CO Nieuwe en Ouwe Sunderklaas op Texel 1500 Texelaars weten min of meer wat rheumatiek is Grote actie op komst! Op reis In die goeie ouwe tijd De Grote Speurder Nederland heeft in de wereld een goede naam wat betreft de zorg voor de volksgezondheid. Het „samenspel" op dit gebied tussen overheid en particu lier initiatief heeft tot successen geleid, waarvoor men in het buitenland grote bewondering heeft. In één opzicht heeft ons land echter een achterstand in te halen, vergeleken met andere landen, nl.: op het terrein van de bestrijding van rheumatische ziekten. Wel bestaat er reeds langer dan een kwart eeuw een Nederlandse vereniging tot Rheumatiekbestrijding en zijn er over het ge hele land verspreid 55 bureaux werkzaam, die ieder jaar 20.000 nieuwe pa tiënten helpen naast 55.000 „oude'' patiënten, maar toch kan men zeggen, dat eigenlijk pas nu de belangstelling voor de rheumabestrijding in ons volk aan het ontwaken is. Want al lijken de aantallen van 20.000 en 55 000 groot, toch vormen ze nog maar een bescheiden percentage van de grote massa Nederlanders, die lijden aan een van de vele soorten ziekten, die men pleegt samen te vatten als „rheumatiek". Qp elke 100 Neder landers zijn er zeker 15, die aan een of andere vorm van rheuma in meer of minder ernstige mate lijden. Behalve het persoonlijk lijden veroorzaakt deze volksziekte een groter verlies aan ar- RHEUMATIEKBESTRIJDING IN NEDERLAND Go, A RHtuHAKLINI CK CONSUL TATl CO ut*C AU O NCO VCR TOT RHCUAIATlCK 8fS TRIJOINC te maar spoedig genoeg ontdekt wordt. Maar er kén in ons land nog te weinig aan gedaan worden. Voor rheuma-pa- tienten zijn op het ogenblik 350 bedden beschikbaar, terwijl het er 2.000 zou den moeten zijn. Er moet nog veel we tenschappelijk onderzoek worden ver richt en daarvoor ontbreken de geld middelen. Bovendien is het dringend noodzakelijk, dat iedereen weet wat hij doen en laten moet om te voorkomen dat hij door rheumatische aandoenin- LEEF7IJDSOPEOUW r»r 310c- W53 moet worden. Vandaar, dat, zoals dezer dagen in Den Haag bekend gemaakt werd, een „Nationaal Rheumafonds" gesticht is, dat zich ten doel stelt de mogelijkheden van de rheumabestrij ding te verbeteren. Dat dit fonds in derdaad „nationaal" mag heten, blijkt uit de samenstelling van bestuur, ere- comité en comité van aanbeveling, waarin alle groeperingen van ons volk vertegenwoordigd zijn. Het Nationaal Rheumafonds heeft het plan opgevat binnenkort een grootscheepse achtie te gaan voeren in de vorm van een loterij, waarbij de middenstand volledig zal worden inge schakeld. Nadere mededelingen daar over zullen nog volgen. Maar reeds thans mag de verwachting worden uit gesproken, dat het Nederlandse volk spontaan zal medewerken aan het wel slagen van deze actie. Want de volks gezondheid is een zaak - dat heeft het verleden bewezen - die ons allen zeer ter harte gaat. VROUWCN Nt»\_v beidsdagen dan wélke andere ziekte ook. Per jaar kost de rheuma ons volk - aan sociale uitkeringen en aan ver pleging - ruim 80 millioen gulden, dat is plm. f 220.000,per dag! Genezing is mogelijk Nog al te vaak hoort men beweren, dat van rheumatiek-aandoeningen „toch geen genezing mogelijk is". Dat is pertinent onjuist. Aan rheuma is wel degelijk iets te doen, wanneer de ziek- NUTSSPAARBANK TE TEXEL Verslag over de maand November Ingelegd f78.132,93; Terugbetaald f 25.985,65; Meer ingelegd f52.237,28. Kapitaal inleggers f 568.452,67. Nieuwe boekjes 12; Naar elders 4 boekjes over geschreven; In omloop 436 boekjes. Aantal posten van inleg 124. Terugbe- talingsposten 58 WANNEER IS HET POSTKANTOOR TE DEN BURG OPEN? Dagelijks van 8.30-12.30, van 2-4 en van 5-7 uur. Zaterdags van 8.30-1. Voor telegraaf en telefoon Zaterdags bovendien van 2-4 en van 5-7 uur. Zondags. Alleen voor telegraaf en tele foon van 8-9 uur. gen wordt aangetast en ook deze pro paganda en voorlichting kost veel geld, dat nog niet in voldoende mate be schikbaar is. Nationaal fonds gesticht Het gevolg daarvan is, dat vele pa tiënten, die op het ogenblik aan rheu ma lijden, gedoemd zullen zijn als in validen hun verdere levensdagen te slijten. Dat is een toestand, waarin zo Laalri Dijde V.v V.„ I excl spoedig mogelijk verbetering gebracht dan Uw spoorkaartje ge- CopyrtfM P I BIM EN BAM Het is vandaag zulk mooi weer, dat meneer Nijlpaard eens lekker gaat vissen. Maar de zon is zo warm en hij heeft nog niets gevangen en hij wordt zo slaperig van de hitte, dat hij heerlijk in dommelt met de hengel in z'n hand. Dat hebben Bim en Bam natuurlijk gezien. Ze sluipen heel voorzichtig naar hem toe en maken een enor me oude laars aan de vis haak van meneer Nijlpaard vast. Als dat gebeurd is, roe pen ze heel hard: „Meneer Nijlpaard, meneer Nijlpaard, word eens wakker, een reuze vis aan de hengel!" Meneer Nijlpaard schrikt wakker en trekt met zo'n ontzettende kracht de zogenaamde vis uit het water, dat de laars over zijn hoofd vliegt en met een flinke klap op Bim en Bam terecht komt. Dat gebeurt er nu als je de gek steekt met een hengelaar. Agent voor Texel: C. K00IJMAN, Oen Burg, Tel. 3. TEXELSE MARKT Aangevoerd 6 December 1954: 6 koeien 500700; 17 pinken 325400; 16 graskalveren 175275; 37 biggen 4055; 18 nuchtere kalveren 37,5050. BRIDGECLUB „GROOT SLEM" Uitslag competitie 1 December A.-lijn Maximum aantal punten 84. 1. Echtpaar Beemsterboer 52 pnt 2. Mantje-Veenema 51% pnt 3. Bakker-Brücher 46 pnt 4. Echtpaar Jouwersma 40% pnt 5. Bruin-Wessels 39% pnt 6. Echtpaar Bakker 38 pnt 7. Kramer-Vennik 36 pnt 8. Van Lenten-Van Santen 32% pnt B.-lijn Maximum aantal punten 104. 1. Van Sambeek-van Sambeek 66% pnt 2. Mevr. De Graaf-Kwak 62% pnt 3. Hin-Van Dam 60 pnt 4. Echtpaar Bravenboer 56pnt 5. Dob-Bos 54 pnt 6. Echtpaar Boersma 51 pnt 7. Roeper-Van der Werf 50 pnt 8. Mevr. Kooyman-Boeder 48% ^nt 9. Bakker-Broekman 48 pnt 10. Keijser-Michels 43 pnt Volgende drive 15 December. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Heden, Woensdag Consultaticureau Van 2-3 uur voor de taxi's en van 3-4 uur voor moeders van Den Burg. HIJ MOCHT MEERIJDEN.... De jongeman, die op de hoek Gra- straat-Hogerstraat 'bij een botsing tus sen een bromfiets en een militaire auto gewond werd, was, zo vernemen wij, niet de bestuurder van de bromfiets, doch reed op de bagagedrager mee. DIENSTPLICHT Uitspraken inzake vrijstelling De Burgemeester van Texel brengt ter algemene kermis, dat de Minister van oorlog omtrent vrijstelling van dienst als gewoon dienstplichtige de volgende uit spraken heeft gedaan: Harrie Hendrikus van de Wetering, lichting 1954. Aanvraag om vrijstelling van dienst als gewoon dienstplichtige afgewezen, bij beschikking van d.d. 25 November 1854, no. 481600. Cornelis Zutphen, lichting 1954. Aanvraag om vrijstelling van dienst als gewoon dienstplichtige wegens per soonlijke onmisbaarheid afgewezen, bij beschikking van 26 November 1954, no. 482530 Tegen elke omtrent vrijstelling gedane uitspraak kan iedere belang hebbende uiterlijk de tiende dag na de dag waarop de uitspraak ter algemene kennis is gebracht, in be roep komen. Indien de ingeschrevene, wie de uitspraak geldt, buiten Neder land verblijft, kan, voor zover het door deze in te stellen beroep betreft, mei overschrijding van de termijn van tien dagen genoegen worden genomen. Zo lang omtrent zodanige overschrijding geen beslissing is genomen, wordt de uitspraak na het verloop van de termijn van tien dagen als onherroepelijk be schouwd. Het tot Hare Majesteit de Koningin te -ichten beroepsohrift moet met redenen omkleed zijn en worden ingeleverd op I afd militaire zaken van de secretarie de zer Gemeente Texel, 1 December 1954. De Burgemeester voornoemd, C. DE KONING Vroeger vormde een belangrijk on derdeel van de Sunderklaasviering het bezorgen van pakjes bij de misdeelden. Zo lezen wij in de Texelaar van 8 December 1395 over het feest van de 5de: „Sommigen, die m groote haast hier en daar geheimzinnige pakjes be zorgden, waren gewisselijk de ijverige dienaressen van den Sint om naar zij nen geest blijdschap te verwekken". In die dagen - maar het ene jaar scheelde ook nogal wat met het andere, hoor - kon je op 5 December 's avonds in de dorpsstraten van Den Burg dik wijls heel wat nieuwe Sunderklazen ontmoeten. „Des middags zoowel als des avonds bewogen zich velen gemas kerd langs de straten; wij zouden haast zeggen, meerderen dan gewoonlijk. Bij zondere vertooningen merkten wij evenwel niet op: des middags een op tocht met een ezelwagentje, waarvan de personen hier en daar eenige ge schenkjes uitdeelden en des avonds de struisvogel, was vrijwel het eenigst merkwaardige; overigens was het een raden wat vele gemaskerden wilden voorstellen". En de 5de December van 1893 bracht zelf een „buitengewoon groot" aantal sunderklazen op de been. „Ofschoon des avonds om 11 uur bijna alle ge- maskerden zich van hunne vermom ming hadden ontdaan, duurde de fees telijkheid nog door tot vrij laat in den nacht, ofschoon niet geheel zonder eenige stoornis moet toch het feest zonder ernstige ongeregeldheden zijn afgeloopen". En de Ouwe? Wij hebben ook eens gesnuffeld naar hetgeen Texel (i.e. Den Burg) op de 12de December te bieden had. Wel, in 1896 vertoonde zich een groot aantal gemaskerden. De redactie zelf vond het een verrassing, want ze schrijft: „Ging de dag van de 12 Dec. tot voor een eni ge jaren bijna ongemerkt voorbij en kenmerkte hij zich alleen hier door, dat een kleiner of grooter troepje jon gens langs de straten liep te zingen of liever te schreeuwen: „Ouwe Sunder klaas gaat nooit verloren", terwijl dan soms een enkele zich verstoutte met 'n jas of iets van dien aard over het hoofd te loopen, Zaterdag bleek het maar weer al te duidelijk dat die bewering nog niet geheel ongegrond is. Een groot aantal gemaskerden bewoog zich nl. weder langs de straten, veel meer dan er in de laatste jaren zich dien dag Vertoonden Het schijnt wel of ook 12 Dec. weder zal worden wat hij vóór ruim 50 jaren was''. Nee, Ouwe Sunderklaas ging niet verloren. In 1901 schreef de krant: ..Sedert de laatste jaren treedt ook het feest van „Ouwe Sunderklaas'' 'weer meer op den voorgrond en wordt het aantal gemaskerden op dien dag ook grooter. In de verschillende loka len was geen gelegenheid voor den dans, zoodat het feest voornamelijk op straat werd gespeeld, terwijl van ver storing der orde door ons niets werd vernomen, hetgeen zeker ook niet te verwonderen valt, daar het gebruik van spiritualiën zeer gering was. Onder de gemaskerden waren een 3-tal dames, die het aangename aan het nuttige willende paren, gelden verzamelden langs de huizen ten be hoeve van de vrouwen en kinderen in de concentratiekampen in Zuid-Afrika. De opbrengst was echter jammer ge noeg niet hoog en bedroeg slechts f 12,22". FEUILLETON Of te wel „De wonderlijke beleve nissen van Pieter Bakker. 24. Bewaar 'em goed, we komen hem gauw halen adviseerde de commis saris. Dat ziet er leuk uit, Dandy. Je weet dat wij met allerlei ïpiddeltjes kunnen nagaan, of jouw Persoons Be wijs ook inderdaad jouw hoed was. En als het waar is wat meneer vertelt, over jouw weggaan bij Willy, dan wil ik toch nog wel eens even met je bab belen over die inbraak in het Huyde- coperveem, waar jij niet bij was, omdat je bij Willy zat, niet De Dandy keerde 'n gezicht vol haat naar Pieter. D'r zijn getuigen, die me woorden kenne bevestigen zei hij en liet zijn beschaafde uitspraak thans geheel va ren en die idioot kan vertelle wat ie wil. We zullen zien sprak de com missaris betekenisvol. Een kwartier verliep. De Dandy zat zwijgend in een hoek op zijn nagels te bijten. Pieter greep een krant die hij niet las, de commissaris en Maliepaard praatten met elkaar in fluisterende zin nen. Toen werd er geklopt en de re chercheur die zoeven verdwenen was, stak zijn hoofd om de hoek. Gezelschap gearriveerd, meneer! sprak hij. De commissaris veerde op. Meneer sprak hij tot Pieter, heeft u er bezwaar tegen even deze hoed hij wees op het Persoons Be wijs op te zetten? Pieter had er niet veel zin in, had de hoed liever vooraf laten stomen. Nou ja - stemde hij toe als 't moet. Zo zat hij, zich nogal belachelijk voe lend, met zijn hoed op aan tafel, toen de deur openging Zijn ogen gingen eveneens open, van verbazing toen daar de gevulde gestalte van Blonde Willy in de deuropening stond, gehuld in een bontjas die bedenkelijk heen wees naar een langorige diersoort. Ze deed haar mond open en was blijk baar van plan in een uitgezochte tirade critiek te leveren op de dringende uit nodiging ten burele te verschijnen, toen haar oog op Pieter viel. Ze sloot haar mond weer met een klap. Vlak achter haar kwam het blonde meisje binnen, dat Pieter zich herin nerde als Greetje, die zo vriendelijk naar de stuurman had gelonkt. Ook haar ogen werden schoteltjes toen ze Pieter ontwaarde. Jée zei ze daar heb je hummes ook! Hou je bek! sneed de stem van Willy, maar 't kwaad was geschied. De Dandy sprong op alsof hij haar wilde wurgen, het meisje hield geschrokken haar hand voot haar mond. De kat was uit de zak. Deze meneer hier vroeg de commissaris aan Willy herkende je die? Ze zweeg. Jij, lieve kind? vroeg Malie- i paard aan Greetje. Ook die zweeg en j staarde met geschrokken ogen van Pie ter naar haar ondervrager. Kijk es sprak de commissaris de beide dames gemoedelijk toe je zit al knap fout met die verklaringen, waarvoor je je hand zou willen opste ken, twee vingers dan, wel te verstaan. Maar je hebt ze nog niet opgestoken voor de groene tafel. Het is nog geen meineed, Willy. Maar die heb je voor je vrind de Dandy toch zeker wel over? Maar ik niet schrilde de stem van Greetje denk je dat ik voor dat stuk ongeluk de kast wil indraaie? Nou dan vaderde de commissa ris nou vraag ik jullie nog es wat hier de chef jullie ook al heeft ge vraagd: ging onze vriend hier hij wees op de Dandy tegen zessen weg, of ehom tien over drie? Hij ging tegen zessen weg ver klaarde Willy. Voor de eerste of voor de tweede maal? informeerde Maliepaard. Er heerste een groot stilzwijgen. Als je 't niet weet, blijf je hier maar zolang, tot je geheugen wat opge frist is baste hij toen grof. Hij kwam om half zes binnen door de achterdeur en is tegen zessen de voordeur uitgegaan flapte Greetje er uit met een schichtige blik naar de Dandy, die zijn tanden liet zien. Ja, grijns maar voegde ze er scherp aan toe je denkt toch zeker niet, dat ik voor jou de lik in ga, niet? Je zit er tot je nek an toe in, dat heb ik al gesnapt, en ik hou je géén gezelschap, versta je? Klopt dat, Willy? informeerde de commissaris. Ik zeg geen ja en ik zeg geen nee verklaarde de waardige dame met een strijdlustige blik en je kan me niet dwingen. O nee bevestigde de commissa ris dat kunnen we niet. Nietwaar, Maliepaard? 't Blijft ons precies het zelfde Maar jou misschien niet, Willy. Bedenk je nog maar es .Afijn, 't kan me ook niet schelen. Ga jullie maar, da mes, je hoort er nog wel van. Maar wees verstandig, Willy denk om eh je zaék! En met dat laatste pijlschot deed hij Willy even wankelen, want ze begreep heel goed op hoe zwak funda ment „De Haven van Rotterdam" stond wanneer zij betrokken werd bij de duistere zaakjes van de Dandy. Ze zat er toch al méér in dan goed voor haar was. Nog voor ze de deur uit was, had Willy de conclusie al getrokken, dat ieder mens zichzelf het naast is en dat wie z'n achterste brandt, zelf maar op de blaren moet gaan zitten; en zulks werd door de blonde Greetje opgelucht beaamd. Nou Dandy zei de commissaris vaderlijk ik zou maar opspuiten, jongen. De man bleef verbitterd zwijgen. Breng hem maar weg de com missaris knikte in de richting van de andere rechercheur dan kan hij tot betere gedachten komen. En dan zullen we straks nog eens haarfijn die kwestie van het Huydecoperveem met elkaar bepraten, want ik ben erg benieuwd wat jij van tien over drie tot half zes hebt uitgevoerd. Voor een jongen van jouw slag was dat tijd zat, Dandy. Nou, vader, kom mee zei de rechercheur en greep de bezoeker in de rug van zijn jas. En geen gijntjes, versta je. De Dandy wierp Pieter een blik toe, die hem tot as had moeten verpulveren. Jou.luis siste hij hem toe. Op dat ogenblik vond Pieter zijn spraak terug. Daar zal ik nou m'n hoed maar es op laten nakijken! kaatste hij terug, en bekeek dit kledingstuk met de blik van een oude juffrouw die een verloren gewaand katje druipnat voor de deur ziet staan. Vertel me nou es eerlijk, meneer Bakker zei de commissaris op ont wapende toon en hield Pieter 'n ge opende sigarenkoker voor was dat nou maar een smoesje van die hoed, of had u werkelijk 'n oogje op die vrijer? Meneer de commissaris ver klaarde Pieter hoog vergeef me als ik daérover liever zwijg. U hébt uw mannetje, niet? Dat ziet er wél naar uit be vestigde Maliepaard en daar hebt u krachtig aan meegewerkt. Nou dan zei Pieter laten we dan nergens meer over praten. U bent capabel genoeg om zonder mij de zaak verder uit te zoeken. Ik lees het straks wel in de krant. Wordt vervolgd.

Texelsche Courant | 1954 | | pagina 4