Cjroen '/warL-Jexels in het harL.. t? Arsenicum en oude kant De opstand der Georgiërs een ongewoon spel Op reis dan Uw spoorkaartje haald bij de V.V. V.„Texel' De Texelse Boys ontmoetten hun rivalen Drukbezochte Ouderavond School met de Bijhei WOENSDAG 24 NOVEMBER 1954 TEXELSE 69e JAARGANG No. 6890 COURANT Uitgave N.V. v.h. Langev^ld <S de Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 -Tel. 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn. pr. f 1,95 p. kwart. 4- 20 ct. incasso. Adv. 8 c. p.mm. „Een ongewoon spel in drie bedrijven door Joseph Kesselring". Dat was Ar senicum en.... oude kant". „Onge woon''. De schare van U.D.I.-donateurs was er tijdig van op de hoogte gebracht, dat zij Zaterdagavond in „De Oranje boom" iets „ongewoons" te aanschou wen zou krijgen, want zulks vermeldde het programma, dat het Bestuur haar supporters bij de entree pleegt aan te bieden. Toen wij dan eindelijk allemaal za ten en de hoofdingang stevig was afge grendeld en nadat de heer A. van der Meulen de avond had mogen openen, konden wij ons gaan confronteren met het ongewone, dat ons beloofd was. Twee dingen bleven ons in de eerste plaats bij: de Udianen hebben stuk voor stuk goed gespeeld, met diverse „kop- nummers'', maar de inhoud van het stuk heeft slechts een klein percentage leden kunnen bevredigen. Velen zeiden dat ronduit. „Dat ze zoiets nou mooi kunnen vinden!" hoorden wij opmer ken, terwijl een bewoonster uit De Waal toen al nieuwsgierig bleek te zijn, naar hetgeen haar lijfblad ervan zegden zou.... Ja, de meningen waren zeer verdeeld: een bekende figuur uit het Parkstraatse amusementsleven zei spon taan: „Man, een pracht stuk, dit is nou echt iets, wat mij ligt!" Ook over deze smaak valt dus moeilijk te twisten. Ongetwijfeld zullen velen zich afge vraagd hebben wat het stuk nu feitelijk inhield. Wellicht hebben velen er iets heel anders van verwacht, gehoopt to neelspel te zien, waar werkelijk iets van uit zou gaan, een stuk met „in houd". In zoverre moet men wel erg teleurgesteld zijn. Het was een merk waardig stuk, geen blijspel, geen dra ma, ofschoon er toch legio slachtoffers in voorkwamen. Mogelijk is Kesselring familie van die Duitse generaal Kessel- ring, die ook niet op een paar soldaten meer of minder keek. De dramaturg Kesselring liet, als was het de normaal ste gang van zaken, twee merkwaardige dametjes-op-leeftijd (de dames J. van der Vlies-Koopman en T. Mulder- Graus) oude, alleen staande heertjes aan de lopende band van het tijdelijke in het eeuwige leven stappen. Twee gif mengsters van professie dus en toch ook weer geen vreselijke monsters, die de mens wel haten moét: deze dame tjes waren in vele opzichten in staat zich voor U in te nemen, innemend, ja liefderijk en zorgvol! Raar maar waar en omdat zij zo intiem met de dood om gingen werden zij aanvankelijk door iedereen voor gek versleten. Nu bleken zij niet de enige gekken in de familie te zijn: Abby en Martha (zo heetten ze) hadden ook nog een oomzegger Teddy (de heer C de Wit), die in zijn reper toire nog weer een aantal graden ver der was dan zijn tantes. Hij verbeeldde zich president van de V.S. te zijn en keer op keer maakte hij gebruik van zijn schier onbeperkte invloed. Toen wij de dames Zaterdag voor het eerst ontmoetten, waren ze juist bezig met het verdonkeremanen van hun twaalfde slachtoffer. Maar daar ging het toch minder vlot mee door de komst van neef Mortimer :(de heer A. Nieboer), die de schrik van zijn leven kreeg, toen hij in een ven sterbank een lijk ontdekte. Als enige De heer Van der Vlis schrijft ons: Met genoegen kan ik berichten, dat de oproep in Uw blad om inlichtingen over de opstand van de Georgiërs re sultaten opgeleverd heeft. Weliswaar ontving ik weinig documenten, zoals rapporten van de Duitse bezetting over de Georgiërs e.d., maar er was zeer zeker bruikbaar materiaal bij het ont- vangene. Het allerbelangrijkste om tot een zo juist mogelijke reconstructie van de opstand, zijn ontstaan, verloop en afloop te komen blijft tot nu toe het boekje, dat in het jaar 1948 te Tiflis, de hoofdstad van Georgië, verschenen is. De schrijver is Miron Khotsjisjwili en de uitgever de Georgische Academie van Wetenschappen. In veertien hoofd stukken behandelt dit boekje het ont staan van het eerste Georgische ba- taillon uit krijgsgevangenen, de illegale werkzaamheden van dit bataillon te Zandvoort, het contact met de commu nistische afdelingen van het Nederland se verzet, de overtocht naar Texel, de strijd op het eiland, het leven van het bataillon na de capitulatie, het lot van de naar Engeland gezonden delegatie (met de Joan Hodshon), het vertrek van Texel en de terugkeer naar Rusland. In een drietal aanhangsels volgt dan do cumentatiemateriaal met o.m. de rede door Evgeni Artemidse op de vergade ring van de Partijorganisaties in Tiflis gehouden Met opzet geef ik vorenstaand een vrij uitvoerig overzicht om de Texelse sterveling, die daar over een normaal stel hersens beschikte, was zijn eerste opwelling de politie in de arm te ne men, doch de tantes maakten hem met kalm gebaar duidelijk, dat dat lijk hun privé-eigendom was. Het is niet mogelijk in weinig woor den de inhoud van dit stuk volledig weer te geven. Vermelden wij slechts, dat Mortimer hier de rol van een groot speurder kreeg toebedeeld (Piet Bak ker van onze feuilleton zou gewater tand hebben - red.) Mortimer beleeft er de ene sensatie na de andere. Hijzelf komt ook in groot gevaar als twee boe ven, de neef Jonathan (de heer A Poel) en diens adviseur, dokter Einstein (de heer Th. Witte) binnenvallen en de weerbarstige jongeman eventjes op vakkundige wijze uit de weg zullen rui men. Natuurlijk bleef hij in leven al was het alleen maar om de grote liefde van Elaine (mej. E. Remmers) te kun nen beantwoorden. Zo was in grove trekken dit verhaal. En dan hebben wij nog met geen woord gesproken over die kelder, waarin alle slachtoffers een waardig graf vonden, noch over de actieve agent van politie ''de heer A. de Wilt) of over het optre den van Ds Jackson en de Rusthuis-in specteur, beiden door de heer C. Sel- denrust vertolkt, zomin over het tijdig ingrijpen door inspecteur Rooney (de heer M. Mantje) en de schrik, welke het oude heertje Wilson (de heer H. Room) beleefde. Maar goed, belangrijker dan de in houd van dit buitenzinnige, maar toch ook door niet weinigen gewaardeerde verhaal, is het, iets te zeggen van het spel. Aan het slot heeft de voorzitter, de heer A. de Wilt, verklaard, dat het een zeer moeilijke studie was geweest, waarbij zij de steun van mevr. B. van Lonkhuizen, beroepsregisseuze, niet hadden kunnen ontberen. Inderdaad, de eisen waren hoog, wat vooral gold voor de tantes, Mortimer, Einstein, Jona than en Teddy. Vervolg pagina 2. MOEDERS OPGELET! CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN lieden, Woensdag Consultatieureau Taxi's niet voor 3 uur komen; Moe ders van Den Burg van 4-5 uur. BRIDGECLUB „GROOT SLEM" Uitslag competitie 17 November. A.-lijn Maximum 48 punten: 1. Mantje-Veenema 29Vs pnt 2. Echtpaar Jouwersma 26J/s pnt 3. Bruin-Wessels 24 pnt 4. Kramer-Vennik 23 pnt 5. Bakker-Roeper 22V2 pnt 6. Mevr Wilkes-Van Lenten 22 pnt 7 Echtpaar Beemsterboer 2OV2 pnt B -lijn Maximum 63 punten: 1 Mevr. Kooyman-Boeder 41 pnt 2. Roeper-Kwak 35V2 pnt 3 Mevr. De Graaf-Boersma 33V2 pnt 4 Dob- Bos 33 pnt 5V2. Dam-Hin 30 pnt 5j/2. Echtpaar Bravenboer 30 pnt 7 Backer-Broekman 251./2 pnt 8. Keijser-Michels 231A pnt Volgende drive 1 December. lezers een indruk te geven van de aard, die het boekje heeft. Er zijn vrij wat illustraties in opgenomen, die voor het grootste gedeelte zijn overgenomen zonder mijn voorkennis overigens - uit het boekje „Tragedie op Texel". Daar het aantal kenners van de Geor gische taal in ons land zeer gering is, was het niet eenvoudig een vertaler te vinden. Hoe ik daar tenslotte in slaagde is een verhaal op zichzelf, dat ik op Texel misschien nog wel eens een keer kom vertellen. Het was mij een waar genoegen dit Georgische boekje met behulp van de vertaler te lezen. Afge zien van vrij veel fouten in Texelse en Nederlandse plaatsnamen, maakt het werkje echter bij eerste lezing een ern stige indruk, zoals men trouwens uit de rangschikking van de stof in hoofd stukken reeds op kan maken. Slechts enkele Texelaars worden met name genoemd, o a. de heer Kelder en de heer Jac. Keizer. Een andere naam heb ik, vermoedelijk door verkeerde spelling, niet. thuis kunnen brengen Opgenomen zijn voorts reproducties van een En gels en enkele Russische documenten, benevens enige afdrukken van artike len uit „De Waarheid". De laatste zijn niet bepaald onjuist, maar soms opper vlakkig. In een der Russische documen ten leest men dat de overtocht met de Joan Hodshon plaats vond over het Nauw van Calais. Daar ik mij tot taak heb gesteld de achtergronden van de opstand en de gevolgen daarvan voor de overlevende Georgiërs zo nauwkeurig en objectief mogelijk na te vorsen en te boek te stellen, doe ik nogmaals een dringend beroep op de Texelse bevolking mij met gegevens ter wille te zijn. Zelf heb ik destijds rapporten van de Duitse legerleiding gezien, die in de Weverstraat waren gevonden en had ik DOCTORAAL EXAMEN GENEESKUNDE Aan de Rijksuniversiteit te Gronin gen slaagde voor het doctoraalexamen geneeskunde de heer C. Stoepker, alhier N H GEMEENTE OOSTEREND Hedenavond om 8 uur Samenkomst in Het Noorden ten huize van de fam. Vlaming, „Utopia". Donderdagavond '(morgen) 9 uur Doopzitting aan de pastorie. HERV. GEMEENTE DEN BURG Vrijdagavond 8 uur in Eben Haëzer Gemeente-zendingsavond met film strook over Bali. VOOR AL UW TEGELWERK Iedere Texelaar zal aanvullen naar Lutterman!" Natuurlijk, dat is im mers de expert! Ook bij de verbouwing van het pand, waarin de heer Timmer zijn nieuwe zaak vestigde moest de fa. Lutterman er natuurlijk aan te pas komen. Vreemd, dat wij dus in de lijst van uitvoerders de naam van deze fir ma over het hoofd hebben gezien. In ieder geval niét zijn werk, dat van goed vakmanschap getuigt! Ontwerp en constructie waren van Architectenbureau J. Tiessen W. J. L. Boogaard. PUBLICATIE VAN DE CULTURELE RAAD Woensdag 24 November Den Burg, Oranjeboom, sportraad, bin nensport-avond. Den Burg, Texel, filmavond met licht beelden en expositie over „Pluimvee". Donderdag 25 November Den Burg, Oranjeboom, optreden gezel schap „Olga Lowina". Den Burg, Casino, feestavond L.T.B. De Koog, 't Vogelhuis, gemeente-avond en zendingsavond over Bali, N.H. Gem. Zuid-Eierland, Ned. Herv. Wijkgebouw, Optreden toneelver. Zd. Eierland met „Mijn Pa is Prof" ten bate van de ver betering van het gebouw. Vrijdag 26 November Den Burg, Oranjeboom, 2 uur kinder middag verzorgd door „Stichting Jeugd en Muziek". Den Burg, Eben Haëzei, gemeenteavond en zendingsavond over Bali. Den Burg, Landbouwhuishoudschool, Ver. van oud-leerl. landbouwhuishoud school. Sint Nicolaas-avond. Den Burg, Casino, 8 uur de Texelse film van het Kon. Tex. Fanfarecorps. Zaterdag 27 November Den Burg, Intocht Sint Nicolaas Den Burg, 2 en 4 uur Middenstandsver. kindermiddag in het kader van de Sint-actie. enige tijd drukwerken en boekjes in handen door de Duitse „Wehrmacht", zowel in het Duits als Georgisch uitge geven. Dit soort lectuur moet nog op Texel aanwezig zijn, ik stel het op hoge prijs er nogmaals inzage van te mogen nemen en garandeer onvoorwaardelijke terugzending. In dit verband herinner ik er aan, dat mij een brief van Texel werd ge zonden omtrent een verslag over de ge beurtenissen in de Eierlandse polder. De schrj ver was min of meer verbaasd, dat ik dit verslag kende; hij meende dat het wellicht op onrechtmatige wijze uit handen gegeven zou zijn. Uitdruk kelijk wil ik hier verklaren, dat dit soort verslagen op het Instituut voor Oorlogs Documentatie voor iedere be langstellende ter inzage ligt en dat een schrijver van een verslag over gebeur tenissen van openbaar belang daarop nimmer auteursrechten kan doen gel den. Hce zou ik, indien dit wel het ge val was, verontwaardigd moeten zijn b.v. over het jongensboek, dat enige jaren geleden over de Georgische op stand verscheen en dat zeker voor een belangrijk deel gebaseerd was op mijn arbeid. Een kwart eeuw geleden stelde ik de geschiedenis, liever het fabeltje, over de Strooppot te boek. Sedertdien is het talloze malen na-geschreven, soms zelfs met mijn woorden Het was in beide gevallen niet fatsoenlijk dat dit geschiedde zonder bronvermelding. Een recht als auteur op het fabeltje, dat iedereen kende, kon ik echter niet laten gelden. Evenzeer gold dit voor het jon- gen.sboek, want talloze Texelaars had den immers dezelfde gebeurtenissen als schrijver dezes medegemaakt? Ik acht het principieel onjuist indien Texelaars mij geen documenten ter be schikking stellen, omdat zij van mening zijn, dat hun eigendomsrecht op die documenten daardoor aangetast zou kunnen worden Mpn bewijst daarmede het onpartijdig onderzoek en dus de Texelse bevolking een slechte dienst. Nogmaals: met documentatie-mate- riaal over de opstand zal men mij ver plichten. Ik zie dan ook verdere zen dingen gaarne tegemoet aan mijn adres Rotondeweg 9 te Blaricum of aan de boekhandel in de Parkstraat. ■>T Publiek en fotograaf hadden het Zon slist minder prettig dan de spelers van liet vuur van de strijd niet aan koudkl leiding in hun afdeling en U begrijpt d De Boys verloren eervol met 41. Het werd precies over geschoten en diverse bovenstaande, waarbij de uitgelopen ke achterhoede-speler. De secretaris van de Texelse Boys schrijft over deze match: Zo vond Zondagmiddag de belang rijke strijd plaats om de leiding in afd. 2 C. Al spoedig bleek dat Foresters een vlugge en goed op elkaar ingespeelde pleeg bezat. Het tempo was vlug en zodoende golfde het spel snel heen en weer, met Foresters iets in de meer derheid. Door prima combinerend spel ondernam Foresters enige aanvallen, doch de Bpys achterhoede wist deze aanvallen te weerstaan, en hun voor hoede aan het werk te zetten, maar ook deze strandde op de achterhoede van Foresters. Na ruim een half uur plaat ste de 1 buiten van F. naar de r.buiten, die onze keeper kansloos passeerde 01 Ook de Boys probeerde de Foresters verdediging te doorbreken en vlak voor rust kwam onze r.binnen in de gelegen heid te scoren, doch zwaar gehinderd ging zijn schot juist naast. In de tweede helft hetzelfde spel. Na een kwartier werd er tegen de Boys- m.dvoor een overtreding begaan in het strafschopgebied. De toegewezen pe nalty werd juist overgeschoten. Meteen daarop een Foresters-aanval, welke in en mooi doelpunt werd omgezet 02. Hierna kwamen de Boys iets in de meerderheid en menig aanval werd op het Foresters-doel ondernomen, doch alles zonder succes, want de Foresters- verdediging was in topvorm. Een ogen schijnlijk ongevaarlijke aanval van Fo resters leverde opnieuw een doelpunt op 03. Boys probeerde opnieuw door te breken, maar ook nu kwam het niet tot een tegenpunt. De aanvallen van Foresters bleven gevaarlijk, wat ook wel bleek, want hun r.binnen kwam in vrije schietpositie en hij joeg de bal ver buiten bereik van de Boys-keeper in het net 04. Nog gaven de Boys zich niet gewonnen. Een voorzet van rechts werd doer midvoor A Boogaard keurig inge kopt 14. Kort hierop floot de goed lagmiddag aan de Driehuizerweg be de Foresters en de Texelse Boys, die in cumen zijn toegekomen. Het ging om de us wel, dat alles op alles werd gezet! zat hun ook niet erg mee: een penalty aanvallen werden afgeslagen. Zoals eper zijn doel bewaakt weet door een leidende scheidsrechter Witjouw voor de laatste maal. Boys, we hebben deze wedstrijd verdiend verloren, niet dat er door ons zo slecht is gespeeld, inte gendeel, maar omdat de tegenstanders in hun veldspel sterker waren. Afijn, onze kansen zijn nog niet verkeken, dus laten we in ieder geval volhouden. Boys 2 moest uit naar De Cocksdorp en kon met een 31 overwinning huis waarts keren. De adsp. moesten ook naar De Cocks dorp Met 6 invallers bonden zij de strijd aan tegen de adsp. van SVC en verloren eervol met 50 Waarom werd er door jullie geen afbericht gegeven? Jongens, dat oast een goed lid niet. Zondag a.s. Geel-Zwart 1-Tex Boys 1 Tex. Bo}'s 2- SVC 2. Adspiranten zijn vrij. TEXELSE MARKT Aangevoerd 22 November 1954: 11 koeien 550700, 30 graskalveren Z00325; 36 biggen 4055; 4 schapen 8095; 18 nuchtere kalveren 4560. DE MOSSELVISSERU „Kan de Minister nadere mededelin gen doen met betrekking tot het be leid inzake de mosselvisserij met naihe omtrent de mogelijkheden, die aan de Waddenzeevissers (onder andere die van Texel) in deze tak van bedrijf kunnen worden geboden? In hoeverre is er sprake van een zekere spanning tussen de belangen van de Zeeuwse Mosselvissers en de Waddenzeevissers?" Aldus het voorlopig verslag van de Tweede Kamer. De voor de Texelse vissers op het spel staande belangen worden dus goed on der het oog gezien. Mogen er gunstige resultaten voor onze vissers kunnen worden bereikt! Een groot aantal personen was aan wezig, toen de voorzitter van de School met de Bijbel te Oosterend, de heer Jn Kuiper, de Ouderavond opende door te laten zingen Psalm 103:1. Nadat de voorzitter dit Psalm onberijmd had voorgelezen ging hij voor in gebed. Ver volgens richtte hij zich in hartelijke be woordingen tot de aanwezigen, wier opkomst getuigde van de grote belang stelling voor en het medeleven met de school. Nadat de secretaris, de heer T. Eelman, de goed verzorgde notulen had gelezen van de vorige Ouderavond, ge houden in November 1953, werd het woord verleend aan mej. Griffioen, on derwijzeres, die zou spreken over het onderwerp „Onze waarnemingen inzake het kind". Spreekster betoogde, dat het de taak der ouders en van de onderwij zer (es) is om het kind te helpen leiden naar een harmonische ontwikkeling. Wat mag en moet ons opvoedingsideaal zijn? De enige, die ons een beeld heeft gegeven van een opvoedingsideaal, waarvoor wij allen bestemd zijn, is Jezus Christus. Ons leven had als het Zijne moeten zijn. Dit ideaal is onbe reikbaar en een ander eenheidsideaal bestaat er niet. Wij kunnen nu alleen nog maar wensen, dat ons kind een zo goed en zo gaaf leven mag leiden als voor zijn karakter mogelijk is. Om dat karakter te leren kennen, dus de inner lijke structuur, is onze nauwkeurige waarneming nodig. Pas als wij ons kind door en door kennen, kunnen wij we ten wat er te bereiken valt, dus welk ideaal wij voor dat speciale kind mogen koesteren, willen wij forcering vermij den of mogelijkheden onbenut laten. Er zijn kinderen met mooie cijfers, waar over wij ons meer zouden moeten ver ontrusten en er zijn er met slechte cij fers, waarover wij ons minder moesten verontrusten. Deze fout zit heel diep ingeworteld bij het onderwijzend per soneel. Dat brengt ons vak met zich en iedere dag weer moeten wij daartegen vechten, aldus mej. Griffioen, die ver volgens stilstond bij diverse facetten: het initiatief van het kind, zijn geheu genprestaties, zijn intelligentie, wils kracht, concentratie, tempo, artistieke aanleg en tenslotte zijn karakter. Nauw contact tussen ouders en onderwijzers is nodig om het grootste succes voor 't kind te kunnen bereiken. Mej. Griffioen werd hartelijk bedankt voor haar mooie lezing. Nadat nog een aantal vragen tot ieders tevredenheid was beantwoord, werd gepauzeerd met thee en gebak en een collecte voor het Sinterklaasfeest, welke f99,66 opbracht, terwijl nog enige bijdragen werden toe gezegd In de Rondvraag werd naar voren gebracht, dat inderdaad nauwer contact tussen ouders en onderwijzers wense lijk is. Ook het personeel en het Be stuur achtte dit zeer wenselijk. Vervol gens werden twee films vertoond, ge titeld „Tussen de wielen" en „Rotter dam als havenstad" Twee z.g. school- films, maar toch ook voor de ouders zelf zeer interessant. De voorzitter sprak de hoop uit, dat de ledenvergadering eveneens zulk een grote belangstelling ten deel zou mogen vallen Ook dames zijn dan weer van harte welkom. Het hoofd der school, de heer Bolt, liet hierna zingen de Avond zang en ging daarna voor in gebed Tenslotte werd het werk van de kin deren bezichtigd. Hiertoe was in de school zelf een expositie ingericht, waarvoor grote belangstelling bestond. Velen maakten tevens van de gelegen heid gebruik om met de onderwijzers te spreken over de vorderingen van hun kind, wat vanzelfsprekend van grote betekenis is.

Texelsche Courant | 1954 | | pagina 1