Cjroen cZwarL-J~exels in het harL. lWi@IL Oosterend bezat eens een haven r Elke tand een krillant v Ouwe Sunderklaas ZATERDAG 11 DECEMBER 1954 TEXELSE 69e JAARGANG No. 6895 COURANT (Jitgave N.V. v.h. Langevsdd de Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 -Tel. 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdag». Bank: R'damse Bank, Coöp. BoerenL Bank. Postgiro 652. - Abonn. pr. 1,95 p. kwart, -f- 20 ct. incasso. Adv. 8 c. p mm Hier ziet U de resten van de Oostcrender vissershaven, welke in 1843 werd aangelegd, maar omstreeks 1860 al onbruikbaar was geworden. De vissers moesten de haven zelf onderhouden. Rechts de IJzeren Kaap, die ongeveer honderd jaar geleden gebouwd werd. Op de achtergrond het woonhuis van de familie Stark. Een Texelse firma kocht omstreeks 1890 dat huisje met de bij behorende grond in verband met plannen tot de heraanlcg van de haven, het geen echter, ondanks vele pogingen van belanghebbenden, niet gebeurd is. „Kiek, dat was nou de haven,'' zegt die rechtstreeks door een ijskoude Wa Nieuweschild in de richting van de IJz Kaap, een soort Eiffeltoren in het kle pige plas: het restant van de haven, w en Oosterend een veilige ligplaats von honderd jaar geleden. In 1843 was dat vlotte medewerking van rijk, provinc Texels actueelste en urgent ste probleem is ongetwijfeld dat van zijn haven. Iedereen „vriend en vijand'' - is het er over eens, dat de haven van Oudeschild vergroot dient te worden. Waar je je ook bevindt, in het hart van de dorpen of op het platteland, tien tegen één, dat je zomaar ineens in gesprek raakt over de havenkwestie Vooral in Oosterend wordt over de huidige toestand erg ge klaagd: daar immers wonen de meeste kottersvissers en hun schepen kiezen iedere Zaterdag de haven van Oudeschild om er gedurende het weekend een veilige ligplaats te hebben. Intussen is het niet voor de eerste keer, dat er ook in Oos terend over het havenprobleem wordt gesproken; omstreeks 1890 stond dit dorp in het teken van het verlangen tot het ver krijgen van een eigen haven bij de Kaap te Nieuweschild. Legio is het aantal vergaderingen ge weest, dat de vissers van Oost en Oosterend - toendertijd bijna honderd schuiten vertegenwoor digend - in „Het Wapen van Amsterdam" of „Het Wapen van Texel" hebben gehouden. Het is interessant door mid del van een serie artikelen de strijd voor een Oosterender haven eens in de herinnering terug te roepen. Hierbij gaat het eerste artikel. Het ging trouwens allemaal erg vlot in die dagen, want in 1842, dus een jaartje tevoren, hadden de vissers van Oost en Oosterend een adres gericht aan het gemeentebestuur van Texel om nabij Nieuwe Schild een haven aan te leggen in verband met de onveilige rede in het Noorden bij Noordwester stormen. ((Polder Het Noorden, de jong ste van Texel, is ingedijkt in 1876- '77) De in 1843 aangelegde haven, die veel van een kanaal weghad, bleek echter niet bestand tegen hoge vloeden en de schepen waren niet bij machte haar voor hun rekening te onderhouden, zo dat omstreeks 1860 deze haven reeds onbruikbaar was geworden. In 1872 richtten de vissers van Oost en Oosterend een adres aan Zijne Ma jesteit de Koning om in verband met de op handen zijnde inpoldering van Het Noorden in de nabijheid van Oost cf Oosterend een veilige haven te ma ken. In datzelfde jaar richtten T. Mets c.s. een adres aan ons gemeentebestuur tot vergroting van de haven van Oude schild. Was er plotseling een rivaliteit ont staan? Wij geloofden het beslist en twijfelden helemaal niet meer, toen de heer A. van der Vis ons dezer dagen verklaarde: „Man, als je destijds in Oudeschild kwam, plaagden ze je daar met te roepen: „Hé, een haventje bij het Kapie??" De heer Van der Vis is van 1873 en hij kon ons dan ook niet dc heer F. Duinker. We zijn via de dijk, •Jdenzeewind wordt bestreken van eren Kaap gewandeld en links van die in, ontdekken we een grote, langwer- aarin eens de vissersschuiten van Oost den. Eens, ja, want dat is al weer bijna haventje daar aangelegd, dank zij de ie, gemeente en polders. veel vertellen van de grote actie tot de aanleg van een haven bij de Kaap. „Ik was zestien, toen ze daarover ver gaderden", zegt hij. „Wij lazen van een j vergadering in „Het Wapen van Texel" maar dat was zeker een slip van de pen? Want in Oosterend hebben we toch maar één café „,Het Wapen van Amsterdam?" Maar nou kan de heer Van der Vis toch wel horen, dat wij geen Oosteren- ders zijn: „Man, dat „Wapen van Texel" stond aan het Kerkplein". Het was het pand, waarin de heer E. Me- dema thans zijn kruidenierszaak drijft. De heer Van der Vis vertelde ons, dat zijn vader, B. van der Vis, gebruik gemaakt heeft van die haven bij de Kaap en dan praten wij ineens over de tijd, waarin het op de Waddenzee nog krioelde van de schuiten: B. van der Vis had nummer 157, dat was een blazer. Als je die Kaap en de toren van Oosterend in één lijn hield kon je rus tig over de Waddenzee varen. Hoe lang die Kaap daar intussen staat kon den wij niet te weten komen, zeker ook al een honderd jaar en daarvóór schijnt er ook al een houten kaap te hebben gestaan. „Dat was een wierdam" aldus de heer F. Duinker, die ons best even als gids wilde leiden bij onze rondzwervin gen aan de voet van de naar schatting achttien meter hoge Kaap. Hij bukt zich en woelt een graszode los. Daar onder ligt het pure, lichtbruin ge kleurde zeewier, waaruit je een prima dam kon opbouwen. Hij legt ons de si tuatie uit: Daar zie je nog de oprit naar de dijk en waar nou die kippen hokken staan, bevond zich de dijk, die de haven als een sikkel omsloot. Wij hebben destijds nog een stuk of wat meerpalen uit dit haventje getrokken, ze waren nog klokgaaf. Lang hebben we daar niet vertoefd: het was er koud en eenzaam. In de verte lag Oosterend. Het was nog een hele tippel om van Oosterend of Oost naar de haven te komen. De vissers staken bochten af door het lopen over de weilanden. Tegenwoordig zit je op je motor gauwer in Oudeschild. Of de Oostcrenders dan niet graag zelf een haven zouden willen bezitten? Och, dat wist de heer Duinker zo niet, mogelijk. Wel geloofde hij, dat de Zeeuwse mos selenvissers, die Dinsdag met meer dan twintig schuiten ter hoogte van Nieuweschild aan het werk waren, graag gebruik zouden maken van een haven bij de Kaap. Daar toch vind je vele, door takken gemarkeerde mosse lenpercelen. De heer Duinker had ver nomen, dat ze beste zaken deden en hij vond het dus geen wonder, dat er ook van de zijde der Texelaars groeiende belangstelling voor deze visserij be staat. Uitbreiding van Oudeschild, zo ging hij voort, zou trouwens ook wel naar de zin van de Zeeuwen wezen, want ze vinden het helemaal niet prettig de schuiten te moeten verha len als de eerste boot (de TESO-boot dus) er uit moet en zij op dat vroege uur toch nog niet aan de slag kunnen. Er zijn er dan ook, die Den Helder als uitgangspunt besloten te kiezen Wensen. Er zal altijd wel te wensen Zo zal het maskeradefeest Vanavond weer beginnen, En zal het blijken wat voor zots, De mens wist te verzinnen. Dan zullen de gemaskerden, De straten weer doorkruisen, En ziet men ze verschijnen in De zalen en de huizen. Weer zal men met heel veel misbaar, Alom den volke tonen, Wat wan- en mistoestanden er Op 't Gouden Boltje tronen. Daarvoor is 't ouwe Sunderklaas, Men schopt tegen de schenen En ook kan 't wel eens pijnlijk zijn, Voor hele lange tenen. Maar ja, men geeft op deze dag, Juist geen vergulde pillen, En evenmin moet men heel zwaar, Aan alle dingen tillen. Het is het feest van de jolijt, De dwaasheid kraait victorie, Door deze dingen krijgt het feest, Toch juist zijn oude glorie! En aan het hooggeacht publiek, De taak weer om te raden, WIE of er alzo mee doen aan Deez' bonte maskerade. Een leeuw dat kan een lobbes zijn, Een duif kan klauwen geven. Men komt juist niet zoals men is, Net als in 't daag'ijks leven. Daar doen w'ons óók vaak vromer voor Dan dat wij zijn in wezen, En dikwijls onverschilliger Dan vele mensen vrezen. Dus dienaangaande hoeft men op Dit feest niet neer te kijken. Wij zijn, over het algemeen, Tóch anders dan wij lijken! HUIB DE RIJMELAAR Als Uw gewrichten alleen nog maar pijnlijk bewegen en Rheum&tische scheuten door Uw leden gaan... Dan is 't hoog tijd voor een Kruschen kuur. Rheumatische pijnen zijn in negen van de tien gevallen gevolg van onzui ver bloed. De bloedzuiverende organen schieten te kort. Geef die weer jeugdige kracht; breng ze weer op gang met Kru- schen's zes minerale zouten. Duizenden rheumatiek-lijders vonden daar baat bij. Waarom zoudt gij dan achterblijven? 't Gaat om Uw eigen welzijn maar ook om 't levensgeluk Uwer huisgenoten, die U graag weer de oude zien: fit, wel gemoed, opgewekt en vrij van pijn.... blijven, zoals die in het verleden ook altijd bestaan hebben. Wij bladeren door oude jaargangen van ons blad en zien de Texelaar op 22 September 1887 het volgende bericht lanceren: „De vergroting der Oudeschilder haven, waarvan het nut en de noodzakelijk heid reeds zo dikwijls in het licht zijn gesteld, blijft nog steeds tot de vrome wensen behoren. Alle requesten tot dusverre ingediend, ter bekoming van een gunstiger toestand, hebben niet het minste succes gehad. Ook de ingang der haven blijtt met stormachtig weer met groot gevaar gepaard gaan. Nog weinige jaren geleden werden tijdens een Octoberstorm twee vreemde bot ters, die de haven poogden te bereiken, door stroom en golfslag tegen de steen glooiing geworpen, waar ze weldra ge heel wrak werden. Deskundigen zijn van oordeel, dat door het uitbrengen in zee van een der havenhoofden de ha ven bij noodweer veiliger zou kunnen worden aangedaan". Men houdt het kacheltje warm, want op 19 Januari 1888 meldt de krant: Wie thans een blik over de haven laat gaan, huivert bij de gedachte, dat in een der'schuitjes brand mocht ont staan. De gehele vissersvloot van Texel met een aantal tjalkschepen zou onher roepelijk verloren zijn. Aan vluchten viel niet te denken, omdat niemand zou kunnen wegkomen, ook al liet de stand des waters dit toe. Wanneer nog slechts een paar schuiten in de haven komen, kan de stoomboot Ada van Holland er niet meer in. Behalve het ongerief, daardoor aan het reizend pu bliek veroorzaakt, zal het tevens ieder, die van de reisgelegenheid gebruik maakt tot buitengewone uitgaven no pen, om van- of aan boord der stoom boot te komen. Van de onderneming, wier schuld het waarlijk niet is, dat de haven te klein is geworden, kan be zwaarlijk geëist worden, dat zij zich die extra uitgaven getroost". In Oudeschild moeten ze de oren wel gespitst hebben, toen B. en W. in Oct. 1888 een adres ontvingen van enige ingezetenen van Oosterend om aldaar een haven te maken en niet die van Oudeschild te vergroten Stellig zullen vele Oudeschilders een zucht van verlichting hebben geslaakt, toen B. en W. op 31 October 1888 door de Raad werden gemachtigd de nodige stappen te doen tot vergroting van de Oudeschilder haven! (Wordt vervolgd) STREMMING SCHEEPVAART Burgemeester en Wethouders van Texel maken bekend, dat de scheep vaart door de brug over het Noordhol lands kanaal te De Kooy zal zijn ge stremd van 2 tot en met 10 December 1954 of zoveel langer als nodig of kor ter als mogelijk zal blijken. Voor het doorlaten van schepen wordt de brug tussen 8 en 17 uur om de twee uur gedurende een half uur geopend. Texel, 7 December 1954 Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, C. de Koning De Secretaris, P. Beemsterboer WIJZIGING BOUWVERORDENING Burgemeester en Wethouders van Texel brengen ter openbare kennis, dat de bij besluit van de raad dezer ge meente van 20 Juli 1954, nr. IX vast gestelde Vijfde verordening tot wijzi ging van de Bouwverordening der ge meente Texel, goedgekeurd bij besluit van Gedeputeerde Staten van Noord holland van 24 November 1954, nr. 279, van heden af gedurende drie maanden ter secretarie dezer gemeente voor een ieder ter inzage ligt. Bovenvermelde verordening is tegen betaling der kosten algemeen verkrijg baar gesteld. Texel. 7 December 1954. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester. C DE KONING De Secretaris. P. BEEMSTERBOER JEUGDCONCERT Het jeugdconcert, te verzorgen door het Radio Philharmonisch Sextet o.l.v. de heer Herman Kruyt, dat op Vrijdag 17 December a.s. in „De Oranjeboom" zal worden gehouden zal aanvangen te 3,30 uur n.m. Het programma voor dit concert luidt: 1. Oud-Nederlandse Dansen van Tiele- man Susato, voor kwintet, bewerkt door Adr. Bonsel; 2. Suite (naar clavecimbelwerkjes van) J. B. Rameau voor sextet bewerkt door Sem Dresden; 3. Menuet en Siciliame voor sextet van Vincent d'Indy. 4 Capriccio over Deense en Russische volksliederen voor fluit, hobo, clarinet en piano van Camille Saint-Saëns; 5. Variaties over „In Holland staat een huis" voor blaaskwintet door Hugo de Groot. De eerste drie nummers zullen op de band worden opgenmoen en t.z.t. via de radio worden uitgezonden. Voor het concert is nog een beperkt aantal kaarten verkrijgbaar voor scho lieren. De kaarten kunnen tegen beta ling van f 0,35 p.p. ten gemeentehuize worden afgehaald. Bij doorgang van het avondconcert zullen de nummers 1, 2 en 4 ook wor den uitgevoerd. Het programma van 't eventuele avondconcert zal in de Cou rant van a.s. Woensdag nader worden toegelicht. TELEFOON-AANSLUITINGEN Den Burg: Nr. 373, A. Backer Tz., Sccr. Texelse Bestuurdersbond, Singel 312 .Oudeschild; Nr. 393 M. A. Idema, Schocnoordweg; Nr. 391 Nederlandsche Middenstandsbank N.V., Zitdag Texel, Kantoorstraat 10, Nr. 211, A. over de Linden, Mtr. PTT, Ada van Holland- straat 23; Nr. 389, J. Pranger, Bloem- bcllenkweker, Gerritsland K 96; Nr. 382, P. A. de Rode, Warmoesstraat 36. De Koog: Nr. 76, G. J. Bakker, Vee handelaar, Brink 33. Oosterend: Nr. 92, P Kooiman, vee houder-landbouwer, Molenbuurt W 41. DAMCLUB TEXEL Uitslagen 3 December: A. S. v. Heerwaarden-C. v. Heerwaarden 0—2 C. Dijker-S. Bakker 20 J. Vinke-S. Ros 20 B. S. v. Heerwaarden-Jb. v. Heerwaarden 0—2 Jb. Koorn-A. Vinke 20 J. Schoo-C. P. Burger 20 D vd Werf-P. W. Kooi 2—0 Jac. Rijk-C. v.d. Werf 2—0 C. A. de Vries-J. A Barhorst 20 Jn. Barhorst-P. Bakker 20 C. Vinke-J. J. de Beurs 02 J. Hillen-C. Medendorp 02 C. Dijker demonstreerde z'n kwali teiten in deze partij op uitnemende wijze. In een eindspel van 6 om 6 ston den zijn stukken dermate op hun plaats dat Bakker zoveel moest offeren om dam te halen, dat verder spelen toch geen zin meer had Het hoogtepunt van de avond vorm de het bezoek van Sinterklaas met een cadeau en passende rijm voor ieder aanwezig lid. S.V. Texel Zondag a.s. speelt: Schagen 1-Texel 1; SRC 2-Texel 2. Hedenmiddag: Oosterend a-Texel b, aanvang 3 uur; Texel c-Tex. Boys a, aanvang 3 uur. Trainen adspiranten: Dinsdagavond gaan we met de zaaltraining beginnen. Aanvang 7 uur jongens 12-13 jaar, aan vang 8 uur jongens vanaf 14 jaar en adspiranten a. Precies op tijd present en gymnastiekschoenen meebrengen. Tex. Boys Zondag a.s. is het le elftal vrij. Boys 2 gaat naar Helder 5, dat even als jullie nog geen wedstrijd hééft ver loren. Zet hem op! We vertrekken met de bus om 11,15 uur. Boys adsp. gaan vanmiddag naar Texel c. Aanvang 3 uur. Zie elftallen in het kastje. Contributie- Zondag na de Hoogmis is er in „De Zwaan" gelegenheid voor het betalen van de contributie. Komen we allemaal even langs. ZAKENNIEUWS UITSLAG SJOELWEDSTRIJD De Hoofdprijs van de door de „Ge zamenlijke Marktkooplieden" georga niseerde sjoel wedstrijd is gewonnen door de heer J. Reij, De Waal 40, die door 28 punten te maken, een bon, ter waarde van honderd gulden in de wacht sleepte. De laaste dagwedstrijd, gehouden op 6 December jl., bezorgde de heer J. H. de Jong, De Koog 3, met 32 punten de eerste prijs, een paar schoenen, de heer G. Schotanus, Wilhelminalaan 15, met 21 punten de 2de prijs, een set gereed schappen en de heer Bakelaar, Witte- kruislaan 11, Den Burg, met 21 punten de 3de prijs, een paar pantoffels. Een zuil van vuur en schrijnend znur van diep uit Uw maag tot hoog ln de keel? Blus dat vuur toch. Neem een of twee Rennies. Die helpen afdoende en. dadelijk, 'n Heerlijk middel en nog smakelijk ook. En handig. Iedere tablet apart verpakt. U hebt ze maar bij U te steken om ze voor 't grijpen te heb ben. Altijd, overal- Daarbij: makkelijk in te nemen, zonder water of wat ook; gewoon maar laten smelten op de tong. OUWE SUNDERKLAAS TE DEN BURG De Jury, gevormd door Bestuurs leden van onze Vereniging voor Volks feesten en Texelse Folklore, zal heden avond weer in Den Burg present zijn om de sunderklazen te beoordelen. Van half acht tot half tien gaan de juryleden rond. Dus, waarde sunder klazen, speulen en nog ers speulen, want van een goeie sunderklaas gaat iets uit. Dank zij de steun van enige eiland genoten is een bedrag bijeen voor het uitloven van prijzen. Voor de groepen resp. f 15,f 10,en f 5,voor de tweetallen f 7,50, f 5,en f 2,50 en voor de enkelingen eveneens f 7,50, f 5,en f 2,50. De wisselbeker van de Texelse Courant is dit jaar voor het laatst te winnen. Wie vanavond beslag op deze trophee legt mag hem defini tief behouden. U herinnert zich de geschiedenis van de beker: toen het feest van de ouwe sunderklaas in betekenis afnam, beslo ten de uitgevers van de Texelaar, wij len de heren gebr. G. J. en Joh. M. Duinker, een wisselbeker beschikbaar te stellen in de hoop daardoor dit feest te stimuleren. Hun succes was groot, want ieder jaar nam het aantal spe- 'ers toe. Ook op de andere dorpen her kreeg het feest zijn oude glorie. Bo vendien werd na de oorlog een vereni ging opgericht, welke zich o.a. als be schermvrouwe van de Texelse Folklore heeft opgeworpen en daarom komt het de Texelse Courant als vanzelfsprekend voor, zich op dit terrein terug te trek ken, wetend, dat genoemde organisatie een en ander ten volle is toevertrouwd. Hoe het feest vanavond zal worden, kan niemand voorspellen. Wij hopen vele sunderklazen te zien acteren en moge hun, die op dit moment nog van plan zijn de rol van werkeloos toe schouwer te vervullen, te elfder ure nog een leuk idee deelachtig worden. Het is altijd zo, dat de opmerking: „Ik had er méér van verwacht!" juist uit de mond van de kijkers komt, hetgeen dus een mop op zichzelf is. ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 11 Dec. op om 8,39 uur en gaat onder om 4,28 uur. Maan: 17 Dec. LK; 25 Dec. NM Hoog water ter rede van Texel (Oude schild)- 11 Dec. 9,05 en 21,25; 12 Dec. 10,00 en 22.05; 13 Dec 10,50 en 22,45; 14 Dec. 11,30 en 23,20; 15 Dec. 12,10 en 23,55; 16 Dec. 12,50 en 17 Dec. 0,40 en 13,40; 18 Dec 1,25 en 14,25. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water- Ontleend aan „De getijtafels voor Ne derland 1954" bewerkt bij de Directie Algemene Dienst van de Rijkswater staat.

Texelsche Courant | 1954 | | pagina 1