3." Shlikan CEBES) Batter's UzerMal JEUK letten voor elke harioi Landbouwend Texel beluisterde causerie over de verhouding Boer-Arbeider Hoe een Texels bedrijf door abortus werd overvallen Het Resultaat van het Bevolkingsonderzoek Ontwikkeling Oosterend N.V. Goederenhandel PH. VLESSING DAMES Camp corsetten /Ccus&t zt/'a üt adde jeeite/t en maten. MAtyjdaab De kous die elke dame vraagt en draagt! P. S. Kuiper Zoon F Het Peltkan Luxe étui Het ideale geschenk bij elke gelegenheid! heeft in voorraad een Boekhandel „Parkstraat De Grote Speurder Op de jongste praatavond vande Vereniging van Oud-leerlingen der Lagere Landbouwschool heeft de heer H. de Veer uit Schagen gesproken over het onderwerp: „Verhouding boer tot arbeider". Spreker noemde zijn onderwerp zeer actueel. Wanneer wij de historie van deze verhouding eens nagaan, zijn er wel grote veranderingen in waar te nemen. In de 18de eeuw was de ver houding veel gemoedelijker. De arbei der stelde vertrouwen in de boer en voelde zich van hem afhankelijk. In de 19de eeuw kwam er een grote verandering. Men zag meer losse arbei ders dan vast personeel. De oorzaak daarvan viel voor een groot deel toe te schrijven aan de runderpest, welke op verschillende bedrijven 2-3 keer terug kwam. Deze bedrijven gingen meer en meer over tot akkerbouw. In het sei zoen was er een arbeidstekort en wer den hoge lonen verdiend, in de winter daarentegen zag men werkloosheid optreden, wat vaak slechte toestanden in de arbeidsgezinnen tot gevolg had In de 2de helft van de 19de eeuw ontstond de grote landarbeidersstaking, welke de stichting van landarbeiders- organisaties met zich bracht. De landbouwers zochten onderwijl ook naar een oplossing van het arbei dersvraagstuk. In 1929 kregen de land bouwers de steun van de regering om te komen tot een vast loon voor hun arbeiders. Later gingen de georgani seerde landbouwers en arbeiders sa menwerken (Stichting van de Land bouw). Als voltooiing hiervan noemde spreker de P.B.O. Op het ogenblik ziet men weinig jongeren bij de landarbeiders <gemidd. leeftijd plm. 40 jaar) Als oorzaak daar van werden genoemd het feit, dat de kansen voor een ander beroep op het platteland groter zijn dan vroeger; dat de industrie een behoorlijk aantal plat telanders aantrekt; door de mogelijk- In het jaarverslag van de provinciale gezondheidsdienst voor dieren in Noordholland lezen wij: Op Texel ging men door met de ge organiseerde abortusbestnjding. Even als vcrig jaar onderzocht ook nu colle ga Noordijk om de 3 maanden alle bus- mcnsters melk met de A.B.R. Het bloedonderzoek van de bedrijven waar de A.B.R. tenminste 3 achtereen volgende kwartalen negatief was, werd op het laboratorium van de Gezond heidsdienst verricht. Van Texel werden 1729 bloedmon sters onderzocht, waarvan er 63 een titer hadden van 1:25 of hoger. Van waar die plotselinge uitbreiding van het aantal positieve bloedmonsters, zult U vragen! De le Februari 1953 sloeg de water wolf zijn klauwen ook in het eiland Texel en de Eendraohtspolder werd dientengevolge overstroomd. Een vee houder die daar een groot gemengd be drijf expoiteert, moest zijn rundvee elders onderbrengen. Gedurende de staltijd gelukte dit op het eiland, maar weiland was er in het voorjaar niet beschikbaar. In arren moede werden teen 23 vaarzen van dit reeds lang er kend abortus vrije bedrijf uitgeschaard naar de vaste wal. Deze vaarzen kwamen tegen de stal tijd 1953-1954 weer terug, waren heen en terug goed geïsoleerd vervoerd, had den de gehele zomer apart geweid en brachten de abortus Bang mee op het bedrijf, want aldra verwierp de eerste en bleken er bij een ijlings ingesteld bloedonderzoek 10 positief te reageren. MEDICIJNEN GEDROPT OP VLIELAND Geneesmiddelen voor een ernstige zieke op Vlieland moesten dezer da gen door een vliegtuig worden gedropt, omdat een landing op het eiland niet mogelijk was door de slechte weersom standigheden. Van het eiland af was een specialist per telefoon geconsulteerd. Deze arts adviseerde de medicijnen per vliegtuig te laten brengen. heid, dat de lonen in crisistijd niet ge handhaafd blijven. Hierna legde de spreker vooral de nadruk op het belang van een vaste kern van arbeiders op een bedrijf. Deze v'aste kern moet vakbekwaam zijn, verantwoordelijkheidsgevoel hebben en voldoende geschoold zijn. De heer De Veer achtte de verhou ding een voorname factor voor de kwa liteit van de arbeid. Wij moeten ons meer met de arbeiders bemoeien en hun werk weten te waarderen, en zij zullen dan meer verantwoording voe len voor hun werk. Waarbij zowel boer als arbeider gebaat is. Nadat spreker nog enkele vragen had beantwoord, sloot de voorzitter deze leerzame avond. J. R. De secretaris van de afdeling Texel van 't Witte Kruis verstrekte ons on derstaand rapport over het Bevolkings onderzoek op de mogelijke aanwezig heid van longtuberculose op Texel, door middel van schermbeeldfotografie, gehouden van 22 Maart t.m. 15 April en op 11 Mei 1954. Onderzocht werden 7873 personen (3950 mannelijke en 3923 vrouwelijke) dit is een percentage van 86,6 van het totale aantal voor onderzoek in aan merking komende personen. Uit de resultaten van dit onderzoek is voor de tweede keer vast komen te staan - het eerste bevolkingsonderzoek vond plaats in 1950 - 7250 personen on derzocht - 90°/o van het aantal voor onderzoek in aanmerking komende personen - hoe gebiedend noodzakelijk het is dat toch iedereen, zonder uitzon dering, zich laat onderzoeken, indien men daartoe door het Witte Kruis in samenwerking met het Gemeentebe stuur van Texel op de meest eenvou dige en gemakkelijke manier voor in de gelegenheid wordt gesteld Op grond van het mislukken van hun foto moesten 124 personen nog eens ter plaatse terugkomen bij de arts, die het bevolkingsonderzoek verrichtte voor verder onderzoek (doorlichting). Tenslotte werden 30 personen (17 mannelijke en 13 vrouwelijke) voor nader onderzoek naar het Consultatie bureau te Den Helder verwezen. Daar werd geconstateerd: bij 1 persoon i(vrouwelijk) een open actief caverneu t.b.c.-proces. Zij moet kuren in een sanatorium; bij 4 personen (3 mannelijke en 1 vrou welijke) een gesloten actief t.b.c. proces De mannelijke personen moeten in een sanatorium kuren, de vrouwelijke per soon moet thuis kuren met* controle door het consultatiebureau; bij 6 personen (2 mannelijke en 4 vrou welijke) een genezen t.b.c.-proces. Zij kunnen volstaan met controle door het consultatiebureau. 1 Mannelijke per soon heeft bovendien een hartafwijking en heeft daarvoor behandeling nodig. 1 Vrouwelijke persoon heeft behalve een genezen t.b.c.-proces een niet-spe- cifieke longafwijking, waarvoor echter g:-en behandeling nodig is. bij 1 persoon (mannelijk) een dubieus- specifieke longafwijking. Hij kan vol staan met controle door het consulta tiebureau; bj 6 personen (3 mannelijke en 3 vrou welijke) een niet-specifieke longafwij king, 5 van hen <3 mannelijke en 2 vrouwelijke) hebben slechts controle op het consultatiebureau nodig, de zesde persoon (vrouwelijk) heeft naast dc niet specifieke longafwijking een hartafwijking, zij heeft geen behande ling of controle nodig; bij 1 persoon (mannelijk) een longtu mor. Hij kan volstaan met controle door het Consultatiebureau; bij 2 personen (vrouwelijke) een varis- afwijking n.l. resp, hartafwijking en hypertensie. Eerstgenoemde mag door ken met behandeling thuis, laatstge noemde eveneens, maar zij heeft te vens controle op het Consultatiebureau nodig; bij 5 personen (4 mannelijke en 1 vrou welijke) geen afwijking van betekenis. Z j hebben geen behandeling of con- tröle nodig; 4 personen (3 mannelijke en 1 vrouwe- Hjke) zijn niet voor nader onderzoek op het Consultatiebureau verschenen. Bij de personen die niet voor nader onderzoek naar het Consultatiebureau behoefden te gaan werd tijdens het be volkingsonderzoek geconstateerd: bij 7 personen (3 mannelijke en 4 vrou welijke) een dubieus-actief t.b.c.-proces Zij waren reeds onder controle van het De heer dr W. R. Roelofs heeft Vrijdagavond in „Het Wapen van Am sterdam" op uitnodiging van de Oos- terender Ontwikkelingsclub een cause rie gehouden over het onderwerp „Het geld, een der meest fundamentele, menselijke scheppingen''. De belang stelling voor dit onderwerp was groot, waarover de voorzitter, de heer W. Renout, zijn voldoemng uitsprak, vooral waar het weer niet tot uitgaan lokte. Dr Roelofs had een enorm, de gehele achterwand van de zaal beslaand ta bleaux meegenomen en eerst zette hij de betekenis van de daarop aange- braohte tekens uiteen. Het geld, aldus spreker, is een schep ping van het menselijk genie, zonder analogie in de natuur, en de taal zijn voorwaarde voor de arbeidsdeling, en daardoor voor de vergroting van de arbeidsproductiviteit en voor de ont plooiing van de cultuur. Indien het geld schaars wordt, indien de prijzen dientengevolge dalen en het deflatie is, dan wil het niet met de handel, de mensen hebben dan te kampen met werkloosheid en armoede en de cultuur verkwijnt en gaat eventueel onder, omdat er geen geld is. Toelichting: De functie van het geld is zoveel mo gelijk de economische transactie ver gemakkelijken. Welvaart is slechts dan mogelijk als het geld deze functie naar behoren vervult. Slechts bij uit zondering lijden we gebrek, doordat de reële mogelijkheden ons te voorzien met wat we behoeven, ontbreken of ontoereikend zijn. Gewoonlijk zit de oorzaak van onze economische misère daarin, dat de koopkrachtige vraag on voldoende is, wat dan leidt tot toene ming van onverkochte voorraden en daling van de prijzen, en ontslag van werknemers, wat de inkomsten van 't volk doet afnemen, en zo de koopkrach tige vraag nog meer reduceert enz. Het probleem van de vraag is klaar blijkelijk een geldvraagstuk. Om het te analyseren hebben we een rente theo rie nodig, en wel twee ascepten. Het ene is liquidatie-premie voor geld, de premie verbonden met geldbezit, het geen onmiddellijk in betaling wordt aangenomen. Het andere aspect betreft de reële rentevoet, een marktverschijn sel, het is een maat voor onze rela tieve waardering voor huidige en toe komstige goederen. Zij die geld lenen doen dat, omdat ze behoefte hebben aan huidige goederen. Zij die geld uit lenen kopen daarmede toekomstig geld ,(b.v. 105 guldens van over een jaar, waarvoor ze 100 gulden van nu betalen. In dat geval is de geld-rente- vcet 5°/o per jaar. In een tijd van in flatie betekent dit niets, in ieder geval geen 5°/o, maar misschien 1%, dus ei genlijk niets. Het meest aan te beve len is, waar men 5°/o of meer krijgt, is wel grondeigendommen in de eerste plaats, als 2e het beleggen in wapens. Deze hebben nl. de vriendelijke eigen schap, dat ze aan grote slijtage onder hevig zijn, en men heeft een groot aan tal mensen nodig om deze te bedienen. Volgens mij is de beste oplossing be lasting op geld. Hierdoor krijgt men geen inflatie. Dit is de oplossing, die de laatste jaren in Europa loopt. Het is jammer, dat dit de scholen niet geleerd wordt. Na de pauze werden nog enkelen tot tevredenheid beantwoord. De voorzitter dankte de spreker voor zijn uiteenzetting. Consultatiebureau en kunnen daarme de volstaan; bij 813 personen (457 mannelijke en 336 vrouwelijke) een genezen t.b.c.- proces. In het algemeen kunnen per sonen met een genezen ttb.cv-proces zonder enige beperking hun werkzaam heden voortzetten. Genezen t.b.c.-pro- cessen hebben slechts medisch-statisti sche waarde, bij 1 persoon (mannelijk) een dubieus specifieke longafwijking. Hij was reeds onder controle van het C.B.; bij 9 personen (6 mannelijke en 3 vrou welijke) een niet specifieke longafwij king, er behoefden bij hen geen maat regelen genomen te worden; bij 353 personen >(178 mannelijke en 175 vrouwelijke) een varia afwijking. Ook bij deze personen behoefden geen maatregelen te worden genomen. Onder varis-afwijkingen worden verschillende niet-specifieke longafwij kingen en niet pulmonale afwijkingen samen gevat. De overige onderzochte personen vertoonden geen longafwijkingen van tuberculeuse aard. weggespoeld met eon slok thee en U hebt 't ontbijt weer gehad. 't Drukt echter een stempel van gejaagdheid op de komende uren. A •t Ontbijt mag gerust eenvoudig zijn, maar neem er iets meer tijd voor, dan wordt het een gezonde en gezel lige start voor de nieuwe dagtaak. En daartoe werkt ook mee zo'n AMERIKAANS ONTBIJTLAKEN in fleurig ruitdessin. Uitgevoerd in een solide fantasieweefscl Kleurecht, wasecht.En deze week, maar dan ook alleen op bon 3 van Uw Inconé KETTING-ACTIE bewijs voor de prijs van. f Den Burg - Texel Telefoon 20 Denk om Uw figuar. Draagt uitsluitend Het ideale corset voor iedere vrouw Laag m del en steun gevend Het enige c irset onder medisch toezicht vervaardigd Grote collectie B H.'s, witte stepins. Gedipl. corscttiérc Alleenverkoop voor Texel Op verzoek ook bij U thuis passen J.G. Dekker, Tel 146 De TOMADO Sky-line SNACK- TOASTER brengt het U in een wip op tafel. Hartig of zoet, zacht of croquant, pre cies, zoals U het lekker vindt. ENKEL 4.95 DUBBEL 7.95 Oosterenü Telefoon 3 Den Burg Telefoon 190 -•ti fmiELCN m Complete Woninginrichting P. MOERBEEK Komt U onze grote collectie vulpennen eens bekijken. U vindt bij ons dc tuiste pen, volkomen passend bij Uw handschrift en persoonlijkheid. Voor Texel; FEUILLETON Of te wel „De wonderlijke beleve nissen van Pieter Bakker. 23. Bakker Bakker? zei hij Wacht es effe hebben wij niet bent u niet die man van die auto eh. Ja, die ben ik antwoordde Pie ter, verheugd blozend over de herken ning. Moment zei de commissaris tot Pieter, toen de ander hem aan de mouw trok en hem wat in 't oor fluisterde. De blik van de commissaris richtte zich met verhoogde interesse op de bezoe ker, maar zijn glimlach was toch een beetje ironisch. Nou ja zei hij daar zullen we maar niet dieper op ingaan. U zat er dus, naar ik aanneem, te wachten op de dingen die komen zouden. Zo zegt u het precies zoals het is knikte Pieter instemmend. Weet u iets van die inbraak in het Huydecoperveem? Alles antwoordde Pieter rustig, en de drie mannen wipten op hun stoe len omhoog. Pieter wist inderdaad alles van die inbraak af, te weten alles wat in de kranten had gestaan. Hm, zo.., waarom bent u dan niet naar de politie gegaan? Dat vond ik nog niet nodig, ant woordde Pieter. Wie liep er nu om een hoed direct naar de politie? Dus u hebt deze meneer daar in dat café gezien. Hoe lang is hij daar ge weest? Pieter keek even naar de Dandy, en de uitdrukking van diens gezicht <*af hem te verstaan waar de Dandy hem wenste en waarheen hij hem op dit mo ment graag zou helpen, had hij de ge legenheid slechts gehad. Dat was precies tien over drie, commissaris, antwoordde hij toen die meneer wegging en de verkeerde hoed meenam. En hoe weet u dat zo precies? er klonk een grote spanning in de stem van Maliepaard. Omdat ik net op m'n polshorloge had gekeken. Ik was van plan zelf weg te gaan, maar er zat iemand die een rondje weggaf en toen moest ik voor m'n fatsoen nog even blijven zitten. Hoe zag die meneer er uit, die dat rondje weggaf? Het was een zeeman en hij heette Goof. En z n maat heette Piet her innerde zich Pieter. Hoe zag die zeeman er uit. .4.een beetje ehchinees? Nee, die zat naast me zei Pieter niet erg duidelijk. t Onze vriend Antonio knikte Maliepaard naar de commissaris en vervolgde: dus er zaten er laog meer, behalve U en die meneer en juffrouw eh.... Willy en dat meisjeen deze meneer dan. Ja, dat zei ik toch al antwoord de Pieter geïrriteerd omdat •alles toch zo duidelijk was. Daar heeft Willy ons niets van verteld zei de andere rechercheur gedempt, en Maliepaard knikte voldaan j Hij fluisterde wat met zijn collega, die snel opstond en verdween. Dus u zegt dat deze meneer om tien over drie het café verliet con stateerde de commissaris dan bent u in de war, of uw klokje liep achter want wij weten dat meneer er de hele m'iddag gezeten heeft en pas tegen zes sen is wegggegaan. Dan weet u meer dan ik zei Pieter rustig dan heeft ie zeker een dubbelganger. Als ie tegen zessen is weggegaan, dan is ie teruggekomen na dat ik weg was. Maar ik heb 'm om tien over drie zien weggaan, zo waar als 'k hier zit, en hij nam mijn hoed mee. Opeens stond hij op en greep met 'n forse zwaai het betwiste hoofddeksel van de gepommadeerde haren van de Dandy, die niet de moeite genomen had, binnen de muren van het politie bureau dit hoofddeksel af te zetten. Alsjeblieft toonde hij triomfantelijk P. BPieter Bakker't staat er binnen in. Da's mijn hoed! Nou Dandy? informeerde de commissaris zakelijk-nieuwsgierig. Onzin zei de Dandy nerveus ik heb die hoed al jaren. Maar jij heet toch eh.'s effe denken, Johannes Bartholomeus van de Graft, niet? Waarom laat je dan P. B. in je hoed zetten? Dat was zei de J. B. van de Graft met een glimlach die ontwapenen GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN Niet krabben. De helder vloei bare D.D.D. kalmeert de leuk in enkele seconden, doodt de ziektekiemen, zuivert en rp- neest tot diep in de huidporiën. VLOEISTOF BALSEM Finaucieringskanloor „Hofgeest'" Hoofdkantoor: Mcervhetstraat 36a tc Velsen. Telefoon K 2550 nummer ^210. Heeft gelden beschikbaar voor: Landbouwmachines, Tractoren, Vrachtauto's, Luxe Auto's, Motoren, Bromfietsen enz. Geheimhouding verzekerd. moest maar een grapje, commissaris. Dat betekent Persoons Bewijs. Daar hebben we al heel wat lolletjes over ge maakt. Dat kan ik me zo voorstellen constateerde de commissaris droog gezien jouw onuitputtelijk gevoel voor humor. En wendde hij zich tot Pie ter waar is meneers eigen hoed ge bleven? Bij mij thuis antwoordde deze prompt ik had geen zin om 'm op te zetten. Ik dacht, ik kom die ehme neer misschien wel es tegen en dan ruilen we wel. Zo zo zei de commissaris met verhoogde interesse nu, daar zullen onze dactyloscopen wel blij mee zijn. U hebt die hoed zelf niet opgehad? Ik niet zei Pieter met een vies gezicht.

Texelsche Courant | 1954 | | pagina 4