(jroen ^warL-Jexets in het hartL, V stoop JViemeijet: Tussenoplossing waarschijnlijk joldoende voor de eerstkomende jaren m int os Minister van Verkeer en Waterstaat Kosten voorzieningen Oudeschild door rentebesparing verantwoord Abe Brouwer op bezoek bij Fryske Krite Op reis yhefe-st iH'iymict fthe/id. mAptpe cuid cigaxettes indt :ijn (OS !rop fOENSDAG 1 DECEMBER 1954 TEXELSE 69e JAARGANG No. 6892 COURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld <S de Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 -Tel. 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl Bank. Postgiro 652. -Abonn. pr. f 1,95 p. kwart. 20 ct. incasso. Adv. 8 c. p.mm. Ten aanzien van het in de ontwerp- egroting opgenomen bedrag voor een lieuwe aanleggelegenheid op Texel, en behoeve van de veerdienst van de J.V. TESO kan de ondergetekende nededelen, dat zich in dit nog niet op- eloste vraagstuk een geheel nieuw ment heeft voorgedaan door het eit, dat genoemde N.V. enige maanden •leden - zonder vooroverleg - op- Iracht heeft verstrekt tot de bouw van en nieuwe veerboot met zijlading. )eze boot zal in September 1955 in de aart worden gebracht. Aldus de Mi- ister van Verkeer en Waterstaat in :ijn Memorie van Antwoord. Aangezien de bestaande haven te )udeschild ongeschikt is om deze gro- ere veerboot te herbergen, zal het lijk, dat de zorg voor de aanleginrich- ingen heeft, op korte termijn voorzie ningen treffen. Hoewel dezerzijds nog teeds aan een veerverbinding op het Horntje door middel van een veerboot net koplading de voorkeur wordt gege- ren, zal mede in verband met de om standigheid, dat het modelonderzoek met betrekking tot deze haven nog niet zijn beslag heeft gekregen, een verwe zenlijking daarvan vóór de genoemde datum onmogelijk zijn en zal als tijde lijke tussenoplossing een aanleggele genheid worden gemaakt in de haven mond te Oudeschild. In afwachting van de definitieve op lossing van dit vraagstuk zal deze tussenoplossing waarschijnlijk voor de eerstkomende jaren in de behoeften JEUGDIGE IIOOKNDERS NAAR ZEE Eens leefde bijna de gehele bevol king van Den Hoorn van de zee. De namen „Loodsmansduin" en „Loods manswelvaren" herinneren ons nog steeds aan die tijd, waarin het scha- penhouden op het tweede plan moet hebben gestaan Tegenwoordig is Den Hoorn een typisch plattelandsdorp, een dorp, dat zijn bestaan vindt in de schapenteelt. Of dat altijd zo zal blij ven? Het gaat er de laatste tijd op lij ken, dat Den Hoorn wederom een zeevarend volk gaat worden, menig jeugdige dorpsgenoot zoekt 't momen teel op de woelige baren. Vorige week toch vertrok Henk Boon naar zee, zijn beide broers K'aas en Piet, Cor Smit, Ton Leijen, Floris en Piet Parlevliet, An dries Bloem en Burt Rotgans gaven al eerder uitvoering aan hun besluit het ruime sop te kiezen. ONZE VERBINDING IN DE TWEEDE KAMER De mededeling in de Memorie van Toelichting, dat een bedrag van f 500.000,bestemd is voor het maken van een nieuwe aanleggelegenheid op Texel, was aanleiding tot de vraag of hieruit geconcludeerd mag worden, dat inmiddels besloten is tot de aanleg van een veerhaven aan het Horntje. Zo ja, welke overwegingen hebben daartoe geleid? Vele leden wezen er op, dat op het eiland Texel zelf een krachtige stroming ten gunste van de verbete ring van de bestaande haven te Oude schild bestaat. Vele andere leden merkten daaren tegen op, dat de gemeenteraad van Texel zich in meerderheid vóór het Horntje heeft uitgesproken. Voor het ogenblik wilden zij volstaan met uit te spreken, dat de te kiezen oplossing de veerverbinding afdoende en definitief zal moeten regelen. OLGA LOWINA Als men zo tegen Sinterklaas een feestavond organiseert, mag men nooit op overweldigende belangstelling reke nen. Dan is de grootste aandacht im mers geconcentreerd op het naderende feest voor jong en oud. Het viel ons dan ook nog reuze mee, dat Olga Lo* wina en haar staf, waartoe ook Frans Vrolijk behoorde, toch nog enige hon derden vereerders naar „De Oranje boom" wisten te trekken. Wel, de bezoekers hebben een prima avond bijgewoond. Cabaret in de beste vorm. Olga's krachtige, zuivere stem bracht weer de prettige Alpenland sfeer, Frans had weer armen vol onzin over het Marsdiep gesleept, de twee Limburgse zusjes zongen bij een gitaar en een accordeon, een goochelaar voer de bovenwezenlijk vreemde dingen uit en zo kunnen wij wel doorgaan. Het publiek bleek enthousiast en wie er Donderdagavond waren komen stellig terug! van het verkeer kunnen voorzien- In deze overgangstijd bestaat er dan gele genheid in gemeenschappelijk overleg tussen Rijk, Provincie en Gemeente en N.V. TESO een weloverwogen keuze ten aanzien van de uiteindelijke op lossing te doen. Het is de ondergetekende bekend, dat de meningen van de bevolking op Texel met betrekking tot de keuze Oudschild-'t Horntje verdeeld zijn. Dc kosten van de gedachte tijdelijke tussenoplossing zijn in verhouding tot die van de haven aan 't Horntje zoda nig, dat deze reeds na enige jaren uit rentebesparing zullen zijn goedge maakt. OUWE SUNDERKLAAS IN DEN HOORN De feestcommissie is alweer bij el kaar geweest ter bespreking van het komende Ouwe Sunderklaas. Het is evenals andere jaren weer de bedoeling dat de jury in de school zitting houdt en wel van 7,30 tot 8,30 uur voor de jeugd tot 16 jaar, waarna 9 uur prijs uitreiking voor deze groep Daarna zal de jury de oudere speulers beoordelen en wel tot 10 uur. Hoornders, van het jaar allemaal speulen, hoor. Laten we zorgen voor 'n record aantal Sunderklazen. Dus nu allemaal aan het werk, want ook dit iaar heeft de feestcommissie er weer vele prijzen bovengezet! TOCIIT OUDEN VAN DAGEN De vereniging voor Volksfeesteen en Texelse Folklore verzoekt ons het vol gende te publiceren: Menigmaal hoor je nog spreken over de in September j.l. gehouden tocht „Ouden van Dagen" en dat het juist die Zondag zulk een mooi weer was op die feestdag met gezellig glimlachende deelnemers en autobestuurders tezamen een lange stoet vormend. Velen zullen willen weten waar het geld, dat in Den Burg zo spontaan ge schonken werd, gebleven is. Er is door.ons op de intekenlijsten ontvangen f476,10. De uitgaven bedragen: Tractatie, thee enz. f48,25; Gebak en brood f 36,10; Vlaggetjes f 25,00; Snoepjes 1 27,02; Bekers en Servetten f8,50; Be legging broodjes f 17,48; Sigaren en si garetten f56,85, Koffie enz. Badhotel i 55,25; Algemene onkosten, zoals sten- ciipapier enz. f20,05; Totaal f294,50. Er is nog een batig saldo van f 181,60 DIENSTPLICHT Uitspraken inzake vrijstelling De Burgemeester van Texel brengt er algemene kennis, dat de Minister van jorlog omtrent vrijstelling van dienst a's gewoon dienstplichtige de volgende uit spraken heeft gedaan: bitter dc Wit, lichting 1954. Met ingang van 25 November 1954 voor een jaar vrijstelling van dienst als gewoon dienstplichtige, wegens per- :oonlijke onmisbaarheid, bij beschik king van 17 November 1954, no. 477877. Leendert Jan Garritsen, lichting 1954. Met ingang van 25 November 1954 voor een jaar vrijstelling van dienst als gewoon dienstplichtige wegens per soonlijke onmisbaarheid, bij beschik king van 15 November 1954, no. 476941. Dirk Westdorp, lichting 1955. Met ingang van 6 December 1954 voorgoed vrijstelling van dienst als ge woon dienstplichtige wegens broeder- d'enst, bij beschikking van 19 Novem ber 1954, no. 479322. Tegen elke omtrent vrijstelling gedane uitspraak kan iedere belang hebbende uiterlijk de tiende dag na de dag waarop de uitspraak ter algemene kennis is gebracht, in be roep komen. Indien de ingeschrevene, wie de uitspraak geldt, buiten Neder land verblijft, kan, voor zover het door deze in te stellen beroep betreft, met overschrijding van de termijn van tien dagen genoegen worden genomen. Zo lang omtrent zodanige overschrijding geen beslissing is genomen, wordt de uitspraak na het verloop van de termijn van tien dagen als onherroepelijk be schouwd. Het tot Hare Majesteit de Koningin te dchten beroepsohrift moet met redenen omkleed zijn en worden ingeleverd op afd militaire zaken van de secretarie de ze gemeente Texel, 24 November 1954. De Burgemeester voornoemd, C. DE KONING Door verschillende omstandigheden komt een jongeman terecht in een psy chiatrische inrichting. Zijn verloofde blijft hem zowel gedurende het ver blijf in deze inrichting als tijdens en na zijn thuiskomst trouw. Niettegen staande alle lasterpraatjes laat zij hem niet los, en na veel belevenissen komt alles weer terecht. Dit is, uiterst be knopt, de inhoud van de novelle „Trou", welke Abe Brouwer, bekend Fries schrijver, Donderdag 25 Novem ber j.l. in Hotel De Graaf naar voren bracht. Zowel de trouw van het meisje en de laster van de volksmond kwamen in deze novelle goed tot uitdrukking. De vrijwel geheel gevulde zaal luis terde geboeid naar de heer Brouwer, die na de pauze nog enkele kostelijke humoristische voordrachten ten beste gaf en ons aan het slot nog uitstekend vermaakte met zijn solo-toneel in vijf verschillende rollen, (en op vijf ver schillende stoelen). De penningmeester van de Krite kwam met een wel zeer gezond finan cieel verslag over het afgelopen vereni gingsjaar. Het kasgeld bedroeg ruim f 80,aan het begin van dit nieuwe winterseizoen en dat geeft reden tot tevredenheid. Het is dan ook de bedoe ling. dat in Januari nog een grote avond zal worden gegeven, waarvoor dan een groot Fries gezelschap zal worden uitgenodigd. De secretaris, die wegens al te druk ke werkzaamheden voor zijn functie bedankte, werd eervol ontslag ver leend. In zijn plaats werd gekozen de heer S. Knol. Er konden op deze avond verschil lende nieuwe leden worden genoteerd. De voorzitter, de heer D. de Jong, sloot om elf uur deze zeer genoegelijke avond. H. DRUK BEZOCHTE OUDERAVOND O.L. SCHOOL TE DEN BURG Voor de aanvang van de Ouder avond der O.L. School te Den Burg, welke voor de eerste maal in de aula werd gehouden, hadden de Ouders ge legenheid kennis te nemen van 't werk hunner kinderen, terwijl druk gebruik werd gemaakt van de mogelijkheid met de leerkrachten van gedachten te wis selen. De heer C. J. de Lugt, die in zijn ope ningswoord kon spreken van een zeer verheugende opkomst - er waren 143 aanwezigen - hanteerde op deze avond voor de laatste maal de voorzitters hamer. Hij memoreerde hoe hij onge veer 20 jaar geleden voor de eerste maal als Voorzitter der Oudercommis sie optrad, toenmaals in de school aan de Nieuwstraat, een school met be perkte accomodatie. Thans aldus spre ker, kunnen wij ons gelukkig prijzen met een prachtige school, welke aan de hoogst te stellen eisen voldoet. De Voorzitter besloot zijn inleiding met 'n bijzonder woord van welkom tot de vertegenwoordiger van het College van B. W., de heer S. de Waard, en bracht de dank over aan het Gemeen tebestuur voor de vele verbeteringen, welke in de naoorlogse jaren en zeker in de jaren na 1950 met betrekking tot het onderwijs op geheel Texel waren getroffen. Nadat de notulen waren goedge keurd kreeg dc heer S. Bakker, Hoofd der School, het woord voor het geven van een overzicht van feiten en ge beurtenissen over het afgelopen school jaar. Het leerlingenaantal der school is thans gestegen tot 225, een zeer ver heugende groei, want in 1951 bedroeg dit aantal nog 186. Hierdoor is het aantal leerkrachten gestegen tot 6, en was Mevr. Ti essen-Spaans voorlopig als tijdelijke kracht aangesteld, thans kon worden medegedeeld, dat een vas te benoeming was gevolgd. Ook het afgelopen schooljaar werd weer voldoende aandacht besteed - dank zij de schoolartsendienst - aan de gezondheidszorg der leerlingen. Er wa ren gelukkig geen bijzondere aanmer kingen. Dat bij de schoolvoetbal weer de eerste prijs werd gewonnen; voor het verkeersexamen alle leerlingen slaagden en bij de schoolsportdag weer gunstige resultaten werden bereikt, waren uiteraard verheugende mede delingen. Wij zijn op de goede weg, dankzij de prettige samenwerking tussen ouders, leerkrachten en oud er commissie en zul len voortgaan om de groei en bloei van onze school te bevorderen, aldus spr. Als inleider van deze avond was aanwezig de bekende schrijver K v.d. Geest, die een lezing hield over het onderwerp: Goede en verantwoorde jeugdlectuur, een zeer dankbaar on derwerp. Een aantrekkelijke uitstalling van goede jeugdlectuur had de volle belangstelling der ouders. Dit initia tief zal zeker de keuze van het goede boek met het komende Sint Nicolaas- feest vergemakkelijken. Na een geanimeerde rondvraag werd rond half twaalf deze geslaagde ouder avond gesloten. CAFE'S LANGER OPEN Ter gelegenheid van het Sinterklaas feest op resp. Zaterdag 4 en Zaterdag 11 December zullen de cafés, zoals ge bruikelijk, langer geopend mogen zijn. Het juiste sluitingsuur vermelden wij nog. Deze verlenging zal op 4 Decem ber van toepassing zijn op de café's te Den Burg en op 11 December voor alle café's in de buitendorpen. DE TWEEDE MUZIEKMIDDAG Onder auspiciën van de Culturele Raad werd Vrijdag in „De Oranje boom" de tweede muziekmiddag ge houden van de Stichting Jeugd en Muziek. Ook ditmaal was de heer Max Vredenburg, directeur, weer aanwezig om de nodige toelichting te geven. De aandacht van de jeugd werd niet al leen gevraagd voor grammofoonplaten, maar ook voor - soms begeleidende - film, wat uiteraard heel wat attrac tiever was dan het programma dat op de eerste middag was geboden. Ge boeid is ook het filmpje „Slaet de trommele" gevolgd. Ook daarin werd het gebruik van diverse instrumenten uiteengezet. De film met een impone rend, door de grote Toscanini gediri geerde koor met orkest, vormde het slot van deze zeer geslaagde middag. Vrijdag 17 December zal het pro gramma worden verzorgd door het Ra dio Philharmonisch Sextet - fluit, hobo, klarinet, fagot, hoorn en piano. Moge lijk wordt dit ensemble nog uitgebreid met enkele strijkinstrumenten. OVERLEG OVER WAARDE ULO-DIPLOMA Tussen de regering en de organisa ties van ULO-onderwijzers is overleg gaande om bezitters van het ulo-diplo ma vrij te stellen van examen voor het "diploma handelskennis dat voor een vestigingsvergunning is vereist. Het middenstandsexamen bestaat uit twee gedeelten; handelskennis en vak bekwaamheid. Aangenomen zou wor den, dat zij, die in het bezit zijn van een ulo-diploma, dat aan bepaalde eisen voldoet, over de nodige kennis voor het diploma handelskennis be schikken. SINT NICOLA ASFEEST NUTSKLEUÏERSCHOOL Het Sint Nicolaasfeest voor onze kleuters zal dit jaar weer worden ge vierd in Hotel Texel en wel or> 3 De cember a.s. des morgens om 9 uur. De Sint met zijn trouwe knecht zal om half tien aankomen en bij zijn blijde inkomste zijn de ouders en donateurs hartelijk welkom. Als bijzondere attractie zal de Sint de hoofdprijs, (een autoped) in onze loterij, welke door de ouders der leer lingen is opgezet, trekken. Voor deze verloting, waarvan de op brengst zal worden besteed aan de aan koop van nieuw meubilair, zijn nog enkele loten verkrijgbaar. Er zijn zeer vele en mooie prijzen te winnen en. U steunt daarbij onze school. De kleuters dienen Vrijdag om kwart voor negen op school aanwezig te zijn. Om negen uur gian de leerlingen dan in optocht naar de zaal. Na negenen is de school gesloten, laatkomers dienen dan rechtstreeks naar de zaal te komen DAMCLUB TEXEL A. S. Bakker-C. v Heerwaarden 11 W A v Zeijlen-S. v Heerwaarden 02 N. de Graaf-G. Dros 20 S. Ros-Joh. D. Bakker 02 B. S. van Heerwaarden-A. Vinke 20 P. W. Kooi-Jac. Rijk 11 D. v.d. Werf-Jb. Koorn 11 J. Hooijberg-C. P. Burger 20 C. J. A van Enst-J. J. de Beurs 11 J. J. de Beurs-J. A. van Enst 20 Jn. Barhorst-J. Hillen 20 J. A Barhorst-C Medendorp 11 A. de Vries-C. Vinke 02 S. Ros vergaloppeerde zich in vrij wel gewonnen stand, zodat Joh. D. nu zier punten van hem heeft. Dank U! Sensatie eveneens in B en C.: J. Hooijberg en C. P. Burger blunder den beiden, waarna eerstgenoemde de leiding kreeg met 14 uit 9. C. Meden- dorp deed als S. Ros maar hield nog juist remise. J. A. Barhorst veroverde hiermee z'n eerste punt. Ook J. Hillen en A. de Vries verloren. Hun achter stand op de leider vergrootte zich dus nog. Dammen is moeilijk! GESLAAGD Aan de Middelbaar Technische Ra- dioschool „Rens en Rens" te Hilversum behaalde de heer A. C. Hin van Dijk manshuizen j.l. Zaterdag het einddiplo ma „met lof". Hij gaat werken bij de in oprichting zijnde stichting: Radiostraling van Zon- en Melkweg, te Dwingeloo. dan Uw spoorkaartje »e- liaald bij de V. VV. „Texel" OVER BLANK EIKEN MEUBELEN De heer John H. Ter Laak, houtex pert te Amsterdam, zei op de houtvoor lichtingsavond in October jl., dat aan schaffing van blank eiken meubelen nooit anders dan teleurstelling kan ge ven. Verkleuring, zo zei hij, ontstaat in alle houtsoorten, echter stijgt hierdoor de structuur of decoratief aanzien in waarde, hetgeen echter bij eikenhout altijd sterk terugloopt en nimmer meer in de oorspronkelijke teint terug te krijgen is. Fen onzer lezers schreef naar aan leiding van bovenstaande bewering het volgende aan de Utrechtse Machinale Stoel- en Meubelfabriek: Hierbij stuur ik U een exemplaar van de Texelse Courant d.d. 27 October '54, in welke krant ik een stukje omlijnd heb wat voor U de moeite wel waard zal zijn. Wij zelf zijn al reeds enige jaren ge bruikers van blank eiken meubelen GPas Toe) en zijn helemaal niet teleur gesteld. Verder meen ik mij te herinne ren, dat U voor het aflakken van het meubilair een speciaal procédé ge bruikt, waardoor het genoemde „euvel" niet mogelijk is. Het leek mij goed U even op de uit latingen van iemand van het Houtvoor- lichtingsinstituut attent te maken op dat U eventueel hem Uw speciaal pro- cede onder het oog kan brengen". srmme!

Texelsche Courant | 1954 | | pagina 1