MASKERS Boekhandel „Parkstraat IN GROTE VERSCHEIDENHEID Sociaal Economisch onderzoek Texel Persianer-Pattes f 475.-- HET BONTHUIS Mandement doorbraak van kerk naar openbaar leven JNog te kuur enkele grote Koppen In zijn jaarverslag Sept. 1953-Aug. 1954 schrijft de Economisch-Technolo- gische Dienst voor Noordholland o.a. het volgende: Over de door de Dienst uitgebrachte nota over de visserij van Texel vond enige malen een bespreking plaats met het gemeentebestuur van Texel, als mede met de vissersvereniging van Oudschild. In deze besprekingen wer den de moeilijkheden, waarin de visse rij van Oudeschild verkeert, uitvoerig besproken en werd nagegaan, op welke wijze deze tak van bestaan uit de im passe geholpen zou kunnen worden. Naar aanleiding daarvan wendde het gemeentebestuur van Texel zich tot de Minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening ter verkrijging van een verruiming van de mogelijkheden voor de Texelse Waddenzeevissers. Het Provinciaal Bestuur ondersteunde dit verzoek met een uitvoerige brief. Aan het gemeentebestuur werd in de loop van het verslagjaar een uitvoerige nota uitgebracht over het vreemdelin genverkeer op Texel en de verwachtin gen daaromtrent in de komende jaren. Geconstateerd moest worden, dat Texel uit een oogpunt van recreatie een zeer belangrijke functie vervult voor de be volking van de Randstad Holland. Deze functie zal door de voortgaande snelle groei van de bevolking, met name door de bevolkingsaanwas, die verwacht mag worden in de IJmond, alsmede door de uitbreiding van de sociale voorzieningen en door de stijgende be hoefte aan recreatie van grote groepen van de bevolking, in belangrijkheid nog zeer sterk toenemen. Hoewel Texel thans nog niet, gezien MEDEDELINGI Aangekocht grote partij Nu kunt U kopen zolang de voorraad strekt Lange Persianer-Pattes mantei met garantie reeds vanaf Eventueel vertegenwoordiger aan huis te ontbieden Koningstraat 59 Den Helder Telefoon 3061 DE SINT VERRASTE JEUGDIG OOSTEREND Zeer groot was de belangstelling voor het bezoek van de Sint aan de leerlingen van de Chr. Kleuterschool te Oosterend, die in laaiende feest vreugde bijeen waren gekomen in het Gebouw voor Christelijke Belangen. Een zeer groot aantal grotere kinde ren was mede van dit feest getuige, terwijl ook de ouders in groten getale naar de Peperstraat waren gekomen. De bijeenkomst werd geopend door de voorz. der Stichting Chr. Kleuter onderwijs, de heer C. Bremer, die hoopte, dat de Sint ondanks het on gunstige weer toch een prettige reis had mogen hebben Terwijl de kinderen uit volle borst de leuke Sinterklaas liedjes galmden, ging de hoge bezoeker als een gulle gever rond. Wat had hij weer een stapel prachtige cadeaux meegenomen uit dat verre Spanje. Hoe gespannen waren de kinderen als de Sint zich tot hun wendde Verschillen de kinderen durfden intussen best een aardig liedje voor hem en de knecht te zingen, terwijl de onderwijzeressen eveneens gul onthaald werden. Tot volgend jaar. SINT-NICOLAASFEEST NUTSKLEUTERSCHOOL Door een grote schare kleuters luide toegezongen betrad Sint-Nicolaas en zijn knecht Vrijdagmorgen de zaal van Hotel Texel. Ook vele ouders en dona teurs van onze school waren aanwezig om dit altijd weer blijde kinderfeest mede te maken. De bijeenkomst werd geopend door de voorzitster, mevr. A. de Koning, die allen - en in het bijzon der de Sint en zijn trouwe knecht - 'n hartelijk welkom toeriep. Ook dankte de voorzitster in het bijzonder de Mid denstand van alle gezindten voor het op zo ruime wijze beschikbaar stellen van prijzen voor de verloting ten bate van de school. Dit initiatief opgezet door enkele ouders is bijzonder goed geslaagd en een batig saldo van ruim f 300,zal kunnen worden aangewend tot vernieuwing van het meubilair. Daarna kregen de kinderen het woord en zij zongen uit volle borst alle oude en nieuwe Sint Nicolaasliedjes. De Sint riep enkele kleuters bij zich en zonder angst of vrees kwamen de kleuters aangelopen en zongen een keurige solo. Eén zagen wij zelfs op de schoot van Piet belanden en allen gingen met een hand vol lekkers weer weg. Ter ere van de verjaardag van de Goed Heilig Man werden door de kleu ters enkele spelletjes ten tonele ge bracht, hetgeen zowel door Sint en Piet als door de aanwezige ouderen zeer werd gewaardeerd. Gezien zijn druk programma moest Sint Nicolaas om plm. 11 uur afscheid nemen, maar hij had gezorgd, dat enige manden met geschenken ter uitdeling aanwezig waren. Daarna kwam de beurt aan de pop penkast en de lotgevallen van Jan Klaassen en zijn vrouw werden intens beleefd door de kleuters. Hun vrolijke en schelle stemmetjes schalden door de zaal. Het Bestuur van de Stichting Nuts- kleuterschool stelt het op prijs ook langs deze weg nogmaals allen, die hebben medegewerkt aan het welslagen der loterij en het Sint Nicolaas-feest van harte dank te zeggen. K. de beschikbare ruimte, druk genoemd kan worden, is het toch dienstig tijdig maatregelen te beramen, die de snelle ontwikkeling van het vreemdelingen verkeer zodanig kunnen opvangen, dat het karakter van Texel als een gebied, waar de bezoekers in de eerste plaats rust geboden wordt, zo mogelijk behou den blijft. In de nota wordt gesteld, dat een verdubbeling van het aantal tege lijkertijd aanwezige bezoekers in het hoogseizoen mogelijk is, indien een gro tere spreiding van het bezoek, zowel naar plaats als naar tijd, bereikt kan worden. Met de diverse daarvoor in aanmerking komende instanties, die ieder op hun terrein bepaalde belangen t av. het maatschappelijk leven op Texel hebben te behartigen, zal over de te nemen maatregelen overleg ge pleegd moeten worden. Vele van de problemen, die de snelle ontwikkeling van het vreemdelingen verkeer thans oproept, zouden zich niet aandienen, indien het mogelijk zou blij ken, te komen tot een grotere spreiding van de vacanties. Zowel de ontvangen de als de bezoekende partij zou daar mede ten zeerste gebaat zijn. Daar voor Texel in tegenstelling tot de meeste andere vacantieoorden de mate van spreiding van het vacantiebezoek over het seizoen vrij nauwkeurig bepaald kan worden, werd daarvan gebruik ge maakt om voor het seizoen 1953 een afzonderlijke nota daarover op te stel len. Het zal noodzakelijk zijn, bij voort during grote aandaoht te blijven beste den aan de -vacantiespreiding en op vergroting daarvan te blijven aan dringen. HERV. GEMEENTE DEN HOORN Hedenavond 8,30 uur in „Ons Huis", kring over „Kerk en Secte". HERV. GEMEENTE DEN BURG Vrijdagavond 8 uur in Eben Haëzer Gemeenteavond. HOOG WATER Hoog water ter rede van Texel (Ou deschild): 8 Dec. 6,05 en 18,55: 9 Dec. 7,10 en 19.50; 10 Dec 8,10 en 20,35; 11 Dec 9,05 en 21,25. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water- Daar ons van verschillende zijden werd medegedeeld dat de Hoogwater standen. welke wij aan de Enkhuizer Almanak ontleenden, niet steeds over eenstemden met de standen, opgeno men in het boekje, uitgegeven op last van het Ministerie van Verkeer en Waterstaat, hebben wij besloten deze standen voortaan aan laatstgenoemde bron te ontlenen. Belangstellenden zij medegedeeld, dat „Getijtafels voor Nederland'' wordt gedrukt door de Staatsdrukkerij, Den .Haag. NOGMAALS DE BOTSING OP DE PIJPERSDIJK De heer N. M. Schoo zond ons een brief, waarin hij nadrukkelijk ver klaart, dat hij, naar zijn mening, tijdig gedimd heeft en zich dan ook volstrekt niet schuldig acht aan het ongeluk op de Pijpersdijk Zoals gemeld werd de heer Schoo gewond, toen een onbeman de scooter tegen een door hem be stuurd motorrijwiel botste. De bestuur der van de scooter heeft verklaard, dat hij door de tegenligger was verblind en daardoor in de berm was geraakt, geslipt en vervolgens de weg was op geschoten, waarbij hij van de scooter was komen te vallen De weg was vol gens de berijder van de scooter ter plaatse zeer modderig. Op verzoek van de heer Schoo bren gen wij het bovenstaande onder de aan dacht der lezers, omdat hij met ons eerder gepubliceerd bericht niet ae- coord blijkt te gaan. „VLUCHTELINGENHULP" Nagekomen gaven: Van R. f 10,R.R. te X f5,—; N.V. TEM, 2de storting f 37,75; N.N., Prins Hendrikpolder f 3,50; G. W. K. f 10, N.N. f 5,Totaal f 71,25, welk bedrag door ons is gestort op giro 5100 van het Comité Vluchtelingenhulp. Hierdoor is de totale bijdrage van de Texelse bevolking gestegen tot f 2646,52 Wij vernamen dat verschillende klei ne acties op Texel nog niet „afgerond" zijn. Wij zullen de resultaten daarvan gaarne publiceren, maar verzoeken de initiatiefnemers zélf de bijdragen op giro 5100 te willen storten. INGEZONDEN De Raad sprak, we willen een nieuwe haven, Aan 't Horntje moeten ze die graven, En al zijn er ook lui, die er somber van spreken, Laten wij daarover het hoofd niet breken, Deskundigen zullen 't uit gaan voeren, Laat Oudeschild de trom dan maar roeren. V/at weten zij daar van wind én stromen? Die haven moet en zal er komen. Maar op het waterloopkundig station, Onderzochten ze ook of het wel kon, Hebben ze daar soms de Minister geadviseerd, Niet zo haastig, anders gaat het verkeerd? Hij heeft althans z'n licht doen schijnen En 't Horntjeplan voorlopig laten verdwijnen. Dit was beslist een goede keus, Nu op voor Oudeschild is thans de leus! Dus mensen weest niet langer dom, En roert tezaam de grote trom. In Oudeschild, o wat een last, Daar loopt de hele zaak thans vast. De haven zelf, die gaat al braken, En boer en visser misschien staken. Voor aak noch kotter is er plek, En dus aan moeilijkheden geen gebrek. Een nieuwe haven voor de boot, En dan de rest nog sterk vergroot! Brengt dat nu spoedig voor elkaar, Tot heil van iedere Texelaar! B. DE DIJK WACHTEN WAREN PARAAT De hevige Noord-Westerstorm met windsnelheden van 110-120 km per uur zal velen met bange zorg vervuld hebben, die terugdachten aan de Fe bruaridagen van 1953. Vooral toen een verhoging van de waterstand tot 2 m boven A.P. werd verwacht. Geen won der dat de dijkwachten werden opge roepen om direct te kunnen optreden als dit nodig mocht zijn. Door het dode tij (weinig vloed) en de afnemende wind werd het water echter niet zo bar hoog opgevoerd en bereikte het slechts een hoogte van 1,90 m boven A.P. (in de rampnacht 3,32 m boven A.P.) Op de haven was uit voorzorg alles geruimd en de coupure gesloten, maar achteraf bleek dit overbodig geweest. Het water is ongeveer tot de stand plaats van de autobussen opgedrongen en achter de visafslag. Zondag kwam het water bij vloed al niet meer op de kade. 12DE DECEMBER IN OOSTEREND De Sunderklaascommissie heeft ver nomen, dat ook dit jaar weer velen zul len meedoen aan het feest der vermom den op 12 December. Velen, nee, zegt de commissie, éllen, die kunnen moeten dit aloude feest meevieren en bij deze wekt zij de dorpsgenoten en hen die zich ook tot Oosterend gerekend willen zien, hartelijk, doch met klem op, tot spontane deelname. Voorts verzoekt zij de ingezetenen het dorp zoveel moge lijk te verlichten, de normale straat verlichting is beslist onvoldoende. Brengt allen een licht aan de gevel aan, dan kunnen de sunderklazen goed be keken worden. Op uitnodiging van het bestuur van de R.K Ontwikkelingsclub hield Pro fessor Dr A. Ariëns een gloedvolle rede over het Bisschoppelijk Mandement. Deze bijeenkomst werd niet alleen door vele leden, maar ook door vele andere belangstellenden bijgewoond. „Het verschijnen van het Bisschop pelijk Mandement, aldus spreker, is wel een van de belangrijkste gebeurte nissen uit de geschiedenis van Katho liek Nederland. Talrijke artikelen in al of niet welwillende woorden werden door de pers hieraan gewijd. Het werd een onderwerp van bespreking op de hoogste niveau's van ons openbaar le ven, bij Regering en Parlement. Het Mandement verdient onze volle persoonlijke aandacht, daar het door de Bisschoppen tot elke Katholiek per soonlijk is gericht. Het is een nieuwe aansporing ons bewust te zijn van de apostolische opdracht, die wij als Christenen in deze wereld hebben te vervullen: Het Christendom gestalte en vorm te geven op de verschillende le vensgebieden van het openbare leven van deze tijd. Om ons hierbij behulp zaam te zijn houden de Bisschoppen ons klare gedragslijnen voor en tonen zij ons de verontrustende tendenzen, die er in deze tijd leven en een bedreiging vormen voor onze eenheid. Wat is nu de kern van de gedachten, die de Bisschoppen ons in Hun Mande ment voorhouden? Wel om ons opnieuw in te scherpen, dat het voor een Ka tholiek niet voldoende is ernstig te trachten Christelijke vorm te geven aan zijn eigen persoonlijk leven, maar dat wij als Christen verplicht zijn me de te werken aan de kerstening van het menselijke gemeenschapsleven op alle levensgebieden. Het is de zending van de kerk het openbare leven terug te brengen onder Christus, Het Hoofd. Gestreefd moet er worden naar de op bouw van een Christelijke Maatschap pij, die in alles op God is gericht. In de Middeleeuwen gaf het Chris telijk geloof richting aan het leven van de mensen. Grote Kathedralen stonden hoog boven de huizen verheven als middelpunt van het gehele menselijke leven. Sindsdien is er geweldig veel veranderd en zien we het Christendom wegschrompelen uit de Europese lan den en daarvoor in de plaats treden het moderne heidendom. In deze ont kerstende wereld staat de kerk, die tot taak heeft alleS' te herstellen in Chris tus. Hieraan moeten wij allen onze me dewerking verlenen. Dit kunnen we doen door een voorbeeld te geven van de Katholieke levenswijze en ons te vens aaneen te sluiten in Katholieke verenigingen op sociaal, cultureel en politiek gebied Daarom geven de Bis schoppen in het Mandement als de grote richtlijn: Blijf één in eigen ver band en werk van daaruit samen met anderen met behoud van eigen zelf standigheid. Niettegenstaande Pauselijke ency clieken, de vastenbrieven van 1946 en 1948 en het woord van Kardinaal De Jong, groeide in bepaalde Katholieke kringen de doorbraakgedachte steeds verder om eigen verband te verbreken en op te gaan in neutrale en socialis tische organisaties. Daartegen hebben de Bisschoppen gemeend hun leidingge vend woord te moeten spreken over de taak van de Katholiek in het openbare leven. De Katholieke organisaties zijn nog even belangrijk als vroeger en daarom wordt de belangrijkheid ervan in het Mandement nog eens nadrukke lijk beklemtoond. Spreker besloot zijn mooie en duide lijke uiteenzetting met de woorden: „God geve die offensieve geest aan de Christen van deze tijd, zoals de Apos telen die hadden met de opbouw van Christus Kerk, opdat ook wij in staat zijn het aanschijn van de aarde te ver nieuwen". K. BUITENGEWONE VERGADERING Morgenavond houdt de Christelijke Bestuurdersbond in Hotel „De Linde boom", een buitengewone vergadering, waarin een hoofdbestuurder zal spre ken over het onderwerp: „Hoe is de opbouw van de Chr. Vakbeweging" en over tal van andere belangrijke punten. Alle afdelingsbestuurders en belang stellenden worden op deze avond ver wacht. INGEZONDEN De Ministei heeft dan eindelijk be slist dat er een (nood )oplossing moet komen om aan de onhoudbare situatie betreffende de aanlegplaats van de boot een einde te maken. Dit moet volgens de Minister een noodoplossing zijn, omdat hij de voorkeur aan het Horntje blijft geven. Hoewel het geen ideale oplossing van de moeilijkheden is, willen we daar niet verder op in gaan en alleen maar hopen, dat de aanlegplaats op tijd klaar zal wezen. Op vragen van Tweede Kamerleden of het geen geldverspilling was, heeft de Minister, volgens de Tex. Courant, gezegd, dat hij met de rente van het kapitaal dat de nieuwe haven zou kos ten en dat dus nu voorlopig niet nodig is, het tijdelijke project in enige jaren zal kunnen financieren. Laten we nu voor het gemak maar aannemen, dat de indertijd geraamde kosten voor een haven aan Het Horntje ad f 1.200.000,juist zijn. Met een rente van 3Vi°/o geeft dit f42.000, rente per jaar. Rond maar af op f 50.000,Wij kijken evenmin als de voorstanders van 't Horntje op een paar tientjes. Dan zijn er altijd nog 10 jaar nodig om de noodoplossing af te schrij ven. Die tijdelijke oplossing zal o.i. zo erg tijdelijk dus niet zijn. Integendeel. En daarvan uitgaande willen wij er op wijzen, dat ondanks de noodoplossing de situatie voor het andere verkeer in de haven nog even beroerd blijft als voorheen. De ruimte die de boot vrij maakt in de haven is maar gering ver geleken bij het schreeuwend tekort aan kaderuimte en ligplaats voor industrie- en vissersschepen. Men kan de haven dikwijls niet in of uit en het krijgen van een behoorlijke loswal brengt soms onoverkomelijke moeilijkheden met zich. En honderden mensen zijn voortdurend de dupe van deze onhoud bare situatie. We kunnen gerust aannemen dat de haven aan 't Horntje voor lange tijd op de achtergrond is geraakt, laten we hopen voorgoed Maar ook al zou er een nieuwe haven komen, blijft de ou de hopeloos onvoldoende. De mogelijk heid bestaat dat Zeeuwse vissers in verband met het Deltaplan hun werk zaamheden naar de Waddenzee zullen verplaatsen. Op Texel zal er dan be slist geen plaats voor hen zijn en Wie- ringen of andere plaatsen zullen deze mensen gaarne ontvangen. Wij hebben dan het nakijken. Om maar niet te spreken van de steeds terugkerende ellende bij het laden en lossen van schepen, die alle belanghebbenden grijze haren bezorgt. Hier ligt een grootse taak voor de Gemeenteraad Bij het streven naar 'n betere industrie- en vissershaven zal men beslist op de medewerking van de gehele Texelse bevolking kunnen re kenen. Het is de hoogste tijd dat deze zaak grondig wordt aangepakt. Een moderne oplossing van een veer haven te Oudeschild kan dan en pas sant worden bepleit. Gezien in het licht van de 10 of meer jaren willen wij ook nog eens ernstig wijzen op het tweede fietspad. De situ atie is momenteel onhoudbaar, zelfs al mogen de bromfietsers op de weg rij den, waar ze lang niet allemaal even verheugd over zijn. Een tijdsduur van 10 jaar wettigt de uitgave hiervoor vol komen En welk materiaal men voor dit fietspad gebruikt zal niemand inte resseren als dit materiaal maar goed is en het fietspad er spoedig komt. Er is nu geen reden meer om het „Horntje" te gebruiken als middel om het fiets pad op „de lange baan" te schuiven. Actiecomité tot behoud en verbetering van veer-, industrie- en vissershaven te Oudeschild. SINTERKLAAS HAD ASSISTENTIE In het kader van de VARA-Speel- goedactie deelde Humanitas, afd. Texel een flink kwantum speelgoed uit aan kinderen van alle gezindten. ONZE GYMNASTEN TREDEN OP Gymnastiekvereniging Texel is voor nemens op Zaterdag 18 December a.s. een uitvoering te geven in „De Oran jeboom". Het belooft een alleraardigst pro gramma te worden, dat grote afwisse ling biedt, want er zal niet alleen worden geturnd, maar ook zullen di verse revuenummers worden gebracht, en wel het beste van het beste uit de grote revue, welke wij destijds zagen opgevoerd. U herinnert zich nog de zang, het ballet en de schetsen, niet waar? Al met al dus voor elck wat wils en ongetwijfeld zal de belangstel ling van de zijde van het publiek dan ook groot worden. Hoe de kaartverkoop is geregeld wordt in de adv. medege deeld. DAMCLUB OOSTEREND Afdeling A: Jb. Breman-J. Vlaming Gzn 20 Jb. Visman-J. Trap afgebroken A. Bakker-K. Burger 1>1 P. S. Kuyper-Jac. Mechielsen 20 Afdeling B: C. C Barhorst-B. Eelman 02 B. Eelman-C. C. Barhorst 02 S. Trap-Jb Plaatsman 11 P. Vlaming Gzn-D. Trap 02 Afdeling C-: S. Bremer Gzn-P. Daalder 20 Jb. Smit-K. Eelman 02 W. van Donselen-Jb Smit 20 In afd. A wint na hevige strijd Bre- man van Vlaming. Kuyper speelde DE partij van zijn leven en wint zowaar van zijn rivaal Mechielsen. De partij Bakker-Burger eindigt normaal in een puntenverdeling. Visman-J. Trap wordt afgebroken in gelijke stand. In B deelde B. Eelman in 2 partijen de punten met Barhorst. Burendienst? Koploper Trap wint opnieuw en wordt waarschijnlijk straks een candidaat voor A. In Afd. C is nog van alles mogelijk. FILMNIEUWS: „HET GEDOEMDE EILAND" Schrille contrasten: de inboorlingen cp hun ongerept eiland en de technici, die naar dit vredige oord kwamen om er atoomproeven te ondernemen. De in heemse bevolking moet worden geëva cueerd, maar spionnen saboteren dit werk De inlanders worden met ver nietiging bedreigd De redder in de nood is niet minder dan Jungle Jim (Johnny Weissmuller). Een film, die de nodige sensatie brengt en de aandacht van begin tot eind gespannen houdt. „HET OFFER VAN EEN MOEDER" Een diep ontroerend filmwerk, waar in wij de sterren uit „De zoon van niemand" weer op het doek zullen zien. Weinig benijdenswaard zijn de om standigheden waaronder Anna Ferrari haar jeugd doorbrengt, want haar stiefmoeder maakt haar het leven on dragelijk Haar verloofde neemt haar mee naar Rome. Hij krijgt daar ruzie met zijn compagnon en wordt, van mo rd beschuldigd, tot levenslang ver oordeeld. Anna's leven wordt nog moeilijker als hun kind wordt geboren. Door ziekte ondermijnd moet zij haar kind tenslotte aan haar stiefmoeder afstaan. Zijzelf belandt in een verbe- terhuis en, maar laten wij niet de ge hele inhoud verklappen. Wél, dat deze rolprent een gelukkig einde beleeft. Nederlands nieuws O.a. De intocht van Sint Nicolaas in de Hoofdstad; Minister-President Dr Drees bezoekt Ierseke; Snoek-wedstrijd van de „Club van 100" op de Vinke- veense Plassen; Tewaterlating van de Willem Barendsz II te Schiedam. Buitenland"! nieuws O.a.: Franse zorgen in Noord-Afrika; Het mocrdproces Dominici begonnen; Mendes-Franee in Washington; Ver- jaarscadeaux voor Sir Winston Churchill; Een spoorlijn voor Rhodesia.

Texelsche Courant | 1954 | | pagina 2