerekend. Het was hem een grote voldoening dat de landbouwjongeren ook op deze prettige wijze bij elkaar kunnen komen. „Jullie staan aan het begin van jullie loopbaan, die een dienende taak moet zijn, welke echter pas begint als wij in het vereni- ginsleven onze plaats gaan innemen". Spr. prees Texel gelukkig met het be staan van dit onderwijsinstituut. Nadat er een speelliedje „De aardap pel" was opgevoerd door een groepje meisjes en het woord nog even was ge voerd door de heer Hin, droegen Henk Smit en Bertus Hogewoning resp. „De race-wedstrijd" en „De wraak" voor. De heer C. P. Laan heeft de gastvrou wen tenslotte namens zijn jongens har telijk bedankt voor de invitatie en het in alle opzichten uitstekend verzorgde diner. OOSTEREND IN DE RINGEN S.V.O., afd. Gymnastiek, geeft heden avond haar eerste uitvoering. Groot en klein zullen voor het voetlicht komen met gymnastiekoefeningen en enkele in termezzi. Wij wensen deze jonge, dap pere afdeling veel succes. Texelse Boysnieuws Met enkele invallers moest Boys 1 op bezoek bij Duinranders, welke net als wij drie verliespunten hadden. Met een gewijzigde achterhoede werd de strijd begonnen en al heel spoedig bleek dat deze achterhoede haar mannetje stond. Het spel golfde al spoedig heen en weer met nu en dan gevaarlijke si tuaties, doch steeds op het critieke mo ment wisten de achterhoeden in te grij pen Rust 00. Daarna werd het spel sneller. Door goede samenwerking tussen onze ach ter- en voorhoede werd een serie aan vallen op het Duinranders doel onder nomen. Bij een van de schermutselin gen voor 't doel van de thuisclub werd de bal even teruggespeeld naar de Boys-midvoor, die zuiver in de hoek schoot: 01. Hierdoor gestimuleerd waren het weer onze jongens, die tot de aanval overgingen. Deze aanvallen be zorgden de D. achterhoede handen vol werk en vaak werd ze uit positie ge speeld. Hierdoor kwam op een gegeven moment de r.buiten in vrije schietkans, wederom moest keeper van Wonderen zwichten: 02. In de laatste 10 minu ten ging heel Duinranders tot de aanval over. Dit gaf onze achterhoede handen vol werk, maar zij verdedigde uit alle macht en succesvol. Einde 02. Boys 2 speelde thuis tegen Oosterend 2. Ook het tweede kwam met enkele invallers uit en met 10 man. Doch ook nu werd het een Boys-overwinning. Met een 50 nederlaag moest Oosterend ge noegen nemen. De adsp. waren Zaterdagmiddag de gastheren van Oosterend. Ook nu moes ten zij in Oosterend hun meerdere er kennen: het werd 81 voor Oosterend. Dit was zeker niet nodig geweest, jon gens, als er maar met meer animo ge speeld was. Laat Zaterdag maar eens zien, dat jullie het beter kunt.

Texelsche Courant | 1954 | | pagina 1