m Een stille haveneen blijde wereld Kerst- Groept )en M. S. langeveld&Zn De Gymuitvoering De Grote Speurder Pracht afwerking ruime keuze Fa. C. Witte Dz. J. A. Staal geen spreekuur vaste knecht Gasten met Kerstmis lekker fruit Zomerse groente De hoofdafdelingen van onze gymna stiekvereniging „Texel" hebben Zater dagavond in „De Oranjeboom" voor 'n goed bezette zaal een alleraardigst pro gramma uitgevoerd, hoofdzakelijk gym, afgewisseld door schetsjes, liedjes en ballet. De voorzitter, de heer P. Schoorl, verwelkomde in het bijzonder burge meester De Koning en echtgenote, wet houder S. de Waard en echtgenote, de oud-voorzitter, de heer J. Roeper Johzn en echtgenote en de heer J. Kiljan Sr, die als ere-lid nog steeds ten zeerste meeleeft. Spreker maakte met voldoe ning melding van het feit, dat de gym over nieuwe toestellen beschikt en, on geveer 300 leden tellend, de grootste sportvereniging van het eiland is ge worden. Straks hoopte hij ook de jong ste afdeling, gevormd door kleuters, te kunnen voorstellen, maar op het ogen blik is het aantal beschikbare zaaluren nog te beperkt. (Blijkbaar zal eerst het tweede gymgebouw gereed moeten zijn - red.) De op 2 Maart 1923 opgerichte vere niging beschikt nog steeds over het élan van de jeugd en telkens weer zien wij nieuwe verbeteringen: neem nu bv. de herenafdeling. Die smolt allengs weg maar thans is de kern der getrouwen weer uitgebreid met nieuwe enthousi aste turners en de come back was wer kelijk prima. Wij zagen de heren niet alleen op de (veilige) grond manipule ren, maar ook (zeer) hoog in de lucht bij het uitvoeren van toeren als de reuzenzwaai en dergelijke stunts. De zaal was muisstil van spanning als er individueel of gezamenlijk gegymd werd. Gul was het publiek ook met ap plaus en dit was doorgaans ook best verdiend, want door memgeen werden keurige prestaties geleverd. De heer Mets maakte weer eens zijn zoveelste hoogstand op de brug en de voorzitter, de heer Schoorl, kreeg een open doekje voor zijn meesterlijk werken op het paard. „Ja, dan is zo'n werktuig mooi'', aldus merkte eenpaardensportman op. Na opening met de vaandelgroet, waarbij het turnlied werd verklankt, vroegen de dames de aandacht. Haar brugoefeningen verdienden aller lof. De heren maakten vervolgens een geslaagde vrije oefening. „O, Heide roosje" en „De Wilde Zwanen" waren liedjes, die door het dameskoortje, versterkt met de tenor van onze Luit keurig werden uitgevoerd. Hij zat knots, wat ook voor de knotsoefeningen zelf gold. Dat ging op de centimeter nauwkeurig. In de schets „De neef van mijn vrouw" zagen wij mevr. Pennok- Schrama, Elly Verstegen en de heer Joh. Witte. Er is gegierd. Dan weer hoogbrug voor de dames, die ook in dit opzicht hun mannetje bleken te staan. „Oh baby mine" „Down by the riverside", waren de volgende liedjes, waarna het eerste deel met turnen op de evenwichtsbalk èn hoepeloefenin gen, beide door dames, werd besloten. Beide nummers genoten aller aandacht en respect. Na de pauze met de helaas noodzake lijke verloting - een springmat van 12 FEUILLETON Of te wel „De wonderlijke beleve nissen van Pieter Bakker. 28. Hoe zag hij er uit? Nu was het Marian's beurt. Netjes in de kleren, wat sjofeltjes, bruingebrand gezicht, donkere ogen, krullend haar, hoestte erg, longlijder, meen ik, en hij rolt een beetje erg met z'n r's. Van dat longlijden weet ik niks zei Marian maar de rest lijkt op Ben Mollendijk. Wie is Ben Mollendijk? Een artist aan lager wal. Ik ge loof dat hij verdovende middelen ge bruikt. Weet geloof ik net iets te veel van de dikke meneer Düsselhoff, en dus kunnen ze niet buiten elkaar. Düs selhoff gebruikt hem wel eens voor be paalde klusjes Zou hij dansteunde Pieter. Had hij zich door een verlopen artist in de luren laten leggen? Zou dan dat hele verhaalZou er nooit een witte helm en een tropenpak aan te pas komen Toen vertelde hij haar het hele ver haal. Ze begon schamper te lachen. De hele zaak is me zo klaar als kristal zei ze. Düsselhoff blijft achter de schermen. Mollendijk knapt het zaakje op. O, hij kan het zo goed Vroeger, toen hij nog niet zo ver was afgezakt, kreeg hij prima recensies. Het is zonde en jammer van de vent. Maar je bent nu gewaarschuwd. Peter, loop er niet in Zeg, is het niet een toeval, nee, meer dan een toeval, dat wij elkaar vandaag moesten ontmoeten? En merk je wel, dat iedere keer dat ik jou ontmoet, me geluk brengt? antwoordde hij. Ze sloeg de ogen neer. Laten wij daarover maar niet pra ten zei ze want ook iedere keör ben je met een minder mooie kant vati het leven in aanraking gekomen. Hoor eens zei hij en zijn ogen begonnen te glinsteren ik heb een plannetje. En dat wil ik met je be praten, want jij moet me er bij advise ren. Wij blijven hier eten, het is hier gezellig en rustig, en dan.... Het was wellicht een dwaze impuls, die Pieter Bakker de volgende morgen dreef naar het kantoor van zijn oude patroon, de zaakwaarnemer Dikmans. Prettige herinneringen had hij aan het glibberige mannetje niet, en toch kon meter, die ze zo graag aangeschaft zien moet 1200 gulden kosten - maakten de heren hun toeren aan hoogrek en hoog brug. Er werden weer drie liedjes ge zongen en twee schetsen gebracht, waarbij vooral die van Knobbel en Bobbel (met A. Keizer en Joh. Witte) de zaal deed daveren. Een fantastisch mooi slot was het nummer Weense wals, met solo door mevr. A Visser-Rijk en de heer J. Re in elink. Het bal, dat de feestavond besloot, werd geleid door de band van Beumkes, die ook voor de muzikale omlijsting tijdens de uitvoering zelf had gezorgd. ONDER DE POMP Van het onregelmatig in onze cou rant verschijnende rubriekje „onder de pomp" is het de bedoeling om op zo geestig mogelijke manier actuele pro bleempjes aan de tand te voelen. Daarin zijn wij in onze courant van jongstleden Zaterdag tekort geschoten. Er zou uit het toen geplaatste stukje opgemaakt kunnen worden, dat de re dactie van oordeel is, dat het een on derwijzer met aangaat hoe z'n leerlin gen hun vrije tijd (in dit geval tot diep in de nacht) besteden. In de tweede plaats, en dat is ernsti ger, bevat het bewuste stukje een bele diging aan het adres van de* leraar. Het was in de derde klasse van onze ULO, dat een leraar „zo vrij was'' aan een zeer vermoeid uitziende leerlinge te vragen om welke tijd zij haar bed opzocht. Op haar: „om drie uur i(!), mijnheer", werd geen commentaar ge leverd. Wij betreuren het dat het ingezonden stukje door een ongelukkige samenloop van omstandigheden een plaatsje in onze kolommen heeft gevonden. DE HARLINGER VISAFSLAG De Harlinger Gemeenteraad besprak o.a. de visserij. Wanneer het ergens goed mee gaat, aldus leidde de heer De Boer de be sprekingen over de Visafslag in, komt er ook dadelijk afgunst om de hoek kij ken. In dat verband wees hij op de gro te toevloed van vreemde vissers naar Harlingen en het feit, dat nu ook al in Makkum garnalen mogen worden ge veild. Harlingen dient goed op te pas sen op hetgeen ze heeft! De heer Hoekstra wil toch goed blij ven uitkijken naar mogelijkheden voor Noordzeevisserij. Er kan een tijd ko men, dat er in de Waddenzee ook een garnalenmoeheid komt en het zou goed zijn, wanneer we dan voor de Noordzee klaar waren. Wethouder De Vries: „Overschakelen op noordzeevisserij is allerminst eenvoudig. Er is al tiental len jaren over gesproken, maar de enorme kapitalen, die in dit soort vis serij moeten worden geïnvesteerd, vor men een rem van betekenis. Bovendien liggen andere plaatsen ten opzichte van de Noordzee gunstiger voor veiling dan Harlingen. Misschien, dat jongere vissers op een eenvoudige manier het nog wel eens zullen aandurven een be scheiden begin te maken''. hij de verleiding niet weerstaan de straat door te lopen die hij maar al te goed kende. En aarzelend bleef hij staan voor de vrij verveloze deur van het onaanzienlijke kantoor, toen plots een stem achter hem klonk Pardon, meneer. Hij draaide zich om en staarede in het gelaat van niemand anders dan de waardige zaakwaarnemer zelf. Die zette grote ogen op. Nee, maar ehmeneer Bakker - Bent U het - Het leek waarlijk wel of Dikmans blij was hem te zien. Toe, komt U even binnen nood de de ander dat is tè toevallig, 't Is misschien wel leuk weer eens rond te kijken waar u zoveel jaren.hij stotterde een beetje, want die jaren waren', dat wist hij heel goed, niet Pie- ters aangenaamste jaren geweest. Goed zei Pieter besloten en stapte naar binnen. Een wonderlijk ge voel beving hem toen hij de maar al te bekende omgeving rondkeek. Daar stond de stoel, waarop hij zovele jaren gezeten had.de afgerammelde schrijfmachine in de hoekde boe kenkast. Hebt u voor mij al een ander? grapte hij, in een behoefte om de be klemming te verbreken. Want hij voel de zich beklemd. Hier stond hij, goed gekleed, een man in bonus door een draai van het wiel van fortuin. En de omgeving hier ademde. armoede. Hij keek Dikmans eens aan. Die was magerder geworden, zijn boord was schoon, maar begon een tikje te rafe len, de jas was niet nieuw. Het ging zijn oude patroon blijkbaar niet best. Dikmans zag zijn blik en verstond. Het kan er niet meer af zuchtte hij. Pieter jongen onwil lekeurig verviel hij weer in de oude gemeenzaamheid het gaat me niet zo best als jou. Niet dat ik het je mis gun voegde hij er haastig aan toe maar het valt niet mee de eindjes aan elkaar te knopen. Maar laten we even doorlopen naar hij aarzelde voor het grote woord 't privé. Even later zaten ze elkaar aan te kij ken. Dikmans hervond 't eerste zijn na tuurlijke houding. Hij vertelde. Het ging niet best met de zaken. Het ging zelfs slecht. Een bediende kon er niet meer af, hij deed alles zelf. De vroege re zaakjes werden hem, nu hij wat ou der werd, te gewaagd, een mazzeltje was niet te maken zonder groot, tè groot risico. En op een andere manier aan de kost te komen viel niet mee. Pieter luisterde. Het was vreemd, de oude antipathie tegen de bullebak ver- Nu het havenprobleem urgenter dan ooit is, word je even geïmponeerd door bovenstaand beeld. Deze foto moet omstreeks 1935 zijn genomen. Op een PROTESTANTSE KERKDIENSTEN HERVORMDE GEMEENTE Den Hoorn, Hedenavond 8 uur Kerst feest Zusterkringen en hun gasten in „Ons Huis". Oosterend, Hedenavond om 8 uur sa menkomst in het Noorden ten huize van de fam. Jac. Roozendaal. De Cocksdorp, Donderdagavond 8 uur Adventsavond. Medewerking van het Kerkkoor van Oudeschild. Extra bus vanaf De Ruige Dijk. GEREF. KERK Den Burg, Hedenavond 8 uur Kerst avond Vrouwenvereniging in de verga derzaal. KERSTMIS IN ENGELAND De Kerstfeestviering in Engeland verschilt in vele opzichten met die in Holland. Maar wat is in Engeland nu anders? „Alles" is misschien een beetje te veel gezegd, maar „veel" is het ware woord. Het begint zoals in Holland. Het huis krijgt een goede beurt. Weken van te voren hoor je spreken over kalkoen, genodigden, zitplaatsen, party's, avond kleding enz. Sinterklaas komt hier ook, maar dan als Kerstmannetje (Father Christmas) en iedereen geeft iedereen geschenken. Dit alles geeft veel drukte. Dan komt het Kerstfeest. De avond van de 24e December wordt de Kerst boom versierd en dan legt ieder zijn geschenken onder de boom. Aan alle geschenken hangt een keurig kaartje, waar niet alleen de naam op staat van de geen waarvoor het bestemd is, maar ook de naam van wie het geschenk af komstig is. Als je later op de avond de smolt, nu hij tegenover het zorgelijke zakenmannetje Dikmans zat. Toen, als in een flits, kreeg hij een idee. Luister eens, meneer Dikmans zei hij u bent bekend op de beurs, is 't niet? Nou, wat dacht je antwoordde Dikmans, ook weer oplevend alsof ik er geboren was. U bent ook bekend met ehla ten we zeggen incourante fondsen? Tja.... Dikmans aarzelde. Daar viel zo veel onder. Wel een van Katanga Copper Union gehoord? KatangaUnion Minière de Haute Katanga.... ja, dat zijn solide aandelen.-r— Nee, Katanga Copper Union. De heer Dikmans dacht ingespannen na. Toen begon hij te glimlachen. Als je van plan bent ze te kopen zei hij blijf er dan af en brand je vingers niet. Die tip krijg je gratis uit ehouwe vriendschap. Pieter schoot in een lach en Dikmans lachte mee. Ik ga ze kopen annonceerde hij toen weer ernstig? De andér keek hem onderzoekend aan. Zeg, je bent toch niet.... op je hoofd gevallen? Ik wil een ander op z'n hoofd la ten vallen. Weer zag Dikmans hem aan. Toen daagde er opeens een vreemd licht in zijn ogen. Ik geloof dat jij hoog spel gaat spelen, Pieter. Durf je dat aan? Ik heb u nodig zei Pieter trouwhartig en wanneer u me helpt, meneer Dikmans trouwhartig en wanneer u me helpt, meneer Dikmans, en ik op u kan vertrouwen.nou, dandan heb ik nog wel allerlei zaken te doen waar voor u wat aan te verdienen valt, en dan begint het hier misschien weer een beetje te lopen.... Verschrikt hield hij op. Dikmans' handen begonnen te beven, zijn kin trilde en zijn ogen deden raar. Hij sloeg de handen voor het gezicht. Verbaasd keek Pieter toe. Zo had hij zijn bulderende patroon nog nooit ge zien. Dikmans had in enkele ogenblikken zijn zelfbeheersing herkregen. Man stamelde hij je komt als door de hemel gezonden. Ik ben ten einde raad. Ik wou het je niet zeggen, ik wou me groot houden. Ik zie er geen gat meer in. Misschien kan ik 't nog 'n paar weken uithouden, en dandan gaat de boel aan de paal. En wat moet ik dan beginnen? Wordt vervolgd. wel zeer rustige dag, toen alle kotters, en schuiten, rijnaken en beurtschepen uitgevaren waren Moederziel alleen ligt daar de Marsdiep, terwijl helemaal links een bottertje de haven binnen zeilt. Een stille haven.... een gelukkig brokje wereld. geschenken uitpakt, hoor je verschil lende uitroepen en kreten van verruk king, dat je het idee van een hoorspel geeft. Tegen 12 uur gaat iedereen naar de kerk. De volgende morgen heb je uitslaap- permissie, maar de kinderen komen je om zeven uur al weer wekken. Je moet toch beslist komen kijken, want Father Christmas is geweest. Omdat verder slapen dan toch onmogelijk is, ga je maar mee om te kijken en word je overrompeld door spoortreinen, fietsen, autopeds, mecanodozen, poppen enz. En een lawaai dat horen en zien je ver gaat. Die morgen wordt er niet gezellig koffie gedronken, maar is het hard werken geblazen. Het Kerstdiner is een van de voornaamste gebeurtenissen. Het is al laat als de kalkoen wordt aan gesneden en na de afwas is het tijd zich klaar te maken voor de party. Na ettelijke glazen champagne ver laat de familie het huis om de avond verder dansende door te brengen. De tweede Kerstdag wordt half sla pende doorgebracht. Wie trekt in eten krijgt trekt een stuk van de kalkoen af. Officiële maaltijden zijn er op de tweede Kerstdag niet Het is veel anders dan in Holland. De echte gezelligheid en rust mis je hier echt. U zult zich afvragen „Waar om is het Engelse Kerstfeest zo anders dan bij ons in Holland?'' Wanneer je dat weet, dan zie je het veel anders. Hier de verklaring: In Engeland wordt niet in de eerste plaats Kerstfeest gevierd om hetgeen in Bethlehem is geschied, maar het is daar tevens een „joel"feest. In de tijd dat de wetenschap nog op een zeer laag peil stond was de maand December een maand vol spanning. De zon verdween elke dag langer en lan ger. Wat was het leven zonder zon? Nu was de vraag „Hoe zou het omstreeks 21 eDecember gaan? „Zal het licht het kunnen winnen van de duisternis? Nauwkeurig keek men toe hoe de zon od 21 December onderging. Zou hij het winnen? 22 December. Was het werkelijk waar dat de zon even eerder opkwam? Het kon een vergissing zijn 23 December. Ja het leek toch wel! Het verschil was enkele minuten of zat dat hem in het weer. 24 December. Het moest wel zo zijn, ja het was zo, de dagen werden weer langer. 25 December werd het feest van de onoverwinnelijke zon gevierd, het feest van de zon.. Zo is het heden ten dage nog in En geland. Is het een wonder dat Kerst mis in twee landen zo verschillend is? Had de Kerstman geen gelijk toen hij het donkere Lapland ontvluchtte met z'n volgeladen, door rendieren getrok ken, slee? Heeft men dus geen goede reden om het Kerstfeest te vieren. Het is goed, in Engeland, een land vol eeuwenoude tradities, ook eens het Kerstfeest mee te maken, ja mee te vieren. Bab Michels. TEXELAARTJES Bij vooruitbetaling lot 3 regels f 0,60; elke regel méér f 0,20. Onder adres te bevr. (niet eerder dan 11 u. in Boekh.) en onder nr. f 0,20 meer. Ruimte aangeb. voor poot- aardappelen, bakken aanwezig H. J. v.d. Berg en Zn. De Cocksdorp, tel. 39 Te k. aangeb. 1 p. nw. zw. d.schoenen m. 6V2 Iets uit gerekt voor moeilijke voeten voor elk aannemelijk bod Schilderend 46 Verl. met Oude Sunderklaas, schortje Urkermodel Gaarne terug v. Dam, Waalderstraat 25 B.z.a. gezinshulp, ook als baker Br. nr 602 bur. Tex.Crt. Te k. ongev. 1000kgeet- aardappelen pr. voor con sumptie 8 ct p. kg. Witte, De Bemes. tel. 67 Te k. electr. kunstmoeder voor 200 kuikens. Kogerstr. 70 Te k. biggen en schrammen W. Jannes, Eierland Wie heelt onze poes gezien, overwegend wit met 10de en zwarte stip pen. Gaarne bericht aan H. C. Prins, Dameskapper. Park straat 38 Zolang de voor raad strekt dubb. stam sla- bonen met en zonder draad en citroenbonen v.d. zaai P. J. Bremer, Den Hoorn Te k. een verse vaars K. C. Zoe telief. Schilderweg B 47 Gevr. 4 kamerstoelen beslist i pr.st. Adres. bur. Tex. Crt. Wie vond Donderdag in Den Burg een grijs bontlaars je (linker) gaarne bericht aan Tiny Beumkes, 't Horntje H 46 tel. 24 Den Hoorn Welke wegrijdende vrachtauto van de markt heeft Bertje Lap Zijn bl. muts niet kwast mee genomen Parkstr. 5 Kerst stukjes va. 0.75. Witte en rode cyclamen diverse prijzen Bloemisterij Jac. Hin, Koger- weg 11, tel 261 Gevr. een net meisje „De Spar" Wever straat 82 Te k. gevr. uit- neembaar schuurtje of strand tent Rijk, Warmoesstraat 65 Met grote vreugde geven wij kennis van de geboorte van onze dochter Ingrid Aagje A. Hennink-Zutphen J. G. H. Hennink Kamerweg 21, De Koog Texel, 17 Dec 1954 Op Zondag 26 Dec ho pen onze lieve ouders de dag te herdenken, dat ze voor 12'/2 jaar in het huwe lijk zijn getreden. Hun dankbar^ kinderen Corry, Eppie, Henk, Mariana en Hanny Maas Gravenstraat 3, Den Burg Hiermede geven wij U kennis van het plot seling overlijden van onze geliefde vrouw, moeder, behuwd-,groot- en overgrootmoeder Sanderina Stark echtgenote v. Jan Stolk in de ouderdom van 82 jaar Namens de familie Jan Stolk Molenstraat 5, Den Burg Texel, 19 Dec. 1954 De teraardebestelling zal plaats hebben op Woensdag 22 Dec a s. nm 2 uur vanaf het sterfhuis Bij mijn vertrek naar Amerika groet ik familie, vrienden en bekenden en wens hun een gelukkig Kerstfeest en een gelukkig 1955 toe. Miss Trina Kind Hiermede betuigen wij onze hartelijke dank voor de vele blijken van be langstelling bij het over lijden van onze geliefde moeder, behuwd-, groot- en overgrootmoeder IANNETJE GIELIS wed. v. Jb. Huisman In 't bizonder dragers en kleedoplegsters voor de laatste eer de overledene bewezen. Namens de familie C. Huisman Den Hoorn 26, Texel Hiermede betuigen wij onze hartelijke dank voor de vele blijken van mede leven betoond, bij het overlijden van onze lieve vader, behuwd- en groot vader DIRK LAGERVELD Uit aller naam J Dogger Den Burg, Schilderend 52 Wij spreken onze innige dank uit aan buren, vrien den en bekenden die van hun medeleven blijkgaven tijdens de ziekte en na het overlijden van onze geliefde vrouw, dochter, zuster behuwdzuster en tante JANNETJE BLOM-Kooger In het bijzonder danken wij comité Ouden van Dagen en Ouden van Da gen van Oudeschild voor de bewezen laatste eer en Ds v. Sluijs voor de troost volle woorden door hem gesproken Uit aller naam J. Blom Oudeschild 156 Zenuwarts van 22 Dec. tot 9 Jan '55 Gevraagd per I Maart, woning be schikbaar ptm 1 Mei J. v. Strien „Zeeburg" moet het zo aangenaam mogelijk worden gemaakt. Dat kan alleen als U ze voorzet alles schoon in de panen tevens Diepvriesgroenten, volop tomaten BUSGROENTEN 10 pet. korting

Texelsche Courant | 1954 | | pagina 2