Cjrocn ^warL-Jexels in het harL, CO Pater Witte nog steeds „Texelaar' vertelde van zijn werk in Afrika H.H. Adverteerders uiterlijk Donderdag 23 December a.s. 12 uur 's middags Op ras Onze veehouders blij ven op hun hoede Bollenkweken, thans een goed lonend vak WOENSDAG 22 DECEMBER 1954 TEXELSE 69e JAARGANG No. 6898 COU RAN] Uitgave N.V. v.h. Langeveld de Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbu9 11 -Tel. 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. -Abonn. pr. f 1,95 p. kwart, -f- 20 ct. incasso. Adv. 8 c. p mm Voor een uitstekend bezet „Casino'' heeft Pater M. Witte Donderdagavond een praatje gehouden over zijn werk in Kenya, over dit land en zijn bewoners. Die grote belangstelling - bij voorver koop waren er al tweehonderd kaarten aan de man gebracht - is ongetwijfeld te danken aan de grote populariteit, welke deze succesvolle missionaris ge niet. En deze populariteit beperkt zich heus niet tot de grenzen van het eiland, waarop hij het levenslicht zag: toen hij, kort voor zijn vertrek naar ons land nog een bezoek bracht aan een concen tratiekamp, waarin duizenden leden van de Mau Mau huisden, slaagde hij erin contact aan te knopen, iets wat de andere blanken daar in de verste verte niet lukken wilde. Want die Mau Mau leden haten de blanke en hun eed be- helst:„Snij iedere blanke, als je daar toe de gelegenheid hebt of krijgt, de nek af". „Die Mau Mau, aldus Pater Witte, moeten wij eigenlijk zien als de prijs, die de beschaving daar te betalen heeft wegens haar te grote haast, ja de voor uitgang is feitelijk veel te snel gegaan. Als je nagaat, dat wij hier een kleine tweeduizend jaar geleden in dieren huiden rondliepen i(en de duistere win terdagen met koehoorngeluiden tracht ten te verjagen, ja serieus - red.) en wij er twintig eeuwen over mochten doen om te klimmen tot het peil, waar op wij thans leven, dan is het toch wel duidelijk, dat je brokken moet maken als je hals over kop aan de slag gaat, waarbij je de inheemsen meteen laat profiteren van de nieuwe wetten, die wel goed passen in de beschaafde we reld, doch die totaal geen invloed kun nen hebben daar, waar het heidendom nog welig tiert. Daar zijn nog veel heidenen. Pater Witte heeft niet alle jonge mensen als leerling kunnen in schrijven: ach, er zijn er honderddui zenden, die nog met het staartje in de boom hangen. Een klein percentage, het staartje fris afgeknapt, komt naar de school van Pater Witte, die precies weet hoe hij met zijn pupillen moet omspringen}- Pupillen uit wijde omge ving envan allerlei stam. De meeste Kenya-negers zijn nog heidenen en is het dus een wonder, dat de Mau Mau zoveel aanhang heeft ge kregen7 Hoe die beweging is ontstaan? Vanwaar die naam? Aannemelijk lijkt de volgende verklaring: aan de woning van enige blanken, die op de zwarte lijst stonden, hing op zekere ochtend het kadaver van een kat. Wellicht van daar de naam Mau Mau. Toen Pater Witte zeven jaar geleden van Texel naar Afrika terugging was daar alles nog oais en vreê. Maar twee jaar geleden brak ineens het kwaad van de Mau Mau los. Spreker vertel de over de gruweldaden die daar be dreven worden. De overheid staat voor een zeer moeilijke taak, want overdag zoeken de booswichten het hogergp: ze verdwijnen in het oerwoud, om na het vallen van de duisternis weer af te da len naar de dichtbevolkte gebieden aan de voet van de berg. Hoe die Mau Mau beweging ontstaan is? Wel, doordat blanken zich vestigden in gebieden, die door de nheemsen zelf waren verlaten. Honger, pest en sprinkhanen hadden de bevolknig drie zwarte, magere jaren bezorgd. Zij wa ren weggetrokken, zodat het eens zo vruchtbare gebied, bestaande uit fraaie tuinen, waarin zowel de producten van het tropische klimaat als die welke wij in Europa kennen met succes werden verbouwd, zodat dat ganse gebied wel dra tot één wildernis werd. Nadat de blanken er de zaak weer op poten hadden gezet en er prachtige plantages hadden aangelegd, die enor me rijkdommen opleverden, herinner den de inheemsen, de vroegere eige naars, zich weer de periode, waain zij- Deze pagina is ongecorrigeerd A In verband met de komende feestdagen zal de Texelse Cou rant Vrijdag verschijnen. Wij verzoeken U vriendelijk Uw advertentie-tekst zo spoedig mogelijk te zenden, en wel Wij danken U voor Uw mede werking. Dir. Tex. Courant. zelf heer en meester waren in die streek. Prompt eisten zij land en rijk dom op. De tegenwoordige bezitters voelen daar echter weinig voor. Zie hier de oorzaak van het conflict. Het gebied waar het om gaat maakt in tussen slechts een gering percentage uit van het vele vruchtbare land. Ja, er is neg volop ruimte. De inheemsen eisen echter ook het vroegere niemandsland op. Iedere dag moest de radio melding n.nken van nieuwe overvallen, waar bij vele slachtoffers vielen. „Ik heb ze er op gewezen, dat de Mau Mau gnuift als zij die successen verneemt, dat spoort hun aan. „Vermeld de overval len niet meer", aldus adviseerde ik. Momenteel hoor je dan ook geen gru weldaden meer via de radio, wat bui tenstaanders de indruk geeft, dat de Mau Mau zijn activiteit gaat staken. Maar niets is minder waar en ik vrees, dat wij daar de eerste tijd nog lang niet in een veilig land leven. Tot zijn voldoening bemerkte Pater Wit dat de door hem opgeleide en opgevoede negers niet aan de terreur deel ïemen, wel is het hem bekend, dat oud leerlingen als slachtoffer van de Mau Mau zijn gevallen. Nu is daar ook een verkeerde politiek gevolgd inzake de poging het gevaar te bezweren: alle koks, huisboys, enz., werkzaam in de steden, werden naar de rimboe terug gestuurd, toen in de steden zelfs blan ken als slachtoffer van hun eigen per soneel vielen. Die maatregel moet wel averechts werken. In'.ussen wordt de Engelse regering becri'ceerd, omdat zij te „soepel" zou zijn. Inderdaad zouden de Duitsers an ders optreden, als die daar de lakens konden uitdelen. Pater Witte heeft zoals U begrijpt, r iet alleen over de Mau Mau gespro ken. Hij heeft tal van onderwerpen be handeld: de ontdekkingsreizen van de Portugezen in de Vijftiende eeuw, hij gaf ons een indruk van de onmetelijke grootte van dit werelddeel, van de mo- gelijkheden en de moeilijkheden, die men er ontmoet en last but not least van zijn eigen werkterrein. Hoe graag zouden wij niet eens een kijkje komen nemen, daar waar Pater Witte zijn jongens (met het fris afgekapte staar tje) de beginselen der beschaving tracht bij te brengen. Hoe gaarne zou den wij hem zien instrueren bij de bouw van nieuwe scholen, die zijn jon gens zelf lieten verrijzen. Echter, Kenya is heel, heel ver weg. Toen wij Pater Witte in een kort inter view dit verlangen kenbaar maakten, antwoordde hij prompt: „Kom, dat kan best als je eens een jaar of vier je gewone vacanties overslaat''. Ja, Pater Witte is een optimistische figuur, een doorzetter, een waardig vertegenwoordiger van ons eiland. En daarom zijn wij zo trots op hem, daar om verslinden wij iedere keer opnieuw zijn interessante blieven, die wij via ons b'nd onder aller oog mogen bren gen. Als er wat meer van deze men den waren, zouden er stellig minder Mau Mau leden ontstaan en een veili ger wereld ons deel zijn. Ook daarom zijn wij wel wat trots op het feit, dat de r.-.an, die zoveel goed werk in Afrika verricht, in zijn hart nog altijd voor honderd pet. Texelaar is gebleven. dan Uw spoorkaartje ge- Tj haaldbijdc V.V.V. „Texel" JLUGD EN MUZIEK Vrijdagmiddag werd in „De Oranje boom" de laatste van de drie muziek- middagen voor de jeugd gehouden. Evenals de vorige middagen berustte de leiding weer in handen van de heer Max Vredenburg, Directeur van de Stichting Jeugd en Muziek. Het programma werd nu verzorgd door het Radio Philharmonisch Sextet (fluit, hobo, clarinet, hoorn en piano). Gebracht werden Oud-Nederlandse Dansen uit het Antwerpsch Liedtboeck, Suite naar Rameau, Menuet uit de Suite in Oude Stijl, Capriccio over Deense en Russische volksliederen en variatie j over In Holland staat een huis. Alle werken werden ingeleid door de heer Vredenburg. Na afloop werden een aantal prijzen toegekerd aan degenen, die deelgeno men ha iden aan een muziekprijsvraag. Het aantal goede oplossingen was zo groot, dat er moest worden geloot. Het valt te betreuren, dat het gepro jecteerde avondconcert wegens onvol doende belangstelling niet doorging. Om geen financieel risico te lopen zou het concert alleen doorgaan indien te voren kon worden vastgesteld hoeveel mensen dit concert zouden bezoeken. Het aantal aanmeldingen was echter zeer gering. TEXELSE MARKT Aangevoerd 20 December 1954: 6 graskalveren 180250; 3 schapen 85110; 30 biggen 4060; 4 nuchtere kalveren 3555 Texel is door de Vereniging tot be strijding van t.b.c. onder het rundvee en andere veeziekten vrijgemaakt van de runder-t.b.c., bovendien heeft men staatsvijand nummer 2, het abortus bang, ook beteugeld en tot sneuvelen bereid gemaakt. Is het dus een wonder, dat de Vrijdagavond in Hotel „Texel" gehouden algemene vergadering de kalmte en de rust genoot, die een mens geniet na gedane arbeid?? De zaak is immers rond. Maar toch moeten de Texelse veehouders op hun qui vive büjven. „Ik doe een beroep op U te blij ven opletten en bij aankoop van dieren te eisen, dat ze óók vrij zijn van het abortus, want in de invoer schuilt het gevaar". Aldus het advies van de voor zitter, de heer E. Noordqk, die er trou wens niet aan twijfeld-e of de vereni ging kon ook in deze op de volle steun van haar leden rekenen, temeer waar men door het met de bestrijding van de t.b.c. bei-eikte resultaat ten zeerse is aangemoedigd. De heer dr. Rempt, directeur van de Prov. Gezondheidsdienst voor Dieren in Noordholland, deelde mee, dat p'er 1 Januari a.s. in de gehele provincie geen reageerders meer mogen worden aangehouden. Het gevaar blijft bestaan, want er is hier meer vogel-t.b.c. dan d!e meeste mensen vermoeden. Er ble ken b.v. enige pinken door te zijn be smet. Heeft men verdachte kippen, laat ze dan niet lopen, maar stuur ze onverwijld naar Alkmaar. Ze worden gratis behandeld. Alleen het vervoer is voor rekening van d!e eigenaar. De heer Rempt wees erop, dat het buitenland steeds hoger eisen stelt. Wij moeten mee, want de concurrentie loert allerwege. Weest bij aankoop aan de vastewal voorzichtig. Stel de eis, dat uit de aanvoersverklaring blijkt, dat het betreffende rund ook abortus vrij is. Ook in Friesland zijn vrije koeien verkrijgbaar. Hoe groot het kwaad van het abortus momenteel nog is, illustreerde spreker met cijfers: in Friesland moet de jaar lijkse schade op 2 millioen gulden worden gerekend, in Noordholland op iVz millioen. Verdenkt men een koe van ziekte, isoleer haar dan onmiddel lijk.. Niet op de paardenstal plaatsen, maar volledig isoleren. Melk deze koe het laatste en trek daarvoor een andere overall aan en gebruik daarvoor apart gereedschap. Was ook uw handen na het melken van dit verdachte rund, want de ziekte (het abortus) is ook voor de mens zelf gevaarlijk. Met voorbeel den omschreef de heer Rempt de ern stige gevolgen van de besmetting bij de mens. Drink nimmer ongekookte melk en vooral niet van een koe, die verwer per is. Dit geldt eveneens voor onge- pasteuriseerde room. In zijn openingswoord had de voor zitter ook een speciaal woord van wel kom gericht tot de heer Th. R. Hin, wethouder, alsmede de heer Hogetoom, bestuurslid van een aan de vastewal werkzaam zijnde vereniging op vee- teeltgebied. „De t.b.c.-bestrijding gaat op wiel tjes, hebben wij het zelf in de hand de runderstapel vrij te houden en wat dat waard is, behoef ik niet meer te omschrijven". Tenslotte deed spreker nog enige me dedelingen inzake het abortus-onder zoek. Nadat de secretaris-penningmeester, de heer Jac. Roeper Johzn., de notulen had voorgelezen (leg ze, evenals met die van de Gemeenteraad gebeurt, ter inzage - red.) werd het jaarverslag uit gebracht. Texel is practisch ook vrij van het abortus. Het t.b.c. onderzoek he d weer een vlot verloop. Op 478 be drijven werden 7264 dieren onderzocht. Op drie bedrijven werd in totaal acht reageerders aangetroffen. Ook de run- derhorselbestrijding dient met onver slapte aandacht te worden voortgezet. Nadat de heer Roeper ook zijn finan cieel overzicht had gegeven werd door de heren H. J. Keijser en F. Keijser het rapport hierover uitgebracht. „Het was natuurlijk weer in orde". Aldus de heer H. J. Keijser. De heren Joh. Bakker, Hogerstraat en T. Huisman, Kogerweg, werden tot rekeningnazieners voor de komende pe riode benoemd. Als opvolger van de heer M. C. Bak ker, „Spyk", die niet herkiesbaar was, werd de heer C. Hin Hzn., „Witte En gel" gekozen. Nadat de heer H. de Boer dierenarts, had medegedeeld, dat Texel op 1 Sept. jl. 162 officieel erkende abortus-vrije bedriiven telde met 2110 dieren, een derde van het totaal, werd overgegaan tot de vertoning van een drietal films, die bijzonder in de smaak vielen. Dat men voldaan was, bleek ook wel tijdens de rondvraag, welke maar een heel enkele vraag uitlokte. Om elf uur volgde sluiting. Toen de heer H. Bruijn, voorzitter van de afdeling Texel der Kon. Ver. voor Bloembollencultuur Donderdag avond in „De Lindeboom" de algemene vergadering opende kon hij 57 leden welkom heten. Over de gang van zaken in het afgelopen jaar mogen we, aldus de voorzitter, zeer zeker tevreden zijn, daar zowel de oogst als de prijzen van goed tot zeer goed waren. Toch waren de weersomstandigheden van dien aard, dat er op een matige oogst werd gerekend. We hebben im mers een tamelijk strenge winter ge had, terwijl er in het voorjaar veel te weinig regen is gevallen. Maar dank zij het feit dat van Mei tot Juli geen hoge temperaturen ontstonden, zijn de ge wassen lang groen gebleven, waardoor de oogst uiteindelijk toch nog mee ge vallen is. Gedurende de oogsttijd is er veel regen gevallen, waardoor de aflevering met veel moeite gepaard ging. T.a.v. het prijsverioop der narcissen vertoon den de Golden Harvest en de King Al fred een lichte daling, terwijl de Rem- biandt en de Carlton iets in prijs op liepen. Schrikbarend duur De Sions zijn geleidelijk in prijs ge stegen, vooral na half Augustus, toen bleek dat er weinig op de veilingen werd aangevoerd, zijn ze schrikbarend duur geweest. Eigenlijk veel te duur, want door de exporteurs is er veel geld bijgelegd. Er waren dit voorjaar, toen de prijs zo om de f 1,30 schommelde, veel Sions in het buitenland verkocht, en het is jammer, dat we in Augustus niet in staat waren voldoende te leve ren, waardoor de prijzen abnormaal hoog opliepen. Dit kan een gevaar ople veren voor het volgend jaar. Daar de exporteurs deze zomer leergeld hebben betaald en de Sions nu al duur zijn, is de buitenlandse prijs belangrijk ver hoogd en zullen we moeten afwachten of het buitenland deze hoge prijzen zal willen betalen. Dank zij de strenge winter, waardoor algemeen verwacht werd, dat de oogst beneden middelmatig zou blijven, liep de prijs der gele crocussen tot aan de rooitijd langzaam op. Toen de oogst echter meeviel, ontstond er na half Augustus een daling, hetgeen de laat ste jaren nog niet was voorgekomen. Hieruit moge blijken, dat het beplante oppervlakte thans ruim voldoende is om aan de vraag te voldoen. Nu de prijs voor het volgend jaar iets is ge daald, mogen we rekenen dat de uit voer zal worden vergroot, zodat er een evenwichtstoestand tussen vraag en aanbod kan ontstaan, waardoor het huidige prijspeil zich mogelijk zal kun nen handhaven, hierbij gesteund door het feit, dat er voor het volgend jaar al veel is verkocht. De Narcisvlieg trof het niet De narcis vliegen hebben over 1954 geen reden tot juichen gehad. Het kou de voorjaar heeft er toe bijgedragen, dat we weinig schade van hen hebben ondervonden. Doch dit mag voor ons geen reden zijn om het nu maar weer rustig aan te doen. Integendeel, wo moeten onze bollen blijven behandelen en al het opschot moet tot het laatst vernietigd worden. Vooral dit laatste baart ons nog grote zorgen en U kunt er van verzekerd zijn, dat we dit voorjaar (nu er, dank zij de zo zeer ge slaagde heffing, weer geld in kas is) weer alles in het werk zullen stellen om de nalatigen op te sporen en hen er op te wijzen dat de boel tot het laatst moet worden opgeruimd. Alleen door Uw aller medewerking, maar dan ook niet één uitgezonderd, kunnen we onze narcissencultuur gezond houden. Tot slot wil ik nog even naar voren bren gen, aldus de voorzitter, dat onze afd. Texel volgend jaar Maart haar zilveren jubileum hoopt te herdenken. De notulen en jaarverslag werden door de waarnemend secretaris, de heer J. Huisman, voorgelezen en onveran derd goedgekeurd. Uit het verslag van de penningmees ter bleek, dat er een voordelig saldo was van f 862,24. Aangemerkt moet worden, dat hiervan een bedrag van f 300,gestort is in het fonds ter be strijding van de narcisvlieg.. Boeken en bescheiden waren nage zien door de heren R. S. Smit en G. Koorn, die een en ander in orde be vonden. Bij de bestuursverkiezing werd de heer I. Bruijn met algemene stemmen herkozen. Tot afgevaardigden naar Haarlem werden benoemd de heren M. Breman en A. de Smidt. De uitgebreide beschrijvingsbrief was reeds door het bestuur doorgenomen en daaruit wer den alleen de belangrijkste punten be handeld. De vergadering kon zich in zijn geheel achter het hoofdbestuur scharen, zodat we hier spoedig door heen geworsteld waren. Gevraagd werd om afgevaardigden naar de vergadering van „De Narcis" te zenden. Er bestaat VLIEIIORS MILITAIR TERREIN? Er heerst, volgens de Harlinger Courant, op het ogenblik een ernstige ongerustheid over de hardnekkige ge ruchten, die de ronde doen, dat de Vliehors tot militair terrein verklaard zal worden. Gevreesd wordt, dat het vreemdelingenverkeer, de bron van in komen voor zeer velen, er zeer nadelige gevolgen van zal ondervinden. (Wij zullen maar hopen, dat dit ge rucht uit de lucht is gegrepen, want waar gehakt wordt, vallen spaanders en de Vliehors is onze naaste buur. Zou dit inderdaad militair terrein wor den, dan zou de Vliehors niet meer door burgers (toeristen) mogen worden betreden en de zomerdienst van de N.V. TESO zou daardoor moeten wor den opgeheven. Red. T.C.) BENOEMD Den Hoorn. De heer L. Goënga werd benoemd tot hulpbesteller bij de PTT. Agent voor Texel: C. K00IJMAN, Den Burg, Tel. 3. MOEDERS OPGELET! CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Heden, Woensdag Consultatieurcau De uren voor de buitendorpen zijn gewijzigd: de baby's worden nl. ver wacht tussen half vier en half vijf. Voor Den Burg blijft de tijd gelijk. echter veel kans dat we hier een onder afdeling van die groep krijgen, dan zijn deze moeilijkheden meteen opgelost, Wat de nieuwe wijze van stemmen be treft, dit kan voor ons nimmer nadelig zijn. De oprichting van een groep Cro cussen of Bijgoedkwekers werd dank baar ontvangen. Op 27 December a.s. zal in Haarlem de eerste bespreking worden gehouden. Bij voorbaat gaven reeds bijna alle bijgoedkwekers zich op als lid Zij die niet op de vergadering aanwezig waren, worden verzocht zich op te geven bij het bestuur. Want ook hier geldt: „Eendracht maakt macht". Wanneer we hier een flink aantal leden krijgen, hebben we de toezegging, dat ook van deze groep een onderafdeling op Texel komt. Dan gaan we pas in de goede richting. Uitspraak dient bespoedigd Bij de rondvraag in Haarlem zal de vraag gesteld worden of er bij het scheidsgerecht niet meer spoed kan worden betracht t a v. de uitspraken. Hier zijn gevallen bekend, dat er drie maanden later nog geen uitspraak was gedaan Wel moesten de kosten betaald worden. Dit is niet juist. Het bestuur is van mening, dat we ons 25-jarig jubileum het beste kunnen vieren door er met zijn allen eens een dagje op uit te gaan. Zulks zal op eigen kosten moeten geschieden, maar aldus de voorzitter, als we ons allemaal een beetje jarig voelen, kan het een gezel lige dag worden. Beetje overdreven Bij de Rondvraag werd medegedeeld, dat er een partij bollen (import) onbe handeld zou zijn opgeplant. Hierin zou den 10 tot 40% narcisvliegen bevinden. De vergadering uitte hierover in hef tige bewoordingen haar misnoegen, en terecht, want waar gaan we heen met onze narcisviiegbestrijding? Behande len maar en uitsteken maar, heffingen betalen en wat al meer. Wat baat ons dit alles, wanneer er leden zijn, die op deze manier al ons werk vernietigen. Dan is het vechten tegen de bierkaai. Wij moeten de handen ineen slaan en pal staan tegen onze aardsvijand de narcisvlieg. Dit komt ons allen en heel Texel ten goede. Tussen haakjes zij me degedeeld dat het bestuur met de be treffende importeur de volgende dag deze partij is gaan onderzoeken. Op verschillende plaatsen werd deze partij opgerooid en onderzocht. We kwamen tot de conclusie, dat er zich slechts 1% narcisvliegen in bevond. Dit is voor ons allen een hele geruststelling. Nadat nog het houden van voorlich tingsavonden ter sprake was gekomen, werd de vergadering gesloten. Jn. H.

Texelsche Courant | 1954 | | pagina 1