9 rocn wa in het harL. rrafstenen herinneren ons aan grijs verleden TESO beleefde historisch moment Toneelgroep Eierland voerde klucht op De gemeente kocht het Koger kerkhof Nog één nachtje Wrijf Kou en Pijn weg met t>AMPO Mannen Martien Bakker VTERDAG 4 DECEMBER 1954 TEXELSE 69e JAARGANG No. 6893 COli RANT JitgaveN.V. v.h. Langevoid de Rooij Joekhandel Drukkerij Bibliotheek )en Burg - Texel - Postbus 11 -Tel. 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coop. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn. pr. f 1,95 p. kwart. 20 ct. incasso. Adv. 8 c. p.mm. Een fragment van het Koger Kerkhof, dat al jarenlang niet nieer in ge- jruik is. De Gemeente Texel heeft dit en nog twee andere percelen van de Hervormde Gemeente van De Koog aangekocht. Het terrein is opgenomen in het jongste uitbreidingsplan-in-onderdelen voor De Koog en zal dan deel uit maken van die gronden, welke zijn aangewezen voor de bebouwing met zo merhuisjes en bijbehorende tuinen en erven. „Dat is een truc-opname!"' Aldus een onzer vrienden, toen wij hem bijgaan de foto toonden. „Een kerkhof bij De Kc-og? Nooit van gehoord en een graf steen heb ik er nooit gezien, terwijl ik toch al heel wat keer in dat dorp ge weest ben!'' Toch geeft deze foto een waar beeld van de huidige situatie. Want ten Zuiden van De Koog ligt nog altijd een kerkhof. Het wordt echter ai tientallen jaren niet meer gebruikt. De steen die wij op de foto zien staat op het graf van Hendrick Dircks, „Ge- wesen Casteleyn opt Eyerlant. Sturf den 19 Januarus 1681 en van Machtel van Voorthuysen, gewesen huysvrou van casteleyn sterft den 16 September 1681''. Niet ver van de voet van deze grafsteen ligt een grote rondvormige steen. Het is ons met duidelijk waar voor deze dienst heeft gedaan of waar van dit een fragment kan zijn geweest. Gaan wij het kerkhof in Zuidelijke richting over dan vinden wij nog twee stenen. Op de ene steen de naam But ter en 2 Mei 1724, op de andere o.a. 22 Mei 1739. De heer Jaap Maas, die al in z'n 84e levensjaar loopt, te De Koog is geboren en getogen, vertelt ons, dat hij er nog wei van weet, dat er op dit kerk hof begraven werd: „Een kleine zeven tig jaar geleden is daar Aaltje Schaap begraven (mevr. de wed. A. de Ridder- Schaap). Later zijn daar nog eens ne gen zeelieden begraven, schipbreuke lingen van een logger, die bij paal 16 omsloeg. Die liggen in een massagraf''. Ach ja: „Eens leefde De Koog van de zee". Zo lezen wij in het boek „Texel". V/el, tegenwoordig leeft De Koog we derom van de zee, al ligt de zaak wel even anders. De Kogenaars gaan nu niet meer zeli de zee op, maar zij laten het hun gasten doen, die als badgasten een groot deel van hun vacantieuren in de branding plegen door te brengen. Tussen die twee perioden in heeft De Koog een slechte tijd meegemaakt. Voor de enkeling die het boek „Texel" met op de greep heeft, ontle nen wij aan dat werk: „Nog op de 18de eeuwse tekeningen van het dorpje De Koog zijn de woningen ellendige stul pen met een enkel venstertje aan de weg en te vergelijken met de Drentse Plaggenhutten uit het begin onzer eeuw. Plaggenhutten, waarvan de wan den met strandhout versterkt waren. In 1810 stonden in het eens bloeien de De Koog door het verlopen van de zeevaart en visserij nog nauwelijks „30 huizen, woninkjes en hutteri", die in zo'n bouwvallige staat verkeerden, dat ze door ineenstorting het leven van de bewoners in gevaar brachten. Nee, aan De Koog is het heus niet altijd botertje aan de boom geweest: eens lag het dorp zuidelijker dan het tegenwoordige maar het is bij hevige storm en over stroming weggespoeld. In die tijd zijn de duinen dus niet zo breed en sterk geweest als thans, nu de Kogenaars en hun gasten bij de krachtigste storm rustig kunnen doorgaan met ademha len. De Koog hebben wij de laatste tien tallen jaren zien groeien, maar stellig is het nog steeds niet van een omvang als eeuwen geleden. Het dorp was toen, volgens „Texel"' vrij belangrijk. Zoals gezegd lag het wat zuidelijker, terwijl een oudere kerk dan die van tegen woordig - gebouwd in 1719 - vermoe delijk ter plaatse van het oude kerkhof heeft gestaan. Een gotische grafzerk met de zinnebeelden van de Evangelis ten heeft lang voor de ingang van de tegenwoordige kerk gelegen en deze was waarschijnlijk uit de oudere kerk afkomstig. Door onachtzaamheid is deze grafzerk verloren gegaan. En nu dan is het kerkhof van De VOOR UW BRIL Koog, dat toebehoorde aan de Her vormde Kerk aldaar, door de gemeente aangekocht. Aan de aankoop werd de voorwaarde verbonden, dat eventueel in de bodem aangetroffen voorwerpen en zich daarop bevindende grafstenen gratis zullen worden afgestaan aan de verkoopster. „Het is eigenlijk jammer, dat ons dorp zijn kerkhof kwijt raakt. Er wa ren er, die het graag behouden hadden en het weer in ere hersteld wilden zien" Aldus een bewoner van De Koog, dat zijn doden de laatste tientallen ja ren te Den Burg aan de schoot der aarde toevertrouwt. Wij spraken daar straks over de steen op het graf van kasteleyn Hen drick Dircks. Na zijn-dood werd Albert Lamertsz Kickert uit Enkhuizen kaste lein op het Eierlandse Huis. Deze Kik kert is de stamvader niet alleen van alle Kikkert's die op Texel wonen, maar van alle Kikkert's in Nederland. De oorsprong van het oude Eierlandse Huis, dat voor de Texelaars een even legendarisch verleden heeft als Brake- stein, en dat in het einde van de 19de eeuw aan botte sloopzucht ten offer is gevallen, ligt in een veel verder ver leden dan de meeste schrijvers over Texel hebben vermoed. Deuzeman, al weer heel wat jaren geleden hoofd der school te De Cocksdorp, sohreef eens, dat in de voorgevel van het Eierlandse Huis een steen voorkwam met het jaartal 1650. In 1803 is Jacob Zuide- wind kastelein, het schijnt, dat na hem de functie als zodanig is opgeheven. Paulus Langeveld, gedelegeerd com missaris van de polder Eierland, ver huurde in 1840 het Eierlandse Huis met alle erbij behorende schuren en ruim 146 bunder land voor f 1223,per jaar aan Johannes Brans. Alle kamers in het oude gebouw waren toen nog be hoorlijk gemeubileerd, de „Heereka mers", d.w.z. een woonkamer en vier logeerkamertjes bleven bestemd voor de ,',Heeren Deelhebbers van Eyerland"' Langzamerhand is het Eyerlandse Huis, waar eens zo veel vertier was, geheel vervallen en omstreeks 1894 is de woning gesloopt. Iets verderop werd een nieuw Eierlands Huis gebouwd, dat bij de opstand der Georgiërs in 1945 werd verwoest. Het oude gebouw, waar de Haagse kunstschilder en vriend van Texel Pieter van Cuyck en zovele anderen gastreerden heeft on geveer gestaan op de plaats van het tegenwoordige kamphuis „De Robben- jager". Een kuil in een duinvallei en 'n volgestorte put vormen 1(1949) de scha mele resten, die ervan overgebleven zijn, aldus „Texel" door J. A. van der Vlis. Nog één nachtje slapen, lezers, En de grote dag is daar, Met zijn grappen en zijn grollen, Met zijn rommel en misbaar. Met z'n taai en met z'n moppen, Met zijn zoeken en verstoppen, Met zijn koek en taai en gard, En met het gebroken hart. Sinterklaas, o welk een feestdag, Voor de ouder en het kind, Want geen mens durft toch te zeggen, Dat hij het niet aardig vindt. Want al ben je acht of tachtig, 't Feest van Sint blijft altijd prachtig, Vel verrassing en jolijt, En intense vrolijkheid. Och wie let er op de rommel, Die zo'n feestdag met zich brengt, Er is toch alleen maar aandacht Voor hetgeen de Bisschop schenkt. Ziet de kind'ren daar eens dollen, Hoor die toeters en die tollen, Zie dat houtwol en papier, Wat een wereld van plezier. Heus, het zit niet in het grote, 't Gaat er om HOE men het geeft, Wat van harte wordt gegeven, Toch de meeste waarde heeft. Beste brave Tesselaren, 'k Wens u, met of zonder haren, Jong of oud en wat g'ook zijt, 'n Avond vol gezelligheid HUIB DE RIJMELAAR AUTOBOTSING De voormalige Kogerweg, waarvan nog altijd een deel te vinden is bij hoeve Buitenlust, is nog steeds van ge lijke orde als de moderne Kogerweg, met andere woorden: het verkeer, dat van deze weg af naar Den Burg rijdt heeft voorrang boven de weggebruikers die naar De Koog gaan. Immers, men komt dan van rechts. Doordat de auto bestuurder F. van der Kooi, Binnen- burg, vermoedde geen voorrang te zul len genieten (hij had dit trouwens ook niet) en trachtte door scherp naar rechts te zwenken langs de vrachtauto, die in genoemde zijweg tot stilstand was gekomen, deze zijweg in te glippen slipte zijn auto en kwam daardoor in botsing met de vrachtauto, welke door de heer C. P. Burger bestuurd werd. Beide voertuigen liepen beschadiging op, maar de bestuurders bleven geluk kig ongedeerd. MILITAIRE AUTO RAMDE BROMFIETS Een jongeman uit Den Burg maakte een tochtje op een bromfiets van een andere eilandgenoot. Het werd geen plezierreisje, want op de hoek Graven- straat-Iiogerstraat, een flauwe bocht uiteraard, verscheen ineens een kast van een militaire wagen, die uit de Gasthuisstraat kwam en de Graven straat wilde inzwaaien. Een groot woonhuis belemmert daar echter het uitzicht, zodat men dit punt natuurlijk beter stapvoets kan overschrijden. Er ontstond een ernstige botsing, waar bij de bromfietser aan een been zo ern stig werd gewond, dat hij in het Sint Lidwina-Ziekenhuis te Den Helder moest worden opgenomen. SJOELEN OM PRIJZEN En wat voor prijzen. De „Gezamen lijke Marktkooplieden" hebben groot succes met hun actie en.de deelne mers aan de sjoelerij worden er ook steeds vaardiger in. Zo werd de heer J. H. de Jong, De Koog, Maandag jl. met 27 punten nr. 1. Hij won een manches ter broek. 2de werd mevr. A. Bakker- Bakker, uit de Prins, met 26 pnt, een paar schoenen; 3de de heer Van Heer- waarden Wilhelminalaan 7, Den Burg, 24 pnt, een paar pantoffels. Maandag a.s. de finale om de grote prijs van honderd gulden in waarde bonnen. Allen, die aan de vorige wed strijden deelnamen mogen nu door eenmaal te gooien aan deze laatste kamp meedoen. DE TEXELSE LEERKRACHTEN OP DE PLANKEN De Cocksdorp. Reeds geruime tijd zijn Texelse leerkrachten van de ver schillende scholen bezig het sprookje „Prinses Desiree lacht niet mee" van Leonard Roggeveen in te studeren. Het plan is, om dit stuk 9 en 10 De cember op te voeren voor de klassen 1 t.m. 5 van alle Texelse scholen. Daar men de ouders wil laten zien, wat de kinderen voorgeschoteld krijgen, wordt er Donderdagavond 9 December een speciale ouderavond gegeven. De kinderen worden per bus ver voerd en alles inbegrepen zijn de kos ten per kind f 0,30. De ouders kunnen bij alle hoofden van scholen kaarten bestellen a f 1,per stuk. (Hier is het vervoer niet bij inbegrepen). Wij hopen dat alle ouders hun steentje zullen bij dragen om te maken, dat dit lofwaar dige initiatief zal slagen. De 27ste November van het jaar 1954 is voor de N.V. TESO, ja voor heel Texel, een belangrijke datum. Toen nl. werd te Arnhem de kiel gelegd voor 'n nieuw schip, dat het vlaggeschip van Als U niet kunt besluiten. (Een surprise voor een vrouw is soms moeilijk) Wij zullen U gaarne adviseren. DE KLAPUOOSCOLLECTE De op ons eiland gehouden collecte voor het Oorlogsgravencomité, de z.g. Klaproosdag, heeft totaal f 326,32 op gebracht, vorige jaar f346,10. Den Burg f 131,02; De Cocksdorp f28,46; Midden Eierland f 10,05; Zuid-Eierland f4,43; Den Hoorn f24,08; De Koog f24,78; Oosterend f41,39; Oost f 11,03; Oudeschild f35,03; De Waal f 17,05. ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 4 Dec. op om 8,30 uur en gaat onder om 4,30 uur. Maan: 10 Dec. V.M.; 17 Dec. L.K. Hoog water ter rede van Texel: 4 Dec. 3,05 en 3,13; 5 Dec. 4,11 en 4,22; 6 Dec. 5,23 en 5,41; 7 Dec. 6,35 en 6,50 8 Dec. 7,33 en 7,44; 9 Dec. 8,22 en 8,37 10 Dec. 9,17 en 9,32. de Texelse Stoombootonderneming zal worden. Volgend jaar September hoopt men dit schip - onvoorziene omstandig heden uiteraard voorbehouden - in de vaart te kunnen brengen. Op deze foto ziet U van links naar rechts de heren J. de Wit, J. C. Rab, E. Noordijk, commissarissen der N.V. TESO, J. J. van der Vlies, directeur, C. J de Lugt, president-commissaris, de heer Prins, een der directeuren der Arnhemse Scheepsbouw Mij. en de heer G. Bakker Pzn, commissaris der N.V. TESO, vlak voor het grote mo ment van de kiellegging. Omstreeks één uur werd het eerste deel van de kiel, dat U eveneens op deze foto ziet, door een gigantische kraan op de plek gebracht, waar het nieuwe schip zal ontstaan. Deze plechtigheid ging ge paard met de tewaterlating van twee voor Braziliaanse rekening gebouwde schepen en de kiellegging van nog drie vaartuigen. Op het bord lezen wij „Motorveer boot voor N.V. Texels Eigen Stoom boot Onderneming", waarna een op somming der diverse afmetingen etc. volgt. Zoals bekend zal het schip 57 meter lang worden en ruim 10 meter breed en worden uitgerust met een motor van 600 pk. Zij zal 1000 passa giers kunnen vervoeren en 25-30 auto's. De Dokter Wagemaker kan niet meer dan 12-15 autQ's vervoeren. De boot zal voorlopig anoniem blijven en te vinden zijn onder bouwnummer 350. MOEDERS OPGELET! CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 8 Dec. Consultatiebureau Van 2-3 uur voor de taxi's en van 3-4 uur voor moeders van Den Burg. Het Gebouw voor Christelijke Be langen te Oosterend was geheel gevuld toen de Toneelgroep van Zuid-Eierland daar Zaterdagavond het vrolijke spel „Mijn Papa is Professor" opvoerde. Omdat de voorzitter intussen al met de pruik opliep (geen bokkepruik, hoor - red.) werd de avond geopend door de heer P. Riemens, die o.a. mededeelde dat in tegenstelling tot andere jaren nu eens geen ernstig stuk, doch een vrolijk spel zou worden gebracht. Als het doek vaneenwijkt blikken we in de hal van het badhotel Esplanade, waar Julius van Zandenberg van Lin- denheuvel, de heer J. van Bennekom, in de krant zit weggedoken. Zijn zuster Eustasiaj mevr Van Lenten-Boon wil met hem praten over de zedenverwil dering van deze moderne wereld, maar het onderwerp ligt hem op dat ogenblik niet. Hij is hier tenslotte met vacantie en hij heeft meer interesse voor het in de maak zijnde dinertje. Vlak voor de „aanval" komen Max, zijn zoon, de heer H. van Sijp, en zijn jonge vrouw Mary, mej. A. Barhorst, terug van de huwelijksreis. Het is een onbehaaglijke gewaarwording als Max ontdekt, dat zijn vroegere verloofde Loulou, mej. Corrie Lagerveld, ook in dit hotel ver toeft. Hij verzoekt zijn vriend Bernard, de heer Koos Zegers, Loulou te ontvoe ren. Bernhard besteedt dit baantje uit aan een op lagerwal geraakt persoon, de heer Boersma. Maar daarmede zijn de moeilijkheden geenszins opgelost, want Max' vrouw heeft zich uitgegeven voor een dochter van prof. Lint, die evenals zij M. Lint heet. Mary is echter de dochter van een arme kruier, de heer K. Mechielsen, Jozef genaamd, die haar bericht, dat hij haar wil op zoeken. Dat zou een ramp kunnen ver oorzaken, maar gelukkig biedt Bernard de helpende hand en als de kruier ver schijnt reilt en zeilt alles eerst nog naar wens. De man profiteert met volle teugen - ook letterlijk - van het goede leven in het hotel. Intussen blijkt Loulou nog steeds niet ontvoerd, doch dat zou ook moeilijk gaan, want.... zij is getrouwd geweest met de man die haar ontvoeren zou. En.... die worden het weer helemaal eens. Een ramp dreigt als Max' vader in de krant leest, dat Mary Lint in een con cert zal optreden, terwijl zij hem had beloofd zulks niet meer te zullen doen. Terwijl hij haar de pan uitveegt ver schijnen de echte prof en zijn dochter in het hotel (De heer Boersma en mej. A. van Sijp). Nu dreigt voor Max en zijn vrouw 'n debacle. Eustasia valt in zwijm, maar toch komt alles op zijn pootjes terecht als van weerszijden wa ter in de wijn wordt gedaan. Max en Mary gaan nogmaals op de huwelijks reis. Jozef slaat zelfs Eustatia aan de haak. Wat is er om deze klucht gelachen. De medewerkenden hadden allen pri ma gespeeld en dat hun spel zeer in de smaak was gevallen, bewee$ overdui delijk toen het hele gezelschap op de planken kwam en met een ovatie be groet werd. De regie was in handen van mevr. Boersma. De heer Riemens dankte het ensem ble voor het gebodene en wist zich de tolk van allen toen hij hun een harte lijk tot weerziens toeriep. Bij de in de pauze gehouden verlo ting werd een taart gewonnen door de heer W. Beijert, een worst door de heer A. Vermeulen, oud-regisseur van Eier land, een fruitmand door de heer P. Kuiper en een andere worst werd broe derlijk verdeeld onder de toneelgroep.

Texelsche Courant | 1954 | | pagina 1