s^ttsa Twee muziekavonden Machtig vestingswerk der bezetters bleek niet opgewassen tegen de nog machtiger waterwolf Texelaars U wacht: Herinnering aan een glorievolle tijd Rustiger ligplaats Van een heel gewoon ongelukje met een uare bijsmaak WOENSDAG 8 DECEMBER 1954 69e JAARGANG No. 6894 TEXELSE» C O U RANT Boekhandel - Drukken] - Bibhotheek 111/1 TT - C ft? Tl fit Tl Pt TT Bank. Postgiro 652. - Abonn. pr. f 1.95 p. Den Burg - Texel - Postbus 11 -Tel. 11 14/LT t L(/♦A P O lit Ai'VI' At/ WV kwart. 20 ct. incasso. Adv. 8 c. p.mm. uwwwn Wie langs het Texelse strand wan delt bemerkt, dat de jongste stormen weer flink aan het duintje veroveren zijn geweest. Ten Zuiden van het Wes terslag b.v. zijn de duinen thans weer zeer steil geworden. Komt men nog zuidelijker, ter hoogte van paal 12, dan vindt men daar nog altijd brokstukken van de versterking, welke de naam „Chinese Muur'' kreeg. Deze is door het geweld der branding èn door de ondermijning van het strand zelf totaal verpulverd. Tussen de betonnen muren en bunkers ontdekt men hier en daar een stuk ijzer. De fa. Scholte Co uit Diemen, die deze zomer opnieuw bezig geweest is met het verder slopen van de resten der Benbrack, gelegen voor de Slufter, heeft ook een hoeveelheid van het ijzer, behorend tot de „Chinese Muur" geborgen. Bovenstaand beeld herinnert ons aan de activiteit van genoemde bergings maatschappij, die hier juist een ont ploffing bewerkstelligt. Rechts daarvan zien wij een vrachtauto, een knoert van een wagen, doch erg nietig in vergelij king met de betonnen bouwwerken. De Texelse boot zal binnen afzien- 'i bare tijd te Den Helder een rustiger 1 ligplaats krijgen: zij zal weliswaar in j het z.g. Nieuwediep haar anker blijven uitgooien, maar dat Nieuwediep zal worden afgedamd. Waarschijnlijk zal met de werkzaamheden in Februari worden begonnen en ze zullen ongeveer een half jaar duren. Er zal nl. een dam worden aangelegd tussen het Paleis en fort Harssens, op enige afstand van de tegenwoordige ligplaats van de Texel se boot. Hierdoor zal de boot dus naar onze mening in rustiger water kunnen me ren, want tot nog toe stroomde het water door de Buitenhaven naar de nieuwe haven. De schepen zullen straks dus alleen door de nieuwe havenmond kunnen binnenvaren. Ook de Texelse beurt schepen zullen dus straks via de grote oorlogshaven moeten koersen, tenzij in genoemde dam een keersluis zal wor- den gemaakt, wat ons echter niet aan nemelijk lijkt. Het contact-orgaan voor zang en muziek heeft zich bereid verklaard in samenwerking met de Culturele Raad een 2-tal avondconcerten te organise ren, indien voor deze avondconcerten althans voldoende belangstelling blijkt te bestaan. Het eerste concert zal plaats kunnen vinden op Vrijdag 17 December a.s. Het Radio Philharmonisch Sextet, o.lv.. Herman Kruyt (fluit, hobo, clarinet, fagot, hoorn en piano) zal in staat zijn een zeer afwisselend concert te verzor gen. De samenstelling van het pro gramma is nog niet geheel bekend. O.m. zal het blaaskwintet van Mozart uitgevoerd kunnen worden. Overigens zal aan het programma alle aandacht worden besteed. De uit te voeren wer ken zullen door een lid van het Sextet worden toegelicht. Het tweede concert zal plaats kunnen „De chauffeur was door de zon ver blind. Nee, het kwam niet door te hoge snelheid: hij had nog geen 30 km per uur gereden". Aldus vertelde ons een marinier van het Amphibisch Oefen kamp „De Mok", dat een van haar vrachtauto's Vrijdag een paar uur la ter zag binnenrijden dan volgens het opgestelde schema. De auto was in De Westen - een paar honderd meter voor bij het „Torenhuis" - in de berm te recht gekomen. De berm is ter plaatse zeer smal en bovendien door het aan houdend vochtige weer zeer zacht, zodat de auto tenslotte in de sloot be landde. De twee inzittenden kwamen met de schrik vrij, terwijl de auto zelf nagenoeg geen schade opliep. Toen onze fotograferende verslagge ver ter plaatse arriveerde, waren juist een trekker van Grisnigt's Dorsbednjf en een andere militaire truck bezig met de berging van de uit de koers ge raakte auto. Omdat het ding er nogal raar bij lag wilde onze fotograaf een plaatje maken, maar terwijl hij zijn blits monteerde, stapte een militair van De Mok - waarschijnlijk een officier: deze scheen althans de leidin? te heb ben van het genoemde karwei - op hem toe en sprak: ,,U maakt hier toch geen foto van, hè?" Voorshands achtte de fotograaf zich geen duidelijk ant woord schuldig, waarop de militair uiteenzette, dat de krant met de foto - a propos wij hadden ons nog niet voorgesteld - uiteraard ook op het bureau van de commandant van het kamp terecht zou komen en dat de be trokken chauffeur zulks stellig niet plezierig zou vinden. Wij informeerden intussen naar de oorzaak van dit ongeluk, maar hier ging de bedoelde militair niet op in. Wij suggereerden, dat de jongens erg graag achter het stuur zouden zitten, maar waarschijnlijk meer ingesteld zouden zijn op de grote snelwegen van het vasteland, waarmee het flauw slin gerende Westerweggetje tussen De Westen en Den Hoorn een schril con trast vormt. Er waren inmiddels enige landbouwers verschenen om te zien hoe de mannen de berging zouden uit voeren, terwijl spoedig ook een lid van ons Texelse politiecorps acte de pre sence gaf. Het scheen niet lang te duren of de vrachtauto zou weer spoedig op de wielen staan. De kabels werden ge spannen en daar kwam het gehele ge val keurig om. Een aantal militairen, geassisteerd door hulpvaardige burgers ging gauw aan een der kanten van de auto hangen om de manoeuvre te be spoedigen. Dit was werkelijk een plaat je waard, waarop onze fotograaf nader kwam, maar juist toen hij zou knippen sprong genoemde militair voor de lens en sommeerde: „Geen foto, hè.." ,,U belemmert mij in de uitoefening van mijn beroep", weerlegde de foto graaf, die zich reeds een ongemeubi leerde boterham zag toegeschoven. „U wilt mij het fotograferen verbieden? Daar staat de politie", zei de fotograaf. De militair riep de politie ter hulp, waarop deze als bemiddelaar optrad. Als eens met de fotograaf praat en (Jw bezwaren uiteenzet, zal hij - dat betwijfel ik niet - zeker niet ongenegen zijn aan Uw verzoek te voldoen". Misschien, maar.juist op dat mo ment kwamen alle vier wielen van de truck weer in contact met de Wester- weg, zodat - enfin, ditmaal dus het bericht van een uit de koers geraakte militaire auto, zonder een plaatje. Blijft de vraag: waarom zo angstig voor publiciteit. Het kan de beste chauffeur overkomen, dat hij, door de zen verblind, van de weg raakt. Wie niet schurftig is - zo luidt een oud-vaderlands spreekwoord - behoeft de roskam niet te vrezen. Al hadden wij in dit geval de gehele Texelaar aan het ongeluk gewijd, dan nóg zou de betrokken chauffeur geen haar gekrenkt mogen worden, waar zonneklaar bleek, dat hij geen fout ge maakt heeft. Sinterklaas bezocht de een sunderklaas-indiaan. Toch waren de grote mensen ook nog best bang voor mijn pistool en mijn dolk. Iemand zei onderweg tegen vader: „Heb je dat gedicht van Huib Fenijn dan niet ge lezen? Over het niet geven van moord werktuigen?" „Dat heb ik wèl gelezen, maar een Indiaan, die ze trachten uit te roeien behoudt onze volle sympathie zelfs al tracht hij zijn stam voor uit roeiing te behoeden door het gebruik van een atoombom" zei vader. Af en toe liet hij mij even los om zijn (bruine) hoed wat vaster aan te druk ken, want wij vonden het weer samen met Sinterklaas zeer lelijk. „Wanneer begint het vader?" vroeg ik nieuws gierig, toen wij al tien huizen verder waren en ik nog steeds geen andere sunderklazen had kunnen ontdekken. Wèl een bende jongens, die met lange moppen?" Ze stopten m'n zakken vol, boordevol en zeiden tegen vader: ,,'t Is ok gien weer he. Maar d'r benne d'r toch nog een paar, miskien vaneevund wat meer belangstelling?" Toen we ons rondje hadden gelopen, gingen wij diverse huizen binnen. Overal kreeg ik pepermoppen of specu laasjes. „Jammer," hoorde ik telkens weer opmerken, „het liekt er wel hele maal uut te gaan." 's Avonds mocht ik tot half negen opblijven We zaten voor het raam en konden, met de lamp uit, de straat goed afloeren. De radio speelde allerlei moppies van het Sunderklaasfeest, maar wij zagen niks, tenminste een hele tijd kwam er niks voorbij, totdat wij ineens een hele troep jongens een erg kwaje sunderklaas zagen volgen. Af en toe draaide ie zich onverhoeds om en deelde rake opmeppers uit. De kinderen gierden en brulden van de pret. Ook zagen wij nog een paar leuke, helemaal uit Texelse kranten opge bouwde sunderklazen voorbij trippelen en veel later op de avond, misschien om negen uur, maar dat hoorde ik de volgende ochtend pas, was er een cow boy aan de deur geweest. Kort maar, want hij moest naar het bal in „De Oranjeboom", de directie van „Casino" had zijn muziek nog kunnen afzeggen. Nou, voor „De Oranjeboom" werd het zodoende geen strop, maar voor twee danszalen zou er beslist onvoldoende volk zijn geweest. Vader zei tegen moeder: „Alwéér een taak voor onze Culturele Raad". O. L. School te Oosterend Reeds in het kort konden wij ver melden, dat de Sint Vrijdag j.l. de openbare school te Oosterend bezocht. Wij vernamen later van hem, hoe hij verrast was door het spel van de kin deren op het door hen keurig verzorgde toneeltje. Graag liet hij dan ook voor alleen een aardig cadeautje achter. Ook 's middags verzorgden de oudere leerlingen voor de kleuters een aller aardigst poppenkastspelletje. Verder werd er een geestig Sint Nioolaas-ver- haal op het witte doek vertoond. Sin terklaas en de vele kleuters gingen hierna opgetogen en voldaan huis waarts. vinden op Woensdag 19 Januari 1955. Een quintet van het Noordhollands Philharmonisch Orkest ((bezetting: viool 1, viool 2, viool alt, cello en fluit) zal in staat zijn een concert te ver zorgen. Voor het programma zijn meer- dere aanlokkelijke suggesties gedaan, o.m een kwartet van Haydn, een fluit- i kwintet van Mozart en een stnjkkwar- j tet van Beethoven. Ook dit programma zal evenwel nog definitief moeten wor- den vastgesteld. Nog nader zal worden overwogen of ook dit concert een apar te toelichting zal vereisen. Het contact-orgaan voor zang en muziek achtte beide concerten van zeer veel waarde, mede omdat op het ene concert de blaasinstrumenten speciaal aandacht zullen krijgen, terwijl op het tweede concert de mogelijkheden van de strijkinstrumenten zullen kunnen worden beluisterd. Waar het in de be doeling ligt het gehele Noordhollandse Philharmonische Orkest in Juni 1955 wederom naar Texel te doen komen, zijn deze beide avondconcerten voor 'n dergelijk concert wel een uitstekende voorbereiding en van een bijzonder in structieve waarde. De concerten zullen plaats vinden in „De Oranjeboom". Het contact-orgaan voor zang en muziek heeft besloten 'n geccmbineerd entreebewijs voor beide avonden beschikbaar te stellen voor de prijs van f 2,50 Ook zullen voor beide avonden afzonderlijk plaatsbewijzen verkrijgbaar zijn tegen de prijs van f 1,50 per persoon. In verband met het aan de uitvoering verbonden financiële risico zullen de concerten slechts doorgang kunnen vinden, indien een minimum bezoek verzekerd is. In verband hiermede worden zij, die belangstelling voor deze concerten hebben verzocht uiterlijk op Vrijdag 10 December a.s. aan de onder staande leden van het contact-orgaan mede te delen over hoeveel kaarten f 2,50 of over hoeveel plaatskaarten a f 1.50 zij zouden willen beschikken. Uw opgave kunt U doen bij: Jac. Schrama, Den Burg, Gravenstr. 14; W. Vlas, Den Burg Parkstraat 1; Jurr. Beumkes. OudeschUd S 19; A. Trap, Ocsterend. Hoekstraat 3; S. Zijm, Den Hoorn 126 a; S. van der Slikke, Oost O 78, Mevr. J Verseput-Huisman, Eierland E 136; Mevr E. H. Luberti- van Bergen, De Koog INVOER VAN KONIJNEN Burgemeester en Wethouders van Texel maken bekend, dat met ingang van heden de invoer van konijnen we derom is toegestaan. Texel, 6 December 1954. Burgemeester en Wethouders voornoemd. De Burgemeester, C. de Koning De Secretaris, P. Beemsterboer S.V. Texel Uitslagen van Zondag: DTS-Succes 14; ZAP-Zouaven 42; Watervogels-Andijk 2—3; WW-WGW afg.; Schagen-BKC 00; VZV-Texel afgelast Texel 1 maakte, als Sinterklaas sur prise, een vergeetse reis. Een totaal on bespeelbaar terrein, werd door de scheidsrechter afgekeurd. Van deze gelegenheid werd gebruik gemaakt om in Alkmaar de 1ste klas wedstrijd van de profclub Alkmaar bij te wonen. Ook dat kan nuttig zijn. Texel 2, Adsp. A en Handbal gingen door afkeuring niet door. Adspiranten opgelet! Door het slech te weer der laatste tijd, kon er van het trainen op het veld niets komen. Bo- dien waren B en C adsp. meermalen voor de comp. aan het wedstrijdspelen, of was het terrein bezet door handbal- adspiranten. Toch zullen we proberen om te trainen Hiervoor zal vanaf Dins dagavond 13 December a.s. een oefen programma afgewerkt worden in het oude gvmlokaal Molenstraat. Dezer da gen zullen voor dit doel de groepen worden bekend gemaakt, evenals de aanvangtijden Zie daarvoor het kastje. Twee van de tien Nieuwe Sunderklazen (Van onze adspirant-redacteur) Mijn moeder had vorige week al spullen gehaald om mijn Indianenpak er mee te versieren. „Dat is voor de nieuwe Sunderklaas" had ze gezegd. Wat een sensatie: ik had zoiets nog nooit meegemaakt, maar toen m'n va der constateerde, dat ik de hoogte van drie turven had bereikt - je zou ze ook wel jaarkringen kunnen noemen, want als ik zo doorga word ik een boom van een kerel, zei zwarte Piet - toen zei mijn vader: „Moeder, hij moet ook mee doen, hoor". Moeder had amper tijd, want zovele avondjes was ze bezet. Bijeenkomsten van de Plattelandsvrou- gen, bridge-avondjes, acties voor ver breding van de levensblik van vele Texelaars, acties voor woningen in Plan-Zuid ten behoeve van op Texel geboren eilanders, voorlichtingsavon den voor de vrouw (en voor haar al léén). Maar het pakkie kwam toch klaar. Tegen de schemer gluurde ik de straat eens in. Puur zo'n stelletje men sen trokken voorbij, veelal met pakjes van allerlei vorm en grootte. Het werd donkerder en donkerder en toen riep ik ineens: „Mag 't nou?" Verdraaid, ik liep zeker al een half uur met de grim cp mijn neus. Ik ging, nou ja, aan vaders hand, want ik was geen echte indiaan, ik was 1 gezichten langs trokken, omdat ze geen speulers zagen. Nou ja, ze zagen mij, maar ik had vaders hand vast en daar om was ik zeker toch geen échte sun derklaas. Wij gingen het hele dorp door. Gelukkig zonder muziek, zoals Sunderklaas zelf dit jaar zonder mu ziek zijn intocht hield, ja zelfs zonder paard, maar ik meen dat meneer Noor- dijk een lelijk plekkie onder een der hoeven van het trouwe beestje had waargenomen. Abortus? Langs de prachtige winkels gingen we. Soms wilde ik blijven staan, om wederom te genieten van hetgeen ik al zo dikwijls had aanschouwd. „Nou moeten we doorlopen" spoorde mijn vader aan, „je moet speule". Er waren puur mensen op straat. Ik had wel bekiek, maar wie me te dicht benaderde prikte ik met mijn dolk of skoot ik dóód met m'n pistool. Tot.... die beer d'r ankwam holle. Nou ja, een echte beer was het niet. Een jongen met ouwe kleren en een grim hadden ze aan een touwtje gebonden en de be geleider riep alsmaar: „Een beer, hij biet". „D'r benne d'r nog puur, geloof ik", zei vader hoopvol. Ineens kwamen twee mensen, ieder met een opschrijf boekje en een scherp potlood gewa pend, op me af en zeiden vriendelijk, ja enthousiast, „Maar jij bent een pracht I van een sunderklaas Lus je peper-

Texelsche Courant | 1954 | | pagina 1