Citfümv COOYMANS Tweede Kamerlid (Anno 1889): Geef Oosterend een eigen haven, dat is verstandiger dan die van Oudeschild te vergroten Een best resultaat Het Witte Kruis had rustige vergadering... Ouwe Sunderklaas in Durp ,De Witte Hoek" won de S.V.C.-beker Texels actueelste en urgent ste probleem is ongetwijfeld dat van zijn haven. Iedereen „vriend en vijand" - is het er over eens, dat de haven van Oudeschild vergroot dient te worden. Waar je je ook bevindt, in het hart van de dorpen of op het platteland, tien tegen één, dat je zomaar ineens in gesprek raakt over de havenkwestie Vooral in Oosterend wordt over de huidige toestand erg ge klaagd: daar immers wonen de meeste kottersvissers en hun schepen kiezen iedere Zaterdag de haven van Oudeschild om er gedurende het weekend een veilige ligplaats te hebben. Intussen is het niet voor de eerste keer, dat er ook in Oos terend over het havenprobleem wordt gesproken; omstreeks 1890 stond dit dorp in het teken van het verlangen tot het ver krijgen van een eigen haven bij de Kaap te Nieuweschild. Legio is het aantal vergaderingen ge weest, dat de vissers van Oost en Oosterend - toendertijd bijna honderd schuiten vertegenwoor digend - in „Het Wapen van Amsterdam" of „Het Wapen van Texel" hebben gehouden. Het is interessant door mid del van een serie artikelen de strijd voor een Oosterender haven eens in de herinnering terug te roepen. Hierbij gaat het tweede artikel. Stellig redenerend: „Niks hebben we al en men weet nooit hoe een koe een haas vangt'' wees de Texelse firma Koning Co. de ministeriën van Ma rine en Oorlog in November 1888 „op het belang dat het Vaderland kon heb ben, ingeval van oorlog, bij een goede haven van Texel, voldoende doorstro mend en diep, zodat dan die haven als reservehaven kon worden gebruikt, 'n veilige ligplaats biedend aan torpedo- boten enz. Zij meende, dat, nu de re gering verbetering is toegedaan, die verbetering zodanig zou moeten zijn, dat dan de Marine daar ook van profi teren kon. Zij beraamde daarvoor een uitgaaf van ruim 80 mille, zodat de Ma rine en Oorlog nog ruim 40 mille zou den moeten bijdragen!. In antwoord daarop werd door de minister van Marine medegedeeld, dat het hem niet van genoegzaam belang voorkwam om daaraan door het Rijk bovendien een som van ruim 40 mille ten koste te doen leggen, en tegelijk berichtte de Minister van Oorlog, dat ook met het oog op de belangen van zijn departement geen aanleiding be stond tot het geven van een rijkssub sidie voor het verbeteren van de ha ven van Texel". Juli 1889 besloten Rijk en provincie ieder f 17.000,(ieder 5/12) van de kosten voor uitbreiding van de Oude schilder haven op zich te nemen. Tegen dit besluit was een adres ingekomen van ingezetenen van Oosterend, die verzochten de subsidie niet te verlenen en het hierheen te leiden, dat een ha ven te Oosterend zou worden ge maakt. „Van verschillende zijden werd echter betoogd, dat hetgeen door de in gezetenen van Oosterend werd ge vraagd geen nieuwe zaak was; dat daaromtrent herhaaldelijk een onder zoek was ingesteld, dat de Prov. Staten op vroegere aanvragen om bijdragen voor een haven te Oosterend afwijzend hadden beschikt; dat, al was het mo gelijk aan het Nieuweschild een haven te maken, het onderhoud ervan niet verzekerd was, en dat het niet wense lijk was om de gelegenheid, die zich thans door de toegezegde medewerking van de regering en van de gemeente Texel aanbood om de bestaande haven te vergroten en te verbeteren te laten voorbijgaan, daar zulks wel tengevolge kon hebben dat er niets tot stand kwam". Het voorstel van Gedeputeer de Staten werd met 63-2 stemmen aan genomen. In de Augustus 1889 gehouden ver gadering der Prov. Staten werd ook aandacht besteed aan een door drie Texelaars, twee uit Oosterend en één wonende bij de Kaap, ingezonden adres waarin werd beweerd, dat in de be hoeften van de visserij- en schipperij op Texel op veel billijker, doeltreffen der en goedkoper wijze verbetering kan worden aangebracht door het aan leggen van een haven bij de Kaap be- Oosten Oosterend, hetgeen zou kunnen geschieden voor f 25,000.a f 35.000, De commissie uit Ged. Staten merkte echter op, dat door de voorgestelde ver groting van Oudeschilds haven 50 schepen meer dan vroeger in de haven beOosten het Oudeschild plaats zouden vinden en dat „vermits de vloot van Texel slechts langzamerhand toeneemt, deze uitbreiding der haven gedurende vele jaren aan de behoeften van de Texelse vloot zal voldoen". „Geen en kel bewijs, aldus de commissie, is aan gevoerd, dat de aanleg van een haven te Oosterend slechts f 25.000 - f 35.000 zou kosten. Neemt men in aanmerking, dat aldaar in 1843 een haven is ge maakt, die slechts korte tijd in gebruik geweest en zeer spoedig verzand en aangeslibt is, zodat zij binnen weinige jaren gedempt is, dan is het niet aan te nemen, dat met zulk een gering be drag op dezelfde plaats een goede ha ven zou zijn te maken. En al was zulks het geval, dan nog zou het geld voor aanleg en onderhoud niet te vinden zijn. Het gemeentebestuur van Texel heeft zich, evenmin als het rijk, be reid verklaard enige bijdrage te geven of het onderhoud op zich te nemen. Het ligt naar het oordeel der commis sie, niet op de weg van de Provincie om daartoe het initiatief te nemen en zij kan ook het nut er niet van inzien, dat op Texel twee havens zijn, op korte afstand van elkaar gelegen, indien één aan de behoefte kan voldoen". De heer Heemskerk - die blijkbaar bijzonder veel met de Oosterender eilandgenoten ophad - merkte op, dat de voorgestelde bijhaven te Oudeschild slechts 50 schepen zou kunnen bevat ten, en dat was volgens de adressanten niet voldoende. „Te Oosterend kan 'n haven voor 100 schepen worden ge maakt. Geheel Texel zou daardoor meer gebaat zijn. Vóór de Oudeschilder haven ligt op 300 meter van de kust een ondiepte in zee, die het binnenlo pen aldaar moeilijk maakt. Dat be zwaar zou men te Oosterend niet heb ben en ook daarom is een haven aldaar verkieselijk. Aan het Oudeschild zijn veel min" der schepen dan te Oosterend en te Oost. De aldaar wonende schippers en vissers gaan Maandag uit en komen Za terdag weer terug. Telkens moeten zij dan anderhalf uur lopen van en naar hun woonplaats en hun schepen aan het Oudeschild geheel verlaten. Hun proviand en behoeften moeten zij aan het Oudeschild opdoen en toch is Oos terend een groter dorp dan het Oude schild". Door de commissie werd aangevoerd, dat er vroeger een haven te Oosterend was geweest, maar dat die verzand is; spreker - de heer Heemskerk - kende de omstandigheden niet waaronder dit heeft plaats gehad, doch wees erop, dat door die van Oosterend wordt beweerd, dat men aldaar een haven kan krijgen, die zichzelf diep houdt, als er van ach ter een opening in wordt gemaakt, waar het water kan doorstromen. Een andere spreker, de heer Wes- terwoudt, merkte op, dat in 1836 een plan voor een oesterhaven te Oosterend werd ontworpen en in 1843 aldaar een haven gemaakt werd met bijdragen van het rijk, de provincie en belanghebben den. Laatstgenoemden moesten in het onderhoud der haven voorzien en heb ben zich daartoe bij contract verbon den. Tien jaar later was echter de ha ven door gebrek aan onderhoud geheel verzand. Men heeft in 1853 voor het herstel der haven een bijdrage van de provincie gevraagd van f 6000,die echter is geweigerd. De belanghebben den wilden toen niets meer bijdragen. In 1875 werd een nieuwe aanvrage ge daan, doch deze werd wederom afgewe zen. Daarna is de hulp der Hoge Rege ring ingeroepen, doch ook deze heeft toen, in 1878, afwijzend beschikt. Gezien de beslissing van rijk en pro vincie doet het bericht, dat de Texelaar op 10 November 1889 publiceerde ver rassend aan „Betreffende de afdeling Waterstaat van de Staatsbegroting van 1890, lezen wij in het N. v.d. D., dat verscheidene leden zich aansloten bij de mening van belanghebbenden van het provinciaal bestuur van NH, dat de haven te Oosterend de voorkeur ver dient boven de verbetering der haven te Oudeschild op Texel". Dit moet stellig een foutieve bericht geving geweest zijn. In de 20 December 1889 gehouden zitting der Tweede Kamer werd n.a.v. de behandeling van artikel 114, „Bij drage in de kosten van verbetering der haven van het Oudeschild", door de heer Heemskerk betoogd, dat het ma ken van een haven te Oosterend én voor de belangen der visserij en wegens de lagere kosten de voorkeur verdient boven verbetering der haven te Oude schild. Hij zou wensen dat bij eventuele afstemming van deze post, de regering zich nog eens met de belanghebbenden van Texel en Oosterend zou verstaan. Maar een ander lid, de heer Land, dankte de regering voor „de onbekrom pen wijze, waarop zij de haven van Oudeschild tegen verdere verzanding wilde beveiligen door verdieping der haven, gepaard met vergroting van de ligruimte in die haven voor de Texelse boot". Hij stelde zich echter geen partij t.a.v. Oosterend, dat hij desnoods gaar ne aan een klein haventje geholpen zou zien, maar wel geloofde hij dat de kans niet groot was, dat Prov. Staten van NH zouden zijn terug te brengen van hun besluit om de verbetering der haven van het Oudeschild te subsidië ren. De minister wees er op, dat de betrokken besturen niet geneigd zijn bij te dragen in het maken van een haven te Oosterend en verdedigde de verbe tering der haven te Oudeschild als noodzakelijk. Het artikel werd vervolgens aange nomen met 64-13 stemmen. Wordt vervolgd. BOUWVERGUNNINGEN De heer C. Zijm, De Westen, bouw boerderij aan de Westerweg; de heer Jac. Keijser, De Waal, bouw van een noodstal aan de Ongerweg; de heer W. A. Geus, Emmalaan, bouw van een ga- rage-bergplaats aan de Emmalaan; de heer J. Witte, K 2a, bouw bergplaats; de heer W. van der Vis, Peperstraat 29, Oosterend, bouw van een bergplaats; de heer J. Trap, Nieuwstraat 12, Oos terend, uitbreiding woning. VOOR DE VLUCHTELINGEN De groep, welke Zaterdagavond ter gelegenheid van het Ouwe Sunder- klaasfeest een bliksemlotenj op touw zette ten bate van de Vluchtelingen, heeft een netto-opbrengst verkregen van f377,20. Dit bedrag is overgemaakt op giro 5100. Een prachtig resultaat en ons compliment. Verder werd op giro 5100 gestort f 11,50 door de CJMV, afd. Den Burg en f 44,50 door Directie en Personeel van Hotel „De Lindeboom". VOETGANGER AANGEREDEN Een bejaarde Oudeschilder, die noch tans met groot enthousiasme aan het Sunderklaasfeest te Den Burg had deelgenomen, werd op de Schilderweg door een met enige andere feestvieren den bemande jeep aangereden, waar bij de oude baas aan het hoofd gewond werd. Hij had naast zijn rijwiel op de hoofdweg gelopen en is blijkbaar te laat door de jeep opgemerkt. De auto mobilisten hebben de onfortuinlijke sunderklaasvierder in hun voertuigje geplaatst en naar zijn woning gebracht. DAT NEEMT HAND OVER HAND TOE De Texelaars i(en „gasten"), die op andermans fiets wegrijden zouden wij beslist zwaar beledigen als wij hen tot het gilde der zwijntjesjagers rekenden. Van poging tot het wederrechtelijk toe- ëigenen van fietsen is in nagenoeg cille gevallen absoluut geen sprake. Men „leent" slechts een fiets, die men toe vallig nodig heeft en plant hem wel er gens anders op Texel weer neer. In tussen grijpt de eigenaar zelf mis en komt zo'n fiets niet spoedig boven wa ter, dan stelt hij de politie van de ver missing in kennis. Het is een indruk wekkend aantal rijwielen, dat de poli tie ieder jaar weer te boek te stellen heeft. Omdat genoemd kwaad hand over hand toeneemt is ons van de zijde der politie verzocht aan dit merkwaardige verschijnsel - het lenen van fietsen, zonder toestemming van de eigenaar uiteraard - aan deze bijzondere vorm van brutaliteit, enige aandacht te schenken. Het duurt soms weken eer geleende fietsen terecht komen. Soms hebben eilandgenoten zo'n tegen hun woning geplaatst karretje maar binnen gezet met de bedoeling de politie te waarschuwen, wat soms ook al grote vertraging ondervindt. Momenteel zijn ook weer drie rijwielen spoorloos „ge leend". Aangifte volgde, maar in lang niet alle gevallen wordt de politie op de hoogte gesteld van het terugvinden van het rijwiel. Ook de „gelukkige" eigenaars dienen in deze correcter te handelen. U weet. dat een onbeheerd rijwiel op slot moet staan. De politie zou dus op Texel talloze bonnetjes kunnen uitschrijven, want wie onzer houdt zich daaraan? Goed, laten wij dan tonen de soepele houding der politie te waarderen. S.V. Texel Uitslagen: DTS-VZV 03; Schagen- Texel 61, ZAP-Andijk 20; Succes- Zouaven 31, SRC 2-Texel 2 30. Oosterend a-Texel b 02; Texel c-Tex. Boys a 36. Het is toch wel een bittere pil, die Texel 1 te slikken kreeg. Het zware terrein mag als excuus gelden. Gerrit, onze linksback, kon het op zijn vleugel niet harden. Over het algemeen werd er goed gespeeld en was vooral voor de rust Texel iets in de meerderheid, maar het benutten der kansen is onze spelers niet gegeven. Zoals het S. mee zat, liep het T. tegen. Toch wordt het hoog tijd weer eens wat punten te verzamelen, hetgeen mo gelijk moet zijn. Texel 2 kon het niet tot winst bren gen, wat jammer, want het verschil in de onderste helft der ranglijst houdt toch wel perspectief in. Even doorbijten en met overtuiging moet het kunnen. Door training conditie en clubgeest aankweken is uiterst belangrijk. Texel b won haar belangrijke wed strijd tegen Oosterend awaardoor ze zich op de 2de plaats nestelde met slechts 2 punten ve'rschil op De Koog. Dat betekent dus dat jullie nog een woordje over de eindbezetting kunnen meespreken. Texel c verloor van Tex. Boys a, voor de rust werd heel aardig partij gegeven en hadden de verdedigers even beter begrip van het spel, het zou nog beter gaan. Ook in de voorhoede kan het beter, maar dat leren we nog wel. Met de rust was het 21 voor Tex. B., daarna maakte Jan een foutje en het werd 13. Piet schoot in eigen doel en verhuisde naar de voorhoede, ook Har ry passeerde z'n eigen keeper en het was 15, maar toen ging Piet er in de voorhoede vandoor 25. De Boys maakten er 26 van, waarna Piet de stand op 36 bracht. A.s. Zondag: WGW 1-Texel 1; Texel 2-Holl. T. 2; SVC a-Texel b; De Koog a- Texel c. De statuten bepalen nu eenmaal, dat tweemaal per jaar door het Bestuur van het Witte Kruis een ledenvergade ring moet worden uitgeschreven, maar eigenlijk is dat uitschrijven zonde van de inkt, want de belangstelling voor deze vergadering is meestal nihil. Voor de Vrijdagavond jl. te houden najaars vergadering had het Bestuur dan ook maar het voorzaaltje van „De Oranje boom" afgehuurd, maar stel je eens voor, dat alle 2400 leden dien avond werkelijk eens te voorschijn waren ge komen. Nee, laten we dan toch maar niet al te erg mopperenDe waar nemend voorzitter, de heer H. C. Rem mers, secretaris, leidde wegens ont stentenis van de voorzitter, de heer J. C. Rab, de vergadering en heette vooral de drie aanwezige verpleegsters van harte welkom Buiten het bestuur, dat grotendeels aanwezig was, merkten wij slechts één lid op. Nadat de waar nemend voorzitter de secretaris harte lijk had dank gezegd voor de goedver zorgde notulen, bracht de penningmees ter, de heer Melissen, de begroting 1955 ter tafel. Uit de cijferregen bleek duidelijk, dat de vereniging er voors hands nog niet aan toe is om de aange boden subsidies met een breed gebaar af te wijzen, integendeel. Bestuur. De verkiezing liep bijzon der vlot, want de aftredenden, de heren Melissen, Beemsterboer en Paagman, werden met grote meerderheid van stemmen herkozen. „In onze laatste be stuursvergadering, aldus de heer Rem mers, hebben wij besloten het bestuur met twee vrouwelijke leden uit te brei den, woonachtig resp. te De Koog en Den Hoorn. Als candidaat waren ge steld de dames G. Bakker-Zuidewind, „Lyda", De Koog en D. Bakker-Witte, „Sint Anna", Hoomderweg. Beiden Agent voor Texel: C. K00IJMAN, Den Burg, Tel. 3. SVC-Nieuws Komend weekend: SVC 1-Dirkshorn 1, 1,30 uur; De Koog 2-SVC 2, 10 uur; SVC-adsp. a-Texel b, 3 uur. ZATERDAG GYMUITVOERING Wij herinneren onze lezers nog even aan de grote gymuitvoering, die Zater dagavond in „De Oranjeboom" zal worden gehouden. Het programma is zeer afwisselend en zal dan ook onge twijfeld zeer in de smaak vallen. Zang, schets en ballet wordt geboden ter af wisseling van de interessante gymna- stieknummers, welke door de hoofdaf delingen zullen worden uitgevoerd. Er zal met een dansje worden besloten. Er is nog een aantal kaarten ver krijgbaar bij „Sigarenmagazijn Sport", Weverstraat 94, Den Burg. (Zie ook de adv.) INTERESSANTE AVOND VOOR DE WAAL De Waal.Zaterdagavond hoopt Pater Witte in de Redmer IJska-school te De Waal belangstellenden te vertellen over zijn ervaringen in Afrika. De cau serie begint om 8 uur en de organise rende Ontwikkelingsclub verzoekt allen een kopje mee te nemen. werden met algemene stemmen be noemd. Ingekomen was een schrijven van het college van B en W, dat de Vereniging complimenteerde met het bereikte doorlichtingsresultaat. Het percentage eilandgenoten, dat blijk gaf het belang van zulk een onderzoek in te zien, was verheugend groot. Vervolgens werd de heer Remmers wederom voor de tijd van drie jaar benoemd tot vertegenwoordiger van de afdeling Texel van het Witte Kruis in het bestuur van het Kraamcentrum Den Helder en Omstreken. Tenslotte deelde de wnd. voorzitter nog mee, dat van 1 Jan. jl. tot 10 Dec. jl. 1713 meer ba den en douches waren genomen dan in de overeenkomstige periode van 1953, t.w. 554 douches voor volwassenen meer, 768 douches voor kinderen meer, 303 kuipbaden voor volwassenen meer en 88 idem voor kinderen. Hierbij dient evenwel te worden opgemerkt, dat vo rig seizoen het kuipbad enige maanden uit de roulering was geweest. Omstreeks half tien werd de verga ring gesloten. Tex. Boys Het tweede elftal is op bezoek ge weest bij Helder 5, hun naaste concur rent, want beiden hadden nog niet één verliespunt. De Boys kregen eerst voor j de sterke wind te spelen. Reeds spoe- i dig leverden hun aanvallen succes op, j want midvoor H. Spigt schoot van vrij grote afstand onhoudbaar in: 01. Vijf I minuten later was het dezelfde speler, die de voorsprong vergrootte met een mooi schot 02. Hierna kwam Helder in de aanval en wist zijn achterstand te verkleinen: 12. De Boys lieten het er echter niet bij zitten en nog voor de rust werd de stand tot 14 opgevoerd door een doelpunt van de midvoor en 'n doelpunt van de l.buiten. In de tweede helft werd het veld door de vele regen, zo goed als onbe speelbaar. In de eerste phase waren de Boys weer in de aanval, maar geleide lijk aan begon Helder 5 een overwicht te krijgen, waardoor de Boys in de ver dediging gedrongen werden. Deze ver dediging weerde zich kranig, maar zij kon toch niet verhinderen dat de Hel- dersen 3 maal scoorden, waarmee de stand weer op gelijke voet kwam. Vlak voor het einde trokken de Boys weer ten aanval. Bijna maakten de Boys nog het winnende doelpunt, doch de bal i van de r.buiten sprong via onderkant van de lat het veld weer in. Direct I hierop floot de scheidsrechter voor de laatste maal. Boys, jullie hebt 'n prima resultaat geleverd, en de kans voor de leiding is hierdoor behouden, zorg dat dit zo blijft. Boys a won met 63 van Texel c, goed zo Boys. Zondag a.s. Tex. Boys 1-Schoorl 1; WGW 6-Tex Boys 2; Zaterdagmiddag Tex. Boys a-Oosterend a. DAMCLUB TEXEL Uitslagen van 10 December: A. S. v. Heerwaarden-S Ros 20 Joh. D. Bakker-C. Dijker 02 A. v.d. Slikke-J. Vinke 20 S. Bakker-G. Dros 11 C. v. Heerwaarden-N. de Graaf 02 B. Jb Koorn-A. Vinke 02 Jn Stam-S. v. Heerwaarden 11 Jo Schoo-P. W Kooi 11 C. P. Burger-Jac. v. Heerwaarden 20 Jac. Rijk-J. Hooyberg 11 C. C. Medendorp-C. Vinke 20 J. Hillen-F. v. Sambeek 02 P. Bakker-A. de Vries 02 Opnieuw een overwinning voor C. Dijker, in tegenstelling tot S. Bakker, die nog steeds op z'n eerste winstpartij wachft Inmiddels staat hij stevig op de onderste plaats met 5 uit 10. In B liep C. P Burger weer een punt op de leider in. Ook Jac. Rijk, die nog een achterstand in de competitie heeft, gaat een rol in de kopgroep spelen. De nestor in C boekte zijn derde ne derlaag in successie, waardoor A. de Vries nu tweede staat achter C. Meden- dorp. De Cocksdorp. Ook hier is het cuwe Sunderklaasfeest weer ouderwets gevierd. Het aantal gemaskerden was dit jaar bijzonder groot. Het aantal wordt op plm. 135 geschat. Er is door velen weer een ontzettend werk van gemaakt; stellig hebben de prijzen sterk gelokt! De SVC-beker moest door de groep uit de .Witte Hoek" verdedigd worden. De Jury had een moeilijke taak, want de voorstellingen van groepen en paren waren schier onuitputtelijk. Wij noe men o.a „De Volendammers", „Familie Doorsnee", „De autopedrace van Sint Maarten" „Bloemen van Hawaii", „De Cowboys", „Cees Stet", wat was het weer een knoert van een brand", „De ironde van Eierland", „Bergingsbedrijf De Cocksdorp", een aardige originele voorstelling was de y„ Amerikaanse melkkoe", die op zijn Amerikaans werd gemolken, de uier zat tussen de voor poten, „Sprookje van Moeder de Gans", „Zegt het met bloemen", „Waar bliift de Kleuterschool?" en nog vele ande ren Om ongeveer half twaalf kon de Jury de uitslag bekend maken. Afdeling Junioren- Groepen: le prijs Cowboys; 2e prijs Muzikanten. Paren rn enkelingen: le prijs Chinees jes; 2e prijs Bolletje. Afdeling groteren: le prijs plus SVC-beker Volendammers 2e prijs Bloemen van Hawaii; 3e prijs Zeg het met bloemen en 4e prijs Fa milie Doorsnee. Dus de groep uit de Witte Hoek „De Volendammers" is nu definitief in het bezit gekomen van de SVC-beker, ge feliciteerd! Door een SVC-Sunderklaas zijn ook nog loten aan de man gebracht, ten bate van de Sportver. De uitslag hier van is momenteel nog niet bekend. In de danszaal van hotel „De Hoop" was het 's avonds overvol. KOTTERTJE VLOT GESLEEPT De Helderse kotter HD 28, die Zon dag 14 November op een paar kilome ter uit de kust bij De Cocksdorp lek sloeg en door de bemanning moest wor den verlaten, is Zaterdag jl. vlot ge bracht. Dit karweitje werd opgeknapt met medewerking van de heren Boon, Smit en De Bloois. Er behoefde geen sleepboot aan te pas te komen, doch men gebruikte, na de pompen te heb ben ingeschakeld, eenvoudig de lier, die het schip aan zijn eigen ankers naar de vaargeul trok, waar het zijn verdere bestemming afwacht. De schade aan het kottertje schijnt mee te vallen. In het vooronder zit, zoals gemeld, een scheur van ongeveer tien cm. lengte.

Texelsche Courant | 1954 | | pagina 2