9- rocn in het harL, PÜML Het eiland Texel moderniseerde, maar zijn haven bleef geassocieerd met de verleden tijd De Texelse Gemeenteraad kwam bijeen D.D.D houdt de winter uit handen en voeten uitslag de poriën door, doodt de z! HAM EA Een Geschenk voor de handen ZATERDAG 27 NOVEMBER 1954 TEXELSE 69e JAARGANG No- 6891 COURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld de Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 -Tel. 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. -Abonn. pr. f 1,95 p. kwart. -f- 20 ct. incasso. Adv. 8 c. p mm Texel heeft een schilderachtig ha ventje. Niemand zal dit willen betwis ten. Vele oudere Texelaars, die niet itot de vaste klanten van het Hoekie willen worden gerekend, maken dik wijls een tochtje naar Skil om er de bedrijvigheid gade te slaan. Daar ont moeten zij wellicht een paar oude ken nissen, die vroeger de beurtschepen be volkten of op de bottertjes voeren. Wij zien nogal eens een „Opa" met vrij grote snelheid op zijn bromfiets het ha venplein binnen schieten. Een heel ver schil bij vroeger, toen je bij Oosterend, Den Hoorn, De Waal of Den Burg een bakwagen aanhield, die een vrachtje van Oudeschild ging afhalen of een koppel lammeren bracht. Trouwenswat zou vroeger een mens aan een bromfiets gehad hebben!! De wegen waren zo slecht, dat een ge wone fietser op middelbare leeftijd al de handen vol had wilde hij niet in een der vele knippen of glibberige kanten verongelukken. En dan had je ook nog een paardenpaadje te omzeilen. Nu heeft Texel goede wegen - en welke nog slecht zijn worden met spoed aan gepast - en moderne vervoersmiddelen. Neem de grote vrachtauto's, die tonnen tegelijk vervoeren en dikwijls van een kiepinrichting zijn voorzien, zodat hun lading in letterlijk één oogopslag ge lost is. Of bekijk het werk, dat zo'n kraan aan de haven verricht, vooral bij de bietencampagne levert die zijn ren te wel op! Handig, die netten waarin de bieten op de vrachtauto waren gestort: de kraan pikt ze op als een kip een aantje. Alles is ingesteld op de eisen van de moderne, efficiënte tijd. Neem verder de visserij. Vele Texelaars kie zen ruimer sop dan het water van de Waddenzee. Ruimer zijn ook de vang sten. Veel groter ook de schepen na tuurlijk. Wat wordt èr bij vroeger ver geleken veel meer van de landbouwbe drijven gehaald. Niet alleen bieten im mers, maar ook stro, vlas, bloembollen enz. enz. En veel groter dan voorheen ook is de invoer naar het eiland. Is het dan niet vreemd, dat er één facet - en lang niet het geringste! - im muun schijnt te zijn gebleven voor het verlangen, ja de eisen van de moderne tijd? Dat facet is. de haven van Ou deschild zelf! Die is in al die jaren de zelfde gebleven. Zichzelf gebleven? Vermoedelijk niet altijd: het haventje moet zich op de duur, toen de bedrij vigheid erin toenam, allengs onbehaag lijker zijn gaan voelen. Als dat haven tje eens spreken kon! Wellicht zou het niet bij spreken blijven, maar gaan schreeuwen en ijlen. Dit haventje moet zich wel onpasselijk voelen als al die bedrijvigheid, al die chepen haar klei ne lichaam binnendrngen. Die infiltra tie moet haar wel erg zwaar op de maag liggen! Als een gulzigaard, die zich op een braspartij te buiten is ge gaan ligt daar het haventje voor Pam pus. Straks gaat het overgeven! De eerste verschijnselen daarvan zijn be zig zich te openbaren: de mond gaat zich sperren tot meer dan vijftig pro cent van zijn normale grootte, maar erg veel zal dat op zichzelf ook niet helpen, want er komt een prop in die mond, een hyper-modern tablet, zo ge wilt, maar toch geen remedie. Nee, het zit goed fout met onze haven. „Ze hadden 'm al jaren geleden flink vergroot moeten hebben!" aldus een ei- Verrassingen heeft de Dinsdagmid dag gehouden raadsvergadering niet opgeleverd. Wel een bijzondere ge ruststelling: de voorzitter kon de vroed schap namelijk mededelen, dat Texel het rustige en gelukkige eiland zal kun nen blijven, want er komen beslist geen militaire straalvliegtuigen naar Eierland. De voorzitter had een schrij ven ontvangen van de Rijksluchtvaart dienst, welke berichtte, dat er niets bekend is omtrent enig streven om Texels vliegveld voor militaire doel einden te bestemmen. Het betreffende gerucht, dat destijds hardnekkig rond ging, is dus volkomen uit de lucht ge grepen. En toch was er weer wel een ver rassing, nl. in het abstracte: niemand van de raadsleden voelde zich geroepen commentaar te leveren op de bnef, welke de Minister van Verkeer en Wa terstaat aan ons gemeentebestuur had gericht Diens schrijven kwam neer op hetgeen aan de N.V. TESO door hem was medegedeeld inzake zijn voorne men tot verbreding van de havenmond te Oudeschild, opdat de nieuwe boot er volgend jaar een geschikte aanleggele- genheid zal kunnen vinden. Alleen in de Rondvraag werd nog even zijdelings herinnerd aan het schrijven van de mi nister, en wel toen mevr. J. Koning- Bruin, P. v.d. A., de suggestie deed zo spoedig mogelijk over te gaan tot het aanleggen van een tweede fietspad langs de Schilderweg. Zij kreeg de steun van de gehele raad. „Wij moeten daar een pad aanleggen, dat opgebroken kan worden als plan 't Horntje ten uitvoer wordt gebracht, het beste is dus er een tegelpad van te maken". Aldus de heer W. Wassenaar, P. v.d. A. De voorzitter was ten aanzien van de goed keuring door hogere instanties niet zo bijzender optimistisch, omdat zo'n pad tienduizenden guldens zal kosten. Ech- ter verwachtte hij veel te kunnen be reiken als van de zijde der Rijkswater staat volledige steun zou worden on dervonden. De heer P. Smit. KVP, wees op het gevaar, dat de bromfiet sers op dit pad veroorzaken. De borden, geplaatst langs de grote weg met het opschrift „Toegestaan voor bromfiet sers" doen velen veronderstellen dat zij kunnen kiezen tussen het fietspad on de grote weg. Wethouder Hin, KVP, veelde ook veel voor de aanleg van 'n tegelpad. De voorzitter gaf toe, dat het probleem dringend is. Het voorstel van B en W tot de in stelling van een „Stichting Sociaal Toerisme Texel" (zie ook elders in dit blad) kon de volledige instemming van de raad genieten. Door de Raad werden als bestuursleden benoemd de heren C. de Koning, F. L. de Grave, W. Wasse naar en Ds C. H v. Rhijn. Door de Mid denstandsverenigingen waren resp. be noemd de heren M. Bakker en J. K. P. Zwan, door de VW de heer E. Breeu- wer. De heer Wassenaar had het beter ge vonden als de drie organisaties een voordracht van meerdere personen had den opgemaakt, opdat de Raad een keuze had kunnen doen. Eenzelfde re geling geldt b.v. voor de Woningbouw vereniging. De voorzitter bleek zijn mening te onderschrijven. Voorts merk te de heer Wassenaar op, dal mensen uit de Vakbeweging - de Texelse Be- stuurdersbond telt ruim 500 leden - minstens evenzeer voor een bestuurs functie in aanmerking komen als men sen uit de middenstand. De organisa ties der vakbeweging werken er aan mede, dat de vacanties op doelmatige wijze worden besteed, zodat zij een ac tief aandeel hebben in de vacantiebe- steding. De voorzitter zegde toe bij een volgende benoeming rekening te willen houden met deze wensen. Stembriefjeslawine Bijzonder aantrekkelijk was het pro gramma dat de gemeenteraad ons Dins dagmiddag bood niet: zevenmaal ver meldde een agendapunt de benoeming in een of andere bestuursfunctie. Tot vertegenwoordiger van de Raad in de Commissie voor georganiseerd overleg voor 1955 werden benoemd de heren W. Wassenaar, F. L. de Grave en S. v.d. Vis, als plaatsvervangers, de heren A. Dros, P. Smit en mevr. G. Vrijdag- Keijser. Tot leden van de commissie van ad vies inzake de behandeling van belas ting-reclames werden benoemd de he ren A Dros en P. Smit, tot plaatsver vangers mevr. G. Vrijdag-Keijser en de heer J. Daalder. Tot afgevaardigde naar de in 1955 te houden vergaderin gen van de TEM, de heer J. Daalder, tot plaatsvervanger de heer S. Keijser. De heer Ir M. F. H Gebhard, Amster dam, werd herbenoemd tot commissa ris van de TEM, de heer S. de Waard tot bestuurslid van de Woningbouwver „Texel", de heer Th. R. Hin tot diens plaatsvervanger. De heren Jac. Roeper Johzn en Ant. Bakker Hzn. en mevr. A. Ran-Keijser tot bestuursleden van het landgenoot en hij noemde ons een aan tal, helaas in rook vervlogen plannen, waarbij heel mooie projecten waren gelanceerd. Maar het haventje bleef zoals het was, zoals het in.... 1784 werd aan gelegd, 170 jaar geleden! Toen was het een keurig geschikte kom. Toen paste hij precies voor het Texel van de acht tiende eeuw. Posthume hulde dan ook aan die Texelse schippers, die in 1768 het initiatief namen tot de aanleg er van. Zij verwierven van de Staten van Holland en Westfriesland het octrooi voor het graven, het heffen van ha vengeld en lastgeld - van alle op de rede verschijnende zeeschepen Het duurde nog tien jaar eer hun dat oc trooi verleend werd De schippers kre gen voorts toestemming tot het aan trekken van een kapitaal van f45.000, a 3 pet rente, waarvoor je in die jaren een haven kon laten aanleggen! (Nu kost een verbreding van de mond alleen al een half millioen!) Nou ja, aan die 45 mille hadden ze niet genoeg: er moest nog f14.000,aan toegevoegd worden. De Burgemeesters van Texel benoem den uit de concessionarissen vier di recteuren, die op hun beurt weer een havenmeester benoemden. De haven, welke 170 jaar geleden ge graven werd besloeg rond 2 bunder. Jammergenoeg zat het de exploitanten niet mee. De aflossing van het kapitaal bezorgde hun weldra veel hoofdbrekens doordat de rede van Texel tijdens de Napoleontische tijd een vergeten hoek werd. Voor herstel van de havenwer ken kregen ze echter van de Bataafse Alg. Weeshuis. Tot bestuurslid van de Culturele Raad, de heer W. R. H. Ran, De Cocksdorp, als opvolger van mevr. M. R. J. Witte-Manders. Hierna volgde inwilliging van het verzoek van de heer J. Jongedijk om eervol ontslag als slager in de Nood- slachtplaats, van toepassing verklaring van de 6 pet salarisverhoging per 1 October 1954 op het personeel in dienst der gemeente, wijziging van het vaca tiegeld van de bestuursleden van de Sociale Dienst, hetwelk thans f 7,per bijgewoonde vergadering bedraagt. De Vereniging voor Christelijk Volks onderwijs te Den Burg zag een groot gedeelte van haar verlanglijstje ge accepteerd. Er zal voor f 1750,aan voorzieningen worden getroffen. O.a. door uitbreiding der centrale verwar ming tot het overblijflokaal, afsluiting van een hevig trekkend trapgat, aan sluiting van de waterleiding op de cen trale drinkwaterinstallatie van het PWN, de aanschaffing van Bijbels in de nieuwe vertaling, het aanbrengen van verduisteringsgordijnen in een der lokalen. Niet alle lokalen zullen - zo was nl. het verzoek - van verduisteringsgordij nen worden voorzien. (Geen enkele andere Texelse school bezit meer dan één lokaal, dat over dergelijke gordij nen beschikt). Ook zal het verzoek tot het aanbrengen van plafonds in drie der lokalen voorlopig een wensdroom moeten blijven. Met de Coöp Boerenleenbank en de Rotterdamsche Bank werd een reke ning-courant-overeenkomst aangegaan voor 1955 tot ten hoogste f 40.000, Vastgesteld werd een verordening op de organisatie van de vrijwillige brand weer, welke op Texel momenteel be staat uit één commandant, 7 bevel voerders en 59 manschappen. Een mo del-verordening van de NH. Prov. Brandweerbond stelde de maximum leeftijd voor commandant en bevel voerders op 60 jaar, maar mede in ver band met de pensioen-aanspraken van hen meenden B en W, dat het aanbe veling verdiende deze leeftijd op 65 jaar te bepalen. Bovendien menen zij, dat het gewenst is, dat een commandant en bevelvoerders beschikken over een uit gebreide brandweerervaring, waarom B en W een te jong kader ongewenst ach ten. Voorts adviseert 't model eenmaal per week de meldings- en alarminstal latie te beproeven, maar B. en W ach- Republiek in 1803 rond een halve ton los. Dit bedrag werd hun als renteloos j voorschot verstrekt. Na 1814 droeg het rijk jaarlijks f 2 000,in het onderhoud bij. Door de opening van het Noordhol lands Kanaal verloor de Oudeschilder haven aan betekenis en in 1843 werd zij verkleind. Toen werd de z.g. Wier- dam opgeworpen en het ten Noorden daarvan gelegen gedeelte, de tegen woordige binnenhaven dus, gedempt. Een halve eeuw later, in 1891, is de binnenhaven gegraven. Uitbreiding was noodzakelijk geworden door de toe name van visserij en verkeer. In 1853 kwam de haven in beheer en onder houd bij de gemeente Texel, maar in de practijk kwam dit onder berusting van de Rijkswaterstaat In 1925 is de haven van Oudeschild overgedragen aan het Rijk, waarbij zowel van de Pro vincie als de gemeente Texel een jaar lijkse bijdrage werd bedongen. De laatste bijzondere werkzaamheden aan de haven vonden in 1931 plaats, toen de mond verlengd en het parkeer terrein vergroot werd. Krabben en peuterenjnaakt de kwaal steeda erger. De helder vloeibare D.D.D. dringt diep ln de poriën door, doodt de ziek tekiemen en geneest de huid. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN VLOEISTOF BA Doof dat zuurbranden op Uw maag met 'n paar Rennies 'n Wonder, op hoe korte termijn die hel pen- Binnen een paar minuten! Nog vóór die Rennies zijn gesmolten op Uw tong» behoort het zuurbranden tot het verle den. Rennies kunt U altijd en overal in nemen, onopvallend, zonder water of wat ook- ten een maandelijkse oefening, gezien de practijk, voldoende. De heer Wassenaar wou de leeftijd voor commandant en bevelvoerders in de toekomst evenwel op 60 jaar gesteld zien. De heer J. Daalder merkte op, dat in Oosterend stellig niet iedere maand wordt geoefend. Tot bestuursleden' van de Sociale Dienst werden de dames J Stiggelbout- Huijsman en M. Grisnigt-de Kooker herbenoemd. Mej. T. A. Bays, Den Burg, werd be noemd tot onderwijzeres aan de o. 1 school te Den Hoorn, waar zij reeds enige tijd werkzaam is. In de Rondvraag merkte de heer J. Daalder, A.R., op, dat de Oosterenders klagen over het feit, dat de straat hier en daar opgebroken blijft, nadat de waterleidingbuizen waren aangebracht. Houdt dit misschien verband met werk zaamheden, welke een andere instantie nog moet verrichten? Voorts verzocht hij namens de bewoners van Oost de weg zodanig te verbeteren, dat het middengedeelte van het overtollige wa ter verlost wordt. De heer S. van der Vis, C.H.U., dank te de gemeente namens de Koger brandweer voor de komst van een mo derne spuit. „Nu nog een trekker!" De heer Van der Vis vroeg naar aanleiding van het ingezonden stuk van de heer J. Agter of de TEM niet te ver gaat en de Middenstanders hierdoor uitgescha keld worden. De voorzitter antwoordde dat betreffend onderdeel van het inge zonden stuk niet juist is. Wij hebben ons nadrukkelijk op het standpunt ge steld, dat de TEM zich niet in de plaats mag stellen van de Middenstand, maar dat zij zich dient te beperken tot het verlenen van service. De heer Van der Vis: Ligt het dan niet op de weg van de TEM om op het ingezonden stuk te antwoorden? Voorzitter: Dat kan zij principiëel niet doen. De heer Wasse naar bracht zijn mening in deze naar voren. Zijn betoog kwam neer op het geen hij in zijn ingezonden stuk - zie ons blad van Woensdag jl. - uiteen zette. De heer Van der Vis herinnerde aan een levering van schoolkachels door de groothandel rechtstreeks aan de gemeente, wat hem de vraag ontlok te of de smid dan alleen maar goed is om kapotte pijpen te repareren. En waarom zou de gemeente ook geen or ders opdragen ten behoeve van haar eigen ambtenaren?! Voorzitter: Nee, dat doen wij stellig niet! De heer Van der Vis merkte tenslotte nog op, dat een en ander tot conflict moet leiden. Niemand wilde destijds de defecte ka chelpijp in een o.l. school repareren, waardoor de school enige tijd gesloten moest worden. Tenslotte bood een smid uit een ander dorp zijn diensten aan. HIJ NAM DE KORTSTE WEG Tijd is geld! Zal de Texelse chauffeur P. C. R. gedacht hebben, toen hij, de garage van de heer Kievit uitkomend, het stuur linksom gooide en dus par does de (verboden) richting van de Ko- gerstraat inreed. Een agent van politie zette hem op de bon. De kantonrechter maakte de overtreder tenslotte f 5, armer. DAMCLUB TEXEL J. Vinke-W. A. van Zeijlen 20 S. Ros-C. Dijker 11 C. v. Heerwaarden-A. v.d. Slikke 20 S. v. Heerwaarden-S. Bakker 20 Joh. D. Bakker-N. de Graaf 02 B. P. W. Kooi-S. v. Heerwaarden 02 Jac. v. Heerwaarden-A. Vinke 20 C. v.d. Werf-Jo Schoo 02 D v.d. Werf-Jn Stam 02 C. A. de Vries-J. Hillen 11 C. Vinke-J A. Barhorst 20 Jn. Barhorst-J. A. van Enst 02 In A dus geen verrassingen. Wel in B waar Jo Schoo de leider wist te verslaan. Met een verliespunt minder staat C. P. Burger nu op het hoogste trapje. De enige remise in C. bewijst wel dat deze beide spelers in deze afdeling tot de sterksten behoren. De heer Wassenaar: De groothandel beschouwt de gemeente gelijk aan de handel. De heer Merkx, KVP bracht ook als zijn mening naar voren, dat men de Middenstand niet mag uitscha kelen. Wethouder De Waard verklaar de, dat hij verplicht is als beheerder van de gemeentelijke financiën de voordeligste offertes te accepteren. Mevr. G. Vrijdag-Keijser, VVD, con cludeerde daar weer uit, dat er feitelijk helemaal met meer bij de plaatselijke Middenstand gekocht kan worden. De heer S. Keijser, VVD, meende, dat men de factor service verwaar loost. Wethouder De Waard gaf toe, dat deze factor van belang is en dat hij zich daardoor voor een dilemma geplaatst ziet. Wethouder Hm meende, dat de RHEUMATIEK... Uw tergende winterkwaal legt T af tegen de weldadige warmte van de pijnstillende Thermogène. fout in de organisatie van de handel zelf zit. De heer Van der Vis merkte op, dat de handelaar gebonden is aan het door hem ondertekende Haarden- en Kachelcontract, „Heeft de gemeente dat ook moeten ondertekenen?" zo vroeg hij. De voorzitter moest hem ant woorden, dat het bestaan van zulk een contract hem niet bekend was. De heer C. H. Roeper, P. vd A., vond, dat de groothandel foutief handelt. De voor zitter besloot dit debat met: „Wij zullen er wel niet helemaal uitkomen...." Mevr. J. Koning-Bruin bepleitte hier na nog verbetering van de Oudeschil der straatverlichting. Op sommige plaatsen loop je steeds de kans te strui kelen, de lantaarns staan te ver van elkaar af. De voorzitter gaf toe, dat over heel het eiland de verlichting te sober is. Toch zijn voorlopig alleen maar provisorische oplossingen moge lijk. De heer P. Smit verklapte, dat bij hun in de buurt een handigerd een zwaardere lamp in een lantaarn had gemonteerd„Dat scheelde een stuk!" (Hilariteit). Mevr. Koning-Bruin bliift voorts hopen op de aanleg van 'n plantsoen bij de R.K. Kerk, waar het zanddepót nu nagenoeg naar elders af gevoerd is. „Oudeschild is toch al zo spaarzaam met natuurschoon bedeeld!" De heer Wassenaar vroeg tenslotte nog hoe het stond met de Volkscredietbank. Jammergenoeg moest de voorzitter hem voorlopig 't antwoord schuldig blijven. Om half zes volgde sluiting.

Texelsche Courant | 1954 | | pagina 1